Pontje vaart pas in voorjaar '93 over Zijl Engelse krakers in Huize Gerto Oktober hondepoepmaand in Oegstgeest Verbouwing geeft bewoners Mariënhaven meer privacy Oprichting belangenpartij Oegstgeest 'goed denkbaar' Regio Leiden WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 12 Fusiegesprek tussen crèches voorschoten De Voorschotense kinder dagverblijven De Hummel hof en Bibelebon zijn met el kaar in gesprek over een fu sie. Per 1 januari 1993 moe ten de twee instellingen in el kaar zijn opgegaan. „De ge sprekken over samenwerking zijn nog zeer pril", waar schuwt Onnie van der Bijl, directrice van De Hummel hof. „We hebben tot nu toe nog maar één officieel ge sprek gehad." Waarschijnlijk blijven de twee kinderdagverblijven in de huidige vorm bestaan en gaan alleen de besturen op in een nieuw te vormen stich ting. Warmonds psycho-geriatrisch verpleeghuis bestaat 20 jaar warmond uesbeth buitink In de kamer van Mariënhaven- directrice I. Eysma staat promi nent een bord met bouwteke ningen. 'Na de sloop', staat bo ven de schetsen die de toekom stige vorm van het Warmondse psycho-geriatrische verpleeg huis weergeven. De drie vleu gels van het monumentale pand aan de Mgr. Aengenent- laan gaan tegen de grond en maken plaats voor een moderne behuizing. De plannen worden gemaakt aan de vooravond van het 20-jarig bestaan van Ma riënhaven, dat deze maand wordt gevierd. „Toen het Groot Seminarie van het bisdom Haarlem in 1968 verhuisde naar Amster dam, heeft iemand het op zich genomen hier een verpleeghuis in te richten", vertelt Eysma. „In die tijd bestonden er nog geen regels over hoe een verpleeg huis eruit moest zien. Nu zitten we met maar vier één-per- soonskamers en voornamelijk drie- en vier-persoonskamers. Maar wat ik vooral heel erg vind: wij hebben nog twee zalen waar zeven mensen slapen. Dat kan niet meer in deze tijd. Daarom hebben we bij het mi nisterie aangedrongen op nieuwbouw." De bouw begint in 1994 en neemt naar verwachting twee jaar in beslag. Privacy voor de bewoners staat centraal in de plannen. „We hebben heel wei nig plekjes waar de mensen even apart kunnen zitten. Ik merk na het weekeinde dat be woners op de bank voor mijn kantoor hebben gezeten, om er gens alleen met hun familie te kunnen praten. We willen ook een grote zaal waar we alle acti viteiten kunnen houden. En een soort marktplein of straatje met winkeltjes en de receptie. Nu kunnen de bewoners alleen maar van de afdeling naar de kapel en terug. We hebben geen maatschappij binnen de maat schappij", betoogt de directrice. De verbouwing Iaat precies zien wat er in de afgelopen twintig jaar in Mariënhaven is veranderd, stelt Eysma. „Het nieuwe gebouw geeft meer ruimte voor bijvoorbeeld til-lif- ten en rolstoelen. Dat moet wel, want de gemiddelde leeftijd van onze bewoners is nu 82 jaar, veel hoger dan twintig jaar gele den. De mensen worden steeds ouder en steeds meer ouderen willen zo lang mogelijk blijven thuiswonen en gaan daarna eerst naar een verzorgingshuis. Ze worden dus bij ons opgeno men als ze veel ouder zijn dan vroeger." Tijdens de verbou wing wil Mariënhaven de ont wikkeling in de patiëntenzorg echter niet uit het oog verliezen. „Speciaal daarvoor hebben we een staffunctionaris aangesteld, die de kwaliteit van de zorg moet stimuleren." Het contact met de familiele den van bewoners neemt even eens een belangrijke plaats in. Een algemene Mariënhaven- krant en een krant voor elke af deling houden de families op de hoogte van verjaardagen, nieu we personeelsleden en kleine voorvallen. „Dat stellen ze heel erg op prijs. Daarnaast hebben we minstens één keer per jaar een contactdag. En sinds een jaar hebben we een familieraad, waarmee ik het beleid bespreek en waarvan ik advies krijg. Zo'n familieraad wordt binnenkort ook verplicht, maar op de wet geving willen we niet wachten." De grootste zorg van Mariën haven is het grote verloop in personeelsleden, erkent Eysma. „Verzorgenden en verpleegkun digen zijn een schaars artikel geworden in dit land en voor ons is het heel moeilijk om ge diplomeerden lang vast te hou den. Daarom zijn we ook met de provincie, verzorgingshuizen en andere verpleeghuizen een project begonnen om meer jon Directeur I. Eysma: „Wij hebben nog twee zalen waar zeven mensen slapen. Dat kan niet meer In deze tijd." foto hielco kuipers ge mensen te interesseren voor de gezondheidszorg. Maar tot nu toe moeten we nog heel veel inspanning doen om het perso neelsbestand op peil te hou den." Op 11 september Is het pre cies twintig jaar geleden dat de eerste bewoner van Mariënha ven werd opgenomen. Dat wordt op die dag door bewo ners en personeelsleden ge vierd. Op 16 september is er vanaf 14.00 uur een braderie op de begane grond van het verpleeghuis en in een feest tent, waarbij oude ambachten centraal staan. Niet alleen fa milie en kennissen, maar ook omwonenden van Mariënha ven zijn daar welkom. warmond uesbeth buh1nk Ruim twintig Engelse krakers bewonen sinds twee weken Huize Gerto aan de Warmondse Oranje Nassaulaan. De Britten hebben zich gemeld bij de poli tie en kraken dus legaal. Het pand was eigendom van Ste- dego bv uit Haarlem, maar dat bedrijf is inmiddels failliet ge gaan. De ABN-Amrobank heeft beslag gelegd op de villa en wil het huis verkopen. Om de kra kers uit het pand te krijgen, moet de bank echter een kort geding aanspannen. Het grote hek dat Huize Gerto omsluit, staat op een kiertje en geeft toegang tot het bordes. Daar is de dichtgetimmerde deur opengebroken. Uit een ka mer komt de geur van bacon- and-eggs. Een meisje met rasta- vlechten en een wijde trui met gaten roert in een pan. Het huis is afgesloten van het gasnet, maar de Britten behelpen zich met butagas. Zo'n tien krakers zitten op oude autostoelen om een lage tafel, allemaal zo ge kleed als het meisje. De helft van de bewoners werkt, vertel len ze. De achterblijvers lopen rond met hamers en schroeve- draaiers in een poging Huize Gerto leefbaar te maken. „We hebben ontzettend veel puin geruimd. Je kon eerst niet eens zien dat het tapijt rood was", vertelt Samantha. Bijna elke be woner heeft een eigen kamer. Water is er niet en ook de elek triciteit is afgesloten. Samantha: „We halen water bij de pomp in het dorp. De inwoners daar vin den ons geloof ik de grootste bezienswaardigheid sinds jaren. Mensen komen uit de winkels om te zien hoe wij water tap pen." De Engelsen wassen zich in een babybadje of zwemmen in het meertje voor het huis. Naast het toilet staat een em mer water. „We gooien wat wa ter in de spoelbak om te spoe len en het toiletpapier verbran den we." De vüla stond sinds april 1991 leeg. Daarvoor werd het pand bewoond door stu denten en anderen jongeren. Of de eigenaar juridische stappen wil ondernemen om de Engelse krakers uit het huis te laten zet ten, is nog niet bekend. De be heerder was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Verzamelbeurs in Voorschoten voorschoten» De Nederlands Vereniging De Verzamelaar orga niseert op maandag 7 september 1992 een verzamelbeurs. Op de beurs, die gehouden zal worden in gebouw De Werf aan de Schoolstraat 4 in Voorschoten, zullen onder andere munten, postzegels en ansichtkaarten worden verkocht. Verzamelaars kunnen op de beurs terecht tussen 19.00 en 22.00 uur. Jeugdkoren zoeken nieuwe leden voorschoten Voor de christelijke jeugdkoren de Lenteklokjes (5 tot 9 jaar) en de Alouettes (10 jaar en ouder) is het nieuwe sei zoen weer begonnen. De beide koren, die repeteren in de Werf te Voorschoten, hebben plaats voor nieuwe leden. De repetities van de Lenteklokjes en de Alouettes hebben respectievelijk plaats op dinsdagmiddag van 16.00 tot 16.45 uur en op donder dagavond van 18.45 tot 19.30. Meer inlichtingen zijn te krijgen bij diligente M. Eriks-Zonneveld, telefoonnummer 071-612342. Het pontje dat over de Zijl een verbinding moet gaan on derhouden tussen de noordoostpunt van de Leidse Me- renwijk en de Zijldijk, komt dit jaar niet in de vaart. Het uitstel van de ingebruikname van de veerverbinding komt voort uit financiële problemen. Verwacht wordt dat het pontje pas in het voorjaar van 1993 de eerste over tocht maakt. warmond/leiden dirk koppes „Als die boot er volgend jaar nog niet is, ga ik zwemmen", zo drukt economisch ambtenaar C. de Mooij van Leiden zich heel stellig uit. Hij is er van overtuigd dat de verbinding er in april komt. De bemanning van de pont is er al, nu het geld nog. Maar ook dat is volgens hem slechts een kwestie van tijd. Het stopzetten van de rijks subsidies voor pontjes hoeft na melijk geen probleem te zijn omdat het hier gaat om een passage over provinciaal vaar water. Het bootje moet de noord oostpunt van de Leidse Meren- wijk (Joppepad) verbinden met de Leiderdorpse Zijldijk. Beide aanlegpunten liggen op het grondgebied van Warmond. Er ontstaat voor recreatieve fiet sers zo een snelle en veilige ver binding met De Kaag, Leider dorp, Alkemade en Woubrugge. De pont die hiervoor gebruikt gaat worden, voer tot voor kort tussen het recreatiegebied Vliet- land en de gemeente Voorscho ten. Divisiemanager J. van der Meyden van de Zijlbedrijven zit met een gat van 15.000 gulden. Ook hij verwacht niet dat de ex ploitatie dit seizoen nog rond komt. „Het is onpraktisch dit seizoen nog aan de slag te gaan. De boot moet geschilderd en gerepareerd worden." Het pontje ligt inmiddels bij de brandweer op de werf. De brandbestrijders leveren vrijwil lig een bijdrage in natura aan het project: zij knappen de boot gratis op. Het werkvoorzieningsschap de Zijlbedrijven levert de be manning voor de veerboot. Van der Meyden denkt aan ploegen van twee man. „Het gaat om seizoenarbeid. De pont vaart van mei tot en met september. Het traject van de boot is dus danig dat er weinig scholieren van gebruik maken. Er zijn twee mensen die graag voor deze klus in aanmerking willen ko men. Eén ervan heeft al erva ring met een pontje. De ander heeft een vaarbewijs. Door al dit uitstel kunnen ze pas volgend jaar aan de slag. Mijn zorg is dat ze te langdurig stilzitten, niets om handen hebben." De Mooij van de gemeente Leiden vindt de aanloopperiode van het project niet buitenspo rig lang. Hij is zeer te spreken over de medewerking van alle partijen. „De steigers worden waarschijnlijk beschikbaar ge steld door het rijk. De boot is gratis in bruikleen van de pro vincie. Alleen de personeelskos ten moeten betaald worden." Het opzetten van een veer dienst valt volgens hem niet mee. „Je moet de zaak niet on derschatten. je denkt: even met een roeiboot heen en weer. Maar wat er allemaal bij komt kijken. Het is provinciaal vaar water, het traject grenst aan drie gemeenten, de steigers moeten extra stevig zijn. Het is een pro ject met weinig geld, maar eruit komen zullen we." sportverenigingen en scouting aldus B en W. Volwassenen kunnen naar de Leiderdorpse Volksuniversiteit en verschillen de migrantengroepen hebben inmiddels een eigen vereniging opgericht. De Sjelter moet nu vooral de nadruk gaan leggen op het jeugd- en jongerenwerk. Dure activteiten voor pubers moeten echter eveneens worden ge schrapt. Vooral de hip-hop- groep en de popworkshops kos ten teveel, vindt het college. De raadscommissie welzijn spreekt zich vanavond uit over het bezuinigingsvoorstel. Financiën vormen voorlopig nog een struikelblok De Sjelter bezuinigt op kinderwerk en emancipatie leiderdorp uesbeth buitink Het Leiderdorpse sociaal-cultu reel centrum de Sjelter moet bezuinigen op de activiteiten voor kinderen en minderheden en op de emancipatie-groepen. „Dat is het logische gevolg van de bezuinigingen die de laatste jaren op Sjelter zijn toegepast", concludeert het gemeentebe stuur. Het jeugd- en jongeren werk en de ondersteuning van zogenaamde zelforganisaties, zoals een vereniging van be paalde minderheden, kan wel doorgaan. Burgemeester en wethouders stellen de bezuinigingen voor, nadat Sjelter eerder weigerde zelf het mes in de activiteiten te zetten. Het centrum kreeg dit jaar 30.000 gulden minder ge meentesubsidie. Volgend jaar krijgt de Sjelter weer ruim 263.000 gulden. Daarvan kan het centrum niet de 80 forma tie-uren betalen die volgens het bestuur nodig zijn voor alle ac tiviteiten. „Duidelijk is dat er voor de extra formatie van 20 uur, die het bestuur noodzake lijk vindt, nu geen middelen zijn", ziet het college de gevol gen van de bezuinigingen. De groepen die door de be zuiniging niet meer in de Sjelter terecht kunnen, hebben volgens het gemeentebestuur nog ande re mogelijkheden in het dorp. „Voor de kinderen bestaat er een scala van mogelijkheden om zich buiten schoolverband te ontwikkelen en om te re creëren. Te denken valt aan Hoe krijg je de hondebezitters zover dat zij zelf de uitwerpse len van hun huisdier opruimen? Die vraag staat centraal in de actie 'Hondencampagne Oegst geest' die in oktober wordt ge houden. De eigenaren van hon den, dierenartsen en bedrijfslei ders van dierenwinkels worden benaderd met een oproep om de overlast in het dorp zoveel mogelijk te beperken. De ge meente Oegstgeest steekt 5125 gulden in de actie, onder meer voor de aanschaf van 3500 op- ruimzakjes. In een communicatieplan heeft het gemeentebestuur de te volgen strategie uit de doe ken gedaan. Het is vooral van belang de natuurlijke weerzin van de hondebezitters tegen het opruimen van de uitwerpselen weg te nemen. Volgens de sa menstellers van het communi catieplan willen hondebezitters geen hondepoep opruimen om dat ze dit vies vinden. Boven dien voelen ze zich 'waarschijn lijk licht belachelijk als zij met een opruimzakje of schepje over straat lopen'. Geregistreerde hondebezit ters krijgen een brief waarin wordt gewezen op de besmet tingskans die kleine kinderen door hondepoep kunnen oplo pen. Zij moeten zich verant woordelijk gaan voelen voor het wegwerken van de ontlasting van hun huisdier. Minimaal drie maanden lang controleren twee ambtenaren regelmatig op straat of de hondepoep wordt opgeruimd. Zij delen opruim- zakjes uit. Waar nodig roepen de ambte naren (uitgerust met een porto foon) de politie op om boetes uit te schrijven. In oktober wordt echter alleen nog gewaar schuwd. Hondebezitters mogen de uitwerpselen van hun huis dieren in de straatgoot depone ren. De uitwerpselen hoeven niet mee naar de vuilnisbak thuis. De gemeentereiniging zorgt verder voor het opruimen. Met behulp van publiciteit via de radio en de regionale pers en het uitdelen van folders pro beert de gemeente de mentali teit van de inwoners te verande ren. Om ook iets terug te doen voor de hondeneigenaren orga niseert Oegstgeest een gratis hondegehoorzaamheidstrai- ning. Halverwege oktober wordt een middag lang getraind op het gebruik van de goot of het hondentoilet (aan de Irislaan). Aan het begin en het eind van de maand houden ambtenaren een telefonische enquête. Zij kijken of de campagne is aange slagen en of de eigenaren hun gedrag hebben veranderd. Het toegangshek naar Huize Gerto staat op een kier. Het gebouw biedt sinds enkele weken onderdak aan En gelse krakers. foto hielco kuipers oegstgeest» l1esbeth buitink Als de gemeenteraad niet rea geert op de wensen van de Vrienden van Poelmeer voor een buitenzwembad en de ei sen van de verontruste burgers over de centrumplannen, is de oprichting van een Oegstgeester belangenpartij 'goed denkbaar'. Dat zegt J. Hartevelt, die eerder dit jaar opperde een nieuwe partij op te richten als de rigo- reuze centrumplannen door de raad zouden worden goedge keurd. Ook de Vrienden van Poelmeer lieten zich vorige week in dezelfde bewoordingen uit. „De centrumplannen en het zwembad zijn praktische pro blemen. Het ligt voor de hand dat we de koppen bij elkaar ste ken als de raad niet naar ons luistert. Het zou merkwaardig zijn als we twéé nieuwe partijen op zouden richten, terwijl beide groepen uit zijn op bestuurlijke vernieuwing", aldus Hartevelt. In een brief aan de gemeente raad vraagt de stichting Vrien den van Poelmeer om duidelijk heid over het buitenbad. „Als de meerderheid van de raad nu geen perspectief wil bieden aan de duizenden bezoekers van het openluchtbad, zien wij ons ge noodzaakt de mogelijkheid te onderzoeken van een politieke krachtenbundeling met andere groeperingen in de gemeente." De stichting spreekt in de brief de hoop uit dat 'de raad zich de forse kritiek aantrekt en geen verdere aanleiding geeft tot een verwijdering tussen bur gers en het huidige politieke be stuur van de gemeente'. Ook Hartevelt hoopt dat het gemeentebestuur de plannen voor het centrum 'anders gaat aanpakkén'. „Wanneer er geen aanleiding is voor een aparte groepering in de gemeenteraad, hebben wij ook geen ambitie om een partij op te richten", zegt hij.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12