9 Pakistaans cricketteam spectaculair Het ene goud blinkt mooier dan het andere Sport WIE ZEI DAT Rittner houdt Schultz van tweede toernooizege in Schenectady af a MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 Pieters in kwartfinales achtervolging Valencia Peter Pieters heeft gisteren op de eerste dag van het wereldkampioenschap wielrennen op de baan in Valencia de kwartfinales op het onderdeel achtervolgen over vijf kilometer bereikt. De 30-jarige Zwanenburger moest in de vijfde serie de Brit Shaun Wallace weliswaar voor laten gaan, maar hij zette de zesde tijd neer met 5.50,235. Voldoende voor een plaats bij de laatste acht. Snelste was de Franse titelverdediger Francis Mo- reau in 5.44,949. Rottier eerste Nederlandse in actie new york Stephanie Rottier is de enige speelster van het Neder landse contingent van acht (vijf mannen en drie vrouwen), die vandaag op de eerste dag van het Grand Slam-toernooi om de open Amerikaanste titels in Flushing Meadow in actie komt. De Zeeuwse, die geen kwalificatiewedstrijden hoefde te spelen, staat in de openingspartij op baan één tegenover de Amerikaan se Lori McNeil. Haringa wereldkampioene puntenkoers I VALENCIA ANP Even kreeg Leontien van Moor- j sel het gouden eremetaal om haar nek. Een tedere geste van Ingrid Haringa. Daarmee drukte ze haar dankbaarheid uit voor de hulp die de Brabantse gister avond Ingrid Haringa verleende bij haar geslaagde poging de wereldtitel puntenkoers te pro longeren. De eerste regenboogtrui van de tien die tijdens het wereld kampioenschap op de baan en weg in Spanje zijn te vergeven kwam gisteravond laat in Valen cia terecht bij de Nederlandse politieagente. De prolongatie kostte veel energie. De 27-jarige Heemsteedse zag er afgemat uit na dertig kilometer koers. „Zon der Van Moorsel zou ik het wel licht niet gered hebben", dank te ze haar ploeggenote. Een maand geleden ging ze in Barcelona ook voor goud. Op de sprint. Het werd brons. Een lichte teleurstelling, die ze snel heeft verwerkt, maar gisteren gaf ze ronduit toe dat het ene goud mooier schittert dan het De Amerikaanse Ni- cols-werper Stan Bahnsen, over zijn tegenvallende prestaties dit seizoen in het Algemeen Dag blad: „Ik heb inderdaad niet gegooid zoals ik zelf verwacht had. Daarin ben ik wel teleurgesteld. Toch is mijn verblijf hier vooral een enorme culturele ervaring. Ik heb alle belangrijke beziens waardigheden in Nederland kunnen zien en ik ben ook al in Duitsland, België en Denemar ken geweest. Ger Lagendijk, voormalig tech nisch adviseur bij Feyenoord, in Voetbal International: Voor mij is Jorien van den IHerik (bestuurslid Feyenoord - I red.) onbetrouwbaar j gebleken, en dan is \liet over en sluiten. Columnist/cabare tier Youp van 't Hek over hockey in NRC Handelsblad: „Hockey is geen top sport en dat wordt j het ook nooit. De re gel rond die strafcor- ner gaan ze binnen kort voor de veertig ste keer binnen vijf jaar veranderen, en dat is ook een teken dat de sport niet klopt. Dan mag er bij de corner één man op de lijn, dan weer twee, dan mag de keeper weer wel gaan liggen, dan weer nieten daarna toch \weer wel, dan mag de bal in het met, dan weer niet en zo gaat het maar door. Als de sport in prin cipe had gedeugd, hoefden de re gels niet om de week te worden bijgesteld. Idem: LToen mijn broer nog meedeed, \ging ik regelmatig kijken en ik \moet zeggen: het is altijd uiterst genoeglijk op zijn club. Pilsje er- hij, beetje lachen om de bekakste i types waarover je later hoort dat Ize zelfs hun Burberry noggelea- jsed hebben en verder niks. Na afloop stapelen de beide hoofd klasse-elftallen de kratjes tot aan net plafond van het clubhuis en lom een uur of zeven lalt hoc keyend Nederland zich via een pizzeria naar huis. Er zit na tuurlijk wel eens een jonge fana tiekeling tussen die hogerop wil ien een Buckler bestelt, maar die jis meestal snel genezen. Dat duurt nooit langer dan één sei- Voen. (Volleyballer Peter Blangé in NRC Handelsblad over Arie Se- Linger, die voor de Olympische Spelen in Barcelona terugkeer de bij het Nederlands team: „Met Harrie Brokking (de opvol- geren voorganger van Selinger - red) hadden we het ook gehaald. Dat zilver in Barcelona is het zil ver van het team en absoluut niet van Arie Selinger. Idem over de mogelijke conse quenties van zijn kritiek op Arie Selinger: ,Als hij me uit het team wil flik keren, dan doet hij dat toch. Ik heb het Nederlands team niet nodig. Atlete Ellen van Langen in het Algemeen Dagblad over haar leven na het behalen van olympisch goud: „Laatst had ik opeens zo'n trek dat ik op straat een zak patat kocht. Achteraf werd ik me er van bewust da t mensen dat gek vonden. Ze zeiden: goh, dat die friet eet Atletiekmakelaar Jos Hermens, onder an deren van de op do ping betrapte Katrin Krabbe, in de Volks krant: „De atleten, die ik ken, deugen gewoon, 'tzijn bijzondere mensen. idem over Krabbe: „Ik voelde me door haar verraden. Na die Zuidafrikaanse con troles heb ik gezegd: als je al hebt gebruikt, kap er dan nu definitief mee. Je kunt ook zonder in de olympische fi nale staan. Aan de andere kant: hoe moest ze weten datclenbu- terol verboden was. Aanvullin gen op de dopinglijst krijgen de atleten niet. In juni stond clen- buterol er nog niet op. Donike (dopingarts-red) zegt: elk middel met een anabole werking is do pe. Ik vermoed zelfs dat hij clen- buterol razendsnel op de lijst heeft gezet, toen hij het in in Krabbe's urine aantrof. idem: Duitsers moeten altijd de fana- tieksten en besten zijn, als fascis ten, als kapitalisten, dus ook als dopingjagers. Donike mag vol gens de regels niet vooraf de na men kennen die achter de code nummers van het urinemonster schuilgaan, maar hij kent ze wel. Hij denkt: wacht even, dit komt uit Zuidafrika, dat moét van Krabbe zijn. Laat ik daar eens extra naar kijken. Wereldkampioen Pakistan heeft zich gisteren in Den Haag tijdens een boeiende show tegen het Nederlandse cricketelftal tevreden gesteld met een kleine overwin ning. Tussen de regenbuien door hielden de Aziaten een voordelige marge van slechts zeven runs over. DEN HAAG ANP/GPD andere. „Als je me vraagt wat me liever was geweest, dan moet ik toegeven dat het een Olympische gouden plak zou zijn." Haringa begon ijzersterk aan de race over 120 ronden. Bin nen vier ronden vergaarde ze vijftien punten door drie klasse mentssprints te winnen. Ze consolideerde haar voorsprong, concentreerde zich hoofdzake lijk op de sprint en liet Van Moorsel mede het tempo bepa len en gaatjes dichtrijden. Zelfs toen haar voornaamste rivale Erdin-Ganz er alleen vandoor leek te gaan, raakte ze niet in paniek. „Ik vreesde echter voor al Longo." Daartoe kreeg de Fran9aise weinig kans. Mede door Van Moorsel, die opnieuw een last post was, zoals vorige week op weg naar L'Alpe d'Huez. Dit keer was de wereldkampioene op de weg op het ovaal van het Luis Puig-velodrome een irri tante volgster voor de meervou dige wereld- en Olympische kampioene. Er was veel sfeer op het terrein van HCC waar circa vierduizend kijkers op het naar Nederlandse maatstaven unieke treffen wa ren afgekomen. De helft be stond uit Pakistaanse bewonde raars van het befaamde cricket team, dat dit vooijaar in Austra lië de wereldtitel bemachtigde door in de finale Engeland te overmeesteren. Ze waren met bussen uit België, Duitsland en Frankrijk gekomen, maar het wachten in de stromende regen duurde lang. Pas tegen twee uur kon ein delijk worden begonnen met de Pakistani aan bat. Zij maakten er een spectaculaire partij cricket van, opgeluisterd met het nodige vuurwerk, resulte rend in elf zessen en even zove le vieren uit een totaal van 192 runs in 33 van de 35 beschikba re overs. Haq (49), Mushtaq (36) en Wasim (met 35 runs) waren de voornaamste producenten. De bowlingcijfers van Neder land waren: Groeneveld 3-52, Jansen 2-40, Keukelaar 2-57, De Leede 2-16, Boerstra 1-36. Nederland bond na de pauze, die door een nieuwe regenbui noodgedwongen veel tijd in be slag nam, vervolgens vol ver trouwen de strijd aan met de beroemde Pakistaanse bowlers. Dat resulteerde in een mooie openingsstand van 72 runs, na dat Cantrell voor een knap ge speelde 34 (tweemaal zes) was vertrokken. Prachtig batten kreeg men daarna ook te zien van Vos, topscorer met 52 runs, die met Clarke een hecht duo vormde. In het uiterst spannende slot voerde Clarke het tempo nog Inzamul Haq slaat een bal, die door de aanvoerder van het Nederlandse cricketteam Steven Lubbers is aangegooid. Wicketkeeper Reinout Scholte probeert de bal te vangen. foto anp danig op om met een spectacu laire score van vijftig (vier maal vier, een maal zes) ongeslagen het veld aan de Van Hogen- houcklaan te verlaten. Neder land bleef staan op een stand van 185 voor 5 en kwam dus ze ven runs te kort op de Pakis taanse wereldkampioenen. De Pakistani hadden net een vermoeiende toemee van drie maanden door Engeland achter de mg en waren opgelucht voet op het continent te kunnen zet ten. „We zijn in Engeland diep vernederd", zei Wasim Akram gistermiddag in Den Haag. Akram was in Engeland her haaldelijk het mikpunt van de landelijke sportpers. In een van de eerste wedstrijden van het seizoen bleek dat Akram, en met name zijn jongere collega Waqar Younis, de bal met zo'n curve konden bowlen dat hij voor de Engelse batsmen vrijwel onbespeelbaar was. Die tech niek was op zichzelf niet nieuw, maar de snelheid waarmee Akram en Younis bowlen riep plotseling allerlei vragen op. De verklaring, aanvankelijk voorzichtig, maar gaandeweg de zomer steeds openlijker, luidde dat het werpen van der gelijke ballen alleen mogelijk was als de bowlers de bal onre glementair hadden bewerkt. Het gevolg was dat Akram en Younis een ware slachting aan richtten onder de Engelse bats- men, en dat Pakistan de testse rie won met 2-1. In de laatste wedstrijd tussen Engeland en Pakistan, vorige week, kwam de affaire tot een climax, toen de twee Engelse umpires besloten de Pakistaanse bal halverwege de wedstrijd te vervangen door een andere. De spelers van Pakistan, rege rend wereldkampioen in het eendaagse cricket, hebben hun buik vol van de aantijgingen, zegt manager Intikhab Alam. „Pakistan heeft op dit moment twee uitzonderlijk goede bow lers, de besten van de wereld." Volgens Akram werden de be schuldigingen elke keer geuit nadat Pakistan een wedstrijd had gewonnen. „Slechte verliezers", is zijn commentaar. SCHENECTADY ANP Brenda Schultz is er niet in geslaagd het tennistoernooi van Schenectady voor de tweede achtereenvolgende maal op haar naam te schrijven. De blonde speelster uit Heemstede kwam heel ver, maar net niet ver genoeg. In de finale stuitte de 20-jarige, als vierde geplaatste Schultz gisteren op de één jaar jongere Duitse Barbara Rittner, die als derde was gerangschikt. De setstan den waren: 7-6 6-3. In 1991 won Schultz in de eindstrijd van Schenectady van de Francaise De- chaume. Die uitstekende generale voor de US Open liet de Nederlandse toen volgen door een uitvoering in Flushing Meadow, die in de tweede ronde tot staan werd gebracht. Ze verloor eervol van de Amerikaanse Mary Joe Fernan dez (6-7 2-6). In de halve finales van het toernooi was Schultz, kort voor Wimbledon winnares van het grastoernooi in Bir mingham, veel te sterk voor de Argen tijnse Labat (6-1 6-4). Rittner zag na winst van de eerste set (6-1) haar Ame rikaanse tegenstandster Werdel we gens een blessure de strijd staken. Schultz lootte dezelfde Werdel in de eerste ronde van de open Amerikaanse titelstrijd, die vandaag begint. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh won nen de finale van het mannendubbel in Schenectady. Het als derde geplaats te duo, dat voor de eerste keer samen op de baan stond (normaal speelt Haarhuis met Mark Koevermans) zege vierde in de finale over het als eerste geplaatste Spaanse koppel Emilio San- chez/Casal met de cijfers 6-3 6-4. Daags voor de start van de open Amerikaanse titelstrijd was Ivan Lendl kansloos in de finale van het toernooi in Commack tegen een ex-landgenoot. De nieuwbakken Amerikaan verloor op Long Island met niets aan duidelijk heid overlatende cijfers van Petr Korda: 2-6 2-6. In de halve finales had Lendl in win derige weersomstandigheden nog gro te indruk gemaakt tegen de als tweede geplaatste Amerikaan Michael Chang, vaak een plaaggeest voor hem. Lendl won met 6-2 6-3. Korda rekende zater dag af met de als eerste geplaatste Zweed Stefan Edberg, die op Flushing Meadow titelverdediger is. De Tsjechoslowaak won met twee keer 7- 5. De Oostenrijker Thomas Muster bracht in Umag het toernooi om de open Kroatische titels op zijn naam. De als eerste geplaatste Muster won in de finale met 6-1 4-6 6-4 van de nummer vijf, de Argentijn Franco Davin. In San Diego kwam de overwinning terecht bij Jennifer Capriati. De Ameri kaanse Olympische kampioene, die in de US Open begint tegen Nicole Muns- Jagerman, bewees in de finale uitste kend in vorm te zijn door de Spaanse Conchita Martinez met 6-3 6-2 kans loos te laten. De Buurtgroep Haas- wijk organiseerde gisteren voor de achtste maal de Oegstgeester kwart-triathlon. In het bijbeho rende programmaboekje prijkte op de deelnemerslijst de naam van een zekere Miep Badmuts uit Leiden. Als organisator Phi lip van der Post gevraagd wordt naar het waarheidsgehalte van deze toepasselijke naam, komt de aap uit de mouw. Miep Bad muts is lid van de triathlonbond en doet mee aan een triathlon die niet erkend wordt door deze bond. Badmuts riskeert zodoen de een fikse boete of bij een herhaalde overtreding zelfs het verlies van haar licentie. Miep Badmuts wint bij de vrou wen en blijkt eigenlijk Gonnie van Wensveen te heten. Na ver loop van tijd blijkt dat er nog meer 'pseudoniemen' rond zwemmen, fietsen en lopen: Eli zabeth Streng, Diederik van Leyden en Manus van Dam. Manus van Dam ontpopt zich na zijn overwinning als Casper van der Burgh en komt met een verheugend bericht: de Oegst geester kwart-triathlon zou in middels wel erkend zijn door de bond als onderdeel van de Bol lenstreekcompetitie. Bij de in schrijving in maart was hier nog geen duidelijkheid over. De pseudoniemen kunnen dus worden afgeschud. „Helemaal niet waar", zegt Henny de Kok van het team Witteman/De Molen. „De Bol lenstreekcompetitie is een wilde competitie en dus niet voor bondsleden toegankelijk" De Kok is dan ook verrast door de uitspraak van Casper van der Burgh. „Hij heeft zeker geld te veel grapt De Kok Of de wedstrijd nu erkend wordt of niet, het volgen van een kwart-triathlon met meer dan tweehonderd deelnemers is al lastig genoeg. Pseudoniemen maken de triathlonsport zo goed als ondoorgrondelijk Na afloop van de eer ste competitiewed strijd presenteerde de supportersclub van Quick Boys in het sponsorhome van de Katwijkse club de door hen samengestelde presentatiegids van hun favoriete club. Een pro fessioneel boekwerkje dat voor al opvalt door schitterende fo to's, veelal op lokatie rond de vuurtoren van Katwijk Verder algemene informatie over Quick Boys en alle zaterdag-eerste klassers. Compleet met de sta tistieken van de laatste 22 jaar. Bovendien heeft de redactie van het clubblad aardig wat uurtjes rondgebeld om alle overschrij ven in de drie zaterdag-eerste klassen in kaart te brengen. Een monnikenwerk Nico van Duijvenbode, werk zaam op het belastingkantoor in Leiden, puft nog na van de urenverslindende inspanning. „Ik weet niet of ik het volgend jaar nog een keer doe. Er is ont zettend veel tijd in gestoken, bovendien ben ik veeleisend. Er mogen geen fouten in de gids zitten, anders accepteer ik het niet. En het kan nog beter, maar je bent afhankelijk van de me dewerking van derden. Waarom ik het doe? Uit liefde voor de club en uit belangstelling voor het amateurvoetbal." Op de vraag of hij zo'n gids ook voor Rijnsburgse Boys zou kun nen maken reageert hij reso luut. „Natuurlijk, als ik me een paar maanden in die club ver plaats en de spelers leer kennen dat zou ik dat best kunnen." Hij zou het ook wel willen. „Ja, maar dan moet er wel geld te genover staan. Voor Quick Boys is het puur hobbyisme. Ja, een beetje gekkenwerk." De Franse wieler ploeg RMO, één van de succesvolste ploegen tijdens de afgelopen Tour de France, zal waarschijn lijk het volgende seizoen niet 'Hond bijt man'. Voetbalsupporters deden weer eens van zich spreken bij de eredivisiewedstrijd FC Twente - FC Groningen (5-0) in Enschede. Een Twentse politiehond heeft zijn tanden gezet in een baldadige Groningse supporter. foto anp meer bestaan. De gelijknamige hoofdsponsor, een keten uit zendbureaus, verkeert in uitstel van betaling. Een faillissement lijkt onaf wendbaar. En de geheimzinnige Syrische prins die zich enkele maanden geleden als reddende engel voor zowel de uitzend- groep als de wielerploeg op wierp, blijkt een beruchte mees- teroplichter te zijn. De uitzendgroep RMO verkeert al maanden in ernstige finan ciële moeilijkheden. In mei ver scheen er plotseling een myste rieuze prins van Syrische komaf op het toneel. 'Prins Hecham', die zich presenteerde als gefor tuneerde zakenman, beloofde RMO een financiële injectie van 150 miljoen franc (vijftig mil joen gulden). Hij stelde zich bovendien ga rant voor het voortbestaan van de wielerploeg die onder andere Richard Virenque, Pascal Lino (beiden gele trui-dragers) en ve teraan Charly Mottet onder contract heeft. Enkele weken geleden nog ont ving prins Hecham 'zijn' wieler ploeg op zijn Belgische kasteel bij Mons. Het blijkt achteraf een magistraal stuk toneel te zijn geweest. 'Prins Hecham' blijkt helemaal geen prins te zijn en al evenmin een vermogend zaken man, maar een berucht mees- teroplichter die in België al eens tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld is wegens valsheid in geschrifte en oplichting. De hele komedie met RMO en de gelijknamige wielerploeg lijkt de fopprins geen windeieren gelegd te hebben. De algemeen directeur van RMO heeft vlak voor de faillissementsaanvraag minstens 5 miljoen franc (ruim 1,6 miljoen gulden) overge maakt aan de 'prins'. Geld dat nodig zou zijn om het krediet van 150 miljoen franc los te ma ken. Van dat lieve sommetje heeft RMO tot op heden geen cent gezien. Een onderzoeks rechter in Grenoble heeft een opsporingsbevel uitgevraardigd tegen de 'prins'. De Franse justitie stelt overi gens ook een onderzoek in naar de sponsor-activiteiten van RMO. De uitzendketen gaf de afgelopen jaren vele tientallen miljoenen uit aan het sponso ren van de wielerploeg, diverse boksers en zeilers. De Franse justitie vermoedt dat een deel van de sponsormiljoenen via een omweg in de zakken van enkele RMO-directeuren te recht is gekomen. Naam: Richard Onstenk Leeftijd: 20 jaar Beroep: Dienst plichtig militair Club: Lugdunum Richard On stenk is een aanvaller bij uitstek. De voet baller van Lugdunum is snel Maar hij kan meer, zo bleek gis teren tijdens de wedstrijd tegen UVS. De doelman van Lugud- num, Marcel IJzendoorn, werd van het veld gestuurd en On stenk trok de keeperstrui aan. Hij stopte meteen een straf schop van Marcel Tolsma en hield ook daarna zijn doel schoon. Waarom ging jij zo zelfverzekerd onder de Lat staan, het was van tevoren toch niet afgesproken? „Nee, dat klopt. Kees van Tong eren wilde eerst gaan keepen, maar hij is voor de ploeg veel belangrijker dan ik. Daarom ben ik er gaan staan." Wist je dat je het kon, of was het voor jou een sprong in het diepe? „Ik wist het. Mijn tweelingbroer Marcel is keeper. Toen ik nog bij UVS voetbalde in de C1 was dat geloof ik moest ik ook een keer voor hem onder de lat toen hii uitviel." Maar toch, als je meteen een strafschop voor ie kiezen krijgt, is dat natuurlijk wel even slik ken. Of niet? „Nou nee. Ik wist niet hoe Tols ma die bal ging nemen, maar van mijn broer heb ik een trucje geleerd. Ik hield een hoek van de goal iets groter. Schiet hij 'm pog in de kleinere hoek ook..." Was je niet bang dat het na die strafschop alsnog fout zou gaan, een paar van jouw ploeggenoten waren behoorlijk gefrustreerd en sloegen aan het schoffelen? ,,Ik was wel kwaad, niet bang. Het is natuurlijk niet best als je competitie meteen al begint met boekingen (scheidsrechter Molleman schold na afloop de spelers echter de boekingen kwijt, red.) Je moet als voetbal ler gewoon verstandiger zijn." Sta je in de toekomst nog een keer onder de lat als de keeper er wordt uitgestuurd? „Weet ik niet. Dat hangt van de situatie af. Wie er op dat mo ment op het veld gemist kan worden."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17