'Dit wordt een hete winter' ZATERDAG IJ V O E G S E L De nieuwe reisvoorwaarden eindredactie: willem schrama ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 vormgeving: fred van gelderen marco kroes ruud vogelesang De nieuwe reisvoorwaarden die op 1 november van kracht wor den omvatten 17 artikelen, die weer zijn ondererdeeld in circa 70 hoofdstuk ken. De voor de consument belangrijkste zijn: 1) Zolang er sprake is van een pakketreis (een reis die uit meerdere onderdelen bestaat, zoals vliegreis accommodatie) of een auto vakantie, is de organisatie waarbij de reis is geboekt verantwoordelijk voor een correcte uitvoering. De aansprakelijkheid gaat uit van de bij de Want gewekte verwachtingen. Als dat verwachtingspatroon niet uitkomt (in de brochure stond niet vermeld dat er een spoorlijn langs het hotel liep en de toerist on dervond daar ernstige hinder van) dan is er sprake van schade. 2) Bij verhindering ook zonder geldige reden, mag tot 7 dagen voor het vertrek, iemand an ders de reis overnemen. De kosten (fl. 60,--) zijn voor de klant en er dient rekening mee te worden gehouden dat in geval van een vlieg vakantie de nieuweling - zoals te doen ge bruikelijk - onder op de passagierslijst van de luchtvaartmaatschappij komt te staan. Wat consequenties kan hebben als het vliegtuig al was volgeboekt en er een wachtlijst is. 3) Wil de klant een zogenaamde 'essentie' (bijvoorbeeld een kamer met uitzicht op zee), dan moet de reisorganisatie binnen twee we ken zwart op wit uitsluitsel geven of aan die vraag kan worden voldaan: pappen en nat houden is daarmee verleden tijd. Zo niet dan kan de reis kosteloos worden geannuleerd. Overigens is de prijs voor het aanvragen van zo'n 'essentie' ongeveer 100 gulden (admini stratie- en telefoon-/telekosten). 4) De reisorganisatie is verantwoordelijk voor het 'zo nauwkeurig mogelijk' aanhouden van de reistijden. Over deze regel kunnen de des kundigen het trouwens moeilijk eens wor den. Vertragingen in het vliegverkeer zijn aan de orde van de dag. maar hoe moet het be grip 'zo nauwkeurig mogelijk' worden geïnte- preteerd? En: mag er van een trein een grote re stiptheid worden verwacht dan van een vliegtuig? 5) In het geval van overboekingen, hoeft de klant een ander aanbod niet te accepteren. Hij kan schadevergoeding eisen. 6) De reisorganisatie is verplicht de klant op de hoogte te brengen van alle mogelijke voorschriften (visa, inentingen en dergelijke) die gelden in de gekozen vakantiebestem ming. Laat hij dat na en komt de klant op dat gebied in de problemen, dan kan de reisorga nisatie aansprakelijk worden gesteld voor de geleden of nog te lijden schade. Het boekje 'Belangrijke informatie voor uw vakantie', waarin de nieuwe reisvoorwaar den zijn opgenomen, is verkrijgbaar bij alle ANVB-reisbureau 's. Agaath Cleyndert: „Dat staat in de nieuwe regels min of meer omschreven en in het slechtste geval kan die claim door bijvoor beeld het missen van reisgenot, bijkomende materiële kosten en bedrijfsschade, oplopen tot vijf keer de reissom. Maar als er een rech ter wordt ingeschakeld, zou die daar weer overheen kunnen gaan. Wat ik overigens niet geloof, want dan krijgen we hier Amerikaanse toestanden met miljoenen-claims." Niettemin: de totaalsom die dient te wor den uitgekeerd als een luchtvaartmaatschap pij niet aan zijn verplichtingen kan voldoen en plotseling geen vluchten meer uitvoert (Air Holland, vorig jaar), zal - om nog maar een willekeurig voorbeeld te noemen - wel eens onaangenaam fors kunnen zijn. Agaath Cleyndert: „Inderdaad. Dat bedrag kan in de tonnen gaan lopen omdat wij als reisorgani satie verantwoordelijk zijn. Wij hebben het contract met de passagier afgesloten en wij zullen dus voor de kosten moeten opdraaien Op overmacht kunnen we ons niet beroepen, want de rechter zal ongetwijfeld zeggen: 'Had u maar een betere partner moeten nemen." Somber Een somber vooruitzicht voor in het bijzon der de kleinere touroperator die - wil hij zich tegen dergelijke enorme risico's indekken - er bijna niet aan zal ontkomen zijn prijzen te verhogen. Wat dan weer een nadeel is voor de consument. Hans de long: „Daarom, ik vraag me echt af of de consument nu wel zo blij moet zijn met die nieuwe voorwaarden De reizen worden er alleen maar duurder door en ik geloof niet dat de klanten er feite lijk iets mee opschieten. Het was tot nu toe toch ook heel goed geregeld?" John Eaber „Ja hoor, zeker als de klant een reisverzeke ring had afgesloten. En ik vind: dat moet-ie maar blijven doen. Dat bespaart iedereen heel veel problemen." Waar gebeurd. Tijdens zijn va kantie op Mallorca - nu twee jaar geleden - zakt de Engels man Frank B., bij het nuttigen van een jolly good whisky door het krakkemikkige, slecht onderhouden balkon van zijn appartement. De jurist breekt z'n kaak, drie ribben en een been en stelt, eenmaal teruggekomen in Lon den, de reisorganisatie aansprakelijk voor het malheur en daaruit voortvloeiende kosten. Want, meent de advocaat, daarmee ben ik de overeenkomst aangegaan. Met de eigenaar van het appartementengebouw heb ik niets te maken. Als mijn Ford ongemakken ver toont, ga ik ook niet klagen in Detroit. Dan loop ik naar mijn dealer om de hoek. De zaak komt - omdat de reisorganisatie weigert de claim te voldoen - voor de rechter. Deze stelt Frank B. in het gelijk. Daarmee de ogen openend van onder meer de Neder landse consumentenorganisaties die, met Europa 1993 in het vooruitzicht, accuut de mouwen opstropen.. Het Algemeen Verbond van Reisondernemingen (ANVR) houdt - zoals mocht worden verwacht - de boot in eerste instantie nog angstvallig af, maar gaat ten slotte door de knieën. De klagende en Fi nanciële genoegdoening eisende vakantie ganger krijgt het vanaf 1 november aanstaan de een stuk makkelijker. Bestonden er vroe ger wel zes of zeven (niet of nauwelijks be mande en slecht van betalen zijnde) loketjes waar hij zijn gram kon halen; nu is er nog maar een: dat van de touroperator. Die is daar allesbehalve content mee. Vraag Vooral de kleinere reisorganisaties verwach ten - zoals een van de ANVR-leden dat op een vergadering uitdrukte - een hete winter. Want kunnen de groten bij forse claims nog terugvallen op zowel een goed gevulde kas, een uitgebreide aansprakelijkheidsverzeke ring, als een juridische afdeling, de kleintjes De nieuwe, door de consumen tenorganisaties afgedwongen regels, worden op 1 november aanstaande van kracht. Zonder enige tivijfel zal de toerist er (in eerste instantie) blijer mee zijn dan Arke en alle andere Neder landse touroperators. Want daar is de stormbal gehesen. Hans de Jong van De Jong In- tra Vakanties in het maand blad Reizen: Wij krijgen nu van alles de schuld. Ik vind dat heel onrechtvaardig. Zelfs bij ski-ongelukken geleden schade kan - onder bepaalde voorwaarden - van nu af aan worden geclaimd bij de touroperator bij wie de wintersportakantie is ge boekt. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Nieuwe reisvoorwaarden doen touroperators beven Uiteindelijk draait het alle maal om artikel 12 van de al gemene reisvoorwaarden: 'De reisorganisator is jegens de rei ziger aansprakelijk voor de goe de uitvoering van de uit de reis- overeenkomst voortvloeiende verplichtingen, ongeacht of de ze verplichtingen door hemzelf of door andere, doorhem inge schakelde dienstverleners wor den uitgevoerd. In alle eenvoud: wie straks te Benidorm zijn teen verstuikt aan een loszittende vloertegel in een bij Arke Enschede gere serveerd vakantieappartement, dient zich voor vergoeding van geneeskundige (en eventuele andere) onkosten niet meer - net als vroeger - bij de op zo 'n moment nooit bereikbare Spaanse huisjesmelker te ver voegen, maar in Enschede. moeten maar zien hoe ze hun geld terugkrij gen. Bijvoorbeeld: van een herbergier wiens schoonmaakster in de badkamer van kamer 642 van hotel Eugenia Victoria in Gran Cana- ria precies dat stukje zeep had laten liggen waarover de bewoonster, mevrouw Reina de G. uit Slappeterp (Fr.) uitgleed en haar enkel brak. John Faber, chef assurantiën bij Holland International: „Ja, wacht nou even, het is nog maar de vraag of de touroperator inderdaad verantwoordelijk is voor een dergelijk inci dent. Want - om het voorbeeld maar even aan te houden - toen onze inkoper het hotel dit voorjaar bezocht, lag dat stukje zeep er niet. Dus kunnen ze ons er ook moeilijk op aanspreken, vind ik." Waarmee Faber overi gens niet wil zeggen, dat zijn bedrijf dergelij ke claims niet tegemoet zal kunnen zien. „Oh nee! Er gaan ongetwijfeld de gekste dingen gebeuren. Er zitten in die nieuwe reisvoor waarden zoveel grijze gebieden." Grijze gebieden die wellicht uiteindelijk door de rechter zullen moeten worden inge kleurd. „Stel" vroeg iemand zich op een AN VR-bijeenkomst hevig transpirerend af, „dat iemand overlijdt omdat hij op vakantie in Thailand tijdens een ritje op een olifant door een fout van de geleider van zo'n beest afvalt, wie krijgt dan de zwarte piet? Die olifanten geleider, de organisatie die de olifanten in dienst heeft of de touroperator die de reis heeft verkocht?" Agaath Cleyndert, die na mens Holland International de juridische as pecten van de nieuwe reisvoorwaarden on derzocht: „Het ligt 'm er aan via wie die rit is geboekt. Als het bij de hostess van de tour operator is gebeurd, dan zou - zover ik het nu kan bekijken - die touroparator inderdaad aansprakelijk gesteld kunnen worden." Precies waar de reiswereld zo bang voor is. Want hoe de claim vervolgens weer te verha len op de bv Olifant in het verre Thailand? De groten zullen daar - onder begeleiding van de weinig genuanceerde, maar wel krachtige boodschap 'Denk-er- goed-om-wij-bezorgen-jullie- duizenden-klanten-per-jaar' minder moeite mee hebben, dan de kleintjes. Maar afgezien daar van: hoeveel werk gaat daar weer in zitten en (nog erger) hoeveel gaat dat allemaal kosten? Is het een boude veronderstelling te voorspellen dat vakantiereizen door die nieuwe reisvoorwaar den wel eens duurder zouden kunnen worden? Hans de Jong (De Jong Intra Vakanties): „Nee, dat is geen boude veronderstel ling." Temeer omdat ook nog maar moet worden afgewacht wat de met belangstelling langs de lijn toekijkende reisverzekeraars gaan doen. Een vakantieganger scheurt in Bulgarije tijdens een ski-ongeluk zijn kniebanden en stuurt de rekening van het zie kenhuis naar de assuradeur waarbij hij zich heeft verzekerd. Die weet daar wel weg mee: hij betaalt welliswaar uit, maar meldt zich vervolgens spoorslags bij de ziektekostenverzekeraar van de ongelukkige zodat die uiteindelijk voor de medische kos ten mag opdraaien. Zoals altijd al werd ge daan. Maar wat, als de toerist zich tijdens het incident voortbewoog op niet correct afge stelde ski's die via een touroperator waren gehuurd (hetgeen de komende winter moge lijk is)? Agaath Cleyndert zuchtend: „Ja, dat vraag ik me ook af. Misschien komt die klant wel rechtstreeks naar ons toe. Maar formeel gezien is de mogelijkheid dat zijn verzekeraar bij ons aanklopt en niet bij de ziektekosten verzekeraar, evenmin uitgesloten." John Faber echter, denkt dat het zo'n vaart Een bus in Thailand staat gereed voor vertrek naar het strand van Phuket Indien de bus betrokken zou raken bij een incident en een Nederlandse passagier raakt gewond, dan is het volgens de nieuwe reisvoorwaarden allerminst uitgesloten dat de reiziger de schade kan verhalen op zijn reisorganisatie. FOTO RUUD TAAL. niet zal lopen. Uit gesprekken met de grote reisverzekeraars meent hij te hebben begre pen dat daar aan dit soort claims nog niet wordt gedacht. „Dat zou ook een beetje gek zijn. Wij gaan, nu die nieuwe reisvoorwaar den zijn ingevoerd, aanmerkelijk hogere pre mies betalen voor verzekeringen tegen wette lijke aansprakelijkheid. Ik zie ze daarom niet zo vlug bij ons terugkomen met claims van mensen die bij hun verzekerd zijn. Dat kun nen ze niet maken. Als je 't mij vraagt, wordt de soep veel te heet opgediend. Het gaat alle maal best meevallen." Dreiging Zolang het om geneeskundige kosten gaat. misschien. Maar wat bij overboekingen, de gesel van het hedendaagse toerisme? Als de reisbranche ergens bevreesd voor is dan is het voor claims van de familie Q., die aange komen bij het reeds vijf maanden eerder ge reserveerde hotelletje hoort, dat alle kamers bezet zijn. Dick van Poppel van (gemeten naar het aantal passagiers), 's lands grootste reisorganisatie 'Vrij Uit': „Linke soep. Nie mand weet wat daar precies uit gaat rollen. Wij zijn volgens de nieuwe regels verant woordelijk en wij zullen de geleden schade moeten uitkeren. Dat wij daama die hotelier weer in z'n kraag moeten zien te vatten - wat nog een heel gedoe kan zijn omdat de wette lijke regels daar weer heel anders kunnen lig gen dan hier - is een probleem. Maar wat tot nog veel meer heibel aanleiding kan geven is de vraag: hoe groot is de schade? En wie be paalt dat?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33