Veel De knoop, sluitmiddel maar vaak ook bijou vangen dank zij 'viswatergevoel' Kunsthorloge Vrije tijd Doorzichtige wandschappen Crème tegen pigmentvlekken ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 Dure parfums wat minder exclusief Een selectief distributiebeleid mag van de Europese Commis sie, maar sommige regels die Givenchy, de Franse producent van exclusieve parfums, cosme tica en huidverzorgingsproduk- ten, de uitverkoren detailist op legt vind Brussel toch te ver gaan. De al te strenge regels, zo vindt de Commisie, maken het voor nieuwe merken te moeilijk om zich een plaatsje op de markt te veroveren. Zo mag Gi venchy niet langer voorschrij ven welke andere merken de Givenchy-verkoper zijn klanten mag aanbieden. De detailist moet bovendien vrij zijn zelf de verkoopprijs te bepalen. Givenchy is trouwens niet de enige in deze branche die zo'n streng systeem hanteerde, (de clausule is inmiddels uit het contract voor afnemers ge schrapt) vorige jaar december kreeg ook Yves Saint Laurent het met de Commissie aan de stok. Bootaccessoire- markt Naarden Wie in de loop van het seizoen gemerkt heeft dat accessoires van z'n boot aan vervanging toe zijn of dat hij dingen heeft ge kocht die hij eigenlijk nooit ge bruikt, kan van 15 september t/m 4 oktober terecht op de Bootaccessoiremarkt-Holland. Deze markt wordt voor de 21ste keer in de jachthaven van Naar den (Onderwal 4) gehouden. Voor het eerst zullen ook golf en sneeuwski-materialen wor den aangeboden. De goederen kunnen van 15 t/m 18 septem ber aan de marktcommissie te beoordeling worden voorge legd. Valt dat oordeel gunstig uit dan gaan de artikelen van 19 september t/m 4 oktober in de verkoop. De markt is door-de- weeks geopend van 12.00 - 19.00 uur, op zaterdag van 9.00 -16.00 uur en op zondag van 11.00 16.00 uur. Meer informa tie tel.02942 - 63524. Stofzuiger bekent steeds meer kleur In de keuken is het in de laatste tijd kleuriger geworden, zowel wat de fronten van kasten als de apparatuur betreft. Deze trend zet zich door in andere huis houdelijke apparatuur. Siemens voegt aan het assortiment een stofzuiger toe in een heel bij zondere purperrode kleur. Maar ook in technisch opzicht is dit nieuwe type aantrekkelijk. Alle soorten vloeren kunnen zonder overgang en zonder om schakelen gezogen worden. Wat opgezogen is blijft waar het hoort: in de stofzak. De uitge blazen lucht blijft volkomen schoon, dank zij een viervoudig hygiëne-filtersysteem, dat uit een containercassette, een dub belwandige stofzak en een uit- blaasfilter bestaat. Geruis-arm is de stofzuiger ook nog en als je even wilt stoppen omdat de telefoon gaat, dan kan de telescoopbuis 'geparkeerd' worden aan de handgreep van de slede. De buishouder aan de onderkant maakt het mogelijk het apparaat met buis en al staand op te bergen. De Amerikaanse schilder Sam Francis is de ontwerper van het achttiende horloge uit de Swatch-Art-collectie. Het klokje dat zijn naam draagt is gepro duceerd in de gelimiteerde op lage van 49.999 genummerde en gesigneerde exemplaren. De fabrikant wil alle geïnteresseer den een gelijke kans geven het horloge 170,-) aan te schaf fen. Daarom zijn er bij de horlo ge-dealersinschrijfformulieren verkrijgbaar. Wie belangstelling heeft, stuurt het formulier naar Zwitserland. Daar zal door lo ting worden bepaald wie wint. Sam Francis is een van de be kendste vertegenwoordigers van de abstract expressionisten. Hij maakt veelal gebruik van 'ei genzinnige technieken'. Voor het horloge waren dat veelkleu rige verfspatten en -vlekken. Van elk verkocht horloge is een bepaald bedrag bestemd voor het Sam Francis Medical Re search Fund. REDACTIE HENRlETTE VAN DER HOEVEN VISSPORT Bram van Leeuwen DOE-HET-ZELF Waterontharder zonder chemie De (te grote) hoeveelheid kalk in het lei dingwater is o.m. oorzaak van versnelde slijtage van wasmachines, vaatwassers, kra nen en douches. Vooral onder invloed van hoge temperaturen hebben kalkmoleculen de neiging zich vast te zetten op vitale on derdelen. Tot dusver waren waterontharders vooral gebaseerd op toevoeging van chemicaliën. Een nieuw systeem is ontwikkeld door Domestic Parts Service. De ontkalking van het water geschiedt via het MAIC-systecm langs elektromagnetische weg. De kalkmo leculen in het water worden geneutraliseerd en langs een katalysator gevoerd. De fabri kant stelt dat hierdoor minstens driekwart van de kalkhechting verdwijnt. De MAIC-1 kan door een dhz-er tussen bijv. kraan en afvoerslang van een (vaat)wasma- chine worden gemonteerd. De doorstroom capaciteit is 500 liter per uur. Prijs: 125 gul den. De MAIC-2 onthardt het totale water circuit in het huis, als deze direct achter4e watermeter wordt gemonteerd. De door stroomcapaciteit van dit type is 2000 liter per uur, prijs 395 gulden. Informatie: Domestic Parts Service, Ter- heijden, 01693-3550. Residence Woonbeurs De vermenging van klassiek en hedendaags design staan van 9 tot en met 13 september centraal tijdens de derde Residence Woon beurs in het Larense Singer Complex. Zo zullen er naast de Meriggo-fauteuil van Umberto Annago en open haarden die kun nen branden zonder afvoer ook antieke vloeren en schouwen te bewonderen zijn. Meer informatie tel. 020 - 6641616. Hoe komt het toch dat er binnen het hengelaarslegioen, dat vele hon derdduizenden enthousiaste beoefe naren telt, een vrij selecte groep is die er steeds weer in slaagt de beste vangsten te boeken? Kijk er de uitsla gen van de viswedstrijden en kanjer competities maar op na. Op die lijs ten kom je keer op keer dezelfde na men tegen. Niet dat ze zich altijd van succes verzekerd weten, zo is het gelukkig niet in de sportvisserij. Maar als je.de zaak op de wat lange re termijn bekijkt, zie je toch dat er lieden zijn die meestal met de prij zen gaan strijken of zich kunnen presenteren als vissers die de groot ste vangsten hebben geboekt. Het is wat al te simpel om dat ver schijnsel geheel toe te schrijven aan Vrouwe Fortuna, die altijd op de hand van bepaalde personen zou zijn. Nee, er zijn mijns inziens twee elementen die in belangrijke mate het succes van een sportvisser bepa len. De meest vage zou ik het 'viswa- tergevoel' willen noemen. Een soort zesde zintuig die een succesrijke vis ser bezit om te weten waar hij die dag de meeste kans om vis te vangen heeft. Waarom hij als de keuze van een visstek vrij is, juist dat ene plekje uit kiest en niet die vijftig of honderd meter verderop kan hij dikwijls zelf niet verklaren. Hij gaat af op zijn ge voel dat alleen op die plek de meeste vis op hem ligt te wachten. Nu lijkt die keuze van visstek een nogal willekeurige. Maar vaak blijkt bij een nadere analyse dat het een zeer bewuste keuze is waarbij reke ning wordt gehouden met een aantal elementen die van belang zijn. Bij voorbeeld de richting en de kracht van de wind, de stroming van het water, de samenstelling van de bo- Een open systeem van schappen die op dragers liggen is ideaal voor in vertrekken die wat krap van formaat zijn. Boeken, planten, siervoorwerpen enz. hebben er een royale plaats op, zonder dat het geheel te massief overkomt. Het gebruik van hard glaspanelen versterkt dit open en doorzich tig effect. Maar glazen schappen geven ook veel dui delijker zicht op de wandrails waarin de dragers worden gehaakt. Die twee elemen ten zijn niet altijd even fraai van uiterlijk. Met name de schapdragers zijn vaak nogal 'iel' en er is weinig keuze in kleuren. Dat bracht een van de grootste Europese fa brikanten van hardglasprodukten ertoe een geheel nieuw systeem te ontwikkelen. De wandrails zijn niet van metaal maar van po lycarbonaat en ze zijn in diverse kleuren te koop. Overigens ook in transparant, dus heel goed passend bij de glazen schappen. Dat geldt ook voor de dragers, die boven dien een bij de breedte van de rails passen de dikte hebben: robuust van vorm, in leng ten van 15,20,25 en 30 cm te koop, per stuk garant voor een draagvermogen van 40 kilo. Een schappenwand monteren is een typi sche dhz-klus. De instructies daarvoor zijn bijgesloten. De wandrails worden geleverd in een stan daardlengte van 70 cm. Als je het slim aan pakt, kun je overgangen tussen twee of meer onder elkaar gemonteerde rails on zichtbaar maken door op die plaatsen schapdragers te plaatsen. Zo krijg je een perfect uitziend geheel. Wie dit systeem in een natte ruimte toepast, dat kan heel goed door de uitvoering in kunststof, moet voor de bevestiging van de rails dan wel koper-verchroomde schroeven gebruiken. Ook nardglaspanelen hebben lak aan vocht Bovendien zijn ze veilig. Bij eventuele breuk valt hardglas in duizenden brokjes uiteen. Overigens is de kans op breuk miniem: hardglas is vijfmaal sterker dan gewoon vensterglas van dezelfde dikte Informatie: Mirror Wall Benelux, De Meern, 03406-63934. Veiligheidsglas maakt alles minder massaal. FOTO CPD Er is een duidelijke stijging in het ontstaan van pigmentvlekken op de handen gecon stateerd, zowel bij mannen als bij vrouwen. De huid op de rug van de handen is door het geringe aantal talgkliertjes onvoldoende beschermd en de zon kan maximale schade toebrengen aan de huidcellen, aldus Chris tian Dior. Het cosmeticahuis heeft derhalve de gel 'capture mains' ontwikkeld en garan deert dat huidveroudering en pigmentvlek ken door het gebruik van dit produkt ver dwijnen. Twee in de gel verwerkte verschil lende soorten liposomen kunnen dat snel en effectief bewerkstelligen. Onder supervisie van vijf dermatologen is het produkt uitvoerig getest. Nadat de han den vier weken lang twee maal per dag met de gel waren behandeld, bleken de pig mentvlekken zichtbaar verminderd. Bij de hardnekkigste gevallen werd na twee maan den hetzelfde resultaat geboekt. Voor een optimaal en blijvend resultaat moet de gel om pigmentvlekken te voorkomen het ge hele jaar door worden gebruikt. Om be staande bruine plekken niet te verergeren moet twee maanden voor het zomerseizoen met de behandeling worden begonnen. is - afgezien van de standaard modellen - een knoop al gauw ouderwets. Bijou Oftewel - om met André Rellum te spreken - de knoop is een bi jou geworden. Hij illustreert dat door de nieuwe tussencollectie voor het najaar te showen. Ge- importeerd uit Tsjechoslowa- kije. En het begrip bijou is ruim. Want naast de met vele steen tjes versierde 'gewone' knopen vindt men in die lijn ook 'knoopschuiven'. Dat zijn ver sierinkjes, die letterlijk over een gewoon standaardknoopje wor den geschoven om zo een kle dingstuk een apart accent te ge ven. In die lijn zijn ook oorclips en -stekers, broches en sierspel den opgenomen. Alle rijkelijk met glazen steentjes versierd, in wit en zwart en bijna altijd in een gouden bedje. Alle artikelen zijn handgemaakt, wat uiter aard ook in de prijs tot uitdruk king komt. Toch is de Knopenfabriek Ne derland bewust deze kant opge gaan. Rellum: ,,Je kunt je stor ten op het midden- en lagere klassegoed, maar wij hebben gezegd dat het nu tijd is om ons te onderscheiden. Naast de standaardcollecties willen we naar de exclusievere knoop toe". Die verschuiving is nu een jaar of drie aan de gang. Vol gens de woordvoerder van de knopenfabriek is nu al geble ken, dat de klant „best bereid is voor kwaliteit te betalen". Het bedrijf heeft zelf een zo genaamde monstermaker in dienst. Hij ontwerpt niet alleen knopen, maar zorgt er ook voor dat de produktielijn over het benodigde technische materiaal beschikt om de knopen te kun nen maken. Eisen Een knoop moet aan verschil lende eisen voldoen. Hij moet kwalitatief goed zijn en tegelij kertijd modieus en bovendien speelt de prijs een belangrijke rol. Nederlanders hebben de naam niet te houden van 'zwa re' knopen. Dat ligt bij onze oosterburen net ietsje anders. Die willen volume zien en kie zen dus in doorsnee voor een zware knoop. Zijn buitenlan ders in het algemeen sterk in voor een ook qua vorm bijzon dere knoop. Heel belangrijk is het mode beeld. De jaren waarin er zeker vijftien knopen op een jurk wer den gezet, zijn allang voorbij. Nu zijn het er slechts enkele en die mogen dan ook extra mooi zijn. Het T-shirt mag wel gezien worden als de grootste concur rent van de industrie, omdat daar helemaal geen knoopjes aan te pas komen. Niet bang voor een najaars stormpje Als het straks weer wat kouder wordt, kunnen ze deze stoere wollen parka in een modieuze Schotse ruit met effen gewatteerde mouwen wel gebruiken. Onder deze parka (ƒ98,-) draagt dit meisje een comfortabel broekrokje in ribcord en op haar trui staat natuurlijk een beer afgebeeld. FOTO C&A Er zijn zeer veel sportvissers, maar de grootste en de meeste worden doorgaans door een selecte groep gevangen. FOTO AP dem (heeft de grond een harde top laag of is het zacht of zwevende bag ger?) en hoe het gesteld is met de ve getatie (het al dan niet aanwezig zijn van oever- en waterplanten). Die kennis kan vaak gestoeld zijn op de ervaring die men op een be paald viswater heeft opgedaan. Het is zeker waar dat iemand die een plas, meer of kanaal als zijn broek zak kent meer kansen op een goede vangst heeft maar doorslaggevend hoeft die kennis lang niet altijd te zijn. Er komt iets bij als intuïtie waarom die dag juist die ene plek verre favoriet is boven de andere. Er is nog een tweede - concreter - element dat de vangst sterk bein- vloedt. Dat is de keuze van het mate riaal en de manier waarop er wordt gevist. Dat laatste wil ik graag aan de hand van een simpel voorbeeldje verduidelijken. Stel dat de witvis een dag uiterst passief is en niet bereid is zich bovenmatig in te spannen om voedsel te bemachtigen. Met andere woorden de vis ligt wat apathisch op de bodem, terwijl er die dag een flin ke wind staat. We onderscheiden voor de een voud twee vismethoden. De ene pen is zo uitgelood dat het aas met elke golfslag omhoog wordt getrokken buiten het bereik van de vis. Bij de tweede methode wordt er gevist met een zinker, ligt de loodverzaring op de bodem en ligt ook het aas on danks de golven rustig op de bodem. De vis krijgt in het laatste geval alle gelegenheid om in alle rust het aas te keuren, te betasten en uiteindelijk toch in de bek te nemen. Het zal duidelijk zijn dat de twee de uitloding meer succes oplevert dan de eerste. Nu is vissen een ge compliceerde zaak. Er zijn namelijk tientallen factoren die van invloed zijn op het vangen. Dat kan de aas keuze of de lijndikte zijn, maar ook de diepte waarop wordt gevist of de keuze van het voer (samenstelling, zwevend of langzaam uiteenvallende ballen). Hierbij komt de ervaring ook weer om de hoek kijken. Iemand die voor het eerst gaat vissen zal het meer van geluk moet hebben dan de doorgewinterde concoursvisser die alle kneepjes en foefjes door en door kent. Toch, en dat klinkt misschien hard, er zijn hengelaars die het ook na vele jaren ervaring nooit echt goed zullen leren. Ze missen de fee ling, het gevoel om die bewuste vis dag nu eens niet de vaargeul te pak ken maar een plekje bij het riet uit te zoeken. En nu eens niet de win- kelpicker uit het foudraal te halen, maar de vaste hengel. Of om het deegje uit de spuit te laten voor wat het is en het vandaag eens te probe ren met casters (verpopte maden). Ik zei het al aan het begin van dit artikel: er bestaat in de hengelsport niet zoiets als een vangstgarantie. Niemand kan vooraf met zekerheid zeggen wat de visdag hem brengen zal. Gelukkig maar want anders ging veel van de bekoorlijkheid van het vissen verloren. Maar anderzijds kan wel worden vastgesteld dat de ene hengelaar aanzienlijk meer kans op succes heeft dan een ander. Het woordenboek Van Dale zegt het zo mooi: knoop - 'plat, rond schijfje of min of meer halfbolvormig voor werpje van been, hout, metaal enz., dat aan kleren of an dere gebruiksvoorwerpen genaaid, hetzij tot sieraad, hetzij als een middel om ze te doen sluiten of met een deel van hetzelfde of met een ander stuk te verbinden Sluitmiddel en soms zelfs sie raad. De bv Knopenfabriek Ne derland te Putten, waar per dag een half miljoen knoopjes uit de machines rollen, kan met deze omschrijving goed uit te voeten. Want dat het 'sluitmiddel' een mode-artikel is geworden staat vast. Vandaar dat naast de stan daardcollectie van ongeveer zestig artikelen per jaar twee seizoencollecties uitkomen, die gericht zijn op de mode in de breedste zin van het woord. In elke collectie worden drie hoofdkleuren toegepast. En om helemaal bij te blijven komen er jaarlijks nog twee zogenaamde tussencollecties uit van in totaal tien tot twintig modellen. „Om de gaatjes te vullen", zegt André Rellum, belast met in- en ver koopactiviteiten van de fabriek. Twee knooplijnen In Putten zelf worden twee gro te 'lijnen' uitgewerkt: die van de caseïne een bijprodukt van de zuivelindustrie) en de polyester- knoop, samen ongeveer 50 pro cent van het assortiment. De rest wordt in het buitenland aangekocht. Italië en Tsjecho- slowakije zijn met name de le verancier van de luxe accessoi res, waarbij gedacht moet wor den aan met veel steentjes ver sierde produkten. Putten voor ziet tal van Nederlandse detail listen en confectiefabrikanten van knopen, maar exporteert daarnaast naar zo'n twintig lan den. Het aantal kleuren dat in po- lyesterknopen kan worden ge bracht is ongekend. Daarnaast stellen vele technieken de pro ducenten in staat de knoop steeds weer een ander uiterlijk te geven. Tennen als glans en matglans, mêlé-, halfedelsteen- en lava-optieken worden daar bij gehanteerd. De aan de de tailhandel geleverde knopen zijn alle wasecht, maar die ga rantie kan niet aan de confectie worden gegeven als op verzoek speciale kleuren worden inge- verfd. Knopendoos De tijd van de ouderwetse 'kno pendoos', die wel in elk gezin te vinden was, is voorbij. Die doos bevatte knopen, die van reeds afgedankte kleding was getornd, maar ook de extra exemplaren die nadat een blouse of jurk van knopen was voorzien, waren overgebleven. Wie een knoop verloren was, hoefde maar even in de doos te grabbelen en het mankement kon worden her steld. Dat is nu anders. Wie een knoop van een gekocht kleding stuk mist, is in negen van de tien gevallen gedwongen alle knopen te vervangen. Daar naast speelt de mode een be langrijke rol, want tegenwoordig Knopen zijn de laatste jaren steeds meer een mode-artikel geworden maar zo te zien worden er toch ook nog heel wat gewone knoopjes ge fabriceerd. FOTO CATRINUS VAN DER VEEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7