Leiden Regio 'Stevenshof glijdt af Kroegbazen wachten af Veel gedraaf, maar weinig gehos Verscheurde Valeriusstraat verschiet van kleur 'Leidato is ook een sociale gebeurtenis' Bewoners Surinamestraat stoppen overleg met WBL - ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEl FANCMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN IEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071-161417 Wethouder wil leefklimaat verbeteren Als het leefklimaat in de Stevenshof niet verbetert, wordt de nieuwbouwwijk een achterstandsbuurt. De betrok kenheid van de bewoners neemt af, en vervuiling en ver loedering slaan toe. Er moeten daarom snel maatregelen worden genomen, vindt welzijnswethouder A. van Bochove (CDA). Een preventief welzijnsbeleid, zoals hij het zelf noemt. LEIDEN WIM KOEVOET Het aantal bewoners van de Stevenshof is in een hoog tem po opgelopen tot 11.000. De meesten zijn vreemden voor el kaar. Ook zijn er veel mensen uit achterstandswijken naar de Stevenshof verhuisd. Die inte greren niet of nauwelijks met andere bevolkingsgroepen, stel len Van Bochove en de directie welzijn in een rapport over het leefklimaat in de wijk. De woningbouw mag dan wel bijna zijn voltooid, het ont breekt in de Stevenshof nog aan tal van voorzieningen. Groot is woonhuizen. L)ok wil de wet- De oplossingen die de wet houder aandraagt komen uit de wijk, zegt hij. In de nota wordt gepleit voor de oprichting van een buurt- en sportvereniging om de betrokkenheid te vergro ten, meer horeca, meer buurt huiswerkers, meer wandel- en fietspaden om de Stevenshof uit zijn isolement te bevrijden, meer en andere winkels in het winkelcentrum en meer kinder opvang. Verder moet het ijs baanterrein voor meer dan al leen schaatsen worden gebruikt en zouden er voor jongeren 'hangplaatsen' kunnen komen, zij het op enige afstand van de het tekort aan kinderopvang. Op de wachüijst van peuter speelzalen staan zo'n 535 kin deren. Die van het kinderdag verblijf telt 283 namen. Ook voor jongeren zijn er te weinig voorzieningen en dat terwijl de komende jaren een grote groei van de 'problematische leef tijdscategorie' van 12 tot 18 jaar te zien zal geven. De wethouder vindt zijn rap port, dat is gebaseerd op ge sprekken met het 'wijkkader' (winkeliers, buurthuiswerkers en andere actievelingen), 'niet alarmerend'. „De Stevenshof is een leuke wijk", zegt hij. „We willen alleen niet dezelfde fout maken als in andere nieuw bouwwijken. Daar hebben we onze handen te snel van afge trokken. Een wijk die bouwkun dig is afgerond, is nog niet klaar en heeft een sociale infra-struc- tuur nodig." houder 'onderhoudsploegen' in de Stevenshof formeren om de wijk schoon te houden. Veel geld voor zijn 'preventie ve welzijnsbeleid' in de Stevens hof is er niet, zegt Bochove. „Er is g^en apart fonds Stevenshof, dus het zal moeten worden be taald uit de bestaande budget ten. Maar zoals bekend is het fi nanciële vooruitzicht voor Lei den heel somber. Het klinkt heel vroom wat ik nu ga zeggen, maar ik denk dat we het vooral moeten hebben van een goede samenwerking tussen de bewo ners, instellingen, het buurt huis, de winkeliers, de wijk agent en de gemeente." Somber gestemd is hij aller minst. „Ik krijg al aanloop uit de Stevenshof. Er komen steeds meer bewoners mijn kant op om te informeren naar moge lijkheden voor nieuwe activitei ten." Een kleine kermis, wat rondtrekkende drumbands, draverijen en Britse ruiters met kanonnen. Dat was het dan, Groningens Ontzet. FOTO HAN DE GRAAF Drie-oktoberfeest verslaat Groningens Ontzet ruim op punten GRONINGEN LOMAN LEEFMANS Vrachtwagen klem onder viaduct LEIPEN Een 48-jarige Poolse vrachtwa genchauffeur heeft gister avond voor grote opstoppin gen op en rond de Plesman- laan gezorgd nadat hij zijn wa gen klem had gereden onder het Plesmanviaduct. Volgens de politie had de man waar schijnlijk de verkeersborden niet goed gelezen. De wagen is weer losgetrokken door perso neel van een naburig autobe drijf. Het Plesmanviaduct is vrij ongeschonden tevoor- scliijn gekomen uit het treffen met de vrachtauto. De wagen zelf liep lichte schade op. 'Groningens Ontzet', het broertje van 3 Ok tober dat jaarlijks op 28 augustus wordt ge houden, is op geen enkele manier te verge lijken met het massale volksfeest in Leiden. Geen grote optochten daar, een veel be scheidener kermis, en een activiteitenpro gramma dat op een half A4tje past. Eerder werd in deze krant het Alkmaars ontzet met 'Leidse ogen' gewogen en te licht bevon den. Centraal in de Groningse festiviteiten staat het paard. Wie kent er niet het 'peerd van ome loeks'. In de ochtenduren is er de traditionele paardenkeuring op de Ossen markt, een prachtig vierkant plein omringd door statige landhuizen. Een soort Vebo, maar dan in de open lucht. De regen is ech ter spelbreker. „Andere jaren is het hier echt veel drukker", probeert een jonge be zoeker te overtuigen. Willekeurige Groningers verzekeren dat in hét Stadspark meer staat te gebeuren. Op die plaatselijke draffenbaan zijn tweespan - demonstraties. Een zogeheten 'sjees' hangt achter de paarden, 'bemand' door vrouwe lijke koetsiers in klederdracht. Kanten boordjes en witte hoofddoekjes achter zwarte knollen. Er wordt wat doeloos rond gereden, maar toch blijkt er achteraf door een van hen een prijs te zijn gewonnen. Waarvoor? De 'speaker' maakt het de niet- Groningers niet duidelijk. De aanwezigheid van The King's Troop Royal Horse Artillery wordt in de de folders als het hoogtepunt van Groningens Ontzet bestempeld. Het gaat om een groep Britse ruiters, gekleed in kostuums die zo lijken te zijn gestolen uit het Legermuseum. De ca valeristen slepen kanonnen mee uit de tijd dat kogels nog rond waren. Ze treden ook op in het Stadspark en trekken in optocht diverse keren door de stad. Geen dikke drommen mensen langs de weg. Slechts hier en daar staat een groepje in het druile rige weer te klappen tot ze voorbij zijn. Voor de rest blijft het publiek beperkt tot wach tende automobilisten, die met zichtbare te genzin de soldaten voorrang geven. Alleen op de Grote Markt (bekend van Monopoly en Martinitoren) is er een stem ming die aan 3 Oktober doet denken. De kermis maakt veel top-40 lawaai, circusar tiesten vertonen hun kunstjes en bij een aaneenschakeling van kraampjes zijn aller hande snacks en snuisterijen te koop. Hier is wel veel volk op de been, maar niemand host, zingt, drinkt, eet uit de hand of draagt een gekke pet. De winkels zijn ook gewoon open. Alleen de plaatselijke ambtenaren hebben een dagje vrij bedongen. „Ik merk ook meestal niks van het feest. Ik werk ge woon", meldt een verkoopster van een croissanterie broodnuchter. In de namiddag reizen nog enkele noor delijke drumbands door de stad, trekken nog wat plaatselijke prominenten touw, dooft de brandweer een demonstratievuur tje en wordt er in de kroegen wat gedron ken voordat er een spectaculair vuurwerk bij de Zuiderhaven het feest alweer afsluit. Nuchterheid Ook het Groningse equivalent van 3 Okto ber haalt het niet bij de Leidse uitbundig heid. Komt het door de noordelijke nuch terheid? Of heeft het met het historische ge geven te maken dat Groningen niet het ont zet van de Spanjaarden viert maar de ver drijving van de Bisschop van Munster en zijn troepen in 1672? Een blik op de plaat selijke feestkalender geeft waarschijnlijk een meer aannemelijke reden. De Landda gen met kilometers braderie zijn net voorbij en de komende weken staan nog 'de nacht van Groningen' en het jazzfeest 'Swingin' Groningen' op het programma. Zo wordt het nooit wat met Groningens Ontzet. Ook al niet omdat de kermisexploi tanten bij de gemeente hebben geklaagd omdat er verder in de stad een kunstmani festatie werd gehouden en dat zou ze naar eigen zeggen 'geld schelen'. Nee, de kroe gen mogen in Groningen dan elk weekein de zo lang open blijven als ze willen en het stadscentrum mag met de vele pleinen en terrassen een grootstedelijke sfeer uitade men, maar wat feesten betreft wint Leiden ruim op punten. LEIDEN ROY KLOPPER De flats van woningbouwvere niging Ons Doel aan de Valeri usstraat en omgeving verschie ten op het moment snel van kleur. Door het aanbrengen van gevelisolatie behoort de aloude bakstenen wand tot het verle den. Na oplevering van het werk, siert een fleuriger witte pleisterwand de gevels. De sfeer in de buurt is er evenwel niet beter op geworden. De gevelisolatie van de flats is sinds eind 1989 een teer onder werp in de buurt. In eerste in stantie was er geen meerder heid voor te vinden. Dit bleek uit de resultaten van een en quête die Ons Doel in juli 1990 in de wijk hield. Veel bewoners zagen liever dubbel glas in plaats van gevelisolatie. Des kundigen verklaarden echter dat dit tot grote problemea zou leiden. Het vocht zou zich op de wanden afzetten, omdat die na het aanbrengen het koudste op pervlak in de kamer worden. Nadat de bewoners niet te porren bleken voor de geveliso- latie, dreigde Ons Doel het hele groot-onaerhoudsplan af te bla zen. Bewoners waren hierover furieus, omdat de isolatie geen deel uitmaakte van het onder houdsplan. De woningbouw vereniging schreef vervolgens een tweede enquête uit. Toen stemde een meerderheid van de bewoners wél in met de plan nen. Die actie schoot een aantal huurders weer in het verkeerde keelgat. Men vond dat Ons Doel de huurders onder druk had ge- LogiCom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN P.C.'s. PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARD SOFTWARE BEU 01720-37 911 Via advies, levering en installatie naar tevreden gebmik LogiCom Alpha bv LEIDEN ROY KLOPPER Een geheel nieuwe indeling van de hal en de terugkeer van wat oude successen. Dat zijn de in grediënten van de 31ste Leidato die van 4 tot en met 13 septem ber in de Groenoordhallen wordt gehouden. Volgens de or ganisatie is de huishoudshow behalve een beurs ook een soci ale gebeurtenis. De ondernemers stonden ook dit jaar weer in de rij voor een plaatsje op de 12.000 vierkante met tellende beursvloer. Niet verbazingwekkend, want het Leidse publiek is volgens de or ganisatoren zeer 'koopgierig'. „Er is tegenwoordig tegelijker tijd een beurs in Groningen. Maar de beurs-ondernemers blijven hier naartoe komen. Dat zegt genoeg", aldus directeur A. de Jong van de Groenoordhal len. Er wordt dan ook het nodige gedaan om het publiek tever- eden te houden. De beursdagen staan bol van de activiteiten. Zo zijn er de inmiddels traditionele Miss Rijnland-verkiezing en di verse modeshows. Voor de edi tie van 1992 zijn ook enkele ou de successen van stal gehaald die afgelopen jaren van het pro gramma waren verdwenen. Zo zijn er weer optredens van be kende artiesten, mede op aan drang van de standhouders. De organisatie heeft contracten af gesloten met Grant Forsyth (vrijdag 4 september), Gordon (maandag 7 september) en Da vid Ray (donderdag 10 septem ber). Alle optredens beginnen om 20.30 uur. Verder zijn de kinderzonda gen in ere hersteld. Zondag 6 en 13 september zijn er voor de jongste bezoekers ijsjes, balon- nen en schmink-activiteiten. Nieuw is het fitness-paviljoen dat tegen de hallen is aange bouwd. Hier wordt een presen tatie gegeven van onder meer fitness-apparatuur, sauna's, zonnebanken, sport- en bad- mode. Daarnaast wordt infor matie gegeven over lichaams verzorging. Bezoekers krijgen informatie over bijvoorbeeld huid- en haarverzorging en ma ke up-produkten. De beurshal is dit jaar wat an ders ingedeeld als de afgelopen jaren. Doordat een grote stand houder afhaakte, ontstond plot seling ruimte voor de organisa tie om de kraampjes te her schikken. Nu staat centraal in de hal de grote bruidshoek, waar alle mogelijk informatie over en attributen voor bruilof ten voorhanden is. Het overgrote deel van de be zoekers komt uit Leiden en re gio. Dat is bij andere beurzen wel anders. „Bij de Rai komt bij voorbeeld maar vijf procent uit Amsterdam". Daarom kent de Leidse huishoudshow ook een gezelligheidsaspect waarmee de organisatie terdege rekening dient te houden. „We hebben wel eens voorgesteld om in na volging van andere beurzen za terdagavond te sluiten. Dat leid de tot een storm van protesten. Men ziet een bezoek als een avondje uit, waar je ook nog eens lekker kunt bijkletsen met bekenden die je tegenkomt. Sommigen komen dan ook een keer of vier, alleen al voor de ge zelligheid." De Leidato wordt 4 septem ber om 19.30 uur geopend door wethouder Walenkamp. Hij wordt hierbij geassisteerd door de jonge Leidenaar Haakon Brouwer. Hij won een ontwerp wedstrijd voor de stand van het jaar 2000. De beurs in de Groenoordhallen is op doorde weekse dagen gratis toeganke lijk voor bejaarden, zo lang ze overdag komen. Bezoekers kun nen gratis parkeren. Toegangs kaarten kosten zes gulden per stuk. Huis zoeken? Fick Makelaardij Opent de juiste deuren voor u! M 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden LEIDEN ROY KLOPPER de capaciteit om de woningen boven de bergingen van warmte te voorzien. De deuren van de bergingen hingen centimeters van de muur af waardoor grote kieren ontstaan. Ten slotte klaagden bewoners over ge luidsoverlast omdat de verwar mingsbuizen tikken. Dit kwam doordat onvoldoende beugels zijn gebruikt om ze vast te zet ten. De bewonerscommissie van de Surinamestraat geeft er de brui aan. Ze is het zat 'constant op te lopen tegen de muur van onbe grip van de Woningbouwvere niging Leiden'. Aanstaande dinsdag wordt een afscheids- vergadering gehouden in de kantine van zwembad De Zijl. „We zijn het spuugzat". De bewonerscommissie vecht al met de WBL sinds de opleve ring van het woningcomplex in 1989. Er waren meteen al klach ten over de staat van de 7 een- gezins-, 19 senioren- en 10 drie kamerwoningen voor 50-plus- sers. Er waren bijvoorbeeld gro te scheuren in de balkons en in de stalen omheiningen ervan. De muren vertoonden grote kieren waardoor regen naar binnen sijpelde. Ook waren de balkons verkeerd op afsschot gezet waardoor regenwater niet afliep maar juist naar de wonin gen toeliep. Verder waren de galerijen spekglad. De verwar mingsketels hebben onvoldoen- De bewonerscommissie kaartte de problemen verschei dene malen aan bij de WBL In december vorig jaar werd zelfs het vertrouwen opgezegd in de woningbouwvereniging, als een laatste waarschuwing. Hierop volgde een gesprek, waarvan de resultaten volgens de bewoners onbevredigend waren. Woord voerder Steenbergen: „Mis schien dat 30 procent van de klachten is verholpen, maar de andere zijn zo belangrijk dat ze ook moeten worden opgelost." Directeur J. Boggia van de WBL was vanwege vakantie niet voor commentaar bereikbaar. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De aloude bakstenen gevels van de flats aan de Valeriusstraat verdwijnen in hoog tempo achter een nieuw pleisterwerk. zet, net zo lang tot ze 'om' wa ren. Het eind van het liedje was dat alsnog de isolatie tegen de wand wordt geplakt, al tracht ten sommige bewoners nog aan te tonen dat het gebruikte ma teriaal gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Volgens diverse bewoners kij ken mensen die tijdens de dis cussie tegenover elkaar stonden elkaar niet meer aan. Eén van de huurders, J. van Putten, heeft intussen alle administratie over de kwestie gebundeld en opge stuurd aan de Consumenten bond. Die onderneemt geen stappen tegens Ons Doel. „Daar is ons niet om gevraagd. Daarbij hebben we de zaak natuurlijk maar van één kant gehoord", aldus woordvoeder R. Griep. Het dossier wordt wel zorvuldig bewaard. „Mogelijk dat we er FOTO HIELCO KUIPERS andere bewoners mee kunnen helpen." En daar is het Van Put ten ook om te doen. „Ik wil niet op het laatste moment nog even dwars liggen. Het dossier is meer een waarschuwing voor anderen: laat het niet zo ver ko men." De Leidse café-eigenaars gaan geen acties on dernemen tegen de sluitingstijden en de strenge controle daarop. Het bestuur van de Leidse af deling van ondernemersbond Horeca Neder land (HN) heeft besloten dat de evaluatie van het huidige gemeentelijke 'gele kaarten beleid' moet worden afgewacht: „Dat is de strategie waar we voor kiezen, al zal ik niet ontkennen dat de relatie tussen een deel van de Leidse ho reca en de gemeente uiterst broos is geworden", aldus HN-voorzitter J. Ponsioen. De strengere controle van de sluitingstijden deze zomer heeft bij een flink aantal kroegba zen kwaad bloed gezet. Terrassen moesten soms al voor zonsondergang dicht, cafés werd tijdens de Lakcnfeesten geen extra kwartiertje gegund, maar de shoarmazaken bleven lange tijd buiten schot. Allemaal onverkwikkelijke za ken, vinden de café-exploitanten. Een enkele kroegbaas heeft al bij collega's gepolst om op 3 oktober de gemeente een hak te zetten door dicht te blijven. Maar het animo om Leidens Ontzet te verpesten bleek niet groot. toch hebben de ondernemers de gedachten aan acties niet van zich afgezet. „Het is voor ons duidelijk dat de sluitingstijden niet in overeen- stemmming Zijn met net huidige uitgaanspa- troön, Een te krap jasje. Uitbouwen is de enige optie en wij willen binnen een aantal jaren toe naar de 4.00 uur in het weekeinde", aldus Pon sioen. Hij en zijn HN-bestuur hebben zich voor aLsnog op hel diplomatieke standpunt gesteld dat eerst burgemeester C. Goekoop maar met zijn evaluatie moet komen. En de gemeenteraad moet de kans worden gegeven het huidige be leid 'in alle redelijkheid' aan te passen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13