DE 'Onze Voorouders II': nieuw stamboomboek van Rijnland VAN Regio Katwijkers lopen Auto te water TIJD TOEN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992950 Stoet van 5135 feestelingen breekt alle records katwuk willeke heijkoop Een aardige stoet bruiloftsgas ten. Meer is het niet wat zich om half vier op het veilingter rein aan de Sandtlaan in Kat wijk aan den Rijn heeft verza meld met de bedoeling de lang ste polonaise ooit gelopen te vormen. Hier en daar hopsen wat melige enthousiastelingen rond in mini-polonaisetjes. Van 5000 paar handen op evenzo veel schouders of heupen, de minimale hoeveelheid om een plaatsje in het Guiness Book of Records te verwerven, is nog lang geen sprake. Wat onwennig vieren de Kat wijk-Binders deze zaterdag aan het einde van augustus en de lokale Oranjefeesten carnaval. De Bierkleppen en de Straat klinkers uit Sassenheim spelen om de beurt. 'Mooi, mooi, mooi man!' en 1 een beetje slecht getimed 'Sinterklaas, wie kent hem niet'. Iedereen lijkt hem te kennen. Dan stapt Sjaak Snijer, het brein achter de recordpoging, het terrein op om de spelregels uit te leggen. „Mensen", roept hij. „Het is de bedoeling dat we een aaneengesloten stoet vor men waarbij iedereen de per soon voor zich vasthoudt op de schouders of ergens anders, zie maar. We lopen een paar rond jes op het terrein om er een beetje in te komen en dan gaan we het dorp in. Bij de Sint Jozef school is de officiële telling. Vijf duizend mensen moeten we hebben om te slagen. Maar als dat mislukt, hebben we in ieder geval een leuke middag gehad, vergeet dat niet!", roept hij een beetje nerveus. Maar het lukt. Als de Bierlep- pen 'De polonaise Hollandaise' inzetten is het veilingterrein in tien minuten leeg en beweegt een steeds langer wordende, sliert hossers zich via de Burg- gravenlaan, de Overrijn, de Van Egmondstraat en de Kerkstraat naar de Sint jozefschool. Vreemd gezicht vanaf de Sandt laan. Halverwege de sliert is van de muziek niets meer te horen maar een hele rits mensen loopt nog met de handen op eikaars schouders door de schijnbaar uitgestorven Burggravenlaan. Ze hebben een missie, ze lopen door. Dwars over de braderie in de Rijnstraat gaat het. Die is prompt wat minder druk omdat kluiten omstanders tegelijk bez wijken onder de druk die vanuit de stoet op hen wordt uitgeoe fend. 'Hé Kees, waar blijf je nou? Meelopen!' en dan is ook Kees verdwenen in de massa. Oud-burgemeester C. Bos kijkt het nog even aan. „Ik wacht nog even. Straks aan het eind kan ik altijd nog aansluiten", zegt hij terwijl hij zijn vroegere 'kroost' geamuseerd beziet. „Sluit u toch aan", smeekt een van de organisatoren door de microfoon vanuit zijn auto. „Loopt u toch mee, bij de Mon- signeur Bekkersstraat is de offi ciële telling." Meer en meer en langer en langer, wordt de polo naise. Het begin van de slang is allang uit het zicht verdwenen van iedereen die er halverwege door wordt opgeslokt. Later kan een dik tevreden Snijer melden dat zich 5135 mensen aan elkaar vastgeklon ken door het dorpscentrum hebben gewurmd. „Het was ge woon een happening, een groot feest. Er bleven mensen aan sluiten en het ging de hele mid dag door. Nog nooit zoiets mee gemaakt. Het was grandioos." Of de langste polonaise ooit vertoond werkelijk in het be faamde Recordbook wordt bij geschreven, is nog even afwach ten. Daarvoor moeten nog tallo ze formulieren en dia's als be wijsmateriaal worden inge stuurd en beoordeeld door de officiële recordcommissie. Gemeente-archivaris Schelhaas schat hun aantal landelijk op 50 duizend. „Steeds meer mensen gaan hun eigen stamboom uit zoeken." Na drie jaar geeft de Nederlandse Genealogische Vereniging, afdeling Rijnland, binnenkort weer een boek met 'stambomen' uit, in een oplage van 400 exemplaren. „De on derzoekers probeerden hun fa milies tot de 16de generatie te achterhalen", zegt redactielid J. Bos-Bliek, die tevens voorzitter van de afdeling Rijnland van de vereniging is. In 'Onze Voorouders II' gaat het om negen kwartierstaten van Rijnlandse families, die de lijn van ouderparen met sum miere gegevens volgen, en vijf stamreeksen, waarbij het om louter de mannelijke familielijn gaat. Meer dan zestig procent van de in totaal duizenden na men in de lijsten is afkomstig uit Zuid-Holland. Bos-Bliek: „Het eventuele materiaal over oudere genera ties dan de zestiende is meestal algemeen bekend. We stammen immers allemaal van elkaar af en delen dus veel voorouders". Archivaris Schelhaas stelt het aanschouwelijk: „In Australië is ooit slechts één konijnenpaar ingevoerd". Tegelijk gaan we niet naar twee, maar naar steeds meer voorouders terug. „Als je maar ver genoeg terug gaat, heb je op een gegeven mo ment net zo veel voorouders als de wereldbevolking op dat mo ment telde. Het verdubbelt zich steeds, maar een heleboel van die mensen komen in heel veel stambomen voor." Napluizen Redactielid Schelhaas maakt dagelijks mensen mee die in het gemeente-archief hun stam boom napluizen. „Veelal leden van de vereniging, die zich met hun onderzoek voor het boek aanmelden. We hebben al stof voor een volgend boek", aldus Schelhaas. „Op de zaal ontdek ken mensen wel eens dat ze fa milie van elkaar zijn en dan hel pen ze elkaar. Hoewel, met na me gepromoveerden houden graag iets voor zichzelf. Zou niet moeten, want het is een open baar archief en het is gratis te raadplegen. En het archief mag toch minstens op een exem plaar van het onderzoek reke nen", verklaart Schelhaas. Elke onderzoeker kijkt eerst naar wat er al gedaan is aan stamboomonderzoek. Daarvoor Gemeente-archivaris T. Schelhaas en voorzitter J. Bos-Bliek van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging: „50 duizend mensen doen onderzoek naar hun stamboom". foto holvast is er een tweedelig repertorium. Bij 'zijtakken' kan er makkelijk op worden ingehaakt. Dan zijn er de bronnen. Bos-Bliek: „Sinds 1812 is er de burgerlijke stand. Vóór 1812 kunnen doop- trouw- en begraafboeken wor den geraadpleegd". Daarnaast kan het napluizen van archie ven van rechterlijke macht, poorters, weeshuizen, gilden en notarissen succes opleveren. Zeldzame ziekte Een stamboom uitzoeken geeft soms niet alleen een 'kick', het kan ook nuttig zijn. Schelhaas: „Soms heeft de genetische afde ling van een ziekenhuis er iets aan. Zij kunnen een stamboom vergelijken met geheime medi sche gegevens. Zoals die zeldza me ziekte die in twee heel ver schillende families voorkwam. En via een buitenechtelijk kind van de dienstbode bleek te zijn overgedragen". Ook Schelhaas zelf had nut van het uitpluizen van zijn stamboom in het vorige boek. „Uit een acte bleek dat een familiehuis nog steeds het recht van overpad had. Dat je er langs een pad van de buren uit mag." Maar het onderzoek had ook 'n schaduwzijde. Schate rend: „Eén van mijn voorouders was een heks, die eind 16e eeuw is verbrand. Mijn moeder vindt het nog steeds vreselijk". Over twee jaar wil de Vereni ging weer een boek uitbrengen. De 396 bladzijden tellende bun del 'Onze Voorouders 11' bevat de kwartierstaten Alkemade-Aan- hane, Blijleven-Roodenburg, Van Dijk-Van der Waals, Van Kessel-Luyerink, Meijer-Dik, Re- geer-Van Klaveren, Snels-Alblas, Verbout-Wamsteeker, Van Weerlee-Steenstraten; aanvul lingen op de kwartierstaten uit deel I De Bondt-Recourt, De Haan-Cos, Prins-Braam; de stamreeksen Gaykema, Sandi- fort, Slats, Van Weerlee, Wendel; en de genealogie Van den Bent. Vóór 1 oktober kan op het boek d 32,50 gulden (per post 39,50 gulden) worden ingete kend. Giro 4254241 t.n.v. pen- n ingmeester van N. G. V. -afd. Rijnland te Zoeterwoude. O.v.v. Onze Voorouders II. Na verschij ning kost het boek bij het ge meente-archief aan de Boisotka- de 37,50 gulden (per post 44,50 gulden). leiden Een 29-jarige Leidenaar is zaterdag avond bij de Dobbedreef in de Stevenshof met zijn auto in het water gereden. De man kwam vanaf de Stevenshofdreef en raakte in de omgeving van station De Vink de macht over het stuur kwijt. De auto raakte de mid denberm, slipte, reed over het fietspad en kwam in de sloot terecht. Op het moment dat de politie arriveerde, was de man volgens ge tuigen al verdwenen. Maar om zeker te zijn, dook de brandweer toch naar de lege wagen. Enige tijd later meldde de Leidenaar zich bij de politie. Een ademtest wees uit dat de man had gedronken. foto hielco kuipers In de tweede helft van de negentiende eeuw ont dekten architecten de rijke vormentaal van het cultuurhis torische erfgoed. Men greep te rug op de grote bouwstijlen van het verleden en neostijlen als de neogotiek en de.neorenaissance raakten in zwang. Rond 1900 kwam daar weliswaar een eerste reactie op in de vorm van de Art Nouveau of Jugendstil, maar ook deze bouwkunst bleef als het ware een fa^adestijl. Con structie en indeling van gebou wen bleven hetzelfde als voor heen. Aan het begin van onze eeuw gingen modernere architecten zich afzetten tegen die histori serende vormgeving en op zoek naar een werkelijk nieuwere stijl. Onder invloed van H.P. Berlage ontwikkelde zich het zogenaamde rationalisme. Ar chitecten streefden naar een zuiver gebruik van tradionele bouwmaterialen (hout en bak steen), introduceerden nieuwe materialen zoals staal en men verstopten de constructieve de len van het gebouw niet langer achter stuc, maar accentueerde ze juist. Decoraties stond Berla ge alleen toe om de constructie en het rationele gebruik van ruimte en materiaal te bena drukken. In de jaren twintig kwam in Ne derland een architectuurstro ming op die zowel een reactie was op het traditionele bouwen, als een verdere uitwerking vormde van de ideeën van Ber lage. Onder invloed van Theo van Doesburg en de kunste naarsgroep 'De Stijl' pasten ar chitecten in toenemende mate machinaal vervaardigde pro- dukten als beton, glas en staal toe. Ze gaven de voorkeur aan geprefabriceerde bouwelemen ten boven traditionele technie ken en materialen. Toepassing van decoratieve elementen was bij hen volledig taboe: de mate riaalkeuze en het bouwkundige platte daken. Veel mensen zul len deze panden in eerste in stantie geen blik waardig keu ren en er al helemaal geen mo numentale waarden in ontdek ken. Bij nadere beschouwing blijken de huizen echter niet identiek te zijn en wie wat lan ger blijft kijken, zal er steeds meer door geboeid raken. Voor al de afgewogen verhoudingen in beide huisontwerpen dwingt respect voor de architect af. Einde? De Nieuwe Zakelijkheid bleef tot ver na de Tweede Wereld oorlog populair al ontstond er tegen het 'modemisme' wel een zekere aversie. Enkele architec ten gingen weer over tot de toe passing van historiserende vor men en traditionele materialen als baksteen en hout. Dit tradi tionalisme ontwikkelde zich vooral onder invloed van de Delftse hoogleraar Granpré Moliere en leidde tot het ont staan van de 'Delftse School'. Men kan echter gerust stellen dat de Nieuwe Zakelijkheid nog altijd van invloed is op de he dendaagse architectuur. Som mige architecten van nu grijpen nog steeds terug op stilistische elementen van de Nieuwe Za kelijkheid. De bekende architect Rem Koolhaas heeft onlangs enkele van zijn Nederlandse collega's verweten dat ze al ge ruime tijd weinig vernieuwend werken. Hij wijt dat onder an dere aan het ongeïnspireerd na volgen van de stijlkenmerken van de Nieuwe Zakelijkheid zonder dat men zich reken schap geeft van de eraan ten grondslagliggende ideologie. De discussie die in de Nederlandse architectenwereld hierover wordt gevoerd, zal voorlopig nog niet zijn verstomd. AGENDA DINSDAG 1 SEPTEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma. Zwanenburg 61, van 16.30 tot 16.30 uur. Spelen bij speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Noordwijk Wandelen met de boswachter, vertrek Duindamse Slag om 10.00 uur. Oranjefeesten: Opening van de ver makelijkheden op het parkeerterrein Kerkstraat om 16.00 uur; Kermis aanvang 16.00 uur, Prestatieloop over 2,5 km, voor jongens en meis- jes, inschrijven tussen 18.00 en 19.15 uur, Dorpshuis De Kuip, start 19.30 uur; Prestatieloop over ±8 km, voor dames en heren, aanvang 19.30 WOENSDAG 2 SEPTEMBER Katwijk Zomeravondzang mmv het Evangeli- satiekoor in de Oude Kerk aan de Boulevard, samenzang 19.50 uur, aanvang 20.00 uur. VRIJE TUD Rommelmarkt In het ouderencentrum Rosen- burch aan de Vrijheidslaan wor den woensdag 2 september een rommelmarkt en handwerkver- koop gehouden. De markt duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Terres de Hommes Allerlei tweedehands spullen, variërend van huishoudelijke apparaten, curiosa, kinderkle ding, speelgoed en keukengerei. De kleinste snuffelmarkt van Leiden heet 'de Druppel', is een onderdeel van Terres des Hom mes en is te vinden aan de Lan ge Mare. De opbrengst komt ten goede aan kinderen in de derde wereld. Bij de winkel kun nen ook bruikbare spullen wor- den.ingeleverd. Schilderen en tekenen Buurthuis Cornelis Joppensz Leiden Spreekuur verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur Rommelmarkt en handwerkverkoop in Rosenburch 63. van 13.00 tot 17.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17,00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Oranjefeesten: Opening van de ver makelijkheden op het parkeerterrein Kerkstraat om 13.00 uur; Kermis vanaf 13.00 uur; Kinderspelen (4 t/m 12 jr.), aanvang 14.00 uur; Tobbetje steken (vanaf 12 jr.), inschrijven van al 19 00 uur; Mastklimmen, aanvang 21.00 uur. Lezing van de kunstenares Jehanne van Woerkom over '500 Jaar onder drukkingen weerstand van Latijns Amerika', Openbare Bibliotheek, We teringkade 24, aanvang 20.15 uur Oegstgeest Bridge-drive in Hotel het Witte Huis, aanvang 19.45 uur. heeft nog enkele plaatsen vrij bij de aquarelcursussen en de tekenlessen voor jongeren van 9 tot 13 jaar. De aquarelcursussen worden gehouden op maandag avond van 20.15 tot 22.15 uur en woensdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur. De tekenles is op woensdagmiddag van 16.15 tol 17.15 uur. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het buurthuis, Oppenheimstraat 6a. tel. 132462 Communicatie Salon De Leidse Communicatie Salon (LCS), een organisatie die pr- functionarissen, journalisten, voorlichters en nublu isim m formeel samenbrengt, houdt donderdag 3 september haar eerste bijeenkomst van het sei zoen. Voor informatie over de LCS, haar activiteiten en de openingsborrel: 071-254107 (Hette van der Logt). Dit vroege staaltje van Nieuwe Zakelijkheid staat aan de Room- burgerweg. Het gaat om de panden aan de rechterkant. foto wim dijkman concept waren al esthetisch van zichzelf. Men ging uit van meet kundige grondvormen en zelfs metselverbanden werden door sommigen als te grillig en dus als storend ervaren zodat de ge bouwen weer gepleisterd wer den. Nog sterker dan Berlage meenden die architecten dat de functie van een gebouw de vormgeving ervan moest bepa len. Als de totale ruimtelijke in deling goed was ontworpen en dus paste bij zijn functie, zou het uiterlijk van het gebouw vanzelf geslaagd zijn. Deze nieuwe stroming liet zich dan ook Functionalisme of Nieuwe Zakelijkheid noemen. Nieuwe zakelijkheid in Leiden Roomburgerweg In Leiden staan aan het Rijn- Schiekanaal twee markante voorbeelden van deze Nieuwe Zakelijkheid die bovendien als vrij vroeg tot stand zijn geko men. De panden Roomburger weg 13-14 en 15-16 werden door de Groningse archi tect/schilder Job Hansen in 1927 in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid ontworpen. De twee gebouwen bestonden oor spronkelijk elk uit twee wonin gen, maar wekten de indruk twee vrijstaande villa's te zijn. Pas in de jaren tachtig zijn de wpningen daadwerkelijk per blok samengevoegd. In 1924 schreef Hansen: „Juist het moderne gebouw zal in te genstelling tot vroeger trachten niet te boeien, niet te concen treren, geen uitvoerige details te hebben die de gedachten vast houden, zelfs niet trachten ge dachten op te dringen." Uit de ze stellingname blijkt zijn be langstelling voor de Nieuwe Za kelijkheid. De huizen aan de Roomburgerweg doen dan ook sterk denken aan bijvoorbeeld het Rietveldhuis in Utrecht, al ontbreken hier de felle kleuren en de stuclaag. De panden bestaan uit eenvou dige rechte blokken die zijn ver levendigd door in- en uitsprin gende delen. De invloed van De Stijl blijkt vooral uit de toepas sing van grote glazen vlakken, vensters die rechtstreeks (zon der muurdam) de hoek om gaan, horizontale stroken, over stekende betonnen platen en

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7