Ruïne van Teylingen toont historie vidre Afstand en ironie bij Félix Vallotton Cultuur&Kunst Leiden weer in teken van orgelconcours Oefenen voor Uitmarkt ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 Olieverf en aquarellen in hotel leiden Olieverfschilderijen en aquarellen van Ans van der Horst zijn tot 30 september te zien in de blauwe gang van Holiday Inn Leiden. Haar werk is hoofdzakelijk realistisch, maar neigt soms naar het surrealisme. Cursus belichting voor amateurs leiden Het Zuidhollands Centrum voor Amateurtheater geeft in het Microtheater Imperium in Leiden een cursus belichting. De lessen zijn bestemd voor technici van amateurtoneelverenigin gen en andere geïnteresseerden. Gedurende drie woensdag avonden, te beginnen op 16 september, en in het weekeinde van 26 en 27 september worden theorie en praktijk van het belichten uit de doeken gedaan. Informatie: 070-3624961. Voor de vierde keer houdt de Stichting Orgelstad Leiden een nationaal orgelconcours voor conservatoriumstudenten. Van 1 tot en met 5 september wordt in twee categorieën gestreden: de renaissance-barok-rococo en de romatiek. De strijd om de eerste plaats in de categorie re- naissance-barok-rococo speelt zich af in de Hooglandse kerk, de categorie barok heeft als dé cor de Hartebrugkerk. Voor elke categorie hebben zich zes deel nemers gemeld. Het concours begint dinsdag 1 september met een orgelcon cert door Albert de Klerk in de Hartebrugkerk, die vanaf acht uur 's avonds een Andriessen- programma ten gehore brengt. Op woensdag 2 september barst om tien uur 's ochtends de strijd los in de Hooglandse kerk. Vervolgens treden de zes deel nemers op donderdag 3 sep tember om tien uur in de Harte brugkerk aan. Het concours duurt op beide dagen tot 's middags drie uur. Het publiek heeft tijdens het concours gratis toegang tot beide kerken. Donderdagavond zal Bob van Asperen in de Waalse kerk een Bachprogramma op orgel en clavecimbel brengen. Aanvang 20.00 uur. Op vrijdag 4 septem ber neemt de jury van het con cours plaats achter het orgel: Bernard Winsemius om acht uur in de Hooglandse kerk en Folkert Grondsma en Jan Wel- mers om 21.15 uur in de Harte brugkerk. De finales worden op zater dag 5 september gehouden: van 10.00 tot 12.00 uur in de Hoog landse kerk en van 13.30-15.30 uur in de Hartebrugkerk. Die avond volgt er om acht uur een slotmanifestatie met een pre sentatie van de winnaars in de Hartebrugkerk. Voor de concer ten is de toegangsprijs 7,50 gul den, CJP/65+ betalen vijf gul den. Permanente expositie in de openlucht Het waait. Het waait altijd op de Ruïne van Teylingen in Voorhout. En als het re gent, kan er niet worden geschuild. Aan een perma nente tentoonstelling in de openlucht moeten dus nogal wat eisen worden ge steld. De eerste waterdich te vitrine en drie speciaal geplastificeerde panelen zijn geïnstalleerd. Na vier jaar wachten is er eindelijk geld voor een expositie over de geschiedenis van een ruïne die in de middel eeuwen ooit een heus kas teel was. Reden voor feest. voorhout sask1a stoeunga De slotbeheerder, mevrouw A.J.M. van Klaveren- Passchier, heeft haar handen vol om de belangrijke gasten, onder wie burgemeester M.E.B. de Goeij- Smulders van Voorhout, met een pontje over de slotgracht te zetten. In verband met de offi ciële opening van de tentoon stelling (gistermiddag) hangen er alleen dit weekeinde op de binnenplaats van deze middel eeuwse waterburcht ook dertig werken van amateur-kunste naars uit de omgeving van Voorhout. Zij allen hebben zich laten inspireren door de Ruïne van Teylingen. Dat was de voor waarde voor deelname. De dikke muren dragen de De slotbeheerder van de Voorhoutse plastificeerde panelen. schilderijen fier. De slotbeheer der is zichtbaar tevreden. Regen heeft het spel nog niet bedor ven. Als er een wolkbreuk komt, zullen de bezoekers toch even moeten bijspringen om de kunstwerken tijdelijk van water dichte vuilniszakken te voor zien. Zo niet de permanente Ruïne van Teylingen is In haar sas met de waterdichte vitrine en de ge- foto jan holvast waterdichte vitrinekasten, waar in de kostbare spulletjes moe ten komen, volgend jaar arrive ren. Wat staat er nu wel? Een watervrije maquette van hoe Slot Teylingen er rond 1650 uit heeft gezien. Drie panelen over de geschiedenis van het kasteel en de bewoners. Van de Heren tentoonstelling. Daar kan geen wind of regen meer doorheen. Vier jaar heeft het geduurd voordat de Rijksdienst Kastelen- beheer in Den Haag met geld over de brug kwam om het eer ste gedeelte van de tentoonstel ling te realiseren. De slotbe heerder hoopt dat de overige van Teylingen tot Jacoba van Beieren, de bekendste bewoon ster. Naar haar zijn ook de grauwe ongeglazuurde kannetjes ge noemd die bij het uitgraven van de slotgracht zijn gevonden. Het gerucht wilde dat zij in be schonken toestand de geledigde kruiken over haar hoofd in het water mikte. Deze Jacobakan- netjes zijn te bewonderen in het met plexiglas afgeschermde schietgat, waar ook allerlei an dere ornamenten liggen die bij opgravingen tevoorschijn zijn gekomen. Waken Jaarlijks bezoeken zo'n 3500 mensen de Ruïne van Teylin gen. De hoogtijdagen liggen in de zomermaanden. Van net slot Teylingen dat in 1650 nog hele maal in tact was, zijn nu nog de woontoren (donjon) en een ge deelte van de ringmuur over. Al 55 jaar zorgt de familie Van Kla veren ervoor dat de ruïne kan worden bekeken. Vroeger van zonsopgang tot zonsondergang. Nu elke middag van twee tot vijf uur. De roeiboot is vervangen door een pont waar tien perso nen op kunnen. „Dat wij dit werk doen, is zo gegroeid. Ons huis staat pal tegenover het kas teel. Uit welk raam je ook kijkt, het kasteel zie je hier altijd", al dus de huidige slotbeheerder, die al weer 18 jaar in het vak zit. „Het leuke is dat je altijd heel zelfstandig in de weer bent. Je geeft rondleidingen, je organi seert eens een keer wat. Je hebt vergaderingen met andere kas teelbeheerders. Kortom, je waakt over een Nederlands mo nument en dat is een mooie zaak". Ze vergeet dan maar even de kleine ongemakken: zoals elke dag mensen langs of in haar huis en de telefoontjes buiten de openingsuren. Bij het raam drentelen kinde ren. Ze hebben het over het kas teel van Bassie en Adriaan. Me vrouw van Klaveren geeft uitleg. Drie jaar geleden zijn hier op namen voor Bassie en Adriaan geweest. Die uitzendingen schijnen onlangs weer te zijn herhaald. „Ja, en dan wordt zo'n ruïne ineens weer interes sant". De slotbeheerder hoopt ook dat de werkstukken van de kun stenaars interessant genoeg zijn voor de openbare verkoop van middag om 14.00 uur, want een gedeelte van de opbrengst gaat in de pot Stichting Vrienden Slot Teylingen. Deze stichting stelt zich ten doel om van de ru- ine weer 'een levend element in de Bollenstreek' te maken. Alleen dit weekeinde, zater dag en zondag, is de Ruïne van Teylingen, aan de Teylinger- laan 23 in Voorhout geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Daarna weer dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. De open bare verkoop van de schilderij en begint vanmiddag om 14.00 Mieke Vestdijk opent café De Koperen Tuin leeuwarden cpd Mieke Vestdijk-Van der Hoeven opent maandag in het voorma lig lusthof van de Friese Nas sau's café-salon De Koperen Tuin, genoemd naar een roman van Simon Vestdijk (1898-1971). De vroegere theeschenkerij in de Prinsentuin in Leeuwarden is omgebouwd tot een party- en vergadercentrum. Vestdijks kinderen, Dick en Annemieke, zijn bij de opening van De Koperen Tuin aanwezig. Schrijfster Yvonne Keuls leest passages voor uit de roman. Een koperensemble uit de Frie se hoofdstad brengt 'Stars and Stripes' van Sousa ten gehore. Een optreden van operettevere niging Trovador completeert het beeld zoals dat uit Vestdijks roman naar voren komt. Driemanschap redt musical 'Tsjechov' aalsmeer cpd De musical Tsjechov is gered. Een driemanschap uit de thea terwereld heeft de musical op gevist uit de failliete boedel van de Baamse producent John van de Rest. De reprise van een zeer succesvolle voorstelling is voor het komende theaterseizoen verzekerd door het gezamenlij ke ingrijpen van Joop van den Ende, impresario Jacques Senf en Robert Long Long is de componist en tekstdichter die samen met wijlen Dimitri Fren- kel Frank (dialogen en liedtek sten) het concept voor de show bedacht en uitwerkte. Toen John van de Rest de greep op zijn steeds groeiende bedrijf verloor en ten onder ging met een schuld van enkele miljoenen, betekende dit naar het scheen de ondergang van Tsjechov. Van den F.nde was echter van mening dat deze ver fijnde musical niet verloren mocht gaan. De werkgelegen heid van de acteurs en ae musi ci ging hem bovendien ter harte en met Jacques Senf besloot hij de produktie over te nemen. Voor het reddingsplan wisten zij ook Robert Long te interesse ren. 'Je weet hoe het is met jonge ondernemers. Wij zijn twee jaar geleden begonnen. Het liefst doen we alles in eigen huis, maar er zijn dingen waarbij je de specifieke kennis moet inhuren. We wilden een nieuwsbrief ontwikkelen om onze klanten op de hoogte te houden, we hebben onlangs een bedrijfs presentatie laten maken en we hebben advies nodig over ons advertentiebeleid. Dat doen we niet zelf. Ik heb een bureau gevonden waarbij ze snel en strak gebudgetteerd te werk gaan en dat dicht in de buurt zit. Een prima oplossing.' I Spiegelwanden I Spiegels op maat I Spiegels met lijst I Glazen meubelen I Vitrines I Tafels volgens mogel I Motiefstralen I Alles uit eigen atelier GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon: 071-21 80 55 Theaterprijs voor Lommerse Frans Lommerse, directeur van de Haarlemse Toneelschuur, krijgt de jaarlijkse onderschei ding van de Kring van Neder landse Theatercritici, de prijs van de Kritiek 1992. Hij ont vangt de prijs voor zijn kritische en betrouwbare wijze waarop hij al jarenlang op voorbeeldige wijze de functie van program meur uitoefent. Lommerse krijgt de prijs, een plastiek van kunstenares Margot Zanstra, op 3 september in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag over handigd. De uitreiking maakt deel uit van het Theaterfestival, dat van 28 augustus tot 5 sep tember in de hofstad wordt ge houden. Op de laatste dag van het fes tival worden daar de theater prijzen van de Vereniging van Schouwburg- en Concertge bouwdirecties (VSCD) uitge reikt. Amsterdam Onder aanvoering van artistiek leider Gerardjan Rijnders (rechts) oefenen medewerkers van de Toneelgroep Amsterdam op house-muziek In de Amsterdamse Stadsschouwburg. De toneelgroep en het gehele personeel van de Stadsschouwburg - Inclusief de koffie juffrouw en Joop Admiraal (schuin achter Rijnders) - doet dit weekein de mee aan een house-act op de Amsterdamse Uitmarkt foto anp Expositie Zwitserse kunstenaar in Van Gogh Museum Vallotton nooit aan inspiratie ontbrak. Ondanks zijn diepge wortelde houding als toeschou wer, is zijn sympathie voor de onderdrukten van de samenle ving en aversie tegen machts misbruik in deze houtsnedes overigens duidelijk zichtbaar. Huwelijk Waarschijnlijk beschouwde Val lotton schilderen als een hogere kunstvorm dan houtsnedes ma ken. Hij heeft zich na zijn hu welijk in 1899 met de welgestel de Gabrielle Rodrigues-Henri - ques in elk geval voornamelijk daarop geconcentreerd. Het Van Gogh Museum toont schit terende verlaten landschappen met een door het subtiele kJeur- gebruik bijzondere magisch-re- alistische lading. Ook vier vrou wenportretten van onder Einde- ren Gertrude Stein en een zit tende negerin intrigeren door hun geheimzinnige uitstraling. Een aantal vrouwelijke naakten, landschappen en stillevens stelt daarnaast nogal teleur. Waar Vallotton zich beperkte tot een onderzoek naar vormen en kleuren, is hij zelfs ronduit glad jes en saai. De afstand die hij neemt, krijgt dan hinderlijk de overhand, te meer daar elke iro nische toets ontbreekt. Charlotte van Rappard-Boon vermoedt in het begeleidende Van Gogh-bulletin dat Vallotton een karakter had waarin eufo risch enthousiasme en diepe depressies elkaar afwisselden. Als zij gelijk heeft, verklaart dit ook het gebrek aan evenwicht in de kwaliteit. Als hij tijdens depressies afstand moest ne men uit zelfbescherming, heeft dat zijn werk zeker geen goed gedaan. Alleen al zijn houtsne des maken een bezoek aan deze tentoonstelling, echter zonder meer de moeite waard. De expositie „Félix Vallot ton" in het Van Gogh Museum (Paulus Potterstraat 7 Amster- dam) duurt tot en met 1 no vember. De openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdtig van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. amsterdam fran^oise ledeboer De Zwitserse kunstenaar Félix Vallotton schilderde zichzelf in 1885 op 20-jarige leeftijd als een serieuze jongeman die met een afstandelijke blik ironisch de wereld inkijkt. Het portret maakt deel uit van een expositie in het Van Gogh Museum waar honderd van zijn schilderijen en vijftig werken op papier worden getoond. Behoefte aan afstand en ironie blijven ook in later ja ren essentiële- kenmerken van zijn werk. Met naakten, land schappen, portretten, interi eurs, stillevens, straatscènes en spotprenten heeft Vallotton daaqn voor veel afwisseling ge zorgd. De kunstenaar bereikte vooral een groot meesterschap in zijn cynische houtsnedes over hu welijk en ontrouw. Hij beende daarin hypocriet gedrag tot op het bot uit in trefzekere, treurig stemmende taferelen. Titels als 'De leugen', 'Onherstelbaar', 'De triomf en 'De doorslagge vende reden' zijn in dit verband veelzeggend. Vallotton werd op 28 decem ber 1865 in Lausanne geboren als zoon van een drogist. Hij stierf in 1925. Zijn talenten vie len al op tijdens zijn gymnasi umperiode, waarna hij er wijse lijk voor koos deze verder te ontwikkelen in Parijs. Zwitser land had kunstenaars maar wei nig te bieden en de Franse hoofdstad was ook toen al een artistiek walhalla. Een opleiding aan de Académie Julian bracht hem in contact met Charles Maurin, die daar in 1885 tot hoogleraar werd benoemd. Maurin introduceerde hem in de cafés van Montmartre, pleis terplaatsen voor een bonte en internationale groep kunste naars. Bourgeois Uit hun correspondentie blijkt dat Maurin de jonge Vallotton probeerde los te weken van 'burgerlijke' zorgen, zoals ge noeg geld verdienen. Vallotton had volgens hem veel te veel last van zijn degelijke Zwiterse bourgeois-opvoeding en moest in plaats daarvan maar eens gaan spitten naar 'het primitie ve in zichzelf. Dat zou veel pro- duktiever zijn. Aan het portret van zijn zeer degelijke ouders uit 1886 kan in één oogopslag worden gezien dat deze ballast niet gering moet zijn geweest. Maurin zorgde er wel voor dat Vallotton baantjes kreeg waar van hij in leven kon blijven. In 1885 exposeerde hij voor het eerst in Salon des Artistes Francais. Bekendheid bij het grote publiek kreeg de kunste naar echter pas toen hij in 1891 begon met het maken van zwart-wit houtsnedes. Het roe rige politieke klimaat van die dagen met veel anarchistische demonstraties en de Dreyfus- affaire zorgden ervoor dat het 'De leugen', een houtsnede van Félix Vallotton uit 1897.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19