JOp koopavond geen sandwichbord om Leiden Aanleunwoningen over naar wbv De Sleutels Natuur beschermd in polder Leidschendam Bewonerscommissie Surinamestraat nu echt ter ziele WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 13 REDACTIE JANET VAN DUK EMIEl LOMAN IEEFMANS Extreem-links in het conservatieve Leiden Uitingen van 'extreem links' op een Leidse gevel. foto henk bouwman leiden De 39 aanleunwoningen van het bejaardentehuis Haagwijk gaan over in handen van Wo ningbouwvereniging De Sleu tels. Deze sociale verhuurder beheert ook de 29 nieuwe se niorenwoningen die momen teel bij Haagwijk worden ge bouwd. Met de overdracht is een bedrag gemoeid van 1,5 miljoen gulden. De onderhandelingen over de overname kwamen op gang toen De Sleutels begon met de bouw van nieuwe aanleunwo ningen. Omdat die tussen de bestaande komen te liggen, leek het logisch alle woningen bij één eigenaar onder te brengen. Volgens de directies van De Sleutels en Haagwijk verliepen de onderhandelingen soepel. De zaak is nu beklonken, al moeten de leden van De Sleu tels eind deze maand nog in stemmen met de overdracht. zoeterwoude Natuur en landschap in het veenweidegebied tussen Leids- chendam, Zoetermeer en Zoe- terwoude krijgen meer kansen. Het poldergebied is door gede puteerde staten van Zuid-Hol land, het dagelijk bestuur van de provincie, aangewezen als zogeheten beheers- en reser- vaatgebied. Door het terrein een natuur- beschermende status te geven, wordt voorkomen dat de gras landen versnipperd raken. Landbouw en recreatie mogen best blijven, maar de manier waarop is afgestemd op de na tuur. Zo wordt in de weilanden veel aandacht besteed aan wei devogels. Maaien en mesten mag niet meer op elk moment of op alle manieren. De bestaande 39 aanleunwo ningen zijn onlangs nog gere noveerd. Zowel De Sleutels als Haagwijk zijn blij met de transactie. „We kunnen ons nu beiden concen treren op zaken waarin we goed zijn: De Sleutels woningbeheer en Haagwijk zorg bieden." Di recteur A. Lepelaar van De Sleu tels spreekt van een goede in vestering. „Natuurlijk zijn we niet de meest draagkrachtige woningbouwvereniging, maar deze kosten halen we er over een aantal jaren uit". Haagwijk wordt niet veel wijzer van de fi nanciële kant van de overeen komst. De 1,5 miljoen die ze van de Sleutels ontvangt kan niet worden gebruikt voor 'leu ke dingen'. „Het is ongeveer het bedrag dat nog open staat van de afschrijving van de 39 wo ningen. Misschien schieten we er zelfs wel een beetje bij in", aldus directeur J. Verbeek. De grutto, tureluur, zomertal- ling en gele kwikstraat zullen hierdoor in aantal groeien. Ook de variatie in planten zal de ko mende jaren groteR worden. In de Zóetermeersche Meerpolder komt van nature een kwel voor: deze bevordert de groei van heel specifieke soorten planten. Het 'relatienotagebied', zoals de provincie dat noemt, nabij Leidschendam (in totaal ruim 600 hectare groot) gaat ook een functie vervullen in de ecologi sche hoofdstructuur van Neder land. De polder nabij Leids chendam is een overstapje tus sen de westelijke en oostelijke veen weidegebieden. Door er voor te zorgen dat de natuurter reinen niet al te ver van elkaar liggen, krijgen flora en fauna de kans zich over de terreinen uit te breiden. leiden wim koevoet Harry Provoost (32) en Petra Voets (22) rekenen zichzelf tot de extreem-linkse beweging in Leiden. Een groep die opereert vanuit politiek informatiecen trum De Invalshoek en verant woordelijk wordt gehouden voor de ongeregeldheden bij de Pieterskerk tijdens het bezoek in juni van Aad Kosto, de PvdA- staatssecretaris die over asiel zoekers gaat. Kosto werd daarbij met verf bekogeld. Volgens Voets en Provoost had de verf- gooierij niets met De Invalshoek van doen. De ironie wil dat ve len nauwelijks van het bestaan van radicaal links afwisten ook niet via het lijfblad De Peu- eraar totdat er bij de Pieters kerk verf door de lucht vloog. Opgefokt sfeertje Het valt niet mee om in Leiden extreem-links te zijn, vinden de twee. Leiden is een conservatie ve stad, 'niet alleen in politieke zin'. Provoost, die het meest aan het woord is, stelt dat 'hier al gauw iets gek is'. „Moet je hier eens met sandwich-borden gaan rondlopen. Vooral op don derdagavond, als er zo'n opge fokt sfeertje in het centrum hangt, is dat vragen om moei lijkheden. Er zijn er maar weinig die echt hun nek uitsteken. De vrees subsidies te verliezen, speelt daarbij een rol. Het zijn ook altijd dezelfden die je te genkomt in verschillende struc turen en organisaties. Spontane aanmeldingen zijn er nauwe lijks. Dat zit me niet lekker in een stad van 110.000 mensen." De twee willen niet op de fo to. „We worden al genoeg gere gistreerd", grinnikt Provoost. „Ik zie er in de ogen van de goe gemeente niet uit als extreem links want ik heb geen hane- kam. Ik wil die anonimiteit graag handhaven. Je weet maar nooit wat er gebeurt als een neo-nazi of een lid van een knokploeg die kraakpanden moet ontruimen mij herkent van de foto in de krant." Vier tegenstellingen Dat raadsleden van Groen Links en de SP juist graag met foto in de krant komen, is volgens Pro voost en Voets lang niet zo vreemd als misschien wel lijkt. „Wij willen de fundamenten van de samenleving omver wer pen. Groen Links en de SP zijn hooguit hervormingsgezind en dus volstrekt ongevaarlijk voor de gevestigde orde. Ons gaat het om het wegwerken van de vier tegenstellingen op mondiaal maar ook op lokaal niveau: die tussen man en vrouw, zwart en wit, rijk en arm en mens en na tuur. Dat gaat alle linkse partij en in de Leidse gemeenteraad te ver. Hoewel we wel eens din gen samen met de SP en Groen Links doen, voelen wij ons par lementair niet vertegenwoor digd", aldus Provoost. Een ge mis? Provoost: „Nee. We kun nen toch moeilijk onderdeel worden van een macht waar we tegen zijn. Ik verwacht ook he lemaal niets van een vertegen woordiging in de Leidse raad. Die spreekt een heel andere taal, lijkt van een andere pla neet af te komen." Provoost en Voets beweren dat ook de fundamenten van de Leidse samenleving op de vier genoemde tegenstellingen („Op uitbuiting dus", aldus Provoost) zijn gebaseerd. „Het wemelt in de stad van de seksistische re clame-affiches", aldus Voets. „Het feminisme in Leiden stelt niet veel meer voor. Veel vrou wen krijgen een baan en een lieve vent en leggen zich dan neer bij de tegenstellingen." Witte hetero-samenleving Ook mens en natuur leven in Leiden niet in harmonie, meent Provoost. „We scheiden ons huisvuil weliswaar netjes en kloppen onszelf daarvoor op de borst maar steken tegelijkertijd veel geld en grond in het bio- sciencepark. De bedrijven daar staan in dienst van de witte hetero-samenleving waarin de mannen van 35 jaar het voor het zeggen hebben. In hun van verspilling, uitbuiting en consu mentisme aan elkaar hangende systeem beginnen wat barstjes te komen: de grondstoffen ra ken op en het milieu is aan het einde van zijn latijn. Die achter uitgang moet worden gecom penseerd door wetenschappelij ke en technologische vooruit gang. Die levert superkoeien, schaapgeiten en een type suiker op waardoor de boeren elders in de wereld niet meer nodig zijn. Het Leidse bio-sciencepark staat bol van de innerlijke kolo nisatie." Geen modellenman Provoost en Voets geloven niet dat hun beweging Leiden, laat staan de wereld, kan verande ren. Toch zijn ze vastbesloten om hun 'politieke leven' voort te zetten. Voor een baan is in hun huidige leven geen plaats. „Van uitkeringsslaaf tot loon slaaf. Daar schieten we niets mee op. We kunnen ook moei lijk in deeltijd ons politieke le ven leiden. Overdag werken en dus collaboreren en 's avonds de draad weer oppikken? Dat is niet geloofwaardig. Ik wil geen witte modelman worden." Maar wat doen ze dan wel? Provoost: „Op praktisch niveau zijn we net als jij met handen en voeten aan deze door uitbuiting tot stand gekomen. Wij maken ons daarvan op bewustzijnsni veau los. Dat is misschien een vaag antwoord. Maar wij zijn geen functionarissen of winke liers met een bedrijfje in we reldverbetering." VRIJE TIJD AGENDA Terres de Hommes Allerlei tweedehands spullen, variërend van huishoudelijke apparaatjes, curiosa, kinderkle ding, speelgoed en keukengerei. De kleinste snuffelmakrt van Leiden heet 'de Druppel', is een onderdeel van Terres des Hom mes en is te vinden aan de Lan ge Mare. De opbrengst komt ten goede aan kinderen in'de Derde Wereld. Bij de winkel kunnen ook bruikbare spullen worden ingeleverd. Tienersoos Buurtcentrum Dijk 33 en de Vrolijke Arke houden voor moeilijk lerende tieners een aantal speciale activiteiten, zoals een kookcursus, dansles sen èn een tienersoos. Het cen trum richt zich in het bijzonder op deze groep omdat de moei lijk lerende kinderen, die vaak een lichte geestelijke of licha melijke handicap hebben, extra aandacht nodig hebben. Dijk 33 kan nog een aantal vrijwilligers gebruiken die bij deze cursus sen willen helpen. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij het buurtcentrum, Apothekers- dijk 33, tel. 125736. Communicatie Salon De Leidse Communicatie Salon (LCS), een organisatie die PR- functionarissen, journalisten, voorlichters en publicisten in formeel samenbrengt, houdt donderdag 3 september haar eerste bijeenkomst van het sei zoen. Voor informatie over de LCS, haar activiteiten en de openingsborrel: 071-254107 (Hette van der Logt). Ruilbeurs Op vrijdagavond 4 september houdt de Leidse Ruilvereniging Koningskerk weer een ruilavond voor verzamelaars van onder meer munten, stickers, prent briefkaarten, lucifermerken, si garenbandjes, suikerzakjes, postzegels. De beurs is geopend van 19.00 tot 22.00 uur en wordt gehouden in het buurthuis 'het Spoortje' aan de Bemhardkade 40 in Leiden. De entree be draagt 1,50 voor niet-leden en 1,00 gulden voor de jongeren tot en met 15 jaar. Feestavond De carnavalsvereniging "de Spoorbumpers, majorettevere niging de Kopergirls en de ruil vereniging de Koningskerk star ten het seizoen '92-'93 feestelijk met een gezellige feestavond in buurthuis 't Spoortje. Tijdens deze avond zal de Leidse band 'de Flops' de muziek verzorgen. Zij spelen voornamelijk covers uit de jaren zestig. Het feest be gint om 20.30 uur en de toegang Gemrod Gemrod, een organisatie ter ontplooiing de mens viert in ok tober haar 10-jarig bestaan. Daarom wordt op zaterdag 5 en zondag 6 september een open dag gehouden in het gebouw Cobetstraat la in Leiden. Voor inlichtingen: 071140152. Het meest prestigieuze project van de stichting Leidse studentenhuisvesting (SLS) wordt volgende week feestelijk geopend. Het gaat om het 'Student Hostell' in het Minnehuis aan de Kaarsenmakersstraat. Hoera. De manier waarop de oude bewoners I volgens henzelf zijn behandeld om het nieuwe paradepaardje van SLS te verwezenlijken, lijkt niet dezelfde schoonheidsprijs te verdienen als waarvoor het Minnehuis in aanmerking komt. 'Studeren in de stad van Rembrandt, SLS biedt buitenlandse studenten unieke huisvestingsmogelijkheden Onder die titel verscheen onlangs een schitterende, op glanzend papier gedrukte folder waarin het complex nogal stevig wordt aangeprezen als 'Een oase van rust. Als een schilderij van een Hollandse meester' waar 'Tijdens de zomermaanden een internationaal gezelschap ongetwijfeld de gezellige binnenplaats zal bevolken'. Toe Maar voordat dit droomkasteel woensdag voor een legertje hoogwaardigheidsbekleders wordt geopend, en de eerste Amerikaanse studenten pas echt gaan voelen hoe laag de dollar nu werkelijk staat, is het gepast om even stil te staan bij het recente verleden. In de minne Het Minnehuis (gebouwd in 1827 als bejaardenoord) was tot vorig jaar gewoon een bouw waar de firma De Bolster kamers verhuurde aan ongeveer 40 werkende jongeren en stu denten. In april 1991 werden deze bewoners opgeschrikt door het bericht dat het Minne huis was verkocht aan de SLS en dat er rigoureus zou worden verbouwd: „Ik denk dat we voor de verbouwing begint, met de huurders tot overeenstemming zullen komen", sprak SLS-di- recteur A. Hübben toen nog hoopvol. Vervolgens brak een periode aan van juridische stekelighe den tussen beide partijen. Ook al vóór de afgesproken datum werden er alvast wat bomen ge kapt op het binnenterrein en kwam er een bouwkeet. Vijftien overgebleven bewoners namen een advocaat in de arm. Uitein delijk werden tien van hen mor rend overgeplaatst naar kamers, elders in Leiden. Vijf weigerden dat. Ze wilden de toezegging dat ze terug moch ten komen na de bouw. Daarop probeerde de SLS ze door een kort geding te verwijderen, wat werd beantwoord met een kort geding door de bewoners om heraansluiting van water en licht af te dwingen. Maar de SLS won alle kort gedingen en het Minnehuis kwam leeg. De hard nekkigste ex-bewoner Erik Kolf schoten was zelfs vorige maand nog bezig met een gerechtelijk achterhoedegevecht over al dan niet nagekomen afspraken met Hübben. Uiteindelijk tevergeefs Minnetjes Eén bewoner bleef het hele jaar buiten schot. Op de binnen plaats van het Minnehuis staat een pittoresk tuinhuisje waar de voormalige beheerder van het pand, Ferry van Dorssen, sinds 1978 woont. De renovatie ging letterlijk, op de gevel na, aan hem voorbij. Van hem wilde de SLS 'slechts' zijn opslagruimte annex garage hebben om daar een fietsenstalling te maken voor de aanstaande bewoners „Voor mij was er uiteraard geen gelijkwaardige, vervangende woonruimte voorhanden. Kijk maar eens hoe schitterend ik woon. Maar in juni kreeg ik een brief dat de aan mij 'in gebruik gegeven 'opslagruimte door stu dentenhuisvesting zou worden teruggenomen. Niks 'ingebruik gegeven'. Ik huur die ruimte en heb me via mijn advocaat be roepen op de huurrechten", al dus Van Dorsen. Net als voor veel van de oud bewoners begon ook voor hem een juridische briefwisseling met de SLS. „Ik bood nog aan om een deel van de ruimte om mijn huis heen af te staan voor zo'n fietsenstallingen meldde verder dat ik de maand augus tus op vakantie zou gaan", her innert Van Dorssen. Maar tijdens zijn vakantie werd de berging alvast verbouwd en zijn spullen, inclusief auto, op- gelagen op een afgesloten ter rein van de SLS. Hij kon de sleu tel komen halen: „De politie heeft mijn aangifte van deze handelswijze niet willen afhan delen. Het was een zaak tussen mij en de SLS. M'n spullen heb ik nog niet opgehaald. Waar moet ik ze laten? Het ergste vind ik nog dat ze het tijdens mijn afwezigheid hebben ge daan. Als ik thuis was geweest hadden ze het nooit gedurfd", meent Van Dorssen wiens ad vocaat nu maar een brief aan de officier van justitie heeft ge stuurd. Mineur Volgens directeur A. Hübben heeft de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting 'beslist niet onredelijk gehandeld'. Hij ver telt dat de SSL Ferry van Dors sen heeft overgenomen als huurder van de vorige eigenaar van het complex, firma De Bol ster. Van Dorssen had volgens Hübben geen huurovereen komst met De Bolster voor het schuurtje. Het vervallen ge- WOENSDAG 2 SEPTEMBER Katwijk Zomeravondzang mmv het Evangeli- satiekoor m de Oude Kerk aan de Boulevard, samenzang 19.50 uur, aanvang 20.00 uur. Leiden Informatiepunt Gemeenschappelijk Oranjefeesten: Tobbetje steken (van af 12 jr.), inschrijven vanaf 19.00 uur; Mastklimmen, aanvang 21.00 Vergadering van de raadscommissie voor onderwijszaken en welzijn, Ge meentehuis, Voorstraat, aanvang n de kunstenares Jehanne nover '500 Jaar onder drukkingen weerstand van Latijns- Amerika', Openbare Bibliothee1 teringkade 24, aanvang 20.15 op gewicht in de Leidsevaart, a vang 8.00 uur; Schietwedstrijden op het plein aan de Wilhelminastraat. aanvang 8.30 uur; Ringsteken met paard en wagen op de Voorstraat, aanvang 10.00 uur: Veteranen-wie lerronde voor dames en heren vanaf 35 jaar, start 14.00 uur; Grote Ronde van Noordwijk-Binnen, start 14.45 uur; Prijs- en premie-uitreiking in Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, om 17.00 uur; Gewichtheffen voor ploe gen, aanvang 19.45 uur; Groot Oran jebal in Dorpshuis De Kuip, aanvang 21.00 uur; Lampionoptocht mmv Ex celsior, start 21.00 uur. Vergadering van de raadscommissie voor algemene bestuurszaken, Ge meentehuis. aanvang 16.45 uur. We- bouwtje deed dienst als opslag ruimte voor spullen die Van Dorssen nodig heeft voor zijn beheerstaken. „De vorige eige naar liet oogluikend toe dat hij er ook prive-spullen neerzette, onder meer een oude auto die hij wilde opknappen." Hübben beweert dat de SLS Van Dorssen al in mei heeft laten weten dat hij zijn spullen uiter lijk 1 augustus moest hebben verwijderd. Van Dorssen heeft daar geen gehoor aan gegeven. De SLS, die de voortgang van het project niet in gevaar wilde brengen, heeft het schuurtje vervolgens zelf ontruimd en af gebroken. „Alles is netjes in ver huisdozen gedaan, er is een in ventaris gemaakt, we hebben alles gefotografeerd, kortom we hebben precies gehandeld zoals het hoort. Alle eigendommen van de heer Van Dorssen zijn opgeslagen in een afgesloten ruimte in het SLS-magazijn. Ook zijn auto veilig opgebor gen." Over de kritiek van de vorige bewoners kan de directeur kort zijn. „Wij hebben hen tientallen aanbiedingen gedaan. Grotere kamers, kleinere kamers, hogere huren en lagere huren. Maar het enige wat ze wilden is terug keren in hun kamers voor de zelfde huurprijs. Dat is dus on mogelijk. De rechter dacht er tijdens het kort geding precies Maar hoe dan ook, Leiden heeft '58 moderne eenheden in een at tractieve woonbestemming' ge kregen met 'mooie lichte ka mers, geheel gestoffeerd en ge meubileerd'mei op de zolders 'oude balken die een bijzonder decoratief element geven'. En daar kan de stad van Rem brandt niet anders dan trots op zijn. !t Witte Huis', DONDERDAG 3 SEPTEMBER Noordwijk Fancy-fairen Rommelmarkt in Huize St. Jeroen, Zeestraat, aanvang 10.00 Zwemmen voor mensen met CARA olveen fysiotherapeut m zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal. Raadhuislaan 43. van 16.00 tot 17.00 uur. over cement- en verfresten van de bouw die gewoon zijn blijven zitten. Van de week zag ik een of ander jochie ze afschuren. Zo lang doet de WBL erover", her innerde Steenbergen. „Het loopt allemaal nog, vol gens de WBL. Ja, de lekkages bij ons ook." Niet mis te verstane taal gisteravond van de bewo ners van de Surinamestraat en hun vertegenwoordigers (com missie) aan het adres van de Leidse woningbouwvereniging WBL. Uit walging over de WBL die jarenlang nauwelijks wat deed aan de gebreken van de flat, hief de commissie zich de monstratief op: „Iedereen zal nu voor zichzelf moeten opko men. En denk eraan, zit ze op de bast", nam een felle secreta ris J. Steenbergen afscheid. Sinds de bewoners van de 36 woningen rond de jaarwisseling 1988/1989 in het nieuwbouw- complex op de hoek van de Su- matrastraat en de Suriname straat kwamen wonen, regende het klachten. Steenbergen som de ze gisteravond nog eens op voor zijn ongeveer veertig 'bu ren' die naar het restaurant bo ven zwembad De Zijl waren ge komen. Lekkages, scheuren in pilaren en balkonsteunen, slecht afgewerkte dakstukken, galerijen en schuren, en ge luidsoverlast van kloppende waterleidingen en de lift schacht: „Vanaf het begin heb ben we bijvoorbeeld geklaagd Gelazer „Jullie stappen uit onvrede op, maar besef wel dat Boggia zich een breuk lacht", riep een be woner tegen zijn vertegenwoor digers. Boggia. de voorzitter van de WBL, was duidelijk de gebe ten hond. „Het zijn zulke leuke woninkjes, maar dat gelazer moet afgelopen zijn. Als het bij mij gaat lekken, krijgen ze geen cent huur meer", stelde een van de aanwezigen ferm. Nadat de storm van klachten van de bewoners en de tragi sche geschiedenis van bewo nerscommissie nog eens werd herhaald, traden deze vertegen woordigers af: „Ze vonden ons toch maar zeikers, zeurders en ouwehoeren, maar ik vind dat we. vaak vergeefs, toch aardig tegengas hebben gegeven", be sloot Steenbergen. Om de goe de sfeer tussen de bewoners on derling niet te laten lijden onder de treurnis van de relatie met de WBL, werden er nog snel ótim roodjw bingo afgewerkL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13