'We zijn geschrokken van de kritiek' 'Er is bij het publiek wel degelijk interesse voor de Nederlandse muziek' Rtv show 'Stadsbeeld van Rotterdam' MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 10 Veronica vier maanden bij de Amerikanen over de vloer LOS ANGELES GPD Los Angeles, Holly wood Boulevard. Toe risten vergapen zich aan de namen van de sterren in het marmeren plaveisel van de Walk of Fame. Voor The Chine se Theatre, een kitscherige Oos terse bioscooptempel, komt de toerist nog meer aan zijn trek ken. In de stoeptegels staan niet alleen beroemde namen .ge drukt, maar ook hun hand en voetafdrukken. Frans van Deursen, in het da gelijks leven theateracteur, maar beter bekend als het hulp je in de keuken van restaurant 'In de Vlaamsche Pot', ligt lang uit op de stoep naast de tegel van Marilyn Monroe. Hij pre senteert aflevering 28 van 'Vero nica goes America' en die gaat voor een groot deel over de my the, die op de dag van de opna men precies dertig jaar dood is. Zodra acteur Frans van Deur sen staande voor de camera zijn tekst inspreekt, komt er bewe HILVERSUM In de serie 'Stadsbeeld' over ste- debouw en architectuur staat Rotterdam centraal. Het accent ligt hierin op de moderne stede- bouw en architectuur. De ge schiedenis van de architectuur is een wisselende strijd tussen personen en instanties, maar vooral het bouwen in een stad is een nog gecompliceerder pro ces. Daarbij zijn de overheid, het individu (de ondernemer, de architect, de bouwheer en de bewoner), betrokken. Rotterdam heeft een sociaal democratische traditie verkre gen, door haar projectgroepen ging in het publiek. Er vormt zich een menigte rond Van Deursen, de cameraman en de geluidsman die de opnamen maken. Tientallen videocame ra's en fototoestellen registreren het voor de Nederlandse tv be stemde tafereel. Witte jurk Ondertussen schalt uit een luid spreker op een kiosk een me chanische stem die het publiek uitnodigt toch vooral mee te gaan met de Starline Tours, een busreisje langs de huizen van bekende filmsterren. Verderop verdient een andere slimmerik geld met zijn Graveline Tours, een trip langs de laatste rust plaatsen van gewezen groothe den van het witte doek. Een van die gewezen groothe den is Marilyn Monroe. Dertig jaar geleden gestorven (of werd ze vermoord?), maar ondertus sen nog springlevend. Zo levend zelfs, dat ze plotsklaps aan de overkant van de brede boule vard verschijnt, samen met een man met bril. Ze is gekleed in de beroemde witte jurk uit 'Se- met buurtbewoners bij renova tie en nieuwbouwprogramma's. De moderne architectuur heeft in Rotterdam een gemeen schappelijke achtergrond gekre gen van politieke, sociale en maatschappelijke aard. Ook geeft Rotterdam archi tecten en kunstenaars de moge lijkheden ethische denkrichtin gen te etaleren. Dat wordt zicht baar in bijvoorbeeld de bouw werken aan het Weena, in de Peperklip en in grootschalige woonwijken in Ommoord. (Stadsbeeld, vanavond, 22.33 uur, Nederland 1) ven years itch'. Het Veronica- team rent de straat over voor een gesprek. De actrice wil wel een graan tje meepikken van de vele mil joenen die nog steeds aan Mon roe worden verdiend. Zo loopt ze dagelijks met haar manager vier uur over de Walk of Fame te paraderen, gaat voor geld met toeristen op de foto, opent winkels en zingt in opdracht 'Happy birthday, mister presi dent'. En dat verdient goed, want de rest van de dag kan ze heerlijk op het strand liggen van Santa Monica, de mondaine wijk aan de Stille Oceaankust. Producer Pieter van Dijk kijkt tevreden toe. „Dit maakt Vero nica goes America zo speciaal. Je kunt vooraf nog zoveel rege len en het draaiboek vastleggen, elke keer weer verandert er iets, omdat er van alles tussenkomt. Of omdat zich iets onverwachts voordoet. En dat maakt het wer ken aan deze serie zo leuk." Oppervlakkig Vier maanden toert Veronica met een camper door Amerika. De paalwoningen van Piet Blom in Rotterdam. foto gpd Van New York tot San Francisco met een grote omweg via het zuiden. Wekelijks komen er twee bijdragen van het team op tv, die om beurten gepresen teerd worden door de bekende gezichten van de omroep. Zij wisselen elkaar af, maar de mensen achter die presentatie zijn vrijwel allemaal dezelfden. Van Dijk maakt al vanaf eind april deel uit van het team. „Toen Veronica goes America in Nederland begon te draaien, hadden wij een voorsprong van acht afleveringen genomen. Die hebben we nog steeds en die moeten we ook hebben. Je kunt je niet permitteren om opeens zonder een uitzending te zitten. Wij ronden de serie hier in de VS eind augustus af, een maand voor de laatste aflevering (op 22 september) wordt uitgezon den." Toen de ploeg in de VS aan kwam, kon er niet meteen wor den gefilmd. Eerst werd er in Miami een camper gehuurd, waarin een klein studiootje werd gebouwd. De apparatuur werd gehuurd in New York In huize Kaagman galmt Radio Noordzee. Een zen der met louter Nederland se muziek. Niet zo verwonder lijk dat die aanstaat, want zan geres Jemey Kaagman spant zich al meer dan tien jaar in om de positie van Nederlandse ar tiesten te verbeteren. En Radio Noordzee is eindelijk iets tast baars. „We hebben drie jaar de tijd genomen om te kijken of we kunnen bewijzen wat we al zo lang beweren: dat er bij het pu bliek wel degelijk interesse be staat voor het Nederlandse pro- dukt." Jemey raakte bij Radio Noordzee betrokken door onder meer haar werk als bestuurslid van PALM (de vereniging van professionele artiesten van lich te muziek) en van de B.V. Pop. Hoe raakte ze daarin verzeild? „In 1984 was ik op een sympo sium over popmuziek in Rotter dam. Daar ben ik zö pissig ge worden. Er werd steeds maar gepraat over popmuziek door ambtenaren, door journalisten. Maar er was geen popmuzikant te zien. Toen ik daarover een opmerking maakte, zei iemand: 'Ja, maar jullie tonen zelf ook wel erg weinig interesse.' Meteen hebben Jaap van Beu- sekom en ik toen besloten om de B.V. Pop op te richten." „Ik moet erbij zeggen dat ik toen ook de tijd had om me met de sociale en materiële kant van het vak bezig te houden. Earth (daar begon de reis), evenals een 'van (Amerikaans per so- nenbusje) om een deel van de crew twee regisseurs, een re dacteur, een editor, een produ cer, twee productieassistenten, een cameraman en een geluids man te kunnen vervoeren. Van Dijk: „En toen begon het. We deelden de mankracht in twee ploegen in. Als de ene re gisseur opnamen maakte met zijn ploeg, sloeg de andere aan het monteren. De onderwerpen komen overal vandaan. Als we ergens komen, praten we met iedereen: in de taxi, aan de ho telbalie, in het café, we houden kranten en andere nieuwsbron nen bij en lopen wel eens bij een Kamer van Koophandel binnen. Zo hebben we meestal wel tien onderwerpen per plaats." De serie kreeg in het begin veel kritiek. Men vond de afle veringen te oppervlakkig en als los zand aan elkaar hangen. Willem Herselman, directeur van Pinball, het produktiebe- drijf dat Veronica goes America maakt, beaamt die kritiek. „En voor een gedeelte klopt die ook. Het programma moest groeien en is ook gegroeid. Het is beter geworden, stabieler. Wij vonden het begin ook niet goed, maar we hebben het maar zo gela ten." „De kritiek op de oppervlak kigheid deel ik niet. Bij zo'n produktie kun je kiezen tussen een hoogstaande journalistieke aanpak of eentje die past in de amusementssfeer. Wij hebben gekozen voor amusement. Be wust. De Veronicakijker houdt niet van diepgravende onder werpen. Als in een item meer dan vijf minuten wordt gepraat, grijpen kijkers naar de afstands bediening en gaan ze zappen. De aflevering waarin Gert Berg een bezoek bracht aan die ge vangenis was fantastisch, maar dat item duurde wel elf minu ten. Dat is te lang." Egotripperij De regisseurs Jeroen van Baaren en Laurens Drilich zijn ook niet echt tevreden over de eerste af leveringen, maar hebben zich geërgerd aan de kritiek, die vol gens hen op de verkeerde per sonen was gericht. Van Baaren: „Die eerste afleveringen werden gepresenteerd door Jeroen van Inkel. Een fout was om hem te veel in beeld te brengen. Dat was onze fout, maar alle kritiek was gericht op Van Inkel. In cestueuze egotripperij en dat soort termen heb ik gelezen, terwijl wij voor die aanpak heb ben gekozen. We hebben tij dens het draaien Jeroen zelfs moeten overtuigen dat hij het goed deed, zo bescheiden stelde and Fire was in 1983 gestopt. En ik had goed gepast op de cent jes die we hadden verdiend. Want er was natuurlijk geen sprake van dat ik iets zou krij gen voor mijn nieuwe werk." Kopiëren „Ik had moeten weten dat je een lange adem voor dit soort werk nodig hebt. Maar tot aan de dag van vandaag begrijp ik niet waarom sommige regelin gen zo moeizaam tot stand ko men. Twaalf jaar geleden, bij voorbeeld, is in het Verdrag van Rome al geregeld dat er een be lasting op onbespeelde casset tes moet komen. Dit jaar pas is die regel in Nederland in prak tijk gebracht. Moet je eens reke nen wat er in die twaalf jaar al lemaal is gekopieerd: inkom sten die aan de neus van de ar tiesten voorbij zijn gegaan! Bo vendien hebben we er zelf ach terheen moeten zitten om die regeling uitgevoerd te krijgen." Soms heeft Jemey Kaagman het gevoel te vechten tegen de bierkaai. Ze ervaart dat nu ook weer met Radio Noordzee. „In de afgelopen jaren zijn veel fre quenties op de kabel klakkeloos weggegeven. Zodat nu in een aantal plaatsen wèl twee Franse radiostations en een Italiaans station zijn te ontvangen, maar niet een puur Nederlands sta tion als Noordzee." „Natuurlijk pleiten we bij die gemeenten er voor Noordzee toegang tot de kabel te geven. Maar, zo is de redenering vaak, de uitgifte van de frequenties wordt van jaar tot jaar bekeken. die zich op. Hij was in feite uit geleverd aan een stel idioten. En wat gebeurt er? Ze maken hem af. Want laten we eerlijk zijn, de pers heeft hem afgeslacht." Drilich: „We zijn van die kri tiek toch wel geschrokken. Zo fel. Ook na de uitzendingen met Judith de Klijn en het beruchte interview met Tom Egbers (in het programma werd Egbers er gens in de VS geportretteerd op de manier zoals hij zelf jaren personen portretteerde in Stop de persen). Ondanks het feit dat wij nu ook vinden dat dat por tret van Egbers beter niet had kunnen worden uitgezonden, zijn we toch onzeker geworden over wat we wel en wat we niet van de presentator kunnen la ten zien. Van Deursen wilde de ze week nog iets vreemds'uitha len. Ik heb tegen hem gezegd: 'Frans, het is jouw carrière'. Zo ga je nu reageren." De afleveringen van Veronica goes America worden kant en klaar afgeleverd in Nederland. Wat het thuisfront nog moet verzorgen is de ondertiteling en de aftiteling. De rest is klaar. Te hard werken („veertien uur per dag, zeven dagen in de week") is de algehele opvatting, maar daar staat genoeg positiefs te genover om er mee door te gaan. Vryheid Drilich: „De vrijheid die we nu hebben, is heel aantrekkelijk. We kunnen nu items maken over onderwerpen die anders niet aan bod komen en we kun nen zelf kiezen op welke wijze we dat doen. Die is meestal af wijkend van de doorsnee aan pak. Ik denk dan ook dat het zal tegenvallen als we thuis weer in het keurslijf terug moeten." De beroemde camper staat Zodat we dus een jaar geduld moeten hebben. Maar wij heb ben van de minister van WVC maar een jaar de tijd gekregen om via het kabelnet onze be staansreden te bewijzen." De Hilversumse zenders draaien nauwelijks platen van Nederlandse artiesten. Volgens Kaagman zijn er over een jaar of tien geen Nederlandse Gouwe Ouwe meer uit deze tijd. Dom weg omdat er in deze jaren geen grote hits van eigen bo dem worden gescoord. „En waarom niet? Omdat platen van Nederlandse artiesten steeds minder worden gedraaid. Het publiek heeft er geen kennis van kunnen nemen, vraagt er dus niet om bij de platenzaak. De platenzaak koopt de platen derhalve niet in." „Parallel daaraan loopt de ontwikkeling dat, wil je een hit hebben, je eerst in de Tipparade terecht moet komen. Maar je komt pas in de Tipparade als je een bepaald aantal keren op de radio wordt gedraaid. Je hebt dus als Nederlandse artiest maar een heel kleine etalage om je waren uit te stallen. Reclame is veel te duur. Dat is alleen haalbaar voor een verzamel-cd van superartiesten. Voor de rest kan je het vergeten." Promotie De promotie van Nederlandse muziek is een groot probleem. Kaagman: „Het is toch ver schrikkelijk dat de Stichting Co- namus regionale omroepen een kant en ldaar programma met Nederlands amusement heeft op een parkeerplaats achter ho tel Sunrise in Redondo Beach (L.A.). Een lang geval waarin voornamelijk wordt gewerkt. Achterin is een geïmproviseerd studiootje, het midden bestaat uit een keukentje, twee banken en een tafeltje, de ruimte waar overlegd wordt (en om beurten in wordt geslapen; de crew is zijn eigen bewakingsdienst) en de voorkant is de cabine. De camper heeft een constante be woner: Memphis, de poes. Mee genomen uit een asiel in Mem phis waar jonge poesjes en zwerfkatten na twee dagen wer den afgemaakt. „Deze zat er zo zielig..." De camper valt op in het straatbeeld. Zelfs in Amerika. De grote foto achterop de cam per van Veronicamodel Corinne jong, snel en wild maakt nieuwsgierig. Drilich: „Er wordt ons zo vaak gevraagd: 'waar is Veronica?' en dan antwoorden wij maar: 'ze zit achterin en staat onder de douche'." In een reisje van vier maan den leer je de Amerikanen wel een beetje kennen. Van Baaren kijkt er met gemende gevoelens op terug: „Veronica heeft altijd al iets met Amerika gehad. We programmeren Amerikaans, maken lawaai, kortom hebben een Amerikaanse uitstraling. Best. Toen ik voor het eerst in New York kwam, dacht ik: 'dit is het'. Fantastisch vond ik het. Nu ik hier bijna vier maanden ben, kijk ik heel anders tegen Ameri ka aan. De mensen zijn overal weer anders, maar hebben één ding gemeen. Ze zijn zo naief, goedgelovig." „De tv heeft hier een bijna griezelige macht. We zijn deze trip in New York begonnen ten tijde van de rellen in Los Ange les. Ik liep op Time Square toen tastisch dat acht van de regio nale stations dat pakket hebben aangenomen en nu iedere och tend van negen tot tien een uur Nederlandse muziek draaien. Maar het is erg dat het initiatief van Conamus heeft moeten ko men. Daar is die Stichting niet voor opgericht." „Daarom is het zaak te blijven vechten voor Noordzee. Want wat is als Nederlandse artiest nu mooier dan je eigen zender?" „Eigenlijk vind ik het onder hand tijd dat iemand het over neemt. Het is belangrijk dat binnen de beroepsorganisaties mensen komen die nog volop in het vak zitten. Sinds ik daar uit ben, althans sinds ik niet meer een - in mijn ogen - vredelie vende demonstratie voorbij kwam. Ik liep naar mijn hotel kamer om te kijken wat er loos was. De CNN-verslaggever mèakte me daar toch een sten nis. Dat het elk moment uit de hand kon lopen, zo'n spanning hing er in de lucht. Als je dat maar vaak genoeg roept, breekt de pleuris wel uit. Ik keek uit mijn raam en de pleuris was uitgebroken." „Daar ben ik van geschrok ken. Ik wist dat tv macht had, maar ik wist niet dat er zo'n misbruik van werd gemaakt. En dat is hier op alle gebieden zo. Neem Oprah Winfrey. Wist je dat ze haar showgasten cast? Praten over menselijke proble men, maar dat wordt wèl door acteurs gedaan. Amerikanen, ze spelen zichzelf." De Veronicacamper gaat aan zijn laatste etappe beginnen. San Francisco nog en dan naar huis. De ploeg is moe, maar kan de werkdruk beter aan dan ooit. Routine, maar niet routineus. En nog altijd gevoelig voor kri tiek. Pieter van Dijk: „We gok ken, elke aflevering weer, op de uitkomst van de kijkcijfers. Nog nooit heeft iemand gewonnen en als er niemand wint, geven we de opbrengst aan een goed doel." „Die kijkcijfers houden ons op de been, die zijn heel be- I langrijk voor ons. Omdat we al zo Tang niet in Nederland zijn geweest, horen we niet hoe er I over het programma wordt ge- I sproken. De kijkcijfers zijn dus het enig tastbare bewijs dat we hebben. Gelukkig zijn die goed. Ruim 1,3 miljoen kijkers per af- levering is niet gek voor een programma dat twee keer in de week wordt uitgezonden. En die j score geeft ons vertrouwen." Volgens Jemey Kaag man zijnerover een jaar of tien geen Ne derlandse Gouwe Ouwe meer uit deze tijd. foto gpd optreed, zijn er al weer zo veel dingen veranderd." Jemey Kaagman treedt nog zo'n drie tot vier keer per maand op. Soms met de groep, vaak alleen met een geluids band. Wordt het niet tijd voor een nieuwe cd? De laatste plaat dateert uit 1987. „Misschien. Maar daar moet je tijd voor en zin in hebben. Voordat een plaat klaar is, ben je een half jaar en heel veel geld verder. Dan moet je hem gedraaid zien te krijgen. En één ding doen we dus niet meen we gaan niet meer voor Hilversum op onze knieën liggen met de vraag of ze ons plaatje alsjeblieft willen draaien." STRIPS BOLLEBOOM Frans van Deursen bekend als het hulpje in de keuken van restaurant 'In de Vlaamsche Pot' voor de camera op Hollywood Boulevard. foto Zangeres Jerney Kaagman en het vechten tegen de bierkaai moeten aanbieden. Het is fan- full time

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10