Zieken snel beter Randstad: duizend banen Computerbranche saneert verder hetOmbacht Zakenvrouw van het Jaar 1992 Stand van Zaken Heineken: Tarwebok Spreekuur Horecabond Kamer van Koophandel wil een regio Rijnland WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 \A SPIERDIJK ERIC JAN WETERINCS Zakelijk Aantal WAO-ers in regio stabiel Onder deze titel verschinnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dagblad, Post bus 54, 2300 AB Leiden, t.a.v. 'Zakelijk'. Nieuwe polis KATWIJK DVZ Verzekeringen uit Katwijk introduceert deze maand een aanvullende verze kering voor ziekenfondsverze kerden. Met deze nieuwe polis kunnen ziekenfondsverzeker den in aanmerking komen voor vergoedingen, waarop tot nu toe alleen particulier verzeker den aanspraak konden maken. Benoemd ZOETERWOUDE Bij bier brouwer Heineken in Zoeter- woude is een nieuwe Senior Brand Manager in dienst getre den. Mevrouw M. Peters (27) is verantwoordelijk voor het aan de man brengen van het merk Heineken in Nederland. Sinds 1986 werkte ze bij Mars in Veg- hel. Het ziekteverzuim blijft dalen. In het bedrijfsleven lag het aantal ziekmeldingen in het eerste halfjaar zo'n 2,5 pro cent lager dan in dezelfde periode van 1991. Dat blijkt uit cijfers van het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK). In de Leidse regio was dat cijfer zelfs min 3,2 pro cent. AMSTERDAM/REGIO Verhuisd LEIDEN Uitzendbureau Manpower is in Leiden verhuisd van het Kantorenhuis aan de Schipholweg naar een pand aan de Prinsessekade in het cen trum van de stad. Manpower is gespecialiseerd in zowel admi nistratief- en secretarieel werk als in industriële en technische beroepen. GPD/ERIC JAN WETERINGS Zieken bleven gemiddeld 4 pro cent korter van het werk weg. Het districtskantoor van het GAK in Leiden heeft geen aparte cijfers voor de regio, maar vol gens directeur J.E. van Buursen is ook hier de tendens duidelijk. ,,Men is over het algemeen kor ter weg van het werk." Het werkgebied van het GAK in Lei den omvat globaal het grootste deel van de Bollenstreek (Kat wijk, Noordwijk), de Rijnstreek (Leiden en randgemeenten, Alphen), Gouda en Woerden. De daling van het ziektever zuim is vorig jaar al ingezet. Ze blijkt in de eerste helft van 1992 in versterkte mate te zijn door gegaan. Het GAK schrijft dit voor een belangrijk deel toe aan het actievere en strakkere beleid dat de bedrijfsverenigingen voe ren bij de controle en begelei ding van zieke werknemers. Ook het GAK in Leiden heeft op dit gebied initiatieven geno men. Vanaf vorig jaar werkt men gericht samen met bedrij ven. Volgens Van Buuren werkt deze bedrijfsgerichte aanpak uitstekend: ,,Bij sommige be drijven hebben we het ziekte verzuim met meer dan tien pro cent omlaag gekregen Voortgaande daling van het ziekteverzuim betekent in ver scheidene bedrijfstakken dat af spraken, om werknemers die zich ziek melden een vrije dag te laten inleveren, niet hoeven te worden toegepast. Onder meer in de cao's voor de bouw en voor de metaalnijverheid zijn dergelijke afspraken vastge legd. Het ziekteverzuim lijkt zelfs meer te zullen dalen dan het percentage waarop deze cao-afspraken zijn gebaseerd. WAO Het GAK verwacht van het da lende ziekteverzuim op termijn ook een verdere daling van het aantal mensen dat een beroep moet doen op de arbeidsonge schiktheidsvoorzieningen van de AAW en de WAO. Vorige week constateerde de Gemeen schappelijke Medische Dienst al een daling van het aantal men sen met een (volledige of ge deeltelijke) AAW/WAO-uitke- ring. Ten opzichte van het eerste kwartaal nam het aantal ar beidsongeschikten in het twee de kwartaal met ruim 3700 per sonen (0,4 procent) af. In het tweede kwartaal van vorig jaar liep het aantal mensen met een AAW/WAO-uitkering nog met 6000 op. In een prognose voor komende jaren ging het minis terie van sociale zaken vorige week nog uit van een stijging van het aantal arbeidsonge schikten. In de Leidse regio blijft het aantal WAO-ers voorlopig nog hetzelfde, maar valt ook hier in de toekomst een daling te ver wachten. Het aantal mensen dat een jaar ziek is daalt en deze fase gaat vooraf aan opname in de WAO. Van Duuren: „Het beeld is gunstig, het aantal WAO-ers zal ook hier zeker gaan dalen." De wereld lijkt vol te zitten met computers. Grote dumpzaken n i het vaandel over van kleinere bedrijven. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Service is sleutelwoord voor gespecialiseerde bedrijven LEIDEN ERICJAN WETERINGS LEIDEN/DJEMEN Beitsen SASSENHEIM CetabeVer in troduceert onder de naam Acryl een serie beitsen voor binnen en buiten op waterverdunbare basis. De buitenbeits is verkrijg baar in 17 kleuren, de grond- beits voor buiten in twee kleu ren. De beits voor binnen heet Cetabever Transparant Acryl sa- tin en is verkrijgbaar in 13 kleu ren. De verven worden gepro duceerd in de fabriek van Akzo in Sassenheim. Randstad Uitzendbureau orga niseert op donderdag 10 sep tember een grote banenmarkt waarop alle vacatures uit Leiden en omgeving worden aangebo den. In totaal worden in alle vestigingen in Leiden, de Rijn streek en de Duin- Bollenstreek meer dan duizend banen aan geboden. Naast de vraag naar medewerkers in detailhandel en industrie, worden ook meer specialistische functies aange boden, uiteenlopend van een marmerspecialist tot een calla- natics-lerares. Naast uitzendwerk is Rand stad ook actief op het terrein van schoonmaak en beveiliging. De internationaal opererende onderneming verwacht voor 1992 een daling van de netto winst met 5 10 procent. Over de eerste helft van het jaar daal de het resultaat met 7,5 procent tot 42,5 miljoen. De winst per aandeel bedroeg ƒ2,12 tegen 1,96 in het eerste semester vo rig jaar, zo werd vorige week be kendgemaakt. Randstad schrijft de verslech tering van de resultaten toe aan „de minder gunstige gang van zaken op de uitzendmarkt in veel landen". Verder werd het resultaat gedrukt door de snelle expansie. Zo moesten omvang rijke kosten worden genomen die voorvloeiden uit de opening van nieuwe vestigingen. De directie is positief gestemd over de ontwikkeling op mid dellange termijn. Bij de meeste werkmaatschappijen zijn de laatste maanden de eerste teke nen van herstel zichtbaar. Op grond hiervan verwacht Rand stad in de tweede helft van het jaar een nettowinst die hoger zal uitkomen dan in het eerste halfjaar. De markt voor personal computers wordt de komende maanden verder gesaneerd. Door de komst van drie 'superstores' met de naam Computer Company lijkt een nieuwe prijzenslag onvermijdelijk. De su perstore hoopt zo'n 10.000 bezoekers per week te trekken. De eerste 3000 vierkante meter grote winkel wordt op 12 september in Rotterdam geopend. Vertegenwoordigers van de branche in de Leidse regio reageren verdeeld op dit nieuws. „Ik zit er helemaal niet mee," zegt woord voerder Vlasveld van het gelijknamige com puterbedrijf aan de Morsweg. „Twee jaar geleden kon je dit al zien aankomen en daarom hebben wij ons gespecialiseerd in service. Het midden- en kleinbedrijf heeft uitleg nodig van software, dat is onze markt." De verkoop van hard-en software ziet Vlasveld redelijk optimistisch tegemoet, 'juist omdat we in combinatie met service verkopen'. Superstore biedt een gangbare 386 pc aan vanaf 1600 gulden voor een kloon tot 2100 gulden voor een A-merk. Een woordvoeder van de Leidse vestiging van een internatio nale keten van winkels erkent dat het 'voor ons heel moeilijk gaat worden'. „Maar dat hoeft niet in de krant, ons hoofdkantoor wil alleen optimistische geluiden." Vlasveld: „Als je het alleen van de verkoop moet heb ben ga je onherroepelijk kapot. Prijsconcur rentie gaat een heleboel slachtoffers ma ken." Service Europese landen. Wel verschijnen in steeds meer plaatsen winkels die bij een kleinere keten zijn aangesloten. Zo zijn in Leiden onder meer Funtronics in de Breestraat en Vobis in de Haarlemmerstraat gevestigd. Een woordvoerder van Vobis wil niet rea geren ('ik weet niet waar het over gaat en gegevens over de omzet verstrekken wij niet'). Funtronics volgt de ontwikkelingen met argusogen. „In de hardware zal er wel wat gaan verschuiven, en de prijzen komen on der druk," erkent woordvoerder J. Hoogen- doom. Toch ziet hij de toekomst optimis tisch tegemoet, onder meer vanwege het assortiment software dat Funtronics aan biedt. Net als Vlasveld wijst hij op het be lang van 'after-sales', de service die de klant bij de inloopzaken ('dozenschuivers noe men wij dat') moet ontberen. „Ik doe vooral demonstraties op markten en tentoonstellingen. Af en toe maak ik nog klompen voor mensen met moeilijke voeten, zo hou ik mijn vakmanschap een beetje bij. Eén klomp maken is geen kunst, maar een passend paar maken, daar komt het op Klompenmaken begint met bomen kopen. Ik verwerk altijd wilgehout, dat snijdt iets beter dan populieren. Nadat de bast eraf is, het hout gekloofd en de blokken gezaagd, zoek je twee blokken hout die links en rechts bij elkaar passen. )e begint met ophakken, dat is een ruw model in de blokken hakken en daarna probeer je er met het paalmes een betere vorm in te maken. Dat zie je op de foto. Daarna ga je uithollen, je zet het blok hout klem in een klos hout met een houten pen, het blok hout zie je rechts op de foto. Als je die houten pen hebt vastgeslagen begin je te werken met een voorloper, dat is de eerste boor die de klomp ingaat. Daarna komt de lepelboor, daarmee lepel je als het ware het hele blok hout uit. Afwerken gaat met een haak. daarmee werk je de kap, de hiel en de teen bij. Om een paar klompen te maken heb je zo'n zeven kwartier nodig en daarom is het beroep er haast niet meer. Met een machine is een klomp in negen h tien minuten klaar. Dan heb je blanke, ongeverfde klompen. Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag J.J. (Koos) Vreeswijk (56), klompenmaker, gevestigd aan de Stompwijkseweg in Zoeterwoude. „Binnen nu en tien jaar kun je ze op de vingers van één hand tellen, de mensen die nog werkelijk goed klompen kunnen maken." Wit of geel is wat de mensen kopen voor gebruik, ook. veel buitenlanders willen zo'n 'echte'. Klompen met molentjes en andere motiefjes erop verhandel ik wel, maar dat is allemaal fabriekswerk voor de toeristen. Boeren hebben nog bijna allemaal klompen, ook al is het boerenbedrijf sterk veranderd. Een enkele keer zag je vroeger beschilderde klompen, die kosten meer en geld was er hij de boeren meestal niet. Iedere maandag werden bij de boeren de klompen schoongemaakt, dan werden ze met kalk en zand geschuurd. Dan gaan ze iets langer mee. Mijn vader was klompenmaker, daar heb ik het vak van geleerd. Al zo'n honderd jaar maakt mijn familie klompen in Zoeterwoude. Ik ben op mijn 15e begonnen, maar op mijn twaalfde was ik al basten aan het hakken in de schuur van mijn vader. Het duurt ongeveer een jaar of acht voor je het echt kunt. Oefenen kun je alleen in de praktijk, daar zijn geen scholen voor, je leert het van vader op zoon. Mijn zoon is het nu aan het leren. Er zijn maten waar je je aan moet houden, maar op den duur zie je dat automatisch. Ik maak klompen voor iemand van wie het ene been 2,5 centimeter langer is dan het andere. Die persoon hoef ik niet eens meer te zien, daar maak ik zo een passende klomp voor. Veel kinderen van zo'n twee en een half tot vijfjaar oud dragen weer klompen en dat is gelukkig geen modeverschijnsel. Een klomp dragen is veel beter voor de voeten dan gympies, want de voetspier is altijd in beweging, de tenen moeten werken anders verlies je je klomp. Zelf draag ik ook klompen. Ik sta de hele dag, maar ik heb 's avonds nooit moeie voeten. Tekst: Eric Jan Weterings Heineken introduceert volgen de maand een nieuw bokbier: Heineken Tarwebok. Het bier wordt gebrouwen met zomer- gerst en tarwe, wat resulteert in een alcoholpercentage van 6,5. Een uitgebreide reclamecam pagne op radio en tv en via bill boards introduceert het nieuwe gerstenat bij de consument. Voor werknemers in de catering en in horeca(seizoen)bedrijven houdt de Horecabond FNV een extra spreekuur, waarop zij kunnen laten controleren of hun loon en werktijden de re gels niet overtreden. Vertegen woordigers van de bond zijn op maandag 7 september van 14.00 tot 17.00 uur in Noordwijk in 'De Rank', Golfbaan 97 en op 8 september in het FNV-afde- lingskantoor aan de Driftstraat, eveneens van 14.00 tot 17.00 Engels voor ondernemers leiden/alphen aan den run Een zakelijk contact kan mis schien worden gelegd met een paar woorden steenkolen-En gels, maar voordat het tot de ondertekening van een contract komt is een goede beheersing van de Engelse taal nodig. Om dat het daar bij ondernemers nogal eens aan schort organi seert de Kamer van Koophandel een cursus 'English for busi- Deze taalcursus wordt op drie niveau's gegeven door de Volks universiteiten in Leiden en Alp hen, in samenwerking met de Rijnlandse Kamer van Koop handel. Een schriftelijk en mon deling examen in mei sluit de lessencyclus van 30 avonden van twee uur af. Inlichtingen en inschrijving bij de afdeling han delsvoorlichting van de Kamer van Koophandel, tel. 071 - 250500. gebied' worden, bestaand uit de Bollenstreek, de Leidse regio, de Rijnstreek en Midden Holland. Volgens een nieuw voorstel van de provincie moet dit gebied in tweëen worden gedeeld, waarbij de Bollenstreek en de Leidse re gio het WGR-samenwerkingsge- bied Zuid-Holland Noord zou den moeten vormen. Volgens Berkhout draagt de provincie nauwelijks argumen ten aan voor haar nieuwe voor stel. 'Ook de gevolgen van een opdeling van de economische eenheid Rijnland voor de regio nale economie, werkgelegen heid en voor het verkeer en ver voer zijn niet aangegeven', schrijft de directeur. Tussen de regio Alphen (Rijnland) en de regio Gouda zou weinig econo mische samenhang bestaan, terwijl de oprichting van een zogenaamde vervoersregio Rijnland al in een vergevorderd stadium is. Gemeenschappelijke regelingen moeten zo veel mogelijk sa menvallen met de grens van de regio Rijnland. Dat schrijft di recteur A. Berkhout van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland in een brief aan de provincie en gemeenten uit het betrokken gebied. De provincie wil via de Wet Ge meenschappelijke Regelingen (WGR) het gebied in tweeën de len. Doel van de WGR is om de grenzen waarbinnen dienstver lenende instellingen voor meer dere gemeenten werken duide lijker af te bakenen. Ook krijgen de gemeenschappelijke regelin gen meer bevoegdheden. Daar mee worden besturen van deze regelingen minder afhankelijk van gemeenten. Aanvankelijk zou de regio Rijnland een zogenaamd "WGR Opgave kandidaten tot 31 oktober regio* is te krijgen. Het telefoonnum mer is 01608-25113. Fax: 01608- 13849. De verkiezing van de Zaken vrouw van het Jaar wordt weer voorbereid. In december wordt de Prix Venue Clicquot voor de twaalfde keer uitgereikt. Zij wordt toegekend aan een vrouw die over een reeks van jaren heeft blijk gegeven van een goe de bedrijfsvoering, zowel in fi- nancieel-economisch als in maatschappelijk opzicht. De jury bestaat uit vertegen woordigers van bedrijven, werk geversorganisaties en politieke partijen. De winnaressen kwa men tot nu toe uit zeer uiteen lopende sectoren: de eerste Za kenvrouw van het Jaar was di recteur van de Nederlandse Wegtankermaatschappij, terwijl vorig jaar de directeur van het Noorder Dierenpark in Emmen Personeelsleden of anderen die een vrouwelijke directeur willen opgeven voor deze jaar lijkse competitie kunnen dat tot 31 oktober doen bij het organi satiebureau Prix Veuve Clic quot, waar ook meer informatie Als het aan ons ligt worden na 1991 alleen de grenzen niet meer beveiligd! HOLLAND SECURITY SYSTEMS BV

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16