Kroaten vinden massagraf Mostar Burgeroorlog Libanon weer een stapje dichterbij Buitenland Braziliaanse president ontkent beschuldigingen Ondanks bestand toch nog gevechten in Abchazië Saddam zweert verzet tegen vliegverbod Vliegtuigkaping Rome geweldloos beëindigd Op de vlucht voor puin L i 'CPSU betaalde leiders Spaanse communisten' MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 Bejaarde Rus leeft van duivesoep moskou Een bejaarde man in het Zuidrussische Labinsk is zo arm dat hij moet leven van de duiven die zijn kat vangt. Dat heeft het persbureau Nega zaterdag gemeld. Nega, meldt dat de 80-jarige man, die in leven bleef dank zij duivesoep, zich zo'n zorgen maakte over zijn kat dat hij probeerde die te verzekeren bij de staatsmaatschappij Gosstrach. Toen Gosstrach zijn aan vraag afwees, stuurde de bejaarde een protestbrief aan president Jeltsin. De man heeft nog geen reactie ontvangen. Noodweer langs Franse Rivièra nice» Een zware regenstorm heeft in nacht van zaterdag op zondag een grote chaos veroorzaakt langs de Franse Rivièra. Het noodweer kostte aan een man het leven. Tientallen anderen raakten gewond. In totaal viel er 90 centimeter regen. De regen val ging gepaard met windstoten met een snelheid van 150 kilo meter per uur. Doden bij instorting gebouw in Cairo Cairo» In een noordoostelijke wijk van de Egyptische hoofdstad Cairo is zaterdagavond een flatgebouw van zeven verdiepingen ingestort. Volgens de laatste informatie zijn daarbij 16 mensen omgekomen. Oorzaak van de ineenstorting zijn mogelijk de re novatiewerkzaamheden aan het bouwvallige gebouw. Militair krijgt 36 jaar voor spionage Jacksonville Een ex-sergeant van het Amerikaanse leger is tot 36 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage. Hij had aan Hongarije en Tsjecho-Slowakije militaire geheimen ver kocht die de veiligheid van de NAVO bedreigden. De 30-jarige man had tot levenslang kunnen worden veroordeeld. VN veroordelen Indonesië Lissabon De mensenrechtencommissie van de Verenigde Na ties heeft via geheime stemming een resolutie aangenomen waarmee zij de onderdrukking van Indonesië in Oost-Timor ver oordeelt. Deze veroordeling treft Indonesië door de timing extra onaangenaam, daar het als gastland zal optreden voor de verga dering van de Beweging van Niet-Gebonden Landen, die mor gen in Jakarta begint. Auto's beschoten op Franse snelweg lyon Onbekenden hebben zaterdag op de drukke snelweg ten noorden van het Franse Lyon auto's beschoten. Een tiental au to's werd geraakt en vier mensen raakten gewond, zo meldt de politie. Volgens een Duitse automobilist wiens auto werd ge raakt, werd vanaf verschillende punten geschoten. Collor: Ik ben slachtoffer van vooroordelen BRASILIA Rtr-AFP-ANP De Braziliaanse president Fer nando Collor de Mello heeft gis teren alle beschuldigingen dat hij corrupt zou zijn van de hand gewezen. Collor zei in een toe spraak voor de Braziliaanse te levisie niet eerder af te treden totdat het Congres zijn econo misch hervormingsprogramma heeft goedgekeurd. Collor zei tot voor kort altijd dat hij pas zou aftreden als zijn ambtstermijn is verstreken (1994). Maar de formulering die hij gisteren gebruikte, zou er op kunnen wijzen dat hij over weegt om toch eerder te ver trekken. Collor, die vorige week door een parlementaire onderzoeks commissie werd beschuldigd zich tijdens zijn gehele ambts periode onwettig te hebben ver rijkt, zei het slachtoffer te zijn geworden van vooroordelen, onrechtvaardigheid en van poli tici die munt willen slaan uit de komende gemeenteraadsverkie zingen in oktober. De onderzoekscommissie kwam vorige week tot de con clusie dat Collor moet aftreden. Volgens de Braziliaanse grond wet kan iedere burger het ont slag van de president vragen en momenteel zijn er al tientallen verzoeken daartoe ingediend. De oppositie zal op korte ter mijn aan het Congres een for meel verzoek voorleggen om een afzettingsprocedure te be ginnen. moskou ap braken er gisteren opnieuw ge vechten uit. Het perscentrum van het Abchazische parlement maakte melding van gevechten in de buitenwijk van de stad Gagra. ITAR-TASS meldde dat Geor gische vrijwilligers naar Abcha zië zijn vertrokken om het Ge orgische leger bij te staan. De opstandige inwoners van Ab chazië - een mengeling van moslims, Georgische Russen en Armeniërs - worden gesteund door vrijwilligers uit gebieden in de Russische Kaukasus. De Georgische Staatsraad en se paratisten in de regio Abchazië zijn het afgelopen weekeinde een bestand overeengekomen. Dat hebben de Russische televi sie en het persbureau ITAR- TASS bericht. Georgische, Abchazische en Russische functionarissen kwa men zaterdag in de Russische badplaats Sotsji bijeen en beslo ten vanaf vandaag een bestand van kracht te laten worden. Ondanks de overeenkomst Israël bestookt Hezbollah-basis in Zuid-Libanon NABATIYEH-JERUZALEM Rtr-AFP-AP De Israëlische luchtmacht heeft gistermiddag een lucht actie uitgevoerd tegen een ba sis van de pro-Iraanse Hezbol lah in het zuiden van Libanon. De basis bevindt zich nabij het massief van Iqlim at-Tuffah. Volgens ooggetuigen vuurden twee gevechtshelikopters vier raketten af op de basis in de Mlita-heuvels, 40 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Bay- rut. Volgens Hezbollah zouden er geen slachtoffers zijn geval len. De Israëlische actie was de 30ste dit jaar tegen bases van Hezbollah en van de Palestijnen in het zuiden van Libanon. Daarbij zijn al meer dan 40 mensen gedood en meer dan 100 gewond geraakt. Israël is vandaag begonnen met de vrijlating van 600 Pales tijnse gevangenen. De stap is bedoeld als vertrouwenwekken de maatregel met het oog op de Arabisch-Israëlische vredesbe sprekingen. Bij het begin van een nieuwe ronde in het vredesoverleg, vo rige week in Washington, be loofde Israël 800 gevangenen vrij te laten. Au-pair mag in Groot-Brittannië geen man zijn Een Zweedse man die door een Brits gezin als au-pair was aangetrokken, is door de Brit se immigratiedienst uit het land geweerd omdat hij geen vrouw is. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van binnenlandse zaken in Londen bekendgemaakt De 19-jarige Johan Egelstedt werd vorige week opgepakt toen hij in Groot-Brittannië aankwam om naar Leicester te gaan waar een Brits echtpaar hem de zorg van zijn vier kin deren wilde toevertrouwen. Functionarissen van de immi gratiedienst in Londen vertel den hem dat hij niet voldeed aan de regel dat een au-pair „een ongetrouwd meisje moet zijn van tussen de 17 en 27 jaar". „We voelen ons erg schuldig dat ons land hem op deze wijze heeft behandeld en we zijn al len bijzonder boos dat de auto riteiten hem uitwijzen", aldus het echtpaar. Egelstedt heeft Groot-Brittannië vandaag moeten verlaten. EG-commissaris MacSharry gaat het zakenleven in Het Ierse lid van de Europese Commissie, landbouwcommis saris Ray MacSharry, zal in ja nuari aftreden. Hoewel premier Reynolds hem heeft gevraagd nog vier jaar aan te blijven, gaat MacSharry het zakenleven in. De Ierse ex-minister van fi nanciën en landbouw, kreeg in mei van de 12 lidstaten het groene licht voor ingrijpende wijzigingen in het EG-land- bouwbeleid. Hij verlaagde tal van subsidies, maar verhoogde de bijdragen aan boeren die milieuvriendelijk te werk gaan. De stoffelijke overschotten uit het massagraf bij Mostar zijn overgebracht naar het mortuarium. Een man kijkt of er verdwenen familieleden bij zitten. foto reuter eileen kleinman De Iraakse president Saddam Hussein heeft gisteren gezworen zich te zullen verzetten tegen het vliegverbod boven het zuiden van zijn land. Dat hebben de officiële Iraakse media gemeld. „De leiders zijn vastbesloten de brutale agressie te verwerpen en die tegemoet te treden met alle beschikbare middelen en op alle niveaus", zo werd Hussein geciteerd. De Iraakse leider noemde geen specifieke acties waartoe zijn regering zou kunnen over gaan. Ondanks de felle retoriek wijst nog niets erop dat Irak van plan is het verbod te overtreden. De Verenigde Staten, Groot-Brittan nië en Frankrijk dreigen ieder Iraaks toestel dat zich onder de 32ste breedtegraad begeeft, neer te halen. Piloten van de Ameri kaanse luchtmacht en marine bespeurden zaterdag de eerste luchtactiviteiten in de buurt van de zone, maar de Iraakse toe stellen drongen de zone niet binnen. Volgens de Amerikaanse militaire commandant in het Golfgebied, luitenant-gen Nelson, kan het aantal Amerikaanse vluchten (100 per dag) den verminderd, als dit zo blijft. Nelson zei ook dat er in de veiligheidszone geen activiteiten van het Iraakse leger over land waren te bespeuren. Volgens na- tionaal-veiligheidsadviseur Brent Scowcroft hebben de VS echter „tekenen van voorbereiding" op een grondoffensief bespeurd. Etiopiërs vragen in Italië politiek asiel Kroatische troepen hebben in het zuidwesten van Bos- nië-Hercegovina massagraven ontdekt. Ze vonden nabij Mostar de lichamen van zeker 200 burgers, voornamelijk moslims. De burgers zouden twee maanden geleden zijn vermoord door Servische strijders. Dat is gisteren door Kroatische bronnen in Mostar gemeld. zijn inmiddels overgebracht naar een lijkenhuis aan de rand van Mostar. Volgens verwanten werden de mannen op 14 juni door zich te rugtrekkende Servische strijders uit hun huizen gehaald. Ze kre gen geen tijd om afscheid te ne men. Radovan Karadzic, de lei der van de Serviërs in Bosnië, heeft ontkend dat de moorden door zijn troepen zijn gepleegd. Volgens Karadzic vochten de moslims in het gebied waar de massagraven zijn gevonden niet MOSTAR-SARAJEVO AP-Rtr „Bijna alle slachtoffers bleken van zeer dichtbij te zijn doodge schoten", zei Osman Kadic, een anatoom-patholoog. De kleren die ze droegen zaten volgens Kadic vol kogelgaten. Naast de lijken van moslim-mannen in de leeftijd van 20 tot 70 jaar, werden ook de lichamen van een paar Kroatische vrouwen gevonden. Tientallen in staat van ont binding verkerende lichamen tegen Serviërs, maar tegen Kroaten. Bij het inslaan van een artille riegranaat op een drukke markt in Sarajevo zijn gisteren 15 do den gevallen en tussen de 35 en 100 mensen gewond geraakt. Een VN-woordvoerder sprak het vermoeden uit dat de granaat vanuit Servische posities in de heuvels rond de stad werd afge vuurd. Bosnische regeringstroepen meldden gisteren het grootste deel van Gorazde te hebben be vrijd na enkele dagen van hevi ge gevechten. De Serviërs kon digden enkele dagen geleden aan dat zij de vijf maanden du rende belegering van de stad ten zuidwesten van Sarajevo zouden opgeven. rome CPD-AP Aan de kaping van een Etio- pisch vliegtuig in Rome is gis termorgen een eind gekomen. De kapers, vijf Etiopiërs die in Italië politiek asiel hebben ge vraagd, gaven zich over na be middeling van de Etiopische ambassadeur in Italië. Alle inzit tenden en bemanningsleden van het toestel waren inmiddels vrijgelaten. De vijf mannen zeiden door de Etiopische politie te worden vérvolgd nadat ze getuigen wa ren geweest van gewelddadige regeringsacties. Een functiona ris van het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken zei dat asiel zal worden verleend als het verhaal van de mannen klopt. mabalacatDe bewoners van het Filipljnse Mabalacat ontvluchten in allerijl hun huizen als de orkaan Isang het gebied geselt. Het dorp werd getroffen door grote brokstukken vulkanisch puin die door de zware regenval van de berg Pinatubo afrollen. Het puin liet in het gebied een spoor van vernieling achter. Huizen en bruggen werden met de grond gelijk gemaakt. foto afp De rechter die is aangewezen als leider van het onderzoek naar de kaping zei dat de kapers ook als ze politiek asiel krijgen voor de rechtbank zullen moe ten verschijnen. De Etiopërs kaapten het toe stel zaterdagavond kort na het vertrek uit de Etiopische hoofd stad Addis Abeba. Gewapend met pistolen en twee bommen dwongen zij de piloot koers te zetten naar Djibouti, waar 66 passagiers werden vrijgelaten. Na verdere tussenlandingen in Aden en Cairo zette het toestel koers naar Rome, waar het gis termorgen landde. Vier uur later werden de negen beman ningsleden vrijgelaten en kort daarna volgde de arrestatie van de kapers. Tientallen doden bij Kurdische aanval Turkije hakkari-parus»ap Bij gevechten tussen Turkse vei ligheidstroepen en strijders van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) zijn gisteren in de zuid oostelijke Turkse provincie Hakkari zeker 43 rebellen en 10 regeringssoldaten omgekomen. Dat heeft een woordvoerder van de regionale gouverneur in Diyarbakir bekend gemaakt Het vuurgevecht dat tien uur duurde, was het hevigste dat ooit tussen het leger en de re bellen werd uitgevochten in de ze provincie. De strijd begon toen de Kurdische strijders gis termorgen met automatische geweren en raketten een mili taire post langs de Iraanse grens aanvielen. De guerillastrijders zouden Turkije vanuit Iran zijn binnengekomen. Eind vorige week heeft de Turkse regering laten weten de PKK met alle middelen te be strijden. Ankara sluit zelfs acties tegen in het buitenland verblij vende PKK-leden niet uit. De Parijse oproerpolitie heeft zaterdag 200 Turkse Kurden uit de Notre Dame verdreven, waar zij protesteerden tegen onder drukking van Kurden in Turkije. De Kurden bezetten onder het oog van toeristen de binnen plaats en torens van de 12e eeuwse kathedraal. TACO SLAGTER De tweede verkiezingsronde in Libanon heeft de politieke crisis tussen de christenen en het pro-Syrische kabinet van pre mier Solh verscherpt. Evenals de maronitische christenen dat vorig week in het noorden en het oosten deden, weigerden gisteren de christelijke bewo ners in de hoofdstad Bayrut en het aangrenzende berggebied naar de stembus te gaan. Vol gens politieke waarnemers in het Midden-Oosten heeft de boycot van de parlementsver kiezingen door een meerder heid van de Libanezen de kans op herleving van de burgeroor log aanzienlijk vergroot. De beruchte 'groene lijn' die Bayrut 15 jaar lang verdeelde, vormde gisteren opnieuw de politieke scheidslijn. In West- Bayrut gingen nog heel wat moslims naar .de stemlokalen en prezen kandidaten in een laatste poging via geluidswa gens en folders hun progam ma's aan. Maar in het christelij ke Oost-Bayrut heerste een ijzingwekkende stilte. De uitge storven hoofdwegen en straten moesten de pro-Syrische rege ring er nog eens aan herinneren dat vrije verkiezingen niet mo gelijk zijn in een land dat door 40.000 Syrische soldaten wordt bezet. Sinds de afkondiging van de parlementsverkiezingen, vorige maand, hebben christenen, druzen en sunnitische moslims op uitstel aangedrongen. Met name de christenen vrezen een marionetten-parlement dat net als president Hrawi en het kabi net naar de pijpen van Da mascus danst. Die angst is ge rechtvaardigd, want het is geen geheim dat Syrië de kandida tenlijsten manipuleerde in haar voordeel. Maar het verzet tegen de ver kiezingen heeft ook te maken met de frustratie van de Libane se christenen dat zij de burger oorlog en hun onevenredige po litieke macht hebben verloren. Volgens het Akkoord van Taif (het verdrhg dat in 1989 een einde maakte aan de burgeroor log) hebben christenen en mos lims nu een gelijk aandeel in het kabinet, parlement en staatsap paraat. Het felle protest van de maro nieten leidde vorig week al tot 1 *Mwa>h. Libanese hoofdstad Bayrut hun foto» afp een kabinetscrisis. Doordat bij na niemand van het maroniti sche volksdeel tijdens de eerste ronde een stem had uitge bracht, drongen twee belangrij ke christelijjke ministers op nieuw aan op uitstel van de tweede en derde ronde. Zij vroegen drie weken de tijd om hun politieke geestverwanten alsnog te overtuigen aan de ver kiezingen mee te doen. Maar premier Solh weigerde het voor stel in stemming te brengen. Minister van buitenlandse za ken Fares Bouez en zijn collega van transport Georges Saade (leider van de falangisten) tra den woedend af. Syrië laat haar plannen met Libanon echter niet dwarbo- men door opstandige christelij ke leiders en bewindslieden. De afgetreden minister en falangis- tenleider Saade kreeg dat een week voor de eerste verkie zingsronde te verstaan van de Syrische vice-president Abd al Halim Khaddam. Hij waar schuwde Saade „de autoriteit van Bayrut niet te ondermij nen". De eerste parlementsverkie zingen in Libanon in twintig jaar dreigen op een levensge vaarlijk fiasco uit te draaien. In plaats van politieke verzoening heeft de terugkeer naar de par lementaire democratie het openrijten van oude wonden en het blootleggen van oude poli tieke tegenstellingen tot gevolg. Die onverzoenlijke houding en polarisatie heeft het vernislaagje dat de burgeroorlog moest af dekken nog niet eens de kans gegeven om te drogen. Dat de Syriërs toch proberen daar overheen met politieke en mili taire intimidatie een stevige lak- laag aan te brengen, wist de cri sis niet uit. Maar is Libanon nog te red den als een meerderheid zich definitief van de regering in Bayrut en, straks, van het nieu we parlement heeft afgekeerd? De vooroorlogse politieke en economische stabiliteit van Li banon is altijd afhankelijk ge weest van twee sterke vleugels: die van de moslims en de chris tenen. Zonder de 'christelijke' vleugel is het land in feite lam, onbestuurbaar. Syrië weet dat, maar denkt die problemen ge makkelijk aan te kunnen door de christenen desnoods met ge weld tot de orde te roepen. Vooraanstaande leiders van de Spaanse communistische partij PCE hebben zich tot 1990 fors laten betalen door de communistische partij van de Sovjetunie (CPSU). Dat meldde gisteren het Spaanse dagblad EZ Pats. De krant zegt zich te baseren op het boek De Samenzwering van het Kremlin van de Russische openbare aanklager Valentin Stepankov en diens plaatsvervanger, Jevgeni Lisov. Deze kwamen de betalingen op het spoor toen zij documenten van de Russische veiligheidsdienst KGB naplozen. Uit de documenten blijkt dat de CPSU tot en met 1990 vele mil joenen dollars naar het buitenland heeft overgemaakt om commu nistische partijen financieel bij te staan. Alleen al in de periode 1985-1990 zouden 90 communistische partijen in totaal 320 mil joen gulden hebben ontvangen. Met name de communistische partijen en partijleiders in Frankrijk, de Verenigde Staten, Finland, Portugal, Chili en Israël zouden hiervan hebben geprofiteerd. Het hoogste bedrag ging naar de Portugese communist Octavio Pavo, die 2,5 miljoen gulden ontving. In Spanje kreeg de huidige secretaris-generaal van de PCE, Julio Anguita, in mei 1989 240.000 gulden. El Pais publiceerde het door Anguita getekende ontvangstbewijs. Twee andere vooraanstaande Spaanse communisten, Gerardo Iglesias en Josep Serradell (partij secretaris), ontvingen in 1988 respectievelijk 160.000 en 640.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4