Onze beschaving is blijkbaar erg dun' Doorbraak van AZL in onderzoek Werktijd arts in opleiding aan banden BaaM®'" Vuursteen nieuwe topman Heineken Het Gesprek van de Dag Zestien Leidse gezinnen zetten huisdeuren open Alcoholvrije wieldop hülsta !2! WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 Van Schelven met zijn twee zoons: „De buurman zoekt hulp en belt aan. Dan kun je open doen of niet. Ik denk dat je dan open moet doen. Het is niet zo ingewikkeld." foto jan holvast lingen bij particulieren niet echt zoden aan de dijk zet. Dat het ook geen structurele oplossing is. „Het is een druppel op de gloeiende plaat." Beiden zouden dan ook veel lie ver zien dat de Nederlandse re gering of de leiders van alle Eu ropese landen samen eindelijk eens echt goede maatregelen nemen. De Nederlandse rege ring moet beginnen om de vi sumplicht voor ex-Joegoslaven af te schaffen. En de blokkades moeten goed worden gecontro leerd zodat Servië economisch wordt getroffen en geen wapens of olie het land meer in kunnen. Vijfduizend mensen die ex-Joegoslaven in huis willen nemen hebben zich de afgelopen weken aangemeld bij Vluchtelingenwerk in Amsterdam. Uit de Leidse regio zijn 81 aanmeldingen binnengekomen. Zestien Leidse gezinnen zetten hun deur open. Uit Alphen aan den Rijn kwamen evenveel aanmeldingen binnen. Daarna volgen Sassenheim (8), Katwijk (7) en Leiderdorp (7), Noordwijk (5) en Voorschoten (5). Uit andere gemeenten in de regio gaven minder dan 5 familie's zich op. Vooral mevrouw Van Schelven ergert zich nogal aan de over vloed aan woorden en het ge brek aan daden. De overheid doet er alles aan om te voorko men dat vluchtelingen bij parti culieren in huis komen, is haar idee. „En als de regering nou zelf echt iets zou doen, had ik daar niet zo'n probleem mee." Ze begrijpt wel dat het gemak kelijker en overzichtelijker voor de regering is als alle ex-Joego- slaven op een centraal adres te rechtkomen. „Maar het lijkt me niet bepaald ideaal om op een kluitje in een kazerne te zitten als je uit zo'n gestresste situatie Leidenaars vangen Joegoslavische vluchtelingen op Op de televisie zag ze een vrouw die de zolder aan het op- mimen was. Daar begint de Leidse mevrouw Van Schelven nog maar niet aan. Het is im mers nog uiterst onzeker of in derdaad een beroep op de gast vrijheid van de Leidse familie wordt gedaan. „In 24 uur tijd kun je die meubels wel ver schuiven." De familie Van Schelven meld de zich net als vijftien andere Leidse families aan bij Vluchte lingenwerk. De deur van hun huis aan de Boerhaavelaan staat open voor vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. Lang hebben ze niet zitten tobben voordat het speciale telefoon nummer werd gedraaid. „We hebben een huis met tien ka mers waar we met z'n vieren in wonen. We moeten wel wat schuiven, maar er is genoeg ruimte over. Als er in Leiden er gens mensen kunnen worden opgevangen, dan is het wel in dit soort huizen." Verbijsterd De oorlog in Joegoslavië houdt hen al vanaf het begin erg bezig, vertellen ze. Niet omdat ze een speciale band hebben met het land, ze zijn er zelfs nog nooit geweest. Het is meer omdat ze verbijsterd zijn dat een binnen landse oorlog zo ontzettend wreed kan zijn. Dat er bij men sen van verschillende volken, die jarenlang als buren of colle ga's of vrienden samenleefden, plotseling zo veel opgekropte agressie loskomt. Zodat de situ atie bijna onbeheersbaar is. Onbegrijpelijk vinden ze het, en onvoorstelbaar. Maar het ge beurt overal, beseffen ze, het kan ook hier gebeuren. „Onze beschaving is blijkbaar heel dun", zegt de heer Van Schel ven. „Het gebeurt om de hoek. De buurman zoekt hulp en belt aan. Dan kun je open doen of niet. Ik denk dat je dan open moet doen. Het is niet zo inge wikkeld." De familie beseft heel goed dat het onderbrengen van vluchte komt." Veel moeilijkheden ver wachten ze niet in hun eigen woning. Misschien dat de taal een probleem wordt. Maar de gewoonten van hun gasten zul len ze respecteren.Als ze geen varkensvlees willen eten, dan eten we toch een tijdje schape vlees." En desnoods wordt een apart dienstrooster gemaakt voor de keuken. De Van Schel- vens zijn zich ook van bewust dat de ex-Joegoslaven geestelijk waarschijnlijk nogal in de knoei zitten.Als je kunt communice ren, kun je een praatpaal zijn. En anders kunnen we mis schien professionele begelei ding krijgen", aldus mevrouw Van Schelven. Haar partner wijst erop dat steeds een beroep kan worden gedaan op vrijwilligers van Vluchtelingenwerk. De organi satie heeft ook toegezegd bij te springen als er jonge kinderen in huize Van Schelven terecht komen. Ze werken allebei en hebben voor de al wat oudere kinderen een goede oplossing gevonden. „Maar als de kinde ren die hier wonen te jong zijn om naar school te gaan, moeten we oppas hebben." Betrokken Over hoe het zal zijn als er in derdaad vluchtelingen in hun huis wonen, denken ze niet al te veel na. De werkelijkheid zal toch wel heel anders zijn. En misschien komt er wel helemaal niemand. „Heerlijk, want dan krijg je een hoop ellende dus niet", zegt de heer Van Schelven eerlijk. Dan nog kun je wat doen want er zijn genoeg giro rekeningen waar je geld op over kunt maken, zegt hij. Zijn vrouw vertelt: „Door deze situatie ben ik meer betrokken geraakt bij Vluchtelingenwerk. Misschien kunnen we later vluchtelingen uit andere landen opnemen. Of misschien doen ze op een andere manier een be roep op je. Ze zullen ons nu wel weten te vinden." NZH-woordvoerder Luuk Jacobs: „Ik vind dit een hele originele manier om de aandacht te trekken." foto»pr Wanneer de stadsbus hard rijdt, is niet te zien wat er nu precies aan de hand is met de wielen. Pas bij de bushalte blijkt wat de grap is. De wieldoppen hebben de vorm van gigantische kroonkurken die reclame maken voor het alcoholvrije bier van Bavaria. In Leiden rij den er 10 stadsbussen die met deze diefstalbestendige doppen zijn uitgerust. Bij de NZH zijn ze dolenthousiast over deze opmerkelijke wijze van reclame maken. „Ik vind dit een hele originele manier om de aandacht te trekken," zegt woordvoerder Luuk Jacobs van de NZH. Nog maar een paar jaar geleden was een beschaafde re clameboodschap op de zijkant al een doorbraak, want bussen wa ren daar toch niet voor bestemd. Vervolgens kwam de stap naar het geheel pimpelpaars spuiten van een bus om zo de aandacht te ves tigen op een chocoladereep met de naam Lilapauze. Dat laatste gaf trouwens aanleiding tot de nodige misverstanden. De bus werd niet meer herkend als openbaar vervoer, een bus die je bij een halte kunt aanhouden. „Dat heeft in een enkele geval aanleiding tot misverstanden gegeven. Daar hebben we dus van geleerd," erkent Jacobs. „De chauffeurs die nu in die bussen rijden weten overigens wel dat zij in wat vreemde bussen rijden en stop pen dus eerder dan normaal. Blijft staan dat wij nu weten dat de voor- en achterkant de kleuren moeten blijven houden van de bus maatschappij". Wat er nu na de kroonkurken gaat komen weet Ja cobs niet. „Dat hangt een beetje van de vindingrijkheid van recla memakers af. Wij hebben wel enige randvoorwaarden waaraan het moet voldoen. Zo nemen wij bij voorbeeld geen merken van alco holhoudende dranken of rookwaren op. Maar wat vorm betreft mag dit voor mij het begin zijn van nog veel meer opvallende ac ties. Of een banketbakker kan aankomen met reuze moorkop voor op het dak van een bus? Dat lijkt mij onwaarschijnlijk". Maar Ja cobs wijst wel op de centrale overheid die steeds minder scheutig wordt met subsidie. Busmaatschappijen worden zo gedwongen om op zoek te gaan naar middelen die het buskaartje wat goedkoper kan maken. „Wij zijn dus heus wel bereid om een eindje met be drijven mee te gaan. Bij mijn weten is ook nog nooit iets door ons geweigerd. Maar hoe de grenzen eruit zien van wat nog kan en wat niet, ik weet het niet". MEINDERT VAN DER KAAL)» IIÜLSTA DESIGN COLLECTION hülsta en wij. De profs voor 'n individueel interieur. Raadsel rond suikerziekte en spierziekte verder ontward Het Academisch Ziekenhuis in loeiden heeft belangrijke ontdekkingen gedaan in het onderzoek naar de erfelijkheid van spierziekte en ouderdomssuikerziekte. De ontdekkingen betekenen volgens de universiteit een doorbraak in het jaren lange speurwerk naar de oorzaak van de ze twee ziekten. „De genetische oorza ken kennen we nog steeds niet, maar dit is een grote stap in de richting van de oplossing", aldus voorlichter P. van Dam van het AZL. Van de spierziekte 'facioscapulohume- rale spierdystrofie' (FSHD) is bekend dat ze erfelijk is. Van ouders die de ziekte hebben, krijgt de helft van de kinderen de ziekte ook In Nederland zijn er 750 tot 1000 patiënten. FSHD begint in de spieren van het gezicht, schouder en bo venarmen en leidt in de helft van de ge vallen tot invaliditeit. Op het AZL wordt al jaren gezocht naar het 'stukje' erfelijk materiaal dat de ziekte veroorzaakt. Onlangs werd de ziekte ontdekt bij een patiënt, wiens ou ders er niet aan lijden. Uitgebreid onder zoek wees uit dat de ziekte bij deze pa tiënt is ontstaan door een spontane ver andering van het erfelijke materiaal, een zogeheten mutant. Vergelijking en be studering van het DNA van patiënt en ouders, bracht de onderzoekers een be langrijke stap verder. Volgens de woord voerder zal binnen twee jaar bekend zijn welk stukje genetisch materiaal verant woordelijk is voor deze spierziekte. Weten welke gen (stukje erfelijk mate riaal) de ziekte veroorzaakt is belangrijk omdat met die wetenschap kan worden voorspeld of iemand de spierziekte krijgt. „In het uiterste geval zou je vóór de geboorte al onderzoek kunnen doen en uit de resultaten conclusies kunnen trekken. Dan heb je het uitsluitend over de technische mogelijkheden. De ethi sche kanten hiervan moeten natuurlijk nog worden bekeken", aldus Van Dam. Van ouderdomssuikerziekte is bekend dat erfelijke factoren het al dan niet krij gen ervan mede kunnen bepalen. Ou derdomssuikerziekte is niet écht 100 procent erfelijk: ouders met deze vorm van suikerziekte kunnen heel goed kin deren krijgen die tot op hoge leeftijd vrij van suikerziekte blijven. Ook bij deze ziekte moet er nog heel veel fundamen teel onderzoek worden gedaan. Van Dam: „We hebben nu echter weer een belangrijke stap gedaan op weg naar het vinden van de oorzaak. Dit is door slaggevend." De voorlichter doelt daarbij op de ontdekking (bij een van de patiën ten van het Leidse ziekenhuis) van een nog onbekende, zeldzame manier waar op suikerziekte overgaat van ouders op kinderen. „Met de ontdekking van dit overervingsmechanisme zijn we een stap dichter bij de oplossing." Volgens de voorlichter scoort het AZL in het onderzoek naar de twee ziekten ook internationaal heel goed. „Je mag gerust zeggen dat we hier baanbrekend werk verrichten. K. Vuursteen (51) wordt op 22 april volgend jaar de nieuwe voorzitter van de Raad van Be stuur van bierbrouwer Heine ken. Eerder dit jaar werd de landbouwkundig ingenieur be noemd tot vice-voorzitter. Sindsdien wordt hij gezien als de opvolger van de huidige top man G. van Schaik, die met pensioen gaat. Vuursteen werkte van 1968 tot 1991 in verschillende func ties bij Philips, waar hij zijn loopbaan afsloot als directeur van de lichtdivisie in Noord- Amerika. Binnen de Raad van Bestuur van Heineken kreeg hij vervolgens de verantwoordelijk heid voor de marketing. Toen Vuursteen vorig jaar vice-voor zitter werd was deze functie drie jaar vacant gebleven. De vertrekkende grote baas Van Schaik trad in februari 1959 in dienst van Heineken. Sinds 1974 maakt hij deel uit van de Raad van Bestuur. In 1983 werd hij benoemd tot vice-voorzitter, waarna hij in 1989 A.H. (Fred dy) Heineken opvolgde als voorzitter. Heineken boekte vorig jaar een omzet van bijna 8,7 miljard gulden. De winst bedroeg ruim 400 miljoen. Net als andere biermerken worstelt Heineken met een teruglopende biercon sumptie. Het concern probeert zijn omzet op peil te houden door te investeren in alcohol vrije en bijzondere bieren. DEN HAAG/LEIDEN GPD/ERIC JAN WETERINGS De werktijden van assistent-ge neeskundigen in opleiding en van verloskundigen worden aan banden gelegd. Minister De Vries (sociale zaken) heeft dat deze week bekendgemaakt. Tot nog toe bestaan er geen regels voor de werktijden van deze be roepen. Het is nog niet duidelijk wat de consequenties van de maatregel zijn voor het Acade misch Ziekenhuis in Leiden (AZL). Per 1 februari mogen de artsen in opleiding en verlos kundigen gemiddeld niet langer dan 9 uur per dag en 48 uur per week werken. Uitzonderingen door spoedgevallen blijven mo gelijk. Ook de minimale rusttij den worden vastgelegd. De re geling van de werktijden vloeit voort uit het van kracht worden van het werktijdenbesluit voor verplegings- en verzorgingsin richtingen. De Vries verwacht dat het werktijdenbesluit voor assistenten en verloskundigen leidt tot circa zeshonderd extra arbeidsplaatsen. Een woordvoerder van het AZL kon vanmorgen niet zeg gen hoeveel artsen-in-opleiding en verloskundigen in het Leidse ziekenhuis werken. „Dat is ge regeld per afdeling, een centrale administratie daarvan wordt niet bijgehouden." Daarom is ook nog niet te zeggen hoeveel extra arbeidsplaatsen de maat regel van De Vries bij het AZL zal opleveren. De leiding van het ziekenhuis wil eerst per af deling de consequenties van het besluit bekijken. Een woord voerder wil alleen zeggen dat volgend jaar 'zeker een aantal nieuwe mensen' wordt aange trokken. Een arts-in-opleiding uit de Leidse regio zegt blij te zijn met de maatregel van De Vries. „Het wordt hoog tijd dat er wordt in gegrepen. Onder veel medici heerst het opgefokte sfeertje dat je pas echt werkt als je weken van minimaal 70 uur draait. Als assistent moet je daar wel aan meedoen, anders zou je zoge naamd nooit een goede arts kunnen worden. Veel artsen-in-opleiding maken lange dagen. Ook op de EHBO wordt hard gewerid. De kritische arts-in-spe weet zeker dat hij de mening van veel collega's verwoordt. „Veel men sen slikken hun kritiek bij voor baat in. Het is al moeilijk ge noeg om ergens een opleidings plaats te krijgen, dus de meeste mensen houden hun mond." Andere artsen in opleiding wil len geen commentaar geven of willen hun naam niet in de krant hebben. „Natuurlijk moet je in de opleiding een beetje worden gehard door lange da gen te maken", zegt een arts die er net een werkdag van 11 uur op heeft zitten. „Al wordt die werkcultus soms wat overdre ven." Zijn naam wil hij 'toch maar liever niet' in de krant. Een uitzondering vormt me vrouw Tieben, bij het AZL in archieffoto loek zuy- derduin opleiding als huidarts. „Maar wij hebben dan ook weinig te klagen", zegt de dermatologe in spe. „In vergelijking met andere afdelingen zijn onze werktijden riant." 'Riant' betekenent om kwart over acht 's morgens be ginnen en doorwerken tot een uur of zes 's avonds. „Maar wij zijn nog in opleiding, dat kost ook tijd", zegt Tieben. MEUBELPROMENADE KATWUK Je mag eigenlijk spreken van een stijl breuk als je eetkamer niet je fijnbe snaarde gevoel voor de cuisine nouvelle accentueert. Dat doet "classic-art-dc" van hülsta wèl. Sommigen noemen, de collec tie dan ook "gourmetmeubels". 't Is 'n idee, nietwaar? Krijg de smaak 'ns goed te pakken in onze showroom. De meubelmakers met de mooiste ideeën Verfijnde smaak of 3-sterrenniveau

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15