Sport Flitsende start van kampioen Sparta zet streep door plan Ajax Romario niet tegen Cambuur Van Gaal als spion Groenendijk in het gips MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 13 Bobby Fischer doet de eerste zet Belgrado Woensdagmiddag om precies kwart over drie zal Ro bert Fischer met wit de tweekamp tegen Boris Spasski openen, zo is zaterdag in de Montenegrijnse badplaats Sveti Stefan ver nomen. Hoofdscheidsrechter is evenals twintig jaar geleden bij de WK-match op IJsland de Duitse grootmeester Lotnar Schmidt. Volgens het in Belgrado verschijnende dagblad Vecemje Novosti zal de tweekamp plaatsvinden aan boord van een niet-Joegosla- visch luxe-jacht, dat zich dan in de internationale wateren van de Adriatische Zee bevindt. Op deze manier zou Fischer niet in conflict komen met de Amerikaanse autoriteiten, die toezien op de strikte naleving van het VN-boycot ten opzichte van Servië- Montenegro. US-Open start met Aids-campagne new vork» De US Open 1992 heeft gisteren het startsein gegeven voor de Arthur Ashe anti-Aids campagne. De tennisvakbonden ATP (mannen) en WTA (vrouwen) willen in de komende vijftien maanden 15 miljoen dollar ophalen voor het Ashe-fonds. Ashe, winnaar van de US Open in 1968 na winst in de finale op Tom Okker, maakte op 8 april van dit jaar bekend dat hij besmet was met het Aids-virus. Hij liep het op door een bloedtranfusie tijdens een hartoperatie in 1983. Hij begon een eigen campagne ter bestrijding van Aids en vond steun bij de ATP en WTA. Gisteren, de dag voor de opening van de US Open, speelden acht toppers tiebreakers: Courier, Sampras, Agassi en John McEnroe bij de mannen; Graf, Navratilova, Mary-Joe Fernandez en Sanchez bij de vrouwen. De opbrengst van de toegangskaart jes (10 dollar) gingnaarhet Ashe-fonds. De dag trok 15.000 toe schouwers. Boebka opnieuw een centimeter hoger padua De Oekraïnse polsstokhoogspringer Sergej Boebka heeft gisteren tijdens wedstrijden in de Noorditaliaanse stad Padua een nieuw wereldrecord van 6 meter en 12 centimeter gespron gen, Boebka verbeterde hiermee zijn oude wereldrecord dat hij op 13 juni dit jaar in de Franse stad Dijon sprong met één centimeter. Het was het 31ste wereldrecord" voor Boebka, die ook het in- doorrecord van 6,13 meter op zijn naam heeft staan. Van Bekkum krijgt eerste geel voorburg Hoewel de gele en rode kaarten nog niet zijn gearri veerd bij de scheidsrechters in het amateurvoetbal, is de eerste prent toch al getrokken. Bij de vooruit gespeelde wedstrijd in de hoofdklasse A tussen Tonegido en RCH (0-3) gaf arbiter Piet Klootwijk de kleine RCH- er Dennis van Bekkum de primeur. De Ridderkerkse scheids rechter floot vorig seizoen nog in het betaald voetbal en had de officiële KNVB-kaarten nog in bezit. Van Bekkum meldde zich overigens dit seizoen bij Quick Boys, maar trok in de oefenperio de zijn overschrijving weer in. Feyenoord gelijk A A a's kwam 11 ook Feyenoord op de derde speeldag van de competitie niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel Cricketteam verliest yt Het Nederlandse I cricketteam leed gisteren in Den Haag eén eervolle nederlaag tegen wereldkampioen Pakistan Schumacher wint GP yi q De Duitse Formule I O l-coureur Michael Schumacher won in Franc- orchamps zijn eerste Grand Prix Voor het gros der eersteklassers valt er ook dit seizoen weinig eer te behalen aan een uitwedstrijd bij Quick Boys. Zo machteloos als Rozenburg zaterdag acteerde, zo imponerend was het spel van de Katwijkse landskam pioen. De gasten zochten naar excuses voor de afgete kende nederlaag (4-0), maar zwijgen had hen beter ge past. Temeer omdat Rozenburg een afstraffing bleef be spaard. Het zwakke optreden van Ro zenburg probeerde trainer Jan Rab te relativeren door te ver wijzen naar de lange absenten- lijst. Hij miste door blessures vijf basisspelers, waarvan Hen- nie Hecker en Ronald Vermeu len volgens Rab niet de minsten zijn. „Hecker en Vermeulen zijn van het kaliber Gert Aandewiel en Floor van Duyn", probeerde Rab zijn problemen te schetsen. Rab klaagde tevens over het vroege tijdstip (een week voor het competitie-begin) van de wedstrijd tegen Rozenburg. Hij had deze wedstrijd liever op de oorspronkelijke datum (19 sep tember) gespeeld. Maar de KN VB hield geen rekening met de wensen van Rozenburg, had meer oog voor zijn 'grote' be kertoernooi, en pinde Rab en zijn manschappen vast op 29 augustus. „Duidelijk te vroeg voor ons", constateerde Rab. „Bovendien zit geen enkele club te wachten op Quick Boys uit als eerste competitiewedstrijd." Evert van de Beek illustreerde de machteloosheid bij Rozen burg door tien minuten voor het einde een strafschop (over treding Heeringa op Sousa) over en naast te schieten. Daarvoor had de ploeg al laten zien over geen greintje zelfvertrouwen te beschikken en leek geïmpo neerd door het krachtige Quick Boys. Iets wat Rab tegensprak. „Het is echt niet zo dat wij met knikkende knieën het veld op gingen. Maar als ik eerlijk ben moet ik wel zeggen dat ik vooraf weinig vertrouwen had in onze winstkansen. We hebben gepro beerd de nul zo lang mogelijk vast te houden." Die doelstelling hield een kwartier stand. Vijf minuten la ter stond 2-0 al op het score bord. Twee keer sneden de blauw-witten met snelle en kor te combinaties door de defensie van Rozenburg. Jaap van Duyn reageerde attent toen hij vanuit een ooghoek Fred Kanbier in het strafschopgebied de vrije ruimte zag opzoeken. Kanbier speelde onzelfzuchtig, met doelman Perry Hoogstad aan zijn voeten, de bal terug op de opgekomen Aandewiel: 1-0. Het tweede doelpunt had veel weg van een rugby-aanval. Vanaf links werd de bal via Kanbier- Floor van Duyn en Leen van der Plas breed gepasst. Martin Steenvoorden, die sterk debu teerde, mocht de vloeiende aanval afmaken: 2-0. Pas na rust voerde Quick Boys via Kanbier (assist Otte) en Leen van der Plas (voorzet Kanbier) de score op tot 4-0. Daarmee bleef de uitslag binnen de perken. Het indrukwekkende combi natiespel van Quick Boys ge paard aan de verrassende diep- tepasses van de herhaaldelijk inschuivende Aandewiel had meer dan 'slechts' vier doelpun ten moeten opleveren. Een zwak punt, dat terug te voeren is op nonchalance dat binnen de ploeg van Hans van der Zee af en toe de kop opstak. Een schone taak voor Van der Zee om die factor dit seizoen uit te bannen. Net zoals hij moet wa ken voor verzadiging, want dat meer ploegen van het niveau Doelman Perry Hoogstad en IJsbrand van Pelt van Rozenburg proberen Martin Steenvoorden het scoren te beletten. Vergeefs, want de Amsterdam mer zal de bal in het verlaten doel schieten (2-0). foto henkbouwman van Rozenburg het pad van Quick Boys zullen kruisen is ze ker. Voor het overige heeft de in Katwijk teruggekeerde trainer zijn zaakjes goed voor elkaar. Van der Zee kiest voor drie spit sen en met nieuweling Steen- voorden (een aanwinst ondanks het feit dat hij drie maal alleen voor de keeper faalde) lijkt dit niet minder dan logisch. Alleen zit hij met het luxe-probleem dat hij voor de bezetting van de vleugels zal moeten kiezen uit drie kandidaten: Kanbier, Leen van der Plas en Frenk van der Kley. De laatste bespaarde zijn trainer zaterdag een probleem, want hij bleef evenals Martin Rog noodgedwongen aan de kant vanwege een schorsing. Van der Zee zal ook een keuze moeten maken uit twee vrijwel gelijkwaardige keepers. Tegen Rozenburg stond Marco Ruwaard onder de lat, maar al leen omdat Tom van der Niet vorige week was geveld door buikgriep. De kansen lijken, zonder dat hij in actie kwam, in het voordeel van Van der Niet te zijn gestegen. Ruwaard oogde een tikkeltje onzeker, stompte veel en was, zoals dat in het voetbaljargon heet, de bal vaak 'kwijt'. Het zijn de details waar Van der Zee aan moet werken om, volgens zijn eigen woorden, van de 'diamant een briljantje te maken'. Zaterdag keek hij als een tevreden veldheer over Nieuw Zuid. „We hebben de eerste klap uiteedeeld, maar pas volgende weeK krijgen we bij Excelsior Maassluis de eerste serieuze test." Quick Boys Rozenburg 4-0 (2-0) 17 Aandr wiel 1-0, 19. Steenvoorden 2-0, 63 Kanbier 3- 0, 75. Leen van der Plas 4-0 Scheidsrechter Nagtegaal Toeschouwers 1600. Waarschu wing Baars (Rozenburg) Quick Boys: Ruwaard, Pluimgraaf), Aandewiel, Hoogervorst (Heennga), Hans van der Plas. Jaap van Duyn. Otte. Floor van Duyn; Leen van der Plas, Steenvoorden, Kanbier (Harteveid) ROTTERDAM ANP Louis van Gaal, technisch direc teur van Ajax, bekeek zaterdag avond Salzburg, de tegenstan der van de Amsterdammers in de eerste ronde van het toer nooi om de UEFA-beker. Vol gens Van Gaal vormen de Oos tenrijkers een geduchte tegen stander: „Zeker geen ploeg die we zo maar aan de kant zullen zetten. We mogen Salzburg niet onderschatten. De laatste te genstander die Ajax internatio naal heeft verslagen kwam uit Oostenrijk. Dat ben ik nog niet vergeten." Van Gaal doelde daarmee op Austria Wien. Dat duel werd destijds in de Meer gestaakt, omdat de Oostenrijkse doelman Wohlfarth werd getroffen door een door een toeschouwer ge gooide staaf. Het incident kwam Ajax op een internationale schorsing van een jaar te staan. Van Gaal verwacht een defen sief ingestelde tegenstander. „Salzburg speelt vanuit een goed georganiseerde verdedi ging en heeft daarnaast de be schikking over twee sterke spit sen, die goed zijn in de coun ter." Salzburg speelde zaterdag thuis gelijk tegen Rapid Wien, 2-2. Alfons Groenendijk heeft giste ren in de wedstrijd tegen Sparta de banden van zijn linkerenkel gescheurd. Het gekwetste ge wricht zit inmiddels in het gips. De oud-Leidenaar is hierdoor zeker twee maanden uit de rou latie. Ajax reist toch al fors ge handicapt af naar Spanje, waar het morgen tegen Real Madrid speelt. De formatie van Van Gaal kent veel blessures. Tegen Sparta ontbraken Jonk (achilles pees), Petersen (kneuzing in de voet/liesblessure) en Alflen (ziek). Behalve Groenendijk viel De Boer (voet) uit tegen Sparta. Stefan Petterson mist een enorme kans om Ajax op voorsprong te brengen. De Zweed schiet de bal over en Mike Snoei, Ron van den Berg en doelman Edward Metgod kunnen even la ter opgelucht ademhalen. foto anp ROTTERDAM YPE MINKEMA GPD—VERSLAGGEVER Het 'Spook van Spangen' werd er zelfs bijgesleept. Want hoe anders was het toch te verklaren dat een Europese top per als Ajax door de jaren heen zo werd lastig gevallen door een 'uitkeringsclub' als Sparta? De rijke traditie, die terug gaat tot het jaar 1908, werd gistermiddag voortgezet. De verklaring voer deze ver rassende 0-0 werd ook nu vergeefs ge zocht. Voordat het 'grote werk' kan beginnen heeft Ajax het eerste puntje al verspeeld. Weggegeven. De hobbels SW/Dordrecht'90 en Go Ahead Eagles werden volgens plan genomen. De derde hobbel, het altijd lastige Sparta, was ei genlijk de gemakkelijkste. Want meer dan een rijke historie, een paar afvallers van PSV en het restant van onverkoop bare handelswaar kan Sparta niet meer inbrengen. Na drie opwarmrondjes zijn de Am sterdammers in de optelsom al één punt en zeven spelers kwijt. Van Loen en Hansen waren overblijfselen van het vo rige seizoen. Maar Dan Petersen (kneu zing aan de voet èn een liesblessure), Rob Alflen (ziek), Frank de Boer (dij been) en Wim Jonk (achillespees) zijn vlak voordat het grote werk Begint, afge haakt. Ajax zette giptgtópiddag eigenhandig het orakel Rob$|03oS op zijn praatstoel. De trainer van Sparta was er niet meer van af te krijgen. De 0-0 als resultaat van een uitgekiend tactisch plan, vond Ja cobs. Tegen Ajax, dat toch in een goede vorm stak. 'Zijn' Tommie van Mol had het gepresteerd om wereldster Dennis uit de wedstrijd te spelen. En de trainer had redelijke kansen op de overwinning gezien. Als enige. Dat het lelijke eendje van Spangen en de turbo-aangedreven-zestienklepper uit Amsterdam na negentig minuten even ver gekomen waren in hun wedren, kon natuurlijk nooit aan Sparta hebben gele gen. Als Dennis Bergkamp zijn armen omhoog steekt, is er een doelpunt te vie ren. Maar soms, zoals gistermiddag, is het een gebaar van radeloosheid. De schaduwspits miste zijn aangever, Wim Jonk. De automatismen verdwenen, de irritaties namen toe, het tempo daalde en Sparta kon Ajax zowaar negentig mi nuten lang bijbenen. Toch had Ajax ook deze hobbel moei teloos moeten nemen. De kansen waren er. Stefan Pettersson stond gistermiddag model voor het gebrek aan scherpte bij de Amsterdammers. De Zweed kon twee keer niet missen, zo helemaal alleen voor doelman Edward Metgod. Hij deed het toch. Tien minuten na rust toen de schuiver van Overmars tussen de benen van Van den Berg klutste en twaalf mi nuten later weer, nadat Bergkamp als aangever had gefungeerd. Mare Over mars (voor rust) en Jari Litmanen vlak voor het einde deden hun spits keurig na. Alleen de jonge Fin hoefde zich niet te schamen voor die ene misser. „Daar zul len we nog veel plezier van beleven", stelde Van Gaal na de wedstrijd verge noegd vast. Litmanen was in de ogen van zijn baas zo n openbaring, dat Van Gaal hem na twintig minuten al de posi tie van vormgever Wim lonk toever trouwde. „Dat was nog iets te hoog ge grepen", vond de Noordhollander. eindhoven gpd Reserve-doelman Wim de Ron was erbij. „Zaterdag bij de trai ning heeft Westerhof het de groep verteld: Romario wordt tot en met woensdag geschorst. Hij voetbalt dus tegen Cambuur niet mee." De leiding ontkent al een straf uitgesproken te heb ben. Dat zou vandaag moeten ge beuren, na een gesprek aat manager Ploegsma en trainer Hans Westerhof met Romario hebben. De club is boos, nadat de Braziliaan zó maar een trai ning liet schieten; de spits was op zijn beurt verbolgen over het feit dat hij donderdag halverwe ge PSV-Real Madrid werd ge wisseld. PSV verloor dat duel met 3-2 nadat Romario eerst tweemaal had gescoord. Ploegsma begrijpt de vedette wel. „Het was voor het eerst in vier jaar dat hij tegen Sao Paulo kon spelen en die wedstrijd zou live op de Braziliaanse televisie komen. Maar dan nog doe je zo iets niet." De manager heeft hel over 'een conflictje' waar niet te moeilijk over moet worden ge daan. Anderzijds: ,Als Romario echt weg wil, moet-ie maar met een club komen. Het kan na tuurlijk ooit gebeuren dat hij moet vertrekken, tenzij hij nu eens goed aan de slag gaal." Romario was juist zo goed aan de slag, aldus de ploeglei ding. De spelers beamen dat, maar zijn alle rellen en relletjes uit het verleden niet vergeten. Wim de Ron had altijd een goed contact met de kleine spits. „Romario was inderdaad goed bezig, op het veld. Tegen Real voetbalde hij in de eerste helft prima. Maar goed, ik denk niet dat de groep een traan zal laten, als hij daadwerkelijk vertrekt. Mijn indruk is dat de groep het nu wel genoeg vindt." De wissel tegen Real Madrid was logisch en vooraf bespro ken: Romario zou een helft, hooguit een uur spelen. De avond ervoor had hij in Parijs 70 minuten meegespeeld met de Braziliaanse nationale ploeg te gen Frankrijk. Tegen Real scoor de Romario tweemaal, niet ge noeg voor de zege en dus de fi nale-wedstrijd tegen Sao Paulo. In de tweede helft trok PSV, zonder Romario, aan het kortste einde: 2-3. De Eindhovenaren eindigden als derde door do strafschoppen tegen Cadiz te benutten nadat het in de regu liere speeltijd 1-1 was gewor den. Het is niet voor de eerste keer dit seizoen dat Romario een training mist. Een dag na het Super-Cup duel legen Feye noord was hij er ook niet. Ploegsma: „Maar ik geloof dat hij toen niet wist dat er getraind werd." De start van de competitie begint nu dus op die van vorig seizoen te lijken. Toen schof feerde Romario zijn club door bij de perspresentatie nog lek ker in Rio te zitten (voorzitter Ruts: „Wij zijn hier ziedend over"), waarna kort na elkaar nog twee heuse rellen volgden: eerst werd fysiotherapeut Mon- ne de Wit door Romario's eigen masseur Nilton Petrone geadvi seerd eens aan bijscholing te gaan denken, even later maakte de Braziliaan obscene gebaren naar de bank, toen hij tegen Be siktas werd gewisseld. Romario werd geschorst voor de eerst volgende wedstrijd, die tegen FC Den Haag. Het werd sowieso een weinig geslaagd seizoen voor Romario. De dure topscorer deed niet meer dan veertien keer mee en maakte negen goals. Uit bij Be siktas en Anderlecht was hij er niet bij, in de thuiswedstrijden maakte hij de negentig minuten niet vol. In de Europa Cup da- leert zijn l.i.ilsir dorlpimt in middels van bijna drie jaar gele den, 1 november 1989, thuis te gen Steaua Bukarest.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13