R i 'Laat Willem Alexander maar een harem nemen' Stemming Het Gesprek van de Zomerdag 'Soms zie ik alleen 't zand maar lopen' Weinig animo voor deelname aan MediRisk Nieuw programma Studium Generale De ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 Katwijkse naar NK rummikub I Tot een paar jaar geleden had i zij zelfs nog nooit van rummi kub gehoord. Nu gaat zij van daag voor de derde keer naar de Nederlandse kampioenschap pen rummikub in Wijk aan Zee. „Ik hoef er niet op te rekenen dat ik ooit in de prijzen zal val len. Voor mij is meedoen echt belangrijker dan winnen. Abso luut", aldus de Katwijkse Corrie Van den Oever. Voor wie nog nooit van het spelletje heeft gehoord: het lijkt I veel op jokeren. Het is de be- I doeling dat je met de genum merde stenen, waarvan ieder- I een aan het begin 14 krijgt, op tafel combinaties maakt. Wie j het eerste zijn stenen kwijt is, heeft gewonnen. Zo op het oog een simpel spel- j letje. „Het is ook niet zo moei lijk. Maar als je sommige lui op J het kampioenschap ziet, dat is grandioos. Echt waar. Dat gaat allemaal zo snel. Je kijkt op je eigen plankje om te zien waar je je eigen stenen kwijt kunt. Er zijn echter spelers die zo'n over zicht hebben, dat zij in een beurt alles herschikken om hun eigen stenen te kunnen aanleg gen. Wanneer ik dan aan de beurt ben, is de situatie dus weer helemaal veranderd. Op dat moment wordt de zandlo per gezet en heb je twee minu ten voor je eigen beurt. Die zijn zo om hoor. Daar kan ik soms zo bloednerveus van worden dat het moeilijk is om na te denken. Zie ik alleen nog maar 1 dat zand gaan." Corrie van den Oever is hele maal gek van spelletjes. Een paar jaren kreeg zij van haar dochter Lia met Sinterklaas het zoveelste spel: een doos rummi cub. „Ik wist eerst helemaal niet hoe dat ging. Maar op de kaart* club had iemand het daarover en dus ben ik gaan vragen. Ook bij anderen heb ik toen mijn licht opgstoken. Zodoende ben ik helemaal in de ban gekomen van rummicub. Ik doe het nu vaak met mijn dochter Lia en kleindochter Milène. Corrie zou wel wat vaker willen spelen en dan ook graag tegen anderen. Haar ideaal is een rummicubclub. „Daar heb ik wel eens hier en daar over geïn formeerd, maar dat heeft weinig opgeleverd. Kijk, in de buurt van Wijk aan Zee zijn ze hele maal zot van het spel en heb ben ze verenigingen opgericht die meedoen in een competitie. Van de 350 mensen die dit weekeinde meedoen komt een groot deel uit die regio. Ja, die eindigen bijna allemaal zeer hoog." Wat nu precies de charme van het spel is, kan Van den Oever niet onder woorden brengen. „Ik vind het heel interessant. Met rummicub kun je veel meer kanten uit dan met jokeren. Dat maakt dat het spel veel inten siever is. Verder kan ik mijn ver slaving aan rummicub niet ver klaren." Ze denkt niet dat ze ooit Neder lands kampioen rummicub kan worden. „Dat zou echt een on gelukje moet wezen. Die ande ren zijn zo goed, daar kan ik nooit tegenop." Na de eerste speeldag wordt er een klassement opgemaakt en worden de deelnemers in vier klassen ondergebracht. Groot meesters, meesters, amateurs en beginners. Op de tweede dag worden in de klassen ook on derling nog partijen gespeeld. „Ik ben al die keren bij de be ginners geëindigd. Dat zal nu niet anders wezen. Mijn dochter Lia daarentegen kwam de vori ge keer bij de meesters. Met Rummicub is het net als met kaarten, dat moet je veelvuldig doen, want het is best een inge- wikeld spel." MEINPERT VAN DER KAAIJ Katwijkse rummikubspeeltster Corrie Van den Oever „Het is ook niet zo moeilijk. Maar als je sommige lui op het kampioenschap ziet, dat is grandioos." foto dickhogewonino Dét was even slikken. Komt daar gisteravond ineens zo'n se cretaris van de Haagse Oranje vereniging bij de NCRV en die gaat daar parmantig staan te verklaren dat Prins Willem Alexander alleen maar mag trouwen met een protestants Europees meisje. Een Oosterse prinses is voor onze kroonprins, die onlangs het huwelijk van prinses Sunayya in Amman bij woonde, taboe. Zoiets zouden de Oranjeklanten volgens de ge achte secretaris niet pikken. Ge looft u de onzin die dit wortel- tje-boven-produkt uitkraamt? Wij niet. We legden de vraag voor aan 'the man in the street' en die dacht er heel anders over. Patricia van Empel (17), bloe menmeisje in het Noordeinde, is zeer beslist in haar reactie. „Als die jongen van zo'n meisje houdt, moet-ie haar trouwen. Maar waarom vraag je niet aan dat meisje of zij met hém zou willen trouwen? Tjeetje, die Wil lem Alexander is helemaal mijn type niet." „Voor mijn part trouwt die goser met een orgeldraaier", zegt Steef, die net met zijn vrouw uit Vroom Dreesmann komt. „Dat hele koningshuis in teresseert me geen moer. Vor sten worden niet geboren, hoor, die hebben zichzelf vorst ge maakt. Maar in wezen zijn het natuurlijk allemaal roofridders die de Rijn zijn komen afzak ken. Die jongen mag van mij vierhonderd jaar worden, maar u kunt me niet verplichten over hem na te denken." In Café Ouwerkerk in de Leidse Beschuitsteeg, in de volksmond nog steeds bekend als 'Mientje Kums', proberen de eerste gas ten of zij sinds de avond ervoor nog bier lusten. Cornelis Comet ziet wel wat in een Oosterse prinses. „Laat die Alexander maar een hele harem nemen. Prins Willem Alexander mag al leen trouwen met een protestant Europees meisje. Als-ie dan maar een van die buikdanseressen aan mij geeft". „Als het maar een lekker ding is", valt Van Schoonderwoerd den Bezemer hem bij. „Weetje wat het is", zegt P.J.G. van der Kaay, „je moet trouwen met ie mand naar je hart." „Leuk hoor, zo'n Islamietjeop de troon straks. Als ze maar ge sluierd is. We gaan d'r een sprookje van Duizend-en-één- Nacht van maken", zegt een anonymus in een Leids restau rant in de Breestraat. Een dame die naast hem zit wil wat serieu zer ingaan op onze vraag. „Ik geloof nooit dat Beatrix het goed zou vinden als Willem IHIHHHUMHI UTRECHT kPAUL VAN DER KOOU AZL en St. Elisabethziekenhuis voelen voorlopig niets voor sa menwerking met andere zie kenhuizen voor deling van me dische aansprakelijkheid. Alleen het Diaconessenhuis,overweegt per 1 januari over te stappen naar het nieuwe samenwer kingsverband van veertien Ne derlandse ziekenhuizen. Deze ziekenhuizen hebben daartoe woensdag cie onderlinge waar borgmaatschappij MediRisk op gericht. Ze storten een bedrag in een fonds waaruit schadeclaims be taald kunnen worden. Hoeveel er in dat fonds zit, is niet be kend gemaakt. De veertien ho pen dat meer ziekenhuizen gaan meedoen. „Het Diacones- sehuis heeft van drie maat schappijen offertes gevraagd en MediRisk is daar één van", zegt directeur bedrijfsvoering C.B. Leyte. Volgens de veertien is een groot voordeel van hun maat schappij dat ziekenhuizen in het bestuur komen, meer infor matie over het schadeverloop krijgen en beter zien hoe ze de risico's kunnen terugdringen. Volgens de ziekenhuizen in de regio doen andere verzekeraars daar ook wat aan, al geeft een woordvoerder van het AZL toe dat de verzekeringspremies de pan uitrijzen. In 1990 keerden verzekeraars 16,6 miljoen uit aan de zieken huizen. Er waren dat jaar 600 medische schadeclaims inge diend, waarvan de helft werd toegewezen. Dit jaar verwach ten ze 20 miljoen te moeten uit keren. Patiënten worden nu eenmaal steeds mondiger en stappen sneller naar de rechter bij (vermeende) fouten van arts of het ziekenhuis. Soms volgen daaruit schade vergoedingen. „Amerikaanse toestanden" met miljoenen claims en onbetaalbare verze keringspremies worden in Ne derland overigens niet ver wacht. Wel is het tijd voor een nieuwe aanpak, vinden de zie kenhuizen. Onder de veertien zijn het Sint Antonius in Nieu- wegein, het Westeinde in Den Haag, het Spaarne in Haarlem, Rijnstate in Arnhem en het On ze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam. LEIDEN ^MONICA WESSEUNG Privacy-bescherming, het gebruik van taal en re cente en vroegere ontwikkelingen in Latijns-Ame- rika. Dat zijn de onderwerpen van het Studium Generale van de rijksuniversiteit Leiden dit na jaar. Vanaf eind september worden drie cycli van lezingen gehouden. De voordrachten zijn voor ie dereen gratis toegankelijk en duren telkens van 20.30 tot 22.00 uur. De eerste van de drie cycli draagt de titel 'De Burger belaagd' en handelt over de privacy in de informatiemaatschappij. Op zes achtereenvolgende donderdagen, te beginnen op 24 september, wordt de privacy van verschil lende zijden belicht. Zo gaat professor Verkade in op privacy en persoonsregistratie, praat directeur Holvast van de Stichting Waakzaamheid Per soonsregistratie over fraude- en criminaliteitsbe strijding en belicht mr. De Vries de consument en zijn privacy. De lezingen worden gegeven in het Academiegebouw op het Rapenburg, er is een map met begeleidende literatuur verkrijgbaar. Latijns Amerika wordt vanaf dinsdag 6 oktober behandeld. De Indianen vóór Columbus, de In diaanse taal en westerse waarden, de toekomst van Amerika en tal van andere onderwerpen ko men aan bod. Gastsprekers zijn o.a. archeoloog Jansen van de RUL en dr. Hamnett van de Uni versity of Essex. De lezingen worden gegeven in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleve- ringaplaats. Daar staat taal als menselijke eigen schap op zes maandagen, vanaf 12 oktober, cen traal. Het spreekproces, ons taalvermogen, de computertaal en de Toren van Babel: een groot aantal taaldeskundigen laat zijn licht er over schijnen. POLITIEKE RUBRIEK Sommigen hebben nog een bruin koppie, anderen zien eruit of ze wekenlang door een natgeregend caravanraampje hebben zitten turen. De hete zomer sluit die laatste mogelijkheid echter uit en dus zullen die bleekneuzen waarschijnlijk wel al hun vrije dagen hebben opgeofferd aan EK, Wimbledon, Tour de France en de Olympische spelen. Al zullen ze zelf ongetwijfeld volhouden dat ze tijdens hun vakantie in een ver warm land ongelooflijke aantallen, vreselijk interessante musea hebben bezocht. aadslid Christa de Boer van de PvdA en wethouder Hans de la Mar van Groen Links hebben j een nieuwe bril, maar kijken er nog wat onwennig doorheen - jalsof ze moeten wennen aan hun nieuwe inzichten. De I blonde WD'sterLailaDriessen heeft heur haar lekker laten doorgroeien. Ze oogt daardoor weliswaar jonger, maar heeft ook in liberale kring uiterst verdachte hippietrekken «gekregen. Cor Vergeer van de ;SP over hem straks veel meer f— is nog dunner en langer geworden. De socialist pur sang 'begint steeds meer op zijn eigen opgeheven vinger te lijken. Alleen bij Hennie Koek is merkbaar dat de politieke windstilte van de afgelopen maanden haar goed heeft gedaan. De PvdA-wethouder kijkt ontzettend opgewekt uit haar bruine kijkers. Ze heeft de oogopslag van Ellen van Langen overgenomen. De wethouder van kunst en cultuur is flitsend uit de startblokken geschoten, direct na het startschot voor het nieuwe politieke jaar. Het seizoen was nog maar net één raadsvergadering op weg of Leiden had er een Centrum voor de Beeldende Kunst bij. Voor het overige wijzen de eerste optredens van de stadsbestuurders in het geheel niet op nieuwe inspiratie, naderende flitsende polemieken, daadkracht, spanning en sensatie. Niets nieuws onder de zon, dus. "1 1 n toch gaan we I j misschien nog wat beleven in de Leidse gemeentepolitiek. De kiem voor alle toekomstige deining is gelegd in de gemeenteraadsvergaderingvan dinsdag. Daar stemden eeri krappe raadsmeerderheid (20- 16) voor de regel dat voor een referendum slechts de steun van eenderde van de raad nodig is ('de eenderde-regeling'). De kleine partijtjes en de dissidente leden van de grotere fracties De voorzittershamer, de ambtsketen een glaasje spraakwater, de klok en de stopwatch. Alles is klaar voor het nieuwe Leidse politieke seizoen. Mo gelijk zal dat spectaculair verlopen nu de steun van slechts eenderde deel van de gemeenteraad nodig is om een referendum aan te vragen. FOTO icHIELCO KUIPERS hebben daarmee een geweldig wapen in handen gekregen. Ga maar na. Tekent zich een raadsmeerderheid af voor een besluit dat hen onwelgevallig is dan hoeven ze slechts dertien eenderde van 39) handtekeningen te verzamelen. Als het geraadpleegde volk vervolgens laat weten dat het ook niets moet hebben van het dreigende besluit dan wordt de raadsmeerderheid voor een gigantisch blok gezet. Of ze doet wat het volk wil, draait 180 graden bij en verliest daarmee al haar geloofwaardigheid. Of ze houdt haar poot stijf en lapt de Volksraadpleging aan haar laars. Ze krijgt dan alle schuld van het debacle van de bestuurlijke vernieuwing in de schoenen geschoven. Dat zal zich onmiddellijk vertalen in de stembusuitslagen, zou je zo denken. Cor Vergeer van de SP leek dinsdag de enige die door had hoe groot de macht van raadsleden zoals hijzelf is geworden. Het liefst heeft de voorman van de wildst folderende partij van Leiden dat de referenda-formulieren bij huis-aan-huis bezorgd SP- drukwerk worden ingesloten, zo enthousiast is hij over het plan. Hongerig naar nog méér stoof hij naar de microfoon en vroeg of de gemeentebegrotingen ook onderhevig aan referenda kunnen zijn. Natuurlijk niet gekkie, was het antwoord. Leiden zou compleet onbestuurbaar worden als het ganse volk zich jaarlijks over de dikke stapel boeken vol met cijfers zou moeten uitspreken. Vergeer hield echter voet bij stuk. Stel, in de begroting voor 1993 worden lastenverhogingen en bezuinigingen op welzijn in het vooruitzicht gesteld. Dan mag daarover toch zeker de mening van het volk wel worden gepeild. Bijna alle voor een referendum geschikte onderwerpen stéan in de begroting, aldus Vergeer. CDA-wethouderJoop Walenkamp, belast met bestuurlijke vernieuwing, stelde de raadsleden die bang zijn voor misbruik van de eenderde regeling, gerust. „Een referendum kost geld (zo'n 50 mille per keer, red.). En dat geld komt alleen maar op tafel als een raadsmeerderheid dat wil", zei hij op geniepige toon. Walenkamp heeft hiermee onbewust de toon voor een heel nieuw soort gemeentepolitiek gezet. Het zal niet lang meer duren of iemand als Cor Vergeer zal Walenkamp voor de volgende keus stellen: als je me geen geld geeft voor een referendum over de autoluwe binnenstad dan kom ik met het voorstel om het volk over de Sleutelhof te raadplegen. D66, dat het referendum zo'n beetje heeft uitgevonden, zal Vergeer daarbij ongetwijfeld steunen in ruil voor de SP-steun bij een referendum over gekozen burgemeesters. Zelfs de WD, die vierkant tegen referenda is, zal de lol ervan inzien en het volk maandelijks raadplegen over de bussen in de Breestraat en de hoogte van de onroerend- goedbelasting. De gemeentepolitiek teruggebracht tot een rondje referenda-kwartetten. De verwachting van Walenkamp van een k twee referenda in de zes jaar zal veel te optimistisch blijken. Bestuurlijke vernieuwing wordt de hoogste begrotingspost die Leiden ooit heeft gehad. Maar vernieuwend is het wel. Alexander met een Oosterse prinses zou trouwen. Als er al zoveel deining is geweest om Irene, die toen het katholieke geloof moest aannemen, zou dit er zeker nooit door komen. Of zo'n prinses moest natuurlijk het protestantse geloof aanne men. Maar ach, zo'n meisje hoort hier ook niet. Ze zou zich ook niet lekker voelen hier, net zo min als een Japanner zich hier lekker voelt. Wat zegt u? Liefde? Meneer, laat ik u nu voor eens en voor altijd vertel len dat dat maar zeer betrekke lijk is." Voor boekhandel Ginsberg in de Breestraat houden wij een heer staande die met zijn adellijk aandoende voorkomen wel wat lijkt op de graaf die in de Olivier B. Bommel strip altijd 'parbleu' zegt. „Wat zegt u? Met een oos terse prinses? Daar kan ik me toch zo kwaad over maken, hè. Al sinds Willem III hebben we van die Duitse jonkers over de vloer. En nu zou onze kroon prins dan met een Oosterse moeten trouwen. Waarom niet eens rondgekeken binnen de Franse adel? Er zijn voortreffelij ke Franse hugenoten. Onder die Hugenoten zijn genoeg huwba re meisjes te vinden uit zijn ei gen milieu, dat kan ik u vertel len. Maar nee, hoor, de Franse adel wordt volledig buitengeslo ten. Maar Frans is natuurlijk ook een moeilijke taal, hè. Ja, ja. En spreken ze in ons Koninklijk huis eigenlijk wel Frans? Wel nee. Ik denk dat dat het is. Maar hij hoeft voor mij ook niet met zo'n Yolanda te trouwen of met zo'n mevrouw Schroder. Hij moet zoeken binnen zijn eigen milieu. Dat moet-ie doen. Als ik Beatrix was zou ik die Willem Alexander eens stevig onder houden. Maar ja, ik ben Beatrix niet. Hoewel." CEESVAN HOORE - AGENDA ZATERDAG 29 AUGUSTUS Katwijk Laser Noordzee Zeilweekend (open zeilwedstrijden voor monohulls), aan vang 12.00 uur. Muziek in het centrum mmv The Real Dixie Men Band, van 14,00 tot 17.00 uur. Leiden Curiosamarkt op het Stadhuisplein, van 9.00 tot 17.00 uur. Bloemenwandeltocht over 10, 15 o( 20 km, start vanaf VW, Stations plein, tussen 9.00 en 16.00 uur. Noordwijk Bos- en duinwandeltocht over 5, 10, 15, 25 en 40 km, start vanaf café rest. De Duinpoort, Langevelderlaan 22, vanaf 9.Ó0 uur. Oranjefeesten 1992: Viswedstrijd op gewicht in Katwi|kse Watering, aan vang 9.00 uur; Ringsteken op losse paarden en pony's op terrein achter Bibliotheek, aanvang 14.00 uur; Be hendigheidsspel Kris-Kras-Kros voor paarden en ponys', aanvang - 16.00 Diverse sportieve aktiviteiten (o.a. stuntvliegeren en demonstratie be- achvolleybal) op het strand voor de Kon. Astnd Boulevard t.h.v. stran- dunit 'De Zeester', aanvang 12,00 The Northill Country Dancers, Vuurto renplein, 16,00 uur. 'Noordwijk Boulevard Muzikaal' met optredens van bands en solisten in di verse etablissementen aan de Kon. Withelmina Boulevard, vanaf 17.00 uur. Internationaal Jazz Festival Noord wijk in Hotel Oranie en Boulevard Ho tel, aanvang 21.15 uur. Noordwijkerhout Country-avond mmv live muziek in de Schelft. aanvang 21.00 uur. Warmond 'De dag van Warmond', feestelijke braderie met diverse attrakties. van 10.00 tot 17.00 uur. Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp, van 15.00 tot 20.00 uur. ZONDAG 30 AUGUSTUS Katwijk Laser Noordzee Zeilweekend (open zeilwedstrijden voor monohulls), aan vang 11.00 uur. Katwi|kse Snooker Ranking in Snook ercentrum 'The Pocket', loting 11 30 uur, aanvang 11.45 uur. Oefening de Caspans Noordpost van de Katwijkse Reddmgs Brigade, aan vang 18.30 uur. Leiden 'Oostduinrit', fietstocht over 35 en 65 km, vanaf clubhuis Swifttoer. park 'De Bult', Roomburgerweg, start van 8.30 tot 12.00 uur, Sport- en Speidag (oa zaalvoetbal), org. Stichting Surmamers Leiden, clubhuis, Valkenpad 27a, aanvang 10.00 uur, Rondleiding m de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. Noordwijk Bos- en duinwandeltocht over 5, 10, 15, 25 en 40 km. start vanal calé rest. De Duinpoort, Langevelderlaan 22, vanal 9.00 uur. Open DagSt Centrum Duikopleidin- gen m de Bollenstreek. Boilenbad, Nieuwe Zeeweg, aanvang 10 00 uur Toeristische Zomermarkt met oude ambachten en muziek op het Vuurto renplein van 10 00 tot 18.00 uur. Winkels geopend in Hoofdstraat Koopcentrum van 13.00 tot 17 00 'Noordwijk Boulevard Muzikaal' met optredens van bands en solisten in di verse etablissementen aan de Kon Wilhelmina Boulevard, vanaf 17.00

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15