Weer evenwicht in Utrecht w - Nivellering in de Bundesliga Blackburn komt zijn belofte na Paris St Germain alleen op de eerste plaats Sport pk f; Ét Mkff •0 lm JSHEl i Fr4» *-A-: F JS» t JT MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 HERMAN JOUSTRA AD VAN K >B ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN FIFA wil einde aan Maradona-klucht napels De FIFA stelt een termijn aan de klucht rondom Mara- dona. De mondiale voetbaifederatie liet gisteren door middel van een fax Napoli weten dat er voor 3 september een beslissing moet vallen over de toekomst. Sepp Blatter, de secretaris van het FIFA-bestuur, vindt dat Napoli Maradona moet vrijgeven, indien de speler niet meer voor de Zuiditaliaanse club wil uitkomen. Indien Napoli de boodschap negeert, zal de FIFA zelf een beslis sing nemen en eventueel het contract van Maradona laten ont binden. Sevilla is de enige serieuze kandidaat om de Argentijnse sterspe ler over te nemen. De Zuidspaanse club is al in principe akkoord met Maradona en zou 12 miljoen gulden aan Napoli willen over maken. Remco Boere tekent bij FC Zwolle den haag Remco Boere gaat naar FC Zwolle. De 30-jarige aan valler uit Den Haag tekende bij de eerste-divisieclub een con tract voor twee jaar. Aanvankelijk overwoog Boere zijh loopbaan te beëindigen. De aanbieding van Zwolle deed hem van gedachte veranderen. Vo rig seizoen speelde de Hagenaar in de hoogste afdeling van de Portugese competitie, bij Gil Vicente. Daarvoor kwam Boere uit voor Excelsior, Roda ]C, Vitesse, Cambuur, FC Den Haag, AA Gent en Iraklis Saloniki. Libisch voetbalteam blijft weg rabat Het Libisch voetbalelftal is gisteren niet komen opdagen voor de kwalificatiewedstrijd voor net Afrikaans kampioenschap tegen Marokko. De Libische autoriteiten gaven volgens de Marokkaanse voetbalbond de Verenigde Naties de schuld voor hun afzegging. Door de internationale boycot van ondermeer de commerciële luchtvaart was de Libische voetbalselectie niet in staat naar Ra bat te komen. De Veiligheidsraad nam indertijd die sanctie om dat Libië weigerde twee mannen uit te leveren die worden ver dacht van de aanslag op het Panam-vliegtuig dat in 1988 neer stortte bij het Schotse plaatsje Lockerbie. Daarbij kwamen 270 het leven. Bus met voetbalfans over de kop dresden Bij een busongeluk is zaterdagnacht één supporter van Dynamo Dresden om het leven gekomen. Dertien anderen raak ten gewond, van wie enkelen ernstig. De bus die 45 fans van de voormalige Oostduitse club naar huis terug bracht na hun be zoek aan net competitieduel tegen Bayem München, raakte door nog onopgehelderde reden in de buurt van Eisenach van de weg en sloeg over de kop. EREDIVISIE Stafleu: alle begin is moeilijk volendam anp Zijn debuut als trainer in de eredivisie werd voor André Stafleu geen onverdeeld genoegen. Een nederlaag (0-2 tegen RKC), een ro de kaart (voor Molenaar) plus morrende supporters die zich hard op afvroegen hoeveel trainers er in Volendam nodig zijn om de ploeg beter te leren voetballen. De ex-prof bij onder meer Feye- noord en Vitesse nam vrijdag het roer in het vissersdorp over van de nu als technisch directeur toekijkende Leo Steegman. „Een ver rassing, een aangename", aldus ex-assistent Stafleu die Volendam dit seizoen nog niet met eigen ogen in competitie-verband in actie zag. „Ik heb de eerste twee wedstrijden niet gezien, nee, maar ik heb een rijke ervaring, als speler." FC Utrecht en Feyenoord lijken verdacht veel op el kaar. De ploegen leunen zwaar op een solide defen sie, bezitten een betrouw bare doelman en moeten het voorin van uitvallen, spelhervattingen en bevlie gingen van hun vedetten Wlodi Smolarek en Gaston Taument hebben. De ver dediging overheerst zowel in het Rotterdamse als in het Utrechtse kamp, en dat was voor de vierde achter eenvolgende keer aan de eindstand af te lezen: 0-0. utrecht gpd De vijfde brilstand in de laatste zes ontmoetingen, want alleen in het seizoen 90-91 stond FC Utrecht-Feyenoord (2-0) niet droog. Die wedstrijd stond dan ook in het teken van de revan che van Wlodi Smolarek op zijn oude werkgever. Feyenoord had de listige spits op een zijspoor gezet en dat vierde de Pool toentertijd met een Utrechts doelpunt en een persoonlijk feestje vlak voor de ogen van zijn voormalige trainers Gunder Bengtsson en Pim Verbeek. Ook gisteren liep de Pool te spotten. Met zijn leeftijd (35), en met de Feyenoorders John de Wolf, John Metgod en Arnold Scholten. Doelpunten voor FC Utrecht leverde het deze keer niet op, wel veel vrije trappen en corners. Na een half uurtje leek de Pool dicht bij een ope ningstreffer, maar zijn schot vanaf de linkerkant van het zes tien meter-gebied ging voor het doel van Ed de Goeij langs. Barcelona Een tweetal minuten later kreeg de thuisclub de grootste kans van de wedstrijd. Feyenoord, dat het midweekse toernooi van Barcelona nog in de benen had, had last van de verrassend grote druk die FC Utrecht op de trotse lijstaanvoerder legde. Een schot van Marcel Liesdek kreeg De Goeij niet onder controle, Smo larek was er als de kippen bij, De Goeij redde, maar was op Arbiter Luinge had bij Utrecht-Feyenoord zijn handen vol met het uitdelen van kaarten. Zoals hier aan Peter Bosz. Metgod en Wftschge pogen de 'ref' nog op andere gedachten te brengen. foto anp nieuw niet klemvast en Arnold Scholten illustreerde daarna de paniek bij de Rotterdammers door terug te spelen op zijn ei gen doelman. De nieuwe spelregel had FC Utrecht aan de voorsprong kun nen helpen, maar aanvoerder Johan de Koek schoot de bal hoog over het dichtbevolkte Rotterdamse doel heen. Een be tere kans zouden de Utrechters niet meer krijgen, ook al was Smolarek er dreigend dicht bij en bleek na rust dat de aanval lende kopkracht van Marcel Liesdek niet voldoende was. Feyenoord beterde na de pauze. In de eerste helft speelde het zwak. Speerpunt Gaston Taument werd volledig aan banden gelegd door de jeugdige Ferdi Vierklau. Kansen schiepen de Rotterdammers zich dan ook niet, wel waren ze produktief in het krijgen van kaarten. Ed de Goeij, Ruud Heus, Peter Bosz en Orlando Trustfull (twee keer, dus rood) waren een prooi voor scheidsrechter Roelof Luinge, terwijl aan Utrechtse kant al leen Jan Oosterhuis geel kreeg. Kwaad Feyenoords co-coach Willem van Hanegem mocht zich dan voor de camera's van Studio Sport kwaad maken over de scheidsrechterlijke beslissingen de trainers Ab Fafïe en Geert Meijer hielden zich na afloop gedeisd over het arbitrale aan deel in de wedstrijd. Ze waren allebei tevreden over de uitslag, dus lieten het maar zo. Frap pant, want aan elke kaart zat wel een vraagteken vast. Ed de Goeij moest al in dertiende mi nuut genoegen nemen met een gele prent, toen hij bij het uitko men zijn armen gebruikte. Luinge weifelde lang eer hij so wieso een fluitsingaal liet klin ken, en daarna duurde het nog enkele seconden eer hij besefte dat de Feyenoord-doelman vanwege de overtreding ook een kaart verdiende. Vijf minuten later kregen Ruud Heus en Jan Oosterhuis de boetekaart gepresenteerd. Een kopstoot van de Rotter damse verdediger tegen het hoofd van Oosterhuis ontging de arbiter, de revanche van de Utrechtse aanvaller even later niet. Laat staan de woedende reactie van Heus. Vreemd ge noeg kregen niet alleen beide kemphanen geel; ook de com mentaar gevende Peter Bosz kon van de strikt formeel flui tende Luinge op de bon. Weer een paar minuutjes la ter kon ook Trustfull na aan merkingen op de leiding en het wegschieten van de bal een kaart krijgen. En dat terwijl er gedurende de gehele wedstrijd meedogenloze duels werden uitgevochten die veel eerder rijp waren voor een bestraffing. Voor Trustfull kreeg die eerste kaart vlak voor tijd ook nog een staartje. Toen besloot Luinge te recht tot het geven van nog een kaart, nadat de invaller voor Henk Fraser de doorbrekende Robert Roest had gestuit. Het was uitgerekend Trustfull die even voor zijn rode kaart Feyenoord beste kans van de wedstrijd om zeep had gehol pen. Rob Witschge bracht hem dicht bij en vrij voor het doel van Jan Willem van Ede, maar de oud-speler van SVV/Dordrecht '90 knalde de bal over. Net zoals hij in het be gin van de tweede helft, Feye noords enig echte offensieve periode in de wedstrijd, tot tweemaal toe een attente Van Ede op zijn weg vond. De bijna onzichtbare Mike Obiku kon Feyenoord ook niet aan de onverdiende overwin ning helpen. En de invalbeurt van de licht geblesseerde Joszef Kiprich was te kort om de su- perproduktieve seizoensope ning van Feyenoord voort te zetten. Go Ahead Eagles - Den Bosch 2-0 (2-0). 10. Boere 1-0, 26. Overmars 2-0. Scheidsrechter: Luyten. Toeschouwers: 6200. Gele kaart: Steinmann en Over mars (beiden Go Ahead), Goossens en Laponder (beiden Den Bosch) Fortuna S. - Willem II0-1 (0-1). 5. Vin cent 0-1. Scheidsrechter: Van Dijk. Toe schouwers: 3500. Gele kaart: Meijs (Willem II) Sparta - Ajax 0-0. Van der Ende. Toe schouwers: 9.000. Gele kaart: Van Mol (Sparta) en Davids (Ajax). Volendam - RKC 0-2 (0-1). 45. Van Hoogdalem 0-1, 72. Boogers 0-2. Scheidsrechter: Schuurmans. Toe schouwers: 2500. Rode kaart (2x geel): FC Twente - FC Groningen 5-0 (2-0). 23. Gaasbeek 1-0,26. Kool 2-0, 79. De Boer 3-0,84. Mulder 4-0,90. Mulder 5-0. Scheidsrechter: Blankenstein. Toe schouwers: 5500. FC Utrecht - Feyenoord 0-0. Scheids rechter: Luinge. Toeschouwers: 16.636. Rode kaart (2xgeel): 89. Trustfull (Feye noord). Gele kaart: Oosterhuis (Utrecht), Bosz, De Goey en Heus (allen Feye- 3 2 10 5 9-1 3 2 10 5 6-1 EERSTE DIVISIE NEC - Veendam 1-1 (1-0). 36. Van Wonderen 1-0, 75. Fühler 1-1. Scheids rechter: Meyer. Toeschouwers: 2240. Gele kaart: Van Wanrooy (NEC), Brou wer, Lukkien en Alberts (allen Veen- dam). FC Zwolle - De Graafschap 0-3 (O-O). 63. Godee 0-1, 82. Godee 0-2, 90. Leeuwerik 0-3. Scheidsrechter: Takacs. Toeschouwers: 2250. Gele kaart: Maas kant (FC Zwolle), De Vries en Vreman (beiden De Graafschap). 0. Scheidsrechter: Nienhuis. Toeschou wers: 2157. Rode kaart (2xgeel): 90. De Haan (Emmen). Gele kaart: Spee, Graef en Braem (allen VW). (beiden Eindhoven). Telstar - Helmond Sport 2-0 (1-0). 34. De Roode 1-0,65. Smak 2-0. Scheids rechter: De Graaf. Toeschouwers: 1650. Gele kaart: Mulders, Koffijbergen De Zeeuw (allen Telstar), Van Bussel, Heijs- ter en Verbeek (allen Helmond Sport). Heerenveen - TOP 1-0(1-0). 82. Cama- taru 1-0. Scheidsrechter: Kloeg. Toe schouwers: 8500. Rode kaart (2xgeel): 70. Van Roosmalen (TOP). Gele kaart: De Jong en Huizinga (beiden Heeren veen) en Van den Dungen (TOP). Excelsior - Heracles 2-0(1-0). 42. Boudesteijn 1-0,63. Marbus2-0. Scheidsrechter: Van Egmond. Toe schouwers: 500. Rode kaart (2xgeel): 3 1113 2-2 3 0 3 0 3 0-0 1 1 0 0 2 2-0 3 0 2 1 2 1 -6 3 0 12 11-4 3 0 12 1 2-6 3 0 12 1 2-7 TOPSCORERS 1. Bergkamp (Ajax), Kiprich (Feyenoord) 3 3. Pettersson (Ajax), Derksen (Den Bosch), Taument (Feyenoord), Visser (MW), Mulder (FC Twente), Van den Brom (Vitesse) 2. PROGRAMMA Woensdag: PSV - Cambuur, Den Bosch - Sparta, zaterdag: Willem II - FC Utrecht, MW - Go Ahead Eagles, Cambuur - Vo lendam, zondag: FC Groningen - Fortuna Sittard, Feyenoord - SW/Dordrecht, Ajax - PSV, RKC - Roda JC, Vitesse - FC Twente Toeschouwers: 5417. Gele kaart: Lok hof en Karelse (beiden NAC), Helle- mons, Yilmaz, Jurgens, Hendriksen, Wubben, Van Straalen en Magielse (al- ADO Den Haag - Haarlem 2-2 (2-0). 29. Van Eykeren 1-0, 36. Van der Laan 2-0, 68. Van Galen 2-1, 71. Keur 2-2. Scheidsrechter: Van Beek. Toeschou- 1990. Rode kaart (2xgeel): 47. 2 115 5 - 1 3 0 5 6 - 1 3 0 5 5 - 1 1 2 3 5 -6 0 2 2 2 1 -4 BUITENLANDS VOETBAL londen «Reuter Blackburn Rovers heeft zich dit weekeinde aan de kop van de Engelse eredivisie gemeld. De nieuweling in de hoogste klasse won met 2-0 bij Coventry City en kwam daardoor als enige club op elf punten uit vijf duels, Blackburn nam de leiding over van Queen's Park Rangers, dat midweeks op de eerste plaats Was gekomen door een zege op eveneens Coventry. QPR verloor nu echter van de Londense ri vaal Chelsea, dat daarmee de eerste zege van het seizoen be haalde. Blackburn, dat pas promo veerde na een playoff in de voormalige tweede divisie maar dankzij een geldschieter voor enorme bedragen in spelers kon investeren en liet weten Euro pees voetbal na te jagen, heeft een punt voorsprong op Queen's Park Rangers en Nor wich City, dat bij Crystal Palace met 2-1 zegevierde. Drie ploe gen volgen op twee punten: Everton, Arsenal en Coventry. Het duurde tot twintig minu ten voor tijd eert Blackburn bij Coventry de leiding kon nemen. International Alan Shearer, die voor veel geld overkwam van Southampton, brak de ban toen hij een strafschop benutte. Dat was zijn vijfde treffer in het nog jonge seizoen. Acht minuten la ter bracht Atkins de 2-0 op het scorebord. In een boeiend duel redde landskampioen Leeds United op eigen veld een gelijkspel te gen bekerhouder Liverpool: 2-2. In de traditionele wedstrijd om het Charity Shield, waarmee het seizoen werd ingeluid, had Leeds nog met 4-3 gewonnen. Leeds bleef voor de 26ste keer in 17 maanden thuis ongesla gen. McAllister gaf de gastheren al in de zevende minuut de lei ding. Een minuut voor rust deed de Ier Whelan wat terug en in de 72ste minuut werd het 2-1 door de Deen Jan Mölby uit een strafschop. Vier minuten voor tijd redde Chapman het gelijkspel. Arsenal herstelde zich verder knap van de slechte seizoen start. Na twee nederlagen kon nu de derde zege worden bin nengehaald: 2-1 tegen Sheffield Wednesday. Dundee United is zaterdag al leenheerser geworden in de Schotse eredivisie. Op eigen veld won de club dank zij twee treffers na rust van Ferguson met 2-0 van Falkirk. Daardoor kwam Dundee United op een totaal van negen punten uit zes wedstrijden. Dat is één punt meer dan landskampioen Glas gow Rangers, Heart of Midlo thian en Celtic. Aberdeen en Celtic, voor de zesde ronde mede-koplopers, lieten steken vallen. Aberdeen verloor bij de Rangers (1-3), Celtic (als enige nog ongesla gen) kwam niet verder dan een gelijkspel (1-1) bij het beschei den Airdrieonians. Bij Aberdeen zat bondscoach Dick Advocaat op de tribune om doelman Theo Snelders te beoordelen. ijpll Engels voetbal ten voeten uit bij Ar senal tegen Shef field Wednesday. De bal hoog voor de poten klimmen maar. In dit geval verzorgen Tony Adams (r) en Paul Warhurst de 'vlieg- show'. foto ap BUITENLAND DUITSLAND: VfB Stuttgart - Karlsruher SC 2- 1. Saarbrücken - Schalke - Dynamo Dresden 3-1, 1. FC Köln - - Bayer Uerdingen 0-4, FC Nürnberg - munchen anp Paris St. Germain heeft zaterdag in de vierde ronde van' de Franse competitie afstand genomen van de concurrentie. De Parijzenaars bleven opnieuw zonder puntverlies. Voor 25.000 toeschouwers werd het op eigen veld 2-0 tegen Caen door doelpunten van Ginola voor en Foumier na rust. De hoofdstedelingen hebben nu een voorsprong van twee punten op vier achtervolgers: Auxerre, Montpellier, Nantes en titelverdediger Marseille. Van dit kwartet kwam alleen Auxerre, de club van oud-Ajacied Frank Verlaat, tot winst (1-0 thuis tegen Bor deaux, dat zijn eerste verlies leed). Het Montpellier van Wilbert Suvrijn, na drie duels met Paris St. Germain op kop, kon de race niet langer volhouden en verloor met 0-1 bij Toulon, dat ai in de derde minuut Pineda zag scoren. Nantes en Marseille speelden gelijk. Nantes kwam tot 1-1 bij Nimes en Mar seille beleefde een sensationele slotfase bij Lyon. Het zag er lang naar uit dat het 1-1 zou worden, maar één minuut voor tijd leek Debah met zijn tweede treffer de thuisclub toch nog de verrassende winst te bezorgen. Boli dacht daar echter anders over en met een laatste krachts inspanning maakte hij er 2-2 van. Nieuweling Valenciennes, waar Oos- terveer speelt, verloor ook zijn vierde achtereenvolgende wedstrijd. Dit keer mocht Lille met een zege van 1-0 ver trekken. Leo Beenhakker heeft zaterdag avond met zijn nieuwe club Grasshop pers de eerste overwinning in de Zwit serse competitie behaald. Voor eigen pu bliek was het tegen Bulle meteen goed raak: 5-0. Door dit resultaat steeg Grasshoppers naar de achtste plaats op de ranglijst met zeven punten uit negen wedstrijden. Servette, dat bij Neuchatel Xamax niet verder kwam dan 0-0, is eer ste met dertien punten. De Bundesliga nivelleert. Na vier speeldagen in het dertigste competitiejaar zijn niet meer dan drie clubs nog ongeslagen en wachten er twee op ae eerste overwinning. De middenmoot reikt van de zesde tot de zeventiende of wel voorlaatste plaats. Bayem Mün chen boekte de derde achter eenvolgende zege en moest de eerste tegentreffer incasseren. In het Olympia Stadion won Bayem met 3-1 van Dynamo Dresden. Voor de ploeg van trainer Ribbeek scoorde Labba- dia twee keer. De openingstref fer kwam op naam van Jorgin- ho. Drie minuten voor tijd scoorde Gütschow uit een straf schop voor Dynamo. Naast Bayem, dat het afgelas te duel in Frankfurt pas in okto ber zal spelen, zijn Bayer Lever- kusen en Eintracht nog ongesla gen. Leverkusen pikte de volle winst bij Nürnberg weg door een doelpunt van Kirsten in de tweede minuut. Eintracht kwam met twee punten uit Watten scheid terug. Lesniak zette Wat tenscheid op voorsprong, Bein en Kruse bezorgden de Ein tracht twee punten. Hamburger SV en Köln zijn nog zonder overwinning. Köln had op zaterdagochtend na 270 minuten competitievoetbal zelfs nog niet gescoord. Dat luk te in de middaguren in het ei gen Müngerdorfstadion tegen HSV liefst twee keer. Ordenwitz in de eerste helft, Steinemann na mst. Voor Hamburger SV herstelden Rohde en Weichert de balans, zodat de Hambur gers hun derde puntendeling konden bijschrijven. Landskampioen VfB Stuttgart heeft het moeilijk. De Stuttgar- ters, nog een beetje suf van de nederlaag tegen Leverkusen (0- 4), herstelden zich ten koste van Karlsruher SC: 2-1. Topschutter Walter miste voor de tweede keer dit seizoen een strafschop. Zijn verzuim werd goed ge maakt door Strunz, die in de laatste minuut uit een straf schop Stuttgart naar de winst schoot. Europees bekerwinnaar Wer- der Bremen maakt met onge veer driekwart van de Bundesli- ga-clubs, deel uit van de mime en ook wel grijze middenmoot. Dat heeft Werder te danken aan de overwinning van 3-1 op Bochum. Het was de eerste Bundesliga-winst voor Werder sinds 11 april. Harttgen, Votava en Bratseth scoorden voor Wer der. Hermann redde, nog voor mst, de spreekwoordelijke eer.' Udo Lattek, coach van Schal ke '04, bekeek het laatste half uur van het duel met Saarbrüc ken (3-1) van de tribune. We gens commentaar op de leiding moest Lattek de dug-out verla ten. Schalke won niettemin met 3-1. Matthaus Lothar Matthaus heeft het grote optimisme over een spoedige terugkeer op het wedstrijdveïd zondag getemperd. De laatste aankoop van Bayem München is redelijk hersteld van zijn ern stige blessure maar wil niets forceren. De toeschouwers zagen Matt haus deze week bij de training al weer aardig bezig. Zelf was de international minder te spre ken. „Het verschil tussen een beetje lopen en een echte wed strijd is reusachtig. Ik speel pas weer, als mijn spieren sterk ge noeg zijn en mijn conditie voor 100 procent in orde is." Een datum voor zijn rentree wilde de spelbepalende mid denvelder niet noemen, net zo min als de plaats die hij in het elftal met onder anderen Jan Wouters ambieert. ,„Als zich geen complicaties voordoen, dan speel ik in elk geval dit jaar nog. Waar? Dat maakt niet zo veel uit. Ik ben een flexibele middenvelder, kan aanvallen en verdedigen. Maar het liefst sta ik in het midden, omdat van daamit de weg naar het doel de kortste is." iam 3-3, f d 0-2, Shi >1 2-2, IV ir City - Astor Southampton - Middlesbrough 2-1, Ipswich j Town - Tottenham Hotspur 1-1. Blackburn 5-11 Everton S-9 j QPR 5-10 Arsenal 5-9 Norwich 5-10 Coventry 5-9 -Celtic 1-1, Dun- 2-0, H idee 6-; n 3-1, St. J \uftnaWien~ Sturm Graz 3-0, SV Salzburg - Rapid Wien 2-2, 1 Wiener Sportclub - Wacker Innsbruck 0-0, Ad- mira Wacker- Stahl Linz3-1. Austria 9-13 Admira 9-12 I Innsbruck 9-12 Wiener 9-10 i Salzburg 9-12 Pölten 9-9 ZWITSERLAND: Neuchatel Xamax - Servette 0- 0. Lausanne - FC Zürich 3-2, Young Boys - St. Gallen 2-1, Sion - Chiasso 3-0, Grasshoppers - Bulle 5-0. Servette 9-13 Aarau 8-10 Sion 9-12 Lausanne 9-10 j Lugano 8-10 Young Boys 9-10j 4-0. Kar- Robson verliest Bobby Robson wacht met Sporting Lissabon in de Por tugese competitie nog op de eerste zege. De oud-trainer van PSV leed zaterdag met zijn ploeg een nederlaag van 0-2 in de wedstrijd tegen Sai- gueiros. Het eerste duel te gen nieuwkomer Tirsense eindigde vorige week gelijk: 0-0.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14