Leidsch Dagblad Beleggers steken geen geld in de Betuwelijn Duitse rechtsradicalen reizen gevluchte asielzoekers achterna Wethouder Oegstgeest beboet voor belediging Ravage in Wassenaar bij dodelijk ongeval Russen geven gestolen boeken uit Tweede Wereldoorlog terug Zondag 30 augustus wordt een woonwandeldag. Gymles bij PIET KERKHOF ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1S60 NR. 39942 LOSSE NUMMERS 1,50 'Vliegen vangen' 2'Met honing vang je meer vliegen dan met azijn', ofwel het motto van deJoegoslavië-conferentie in Londen. Gevaarlijke operatie r De Italiaanse politie 3 voert een nieuwe over plaatsing uit van gevaarlij- ke mafiosi. ITeylingen V\ q De geschiedenis I 27 van de Ruïne van Teylingen is zichtbaar op een permanente expositie in de open lucht. Samenwerking Q y< De protestantse J I kerken slaan de handen ineen om de ho gere kosten door dalend kerkbezoek te drukken. 'We worden niet vrolijk van de winstprognoses' In diverse Europese steden is gisteren gedemonstreerd tegen de rassenrellen in Rostock. In Amsterdam ver sperden actievoerders met spandoeken de toegang tot het Duitste consulaat foto anp koen suyk De financiering van de Betuwe-spoorlijn loopt gevaar. Grote beleggers blijken vooralsnog niet bereid geld te ste ken in de aanleg van de omstreden route. Pogingen van de overheid om investeerders voor het miljardenproject te vinden, leveren tot dusverre geen enkel resultaat op. den. De rest van het geld wordt betaald uit de schatkist en uit de extra opbrengst van het Ne- arnhem cpd rostock dpa-afp Rechtsextremistische Duitse jongeren hebben de nieuwe onderkomens van uit Rostock geëvacu eerde asielzoekers in Hinrichshagen en Greifs- wald als nieuwe doelwitten gekozen. Dat heeft de Duitse politie gisteren bekendgemaakt. In Hin richshagen kwam het gisteravond al tot ongere geldheden tussen de politie en relschoppers. Ook bij een van de drie asielzoekerscentra in Greifswald braken gisteravond ongeregeldheden uit. Rechts-radicale jongeren staken een auto in brand. De politie noemde geen aantallen maar andere bronnen melden dat honderden jongeren op weg zijn naar Greifswald. De politie in Rostock maakte zich gisteren op voor nieuwe ongeregeldheden vandaag, wanneer ongeveer 10.000 linkse demonstranten worden verwacht om te protesteren tegen de vreemdelin genhaat in Duitsland. De autoriteiten vrezen dat demonstranten slag zullen leveren met skinheads en andere rechtsradicalen. Een politiemacht van 2.000 man is op de been gebracht. Gisteravond was het, voor de eerste keer deze week, rustig in Rostock. Pagina 5: Minister heeft begrip voor inwoners Rostock. Bij beleggers bestaat vooral on zekerheid over de winstgevend heid van het project. Ze vragen zich af of de Betuwelijn straks inderdaad zo veel wordt ge bruikt als de Nederlandse Spoorwegen voorspiegelen. Dat blijkt uit een enquête die de Arnhemse Courant hield on der een aantal belangrijke po tentiële geldschieters. De Ar- hemse Courant maakt deel uit van de Gemeenschappelijke Persdienst, waartoe ook deze krant behoort. Onlangs nog liet een woord voerder van het ministerie van verkeer en waterstaat weten dat de financiering van de lijn geen probleem vormt. „Het bedrijfs leven is wel degelijk geïnteres seerd", vertelde hij. „We heb ben contacten waaruit dit blijkt." Volgens de regeringsplannen moeten institutionele beleggers als verzekeraars en pensioen fondsen een derde van de aan- legkosten van de spoorlijn, die een nieuwe verbinding vormt met Duitsland, voor hun reke ning nemen. Volgens de laatste cijfers komt dat neer op een be drag van ruim drie miljard gul- In een reactie laat een woord voerder van Verkeer en Water staat weten „niet verrast" te zijn over de terughoudendheid van de beleggers. „Het is nog veel te voorbarig om hier uitspraken over te doen", aldus woordvoer der H. Houtman. Volgens hem worden beleggers pas over een jaar benaderd met de vraag om te te investeren. „We moeten eerst meer gegevens hebben." Onderzoek levert andere ge gevens op. Ondanks gesprekken van het ministerie van econo mische zaken met vertegen woordigers van pensioenfond sen, banken, verzekeraars en bedrijven is nog geen cent toe gezegd. Er bestaat veel wan trouwen tegenover de uitvoer baarheid van het project en te genover de weigering van de overheid het risico voor de be leggers af te dekken. Een woordvoerder van het pensioenfonds voor de gezond heidszorg PGGM vindt afdek king van riscio's door de over heid een voorwaarde om te in vesteren. „Als het rendement onvoldoende is, betalen we niet mee. Een verkeerde investering kan leiden tot premieverhoging en dat is onwenselijk. We wor den niet vrolijk van de (winst- jprognoses over de Betuwelijn. Nee, we staan zeker niet te springen om mee te doen." De reactie van verzekerings maatschappij Amev-Nederland laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Directeur J. Ver loop: „Veel te veel risico's. De lijn hangt nog van onzekerhe den aan elkaar." den haac/oecstgeest. liesbeth buitink De Oegstgeester wethouder T. Kohlbeck (PvdA) is schuldig be vonden aan opzettelijke beledi ging van de Leiderdorpse acti viste R. Dekkers. Politierechter A. Fockema achtte gisteren be wezen dat de wethouder Dek kers heeft toegevoegd: „Je hebt fascistische neigingen en je bent ook nog fascist" en: „Met dit soort fascistoïde gepraat wil ik niets te piaken hebben." Een verbijsterde en emotionele Ko hlbeck kondigde onmiddellijk na de uitspraak aan in hoger beroep te gaan. Hij zegt zich nog te beraden op zijn positie als wethouder. De politierechter zei in haar vonnis Kohlbecks politieke functie mee te wegen. „Ik houd er rekening mee dat u als wet houder zoiets zegt. Juist als be stuurder moet u zich bewust zijn van de consequenties van uw woorden", aldus Fockema. Kohlbeck kreeg een boete van 150 gulden of drie dagen hech tenis. Eerder werd hem al een schikking van 150 gulden gebo den, maar die heeft hij gewei gerd. Kohlbeck herhaalde in zijn verklaring dat hij Dekkers alleen van 'fascistoïde gepraat' heeft beschuldigd. Hij heeft dat ge daan tijdens een gesprek over de restauratie van het Jagers- huisje op het landgoed Oud Poelgeest. Dekkers zou daar hebben gezegd dat Kohlbeck meer deed voor asielzoekers dan voor 'echte' Nederlanders. „Als dat morgen weer tegen mij zou worden gezegd, zou ik weer de plicht hebben om te zeggen dat dat fascistoïde ge praat is", zei Kohlbeck gisteren. Juist daaruit bleek volgens de rechter dat de wethouder de opmerking doelbewust heeft gemaakt en het een opzettelijke ZATERDAGS BIJVOEGSEL Touroperators hijsen de stormbal. Er komen nieuwe reisvoorwaarden. Wie gaat (dat) betalen? In heel Duitsland worden dagelijks buitenlanders bedreigd en in elkaar geslagen. Rostock is overal. Van alle christelijke kerken is die van 'Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen' de snelst groeiende. De zendingsdrift van de Mormonen. Het nieuwe Amstel Hotel. Een sprookje voor 70 miljoen gulden. Denkwijzen Woody Allen. Ex-dwangarbeiders uit de Tweede Wereldoorlog hunkeren naar erkenning. Een vergeten groep Oorlogsslachtoffers. Dollar laag PC's goedkoperJK Bijvoorbeeld: 386 DX, 40 MHz, 2 Mb RAM, 106 Mb Harddisk 2265,-- incl. BTW BACKUP SERVICE 071-144242 (TIP: bel vandaag nog...) wassenaar Een nog onbekende man is gisteravond in Wassenaar om het leven gekomen nadat hij met zijn wagen op de secundaire weg bij de Rijksstraatweg van de rijbaan vloog. Het slachtoffer was waarschijn lijk op slag dood. De ontspoorde wagen veroorzaakte een enorme rava ge. De auto schoot door het hek van het caravancentrum HCC en boor de zich in een paar caravans. Onderweg sneuvelde ook een elektrici teitshuisje, waardoor een aantal woningen urenlang zonder stroom kwam te zitten. De politie weet nog weinig over de toedracht van het ongeluk, behalve dan dat de bestuurder vermoedelijk te hard heeft ge reden. Ook de precieze hoogte van de schade is nog niet bekend. foto»frans roomer Zot»rdog 29 ougutt< INTERNATIONAAL JAZZFESTIVAL ir wd hr Wvof twd England I ff» Quart* Wof* lomttUir.il lahMyod Wiltod IGOH ftv»» Crwido WcOithrUio iMwil kW ror lat» Iwmi toe top IUUI Gte Griti Wan* t.Hrr, Gar*. MttWlliiMliri Tel informatie 01736 9803900' VW Noordw>|l 01719 19321 WEU verleent VN extra steun ex-Joegoslavië LONDEN-ANP 'Geste om isolement te verbreken amsterdam anp Vijfhonderd boeken die door de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog uit Nederlandse biblio theken en privé-collecties zijn gestolen, komen terug naar Nederland. De teruggave gebeurt op initiatief van de M. I. Rudomino Bibliotheek voor Buitenlandse Literatuur in Moskou, die de boe ken sinds 1982 in bezit heeft. De boeken zullen voor zover mogelijk worden teruggeven aan de rechtmatige eigenaar. Vanaf 2 september worden de boeken „enkele dagen" tentoongesteld in de Universiteitsbibliotheek in Amsterdam. Prof. dr. F. Janssen, directeur van de Bibliothe- ca Philosophica Hermetica in Amsterdam, zegt dat de overdracht een geste van de Russen is. „Ze willen schoon schip maken en hopen met de te ruggave enigszins uit hun isolement te komen." De 500 titels die nu worden teruggegeven, vor men slechts een klein deel van de ontvreemde boeken die aan het einde van de oorlog in Russi sche handen vielen. Hoe groot de totale omvang is, is onbekend. De gestolen boeken zijn voor het merendeel historische en literaire boeken uit de jaren 1900-1920. Ongeveer 10 procent zou in de ogen van de Duitsers verdacht zijn geweest, zoals bijvoorbeeld de bibliografie van Karl Marx. De directeur van de Rudomino Bibliotheek zou Janssen in het bijzijn van de Russische minister van cultuur overigens ook hebben verteld dat de Gutenberg-bijbel uit 1454 in Russisch bezit is. Deze bijbel is het oudste gedrukte boek ter wereld en heeft een waarde tussen de 20 en 50 miljoen gulden, schat Janssen. Het boek, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog uit Leipzig werd ont vreemd, zou zich in de Lenin-bibliotheek in Mos kou bevinden. De teruggegeven Nederlandse boeken vertegenwoordigen volgens Janssen geen uitzonderlijke waarde. Wel zijn de verzamelde werken van Multatuli uit 1900-1906 bijzonder. Zondag 30 augustus is IKEA Delft, van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Kom ook gezellig woonwandelen! amsterdam sliedrecht duiven/arnhem delft zwart en wit per paar HET WOORD IS AAN Nico van Suchtelen Een mens kan niet breken; verdriet kan hem alleen sterker maken en zachter. VANDAAG Binnenland- Buitenland - Cultuur Familieberichten4 Feiten en meningen2 Financiën26,27 Info29 Religie31 Sport21,23 Zaterdags bijvoegsel 33 t/m 39 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI voor vandaag Later af en toe zon Veel bewolking en een enkele re gen- of onweersbui, In de loop van de dag van het westen uit af en toe zon. Middagtemperatuur on geveer 19 graden. Wind uit weste lijke richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerker* Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Nnnrdwijk. tel 0i71<mas66 fax. 01719-48517 De Westeuropese Unie (WEU) gaat de Verenigde Naties (VN) steun bieden bij de uitbreiding van de VN-operatie in het voor malige Joegoslavië. De minis ters van buitenlandse zaken en defensie van de negen lidstaten van de WEU hebben gisteren in Londen daartoe besloten. Tot uitbreiding van de VN-operatie werd deze week besloten tijdens de tweedaagse vredesconferen tie in de Britse hoofdstad. Tijdens de WEU-bijeenkomst werd besloten ongeveer 5.000 militairen met transport- en lo gistieke middelen aan de VN ter beschikking te stellen, zo ver klaarde de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Emilio Colombo. Nederland heeft geen concre te nieuwe toezeggingen gedaan omdat Den Haag eerder al voor de konvooien met hulpgoede ren zestig vrachtwagens met tweehonderd man personeel beschikbaar heeft gesteld en voor het toezicht op zware wa pens twintig officieren Minister Van den Broek van buitenlandse zaken verklaarde na afloop van de bijeenkomst dat de WEU op dit moment niets ziet in militaire interventie in het voormalige Joegoslavië. Rechter weigert omgangsregeling golden retriever haarlem arthur maandag De Haarlemse waarnemend rechtbankpresident mr. G. Zweers heeft gistermiddag in kort geding geweigerd een om gangsregeling op te leggen voor een hond. Twee vroegere echt genoten hadden ruzie gekregen om de viervoeter, een golden retriever. De vrouw stapte naar de rechter met de stelling dat zij in de loop der jaren zeer ge hecht is geraakt aan de viervoe ter en het dier wilde blijven zien. Haar ex-man voelde daar echter niets voor. VANR0YC.S. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 ent betaal ik daarna: Per maand (f 27,80) via automa tische betaling* Per kwartaal (f 80,10) via accept- Woon plaats Telefoon (i.v.m controle bezorging) J Nummer bank/girorekening Alphens Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Lo.der

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1