'Omgekeerde klassenjustitie' 'Stoppen ze me in een reservepotje?' Kinderopvang Leiderdorp blijft bestaan Regio Leiden Oude politiebureau tegen de vlakte Oud-eigenaar Coaxis voor rechter gesleept ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 J7 Braderie winkelcentrum Lange Voort oegstgeest Live country-muziek, kinderspelen en mosselen uit Yerseke zijn de belangrijkste attracties op een braderie die zater dag 5 september in het Oegstgeester winkelcentrum Lange Voort wordt gehouden. De organisatoren hebben speciaal voor deze gelegenheid een mosselman uit het Zeeuwse vissersdorp gevraagd om de schelpdieren klaar te maken. De braderie duurt van 9.30 tot 17.00 uur. Geheugentraining in Voorschoten voorschoten De Voorschotense Vrouwenraad begint op don derdagochtend 17 september een cursus 'geheugen en concen tratie'. Zowel jongeren als ouderen maken zich soms zorgen als zij namen vergeten of niet op een bepaald woord kunnen ko men. Deze vergeetachtigheid kan worden voorkomen door een geheugentraining. Tijdens zes bijeenkomsten op 17 en 24 sep tember en op 1, 8, 22 en 29 oktober leren de deelnemers hun ge heugen beter te gebruiken. De bijeenkomsten worden gehouden in De Engelenbak aan de Prinses Marijkelaan 4, van 9.30 tot 11.30 uur. Opgeven vóór 11 september bij mevrouw Koopstra, telefoonnummer 071-617808. De kosten bedragen twintig gul den. Politie helpt verkeersbrigaderiers leiderdorp» De Leiderdorpse verkeersbrigadiers die schoolkinde ren helpen oversteken op de Vronkenlaan en de Ericalaan, heb ben toezicht gekregen van de politie. De brigaderiers beklaag den zich over fietsers en bromfietsers die zich niets aantrekken van de overstekende kinderen. Door regelmatig toezicht te hou den hoopt de politie de verkeersgebruikers tot stoppen te dwin gen. Koren zingen voor vluchtelingen leiderdorp» Zeker zeven Leiderdorpse koren houden op 27 sep tember een benefietconcert voor de vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië. In de Scheppingskerk zingen zij vanaf 14.30 uur ten bate van de opvang van vluchtelingen in Nederland. Een vertegenwoordiger van de Vereniging Vluchtelingenwerk Neder land geeft een toelichting. Onzekerheid bij leden van vrijwilligersleger Natres leiderdorp liesbeth bu1tink De stichting Kinderopvang Lei derdorp (SKL) kan voorlopig blijven bestaan. Door de ouders meer voor de opvang te laten betalen, moet de SKL proberen de tekorten te dekken. Tegelij kertijd onderzoekt het gemeen tebestuur of gesubsidieerde op vangplaatsen kunnen worden ondergebracht bij concurrent Catalpa. De gemeentelijke sub sidie voor de beheerder van het kinderdagverblijf Winnie de Poe, vijf peuterspeelzalen, de buitenschoolse opvang en het gastouderbureau wordt nïèt verhoogd. Nadat eerder dit jaar éindelijk de interne verbouwing van Winnie de Poe aan de Lijnbaan was goedgekeurd, bleek de SKL met grote tekorten te kampen. Het bestuur meldde dat het niet verder kon door de organisato rische en financiële problemen en dat een faillisement dreigde. Uit een onderzoek dat het ge meentebestuur liet uitvoeren blijkt dat een faillisement voor lopig niet nodig is. Hoewel nog onbekend is hoe groot de tekor ten over de afgelopen drie jaar precies zijn, wil het college de schulden omzetten in een ren teloze lening. Dat moet de stichting de ruimte geven om de organisatie te verbeteren en het management te versterken. Naast de gemeentelijke subsi die krijgt de SKL vooral geld uit de ouderbijdragen. Het hoogste tarief van de stichting is maan delijks 70 gulden per dagdeel, maar dat is bijna 14 gulden minder dan het ministerie van wvc adviseert. Burgemeester en wethouders adviseren nu dat de ouders minimaal 84 gulden be talen. Afhankelijk van de finan ciële ontwikkelingen kan die bijdrage later nog oplopen. Tijdens het onderzoek heb ben Catalpa, de Leidse stichting Kinderopvang Humanitas en de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden (COKL) offertes in gediend voor een overname van de SKL. Zowel Humanitas als de COKL wilden de Leiderdorpse stichting wel overnemen, maar zagen geen plaats voor de peu terspeelzalen. Bovendien dach ten zij meer gemeentelijke sub sidie nodig te hebben. Leider dorp is echter niet bereid meer voor de kinderopvang te beta len. Catalpa wil alleen de kinder- dagopvang overnemen. De or ganisatie heeft zelf alleen be- drijfsplaatsen, maar zou daar naast 13 plaatsen kunnen her bergen die worden gesubsidi eerd door de gemeente. Die of ferte wil het college nu nog ver der onderzoeken. Wanneer de gemeentelijke kindplaatsen naar Catalpa zouden gaan, rest de SKL alleen hog de peuter speelzalen, de buitenschoolse opvang en het gastouderbu reau. ,,Ik erken dat de organisa tie dan door de kleinschaligheid zwakker zou worden", aldus wethouder A. Roest (welzijn). „Maar het is wel een mogelijk- heid die we onderzoeken." De uitbreiding van V\(innie de Poe aan de Lijnbaan gaat voor lopig niet door. Het college overweegt wèl om de peuter speelzalen te veranderen in zo genaamde halve dagopvang. Uitbreiding van de accommo daties zou echter teveel geld gaan kosten. De SKL moet verder gaan be zuinigen op de buitenschoolse opvang. De bezetting is daar zo laag, dat maar een halve groep nodig is. Daardoor zouden min der leidsters nodig zijn. Het stichtingsbestuur moet daaren tegen juist worden versterkt. De SKL heeft een goede directeur nodig en de administratie moet,, na jaren van onzorgvuldige ver werking, in goede handen ko men, vinden burgemeester en wethouders. Welke gevolgen de sanering precies heeft voor de kinderen is nog niet bekend. Het kinderdagverblijf heeft nu 23 plaatsen en 120 namen op de wachtlijst. De peuterspeelzalen tellen 132 kinderen en op de wachtlijst staan nog eens 300 peuters. De toekomst van de opvang en de speelzalen is af hankelijk van het succes van de sanering. De raadscommissie welzijn moet woensdag haar goedkeuring over het sanerings plan uitspreken. regio/bollenstreek» dorith ligtvoet Onzekerheid over de toekomst overheerst bij de vrijwilligers van het Korps Nationale Reser ve (Natres) in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek nu in grijpende bezuinigingen zijn aangekondigd. „Ik heb vanaf 1968 bij de Natres gezeten. Ik heb me bijna 25 jaar ingezet voor die club. Stoppen ze me nu als dank straks in een reserve potje? Waarschijnlijk zeg ik dan 'aju paraplu'. Misschien zijn er wel meer mensen die direct stoppen." Waarnemend commandant J. de Laaf van het Katwijkse pelo ton 376 van het Korps Nationale Reserve (Natres) verwoordt het gevoel waarmee veel van zijn manschappen kampen. Ook HA. Koet, waarnemend com mandant van het Lissese pelo ton 377, vreest dat sommige van zijn mannen direct stoppen als ze straks op een wachtlijst komen te staan. De Natres bestaat uit vrijwilli gers die zijn opgeleid voor be- wakings- en beveiligingstaken in hun eigen omgeving. De mannen en vrouwen komen uit alle lagen van de bevolking. Ze bewaken militaire objecten maar ook tunnels, ziekenhuizen en electriciteitscentrales. Ook verlenen ze assistentie bij groot schalige evenementen en de be strijding van rampen. Voor hun werk krijgen ze een wedde. Met het oog op de ontspan ning tussen oost en west kan het korps inkrimpen, vindt De fensie. Alleen al in Zuid-Holland moeten voor 1 januari 1996 16 van de 28 pelotons verdwijnen. Voor 216 vrijwilligers is dan geen plaats meer. Op de man nen en vrouwen die overblijven, zal minder vaak een beroep worden gedaan. In plaats van de huidige 65 uren, hoeven ze straks slechts 40 uur per jaax te oefenen. H.A. Koet, waarnemend pelotoncommandant van het Lissese Natres-peloton. „Alles wordt professioneler, maar je mist straks een stuk gezelligheid." foto hielco kuipers Om te komen tot een kleiner korps, moet iedereen straks op zijn eigen functie solliciteren. Het probleem is echter dat er voor bepaalde vacatures te veel belangstelling is, verwachten De Laaf en Koet. Een deel van de mensen die hierdoor afvloeit, komt op een reservelijst te staan en mag invallen als er man schappen afhaken. Voor de rest van het oude Natres-personeel is geen ruimte meer. De man schappen mogen hun contract uitdienen. Defensie heeft bere kend dat op 1 januari 1996 de bezuinigingsoperatie rond kan zijn. De Laaf en Koet kunnen de noodzaak om te bezuinigen bil lijken. „Het ministerie van de fensie slokt aardig wat geld op. Nu de Muur is gevallen en de politiek wil inkrimpen is het re- eel dat ook de Natres een steen tje bijdraagt", aldus De Laaf. Het tempo waarin moet wor den bezuinigd, bevalt beide vijf tigers minder. Eind juni verna men de commandanten dat de Natres moet inkrimpen. Voor 1 oktober moeten alle manschap pen solliciteren naar hun eigen functie en in die tussentijd moeten De Laaf en Koet een be oordeling maken van hun man schappen. Wanneer meerdere mensen op een vacature sollici teren, kunnen die beoordelings formulieren een rol gaan spe len. De Laaf en Koet noemen de beschikbare tijd veel te kort. „Midden in de vakantietijd kan ik niet met iedereen gesprekken houden." Koet vreest dat de bezuinigin gen er toe zullen leiden dat het werk een stuk zakelijker zal worden. .Alles wordt professio neler. Op zich is dat prima, maar vroeger waren we voor een oefening in de Harskamp al een dag van tevoren aanwezig. Nu gaan we dezelfde dag nog weg met de bus. Je mist toch een stuk gezelligheid." Kohlbeck verbijsterd over uitspraak rechter (Vervolg van voorpagina) De Oegstgeester PvdA-wethouder T. Kohlbeck is verbijs terd over zijn veroordeling wegens opzettelijke beledi ging van de Leiderdorpse activiste R. Dekkers. Kohlbeck noemt het 'onbegrijpelijk' dat Dekkers en haar getuige F. de Nobel elkaar en hun eigen proces-verbaal kunnen te genspreken en toch gelijk krijgen. De wethouder beraadt zich inmiddels op zijn positie als wethouder. Eerder zei hij dat bij een veroordeling zijn integriteit als politicus in het geding zou komen. kers was gerept. In de zitting gisteren moesten zij daarop echter terugkomen. De ge wraakte opmerking over asiel zoekers was volgens het tweetal echter niet door Dekkers maar door De Nobel gemaakt. ,AJs er één asielzoeker in Nederland den haag/oegstgeest» liesbeth buit1nk Dekkers en De Nobel hadden eerder verklaard zij Kohlbeck niet kenden, dat er geen echt gesprek had plaatsgevonden en dat er niet eens over asielzoe- komt krijgt hij een dak boven zijn hoofd, maar mijn dochter liep al drie jaar van hot naar her", herhaalde De Nobel. „Het ging mij om die opmer king", verklaarde Kohlbeck. ,Als je die in historisch perspectief bekijkt, moet je dat rangschik ken als fascistoïde, want het zet aan tot vreemdelingenhaat." De Nobel had het woord 'fascistoï de' in het gesprek niet gehoord. „Meneer Kohlbeck zei tegen mevrouw Dekkers dat ze faxisti- sche neigingen of zoiets had." Kohlbeck noemt het vonnis treurig. „Ik voel me niet meer veilig in handen van de Neder landse rechtspraak, want de waarheid betekent kennelijk niets meer. Bovendien is dit een zware klap in de bestrijding van discriminatie." De wethouder zet grote vraagtekens bij de beslissing van de politierechter. „Dat ze me onder meer heeft veroor deeld omdat ik wethouder ben, noem ik met enige aarzeling omgekeerde klassejustitie. Dat noem ik: Ma Flodder en recht zaken." Dekkers en De Nobel beticht de wethouder van meineed. „Omdat het twee getuigen te gen één is, kunnen die twee kennelijk blijven liegen. Ze heb ben op belangrijke punten mijn lezing van het gesprek beves tigd, maar het maakt kennelijk allemaal niets uit. Het moet de rechter toch om de waarheid gaan, maar ze luisterde niet eens naar me." De zaak is volgens hem on voldoende onderzocht door de officier van justitie en niet kri tisch bekeken door de rechter. „In het vonnis sprak ze niet één keer over de getuigen die elkaar tegenspraken. En ze heeft niet één keer gezegd dat zo'n op merking over asielzoekers heel erg kwalijk is, ook niet toen me vrouw De Nobel die nog eens herhaalde." Dekkers vroeg tijdens de zit ting om een schadeloosstelling van 2500 gulden. Die wees de politierechter echter af. 'Ge noegdoening en straf waren volgens haar onvoldoende mo tivatie voor een dergelijke maat regel. 'Bloklaan is bang voor overlast honk' voorschoten astrid van den berg Bewoners van de Bloklaan in Voorschoten zijn bezorgd over de mogelijke komst van het jon gerencentrum Onderdak op het terrein van gemeentewerken, schuin tegenover hun wonin gen. In een brief aan het college van B en W hebben zij om op heldering gevraagd. Onlangs zijn op het terrein van de gemeentewerken ge luidsmetingen verricht. H. Bras, bewoner van de Koninklijke Marinelaan achter het terrein, zag de onderzoekers bezig. „Ik heb toen contact opgenomen met de gemeente en gevraagd waarom die metingen werden verricht. De ambtenaar die ik sprak, liet zich ontvallen dat jongerencentrum Onderdak misschien op het MOC-terrein wordt gevestigd. Na onze erva ringen met de Lindehoeve, die hier in het verleden voor de no dige overlast heeft gezorgd, zijn wij nogal huiverig geworden voor dergelijke jeugdcentra. Daarom heb ik de bewoners van de Bloklaan op de hoogte gesteld en hebben we samen besloten de gemeente om op heldering te vragen." Namens de buurtbewoners heeft J. Koevoet deze week een brief naar het college gestuurd. „Op de Bloklaan wonen veel be jaarden en oudere mensen. Die zitten niet te wachten op een jeugdhonk. Misschien is er niets waar van de geruchten, maar misschien ook wèl. Daarom hebben we een brief gestuurd naar de gemeente om te vragen wat de bedoeling is. Als het cen trum er komt, is het dan de hele dag geopend, of alleen 's avonds of in het weekend? En hoe denkt de gemeente de over last, die Onderdak op de Bem- hardlaan veroorzaakte, op het MOC-terrein te voorkomen?" Gemeenwoordvoerder M. van Bruggen relativeert de bezorgd heid van de bewoners. „We hebben op verschillende plaat sen in het dorp geluidsmetin gen verricht. Aan de hand van de resultaten wordt besloten waar het nieuwe onderkomen van Onderdak wordt gevestigd. Het is dus helemaal niet gezegd dat dat op het terrein van ge meentewerken is. Per locatie wordt gekeken wat de voor- en nadelen zijn en wat de vestiging van het centrum voor de buurt betekent. Het gaat hier om een onderzoek dat de nodige tijd vergt. Voorlopig neemt het col lege dan ook geen besluit over de plek. De bezorgdheid van de bewoners van de Bloklaan is dus wat voorbarig." KAARTENACTIE De Voor schotenaren hebben goed ge hoor gegeven aan de oproep om kaarten te schrijven met verzoeken om milieumaatrege len. Er gingen zo'n 300 kaarten naar Rio de Janeiro en nog eens 300 naar de eigen gemeente raad. Op de milieumarkt op 19 september zal bekend worden gemaakt aan welke zaken door het gemeentebestuur aandacht wordt besteed. Dierenbescherming mogelijk naar veld aan Abtspoelweg oegstgeest De Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft in Lei den geen eigen terrein. De be hoefte aan een eigen veldje wordt echter steeds groter, on der meer voor de activiteiten van de nog steeds groeiende jeugdafdeling van de vereni ging. Bovendien wil de dieren bescherming over een veld kun nen beschikken voor de gehoor zaamheidstrainingen voor hon den. Eerder deze maand wees de gemeente Leiderdorp het verzoek van de Leidse dierenbe scherming om een veld in sportpark De Bloemerd af. De Leidse afdeling van de die renbescherming gaat mogelijk op een veldje aan de Oegstgees ter Abtspoelweg, naast het ter rein van zwembad Poelmeer, haar hondentrainingen geven. Het college van B en W is prin cipe akkoord gegaan met het verzoek van de Dierenbescher ming om gebruik te mogen ma ken van een veld in het dorp. Nu worden de trainingen nog gegeven op het terrein bij Ende geest, maar dat wordt binnen kort bebouwd. wassenaar Het voormalige Wassenaarse straat stond leeg na de verhuizing van het politiebureau en latere jongencentrum 'Nieuw jongerencentrum naar boerderij Ter Weer. Nijevelt' is gevallen onder de slopershamer. Het markante onderkomen dateerde uit de ja- Het pand aan de Van Zuylen van Nijevelt- ren twintig en bood tot 1970 onderdak aan het plaatselijke politiekorps. 'Nieuw Nijevelt' was de laatste huurder. Op de plek van het gebouw komen elf driekamerwoningen in de sociale huursector. foto wim dijkman Voor 'afpakkenovergenomen klanten leiderdorp paul van der koou Een kort geding voor het 'afpak ken' van overgenomen klanten. Dat wacht de oud-eigenaar van het failliete Leiderdorpse com puterbedrijf Coaxis, C. Brandt. Eisende partij is het Britse be drijf ICM. Het heeft de service- poot van Coaxis gekocht, Com- puTasc, en wil dat Brandt af blijft van de overgenomen klan ten. Anders moet de rechter hem een dwangsom opleggen. Volgens ICM-directeur J.R. Hoogendoorn heeft Brandt's nieuwe bedrijf MacPoint/Ser- vicePoint de 250 overgenomen klanten keer op keer gewaar schuwd geen zaken te doen met de Britten. Die zouden geen verstand van Apple-computers hebben en wanprestaties leve ren. Ook zou Brandt vanuit zijn Alphense pand Rijnstaete 'agressieve aanbiedingen doen'. Volgens Hoogendoorn heeft hem dat 2 tot 3 procent van de circa 750.000 gulden grote om zet gekost. Negentig tol 95 pro cent van de Wanten lijkt ge woon over te willen stappen naar de nieuwe eigenaar, maar zeker is hij daar niet van: „Als men je mondeling zijn vertrou wen toezegt, betekent dat nog niet dat men ook een contract tekent. Zo'n contract teken je ook niet van de ene op de ande re dag." Vandaar dat zijn bedrijf de rechter gaat vragen een eind aan die praktijken te maken, met een nog onbekende dwangsom als stok achter de deur. De kwestie zou ICM niet alleen geld kosten, maar ook veel kostbare tijd: „We moeten klanten constant uitleggen dat we wel degelijk Apple-dealer zijn en verstand hebben van onderhoud en service." De curator van Coaxis heeft Brandts bedrijfje al gevraagd met de omstreden praktijken te stoppen, maar volgens Hoogen doorn heeft dat niets geholpen: „Sommige klanten hebben in middels zeven brieven gekre gen, met steeds nieuwe aanbie dingen en de druk om snel te tekenen". Het overgenomen klantenbe stand bestaat vooral uil over heidsbedrijven en grote indus triële firma's. De overgenomen voorraad, onderdelen van de meest gangbare appatuur, was volgens de directeur 'bijzonder incompleet'. Een groot deel van de apparatuur was ontvreemd, hele schappen waren leeg. ICM's bod op de apparatuur was dan ook gebaseerd op taxa tierapporten en niet op Coaxis- lijst van wat er had moeten zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17