Leiden Regio .■üsssb^I Plannen van WBL lijden schipbreuk Bijval voor 'gezellige' Haven Een woonwijk voor verre vrienden Actie van politie redt Livin' Blues JE MIST NOOIT DE BOOT Platenbeurs WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 11 MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur Of bel voor informatie GOED VOOR vITB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breesfraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Pontje uitgesteld /y Het pontje over de I Z Zijl tussen de noordpunt van de Leidse Mererenwijk en de Zijldijk l$omt pas volgend jaar in de vaart. Links /y q De verfbom die I J naar staatssecretaris Kosto werd gegooid, maakte in één klap duide lijk dat er in Leiden nog steeds zoiets als extreem links bestaat Een ledenvergadering is lastig als je snel en zakelijk be sluiten wil nemen. Inspraak werkt vertragend, je moet veel uitleggen en zelfs beleid bijstellen waar je dat niet wil. Dat hebben ze bij de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) ook begrepen. Mede daarom wil het bestuur de verenigingsvorm, en dus ook de ledenraadpleging, ter discussie stellen. Maar dat voorstel haalde het gister avond niet. Inderdaad, dank zij de ledenvergadering. Een extra ingelaste vergadering over het rapport 'Meerjarenbe- leidskader'. Daarvoor kwamen gisteravond de kleine 40 leden van de WBL naar de aula van de Emilie Knappert Scholenge meenschap. De nota bevat een grove schets van de wijze waar op de WBL de komende jaren denkt te gaan werken. Twee op vallende punten in dit plan: een voorstel om van gedachten te wisselen over de verenigings vorm en een plan voor verschil lend onderhoud van woningen. Grof geschetst komt het laatste idee er op neer dat goedkope woningen alleen de hoogst i noodzakelijke onderhoudsbeurt krijgen na een verhuizing. Dure woningen worden tot luxe pa- leisjes omgetoverd, waarna de huurprijs fors omhoog kan. Dit levert extra centen op, waarmee de WBL de huishouding draai ende kan houden, ook nu de rijksoverheid de woningcorpo raties aan de bedelstaf brengt door subsidies in te trekken. Beide ideeën leden gister avond schipbreuk, al zit er nog wel beweging in het voorstel voor verschillende niveaus van onderhoud. De leden willen er wel mee instemmen, maar ei sen meer duidelijkheid over de wijze waarop de WBL denkt verkrotting van de goedkope woningen te voorkomen. Als je er niets aan doet, ligt verpaupe ring en getto-vorming voor de hand, zo luidde de redenering. Bestuursvoorzitter van de WBL, R. van den Helm kon de aanwe zigen een beetje gerust stellen. „Van verkrotten is geen sprake. Het zijn en blijven goede wo ningen die voldoen aan de eisen van de woningwet." Begin vol gend jaar wordt opnieuw ge stemd over een meer gedetail leerd voorstel. Onverwmurwbaar was de vergadering toen aan haar eigen poten werd gezaagd. De aanwe zigen spraken in duidelijke be woordingen het 'onaanvaard baar' uit over het afzweren van de verenigingsvorm. „Ik word er ziek van dat we er over praten. Natuurlijk gaat er het een en ander mis, maar dan is het niet nodig de hele vereniging op te doeken. Laten we proberen bin nen het bestaande verband tot oplossingen te komen", aldus W. de Gunst. Van den Helm probeerde het nog met de ge ruststelling dat de leden een voorstel tot ontmanteling van de vereniging altijd kunnen wegstemmen. Het werkte niet; een zeer ruime meerderheid gaf aan dat de WBL woningbouw vereniging moet blijven en dat binnen die structuur moet wor den gezocht naar oplossingen voor eventuele problemen. LEIDEN Öp zaterdag 5 september vindt in de zalen van het Antonius Clubhuis, Lange Mare 43 in Lei den, een grammefoonplaten- beurs plaats. Verzamelaars en liefhebbers van (oude) gramme- foonplaten kunnen daar terecht voor platen die 'normaal' niet meer in de handel zijn. Op de beurs zijn in totaal zo'n 150 strekkende meter platen aanwezig waarin alle muziek genres vertegenwoordigd zijn. Het evenement begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Verkrachting in Mirakelsteeg leiden Een 23-jarige Leidse heeft gisteren aangifte gedaan van verkrachting. Ze is in de nacht van maandag op dinsdag onder bedreiging van en mes overweldigd in de Mirakelsteeg. De vrouw fietste omstreeks twaalf uur over de Lange Mare en hoor de vandaar geroep uit de Clarensteeg. Ze zag een man licht voorover gebogen in de Clarensteeg staan en dacht dat hij om hulp riep. Toen ze de man naderde greep hij haar vast en nam haar mee naar de Mirakelsteeg. Lastige klant in café leiden Een 45-jarige man zorgde gisteravond voor veel overlast in een café aan de Nieuwstraat. Hij was flink beschonken en werd omstreeks kwart voor negen de zaak uitgezet vanwege zijn lastige gedrag. De man keerde even later terug en klemde zich stevig vast aan een verwarmingsbuis. Zo stevig dat de radiator van de muur los kwam. Kindertelefoon zoekt personeel LEIDEN De kindertelefoon in Leiden is hard op zoek naar nieuwe vrij willigers. De organisatie helpt kinderen en jongeren wanneer ze vragen of problemen heb ben, of wanneer ze op zoek zijn naar een 'luisterend oor'. Mensen die belangstelling hebben voor dit werk kunnen meer inlichtingen krijgen op een informatie-avond die 15 september vanaf 20.00 uur wordt gehouden, of telefonisch op 071-120611, dagelijks tussen 15.00 en 21.00 uur. De passantenhaven tijdens de officiële opening, eerder dit jaar: volgens Groen Links kan het allemaal wel wat gezelliger. archieffoto hielco kuipers De plannen van Groen Links om het gebied rond de Leidse Haven aantrekkelijker te maken zijn gisteren bij de andere raadsfracties in goede aarde ge vallen. Wel vroegen CDA, D66 en PvdA zich af wat de vernieu wing van het gebied gaat kosten en hoe dat moet worden be taald. D66, SP en PvdA vonden dat omwonenden bij het initia tief moeten worden betrokken. De SP wil dat het laatste deel van de Haarlemmerstraat een rol in de plannen gaat spelen. De raadsleden oriënteerden zich gisteravond tijdens een commissievergadering op de voorstellen van initiatiefneem ster Edith van Middelkoop (Groen Links). Zij pleitte er on langs voor om in het 'vijfstro- mengebied' bij de passantenha ven onder meer de horeca uit te breiden, goede sanitaire voor zieningen te maken, een geld automaat te plaatsen en boten te gaan verhuren. Op deze ideeën hadden de raadsleden weinig aan te mer ken. Het plan om de vaste blau we kramen van de Hoogstraat in het centrum te verplaatsen naar de Havenbrug kwam wel onder vuur te liggen. D66 en in mindere mate de WD vreesden dat die zogenaamde 'blauwe tram' het uitzicht op de Haven geen goed zou doen. Volgens de Groen Links-plannen moeten ook enige bedrijven, zoals een grossierderij en een garage, uit het gebied verdwijnen. De WD vond het echter geen verbete ring als hiervoor 'een snackbar' en 'een flipperkast' in de plaats komen. Voor de financiering van haar plan had Van Middelkoop wel enkele suggesties. Zo wees zij op een pot voor het beheer van na-oorlogse wiiken en op pro vinciale subsidies voor toeris me. Volgens haar zouden ook jongeren via het Jeugd Werk Garantieplan of langdurig werk lozen door middel van de ba nenpool als havenmeester of botenverhuurder kunnen func tioneren. Wethouder Van Rij (PvdA/ruimteljke ordening) had hier echter zijn twijfels over en voelde er meer voor om het ha venbeheer te privatiseren. Hij wees er op dat Leiden al veel geld in het gebied heeft gesto ken. „En we moeten keuzes ma ken. Gaan we de Haagsche Schouwbrug vernieuwen óf bij de Leidse Haven walkanten res taureren?". De wethouder op perde wel de mogelijkheid om de succesvol gebleken passan tenhaven langs de Oude Heren gracht uit te breiden. Tegelijk vroeg hij zich af de rondvaart boot van Jac. Slingerland in de haven kan blijven liggen, als er bijvoorbeeld ook ruimte voor botenverhuur moet zijn. Het college van burgemees ters en wethouders heeft nog geen standpunt over het plan ingenomen. bijlag® O23-1S0137 Kampioenschap jeu-de boules in Stevenshof leiden» De gemeente en de winke liersvereniging Stevenshof houden VTijdag 11 september het jeu-de-boules-kam- nioenschap voor de Stevens- nof. De wedstrijden hebben plaats op het veld aan het Boudier-Bakkerplein, achter het winkelcentrum Stevens- bloem. Zowel 'clubspelers' als recreanten kunnen aan het kampioenschap mee doen. In ocide groepen zijn vier prijzen te verdienen. De wedstrijden beginnen om 13.00 en duren tot ongeveer 20.00 uur. Belangstellenden kunnen zich inschrijven bij kapsalon lohn van de Bom, Stevensbloem 9 in Leiden, tel 071-317412 of bij de Direktie Sport en Rekreatie van de ge meente. Smaragdlaan 99 in Leiden, ld. 071-315601 van maandag tot en met vrijdag tussen 8.00 en 930 uur, vra gen naar Aad van der Luit. Deelname is gratis. leiden loman leefmans vervolg van voorpagina Na 25 jaar dreigde er een einde te komen aan het bestaan van een van Nederlands langst spe lende en redelijk bekende band (New) Livin' Blues. Begin au gustus werd een deel van hun apparatuur, waarde ongeveer 20.000 gulden, in de woning van bandleider Nico Christiaansen aan de Leidse lulianastraat ge stolen. 'Het spul' is nu terug en manager Sylvie Hessels kon gis teren opgewekt melden dat er weer aan de geplande CD kan worden gewerkt. Christiaansen maakte een verslagen indruk nadat hij in de morgen van dinsdag 4 augustus merkte dat er in zijn huis was ingebroken. Normaal stonden de spullen van de band niet bij hem opgeslagen. Maar omdat ze net tussen twee optredens in zaten, werd voor één keer de apparatuur aan hem toever trouwd, met gevolgen: „De da ders wisten precies waarvoor ze kwamen. Alleen de dure en goed verkoopbare spullen zijn meegenomen", aldus Christi- De verzekering dekte de scha de van de inbraak niet en de optredens die al op het pro gramma stonden, moesten met een deels geleende en deels ge huurde installatie doorgaan. Sommige elektrische appa raatjes waren onvervangbaar, simpelweg omdat ze niet meer worden gemaakt, de groep be staat immers al 25 jaar. Christi aansen twijfelde er openlijk aan of na deze gevoelige klap de band nog wel door zou kunnen gaan. Maar een onverwacht tele foontje van de politie uit Leider dorp maakte aan alle onzeker heid een eind. Ze had een groep mannen, verdacht van inbra ken, opgepakt en een van hen had de kraak' in de luliana straat bekend. Bij een van de andere verdachten werd vervol gens een inval gedaan en de ap paratuur van de Livin' Blues te ruggevonden: „Dat is toch een pax van ons hart, nietwaar", al dus Hessels. Stevenshofbewoners raken maar moeilijk ingeburgerd Naar een 'afhaalchinees' of een café kun je lang zoeken. Een snackbar, een buurthuis, een bibliotheek en dan heb je het gehad. De Stevenshof is met recht een wóónwijk. Nu de wijk bijna is voltooid wreekt zich het gemis aan voorzieningen. „Ie moet voor alles naar de stad." De gemeente is geschrokken van een aantal signalen dat er op wijst dat het leefklimaat in de nieuwbouwwijk er op ach teruit gaat. Er moet snel wat ge beuren, wil het nieuwe stads deel niet veranderen in een achterstandswijk, schrijven ambtenaren in de eind vorige week gepubliceerde discussie nota over het welzijn in de Ste venshof. Meer horeca, meer winkels, 'hangplaatsen' voor jongeren en een sportparkje zouden de buurt gezelliger moeten maken. Veel geld heeft de gemeente overigens niet beschikbaar om de Stevenshof aantrekkelijker te maken, zei welzijnswethouder A. van Bochove zaterdag in deze krant. Initiatieven moeten voor een groot deel komen van win keliers, instellingen en het buurthuis. Buurthuismedewerker E. Schottelndreier zegt dat de wet houder voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten. „Hangplaatsen voor jongeren. Twee paaltjes in de grond en je bent klaar. Goedkoop natuurlijk en als het werkt is het prima, maar de vraag is öf het werkt". Veel beter zou het volgens hem zijn als er een jeugdhonk wordt gebouwd waar jongeren hun ei gen gang kunnen gaan. „Ik pas er voor om als buurthuiswerker bij de gemeente steeds meer geld te vragen. Zo'n rol vind ik hinderlijk." Volwassen wijkbewoners lij ken vooral behoefte te hebben aan meer winkels. Het huidige winkelcentrum De Stevens- bloem is niet echt populair. Klein, ongezellig en smerig. A. van der Linden van het Ina Boudier-Bakkerplein: „Een paar winkels erbij zou wel leuk zijn. Jongeren hangen rond in het winkelcentrum de Stevensbloem. Veel meer valt er voor hen niet te doen In de Stevenshof. foto loek zuyderduin Een schoenwinkel of zo. En de Leidse Spaarbank, die mag hier ook wel eens komen. Nu moet je voor bijna alles naar de stad. Of naar het Vijf-Meiplein. Maar ja, dat gaat weer geen bus naar toe. Dan moet je eerst naar de Morsweg lopen. Voor oudere mensen toch wat lastig." Zuid-West Van der Linden woont sinds zes jaar in de Stevenshof en is er niet echt 'ingeburgerd' geraakt. Het liefst woonde ze nog in Zuid-West. „Ik woonde daar drie hoog en wilde graag een huis met een tuin. Zodoende ben ik hier terecht gekomen. Het bevalt me hier verder best hoor, maar als ik in Zuid-West beneden kon wonen zat ik lie ver daar." In Zuid-West zijn de vrienden aangehouden, in de Stevenshof heeft ze geen nieu we kennissenkring opgebouwd. „Met de buren heb ik geen con tact. Daar heb ik geen behoefte De buurman een paar huizen verder zou ook wel graag terug willen naar zijn vorige woning aan de Willem de Zwijgerlaan. „Ook een puinhoop hoor, maar daar voelde ik me thuis." De man, die zo'n vijf jaar geleden zijn oude woning om gezond heidsredenen inruilde voor een aangepaste woning in de Ste venshof klaagt over 'jongelui die alles op straat smijten'. Stevenshofbewoonster T. van der Velden is alleen ontevreden over het winkelcentrum. „En verder zou ik de komst van een pizzeria of afhaalchinees ook zalig vinden." Ze is wel ge schrokken van de berichten over een dreigende 'verloede ring' van haar wijk. „Het zou zonde zijn als het hier net zo wordt als ir> de Slaaghwijk. Dat is toch een klein getto gewor den." Een koffieshop of kroeg hoeft er voor Van der Velden niet zo nodig te komen. „Ik zou daar toch geen koffie gaan drinken. Zo vlak bij huis doe je dat niet zo snel." Met de buren heeft ze ook zo weinig contact. „Ge woon geen behoefte aan. Het is 'goedemorgen, goedemiddag' en verder niet. Niet dat we bij elkaar koffie drinken of zo". Een bewoonster van de flats boven het winkelcentrum vindt alle kritiek op het gebrek aan voorzieningen en lastige jonge ren zwaar overtrokken. „Ik heb nergens last van, woon hier pri ma. Dat het in het winkelcen trum vaak een troep is ligt aan de ouders. Die moeten hun kin deren gewoon beter opvoeden. Geen restaurants in de wijk? Ach, ik ben toch te oud om daar te gaan eten. Dat is meer iets voor de jongelui."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11