Kohlbeck blijft wethouder Verenigingsleven geeft kleur aan 'Dag van Warmond' Onderzoek naar overlast rijksweg A44 in wijk Buitenlust Oegstgeest Regio Leiden Regen geen spelbreker bij Voorschoten Open Peuterspeelzaal samen met kinderopvang Alphense betrapt inbreker -- MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 'Ik blijf met persoonlijke tegenzin' De PvdA'er T. Kohlbeck blijft aan als wethouder van Oegstgeest. Het collegelid overwoog af te treden nadat hij vrijdag door de politierechter werd veroordeeld wegens opzettelijke belediging van de Leiderdorpse activiste R. Dekkers. „Ik blijf, maar met persoonlijke tegenzin. Ik heb dit alleen besloten omdat zoveel mensen in de afgelopen dagen een beroep op me hebben gedaan om hiervoor niet af te treden", verklaart Kohlbeck oegstgeest uesbeth buitink De wethouder is dit weekeinde onder meer benaderd door de vijf politieke partijen in Oegst geest. „Ik vind het moeilijk om al die mensen in de steek te la ten. Maar ik blijf met angst in het hart. Ik heb het bange ver moeden dat ik misschien ook de volgende keer mijn recht niet zal krijgen." dag bewezen dat de wethouder Dekkers in een woordenwisse ling heeft toegevoegd: „Je hebt fascistische neigingen en je bent ook nog fascist" en „Met dit soort fascistoïde gepraat wil ik niets te maken hebben". Ko hlbeck kondigde onmiddellijk na de uitspraak aan in hoger beroep te gaan. Hij zegt Dek kers alleen van 'fascistoïde ge praat' te hebben beschuldigd tijdens een gesprek over de res tauratie van het Jagershuisje op het landgoed Oud Poelgeest. Dekkers zou daar hebben ge zegd dat Kohlbeck meer deed voor asielzoekers dan voor 'ech te' Nederlanders. „Als dat morgen weer tegen mij gezegd zou worden, zou ik weer de plicht hebben om te zeggen dat dat fascistoïde ge praat is. Als je die opmerking in historisch perspectief bekijkt, moet je dat rangschikken als fascistoïde, want het zet aan tot vreemdelingenhaat", zei Kohl beck vrijdag. Juist daaruit bleek volgens de rechter dat de wet houder de opmerking doelbe wust heeft gemaakt en het een opzettelijke belediging was. Kohlbeck is nog altijd verbijs terd over het vonnis. „Zoiets is nog nooit voorgekomen. De verklaringen van Dekkers en haar getuige werden wegge vaagd en uiteindelijk ben ik toch veroordeeld." De wethou der zegt grote twijfels te hebben gekregen over de Nederlandse rechtspraak. „Ik word hier heel onzeker van. Ik ben nu zelf een asielzoeker geworden in het Ne derlandse recht. En de echte asielzoekers moeten het van de uitspraak van vrijdag in ieder geval niet hebben." De PvdA'er hoopt dat zijn ho ger beroep snel wordt behan deld. „Meestal duurt het zo'n anderhalf jaar voordat een be roep voorkomt. Ik hoopt maar dat er ergens bellen gaan rinke len. Zo'n gevoelige zaak moet zo spoedig mogelijk worden be handeld." Kohlbeck wil daarom onder meer brieven sturen naar de Tweede Kamer. Kostbare Mercedes weer terecht Fietsroute naar plas vertraagd voorschoten as trip van den berg Peuterspeelzaal Het Kwetter- nest wordt mogelijk onder één dak gebracht met kinderdagver blijf De Hummelhof van de Stichting Kinderopvang Voor schoten. De voormalige depen dance van het Lucascollege aan de Johan Willem Frisolaan, waar de Stichting Kinderopvang vorig jaar een tijdelijk onderko men kreeg, zou hiervoor moe ten worden verbouwd. Als de samenwerking in dat gebouw naar tevredenheid verloopt, zouden de twee instellingen ook organisatorisch kunnen fuseren. De kinderopvang en de peu terspeelzaal kunnen de samen werking eerst uitproberen in de voormalige school aan de Fr isolaan. De Hummelhof zou voor de buitenschoolse opvang gebruik kunnen maken van de ruimte van de peuterspeelzaal, die meestal alleen in de och tenduren worden gebruikt. Ver der bieden de twee opvangvor- men zoveel overlappingen, dat ze naar verwachting van het Voorschotense college van B en W ook op andere gebieden zul len gaan samenwerken en uit eindelijk fuseren. De Stichting Kinderopvang is in augustus 1988 begonnen met halve dagopvang in de voorma lige kinderspeelzaal aan de Prof. Van der Waalslaan. Al snel werd dit uitgebreid tot hele-dagop- vang voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Toen de gemeente in april 1991 de dependance van het Lucascollege aankocht, verhuis de de stichting naar een vleugel van dit schoolgebouw. De ande re vleugel werd gebruikt door kinderdagverblijf Bibelebon, dat inmiddels definitief in het Alet- tahof in Noord-Hofland is ge huisvest. Daarna is de vleugel nog gehuurd door de Gevers Deynootschool, die het gebouw voor de zomer van dit jaar weer verliet. In mei van dit jaar heeft de gemeente de kinderopvang toe gezegd dat ze op de Frisolaan kon blijven, mits de kosten voor de noodzakelijke verbouwing binnen de perken zou blijven. Voor de andere vleugel van het gebouw moest toen nog een ge bruiker worden gezocht. Omdat de gemeente veel voelt voor een uiteindelijke fusie van de kin deropvang en het peuterspeel- zaalwerk, heeft zij de Stichting Kinderspeelzaal Voorschoten met dit plan benaderd. De verbouwing die noodzake lijk is als de kinderopvang en de peuterspeelzaal samengaan kost bijna 1,3 miljoen. In de raadsvergadering van 24 sep tember wordt een definitief be sluit genomen over de verbou wing. wassenaar De kostbare Mercedes die een aantal weken geleden verdween tijdens een proefrit in Wassenaar, is weer terecht. Een agent van verkeersdienst van de rijkspolitie liep de dader een goede bekende van de politie toevalligerwijs in Assen tegen het lijf. Hij bleek nog in het bezit van de auto. Het ging om een 27-jarige man uit Bunnik die was ontsnapt uit de gevangenis. Flinke buit bij snelkraak oegstgeest» Bij een snelkraak in een kledingzaak aan de De Kempenaerstraat in Oegstgeest, is in de nacht van vrijdag op za terdag voor 45.000 gulden buitgemaakt. De daders gooiden met een zwaar voorwerp de glazen deur in en namen een deel van de wintercollectie weg. Brandje in caravan op Duinrell wassenaar Een binnenbrandje in een caravan op de camping Duinrell in Wassenaar, veroorzaakte afgelopen nacht een be hoorlijke rookontwikkeling. De schade bleef beperkt tot het inte rieur. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting omdat de caravah niet werd gebruikt De aanleg van een fietsroute naar de IGinckenbergerplas in Oegstgeest is vertraagd. De hoogspanningskabels op het traject door de Morsebelpolder hangen volgens het Energiebe drijf Zuid-Holland te laag om nog te voldoen aan de veilig heidseisen. De fietsroute moet gaan lopen van Oegstgeest- Noord via een fietsbrug over de Haarlemmertrekvaart. De ge meente Oegstgeest bekijkt nu in overleg met het energiebedrijf hoe het probleem kan worden opgelost. Een mogelijkheid is het verhogen van de hoogspan ningskabels. Ook wordt beke ken of het traject van de fiets route kan worden veranderd. aiphen aan den run»woonkamer tegen het lijf. Toen zij van de schrik was bekomen, Een Alphense trof zaterdagmid- was de man verdwenen. De da- dag in haar woning aan de Van der, die niets heeft gestolen, Nesstraat een onbekende man was binnengekomen door een aan. De vrouw was even wegge- opengebroken bovenlicht, weest en liep de inbreker in de De Goede wint wielertitel Zoeterwoude Het Zoeterwoudse wieler kampioenschap, het laatste evenement van het fietssei- zoen, is gewonnen door Kees de Goede. De rijkspolitieman eindigde weliswaar met evenveel punten als Herman de Jong, maar doordat hij ook het criterium nog op zijn naam bracht werd hij de eindwinnaar. Het kampioenschap be stond uit drie onderdelen. Op vrijdagavond werd de tijdrit afgewerkt en op zon dag volgden de sprint en het criterium. Bij dit laatste on derdeel kwam het erop aan voor de senioren. Er waren drie deelnemers die kans maakten om de meeste pun ten te verzamelen: De Goede, De Jong en Jeroen Straathof. De laatste had zelfs zoveel punten dat hij als hijt weede zou binnenkomen zich kam pioen van Zoeterwoude zou mogen noemen. De drie favorieten ont snapten met twee anderen al vroeg in de wedstrijd uit het peloton. Straathof reed met zijn 19 jaar erg goed tussen de al wat oudere deelnemers van de kopgroep. Ten slotte won Kees de Goede na 45 ronden de eindsprint en werd Herman de Jong twee de. Straathof eindigde op de derde plaats. Ook de junioren streden om het kampioenschap van hun woonplaats. Daar be paalde een vergissing van de vrijwel zekere winnaar Fred Straathof de einduitslag. Straathof lag bij het einde van de voorlaatste ronde van het criterium bijna een ronde voor op zijn concurrenten. Vóór het passerèn van de eindstreep dacht hij van'zijn speaker begrepen te hebben dat zijn wedstrijd erop zat. Vriendelijk lachend stapte hij van zijn fiets en liep hij naar de jurywagen. Tot zijn schrik zag hij toen de twee concur renten hard doorfietsen. Voordat hij zelf weer op de fiets zat, lag hij al 500 meter achter. Straathof verspeelde het criterium en het totale kampioenschap. De uitein delijk' winnaar werd daar door Jaap van der Krogt. voorschoten De golfers trotseerden de ele menten, zaterdagmorgen in het Burgemeester Berkhoutpark. Vooral tot 9.00 uur regende het hard, maar de deelnemers aan de Voor schoten Open een golftoemooi op het openbaar groen trokken zich daar niets van aan. Winnaar in de categorie 'golfvaardig- heidsbewijs' werd de Noordwijker W.PJ. Kreyber en in de categorie 'handicap' ging de erepalm naar Jan Kerkhof uit Voorschoten. Ondanks de regen in de vroege uurtjes hield de baan zich goed. Alleen de eerste twee af slagen waren zó drassig geworden, dat het de spelers grote moeite kostte om de bal goed weg te tikken. De greens, waarover de orga nisatie zich van tevoren zoveel zorgen maak te, hadden weinig te lijden van de regen. De organisatie, de Tafelronde 91 Voorscho- ten/Leidschendam, heeft in totaal 18.000 gulden aan de Voorschoten Open overgehou den. Dit hele bedrag gaat naar Pleisternet. Deze instelling heeft tot doel om televisiestu dio's in te richten in kinderziekenhuizen, zo dat de kleine patiëntjes zelf televisie kunnen maken en bekijken. Woordvoerder Martin van Bruggen zegt dat er in de toekomst zeker weer een Voorscho ten Open komt. Maar of dat al volgend jaar zal zijn, weet hij nog niet foto hielco kuipers De geluidsoverlast die de bewo ners van de Oegstgeester wijk Buitenlust ondervinden van de rijksweg A44, wordt opnieuw in kaart gebracht. De gemeente Oegstgeest houdt nog vóór de volgende vergadering van de commissie milieuzaken een akoestisch onderzoek. Regio naal geluidsspecialist R.J. Ren- sen verricht de metingen en ontwerpt op basis van de on derzoeksgegevens een geluids barrière. Onzeker is echter nog wanneer de geluidswal er komt. De bewoners van Buitenlust vragen al geruime tijd om een oplossing voor de overlast van de A44. De Oegstgeestenaar J.W.E. Storm van 's-Gravesande, die zelf aan de andere kant van de weg woont maar in deze kwestie optreedt als woordvoer der namens de wijk, heeft afge lopen week een tweede brief naar het ministerie van vrom de deur uit gedaan. „Ik verwacht over een half jaar een antwoord van minister Alders." Uit gesprekken van de ge meente met het ministerie is gebleken dat de aanleg van ge- luidschermen niet voor 1997 te verwachten valt. Alleen als er eerder een financieel gaatje in de begroting valt, kan de bouw naar voren worden gehaald. In zijn brief aan Alders stelt Storm van 's-Gravesande voor de maximumsnelheid ter hoog te van Buitenlust te verlagen van 120 naar 100 kilometer per uur. Meer zuidelijk op de weg (ter hoogte van Wassenaar) loopt het maximum terug naar 70 kilometer, wat veel files ver oorzaakt. Bovendien zijn er in de buurt van Buitenlust veel op en afritten. Volgens Storm van 's-Gravesande komt een eerder teruglopende maximumsnel heid de verkeersveiligheid ten goede. „Het steekt de mensen na tuurlijk: rechts en links van de weg heb je geluidswallen, alleen niet ter hoogte van Buitenlust", zegt de Oegstgeestenaar. Bij de villawoningen van Park Bosch geest zijn ze al af, bij het Van der Luyt-terrein worden ze ge maakt. Maar de huizen daar lig gen verder van de rijksweg af dan de onze. Ik weet wel dat het bij nieuwbouw verplicht is schermen aan te leggen. Maar in 1985 heeft de gemeente Oegstgeest al aan het rijk door gegeven dat de geluidswallen ook hier moeten komen." Storm van 's-Gravesande heeft al eerder een brief aan de rijksoverheid gestuurd. „In april '91 om precies te zijn. Met een aantal mensen hebben we het initiatief opgepakt. Ik ben later woordvoerder geworden, maar voer de actie zeker niet alleen. Voor die brief in '91 hadden we 271 huizen in de Buitenlust- buurt aangeschreven. Uit' het antwoord op de enquête bleek dat bijna iedereen vóór een ge luidswal was. Er was een enke ling die schreef dat hij het wel gezellig vond, dat geluid. Maar dat was een uitzondering." Door de toename van het ver keer neemt de geluidsoverlast steeds meer toe. Ook de ver hoogde activiteit bij de veiling Flora draagt bij aan extra hin der. Storm van 's-Gravesande, aanwezig bij vrijwel alle milieu commissievergaderingen, wil geen kwaad woord horen over de gemeente Oegstgeest. „Ik moet zeggen dat de gemeente niet het probleem is. Die wil wel. Oegstgeest zit er echt ach terheen. Ook de commissie milieuzaken zegt: dit kan zo niet. De moeilijkheden liggen bij het Rijk. De minister doet al le argumenten die wij in de eer ste brief hebben aangedragen zonder discussie af. Daarom heb ik nog een brief geschre ven." De Oegstgeestenaar ver wacht binnen een half jaar een antwoord van minister Alders. Braderie en gondelvaart trekken duizenden bezoekers warmond dick van der plas Het bankfiliaal dat in een kraampje verzekeringspakket ten aanbiedt, is ook de hoofdsponsor van het elastiek- springen: onbetwist het hoogte punt van de Warmondse brade rie. In een minuscuul bakje worden de plaatselijke waaghal zen zo'n vijftig meter omhoog gehesen, om vervolgens achter- of voorover in de richting van de muziektent te suizen. Het maken van de duizelingwek kende sprong richting de klin kerbestrating van De Baan kost normaal honderd gulden, maar de Warmondse Ondernemers vereniging draagt voor deze keer de helft van dit bedrag bij. Het is tenslotte feest in het dorp. Het zijn vooral jongeren on der de twintig die deze zater dagmiddag het waarheidsgehal te van het spreekwoord 'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst' ondergraven. „Het is haar le ven", zo reageert moeder Heemskerk ogenschijnlijk laco niek op de aanmelding van haar 17-jarige nazaat Betty. Ze is het eerste meisje dat zich laat in snoeren in het elastiek. De boe rendochter loert al geruime tijd op zo'n buitenkansje, maar ze kwam onlangs op een open dag bij kraanverhuurbedrijf Ver schoor niet verder dan het val len buiten de sluitingstijd. Nu krijgt ze, financieel gesteund door enkele vrienden en de lo kale ondernemers, haar herkan- bijeenkomst op 14 september gebruikt om de discussie aan te zwengelen. „Vindt u Warmond, ja of nee, een recreatiegemeen te?", is één van de vragen die moet worden beantwoord. Een dame die zojuist heeft bekend dat ze jaarlijks vier maanden op een camping in het dorp door brengt, moet daar lang over na denken. „Tsja, we hebben hier natuurlijk wel ons eigen plekje recreatie", komt ze aarzelend over de brug. Fractievoorzitter Dick Duijn- hoven kan er in elk geval mee uit de voeten. Hij noemt het hu ren van een kraampje op de markt een goed middel om met het publiek in contact te ko men. Het is de bedoeling dat zijn partij hier met telkens een ander thema een jaarlijks terugkerend initiatief van maakt. De grote en kleine erger nissen waarmee de ondervraag den nog buiten het terrein van de recreatie mee aankomen, worden op de achterzijde van het formulier genoteerd. De Dag van Warmond wordt zaterdagavond afgesloten met de traditionele gondelvaart over De Leede. Enkele tientallen ple ziervaartuigen vormen een uit bundig versierde stoet, waar voor het publiek in dikke rijen langs de kant staat. De kleinste bezoekers van de braderie zijn er zelfs op dit tijdstip nog uit te halen. Ze hebben de schmink van de grimeersalon nog achter hun oren. Voor de grimeersalon op de Warmondse braderie stond de jeugd de hele dag in de rij. foto hielco kuipers sing. Moeder is trots ('Ik zou maal ontzettend 'gaaf. aan deze 'Dag van Warmond' van de carnavalsvereniging De zelf voor geen ton omhoog Een eindje verderop geeft het zich over aan onschuldiger vor- Billenprikkers kun je je in een gaan*) en Betty vindt het alle- overgrote deel van de bezoekers men van vermaak. Bij de kraam schandpaal laten bekogelen met kletsnatte sponsen en een klap met een buitenmodel ha mer op de 'kop van jut' naast de stand van voetbalvereniging Warmunda lijkt de sirene van de plaatselijke luchtafweer in werking te zetten. Tegen dit on heilspellende kabaal en de klan ken van de omroep Warmond Lokaal, via luidsprekers over het hele braderie-terrein te horen, moet het duo-met-gitaar op het pleintje bij de pomp het afleg gen. Aan hun versie van 'come up and see me' van Steve Har- ley wordt slechts door een enke ling gehoor gegeven. Het verenigingsleven is goed vertegenwoordigd op de markt, die zich over de hele lengte van de karakteristieke Dorpsstraat uitstrekt. Het zorgt voor de vro lijke elementen tussen de nor male kraampjes met nering doenden. De clubs doen aan le denwerving, maar vragen ook de medewerking van het pu bliek voor hun activiteiten. Zo wil de Vereniging tot viering van Warmonds Feesten van de bra derie-bezoekers suggesties ho ren voor het volgende thema van de optocht op Koninginne dag. Dat de bevolking zich daar het hoofd nog niet over wil bre ken, blijkt uit de drie inzendin gen die in de loop van de mid dag pas binnen zijn. Progressief Warmond grijpt de grote toeloop op de braderie aan voor het houden van een enquête rond het thema 'War mond Recreatiegemeente'. De resultaten worden tijdens een

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8