Leidsch Dagblad LEKKER GOEDKOOR Duitse partijen willen recht op asiel inperken Hulporganisaties: actie voor Somalia 'Iedereen houdt opeens van kunst' Bliksemstart van Quick Boys Honderden dieren gedood bij brand 4 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39943 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Leen van der Plas (midden) van Quick Boys vecht een duel uit met Ricardo Bos van Rozenburg. FOTO HENK BOUWMAN Record aantal gele kaarten in betaalde voetbal katwu k/den haag Quick Boys maakte een bliksemstart. In het voor- uitgespeelde competitieduel in de eerste klasse van het zater dagvoetbal liet de landskam pioen bij de amateurs gëen spaan heel van Rozenburg. De Katwijkers wonnen afgetekend met 4-0. Die score had nog be duidend hoger kunnen uitval len als Quick Boys wat minder slordig met de vele kansen was omgesprongen. Desondanks toonde de op Nieuw-Zuid te ruggekeerde trainer Hans van der Zee zich na afloop uiter aard een tevreden man. Nooit eerder werden in het betaalde voetbal zoveel kaar ten gegeven als dit weekeinde. In zeventien duels werden za terdag en zondag vijfenzestig gele kaarten uitgedeeld. Onder de bestrafte voetballers waren zes spelers die twee gele kaar ten kregen (dus rood). De meeste kaarten werden uitgedeeld in de eerste divisie: 43. De eredivisie kreeg er 22. Het oude record dateerde van 7 en 8 september 1991. In ne gentien duels werden toen ne genenvijftig kaarten uitge deeld. Vijfenvijftig keer geel en vier 'echte' rode. Er werden met de kaarten meer records verbeterd. Scheidsrechter Luinge deelde in drie seconden drie gele kaarten (voor de Rotterdam mers Bosz en Heus en de Utrechter Oosterhuis) uit bij FC Utrecht - Feyenoord. Tot nu toe was Van Ettekoven de snelste. Op 5 april 1987 (Excel- sior-Feyenoord) deelde hij drie keer geel uit binnen vijf secon- rï0§cheidsrechter Blom ten slotte evenaarde een record. Bij NAC - RBC deelde hij ne gen (gele) kaarten uit. Vier scheidsrechters kwamen eer der in één wedstrijd aan het zelfde totaal. Dat waren Dol- stra, Wegereef, Luinge en (twee keer) Jol. Gironummer open voor strijd tegen honger Blokkade door garnalenvissers amsterdam anp-ap Somalia sterft van de honger. Onder dat motto willen de ne gen grote hulporganisaties in Nederland via gironummer 555 snel geld inzamelen voor nood hulp aan het door hongersnood en totale anarchie verscheurde Oostafrikaanse land. Memisa, een van de negen deelnemers, is inmiddels al be gonnen met de financiering van een luchtbrug vanuit Kenia. De ze richt zich op de Somalische plaats Loekgalala, waar 70.000 mensen worden bedreigd door de hongerdood. Volgens me disch directeur Puls van Memi sa, die gisteren terugkeerde uit Somalia, is de situatie in grote delen van het land rampzalig. Vooral in en rond de hoofdstad Muqdisho, waar rivaliserende bendes opereren, geldt alleen nog het recht van de sterkste. Op het platteland zijn de pro blemen zeker zo groot, maar daar heeft de bevolking minder te lijden van gevechten. In de plaats waar Memisa nu gaat helpen, is maar één clan met een sjeik. Puls heeft Loekgalala mede gekozen vanwege de aan wezigheid van een landings baan, een nog werkend zieken huis, stroom en water. Hij ver wacht dat de huidige stadsbe volking snel zal verdubbelen als bekend wordt dat daar eten te krijgen is. De negen grote Nederlandse hulporganisaties hebben tot nu toe voor 9,5 miljoen gulden aan hulp gegeven. Het geld is be steed aan voedsel, medische hulp, vaccinaties en transpor ten. Minister Pronk van ontwik kelingssamenwerking stelde na een bliksembezoek vorige week direct 15 miljoen gulden extra beschikbaar voor hulp aan de Voedsel wordt weliswaar in gro te hoeveelheden aangevlogen in het buurland Kenia, maar de verdere verdeling is moeilijk. Het Amerikaanse militaire per soneel heeft daarmee geen en kele ervaring. Hulporganisaties die al jarenlang in Afrika wer ken, worden soms door de mas sale Amerikaanse aanwezigheid weggedrukt. De Britse hulporganisatie Sa ve the Children uitte zaterdag forse kritiek op de VN. De Vei ligheidsraad besloot vrijdag 3.000 extra soldaten naar Soma lia te sturen om de voedselkon vooien te beschermen. De hulp verleners vrezen echter dat de komst van de VN-soldaten de stammenstrijd weer kan doen oplaaien die Somalia maanden lang in de greep heeft gehou den. „Wij steunen elke veilig heidsmaatregel om onze mede werkers te beschermen", aldus Dennis Walto van de Ameri kaanse organisatie International Medical Corps. „Maar we hou den allemaal de adem in." Bananen, hongerende bevolking. Volgens kilo Puls is er dringend geld nodig om meer hulp te kunnen bie- p. ,nHor+ciH-ooi- den. Het aantal distributiepun- ■MJIlUci lal Iddl, ten moet snel omhoog om te 100 gram 234.5 voorkomen dat nog meer men- sen hun woonplaats verlaten op 0eze aanbledlngen lden M en met zoek naar voedsel. 5 september as. Over de luchtbrug die de Ver- enigde staten hebben opgezet, s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. is Puls minder te spreken. Outback 2Tot voor kort vormden de schapenboeren een rijke elite in Australië. Een jarenlange droogte heeft hen arm als Job gemaakt. F16 3 Als de VN dat vragen, zal Ter Beek ernstig gaan nadenken over de in zet van Nederlandse F16's in Bosnië De Tijd van toen Jazz Festival 7 Twee markante voor- q Het niveau bij het In beelden van Nieuwe ternationaal Jazz Festi- Zakelijkheid zijn te vinden val dat in Noordwijk werd aan de Roomburgerweg in gehouden was afgelopen Leiden. zaterdag behoorlijk hoog. Ook aanslag op joods monument in weekeinde vol geweld De Duitse oppositiepartij SPD en de regeringspartij FDP willen zo snel mogelijk het recht op politiek asiel inper ken. SPD-voorman Engholm gaat ervan uit dat de Bondsdag binnen enkele maanden hiertoe een grond wetswijziging zal aannemen. berlijn hans hoogenduk correspondent De SPD wil dat de asielwetge ving nog voor het einde van het jaar wordt verscherpt. Volgens Engholm komen in die nieuwe regeling mensen die in hun land niet worden vervolgd, asielzoekers die geen papieren bij zich hebben en asielzoekers die zware misdrijven hebben begaan niet meer in aanmer king voor politiek asiel. De libe rale FDP wil bovendien dat haast wordt gemaakt met de uitvoering van een wet die snel le afhandeling van asielaanvra gen mogelijk maakt. Het afgelopen weekeinde was Duitsland opnieuw toneel van gewelddadige acties tegen bui tenlanders. Op meer dan 20 plaatsen pleegden rechts-extre- misten en neo-nazi's aanslagen op tehuizen voor asielzoekers. Daarbij raakten vier buitenlan ders gewond. De politie ver richtte 120 arrestaties. De rellen waren het ergst in de Oostduitse stad Cottbus waar enkele honderden rechts- extremisten drie nachten lang probeerden het door ruim dui zend asielzoekers bewoonde opvangcentrum te bestormen- .In de Oostduitse stad Neubran- denburg kon de politie met hulp van buurtbewoners een aantal rechts-extremisten arres teren die een aanslag hadden gepleegd. Ze zullen worden aangeldaagd wegens poging tot moord. In het Westduitse Hannover ontplofte een bom op een groot volksfeest waaraan 150.000 mensen deelnamen. Zestien be zoekers raakten gewond, van wie zes zeer ernstig. Van de da ders ontbreekt elk spoor, maar de politie sluit niet uit dat rechts-extremisten achter de aanslag zitten. Onbekenden hebben van nacht geprobeerd het joodse monument in het centrum van Berlijn op te blazen. Het monu ment, dat zwaar werd bescha digd, herinnert aan het trans port van duizenden Berlijnse jo den naar Hitiers vernietigings kampen. In Rostock, begin vorige week het toneel van ernstige rellen, verliep zaterdag de grote de monstratie tegen vreemdelin genhaat zonder veel incidenten. De grote partijen willen har der optreden tegen het ex treemrechtse geweld. CDU, CSU, FDP en SPD willen daar toe een speciale politiemacht vormen. Die zou moeten wor den voorzien van het modern ste materieel. lauwersoog anp Garnalenvissers hebben vanaf vanmorgen vroeg tot aan het middaguur met 25 viskotters de sluis en de brug in Lauwersoog geblokkeerd. Het verkeer tussen Friesland en Groningen werd daardoor ernstig bemoeilijkt. Het wegverkeer werd omgeleid via Dokkum. Met de actie protesteerden de garnalenvissers uit het noorden tegen de volgens hen oneerlijke concurrentie door de vloot van Eurokotters. Deze schepen zou den gebruik maken van zwaar dere motoren dan toegestaan volgens de Nederlandse en Eu ropese regelgeving, waardoor de broodwinning van de Neder landse vissers in gevaar komt. De Nederlandse Vissersbond, die de actie ondersteunt, wijst er op dat het verboden is bin nen de twaalf-mijlszone te vis sen met schepen die een mo torvermogen hebben van meer dan 300 PK. In de praktijk varen de Eurokotters volgens de bond echter met motoren die over twee maal zoveel vermogen be schikken. Volgens de bond zul len zeventig van de honderd garnalenvissers in het noorden de pijp aan Maarten moeten ge ven als de 'bedroevende' con trole op het motorvermogen niet verbetert. HET WOORD IS AAN alphen aan den run Een hevige brand heeft gistermorgen in Alphen het grootste deel van een pluimveebedrijf aan de Kortsteeksterweg in as gelegd. Een kleine duizend kuikens, een onbekend aantal konijnen, twee varkens en een geit kwamen bij de brand om het leven. Om kwart voor elf werd de brand gemeld door een automobilist die over de Kort- steekterweg reed. De politie van Alphen en Nieuwkoop legden direct na de melding het verkeer stil ter hoogte van de Treinweg. De brandweer korpsen van Alphen, Aarlanderveen en Zwammerdam waren met groot Open dag Arnhemse rosse buurt arnhem gpd Aan 'kunstliefhebbers' was zaterdag in de Arnhemse rosse buurt geen gebrek. „Ieder een houdt opeens van kunst en cultuur, of doet alsof', aldus een deelnemer tijdens de rondleiding door het Spijkerkwartier. De excursie was georganiseerd door on der anderen 'vrije jongen' Rudy Kousbroek, die in deze buurt enkele winkels en een ga lerie heeft. Bovendien heeft hij in het Spij kerkwartier zo'n veertig prostituées aan het werk. De 'open dag' was op papier bedoeld om zoveel mogelijk mensen te wijzen op de officiële opening van een expositie van 24 kunstenaars. Dat de honderden bezoekers tevens werden gewezen op de aanwezig heid van de hoeren was mooi meegeno men. Bij de videohokjes was het zaterdagavond een drukte van belang. „Arie wil niet meer uit de cabines komen", roept een vrouw op zoek naar haar partner. „De mannen krijg je hier niet meer weg", zegt een ander die nu ze er eenmaal is graag even een blik in de hokjes wilde werpen. Kort daarvoor hebben ze twee bordelen bezocht, onder enthousiaste leiding van de Arnhemse fotograaf Tom Meerman. Vol gens hem wordt de expositie ook zonder deze rondleiding een succes. Hij vindt het erg belangrijk om er op te wijzen dat het bezoek aan de bordelen niet bedoeld is om de expositie spannender te maken. „Wij willen laten zien dat het een gewone buurt is." Zelf woont hij er al jaren. De eerste rondleiding begint rond zeven uur 's avonds in een bomvol peeskamertje (werkkamer). „Ik wist niet dat hier zoveel mensen in passen", aldus een bezoeker die niet verder kan komen dan de drempel. Tientallen sluiten zich onderweg bij het ge zelschap aan. Bordeelexploitant M. Evers grijpt de gele genheid dankbaar aan om de deuren van zijn Funpassage wijd open te zetten. „Nu kunnen mensen eens zien hoe het er wer kelijk uitziet in een bordeel." Kousbroek onderschrijft dat van harte. „Die mensen", wijzend op de grote groep, „krijgen iets on der ogen dat ze nog nooit hebben gezien." Glimlachend kijkt hij naar de tientallen die zojuist een van zijn kamertjes hebben be zichtigd. „Zoveel mensen had ik nooit ver wacht." Desmond Morris Er is geen geven en nemen bij wa re liefde, alleen geven. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten - Programma's- Regio Schrijvende lezers Sport13 t/m 18 VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KN/y\l tot morgenavond Regen- of onweersbuien Af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Minimumtempera tuur omstreeks 10 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Wind uit zuidwest tot west, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard, 6 Militaire leider Lichtend Pad gearresteerd De Peruaanse politie heeft een van de hoogste militaire leiders van de maoistische verzetsbe weging Lichtend Pad (Sendero Luminoso) gevangengenomen. Gilberto Iparraguirre werd eind vorige week in zijn flat in Lima aangehouden. De 44-jarige Iparraguirre wordt gezocht voor een groot aantal moorden, waaronder die op admiraal Geronimo Caffera- te en op de ex-directeur van de San Pedro-gevangenis. Ook is hij het brein achter ten minste dertig aanslagen die Lichtend Pad heeft gepleegd. Zo wordt hij verantwoordelijk gehouden voor de mislukte moordaanslag op de vroegere voorzitter van de nationale kiescommissie. materieel snel ter plaatse. De sterke, steeds draaiende wind bemoeilijk te het bluswerk van de brandweerlieden. Zij konden ternauwernood voorkomen dat een tweede loods, waarin zich varkens bevonden, ook in brand vloog. Om twee uur werd de weg weer vrijgegeven. De brand weer was tot half drie bezig met nablussen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De technische recherche doet vandaag onderzoek. FOTO BEN DE BRUYN innement betaal ik daarna Per maand (f 27,80) via automa tische betaling* Per kwartaal (f 80,10) via accept - Naam en voorletters Telefoon (i.v.m controle bezorging) Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1