Sprankje hoop voor 'Joegoslavië' Feiten Meningen Kattenstad President Macedonië vraagt Griekenland 'rationeel' te zijn ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 Wat de conferentie heeft opgeleverd: Milan Panic, premier van 'rest- Joegoslavië': Mooie woorden, geen daden. foto reuter kevin lamarque Alle partijen in het con flict zijn voor het eerst bij eengebracht. De belofte een einde te maken aan 'etnische zui vering' en de internerings kampen te sluiten. Erkenning van Bosnië binnen de grenzen van voor de oorlog. Zwaardere sancties te gen Servië en Monte negro. Meer VN-troepen om de humanitaire hulp te bege leiden. VN-waarnemers bij de Servisch-Bosnische grens. Er wordt volgende week in werkgroepen verder ge praat. En wat niet: Geen garantie dat de verplichtingen worden nakomen. De gevechten zijn niet gestopt, maar juist verhe- vigd. Geen VN-aanwezigheid in Kosovo. Geen garantie dat de veroverde gebieden wor den teruggegeven. Geen oplossing voor de status van Macedonië. Alija Izetbegovic, president van Bosnië-Hercegovina: Erkenning grenzen als troostprijs, foto af Conferentie in Londen weet concessies af te dwingen van Servië 'Met honing vang je meer vliegen dan met azijn'. Onder dat motto begonnen woensdag EG-voorzitter John Major en VN-chef Boutros Ghali aan Joegoslavië-conferentie in Londen. In zijn openingstoespraak maakte de Britse pre mier de deelnemers uit het voormalige Joegoslavië lekker met exportkredieten, handelsakkoorden, economische steun en wat dies meer zij. Op voorwaarde dat ze zich bereid toonden tot echfeonderhandelingen. „Dat wil zeggen bereid zijn concessies te doen en compromissen te sluiten", aldus Major. LONDEN* SIMONEV EN MARGREET VERMEULEN De dwarsliggers op de weg naar vrede zouden kein pfennigVny gen, siste de Duitse minister Kinkel (buitenlandse zaken). Vooral voor Servië gold dat het moest kiezen of delen: meewer ken of anders tot de paria van de wereldgemeenschap worden uitgeroepen en volstrekt geïso leerd raken. Wat zoiets kan be tekenen maakte de Oostenrijkse minister Mock (buitenlandse zaken) duidelijk door voor te stellen in het ergste geval alle telecommunicatie-verbindin- gen met Servië te verbreken. Het antwoord van de Serviërs, de Servische Bosniërs en van de andere strijdende partijen liet meer toezeggingen dan ooit te voren. De interneringskampen worden op korte termijn geslo ten, de Serviërs staan een deel van hun landveroveringen af en de zware wapens komen onder toezicht van de Verenigde Na ties. Bovendien worden de grenzen van Bosnië-Hercogovi- na erkend. Om kort te gaan: op papier is opnieuw aan alle voorwaarden voldaan om het bloedbad op de Balkan te stop pen. Wapenstilstand „Spaar me nieuwe wapenstil standen", had de Canadese oud-commandant Mackenzie van de VN-vredesmacht in Sa rajevo aan de vooravond van de conferentie geroepen. „Hoe mooier de overeenkomsten, hoe harder de gevechten daarna weer oplaaien", aldus Macken zie. De afgelopen dagen hebben dat ook weer bewezen. Mis schien zijn de nieuwe instruc ties nog niet aangekomen. Mis schien houden de strijdende milities er een eigen moraal op na, waar hun politieke bazen geen vat op kunnen krijgen. Misschien is er wel geen enkele intentie om het bloedbad daad werkelijk te stoppen. Als bewijs van goede wil had men op zijn minst gedurende De Nederlandse minister Hans van den Broek (buitenlandse za ken): Harde woorden voor Ser viërs. foto afp de vredesbesprekingen een wa penstilstand overeen kunnen komen. Het tegendeel gebeur de. Tijdens de London-confe- rentie vielen in Sarajevo en de rest van Bosnië tientallen doden en honderden gewonden. Maar vrijwel alle EG-ministers haastten zich om de toezeggin gen van de strijdende partijen als 'doorbraak' te verwelkomen. Zelfs de Bosniërs karakteriseer den het resultaat als „meer dan waarop we hadden durven ho pen". Major noemde het onder handelingsresultaat een belang rijke stap voorwaarts. „Maar we kunnen niet louter vertrouwen op de goede wil van de betrok ken partijen. We moeten de druk op de ketel houden om te zorgen dat deze afspraken na geleefd worden". Controle De druk wordt ten eerste opge voerd door de controle op de VN-duo Vance en Boutros Ghali: Meer troepen naar Bosnië. vOVib De journalist Philip Freriks ontdekt de binnenkant van het Braziliaanse regenwoud. Kijk vanavond naar Amazonia AVRO. Nederland I om 18.26 uur. 'Amazonia* is een produktie van AVRO, Belbo en Novib. Novib steunt de Amazone-Indianen in hun strijd voor behoud van het tropisch regenwoud. naleving van het handelsembar go tegen Servië te verbeteren. De Donau-staten krijgen de ver plichting en de daarbij beho rende middelen om schepen met een verdachte lading en/of verdachte bestemming aan te houden en te controleren. Bo vendien wordt het aantal waar nemers uitgebreid, dat toezicht houdt op naleving van het em bargo. Dat is mooi. De Belgische mi nister Claes verwacht zelfs dat de Serviërs met zo'n embargo binnen korte tijd op de knieën gedwongen zijn. Maar is dat werkelijk zo? Servië heeft haar voedselvoorziening goed gere geld door zich de graanvelden in oost-Kroatië toe te eigenen. Servië exporteert nog steeds energie. En het leger heeft enor me voorraden brandstof. Kroatische economen menen dat een zeer streng gecontro leerd embargo op zijn vroegst pas over een jaar de Serviërs echt in het nauw kan drijven. Een ander drukmiddel is al ge noemd: het dreigen met een di plomatiek, cultureel en politiek isolement van Servië. Dat klinkt foto ap gillian allen indrukwekkend, maar er is geen greintje overeenstemming be reikt over wat dat in zou kun nen houden. Ambassades slui ten? Daar is geen meerderheid voor. Ook het degraderen van de ambassades tot consulaten ligt erg moeilijk. Datzelfde geldt voor het verwijderen van 'Joe goslavië' (Servië en Monte negro) uit internationale instel lingen als de Verenigde Naties. Troefkaart Deze verschillen van inzicht die de wereldgemeenschap wel de gelijk verdelen, zijn zorgvuldig toegedekt. Er is bewust voor ge kozen zoveel mogelijk met één stem te spreken. In dat opzicht is de conferentie geslaagd. Maar als het er daadwerkelijk op aan komt „de knoet" te hanteren zoals minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken het graag noemt, scheurt het geslo ten front weer uiteen. De Verenigde Staten en de EG lijken hun allerbelangrijkste troefkaart tijdens de conferentie te hebben verspeeld. Van een (beperkte) militaire afstraffing van de grootste agressor in het De Servische president Slobodan Milosevic Hield wijselijk zijn mond dicht foto afp conflict zal voorlopig geen spra- macht in het voormalig Joego- ke zijn. Ook een Frans voorstel slavië betreft alleen het aantal om het Bosnische luchtruim vrij blauwhelmen: niet hun taken- te houden van vijandelijke pakket of hun geweldsinstruc- vliegtuigen werd onmiddelijk de nek omgedraaid. De Fransen op hun beurt stap ten daar grootmoedig overheen, ganisatoren zich ten doel stel- Want de EG kan het zich niet veroorloven vechtend over straat te rollen nu de publieke steun voor nauwere politieke samenwerking binnen de EG snel afkalft. Anders geformu leerd: de EG kon zich op dit moment in de geschiedenis den het verbreden en ver sterken van de druk op Servië dan moet de conclusie luiden dat dit doel deels bereikt is. De stem van de islamitische landen is daarentegen nauwelijks ge hoord. De waarschuwing van Turkije dat er een oorlog f geen regelrecht debacle permit- de religies dreigt, hangt onweer teren. En Frankrijk, met het oog sproken ergens in de lucht. En op het referendum over de EG- afspraken van Maastricht, hele maal niet. Resolutie Het zal de kwaadwillende par tijen in het voormalige Joego slavië niet ontgaan zijn dat zelfs Toch i: de befaamde Veiligheidsraad resolutie waarin het gebruik var „alle noodzakelijke middelen" wordt toegestaan om humani taire acties mogelijk te maken, van de agenda is gevoerd. De uitbreiding van de VN-vredes- wat Rusland betreft: dit land heeft zich voortdurend op de vlakte gehouden. De groot macht heeft zich volgens Van den Broek laten leiden „door haar historische angst voc teveel isoleren van Servië' n sprankje hoop het dat er een vredesregeling denk baar is voor het voormalige Joe goslavië. En dat is meer dan menigeen op had durven ho pen. STANDPLAATS ROME Een scène op een fraai terras van een chique Romeins restau rant: twee echtparen staan op het punt plaats te nemen aan hun tafel. Als een van de vrou wen de stoel naar zich toetrekt, klinkt een venijnige krijs. Een kat schiet onder de tafel van daan en verdwijnt tussen de ci troenbomen. De ober zegt licht ontstemd: „Maar mevrouw, zo laat u de kat schrikken." Katten de straatvariant wel te verstaan zijn heilig in Rome. Het heeft, zover ik kan nagaan, niets te maken met het katho lieke geloof. De Romeinen koesteren ze als hun eigen kin deren. In mijn straat houden zich een paar dozijn 'mici'op. 's-Zomers liggen ze bij voorkeur uitgestrekt op de linnen dakjes van de Fiats 500 en 's winters nestelen ze zich op de warme motorkap van pas geparkeerde auto's. 's-Middagsom half drie worden steevast door de ruim hartige buurtbewoners de res ten van de pasta en de kippe- bouten geserveerd op een bord onder de auto. Vanaf hun hoge posities kijken ze arrogant en superieur om zich heen. Tarzan, een grote ka ter die ik houd voor de leider van de straat en ook voor de va der van de meeste andere kat ten, bezet altijd de Fiat Panda van de slager. 's-Zomers op het linnen dak en 's-winters op de motorkap. Net als veel andere Romeinse katten is zijn oorspronkelijk wit te vacht verworden tot een on definieerbaar grauw-grijze poetsdoek. Hij heeft een dikke kop, waarin een oog half dicht zit en hij mist een fors stuk van zijn staart. Wie hem in de ogen kijkt, weet het: hij is de baas; Rome is van hem. De meest geliefde woonoorden van de Romeinse katten en dat is niet verwonderlijk gezien hun koninklijke karaktertrekken zijn echter de oude monu menten. De triomfboog van Constantijn, het Colosseum, de Piramide, het Forum, overal be vinden zich enorme kattenfami- lies, die alle keurig op tijd wor den gevoerd door de buurtbe woners. Ze zijn een attractie ge worden voor de toeristen, die graag een soezende 'micio'foto graferen tussen de tenen die ooit toebehoorden aan het im mense standbeeld van keizer Nero. Maar soms wordt de idylle wreed verstoord. Juist in een park in mijn wijk, is een wrede kattenhater actief. Katten wor den vergiftigd gevonden en soms hangen ze aan een ijzeren draad aan een boom. Nadat er een zo werd aangetroffen met daarbij geplaatst de tekst 'dit is noch de eerste, noch de laatste', was voor de buurtbewoners de maat vol. Een lid van 'Groen Links' heeft in de gemeenteraad de zaak onder de aandacht ge bracht. Politie en carabinieri zijn ingezet en bewoners posten in het park. De dader is echter nog steeds niet gevonden en het moorden gaat onverminderd door. Nu is al enkele dagen het zwarte LONDEN TONY BARBER THE INDEPENDENT President Kiro Gligorov van Ma cedonië hèeft er bij Griekenland op aangedrongen de westerse erkenning van zijn republiek niet langer tegen te houden. Volgens hem hebben de Grie ken op de lange termijn voor deel bij een vredelievende, sta biele staat aan hun noordgrens. De Griekse eis dat Macedonië haar naam verandert voordat de republiek wordt erkend, om schrijft hij als 'irrationeel'. „Als de Grieken niet zo'n irra tionele eis zouden stellen, dan zouden ze zien dat een onaf hankelijk Macedonië in hun voordeel is. Tenslotte grenzen zij met een onafhankelijk Mace donië niet aan een land met een sterk leger, maar eerder aan een kleine en stabiele staat. Als we betrokken waren geraakt bij de Joegoslavische oorlog, dan zou er gelijk over de Griekse grens zijn gevochten", aldus Gligorov. Athene heeft al maanden een blokkade ingesteld tegen Mace donië en heeft feitelijk een ver bond gesloten met Servië om het land zwak te houden. De Grieken weigeren Macedonië te erkennen, voor een deel omdat Macedonië een benaming is die exclusief tot het Griekse erfgoed zou behoren. Athene beweert ook dat Mace donië -j- de armste van de zes republieken die het voormalige Joegoslavië vormden aan spraak zou willen maken op de noordelijke Griekse provincie van dezelfde naam. De Mace- doniërs wijzen aanspraken op. andere staten echter af. Eerder dit jaar waren de meeste landen van de Europese Ge meenschap bereid Macedonië te erkennen, maar op de EG-top in juni in Lissabon bogen ze voor de Griekse druk en zeiden- ze dat de republiek haar naam moest veranderen. Gligorov denkt dat die koerswijziging is ingegeven door de angst dat Griekenland het verdrag van Maastricht niet zou onderteke nen wanneer Athene zijn zin niet zou krijgen in de kwestie Macedonië. „Het zal nog veel moeilijker worden voor de Grieken om te rechtvaardigen wat ze doen", zegt hij, „Met deze houding zijn er voor hen geen onmiddellijke voordelen en op de lange ter mijn nog minder." Gligorov zegt dat er een ernstig risico bestaat dat het Joegoslavi sche conflict zich van Kroatië en Bosnië-Hercegovina naar de zuidelijke Balkan verspreidt en dat de Servische provincie Kos ovo daarin meegezogen wordt. „Dat gevaar is groot, met name als de Serviërs niet willen praten en aan de Albanezen geen auto nomie willen verlenen, maar ook als de Albanezen het idee van verandering van de grenzen niet verwerpen." Ongeveer een kwart van de twee miljoen inwoners van Ma cedonië zijn etnische Albane zen, die zich hebben geconcen treerd in de hoofdstad Skopje en het westelijke deel van de re publiek. Zij werden in het com munistische Joegoslavië gedis crimineerd en, hoewel in de af gelopen anderhalfjaar de om standigheden zijn verbeterd, de onderdrukking zou wel eens kunnen uitlopen op het streven naar een Groot-Albanië: een sa mensmelting van Kosovo, west- Macedonië en Albanië zelf. De Albanese leiding in Kosovo ontkent expansionistische am bities te hebben, maar wijst er op dat de greep van het Servi sche leger en politie op de pro vincie zo onderdrukkend is dat veel Albanezen onafhankelijk heid, mogelijk gevolgd door ver eniging met Albanië, als de eni ge optie beschouwen. Gligorov zegt dat een explosie in Kosovo „zeer negatief zou zijn voor Macedonië. In de eer ste plaats zou dat leiden tot een zo groot aantal vluchtelingen dat Macedonië het niet aankan. Daarbij komt dat de Albanezen in Macedonië de Albanezen in Kosovo te hulp kunnen schie- VERTALINC: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET dak van de Panda van de slager leeg. Tarzan is onvindbaar. De slager legt zijn vleesresten on der de auto, maar Tarzan schuift niet aan. Net als de meeste katers bezocht hij graag Villa Lazzaroni, vooral voor zijn amoureuze escapades. Hij is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van de mysterieuze kattenmoordenaar. Nooit ge dacht dat ik de arrogante blik van deze Romeinse heerser ooit nog eens zou missen. CORRESPONDENT De Britse premier John Major en VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali, gezamenlijk voorzitter in Londen: voortzetting overleg mager suc ces. foto wpa-rota

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2