'Als ik geluk heb, overleef ik' ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 Twee asielzoekers kijken be hoedzaam uit het kapot gegooide raam van hun verblijf. foto dpa Rostock is overal Rostock is overal In heel Duitsland worden dagelijks buitenlanders bedreigd en in elkaar geslagen. Tot de dood er op volgt. Het zijn vooral de jongeren die het voortouw nemen, maar de oudere Duitsers kijken goedkeurend toe. „Het zijn toch maar profiteurs", is de mening. Met name bij Oostduitse jongeren lijken alle stoppen te zijn doorgeslagen. Uit frustratie en vervelingen onder genot van vele liters alcohol geven ze zich over aan 'lolcriminaliteit'. De overheid staat vrijwel machteloos. „Westaan aan de vooravond van een burgeroorlog." „Ik had die avond zo'n twaalf halve liters bier op, een halve fles wijn en bijna een halve fles jenever. Ik was flink aangeschoten. Je zou zelfs kunnen zeggen, aardig dronken." Alcohol speelde ook bij de gewelddadighe den in Hoyerswerda en Rostock een belang rijke rol. De neo-nazi's, skinheads en heavy- meialfans uit het oosten gaan prat op de hoeveelheden alcohol die ze kunnen verwer ken. Met de regelmaat van de klok overvallen ze winkels of restaurants. Menig café-bezitter doet uit angst voor represailles geen aangifte en een groot deel van de bevolking duldt de terreur. „Die kinderen weten toch ook niet meer wat ze moeten doen. Ze hebben geen werk, de clubs zijn dicht en ze vervelen zich alleen maar", klinkt het overal. Neo-nazi's Wie het al te bont maakt komt in de jeugdge vangenis. Directeur Gerhard Kruger, die al twaalf jaar aan het hoofd staat van de jeugd gevangenis in de deelstaat Brandenburg, weet niet meer wat hij met de jonge delin quenten moet beginnen. In DDR-tijden za ten er 300 jongeren, nu nog ongeveer 37. Pre cies weet Kruger het niet, want ze gaan er re gelmatig vandoor. „Vroeger in DDR-tijden werd er stevig uitgepakt, maar ja, dat opslui ten levert ook weinig op", zegt hij. Vroeger kon hij ze ria hun ontslag ook aan werk helpen, nu zijn alle banen in de buurt weggesaneerd. Kruger „Ik weet ook niet waar ik ze heen moet sturen als hun straf er op zit." Psychologen of sociaal werkers zijn er vrijwel niet. Wie wel weten wat ze met de losgeslagen Oostduitse jeugd moeten beginnen zijn de neo-nazi's. „Er is een geweldig potentieel voor ons in het oosten", zeggen ze. Nog zijn ze er niet in geslaagd de stuurloze geweldda dige Oostduitse jongeren strak te organise ren. Maar naar hun overtuiging is dat alleen maar een kwestie van tijd. In Rostock hadden ze volgens de politie al heel duidelijk de touwtjes in handen. De commando's voor de aanvallen kwamen via de mobilofoons van neo-nazi's uit het westen en de 'Ossies' deden het vuile werk. Het volk brulde 'Deutschland, den Deutschen. Aus- lander raus'. Nog nam de gewone man geen steen in de hand, wel koos hij dit keer open lijk voor de ondersteuning van het geweld. In het oosten van Duitsland is de onder het oppervlak smorende vreemdelingenhaat tot uitbarsting gekomen. Een burgeroorlog dreigt, volgens sommigen. Volgens de Oost- berlijnse SPD-politicus Thierse is het nog niet te laat voor een correctie. Thierse: „Wat hier is gebeurd, is meer dan angstaanjagend. Ma nende woorden uit de politiek zijn niet meer voldoende." Steeds meer Duitsers praten het geweld dat jongeren gebruiken goed. En omgekeerd voelen deze zich gesteund door het volk: de massa denkt het wij doen het "Auslënder rausfoto dpa teek die nikkers aan!' Gebalde a vuisten vliegen omhoog, uit honderden kelen klinkt de kreet 'Deutschland, den Deutschen, Auslünder raus'. De muren van de grauwe flatgebouwen weerkaatsen het gebrul van de stem des volks. Het is 22 september 1991 in Hoyers werda, een betonnen socialistisch wanpro- dukt gebouwd voor 85.000 mensen. Voor het eerst betuigden Oostduitse man nen en vrouwen openlijk hun solidariteit met neo nazi's en skinheads die een flatgebouw vol asielzoekers bestormden. Duitsland rea geerde geschokt, de politiek beloofde beter schap. „Wij zijn geen volk van vreemdelin genhaters", riep kanselier Helmut Kohl en vrijwel iedereen knikte instemmend, om daama over te gaan tot de orde van de dag. Rostock, maandagavond 24 augustus 1992. Opnieuw brullen duizenden vreedzame huis vaders en brave moeders 'Deutschland, den Deutschen, Auslënder raus'. De vuisten zijn gebald. Bijna 1000 rechts-extremisten en los geslagen jongeren steken een tehuis voor asielzoekers in de Oostzeestad in brand. De menigte brult de skinheads toe vol te hou den, als de ME in de tegenaanval gaat. Het volk wil bloed aan de paal. Ze hebben genoeg van de buitenlanders die volgens hen hun banen in beslag nemen, hun winkels leeg roven en hun huizen toebedeeld krijgen. En als het gezag niet naar hun protesten wil luisteren, dan is het goed dat er jongeren zijn die het recht in eigen hand nemen. De politici in het verre Bonn spreken er schande van. „We zijn geen volk van vreem delingenhaters", klinkt het weer. Maar de re gionale politici en de politie hebben het over een 'bijna burgeroorlogachtige toestand'. En de Oostduitse dominee en strijder voor bur gerrechten Schorlemmer vreest dat het oos ten van Duitsland aan de vooravond van een burgeroorlog staat. „Hier trappen de zwak ken de nog zwakkeren", zegt hij. Blinde woede Er gaat geen dag voorbij in het herenigde Duitsland of er wordt wel ergens een buiten lander in elkaar geslagen, een joodse begraaf plaats geschonden of een tehuis voor asiel zoekers aangevallen. De binnenlandse veilig heidsdienst meldt dat de rechts-extremisten in opmars zijn. Vooral in de ex-DDR. Uit en quêtes blijkt dat steeds meer mensen begrip hebben voor het geweld dat jongeren gebrui ken. En omgekeerd voelen deze zich ge steund door het volk: de massa denkt het, wij doen het. Rostock is overal, ook in Berlijn. Voor de 31-jarige Joao uit Guinee-Bissau is de Duitse hoofdstad een gevangenis geworden. „Ik voel me een gekooide vogel, die een paar vleugel slagen kan maken. Van zijn waterbak naar de voedselnap, van het schommeltje naar het rustplankje", zegt hij. Joao gaat een precies uitgestippelde route naar de universiteit. Geen omwegen, hij praat met niemand, mijdt de disco en het ca fé en gaat in géén geval 's avonds nog weg. In één jaar tijd is hij vier keer in elkaar geslagen. Elke keer overdag, elke keer 'toevallig' en steeds was racisme het motief. De laatste overval overleefde hij dankzij een taxichauf feur. Joao wilde in de tram stappen, net toen een groepje Oostberlijnse jongeren eruit kwam. Ze zagen hem pas toen de bestuurder de deuren sloot. „Openmaken", brulden ze. De man gehoorzaamde en Joao werd naar buiten gesleept. In blinde woede sloegen en trapten ze hem in elkaar. Totdat een taxi chauffeur stopte en ze uitschold. Toen gin gen ze er vandoor. Joao overleefde, deed aangifte en kreeg een maand later van de politie te horen dat de daders niet te vinden waren. Over een jaar hoopt Joao af te studeren. Zo lang zal het ge weld zijn dagelijkse begeleider zijn. „Als ik geluk heb, overleef ik", zegt hij. Aufklatschen De 28-jarige Angolees Amadeo Antonio Kio wa had géén geluk. Hij zat met een aantal an dere zwarte Afrikanen in het enige café in Eberswalde waar buitenlanders nog welkom zijn, toen de waard alarm sloeg. „De skin heads komen eraan", zei hij. Amadeo en zijn vrienden vluchtten. Hij liep regelrecht in de armen van een groep neo-nazi's en skin heads, die hem letterlijk dood trapten. 'Ne gers aufklatschen' (in elkaar rammen) is de nieuwste 'sport'. Amadeo stierf, twee ande ren overleefden. Voor de rechter legden de daders zonder blikken of blozen de meest gruwelijke verkla ringen af. De verdachte Steffen: „We waren met een hele groep. Een van ons is toen op zijn hoofd gesprongen. Je weet wel, een aan loop en dan vol erop." „Wie?", vraagt de rechter. „Dat weet ik niet." De 20-jarige Sven geeft toe een Mogambiquaan te hebben ge stoken. „Als een levensmoede kwam die nik ker op mij af en is toe Waarom ik heb ge stoken? Ach, dat weet ik niet meer. Misschien omdat hij zo raar grijnsde." Een 19-jarige vrouwelijke getuige: „Voor de fabriek zag ik een neger liggen. Hij rochelde. Toen ik zag dat zijn ge zicht in elkaar was getrapt, ben ik door gelopen. Het inte resseerde mij niet, het was toch maar een neger. Waarom ik daar was? Nou, je wilt wel eens iets beleven." In de zaal lachen de vrienden en vriendinnen van de moordenaars. Ze voelen zich net zo zeker als de daders. Iedereen dekt el kaar. Voor meineed schrikt niemand te rug. En de politie? Die faalde op alle fronten, keek ergens anders naar en kwam pas in actie toen het te laat was. „De politie hier is oké", zeggen de skins: De bevolking van Eberswalde kan best mijn mes gelopen. begrip opbrengen voor de jeugd. „Ach, ze mogen hun haar hebben afgeschoren en vlie gerlaarzen dragen, het zijn beste jongens", zeggen ze. Tegen buitenlanders hebben ze niks in Eberswalde, wel tegen die honderd duizenden 'profiteurs die in de watten wor den gelegd van het geld, dat eigenlijk voor de opbouw van ex-DDR is bestemd'. Bemd Fleischer, woordvoerder van de poli tie in Cottbus, wordt tegenwoordig regelma tig geconfronteerd met een nieuw fenomeen: de campingoverval. „Steeds vaker trekken jongeren uit verveling en frustratie naar kam peerterreinen om daar tenten in brand te ste ken, te plunderen en met anderen te knok ken." Kinderrechter Michael Brechler omschrijft dit gedrag als 'lolcriminaliteit'. Hij kent het uit zijn tijd in het Westduitse Markl, maar wat hij nu in een jaar aan ervaringen in de ex-DDR heeft verzameld, gaat heel wat ver der. Brechler:Als het geld voor de sigaretten op is, halen ze iemand van straat. Voor de lol of om anderen te imponeren, slaan ze er dan vaak gelijk op los." Bijna éénderde van de misdrijven in de ex-DDR wordt door de jeugd begaan. In het westen van Duitsland is dat slechts tien procent. Regina Letzer van het bureau kinderrech ter in Oost-Berlijn: „Uit pure frustratie slaan ze gewoon iemand in elkaar. En als je dan vraagt waarom, antwoorden ze vaak: „Zijn gezicht stond me niet aan." Kinderrechter Brechler waarschuwde recentelijk de zaak ook niet te overschatten. „Het is normaal in het ontwikkelingsproces dat jongeren gedu- Een enkeling gaf blijk van zijn afschuw over het gebeuren in Rostock. De meerderheid van de Duitsers echter beschouwt de asielzoekers als profiteurs. •fotoepa rende een bepaalde periode willen opvallen. Wie heeft er nog nooit iets gestolen?". Wel vreest hij dat er heel wat Oostduitse jongeren in dat stadium kunnen blijven han gen. 'Jongeren in een vacuüm', noemt hij dat. Psychologen en sociaal werkers kunnen niet. Naar de ouders kunnen of willen ze niet meer, die hebben al lang elk gezag verloren en zitten vaak zélf tot hun riek in de proble- Wende-kinderen meepraten. Na de val van de Muur Vrijwel automatisch belanden zulke jongeren trokken tienduizenden jonge Oostduitsers hals-over-kop naar het westen op zoek naar de grote vrijheid en het grote geld. De baan werd opgezegd, de studie afgebroken. Velen zijn inmiddels tamelijk beschadigd teruggekomen. Uitzicht op werk hebben ze „Wij zijn geen volk v ten voor het geweld. bendes, waar geweld, stoer doen en veel drinken de enige bezigheden zijn. 'Wende- kinderen' noemt een medewerkster van justi tie in Potsdam haar cliënten. „Sinds de val van de Muur, de Wende, zijn ze hun oriënta tie kwijt." Als jongeren met politie en justi tie in aanraking komen, reage ren de ouders vaak totaal ver rast: ze hebben vroeger nooit iets met de politie te maken ge had. Anderen reageren fatalis tisch: ze hebben zich erbij neer gelegd dat ze hun kinderen niet meer kunnen bereiken. Sommi gen willen dat het gezag flink uitpakt, maar dat is met de nieuwe Westduitse wetgeving in de hand niet zo eenvoudig. Wat in de DDR draconisch werd be straft, wordt nu met een waar schuwing afgedaan en omge keerd. Het fatale is dat het justitiële ap paraat nog in opbouw is en het maanden, zelfs jaren, kan duren voordat een zaak voorkomt. En zo lang 'dat stomme inbraakje' nog steeds niet is berecht, zal het ook wel niet zo erg zijn, re deneren veel jongeren. Als ze dan eindelijk voor de eerste zaak moeten opdraven, is de lijst strafbare feiten meestal al flink opgelopen. Volgt dan ook nog een voorwaardelijke veroorde ling, dan zien ze dat als vrij spraak. Grote zorgen baart ook het alco holmisbruik. Menig kinderrech ter krijgt te maken met alcoholi ci van 16 jaar. De extremistische bende die Amadeo Antonio dood schopte, had onvoorstel bare hoeveelheden alcohol ge dronken. De aangeklaagde Sven:

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 34