De kijker ziet door de bomen het bos niet meer De ijzeren wilskracht van Frank Williams a Sport ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 t Miljoenendans om de uitzendrechten van sportprogramma's duurt voort Zo'n tien jaar geleden deed voormalig bondscoach Jan Zwartkruis de ietwat gechar geerde voorspelling dat er in het jaar 2000 alleen nog maar cameralieden in het voet balstadion zouden zitten. Plus, vanzelfsprekend, de spelers en op de bank de trainers, verzorgers en wisselspelers. En dat hij, opa Zwartkruis, tegen die tijd thuis voor de buis zou zitten. Net als de rest van Nederland. Met een hapje en een drankje en met de be nen omhoog. HILVERSUM ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Zo'n vaart zal het niet lopen, maar dat het gedragspatroon van de voetbalconsument door de razendsnelle ontwikkeling in medialand zich steeds meer verplaatst naar de huiskamer is onmiskenbaar. Het een hoeft het ander echter niet uit te slui ten, denkt Hans Schraders, marketingdeskundige en expert op het gebied van sport en re clame. ,,De tv biedt volop amu sement, toch is een musical als Les Miserables dag-in dag-uit uitverkocht en trekt André van Duin elke avond volle zalen. Waarom zou dat in het topvoet bal niet kunnen gelden?" Als het produkt tenminste voldoet aan de behoefte van de consument (Ajax) en de accom modatie (PSV) is aangepast aan de eisen van deze tijd. Anders komen de clubs (Roda JC, FC Twente, Den Bosch) onherroe pelijk in de problemen. Het is daarnaast van essentieel belang dat de verschillen tussen arm en rijk niet nog groter worden dan ie nu al zijn. Die onevenwichtigheid, zowel op nationaal als internationaal niveau, is funest voor het prof voetbal, constateert Schraders. „Ajax, Feyenoord en PSV zullen er voor moeten zorgen dat de collega's op sterkte blijven. Een I monopoliepositie is nooit goed en loopt altijd verkeerd af'. Verdeelsleutel Schraders verwerpt het idee van de top-drie om de verhoogde inkomsten uit tv-rechten niet meer gelijkelijk over de clubs te verdelen. ,Ajax, PSV en Feye noord zullen de meerwaarde uit het Europese circuit moeten ha len en zelf tv-produkties moe ten gaan maken. En niet, zoals ie nu willen, gaan tornen aan de verdeelsleutel omdat ze lan ger op tv zijn dan RKC'of MW. Het zou hetzelfde zijn als in het wielerpeloton Bugno tegen Tour-organisator Leblanc zou zeggen: 'Hoor eens, ik ben 80 keer zoveel in beeld als een an der, betaal mij maar een mil joen'." „Het profvoetbal", herhaalt Schraders nog maar eens, „moet voor een andere organi satie kiezen (kleinere divisies) en ervoor zorgen dat klein de steun van groot houdt. Zo'n Numan-zaak is nou een typisch voorbeeld hoe je zaken niet re gelt. Dat schept enorme weer standen en heeft er toe geleid dat Twente nu live-reportages wil verbieden of anders geld wil zien." De Enschedese club heeft in middels de steun gekregen van achttien andere clubs, waaron der sub-toppers als Roda JC, FC Groningen en FC Utrecht, die menen dat de extra tv-inkom- sten van naar schatting 250.000 gulden onder de clubs verdeeld moeten worden. Commercie Met de introductie van kabel-tv en de daarmee verbonden op komst van commerciële sta tions als Eurosport, Sportnet, RTL4, SAT 1 en RTL Plus ziet de tv-kijker nu al door de bomen het bos niet meer. Op elke wille keurige dag van de week, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, is er wel sport op tv. Is het niet rechtstreeks, dan wel inge blikt. Het einde van die ontwik keling is nog lang niet in zicht, is de voorspelling van Schra ders. Tot diepe droefenis van Dé Stoop, die bij herhaling waar schuwde tegen deze vorm van over-consumptie en maar niet snapt waarom de KNVB geen paal en perk stelt aan de uithol ling van voetbal als 'publieks- vermaak op de zondagmiddag'. „Tegen de tijd dat de clubs op zondagmiddag de winkel moe ten openen, zijn de mensen al bekaf van het tv-kijken", schampert ex-bestuurder Stoop, „En dan moet je om kwart over vier de winkel weer heel gauw sluiten, anders missen ze PSV- Ajax. Je hebt niet eens meer de tijd om te eten. Dan is het toch niet zo gek dat de huishoud boekjes van de clubs niet meer kloppen. Als het voedsel er niet meer is, ligt dat aan de KNVB, niet aan de clubs." Het is vechten tegen windmo lens; de opvatting van Stoop past bovendien niet meer in een tijd van gemak en comfort, die de televisie het kijkersvolk te bieden heeft. Eén druk op de knop, en de hele sportwereld ligt aan je voeten. De tussentijd se commercials zijn hinderlijk, maar die nemen de kijkers op de koop toe. De commerciële waarde van topsport is enorm, de bedragen die daarvoor be taald worden navenant. Een voorbeeld ter illustratie. De European Broadcasting Union (EBU), het Europese sa menwerkingsverband, betaalde in de periode 1987-1991 zes miljoen dollar voor de tv-rech ten van het WK-atletiek. Voor de twee komende edities (Stuttgart '93 en Gothenburg '95) incasseert de IAAF, de in ternationale atletiekfederatie bijna zestien keer zoveel, 93 miljoen dollar. Een commer cieel station was zelfs bereid 130 miljoen dollar neer te tellen. De club van voozitter Primo Nebiolo ging echter (nog wel) in zee met de EBU, omdat de uit straling van Europese media reus beter zou aansluiten bij het image van de IAAF. Kijkcijfers In medialand draait alles om de commerciële waarde, de kijkcij fers dus. In dat opzicht scoort sport hoog, voetbal op topni veau zelfs extreem hoog. Uit schieters naar boven zijn Enge land, Italië en Duitsland, waar de tv-rechten voor competitie en bekerwedstrijden inmiddels in handen zijn van commerciële stations. In Engeland kocht Bri tish Sky Broadcasting Televi- Hans Schraders: „Ajax, Feyenoord en PSV zullen er voor moeten zorgen dat de collega's op sterkte blijven." foto cpd Kees Jansma: „Dat is appels met peren vergelijken." foto archief sion, een pay tv-station, de rechten voor de komende vijf jaar voor een miljard gulden, in Duitsland telde SAT 1 voor een zelfde periode 700 miljoen Mark neer. De clubs in de Italiaanse Serie A mogen jaarlijks een be drag verdelen van 167 miljoen gulden, in Spanje was dat vorig jaar 74 miljoen gulden. Daarbij vergeleken is de jaar lijkse zes miljoen van de NOS een aalmoes. „Dat is appels met peren vergelijken", zegt Kees jansma, de chef van Studio Sport, verontwaardigd. „Als je bovendien alles bij elkaar optelt, de competitie, interlands, live reportages en bekerwedstrijden, zaten we vorig seizoen al gauw op zo'n tien miljoen gulden". Veel te weinig naar de zin van de clubs, en dan vooral van Ajax, PSV en Feyenoord, die mi nimaal het dubbele verlangen. Een bedrag tussen de twaalf en vijftien miljoen gulden lijkt redelijk, maar de commerciële waarde is volgens Schraders mi nimaal twintig miljoen „als je uitgaat van een gemiddeld kij- kersbereik tussen de twaalf en twintig twintig procent. Het Ne derlandse voetbal moet dan echter wel in een ander raam werk worden geplaatst", zo zet Schraders de makers aan het denken. „En dat geldt niet al leen voor de KNVB, maar ook voor de NOS. Studio Sport werkt volgens een oud stramien en is de laatste tien jaar nauwe lijks veranderd. Terwijl het Ne derlandse clubvoetbal helemaal niet spannend is. Er gebeurt toch niks? De NOS zal meer le ven in de brouwerij moeten brengen". DSIeutelwoord Hét sleutelwoord voor de ko mende jaren, weet Schraders absoluut zeker, is interactieve tv. Daarbij wordt het de kijker mogelijk gemaakt z'n eigen beelden te selecteren. „Hoe dat in z'n werk gaat? Heel simpel legt Schraders uit. „Je kiest bij voorbeeld voor een van de tien camera's die Michael Jordan volgen. Dat kan ook met Van Basten. Vanuit je luie stoel, met één simpele druk op de knop. Daarnaast zijn er andere vor men mogelijk. Van tv-toto, het voorspellen van de einduitslag, tot het oproepen van allerlei statistiekenDit soort televisie is volgens Schraders interessant voor de commercie, 'omdat ad verteerders dan heel klantge richt kunnen werken'. De voormalig verkoopleider van een gerenommeerde jene verstokerij drukt de KNVB en de clubs daarom op het hart een eigen tv-concept te gaan maken en de auteursrechten goed te regelen. De NBA (National Bas ketball Associaüon, de profliga in de VS) is daar volgens hem heel aardig in geslaagd. „De be slissing om het 'Dreamteam' naar de Olympische Spelen te sturen, is een weloverwogen stap geweest. Nu al worden de beelden van basketbalwedstrij den in 93 landen uitgezonden, na Barcelona denkt de NBA door te kunnen schieten naar 120 125 landen. In Nederland betalen de NOS en RTL 4 samen al 130.000 dollar. Reken dan maar uit hoeveel dat wereldwijd Abonnee-tv Een voor Europa nieuwe trend is pay-tv of wel abonnee-tv, die vorige week in Duitsland zijn première beleefde met de Bun- desliga-wedstrijd Dortmund- Schalke. In ons land heeft Free Choice, een bedrijf in Nijme gen, dertig miljoen gulden geïn vesteerd in de voorbereiding en rekent het bedrijf straks op an derhalf miljoen aansluitingen. De eerste proefuitzendingen zijn inmiddels achter de rug, als alles naar wens verloopt, is op 1 december de aftrap. Ook al weer in navolging van de Vere nigde Staten, waar Time War ner, een sportzender, met 17,3 miljoen abonnees de grootste van de drie is. De tijd dat de traditionele zenders het rijk alleen hadden en rustig met de armen over el kaar konden blijven zitten, be hoort voorgoed tot het verleden. Dat ondervonden deze zomer in Duitsland ARD en ZDF, in Engeland de BBC, eerder al in België de BRT en nu in ons land de NOS. Het geldt ook voor de EBU. EG-commissaris Jean Dondelin- ger was tijdens de dit voorjaar gehouden kabel- en satelliet conferentie in Londen heel dui delijk. „De EBU maakt misbruik van een machtspositie, die ech ter in strijd is met het Europese recht. Daarom zullen in de toe komst ook de commerciële sta tions moeten kunnen meedin gen naar de tv-rechten van gro tesportevenementen." Verlamde teammanager 'stuurt' Nigel Mansell naar wereldtitel j ^et rennerskwartier is verlaten. De motoren ronken. De eerste auto's staan al op de baan. De monteurs drommen gespannen samen in dé pits. Een hoopje mens, kalend en in zwart ge kleed, wordt in een rolstoel energiek naar de pitsstraat ge duwd. De krachteloze armen i van de man doen mee voor spek en bonen. Een verpleger doet het echte werk. Frank Williams (50) is een bij- Zonder mens. Zijn Williams Grand Prix-team is een buiten gewoon formule 1-team. Frank JVilliams is sinds voorjaar '86 j vanaf zijn borst verlamd na een zwaar auto-ongeluk. Het bleek Voor hem geen beletsel om zijn ploeg terug te brengen aan de top van de formule 1 met een wereldtitel voor Nigel Mansell en een onomstreden titel voor beste constructeur van 1992, na Ken jarenlange achtervolging op feijn rivaal McLaren. Besturen ■Williams leidt nu een onderne ming die jaarlijks een half mil jard gulden omzet. Hij begon in Jde jaren zestig met zijn eerste leigen renstal. Een succesvolle •loopbaan als rijder zat er niet in. ►Zijn talenten lagen meer op het ;vlak van besturen dan van stu ken. Nu, verscholen achter Jbeeldschermen en een tv-moni- ïtor, volgt hij iedere beweging in Ide wedstrijd en geeft hij, man 'van weinig woorden, fluisterend •zijn instructies en commentaar •via de intercom aan zijn staf en ;zijn coureurs Mansell en Patre- ;se. In 1969 zette hij voor zijn Jmaat Piers Courage een formule Jl-auto in. Met een Brabham •hadden zij redelijk succes. Een ;wijder perspectief gloorde. De :Tomaso bouwde voor hen in '70 ,een gloednieuwe auto. Frank Jzou de boel regelen en Piers Jwas de coureur. Het avontuur eindigde in een drama toen Piers Courage die zomer veron gelukte op Zandvoort. Een van de eerste van vele tegenslagen op de lange weg naar succes. Williams behoort sinds 1979 bij de topteams. Dit jaar wordt de vijfde wereldtitel voor con structeurs opgetekend. Alan Jo nes, Keke Rosberg en Nelson Pi quet werden achter het stuur van een Williams, met een Ren ault-motor, wereldkampioen. „Ik was zestien toen ik mijn eer ste race zag", zegt Frank. „Ik was definitief besmet met het snelheidsvirus. Ik was geen goe de coureur. Ik kon beter rege len. Samen met Piers Courage trok ik door Europa. Na de dood van Piers ging ik alleen verder, zo goed en kwaad als dat toen kon. In die tijd was een tele fooncel naast de zaak soms mijn kantoor omdat de lijn naar de garage was afgesneden. Ik kon de rekening niet betalen." Rammelkasten Met een paar March-auto's die hij verhuurde aan de meest bie dende coureurs kwam hij de volgende seizoenen door. Gijs van Lennep behaalde achter het stuur van een van die 'snelle' rammelkasten zijn enige WK- punt. Williams was de kam pioen van de kleine sponsors. Hij had de eerste grote vis aan de haak toen hij de Canadees Walter Wolf interesseerde voor zijn team. Maar de resultaten waren negatief. Frank stapte op om opnieuw zijn eigen team op te richten met de ambitie om onder de naam Williams Grand Prix Engeneering een eigen for mule 1-auto te bouwen. De architect van alle Willi- ams-bolides is sindsdien Patrick Head. De ironie van het lot wil: de dat juist in die tijd Wolf met zijn wagen flink aan de weg timmerde. Had Frank misge gokt? Met het geld van Arabi sche sjeiks werd een succesvolle auto gebouwd. Alan Jones en Frank Williams (r) overlegt met zijn rijder Nigel Mansell. Het duo won dit Formule l-seizoen alles wat er te winnen viel. Clay Reggazzoni stuurden de Williams-auto's naar het ere- schavot in 1979. In 1980 en in de jaren daama werd geoogst met Grand Prix- overwinningen en wereldtitels voor de ploeg en rijders als Jo nes, Reutemann, Rosberg en Pi quet. In 1985 werd Nigel Mansell bij de ploeg gehaald. De verdiensten uit de formule 1 waren inmiddels belegd in een fabriek in Didcot met eigen windtunnel. Naijver Toch ging niet alles voor de wind. Een aantal malen werd de eer weggekaapt door de ande ren die over mindere auto's be schikten dan de Williams-cou- reurs. Oorzaak: domme pech of ordinaire naijver tussen de rij ders onderling. Ook zagen de concurenten van Williams kans een wig te drijven in zijn zakelij ke belangen. Een dieptepunt diende zich aan toen hij op 8 maart 1986 in Zuid-Frankrijk van de weg raakte met een huurauto terwijl hij onderweg was van testritten op Le Castel- let naar het vliegveld van Mar seille. De volgende dag hoorde zijn vrouw Virginia van de dok toren dat er weinig hoop was op herstel. Mocht hij overleven, dan zou hij blijvend verlamd zijn. De formule 1-gemeenschap, meestal verdeeld, sloeg de han den ineen. Onder leiding van Bemie Ecclestone werd het transport georganiseerd per pri- vé-vliegtuig naar een ziekenhuis in Londen. In Engeland volgde een moeizaam herstel. Frank vocht met ijzeren wilskracht voor zijn leven. Al op 13 juli van dat jaar was hij terug, in een rol stoel nu, bij de Grote Prijs van Engeland. Een prestatie van formaat die nog meer respect afdwong in de formule 1-wereld dan zijn ja renlange fitheids-manie. Altijd liep Williams - in de pitsstraat - een paar ronden over het circuit in looppas. Vaak tot grote hilari teit van de omstanders, maar Williams was niet zomaar een jogger. Hij had zich ontwikkeld tot een marathon-atleet die de klassieke afstand ruim binnen de drie uur kon afleggen. In dat rampjaar verspeelde Williams het gebruik van de toen oppermachtige Honda motoren aan McLaren. En ook nu weer werd dat ongeluk een geluk met de terugkeer van Renault in de formule 1. Wat de Fransen zelf niet voor elkaar kreeg met zijn fameuze turbo motoren, een wereldtitel, deed Williams dit jaar voor de fa briek. Theo van Seggelen is een van de vele oud- voetballers die na hun carrière op de groene velden een balletje gaan slaan op het rode gravel. De oud-prof van Telstar en speler van onder meer LFC en UVS staat buiten het veld aan het hoofd van de vakbond voor voetbalprofessionals; de vereniging voor contractspelers. Waarom ben je juist met tennis begonnen? „Mijn maatje Henk Zandbergen heeft een tennisgekke vriendin. Toen we allebei stopten met voetbal was de keus dus makke lijk gemaakt. We hebben ons aangemeld bij Roomburgen meteen een paar lessen geno men. Maar al snel was ik erach ter dat de sport niet leuk is als je geen partijtjes speelt. Toen heb ben we de technische commis sie zover gekregen dat we com petitie mochten gaan spelen en dat doen we nu al zo'n vijf jaar." Wot heeft tennis voor op voet bal? „Nou niet veel, want voetbal is natuurlijk ver verheven boven het tennis. Met voetbal heb je veel meer mogelijkheden. Het aardige aan tennis is wel dat je constant met je neus op de fei ten wordt gedrukt. Die bal mag maar een keer stuiteren en om de drie seconden zweeft die al weer voor je neus en moet je naar een volgende oplossing zoeken. Je speelt voortdurend tegen jezelf. Maar ik heb geen tijd om me echt in het spelletje te verdiepen. Ik ver gelijk het altijd maar met skieën. Dat zal ik ook nooit echt goed leren." Waarom kom je te genwoordig zo veel voetballen tegen op de tennisbaan? „Ik denk dat dat wel game set match (A? Wgi t' Naam: Theo van Seggelen. Leeftijd: 38 jaar. Beroep: Voorzitter WK S Club: Roomburg. meevalt. Iedereen gaat tegenwoordig tennissen. Voet ballers pakken het alleen iets sneller op, omdat die meer balgevoel hebben. Dus op toernooien en in de competitie vallen ze op, maar tussen de recreanten lo pen nog meer niet-voetballers volgens mij. Een voetballer is fa natieker en wil wedstrijden spe len." Als voorzitter van de voelbalspe- lersvakbond kijk je natuurlijk ook hoe het in andere sporten geregeld is. Wat valt je op? „De tennissers hebben het goed voor elkaar met de ATP, de vak bond. Vooral de toppers hebben alles onder controle en bepalen de gang van zaken. Dit in tegen stelling tot de voetballers. Ik heb het niet over geldzaken, maar over het meebepalen van het beleid. Ik wil dat ook voor elkaar krijgen in de voetbalwereld, maar dat is voorlopig nog een droom. In mijn functie hoop ik het nog een keer mee te maken dat de voetballers meer invloed krijgen." Volgend jaar ga je weer voetlxil- len bij (A'S. Misschien wel in het eerste. Heb je heimwee naar de wei of komt het door je werk dat voetbal weer trekt.? „Nou het werk zou mijn rentree eerder tegenhouden. Ik loop da gelijks in net wereldje rond en sta ermee op en ga ermee naar bed. Hou het maar op het Borg-complex. Niet dat ik met hem te vergelijken ben, hij was tenslotte een van de grootste ten nissers die ooit be staan heeft, maar na een aantal jaren ga je het spelletje dom weg missen en krijg je weer zin om 's zondags een balletje te trappen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23