Elke toga is haute-couture Om short en parka kun je niet neen Klaplong Drooggoed Leven en wonen MAANDAG 29 JUNI 1992 21 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN Modeprijs 'Grand Seigneur' naar Ravage-duo Mode is meer dan kleding al leen. Mode is bepalend voor het uiterlijk van praktisch alle he dendaagse creaties om ons heen. Daarom is de grote prijs van de Vereniging Nederlandse Modebeurs, de Grand Seigneur, dit jaar niet uitgereikt aan een vertegenwoordiger van de spe cifieke kledingbranche, maar aan twee algemene ontwerpers, Arnold van Geuns en Clemens Rameckers. Het tweetal kreeg de prijs, een sculptuur van de beeldende kunstenares Wende- la Gevers Deynoot en een be drag van 2500 gulden uit han den van publicist en reclame man Gregor Frenkel Frank op een bijeenkomst tijdens de mo debeurs Modam in Amsterdam. Vanuit Parijs maken de 'crea- teurs-stilisten' Van Geuns en Rameckers sinds 1975 furore onder de naam Ravage. Hoewel ze een duidelijke modeachter grond hebben beiden kregen hun opleiding aan de Mode Academie Arnhem schrikken zij er niet voor terug op menig ander terrein hun ontwerpta lent te demonstreren. Behalve werkkleding voor onder meer de PTT, de Nederlandse1 Spoor wegen, de ANWB en musea, ontwierpen zij ook serviesgoed, tafelgerei, kristal, meubelen en gordijnstoffen. Bovendien ver binden zij hun naam aan de shirts van Cardin, verzorgen zij de mannensectie van het Parij- se stylingbureau Trendunion en zijn ze verantwoordelijk voor de mannencollectie van een Frans warenhuis. Onlangs traden ze op als gastdocent aan de presti gieuze Domus Academie in Mi laan. "Van Geuns en Rameckers hebben een 'happy' kijk op de wereld, ze zetten zich nergens tegen af en beschouwen hun creatieve avontuur niet als een wedstrijd. Met als gevolg dat ze ook geen echte concurrenten hebben, alleen collega's", aldus Gregor Frenkel Frank. Hij was vol lof over wat hij noemde de „creatieve explosie van Ravage waarop de Etna en Vesuvius ja loers zouden zijn." Niveau inzendingen te laag voor predikaat beste meubelontwerp Maar liefst 235 werkstukken zijn dit jaar ingezonden in de strijd om het predikaat beste Nederlandse meubel ontwerp. Maar de jury die in het ka der van de internationale meubel beurs in Utrecht de prijzen toekent, kon geen winnend ontwerp aanwij zen. Het niveau van de inzendingen hield volgens de jury „geen gelijke tred met ae status die het Nederland se meubel zich nationaal en interna tionaal heeft verworven". De prijs voor het Nederlandse klas sieke meubel ontvangt Theo Salet voor zijn sarcofaag-achtige kast Twist'n, waarin hij laat zien dat het mogelijk is klassieke elementen op een eigentijdse wijze te interpreteren. Hugo Timmermans wordt onder scheiden met de prijs voor jonge ont werpers omdat de jury zijn stoel ver nieuwend van vorm en constructie vindt en vooral lovende woorden heeft voor de detaillering. Vooral het hoge niveau van de inzendingen in deze laatste categorie werd in het ju ryrapport geroemd. De zogeheten spelprijs gaat naar de jonge ontwerper Barro de Gast voor zijn vitrine van glasplaten, gevat in soepele strips, een uiterst oorspron kelijk idee door de zeer innovatieve constructie. TUIN SPREEKUUR Overalls voor witte-boordenberoepen De Leidse hoogleraren gaan in zwart, afgezet met zwart fluweel en gesloten met speciale haken; de professoren van de Amsterdamse VU gaan naar Leids model gekleed en de hoogleraren van de Rijksuniversiteit van Limburg kozen ook voor het Leidse model, maar dan in een opvallende tint rood, afgezet met zwart fluweel. Dagelijks komen bij Van der Boom Uniform BV in Leeuwarden, met nevenvestigingen in Leiden en Tilburg, opdrachten binnen voor het maken van toga's. De toga kan worden gezien als 'de overall voor een aantal witte-boordenberoepen Vele leden van de rechterlijke macht lopen in toga's, die aan de hand van de uit 1960 daterende voorschriften worden vervaar digd. Predikanten en ambtenaren van de burgerlijke stand dragen ook vaak een toga. Van der Boom maakt naast toga's ook uni formen. Zo lopen de bodes van menig stad huis in uniformen van Van der Boom, zijn verschillende taxibedrijven overgegaan tot het aanschaffen van kostuums en is ook de outfit van De Jong Intra vakanties - kobalt blauwe blazer op marineblauwe pantalon - in Leeuwarden ontworpen en gemaakt. „Onze klanten zijn in het hele land te vin den", zegt commercieel-directeur Piet van der Boom (53). Is zo'n toga een 'must' voor gemeenten? Van der Boom ziet er naast een decoratieve kant ook een praktische kant aan. „Kijk, er zijn tegenwoordig verschillende ambtena ren, die er voor dergelijke plechtigheden goed gekleed moeten opstaan. Stel, zo'n man heeft 's middags om twee uur een trouwerij. Dan moet hij 's morgens al in het nette pak opdraven. Zo'n toga trekt hij ge woon over zijn kantoorkleding aan". Kleuren De rechterlijke macht gaat altijd in het zwart, maar de predikanten brengen al eni ge kleur door naast zwart ook voor donker blauw te kiezen, oplopend naar lichte kleu ren, tot grijs en wit toe. En in Beverwijk lo pen de ambtenaren in het blauw, in Üit- ;eest in het blauw en groen. Bij het ontwerpen van de gemeentelijke oga heeft Van der Boom vrij veel vrijheid. Zo kan gekozen worden voor een garnering van goud- of zilverkoord, afhankelijk van de hoofdkleuren van het gemeentelijke wapen (op de linker mouw). Ook het werken met velours biedt zodanige mogelijkheden, dat elke gemeente zijn 'eigen toga' kan krijgen. Alle toga's hebben een ruim vallend rug pand en mouwen. De 'gemeentelijke' uit voeringen hebben meestal gedeeltelijk in- gestikte plooien. Voor de rechters en de ad vocaten wordt volgens voorschrift gewerkt met fijn ingestikte plissé, terwijl voor de eerste categorie ter afwerking van het ge heel zijde moet worden gebruikt. De piep kleine kunststof-knoopjes, die de toga lijken te sluiten zijn versiering, want in de blinde sluiting worden gewone, grote knopen be vestigd. Opmerkelijk is, dat de rechters- en advocatentoga's ongeveer tot op 15 centi meter boven de grond hangen. Dat is voor schrift. De (losse) gemakkelijk te reinigen beffen zijn permanent geplisseerd. Zuiver hand werk, waarvoor een beffenmaakster in dienst is. Sfeer proeven Als Van der Boom een gemeentelijke op dracht krijgt, gaat hij het liefste zelf een kijkje nemen in het gemeentehuis. Hij wil de sfeer proeven van de trouwzaal, de en tourage bekijken en een blik op de vloerbe dekking werpen. Dat zijn allemaal gegevens die meespelen in de uiteindelijke stofkeuze en de wijze waarop een toga moet worden vervaardigd. Tenslotte is de aanschaf van zo'n kleding stuk nogal kostbaar. Om de toga's te kun nen versieren met het gemeentelijke wapen moet het speciale wapenboek worden ge raadpleegd om de kosten daarvan te kun nen berekenen. In Breda zit nog een bedrijf dat dergelijke wapens in opdracht met de hand borduurt. Goedkoop is het ambtskostuum niet. Een advocaat bijvoorbeeld betaalt ongeveer 1500, een predikant zo'n 500 meer, maar een toga voor een ambtenaar van de burgerlijke stand kan nog wel duurder uit vallen. Er moet worden gerekend met een levertijd van vier maanden, zelfs wel eens iets langer. Geen wonder want elk exem plaar wordt met de hand gemaakt, een hau te couture-overall zou je kunnen zeggen. Trui in warme herfstkleuren (geel, rood, paars en bruin) met een wijde col en zakken gedra gen op een grijs wintershort. foto floor heijn C&A winter 92-93 Was het wintershort nog niet zo lang geleden iets voor 'modieu ze durvers', dat zal komend sei zoen drastisch veranderen. Nu C&A het wintershort of het kor te winterrokbroekje prominent in de collectie heeft opgeno men, zal het straks veelvuldig te zien zijn. Bij de presentatie van de win tercollectie brengt C&A het win tershort en het shortjurkje (en ook andere kleding) in een Ro bin Hood-sfeertje: met over-de- knie laarzen of korte gebor duurde laarsjes en een vrij dikke maillot. En daarboven kan zo wel een vrij lange trui als een keurige blazerjasje en een witte blouse met een grote puntkraag worden gedragen. En om de sfeer door te trekken, een Robin Hood-achtig hoofddeksel met een veer. Voor degene die een short toch iets te kort vindt is de city-bermuda een aardig com promis. Ook de skibroek staat nog volop in de belangstelling. Bij voorbeeld in een Schotse ruit, met daarop het mag allemaal heel bont een blazer in een geheel andere ruit. Maar de strak aansluitende broek met een klein splitje ter hoogte van de enkel zal een geduchte con current worden. Liefhebsters van rokken die zijn uitgekeken op hun 'mini' kunnen kiezen tussen een en- kellang ruime (plooi-)rok of een recht model. Deze wordt ge combineerd met diverse jasjes, bijvoorbeeld een heuplang mo del met elastiek in de taille en opgezette zakken. De lange slui ke rok kan ook perfect worden gecombineerd met een man- nenoverhemd, een stropdas en een vest, het colbert hoeft meer geleend te worden, dat is in alle mogelijk vormen al een hele tijd onderdeel van de vrouwengar derobe. De winter is het seizoen van de jassen. Mooie ruime enkel- lange jassen (in een A-lijn) met grote kragen en afgeronde pan den geven het beeld iets luxu eus maar het kledingstuk in de mantelcollectie is toch wel de parka. Die is er in wol maar ook bijvoorbeeld in metallic goud en zilver (ƒ275). En grijs mag dan de belang rijkste kleur zijn, C&A komt ook met mantels in prachtig oker geel; een perzikkleurig jasje met ritsen en capuchon en een zalmkleurige trui met kabels en ook kleuren als rood (in vele nu ances), blauw, groen en wolwit Marco fietste naar huis van basketbaltraining, toen hij een knapjevoelde rechts in z'n borst. Het deed pijn en hij moest even naar lucht happen. Bij verder fietsen merkte hij dat ademhalen wat moeilijker ging. Dit is het verhaal dat Marco de volgende dag in de spreekkamer vertelde. Bij luisteren over de longen was aan de rechterkant het nor male ademgeluid niet meer hoorbaar en een röntgenfoto van de longen bevestigde mijn vermoeden: Marco had een klaplong aan de rechterkant, of met een ander woord een pneumothorax. Bij een klaplong, het woord zegt het al. is er sprake van een gaatje of scheurtje in het longweefsel, te vergelijken met een klap band. Er stroomt dan lucht vanuit de long in de borstholte. Normaal gesproken is de borstholte geheel gevuld met hart, longen en grote bloedvaten. Er is geen vrije ruimte waarin zich lucht kan bevinden en de lon gen staan geheel uitgespannen tegen de binnenkant van de borstholte aangezogen. U kunt deze situatie vergelijken met een dichte doos (de borstkas) waarin zich een opgeblazen ballon (de longen) bevindt. Als er alleen in de ballon lucht zit, dan zal deze de hele doos opvullen en zal het rubber van de ballon tegen de wand van de doos lig gen. Knapt de ballon, dan zit de doos vol met lucht en ligt de kapotte ballon in elkaar gefrummeld op de bodem. Hetzelfde gebeurt bij een klaplong: de borstkas vult zich met lucht en de long klapt in elkaar, soms geheel, soms gedeelte lijk. Als een long helemaal ingevallen is, functioneert deze uiteraard niet meer. Op één long kun je prima leven, denk maar aan alle mensen die aan hun longen geopereerd zijn, maar als je van het ene moment op het andere van de helft van je longfunctie be roofd wordt, kun je daarvan even erg kort ademig zijn. Spontaan Een klaplong ontstaat meestal spontaan. Vooral jonge, wat tenger gebouwde lange mannen Marco is bijna twee meter lang behoren statistisch gezien tot een risico groep, vooral als ze ook nog roken. Bij na der onderzoek blijken er vaak plaatselijk af wijkingen in de longen aanwezig te zijn: grotere of kleinere dunne blazen op het op pervlak van de long, die blebs genoemd worden. Zo'n bieb is een zwakke plek in het longweefsel, die spontaan kan scheuren. Als iemand meer van zulke zwakke plekken heeft, kan er dus ook meerdere malen een klaplongoptreden. Een klaplong is meestal alleen maar lastig. Slechts bij uitzondering is het een gevaarlij ke aandoening, en dat komt voor als het scheurtje in de long zich niet als een ge woon gaatje gedraagt, waar lucht vrijelijk doorheen kan stromen, maar als er zich een soort ventiel vormt. In dat geval kan er wel lucht de borstholte in stromen, maar er niet meer uit. De druk in de aangedane kant van de borstkas kan dan zo hoog oplopen dat het hart en de grote bloedvaten in de knel komen. De patiënt is daarbij hevig kortade mig en verliest snel het bewustzijn. Deze aandoeningheetspanningspneumothorax, is levensgevaarlijk, maar komt gelukkig heel zelden spontaan voor. Behandeling Het is wel nodig een klaplong te behande len. Dat gebeurt in de meeste gevallen door de lucht in de borstkas de gelegenheid te geven te ontsnappen waarna de long zich weer kan ontplooien. Dit gebeurt door een drain (een kunststof slangetje) in de borst holte in te brengen. Dat moet uiteraard in het ziekenhuis gebeuren. Vaak wordt niet alleen de lucht eruit gela ten, maar ook gezogen zodat de long weer snel het oude formaat heeft. Marco moest voor deze behandeling een kleine week in het ziekenhuis opgenomen blijven. Snel daarna kon hij zijn werk weer hervatten. Het is nu de tijd om bloemen en kruiden in volle glorie te plukken en te drogen. Dan kunnen we gedurende de wintermaanden nog volop genieten van de zomerse pracht en geur. Dat laatste geldt vooral voor de kruiden. Vrijwel alle geurige kruiden kunnen met succes worden gedroogd. Een uitzondering op de regel vormt bieslook. Die'verliest zijn geur volledig. De gekochte, gedroogde bies look is gevriesdroogd, een procédé dat te moeilijk is voor amateurs. Ook kervel ver liest veel aan smaak en geur maar met de andere kruiden valt het zeer goed te probe ren. Pluk ze in de morgenuren, als de dauw net opgedroogd is en voor de zon er te lang op heeft geschenen. Op dat moment zijn de planten het meest rijk aan etherische oliën en daarom is het begonnen. Kies voor het drogen vooral planten die nog net niet bloeien. Tijdens de bloemvorming gaat veel kracht en geur naar de bloem en wij willen juist het blad. Hang de kruiden in bosjes gebundeld, on dersteboven, op een warme, tochtige plaats in de schaduw. Zon is uiterst schadelijk voor drooggoed. Mocht het drogen vallen in een typisch Ne derlandse natte periode, stook dan een beetje, om alles zo snel mogelijk te drogen eer schimmels hun kans krijgen. Vul potjes en bussen met de gedroogde kruiden, als deze door en door droog zijn. Iets vocht is al voldoende voor het ontstaan van schimmel die de kruiden waardeloos maakt. Droogbloemen en veel bloemen uit de tuin kunnen op dezelfde wijze als kruiden wor den gedroogd. Toch zijn ook hier een paar uitzonderingen op de regel. De praktijk wijst uit dat bijvoorbeeld hor tensia's en ook rozen veel mooier worden als we ze simpelweg staande in een vaas drogen. Mochten er droogexperts zijn die nog andere soorten kennen, die beter staand dan hangend gedroogd kunnen wor den, dan houd ik mij aanbevolen. Een mens is nooit te oud om te leren. LEZERSVRAAG Hier ben ik dan weer met het beantwoor den van vragen. Een aantal werd in de loop van de lange, antwoordloze zomer persoon lijk beantwoord. Maar nu is het weer wie het eerst komt, die het eerst maalt. Allereerst de vraag van de heer SOEPNEL UIT CAMBRILS IN SPANJE. Nu weet ik niet precies hoe het klimaat in Cambrils is, maar zomer en winter lopen enigszins parallel met de seizoenen in ons land. De snoeitijd van de door de heer Soepnel genoemde bo men is dus niet zoveel anders dan hier naar ik aanneem. Een complete snoeiles zit er niet in, maar in het kort kunnen we wel melden dat zowel de pruime-, perzik- als amandelboom eigenlijk alleen 's zomers, na de oogst gesnoeid mag worden. Dan is er de minste kans op het ontstaan van lood glans, een gevreesde aantasting die de kans krijgt bij wonden op de boom. Ook de kers kan beter in de loop van de zo mer worden gesnoeid en dit is vrij eenvou dig: uitdunnen met verstand. Dat wil zeg gen lelijke takken en takken die naar bin nen wijzen verwijderen evenals de zoge naamde zuigers, fors groeiende takken die zich in het hart van de boom vormen. In de loop van de winter en in het voorjaar niet snoeien. Is de vorm niet helemaal naar de zin, dan weer braaf wachten tot het zomer is. De hazelnoot stelt weinig snoei-eisen. Al leen ook hier weer de takken en twijgen die naar binnen groeien weghalen. Dat kan dan in de loop van de winter. Tot slot: er zijn zeer veel goede boeken over tuinieren en over fruitteelt te koop. Bij twijfel kunnen die helpen, vaak met duidelijke tekeningen. MEVROUW BROERS heeft een vijver en waterlelies die de hele vijver vullen. Zelfs de spuiter kan niet aan, zoveel blad ligt er op de vijver. Haar vraag is: mag ik waterlelies snoeien. Mijn antwoord luidt: het moet wel. Er moet licht en lucht in de vijver kunnen komen. Maar al met al krijg ik de indruk dat de maat van de vijver en de groeilust van de waterlelies niet geheel met elkaar in over eenstemming zijn. Kies dus minder hard groeiende soorten of verwijder enkele plan ten ofwel blijf snoeien. Van der Boom in een rechterstoga (links) en in de toga van de ambtenaar van de burgerlijke stand (rechts). foto dick van der heijde >p een tricot leggings. sieren deze lange tops, die worden ge- zijn gelukkig volop te koop. De mannen dragen vrij lange ruime mantels, klassiek van snit, zondere ceintuur in gedek te kleuren maar ze mogen een helder blauw colbertje best combineren met een licht-fles- segroen vest. Voor de kinderen veel leuke jacks en parka's in fleurige bloemdessins of schotse ruiten. Leggings en broekrokjes maar ook hele lieve jurkjes met petty- coat maken het beeld, waarin rood een belangrijke rol speelt compleet. HENRIETTE VAN DER HOEVEN Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kimt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21