Vluchtelingenwerk: Ook groep Somaliërs opnemen Een zeeleeuw is slimmer dan je denkt Rotterdamse reiniging gaat koelkasten ophalen Binnenland Brandweer krijgt kater niet uit boom Ter Beek: F16's mogelijk naar Bosnië Luchtshow gaat door ondanks twee ongelukken Kroonkurk op wieldop bus MAANDAG 31 AUGUSTUS 199? 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Prostituée doodgestoken in Den Haag den haag Een 38-jarige prostituée uit Delft is in de nacht van zaterdag op zondag neergestoken door een klant in de Derde van der Kunstraat in Den Haag. Het slachtoffer was kort voor de steekpartij met de klant meegegaan. Collega's kwamen op haar hulpgeroep af en vonden de zwaargewonde vrouw. De Delftse overleed later in het ziekenhuis. De dader is nog niet aangehou den. Vader en zoon verongelukt schermerhorn Een 42-jarige Duitse automobilist uit Düsseldorf en zijn 5-jarige zoontje zijn het afgelopen weekeinde omgeko men door een ongeval bij Schermerhorn, waarbij hun auto in het water terechtkwam. De vader verdronk zaterdag ter plaatse, zijn zoontje overleed gisteren in het ziekenhuis. Een 8-jarig zoontje van de man verkeerde gisteren nog in levensgevaar. De toerist en zijn twee kinderen waren zaterdag op de terugweg naar Duitsland vanaf hun vakantieadres in Bergen. Door nog onbekende oorzaak raakte de man bij Schermerhorn met zijn auto van de weg en belandde in een vaart. Een passerende auto mobilist merkte het voertuig op en haalde het met behulp van een tractor op de wal. De man bleek toen reeds te zijn verdron ken. Bezoek Comité tegen foltering Amsterdam Het Europese Comité tegen foltering (CTF), verbon den aan de Raad van Europa, is gisteren begonnen aan een be zoek aan Nederland. Het is voor het eerst dat dit comité, dat in 1989 werd opgericht, ons land bezoekt. Met de Coornhertliga (de vereniging voor strafrechthervorming) werd gisteren in Am sterdam vooral gesproken over de situatie van mensen die van hun vrijheid zijn beroofd in Nederland. Volgens P. Wiewei van de liga werd vruchtbaar gepraat over de extra beveiligde inrich tingen voor „vluchtgevaarlijke" gevangenen, over het vasthou den van arrestanten in politiecellen en over de opsluiting in het Grenshospitium in de hoofdstad. Het comité is een of twee we ken in Nederland. KNMI spreekt van uitzonderlijke situatie Acht windhozen langs de kust Vluchtelingenwerk Nederland heeft het kabinet en de Tweede Kamer dringend verzocht ook Somalische vluch telingen in ons land op te nemen. Het verzoek komt na de oproep van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelin gen in Genève om in westerse landen zo'n 300 gewonde Somalische vluchtelingen met hun gezinnen - totaal 1.200 personen - toe te laten. Het ministerie van buiten landse zaken heeft in een eerste reactie gezegd gehoor te zullen geven aan de noodkreet van de Hoge Commissa- de bilt anp Langs de Nederlandse kust heb ben waarnemers zaterdag acht windhozen gerapporteerd. De natuurverschijnselen werden onder meer waargenomen bij Ouddorp, Den Helder en op de Waddeneilanden. Bij Ouddorp zag een waarne mer van de kustwacht een slurf vanuit zee de Maasvlakte op trekken, waar hij oploste. Een windhoos boven Den Helder trok volgens verschillende waar nemers langs Julianadorp. Hier was het verschijnsel zeven tot acht minuten zichtbaar, waarna het oploste. Er zijn meldingen van hozen boven Den Helder. Vanaf de vuurtorens van Ame land en Schiermonnikoog zijn twee windhozen gezien die langs de Waddeneilanden trok ken. Volgens KNMI-hoofdmeteo- roloog Verschuur zijn er acht harderwijk carel wiemers j anp Alexandra zit keurig recht op de zwarte tegel tegenover een bord j met twee dezelfde witte luikjes, i Het tweejarige vrouwtje wacht op een belletje. Dan pas mag zij het luikje aanwijzen waarachter zich het zwarte vierkantje be vindt dat haar eerder werd ge toond. Als Alexandra het goede antwoord geeft, wacht haar een I visje. Vierenvijftig seconden krui- J pen voorbij. Ondertussen kijkt I Alexandra eigenwijs om zich heen met een gezicht van 'jullie maken mij niks, ik weet het wel'. Die 'jullie' zijn Suzan Vis* windhozen aan het KNMI ge rapporteerd. Hij zegt niet uit te sluiten dat verschillende waar nemingen in feitde dubbeltel lingen van dezelfde hoos zijn. Voor zover bekend hebben de hozen nergens schade van bete kenis aangericht. Volgens Verschuur zijn er va ker meerdere windhozen 'tege lijkertijd' gezien, maar acht meldingen binnen enkele uren zijn voor Nederlandse begrip pen bijzonder. De windhozen ontstonden in een onstabiele buienzone boven het ongebrui kelijk warme zeewater. Twee weken geleden werd een camping op Ameland over vallen door een windhoos. Daarbij kwam een vrouw om het leven en raakten andere kampeerders gewond. Tiental len tenten werden met de grond gelijk gemaakt. De schade wordt geschat op anderhalve ton. ser en Wilbert van 't Klooster, studenten van de lerarenoplei ding in Utrecht. In het Zeedie renpark in Harderwijk testen zij hoe lang een zeeleeuw iets kan onthouden. Alexandra schijnt weinig moeite te hebben met het spel letje memory, in tegenstelling tot de studenten die ezelsbrug getjes gebruiken om tijdens de voortschrijdende seconden niet te vergeten of het nu rechts of links was. Als het belletje einde lijk rinkelt, schiet Alexandra naar voren en wijst feilloos het juiste vakje aan. Trainer Piet Mosterd en zijn collega's van het Dolfinarium zijn enz onder de indruk van de den haag gpd VluchtelingenWerk-voorzitter Jan Nico Scholten zei het afge lopen weekeinde dat de Neder landse regering snel moet rea geren op het verzoek. „Onder de vluchtelingen zit bijvoor beeld een man die al weken met een kogel in zijn hoofd rond loopt en een meisje dat vol zit met bomscherven." Volgens Scholten concentreert in Neder land zich alles op vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. „Het mag niet zo zijn dat dit ten groningen gpd De een half jaar oude kater Buckly is het afgelopen week einde de brandweer van Haren de baas gebleven. Zaterdagmid dag kroop het dier in een hoge boom aan de Vondellaan, zon der te weten hoe er weer uit te komen. Hoewel de dierenam bulance de eigenaar van de ka ter adviseerde rustig af te wach ten, belde een door het vele ge- miauw getergde buurtbewoon ster toch de brandweer van Ha ren. Die rukte aanvankelijk met één wagen uit, maar toen een ladder en een pikhaak niet vol doende bleken, kwam een tweede wagen met een hoge drukspuit te hulp. Buckly werd een uur lang met water be stookt, maar hij gaf geen krimp. De brandweer is gevraagd van daag een tweede reddingspo ging te ondernemen. prestaties van het Califomische zeeleeuwtje. In het onderzoek, het eerste in zijn soort dat in de wereld bij zeezoogdieren wordt uitgevoerd, plaatsten de Utrechtse studenten de afgelo pen maanden het zwartje vier kantje telkens willekeurig achter een van de twee luikjes. Het dier kreeg twee seconden de tijd om te zien waar het donkere voorwerp zich bevond. Daama gingen de luikjes dicht. Om te zien hoe lang Alexan dra in staat is iets te onthouden, wachtten de onderzoekers steeds langer met het belletje. Projectleider Kastelein van de onderzoeksafdeling van het Harderwijkse zeedierenpark koste gaat van andere vluchte lingen." Scholten pleit tevens voor een betere coördinatie van het vluchtelingenwerk in de Eu ropese Gemeenschap. Daarvoor zou bij de EG een agentschap voor vluchtelingenzaken moe ten komen, vindt hij. Het agent schap zou ook tot taak moeten krijgen vroegtijdig te signaleren uit welke gebieden vluchtelin gen zijn te verwachten. Een der gelijk agentschap zou tevens het werk van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen verge- lelystad anp De luchtvaartshow op het vlieg veld Lelystad is zaterdag volle dig afgewerkt, ondanks het feit dat zich aan het begin van het evenement twee ongelukken voordeden, waarbij één dode viel en twee mensen gewond raakten. Om kwart voor tien zaterdag morgen probeerde een Scheibe Sperling sportvliegtuigje te lan den. Volgens de havenmeester vloog het daarbij vermoedelijk te dicht achter een Fokker Friendship, kwam in de turbu lentie daarvan terecht en stortte neer. De piloot en zijn mede passagier raakten gewond en werden afgevoerd naar het Zui- derzee-ziekenhuis in Lelystad. Het vliegtuigje werd volledig vernield. Terwijl reddingswerkers nog de resten aan het opruimen wa ren, volgde een tweede ongeval. Een vliegtuigje wilde op het vliegveld een reclamesleep op pakken. Een directeur van een luchtsleepreclamebedrijf die de sleep zou aankoppelen, kreeg de kabel met haak van de sleep tegen zijn hoofd. Hij werd enke le meters in de lucht geslingerd en was op slag dood. „De crash en het dodelijke ongeval werpen een zware smet op de hele vliegshow. Maar om dat het ongeluk niet in verband staat met de airshow, hebben we besloten de show te laten doorgaan. Het betreft een onge val van iemand die een sleep Massa kijkt toe bij verkrachten van drie meisjes ROTTERDAM GPD Drie meisjes van 16, 18 en 21 jaar hebben bij de Rotterdamse politie aangifte gedaan van het feit dat zij zaterdagavond tij dens een feest in het zwempa radijs Tropicana aan de Maas boulevard seksueel ernstig zijn misbruikt. Op het feest waren 1.500 tot 1.700 mensen aanwe zig, maar volgens de politie greep niemand in toen een aan tal mannen zich aan de meisjes vergreep. „Het gebeurde ten overstaan van velen", zegt politiewoord voerder G. de Jong. „We nemen dit heel hoog op. Dit is een mis draging, die alle perken te bui ten gaat." De Rotterdamse Jeugd- en Zedenpolitie stelt een onderzoek in. had er rekening mee gehouden dat dit punt inmiddels al was bereikt. „We hadden niet ver wacht dat een zeeleeuw over zo'n lang geheugen blijkt te be schikken", zegt Kastelein. „We begonnen met enkele secon den. Nu is de tijd al opgelopen tot vierenvijftig seconden. Daar hebben veel mensen al moei lijkheden mee. En daar komt nt)g eens bij dat de zeeleeuw minder fouten maakt naarmate het onderzoek vordert. De ant woorden zijn nu al voor negen tig procent goed." Het geheugen bestaat uit een kort-geheugen en een perma nent geheugen, waarbij infor matie chemisch wordt vastge makkelijken. Nu moet hij voor de oplossing van elk probleem bij alle landen gaan aanklop pen. Het PvdA-kamerlid Middel steunt de oproep van Vluchte lingenwerk. Ook hij meent dat het vluchtelingenwerk binnen Europa beter moet worden ge coördineerd. Zijn CDA-collega Huijbers vindt dat opvang van Somalische vluchtelingen eerst in de eigen regio moet worden bekeken. Bijzondere gevallen moeten volgens hem wel naar ons land komen voor medische hulp. Minister d'Ancona van wel zijn zei het afgelopen weekein de dat de opvang van vluchte lingen in Nederland moet wor den verbreed. „In ons land be staat een bijzonder goed gevoel voor de opvang van vluchtelin gen uit het voormalige Joegosla vië. De afgelopen jaren is dat enthousiasme voor asielzoekers uit andere landen er niet ge wilde oppakken voor een eve nement elders in Nederland. Het is een risico van het beroep dat wordt ingecalculeerd", al dus W. van der Meulen, secreta ris van de Lelystad Airshow. Het slachtoffer is directeur C. van Tamelen van het Lelystadse legd. Het korte geheugen dient vooral voor het onthouden van dingen waarvan het opslaan in het permanente geheugen niet zinvol is. Komen bepaalde ver banden vaak voor, dan kan het patroon in het permanente ge heugen worden vastgelegd. „Zo hoert de zeeleeuw niet zijn hele leven te onthouden dat een be paalde vis die hij achtervolgde, naar links of rechts zwom", al dus de onderzoekbioloog. „Maar als de vissen bij de ach tervolging meestal omhoog schieten, kan dit patroon in het permanente geheugen worden vastgelegd." Het kort-geheugen kan ook voor een zeeleeuwen-moeder weest", zei ze. Zo hebben veel gemeenten huizen voor ex-Joe- goslaven beschikbaar gesteld. „Al jarenlang bedel ik bij de ge meenten om woonruimte voor asielzoekers. Ik hoop nu dat de stop uit de fles is en dat ge meenten die woonruimte be schikbaar hebben gesteld ook andere vluchtelingen dan Joe- goslaven willen opnemen." Staatssecretaris Kosto van justitie is van mening dat ande re lidstaten van de EG meer hulp moeten geven aan vluch telingen uit het voormalige Joe goslavië. „Als ik me realiseer dat alleen Duitsland en Nederland tot nu toe vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië hebben opgenomen, dan zijn er nog tien landen van de EG die ook iets zouden kunnen doen." Kosto deed op deze landen een beroep ten minste enkele vluch telingenkampen in de regio de adopteren en die voor de winter gereed te maken. bedrijf Wings Over Holland, dat is gevestigd op het vliegveld Le lystad. Een van de mededirec teuren, de bekende kunstvlieger Dirk Huizinga, heeft zijn show in het vliegprogramma onmid dellijk afgebroken. De overige op de luchthaven Lelystad ge- rotterdam gpd De Rotterdamse reinigings dienst Roteb gaat in heel Neder land op commerciële basis af gedankte koelkasten inzamelen om ze hier te ontdoen van hun schadelijke stoffen en die volle dig te verwerken. Verwacht wordt dat het aantal koelkasten dat per jaar landelijk ter verwer king wordt aangeboden, zal stij gen van 300.000 tot 700.000. De koelkasten worden in een demontagecentrum of sloop- straat ontdaan van hun schade lijke bestanddelen. De verschil lende onderdelen worden ver volgens verder verwerkt door gespecialiseerde bedrijven of den haag gpd De stad- en streekbussen in een groot aantal Nederlandse ge meenten worden morgen opge fleurd met bierdoppen op de wieldoppen. Vier weken lang rijden 275 bussen met deze bij- vestigde' luchtvaartbedrijven hebben ook hun medewerking aan de show ingetrokken. Medewerkers van de luchtha ven, maar ook brandweerperso neel en politiemensen reageer den verslagen nadat zij het on geluk voor hun ogen zagen ge- gerecycled. De gevaarlijkste stof die in koelkasten zit is freon, dat de ozonlaag aantast. Verder zit ten er kwik, olie, isolatieschuim en kunststof in. De Roteb verricht nu al voor 44 gemeenten in Zuid-Holland reinigingsdiensten. De Roteb wil nu veel meer gemeenten zien te overtuigen van het milieubelang van het inzamelen van koelkasten. Belangstellende gemeenten en witgoedketens krijgen op aanvraag een vracht- container ter beschikking waar in de afgedankte koelkasten kunnen worden opgeslagen. Is de container vol, dan wordt die door de Roteb opgehaald. zondere reclame voor alcohol vrij bier door het land. Verza melaars maken volgens Bavaria geen kans om in het bezit te ko men van een buitenmodel kroonkurk: zij zijn diefstalbe- stendig bevestigd en in een be perkte oplage geproduceerd. beuren. Zij begrepen niet dat de show werd vervolgd. Waar schijnlijk hebben economische motieven de doorslag gegeven, zo merken zij op. De luchtvaart show werd door een groot be drijf gesponsord en trok onge veer 50.000 bezoekers. Utrechter dood door houdgreep utrecht anp Een 24-jarige Utrechter is giste ren in het ziekenhuis overleden nadat hij de avond daarvoor in een houdgreep was genomen. Een 38-jarige plaatsgenoot van hem is ingesloten on verden king van dood door scnuld. De Utrechter probeerde za terdagavond een verenigingsge bouw binnen te gaan waar een besloten feest werd gehouden. De toegang werd hem gewei gerd. Getuigen zeiden dat de man onder invloed van alcohol verkeerde en zich agressief ge droeg. Een van de aanwezigen nam de man daarop in een houdgreep, waardoor hij adem nood kreeg. De politie heeft nog geprobeerd te reanimeren. Inbreng bij luchtblokkade bespreekbaar9 UTRECHT. ANP Nederlandse F16-jagers boven Bosnië- Hercegovina: voor minister Ter Beek van defensie is dat bespreekbaar. „Ik heb altijd gezegd dat ik op voorhand geen nee zal zeggen als in het kader van verdergaande stappen een beroep op Nederland wordt gedaan", aldus de minister zaterdag in Utrecht. Samen met minister D'Ancona van WVC en staatssecretaris Kosto van jus titie mocht hij onder leiding van partij voorzitter Rottenberg PvdA'ers en overige belangstellenden uitleggen hoe de sociaal democraten de Nederlandse rol in de Joe goslavische crisis zien. De Tweede Kamer drong donderdag tij dens een debat met Ter Beek al aan op een VN-luchtblokkade om de Serviërs te belet ten hun mensen in Bosnië-Hercegovina te bevoorraden. Waarom wel een luchtblok kade in zuid-Irak om de Shi'ieten te be schermen maar niet boven Bosnië om de mensen daar te beschermen. Ter Beek ging toen niet in op de eventuele inzet van Nederlandse F-16'sboven Bosnië. Ter Beek ging zaterdag ook nader in op de suggestie van minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking (afwezig door een griepaanval), die na een bezoek aan Somalia pleitte voor verhoging van de de fensie-uitgaven om de politietaak van de Verenigde Naties in crisisgebieden te kun nen uitvoeren. Pronk wilde tot nu toe steeds het defensiebudget verlagen. Ter Beek was er uiteraard blij mee. Pronk had blijk gegeven van „een helder inzicht in wat er in de toekomst met de Nederlandse krijgsmacht moet gebeuren". Ter Beek herinnerde er aan dat hij zelf dit voorjaar in een opzienbarende rede al had gezegd dat dé gehele Nederlandse krijgsmacht in aanmerking komt voor VN-taken. Er bleek zaterdag grote publieke belang stelling te bestaan voor de 'informatiebij eenkomst', een geesteskind van het in maart aangetreden PvdA-voorzittersduo Rottenberg-Vreeman, dat hiermee mede de vernieuwing van de PvdA van een ge sloten naar open partij gestalte wil geven. In de volle zaal zaten opmerkelijk veel jon geren en ongeveer eenderde was geen lid van de PvdA. Rottenberg kondigde alvast aan dat de PvdA over enige weken op nieuw een informatiebijeenkomst organi seert, dan gewijd aan de op Prinsjesdag te verschijnen Miljoenennota. Alexandra mag even kiiken achter welk luikje het zwarte vierkantje zit Daama moet ze - steeds langer - wachten op het belletje om het goede luikje aan te wijzen en daarmee een visje te verdienen. foto anp van belang zijn bij het terugvin- is dus van levensbelang dat den van haar jong na het jagen moeder en jong van elkaar ont- op een vis. „De jongen drinken houden waar ze zijn, als ze op namelijk nog moedermelk. Het stap gaan", aldus Kastelein. maasbommel Tweehonderd inwoners van het Gel derse Maasbommel hebben gisteren met de plaat sing van een schandpaal gedemonstreerd tegen de dreigende ontzanding. Maasbommel wordt waar schijnlijk aangewezen als locatie waar de komende vijftien jaar ruim dertig miljoen ton industriezand moet worden gewonnen. Daardoor zal een grote plas ontstaan van ruim veertig meter diep en de Maasbdmmelaren vrezen voor verzakkingen. Na een oecumenische gebedsdienst in Zaltbommel plaatsten kerkgangers daarom een schandpaal in de polder. 'Hier vreet de dood', zo luidt het opschrift van de paal. Provinciale Staten van Gelderland moeten op 9 september een besluit nemen, foto anp»cor dekock Brandweerlieden op de luchthaven Lelystad bekijken het volledig vernielde sportvliegtuigje. foto anp marcel antonisse

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3