LeidenRegio 'Nog niet buiten de stad bouwen' Pidvz Uitzicht' Leidenaars centraal in tv-documentaire Regen helpt VEBO een handje KAMER MET ZIEKTEKOSTEN? GEEN PROBLEEM! Forum over racisme Leiden eigenlijk geen stad voor studenten MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 5 REDACTIE. JANET VAN DIJK EMIEl FANCMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071-161417 Ruit modezaak ingeslagen leiden De ruit van een modezaak nabij de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat is in de nacht van zaterdag op zondag in geslagen. De daders gebruikten straatstenen om het glas te ver nielen. Vervolgens werden uit de voorste rekken wat kleren mee genomen waarvan de hangertjes later in de Burgsteeg werden teruggevonden. Van de daders ontbreekt verder elk spoor. Vijftal vernielt auto leiden» Vijf jongens, in leeftijd variërend van 17 tot 19 jaar, zijn in de nacht van zaterdag op zondag om 1.20 uur op de Wasse- naarseweg aangehouden omdat ze kort daarvoor een auto op de Rjjnsburgerweg hadden vernield. De vijf, afkomstig uit Oegst- geest en Leiden hadden geprobeerd de auto te stelen. Een ruit sneuvelde en het portier werd beschadigd. Maar ze kregen de wagen niet aan de praat. Bij hun aanhouding bleken ze wel een cassetterecorder te hebben gestolen. Vijf Waddinxveners aangehouden leiden Drie mannen uit Waddinxveen zijn in de nacht van za terdag op zondag aangehouden omdat ze een fiets van een 22- jarige Leidenaar vernielden op de Lammermarkt. Toen de Leide- naar dat omstreeks 1.30 uur merkte, duwde hij een van de man nen door de ruit van een winkel, aldus de Waddinxveners. Het slachtoffer liep geen ernstig letsel op. De Leidenaar werd door de politie niet opgepakt, de drie Waddinxveners wel. De aanhou ding van het drietal werd door een 34-jarige plaatsgenoot gehin derd, waarna ook deze man mocht mee naar het bureau. Daar kwamen rond 3.00 uur nog een aantal Waddinxveners verhaal halen over de vier arrestaties. Een 32-jarige man trapte in de hal van het bureau een ruit in, en bereikte daarmee dat net aantal aanhoudingen op vijf kwam. Amsterdamse autodief opgepakt leiden Een 31-jarige Amsterdammer is vanmorgen na een wilde achtervolging gearresteerd nabij de Comeiis Schuytlaan. Kort daarvoor had de politie de auto waarin hij en een onbekend ge bleven inzittende zaten, op de Korevaarstraat proberen staande te houden. De auto negeerde het stopteken en spoot met hoge snelheid weg via Breestraat, Noordeinde, Haagweg en Churchill- laan. De politie trof bij de Comeiis Schuytlaan de auto leeg aan maar in ae bosjes werd de Amsterdammer gevonden. De auto bleek in de hoofdstad te zijn gestolen. Van de andere inzittende ontbreekt ieder spoor. In het jongerenprogramma YOY van de Humanistische Omroep Stichting staan vanavond twee Leidenaars centraal. Het zijn de 17-jarige Tim, mavo-scholier en oprichter van het landelijke jon gerenmagazine Catch en de 21- jarige Anselma die voorzitster is van een clubje Leidse Schrijvers en Dichters (LSD). Het pro gramma gaat over de tegenstel ling tussen de twee. Hij wilde altijd al de journalistiek in en stukjes schrijven. Door een jon gerenblad te beginnen, is hij be land in de keiharde wereld van adverteerders, marketing en pu bliciteit. In de schoolbanken draagt hij een portable telefoon bij zich. Zij wilde ook altijd al schrijfster worden, maar zit in de veel gevoeliger hoek van een schrijversclubje waar korte ver halen worden uitgewisseld en gedichten worden overhoord. Volgens programmamaakster Eveline van Dijk is het toevallig dat beiden in Leiden wonen. Ook het scheppen van zo een schril contrast, gelikt moderne jeugd-journalistiek tegenover licht filosofische, literaire uit spattingen, was bij voorbaat niet de bedoeling van het pro gramma. YOY handelt door gaans over hoe jongeren hun jeugddroom verwezenlijken: „In de serie wilden we het nu over schrijvers hebben. Dat contrast is puur toevallig, maar vormt niet de opzet van YOY", aldus Van Dijk. Dót de twee uit Leiden komen, daar wordt in het pro gramma geen aandacht aan be steed. Wel is bij de interviews met de twee een aantal Leidse locaties te zien. Onder meer de Bonaventura-school aan de Ho ge Rijndijk, het Chinese winkel tje aan de Pieterskerkchoor- steeg, het interieur van de uni versiteitsbibliotheek en de groenzoom nabij het Planetari um. YOY is vanavond van 21.00 tot 21.25 uur te zien op Nederland 3. Hulp voor familie dementerenden leiden Een aantal organisaties voor geestelijke gezondsheidszorg in Lei den houdt gespreksgroepen voor familieleden van dementerenden. De bedoeling is ervaringen uit te wisselen en oplossingen te zoe ken. Deelname kost 25 gulden en het programma wordt in overleg met de geïnteresseerden vastgesteld. De volgende gespreksgroep gaat in september van start. Aanmelden kan bij de Stichting Oude renwerk tel. 123744. leiden» Het regenachtige weer speelde zaterdag de 56ste VEBO in de Groenoordhallen in de kaart De agrarische show was goed voor zo'n 5.000 bezoekers. Dat zijn er zo'n duizend meer dan vorig jaar toen het warme weer veel potentiële VEBO-gangers naar badplaats of zwembad lokte. Voorzitter M. Veldman is dik tevreden met de 'buitengewoon geslaagde' VEBO. Behalve de bezoekersaantallen stemt ook de kwaliteit van de dieren en 'de grote variatie' aan attracties hem tevreden. Hij noemt de tentoongestelde oude trekkers en de kramen van plattelandsvrouwen. „De tijd dat de VEBO een agrarisch onder-onsje was, ligt ver achter ons. Het wemelde zaterdag van de kinderen uit de stad. De VEBO is een ge zinsuitje en zo hoort het ook." Dat de jeugd deze VEBO domineerde, bleek onder meer uit de winnaar van de wedstrijd rondom de dikbil superkoe. Een 12-jarige jongen raadde het gewicht 680 kilo. foto hielco kuipers Ziektekosten hoeven geen probleem meer te zijn, dank zij de Extra Plus Polis van DVZ Verzekeringen. De Extra Plus Polis is een unieke aanvullende verze kering voor ziekenfondsverzekerden. Voor slechts enkele guldens per maand, dekt de Extra Plus Polis tal van zaken die uw ziekenfondsverzekering niet of slechts in geringe mate vergoedt. Zoals alternatieve oeneeswiizen. geneesmiddelen die buiten het Geneesmiddelen Vergoedingen Systeem vallen, oebitsprothesen en bijvoorbeeld brilmonturen. Voor de kosten hoeft u het niet te laten: de premie voor de Extra Plus Polis bedraagt voor volwassenen tot 45 jaar slechts f5.65 per maand. (Boven die leeftijd geldt een toeslag). Kinde ren t/m 20 jaar betalen slechts f 1.75 per maand. Bovendien betaalt u voor maximaal drie kinde ren premie! Meer informatie vindt u in de speciale Extra Plus-folder. Vraag 'm aan bij DVZ! Hoofdkantoor. Rijnstraat 46-48 2223 ED Katwijk 01718-29881 verzekeringen v-LACa H Zend deze bon aan DVZ Verzekeringen, Antwoordnummer 14029, 2220 VB Katwijk, dan heeft u de folder morgen in huis! naam:j adres:j postcode/woonplaats:I telefoon: DUIVENBERICHTEN Milieuraad wil doorgaan met opvullen open plekken De Leidse milieuraad wil de stadsgrenzen voorlopig niet verleggen om extra ruimte te scheppen voor woning bouw en bedrijfsterreinen. In een reactie op de gemeen telijke nota 'Op zoek naar speelruimte' adviseert de raad door te gaan met het opvullen van lege plekken tussen bestaande bebouwing. Is Leiden 'vol' dan moeten omlig gende gemeenten ruimte zoeken in de bebouwde kom. Het slopen van huizen of be drijfspanden, om ruimte te scheppen voor nieuwbouw, moet de gemeente zo veel mo gelijk vermijden, meent de milieuraad. Her- of verbouw van bestaande situaties zou in de meeste situaties milieuvrien delijker zijn. In de nota 'Op zoek naar speelruimte' verkent het college de stedebouwkundige toekomst van Leiden. Het stelt daarin on der meer voor om de groei van het verkeer fors in te dammen. De nota kwam enige maanden geleden in het nieuws omdat de plannenmakers ook de 'woon functie' van enkele wijken, waar onder Groenoord en de Mare- dijkbuurt, ter discussie stelden. Na protesten van bewoners kre gen de beide wijken de garantie dat ze kunnen blijven voortbe staan als woonbuurt. De milieuraad stelt in zijn re actie verder voor het fietsroute- net uit te breiden en een onder zoek te houden naar de moge lijkheden van regionaal railver keer (sneltram). Een sneltram zou gebruik kunnen maken van bestaande wegen. Regionaal railverkeer zou daardoor god koop ingevoerd kunnen wor den. De milieuraad wil ook een mogelijke uitbreiding van het aantal busverbindingen onder zoeken. Stedelijk en regionaal, en voor zover mogelijk via vrij busbanen, zouden er extra lij nen bij kunnen komen. De Leidse milieuraad be schouwt het autoverkeer als de grootste milieuvervuiler. Om die reden is de raad groot voor stander van uitbreiding van het openbaar vervoer. leiden Bij studentenvereniging Catena aan de Kolfmakersteeg 8 in Lei den wordt vriidag 25 september een forum genouden over racis me en minderhedenbeleid. Ver tegenwoordigers van de vijf gro te politieke partijen zullen de discussie met elkaar vanaf 20.15 uur aangaan. 'Books around the world' ook in Leiden leiden De reizende tentoonstelling 'Books around the world' doet ook Leiden aan. Tussen 2 sep tember en 1 oktober is deze door de Leidse Carola van der Heyden georganiseerde exposi tie in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat te zien. Van der Heyden heeft mail-art (postkunst) en kunstenaarsboe ken gecombineerd. De verza meling bestaat uit reacties per post van kunstenaars uit bin nen- en buitenland op het the ma 'Books around the world'. Te zien zijn enveloppen, kun stenaarsboeken, catalogi, colla ges, kunstenaarsboeken. Zaterdag vanuit St. Ghislain De Blauwkras: 1, 3, 4 en 10 comb. v.d. Blom; 2 H. Koome; 5, 7 en 9 P. Landesbergen; 6 comb, v.d Nieuwendijk; 8 H. v. Pola- nen. De Reisduif: 1, 3, 6, 7 en 9 N. de Groot Zn.; 2 en 10 W. Kop; 4, 5en8A. v.d. Dop. De Vriendenclub: 1 Th. Dongel- mans; 2 W. v.d. Kooij; 3 F. I ad» an; 4 R. v.d. Dop; 5 A. v. Weeren; 6, 7 en 10 Bodijn en Zn.; 8 en 9 IV. Vijlbrifl. Zaterdag vanuit Orleans De Blauwkras: 1, 3, 5, 6, 7 en 9 i P. Landesbergen; 2 en 4 comb. v.d. Nieuwendijk; 8 en 10 F. v.d. Wetering. De Reisduif: 1 t/m 9 N. de Groot Zn.; 10 comb. Schroot. De Zwaluw: 1 P. v. Leeuwen; 2, j 4, 5, 6, 7, 8 en 10 v.d.Kooij-de Best; 3 en 9 J. Hoogervorst. De Rijnklievers: 1, 6 en 10 J. van Leyden; 2 en 7 j. Kok; 3 en 5 I. v.d. Wal; 4 M. Hogenboom; 8 B. van Mil; 9 A. de Vries. Zaterdag vanuit Moeskroen De Zwaluw: 1 en 8 W. v. Om men; 2 P. Verhoork; 3 en 4 W. v.d. Kooij-de Best; 5 en 9 I. Hoogervorst; 6 M. v. Klaveren; 7 J. Heijne; 10 L en Th. Verhoork. Zaterdag vanuit Orleans De Rijnldievers: 1 A. de Vries; 2, 4, 6, 8 en 10 J. Zevenhoven; 3 G.H. v.d. Poel; 5 en 9 M. Hogen boom; 7 B. van Mil. j Internationaal bekende pop-groepen tre- I den er bijna nooit op, je staat langer dan waar dan ook op de wachtlijst voor een ka mer, voor mode, cultuur en uitgaansleven moet je er niet zijn en het openbaar vervoer is er maar matig geregeld. Dat zijn de voor Leiden negatieve uitkomsten van een test gehouden door het weekbald Nieuwe Revu. In deze test worden de wensen van de 'mo derne student' in de dertien studentenste den van Nederland vergeleken. Het enige waar Leiden positief in naar voren komt is de criminaliteit. Van de dertien is Leiden op drie na het veiligst. Ook de sportfaciliteiten in Leiden verdienen een dikke voldoende, evenals het aantal goedkope restaurants en bioscopen in verhouding tot het aantal in woners. Maar voor de rest is het volgens Nieuwe Revu kommer en kwel in Leiden. Tijdens de studie is er wel een 'stabiel' aan tal (zwarte) bijbaantjes-voor handen: „Voor een bijbaantje kan je het beste Heineken bellen", adviseert Nieuwe Revu. Maar een maal afgestudeerd is het wat werkgelegen heid betreft snel tijd om te verhuizen. Voor uitgaan krijgt Leiden de dikste on voldoende. Waar Groningen, Utrecht en Amsterdam de lijst trots aanvoeren, komt Leiden in de top-10 in het geheel niet voor. Waarschijnlijk hebben de sluitingstijden daarmee te maken, want de steden waar de horeca het langst open mag blijven, staan het hoogst genoteerd. Ook voor live-muziek verwijst het weekblad naar andere plaatsen: „Maar Leiden heeft wel uitzonderlijk veel studentenorkesten en -koren. Je kunt er zelfs Gregoriaans zingen", poogt Nieuwe Revu Leiden verder te vernederen. Voor het nieuwste op het gebied van haarmode, kleding en schoeisel voert Maastricht de lijst aan, gevolgd door Am sterdam en Rotterdam. En opnieuw blijft in het rijtje Leiden onvermeld. Conclusies verbindt Nieuwe Revu niet aan haar test. Maar het is uit de uitslagen duidelijk dat volgens het tijdschrift een stu dent die met zijn of haar tijd wil meegaan en van alle (studenten-)gemakken wil zijn voorzien, in Leiden niets te zoeken heeft. Evert Raymakers (25) heeft in zijn studen tenbarak aan de Klikspaanweg maar aan één kant glas. Zijn uitzicht is daardoor be perkt tot de sloot aan de Brandts Buyskade. Ter hoogte van de cabines loopt de sloot dood. Raymakers is gelukkig met zijn uit zicht en moet aan ramen aan een andere zijde van zijn onderkomen niet denken. „Dan zou ik tegen de studenten in de ande re rij barakken aan zitten kijken. Het spie gelbeeld van mijn eigen woonsituatie. Vre selijk. Andersom denken zij er waarschijn lijk net zo over." Dat Raymakers' raam aan de slootkant zit, heeft echter ook een nadeel. Hij kan het 's zomers alleen maar openzetten op straffe van veel dikke muggebulten. „Een hor kost zeventig gulden. Dat kan ik niet betalen." De barakken hebben hun langste tijd ge had. Bij de post van de uit Brabant afkom stige vierdejaarsstudent sinologie zit een brief van de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) dat met de bouw van nog een studentenflat op het complex aan de Klikspaanweg volgend voorjaar wordt be- gonnen. Tegen die tijd verdwijnen de ba rakken. Raymakers zal er geen traan om laten. Vijf jaar zit hij al in dit geplastificeerde kleed hok. Op 1 oktober verhuist hij naar het Le vendaal. Dan is hij direct van zijn luidruch tige buurvrouw af. „Ondanks de gehorig heid loopt ze niet met beleid en ze spreekt immer met stemverheffing." Ook wordt de verhouding huurprijs-woning weer rechtge trokken. „Nu moet ik 440 gulden per maand betalen. Ik vind dat een woeker prijs." Toch prefereert hij een barak boven een flatwoning. Raymakers heeft zijn eigen dou che en keuken („Zij het met slechts één elektrisch kookpitje") en de flatbewoners moeten alles delen. Onder het enige raam zit Raymakers enige radiator. Hij kan niet zelf bepalen of en wanneer er warm water in stroomt. „De beheerder heeft altijd wat laat in de gaten dat het weer herfst is. In september moet ik het dan met een tempe ratuur van een graad of twaalf stellen." Hoewel hij zijn bureau bij het raam heeft staan, leidt de sloot Raymakers zelden af. Boten komen er nauwelijks voorbij, hooguit rubber exemplaren met spelevarende kin deren. Net op dat moment komt er een ge meentelijke schoonmaakboot aan tuffen, die even voorbij Raymakers barak vastloopt in het vuil. „De flatbewoners gebruiken de sloot als vuilstort", merkt hij achteloos op. Bij het afscheid wijst Raymakers op het zelf- getimmerde hok voor zijn deur. „Dat is de barak van mijn motor. Ze jatten anders alles eraf. Op mijn nieuwe adres kan dat nog een probleem worden Tekst Wlm KoevoetFoto Henk Bouwman Reacties en suggesties tel: 071-161413

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5