Baden in weelde Woody Allen ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 ZATERDAGS BIJVOEGSEL Wie gouden kranen wil moet a raison van vierduizend gulden per nacht de Royal Suite huren: een zitkamer, eetkamer, keuken, twee slaap- en badkamers, twee gasten wc's en een eigen lobby. Wie dat financieel niet kan trekken en slechts 750 gulden te verslapen heeft voorde meest 'simpele' kamer, moet het doen met het gouden sanitair in de marmeren toiletten van de 'public areas'. De beschaafde parfumgeur is bij de prijs inbegrepen. Het Amstel Hotel in luxe herrezen uit het puin. Een sprookje voor zeventig miljoen gulden THE A VAN BEEK Het Amstel Hotel. „Het uiterlijk van een Engels landhuis in een paleisachtige sfeer". Zo om schrijft directeur H. Strobl het liefst zijn pronkstuk. Verliefde blikken laat hij over het weelderige interieur glijden. Beleefd wordt hij op zijn rondtocht gegroet door de honderden mensen die er de laatste hand aan leggen of zich voorbereiden op wat er komt. Nog een paar dagen en dan gaan de deuren open van wat het meest luxueuze hotel moet worden van Nederland, zo niet van de wereld. Dinsdag (1 september) arriveren de eerste gasten. Op 29 september is de officiële ope ning door prins Bernhard. Gelijktijdig wordt ook het 125-jarig bestaan gevierd. Hoe, dat blijft nog even geheim. Maar dat het iets met de rivier te maken heeft en ook de Amster dammers zelf er iets van zullen merken, ja dat wil Strobl wel prijsgeven. Bijna twee jaar geleden vertrok de laatste hotelgast uit het Amstel Hotel. Daarna begon een grootscheepse verbouwing waarbij niet veel meer dan' de muren overeind bleven staan. Een restauratie die een slordige 70 mil joen gulden zou gaan kosten. Het resultaat is oogverblindend en in een stijl die in Neder land zijn weerga niet kent. Het zijn niet al leen de fraai gestucte plafonds, de met kost bare stoffen bespannen wanden, de kroon luchters, gedrapeerde gordijnen, het vele an tiek en de oud-Hollandse schilderijen die het 'Amstel' zo uniek moeten maken. Vooral ook de franjes, de plek, de traditie, de service en de extra faciliteiten. Limousines Dat begint al bij aankomst van de gast op Schiphol. Op de vaste parkeerplaats wachten drie limousines: een Rolls Royce, een Merce des 300-SEL en een stretched limousine Ca dillac. In de rij staan bij de douane is niet no dig. Deze VIP's hebben hun eigen, meer snel le en discrete paspoortcontrole. Bij een hotel balie inchecken vindt men in het Amstel een te tijdrovende bezigheid voor gehaaste za kenmensen, 85 procent van het cliëntenbe stand. Dat gebeurt heel discreet in de kamer of suite, waarvan het hotel er 79 telt. Elke kamer, suite of een van de twee penthouses met fraai uitzicht over Amstel en hoofdstad heeft een andere, weelderige in richting. Standaard is overal de telefoon met antwoordapparaat, fax, tv, video, cd-speler en een naar de smaak van de gast geselec teerde collectie cd's. Briefpapier met de eigen naam erop. Op elk nachtkastje een in mes sing uitgevoerde handschakelaar waarmee alle sierlijke lampen vanuit bed zijn te bedie nen. Voor zo'n triviale handeling hoeft men niet de zojuist gemanicuurde voeten op het handgeweven tapijt te plaatsen. De marmeren badkamers vormen een ver haal op zich. Behalve een riant ligbad, een nu al veelbesproken doucheruimte. De douche kop heeft met zijn doorsnede van 29 centi meter een afmeting die een royaal soepbord benadert. Daaruit plenst per vijf minuten een waterval van rpinstens zestig liter, rekende Milieudefensie verontwaardigd uit. „Onzin die kritiek", meent directeur Strobl. D w i j De centrale hal van het verbouwde Amstel Hotel. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER NILS VAN HOUTS Amstel Hotel na twee jaar weer open „Een douche kost nog altijd minder water dan het nemen van een bad. Bovendien gaan we hier zeer milieubewust werken. Ons koel water gebruiken we uit de Amstel, de afval verwerking in de keuken gebeurt op een milieuvriendelijke wijze en papier en ander materiaal worden gerecycled. Service Ruim tweehonderd personeelsleden staan de gasten ter beschikking, gemiddeld 2,5 per ka mer of suite. Kamermeisjes heten hier 'kame nier'. De gestreken kranten voorkomt zwarte inktvingers worden elke ochtend standaard geleverd. Op elk van de vier hotel verdiepingen staan twee speciaal opgeleide butlers 24 uur per etmaal voor elke wens, hoe buitennissig ook, paraat. Maar altijd beschei den op de achtergrond. De klant is er letter lijk koning en moet van een ongestoord ver blijf verzekerd zijn. Een computer in de werkkamer van de butler registreert elke kleine bijzonderheid van de klant. Wil die een anti-allergie kussen? Genoteerd. Bij het volgende bezoek aan het Amstel is dat als vanzelfsprekend aanwezig. Een speciale whisky in de toch al riant gevul de bar? Geen nood, die komt er en uiteraard op de juiste temperatuur. De computer no teert het voor een volgende logeerpartij. Exclusief Terwijl de laatste hand wordt gelegd aan ver bouwing en inrichting, bewaakt een legertje beveiligingsmensen het hotel. Niemand komt erin zonder een speciaal pasje en zon der persoonlijke begeleiding van een opge roepen bewaker. „Dat moet ook wel", legt Strobl uit, „er ligt hier voor kapitalen aan spullen. We hebben ons suf gekocht aan an tiek. Als we onze neus op de Denneweg in Den Haag of in de Amsterdamse Spiegel straat laten zien, gaat de rode loper al uit." In de geheel gerestaureerde Spiegelzaal staan het serviesgoed, zilverwerk en kristal nog hoog opgestapeld. Alleen al de serviezen vertegenwoordigen een waarde van drie kwart miljoen gulden. In een verscholen hoekje liggen drie gebroken borden. „Daar ligt voor zeshonderd gulden", mompelt Stro bl. De met groen en puur goud beschilderde borden maakten deel uit van het Barnadoud Limoge porselein, het servies dat in het ex clusieve restaurant La Rive op tafel staat. Het Artois Blue Limoge is voor de koffie, thee en het ontbijt en in de conferentiezalen komt het traditionele Amstel-servies op tafel. Al in gebruik sinds het openingsjaar 1867. Proef Niets, maar dan ook niets wordt aan het toe val overgelaten als de eerste gasten arriveren. De afgelopen week begon het proefdraaien. Burgemeester en wethouders van Amster dam beten maandag letterlijk de spits af door als proefkonijn van chef de cuisine Robert Kranenborg te fungeren. De produkten uit de zeer geavanceerde keuken werden later deze week nog eens dunnetjes beproefd door ge nodigden uit het bedrijfsleven. Hetzelfde ge beurde in de hotelkamers. De gehele week, elke nacht een ander panel van tien uitverko ren proefslapters. De keuken van Kranenborg kijkt uit over de terrassen aan de Amstel. Een hoekje van het terras heeft hij gereserveerd voor zijn per soonlijke kruidentuin. Wie het goed met hem kan vinden, maakt kans als zijn persoonlijke gast te worden uitgenodigd om de nieuwste recepten in de kruidentuin te komen voor proeven. En dan de 'wijnkelder'. Een kelder is het ei genlijk niet. Een deel van de 4000 in voorraad aanwezige flessen met kostelijk vocht ligt uit gestald in verlichte, glazen kasten, gevat in fraai hout. Elke kast met zijn eigen benodigde temperatuur, per computer geregeld. De wijnkaart vermeldt 70 van de 150 aanwezige wijnen. De klant kan er persoonlijk komen kiezen. De duurste wijn? Een magnum Chateau Petruse 1980 kost bijna het jaartal: 1950 gul den. Het goedkoopste Spaanse 'alternatiefje' is er al voor 42 gulden. Vertrouwen Het Amstel Hotel, voor de rijken der aarde. Zakenmensen, mega-sterren, regeringslei ders en vorsten. Soms voor een (huwelijk- s)nachtje, soms voor een langere periode. Ze komen er slapen en eten, zoeken vertier in het zwembad op rivierniveau, bewegen in de fitnessruimte, nemen een Turks bad of sauna en laten zich masseren. Nemen een la carte ontbijt naar Brits, Frans of Amerikaans mo del, laten zich vervoeren in de limousine of met het afgemeerde motorjacht. Of ze komen bijeen in de Amstelclub, de 700 vooraanstaande zakenlieden. Traditiege trouw in de eigen lounge met restaurantfaci liteiten. Of ze vergaderen in een van de zes overige banquetrooms. Slapeloze nachten of zijn jet-set hotel wel zal aanslaan en de investeringen eruit ko men? Strobl blijft er stoïcijns vriendelijk bij lachen. „Ons boekingspatroon laat zien dat we juist hebben ingeschat. En een internatio nale, economische crisis raakt ons niet. Dan moet er juist extra veel vergaderd worden." „Mr. Woody Allen zei ze toen ze aan elkaar werden voorgesteld, „u ziet er precies zo uit als in uw films. Niet slechter, niet beter. Ik las dit voowal in EricLax's recente biografie van Woody Allen op dezelfde dag dat ik Allen 's film Crimes and Misdemeanors (1990) weer eens bij de videotheek had gehuurd. De vrouw in kwestie, Wanda Rubinstein, weduwe van de fameuze pianist Arthur Rubinstein, heeftin die film een kleine rol. Ik durf er haast vergif op in te nemen dat ze die rol mede te danken heeft aan haar directe openings'line' bij de kennismaking met Woody in 1985. Want daarmee sloeg ze exact op de kop van de spijker waaraan Woody Allen's werk en faam is opgehangen. Onze cultuur is in zekere zin een mas sale poging is om de werkelijkheid te verdraaien. Als tovenaarsleerlingen zijn we bezig om met behulp van de techniek, de kosmetiek en de 'sportiek' de wereld en onszelf van buiten te verfraaien, te verbouwen, te sty- leren. We teren vrijwel allemaal op de illusie dat het nog maar een kwestie van tijd is voordat wetenschap en techniek zover zijn dat wij allemaal zonder uit zondering aanspraak kunnen maken op duurzame aantrekke lijkheid, schoonheid en geluk. We leven niet in het informatie tijdperk, zoals allerlei opinielei ders ons willen doen geloven, we leven in het tijdperk van de 'des informatie', van de misleiding. De machtigste en meest typeren de industrie van de twintigste eeuw is de illusie-industrie, de fabricage van beelden, van ver beelding. Ieder van ons consu meert wekelijks gemiddeld twin tig uur (ruim een halve werk week!) beelden en ervaringen die door die industrie zijn vervaaar- digd. Onze eeuw is de eeuw van Hollywood en van niks anders. Als je een happy end wil (en wie wil dat niet!), zo zegt een van de hoofdrolspelers in 'Crimes and Misdemeanors', moet je in Hollywood wezen en nergens an ders. In de orkaan van fantasie en il lusie die voortdurend over onze hoofden raast, houdt zich al zo'n 30 jaar lang een klein, onooglijk, triestig ventje overeind. Als hij s' morgens opstaat, trekt hij de eer ste de beste onder handbereik liggende jutezak-achtige cordu roy broek en frommelige sweater aan en loopt er even onelegant de straat als de filmset mee op. Tussen leven en film is bij hem geen drempel, geen podium. Le ven is voor hem een oneindige film van gesodemieter in relaties, van banale lusten, van kleinzieli ge jaloezie en bedrog, van leed vermaak, van hopeloze strijd tus sen hoofd en hart en van verte derende maar onhandige pogin gen om het beter te doen zonder enige garantie op een happy end. Film is voor hem een kort verslag van een stukje van dat leven. Een verslag dat niet slechter, maar ook niet beter mag zijn dan het leven zelf. In Woody Allen's films komen daarom geen helden voor. Helden bestaan niet voor wie goed oplet. Degenen die door anderen tot held worden opgehemeld weten dat beter dan wie ook. Woody is zelf ook geen held. Niet in zijn leven en dus ook niet in zijn films.Zijn relatie met Mia Farrow is ook nooit de goudom rande romantische 'love story' geweest, waar talrijke media in clusief'Newsweek' deze week het over hadden. Niet in het le ven en dus ook niet in de films die ze samen gemaakt hebben. In feite waren hun persoonlijk heden, zoals zij beiden lang voor de breuk al eens hebben uitge sproken, zo verschillend en hun vaardigheid om onderlinge span ningen uit te vechten zo gering ('Crimes and Misdemeanors' geeft daar een goede afspiegeling van) dat de twaalfjarige duur van hun relatie in feite verbazing wekkend is. Absoluut niet verba zingwekkend is wat er zich nu tussen hen aan het afspelen is, nu de breuk een feit is. Zoals Ju dith Viorst in haar boek Neces sary Losses heeft beschreven, zijn veel partnerrelaties 'intrinsiek tragische' relaties. Er is geen rela tie tussen volwassenen waarin de betrokkenen elkaar zoveel scha de (kunnen) gaan berokkenen dan juist in een aflopende part nerrelatie. Een liefdesrelatie die door de ene partner verbroken wordt vanwege een nieuwe lief desrelatie, levert bij de andere, in de steek gelaten partner vrijwel altijd een diepe persoonlijke krenking, een zware emotionele verwonding op. In geval van Mia Farrow is, hoe je het ook wendt of keert, die krenking nog vele malen groter omdat ze niet alleen aan de dijk is gezet door Woody, maar ook door haar eigen (adoptief) doch ter Soon-Yi, waarvoor Woody haar in feite heeft ingeruild. Een heleboel mensen hebben zich in middels al druk gemaakt over de vraag of dit gedrag van Woody eigenlijk wel door de morele of psychologische beugel kan. Ook al is Soon-Yi niet zijn biologische dochter, ook al is ze niet zijn adoptief dochter (ze is geadop teerd door Mia en haar vorige echtgenoot), toch heeft hij al die jaren een soort van vaderrol in het gezin Farrow-Allen gehad, en dus is het toch eigenlijk een soort van incest. Zo luidt een veelge hoorde redenering. Woody's en Soon-Yi's verdediging daartegen is dat hij nooit als vader voor haar heeft gefungeerd (hij zou dat alleen gedaan hebben voor zijn biologische en adoptiefkin deren met Mia gedaan hebben). Ze zouden elkaar eigenlijk pas zijn gaan opvallen toen Soon-Yi al meerderjarig was en de relatie met Mia slecht ging. Eerlijk ge zegd heeft dit verweer, wat Woody Allen betreft, mij nogal teleugesteld. In 'Crimes and Mis demeanors' laat Woody een van de acteurs (een zekere Professor Levy die tegen het eind van de film zelfmoord gepleegd blijkt te hebben!) zeggen: 'we definiëren ons zelf door de keuzes die we maken. We zijn in feite het som totaal van onze keuzes'. Wat ik had gehoopt van Woody te horen is de bekentenis dat hij, door een liefdesrelatie aan te gaan met haar dochter, bewust de keuze heeft gemaakt om Mia te kwetsen en te krenken op een wijze die niet of nauwelijks ver teerbaar is. Dat hij daarmee ook bewust heeft gekozen het risico te lopen dat al haar verbittering en gram over zijn keuze zich, met onvoorspelbare gevolgen, over hem uit zou storten. Wat ik ook had gehoopt van Woody te horen is de bekentenis dat hij niet bereid was zijn eigen verlangen of lustbevrediging op te geven ten einde een ander mens voorkoombare diepe emo tionele wonden te besparen. „Het heelal", zegt professor Levy in 'Crimes and Misdemeanors', „is een tamelijk kille plaats. Wij zijn het die het met onze gevoe lens bekleden.... Het is slechts door ons vermogen tol liefheb ben dat het onverschillige uni versum betekenis krijgt (op warmt)." Zelf deel van dat onver schillige universum is de mens ten opzichte van een ander mens die hij niet (meer) liefheeft, even eens tot onverschilligheid ge neigd: het kan hem in feite wei nig of niets meer schelen hoe de ander zich voelt. Als ik binnen kort Woody Allen weer ontmoet zal daarom het eerste dat ik te gen hem zal zeggen, zijn: „Mr. Woody Allen, u ziet er precies uit als een mens. Niet slechter, niet beter." RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37