'Rechtspositie vluchteling aangetast' 'Meteoriet' blijkt vliegtuig Nederlanders willen maar niet gokken op paarden Jeugdige drugskoeriers smokkelden cocaïne ZONDAG 30 AUGUSTUS HISTORISCHE GRAND PRIX F1 Binnenland Opening Uitmarkt Nederland adopteert kamp bij Zagreb Kosto: Problemen met twee gevangenen in cel Tapijt van begonia's ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 Filipijn vermoord in Rotterdam Rotterdam Een 40-jarige Filipijn is gisteren in zijn woning in Rotterdam om het leven gebracht. Zijn echtgenote trof het dode lichaam omstreeks half zes aan toen zij het huis in de Moerker kestraat betrad. Uit de omstandigheden leidt de politie af dat de man is omgebracht. De man werkte in een opvanghuis voor Fili- pijnse zeelieden. De politie formeert voor deze zaak een 13-kop- pig recherche bijstandsteam, dat vandaag begint met een buurt onderzoek. Telefoonnummer voor 'Joegoslaven' den haag De directie Vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie heeft een speciaal telefoonnummer (070-3703764) geopend voor in Nederland verblijvende (ex-)Joegoslaven die willen weten of familieleden in het voormalige Joegoslavië naar ons land kunnen komen. Via dit nummer kan een formulier worden aangevraagd waarmee een formeel verzoek aan Vreem delingenzaken kan worden gedaan. Op korte termijn wordt dan uitsluitsel gegeven. Als voorwaarde geldt wel dat het moet gaan om familieleden van wie aannemelijk valt te maken dat ze in be narde omstandigheden verkeren. Ontucht met geestelijk gehandicapten arnhem» Officier van justitie mr. j. Rijkers heeft gisteren voor de Arnhemse rechtbank een jaar cel geëist tegen een inmiddels 41- jarige ex-groepsleider van gezinsvervangend tehuis De Zeeg in Arnhem wegens ontucht. Rijkers achtte bewezen dat de inwoner van Brammen drie geestelijk gehandicapte vrouwen uit het te huis seksueel heeft misbruikt. De beschuldigingen tegen de man waren door vier bewoonsters van De Zeeg ingebracht. Volgens de vier heeft de ontucht die de ex-groepsleider met hen zou hebben gepleegd jarenlang geduurd. De man werd door z'n werkgever op 7 maart 1990 op staande voet ontslagen, nadat de slachtoffers met hun verhalen op de proppen kwamen. Volgens de man klopt er helemaal niets van de beschuldigingen en is hij het mikpunt van een wraakactie. amsterdam gpd Jeugdige drugskoeriers hebben vanuit Suriname en de Neder landse Antillen cocaïne naar Nederland gesmokkeld. Recent zijn in Amsterdam, Parijs en Frans Gyana, alsmede op de Nederlandse Antillen, rond de vijftig verdachten aangehouden. In totaal werd daarbij tot nu toe 269 kilo cocaïne in beslag geno men. De Amsterdamse politie star- te een onderzoek toen eind vo rig jaar in Parijs een Surinaamse vrouw en vijf Nederlanders wer den aangehouden. Ze waren in het bezit van 46 kilo cocaïne die was bestemd voor Nederland. Uit onderzoek bleek dat hier zou gaan om een cocaïnelijn vanuit Suriname, via Frans Guyana naar Nederland. Een tweede lijn werd ontdekt die vanuit de Nederlandse Antillen rechtstreeks naar de luchthaven circuit park zandvoort 8 RACES VAN ONDER MEER: Grand Prix auto's 1920-1965 Formule 1 auto's 1970-1985 Le Mans auto's GT's en toerwagens Aanvang 13.00 uur Entree volwassenen ƒ15,- Kinderen tot 12 jr. 50% korting Infolijn: 02507-16004 ANP Algemeen Nederlands Pen GPD Gemeenschappelijke Persdienst de bilt anp De enige verklaring voor het raadselachtige ver schijnsel dat zich op 19 augustus om half elf 's avonds boven noord-Nederland voordeed, is het passeren van een supersonisch militair vliegtuig. Dat heeft woordvoerder Haak, hoofd van de seis mische dienst van het KNMI in de Bilt, gisteren gezegd. „Maar ik zeg er meteen bij dat die uitleg weinig bevredigend, ja zelfs frustrerend is, omdat het verschijnsel daarmee nog steeds nipt is opge helderd." Haak doelt op de doorgaans zwijgzame hou ding van het Pentagon: het Amerikaanse ministe rie van defensie zal immers tot in lengte van da gen zijn mond dichthouden over een eventuele testvlucht met een Mach 3-vliegtuig. De Neder landse deskundigen lijken nu overtuigd van het bestaan daarvan. Gisteren heeft Haak gesproken met vertegen woordigers van drie andere Nederlandse natuur kundige instituten: het Meteorieten Documenta tiecentrum, de Rijksuniversiteit Groningen en de Dutch Meteor Society. Onderwerp van gesprek waren de resultaten van de afzonderlijke navor singen over de mysterieuze knal en vuurbal, die woensdagavond 19 augustus omstreeks half elf 's avonds zijn waargenomen, vooral boven het zuidwesten van Friesland. De deskundigen zijn het nu eens over het feit dat het verschijnsel zich heeft voorgedaan in de atmosfeer, ongeveer vijftig kilometer ten westen van Texel. Maar na de evaluatie in De Bilt zijn gisteren de theorieën over een meteoor of ruim teschroot afgevallen. Daarvoor zijn onvoldoende lichtverschijnselen waargenomen. Het KNMI heeft contact opgenomen met de militaire vliegbasis in Aurora in Schotland met de vraag of daar op de bewuste woensdagavond waarnemingen zijn gedaan die duiden op een su- persoon vliegtuig. „Maar op die vraag werd ont kennend geantwoord", aldus Haak. Daarop raad pleegde de KNMI-seismoloog het Californian In stitute of Technology in Passadena, dat al enkele bewegingen van een Mach-3 luchtmachine heeft waargenomen. De registraties van de seismoloog ]im Moiry versterkten voor Haak de veronderstel ling dat de 'Friese knal' door een supersoon vlieg tuig moet zijn veroorzaakt. Amsterdam Duizenden volgden gisteravond op de Dam de opening van de jaarlijkse Amsterdamse Uit markt: een concert door het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Edo de Waart. Vandaag en mor gen hebben in de Amsterdamse binnenstad tal van activiteiten plaats die de bezoekers een voorproefje geven van het komende culturele seizoen. foto anp marcel antonisse Vluchtelingenwerk tegen plannen Justitie Schiphol liep. Daarnaast bleek ook vanuit Curasao een lijn via Brussel naar Amsterdam te lo pen. De organisatie ronselde in Amsterdamse discotheken, cof feeshops en cafés jeugdige koe riers, variërend in leeftijd van 17 tot 23 jaar. De voorkeur ging vooral uit naar blonde, Neder landse jongeren. Ze werden op het vliegtuig naar Suriname of de Nederlandse Antillen gezet. Aanvankelijk kregen zij zo'n drie kilo te transporteren, later werden het grotere hoeveelhe den. Per kilo te vervoeren cocaï ne ontvingen zij 5.000 gulden. In Nederland zijn tot nu toe 26 verdachten gearresteerd: 12 op Schiphol en 14 in Amster dam. Op de Antillen waren 12 arrestaties verricht en 6 in Pa rijs. In Frans Gyany zitten 5 ver dachten vast. Volgens de Am sterdamse politie is de zaak nog volop in onderzoek. den haag gpd Een duidelijke verslechtering ten opzichte van de huidige regeling. „Het voorstel tast de rechtspositie aan van vluchtelingen." Zo beoordeelt N. Vermolen, juridisch medewerker van de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland de wijzigingen van de Vreemdelingenwet die de bewindslieden van Justitie, minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto, willen doorvoeren. krijgt vier dependances bij de rechtbanken in Amsterdam, Den Bosch, Haarlem en Zwolle. Nu kan de vreemdeling wiens verzoek tot toelating wordt af gewezen nog in beroep gaan bij de burgerrechter en de Raad van State. Die mogelijkheden vervallen. .Afwijzing van een verzoek om asiel betekent auto matisch uitzetting", aldus Ver molen. Volgens het voorstel kan een vreemdeling die de toegang tot ons land wordt geweigerd, in de toekomst alleen nog in beroep bij een in te stellen Vreemdelin genkamer van de rechtbank in Den Haag. Als die Kamer het eerdere besluit bekrachtigt, is er geen beroep meer tegen moge lijk. De Vreemdelingenkamer Hirsch Ballin en Kosto den ken dat het door de nieuwe op zet veel sneller duidelijk zal zijn of betrokkene hier mag blijven of niet. Nu zijn gemiddeld vijf tien maanden gemoeid met de gang langs alle rechterlijke in stanties. In de nieuwe opzet wordt dat bekort tot gemiddeld vier maanden. Een vreemdeling die als vluchteling kan worden aange merkt op basis van het VN- vluchtelingenverdrag of op hu manitaire gronden zal ook in de toekomst onherroepelijk wor den toegelaten. Een vreemde ling die niet aan die vereisten voldoet, wordt afgewezen en meteen uitgezet, eventueel na een uitspraak van de Vreemde lingenkamer. De gedoogdenstatus wordt in het wetsvoorstel ook geregeld. Het gaat dan om mensen die op grond van hun individuele situ atie niet voor erkenning als vluchteling in aanmerking ko men, maar die, gelet op de vei ligheidssituatie in hun land van herkomst, op humanitaire gron den niet kunnen worden terug gestuurd. Zij krijgen een voor waardelijke vergunning tot ver blijf. Deze geldt tot het moment dat zij wel kunnen worden uit gezet. De tijdelijke vergunning loopt maximaal drie jaar. Daarna wordt de gedoogde permanent toegelaten. De gedoogdenstatus den haag Kuifje, Bobby en Professor Zonne bloem maken onderdeel uit van een groot 'begoniatapijt' dat sinds gistermiddag het Plein in Den Haag siert Het tapijt is gemaakt van tienduizenden begonia's en is 35 bij 35 ter van kleine en middelgrote bedrijven en meter groot. In het kader van het Belgische landbouw aangeboden aan de gemeente Den festival op de Floriade in Zoetermeer werd het Haag. foto»anp» toussaintkluiters Kuifje-tapijt gisteren door de Belgische minis- krijgen ook vreemdelingen over wie, buiten hun eigen schuld, binnen een jaar na aankomst nog geen definitief besluit is ge nomen. Voor het wettelijk regelen van de gedoogdenstatus vindt Vluchtelingenwerk het „te vroeg". Zeker omdat mensen die niet worden erkend als vluchteling, maar toch ook niet terug kunnen naar het land van herkomst, pas aanspraak kun nen maken op bepaalde voor zieningen wanneer zij ermee in stemmen dat hun asielaanvraag niet verder in behandeling wordt genomen. Voor die pro cedure is gekozen om te voor komen dat de ombudsman de overheid weer op de vingers tikt, vermoedt Vluchtelingen- Werk. Formeel mag een asiel procedure niet worden stilgezet zonder dat betrokkene daarom heeft gevraagd. „Ze moeten die voorzieningen gewoon voor ie dere gedoogde open stellen", vindt Vluchtelingenwerk. „Ronduit schandalig", noemt Vermolen het plan om vervoer ders - doorgaans luchtvaart maatschappijen - te beboeten als ze mensen, die geen vluch teling zijn, meenemen zonder dat zij beschikken over geldige reisdocumenten. Het kan voor Vluchtelingenwerk niet door de beugel dat „zij worden gedwon gen het Vluchtelingenverdrag te toetsen". den haag gpd-anp Gisteren is bekend geworden dat het eerste vluchtelingkamp dat Nederland in het voormali ge Joegoslavië gaat adopteren het kamp Dakovo bij Zagreb (Kroatië) is. Daar zitten 2.500 mensen in tenten. De adoptie kost enkele tientallen miljoenen guldens. Het kabinet heeft gis teren besloten dat Nederland 2.000 vluchtelingen uit Bosnië- Herzegovina zal opnemen. De besluiten zijn tot stand ge komen op basis van de ervarin gen van een ambtelijke missie die deze week in Kroatië was. De missie stond onder leiding van de heer Nawijn, hoofd van de directie vreemdelingenzaken op Justitie. In een toelichting liet staats secretaris Kosto (justitie) giste ren weten dat opvang in de re gio nog steeds het uitgangspunt is. Daarom concentreert het ka binet zich op de adoptie van kampen in het betrokken ge bied. „De nood daar lenigen", aldus de bewindsman. „Dat spoort ook met de eigen verlan gens van de mensen." Kosto gaf aan dat van de 323 Bosnische vluchtelingen die be gin augustus al naar ons land (Den Bosch) kwamen er tot nu toe ongeveer 50 asiel hebben gevraagd. Deze verzoeken wor den eenter niet in procedure ge nomen maar 'bevroren'. Pas als betrokkene zelf aan geeft dat het asiel serieus geno men moet worden, of als de be trokkenen terug kunnen naar het voormalige Joegoslavië maar dat afwijzen, wordt gestart met de beoordeling. Ook hier handelt het kabinet in overeen stemming met de VN-vluchte- lingeorganisatie UNHCR, aldus Kosto. „De meesten willen terug zo gauw dat mogelijk is." Een groep van ongeveer vijf honderd vluchtelingen uit Bos- nië-Hercegovina zal in de loop van donderdagmiddag in Utrecht arriveren. Zij worden door het Nederlandse Rode Kruis per trein opgehaald uit Dubova, een plaatsje, zo'n der tig kilometer ten noorden van Zagreb. Het gaat om de meest kwetsbare onder de honderd duizenden vluchtelingen die momenteel in Kroatië verblij- den haag laurent heere en rob hirdes Nederlanders willen maar niet gokken op hardlopende paarden. Zelfs de er varen Britse bookmaker Ladbroke heeft de Nederlander niet aan het in Groot-Brittannië en Frankrijk zo popu laire gokspel gekregen. Gevolg: de Ne derlandse stichting Draf- en Rensport is opnieuw in ernstige problemen ge raakt. De draf- en renbanen in Drach ten en Landgraaf zijn inmiddels geslo ten. Andere vergaande maatregelen worden niet uitgesloten. „Ik sta in elk geval niet te trappelen om nieuwe overheidssteun beschik baar te stellen. Als de paardesport hier niet aanslaat, moeten we er maar vanaf zien", zegt PvdA-landbouwspecialist Servaas Huys. Voorzitter Piet Blauw (WD) van de vaste kamercommissie voor landbouw: „Ik zit sinds '80 in de Kamer en kan mij niet anders herinne ren dan dat er steeds opnieuw proble men met de stichting zijn. Het wordt tijd, dat een afdoende oplossing wordt bereikt." Staatssecretaris Gabor van landbouw is op het moment volop in gesprek met de stichting Draf- en Rensport. Dat ge sprek is aangevraagd door de in ernsti ge problemen verkerende stichting, die naar verluidy vreest de salarissen van het personeel binnenkort niet meer te kunnen betalen. De stichting heeft dringend geld no dig om een nieuwe reorganisatie op poten te zetten. Maar Gabor staat niet te trappelen om handenvol overheids geld in een schier bodemloze put te storten. Hij wil wel bijspringen, maar alleen onaer de voorwaarde dat de stichting ook andere geldschieters aan spreekt en het mes diep in eigen vlees zet. Reorganisaties De Nederlandse draf- en rensport galoppeert al sinds jaar en dag van re organisatie naar reorganisatie. Overi gens niet in het minst, aldus een inge wijde, door de bemoeienis van het mi nisterie van landbouw zelf. Landbouw is jaren geleden op het idee gekomen dat met paarden geld valt te verdienen. Nederlandse veehouders zijn uiterma te succesvol als het gaat om het hou den van varkens en pluimvee, maar de paardenbranche is relatief klein. Daar zou verandering in kunnen ko men door de deskundigheid van de paardenfokkers op te schroeven, ze over te halen tot samenwerking en een nieuw netwerk van draf- en renbanen op te zetten. Het ministerie van land bouw was dan ook de grote stimulator van de draf- en renbaan in het Lim burgse Landgraaf. Tientallen miljoenen stopten de overheid en particuliere in vesteerders in het prestige-project. Te vergeefs: de draf- en renwereld zag Landgraaf niet zitten. Nederland, aldus een deskundige, heeft te weinig goede renpaarden om op veel banen te lopen. Dus Landgraaf sloot de poorten. Drachten volgde on langs. Spiraal Het einde lijkt nog niet in zicht. De draf- en rensport is in een neerwaartse spiraal terechtgekomen. Bookmaker Ladbroke had een programma opgezet om jaarlijks vierhonderd miljoen gul den om te zetten in paardewedden- schappen. Het was opnieuw het minis terie van landbouw dat ervoor zorgde dat Ladbroke naar Nederland kwam. Maar de Engelse bookmaker kon de prognoses niet waarmaken. Nog niet eens de helft van het streefbedrag kwam binnen. Ladbrok;e sloot zijn 75 kantoren en vertrok op 1 oktober 1991 met stille trom. Sindsdien buigt een door het depar tement aangezocht interim-bestuur zich over de financiële en organisatori sche noden om te redden wat er te red den valt. Als het meevalt, wordt het lo pende boekjaar afgesloten met een ga pend gat van 1,5 miljoen in de begro ting. Voor de komende jaren wordt nu driftig gesleuteld aan een afslankings plan, dat allerminst aan de tachtig vas te en losse personeelsleden van de stichting voorbij gaat. Ondanks een verhoging van het prij zengeld met tien procent slaagt het in terim-bestuur er vooralsnog niet in om Nederland massaal aan het gokken te krijgen. Omzetprognoses moesten dit jaar telkens worden bijgesteld. Van aanvankelijk 130 miljoen via 121 naar nu 115 miljoen gulden. „Het spel blijft onder de verwach ting", moet bestuurswoordvoerder P. Nouwen, tevens directeur van de ANWB, constateren. Campagne Een grote publiciteitscampagne moet daar de komende jaren verandering in brengen. Althans, dat wordt verwacht. Maar voorlopig kampt de tot voor kort op grote voet levende stichting Draf- en Rensport met steeds weer tegenval lende inkomsten. Daar komt nog bij dat Ladbroke de getroffen afbetalings regeling van zegge en schrijve vijf mil joen gulden niet wil voldoen en nu via een juridische procedure aan zijn ver plichtingen moet worden herinnerd. „We weten niet waar we in de toe komst uitkomen. We hebben de staats secretaris een aantal organisatiemodel len voorgelegd dat nu in gemeen schappelijk overleg moet worden inge vuld om het voortbestaan van de stich ting in één of andere vorm te garande ren. Aan nodeloze paniek hebben we in elk geval niets", aldus Nouwen. PvdA-Kamerlid Huijs vindt dat dat waas van geheimzinnigheid de stich ting te lang in het schemerduister heeft gehouden. „Staatssecretaris Gabor moet snel de Kamer informeren." Hij is inmiddels uiterst terughoudend om opnieuw overheidssteun ter beschik king te stellen. „Er is al heel wat ge meenschapsgeld in gestopt. Langza merhand moet je misschien tot de conclusie komen dat het op deze ma nier niet meer kan. Misschien is het Duitse model aantrekkelijk voor Ne derland. Daar is intussen een puur commercieel circuit opgezet. Dat kan zichzelf bedruipen. Als dat in Neder land niet lukt, moet je erover gaan denken de deuren te sluiten. Dat is dan jammer voor die paardenfokkers die erg goed werk doen. Maar als blijkt dat het publiek wegblijft bij de races en de gokkers niet willen, valt niet aan drasti sche maatregelen te ontkomen", meent hij. hoorn anp Staatssecretaris Kosto van justi tie denkt samen met minister Hirsch Ballin overtuigende ar gumenten tegen het plaatsen van twee gevangenen in één cel te hebben verzameld. De be windslieden zullen de bevindin gen van hun onderzoek binnen kort met de Tweede Kamer be spreken. Dat zei Kosto gister middag bij het in gebruik ne men van het gerenoveerde huis van bewaring Oostereiland in Hoorn. De voormalige gevange nis biedt na renovatie plaats aan 69 'lichte' gedetineerden. Kosto voorziet dat het plaat sen van twee gevangenen in één cel problemen gaat opleveren voor de beheersbaarheid van de inrichting, de veiligheid van het personeel en voor redelijke ei sen die aan celruimten worden gesteld. De departemenstlei- ding kiest daarom voorshands voor uitbreiding van de celca paciteit en tijdelijke noordvoor zieningen, aldus Kosto. Oostereiland werd gesloten nadat enkele tientallen illegale vreemdelingen die er waren ge detineerd het complex in april en mei 1989 onbruikbaar maak ten. Zij staken de gevangenis tweemaal in brand en verniel den tot driemaal toe het interi eur. De renovatie van Oosterei land is onderdeel van een pak ket noodmaatregelen om snel 200 tijdelijke cellen te realise ren. Daarmee hoopt Justitie het steeds nijpender tekort aan cel ruimte hangende een structure le uitbreiding met 600 plaatsen te kunnen overbruggen. Ooster eiland gaat plaats bieden aan il legale vreemdelingen die op uit wijzing wachten en aan veroor deelden die weigeren een boete te betalen en daarom vervan gende hechtenis moeten uitzit- ion. Kosto toonde zich verheugd over het grote aantal sollicitan ten dat belangstelling toonde voor een tijdelijke functie in Oostereiland. Justitie bood hen uitzicht op een aansluitende vaste baan in een nieuw te hou wen gevangenis met 196 plaat sen in of nabij Alkmaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3