Philips verkoopt test-afdelingen T elematica-actie haven Rotterdam H M: overal antwoord op Economie Luxueuze Magna opent de deuren Banken spinnen garen bij dollarcrisis yai dollar maakt tanken nauwelijks goedkoper DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 7 Goede halfjaarcijfers Wolters Kluwer Amsterdam De nettowinst van uitgever Wolters Kluwer is in de eerste zes maanden van 1992 met ruim 39 procent gestegen tot 109 miljoen gulden in vergelijking met het eerste halfjaar van 1991. Toen bedroeg de winst 78 miljoen gulden. De omzet steeg met bijna 9 procent tot 1,2 miljoen gulden. Vrouwen kunnen stuwadoor worden den haag Vrouwen kunnen vanaf vandaag het beroep van stuwadoor gaan uitoefenen, aldus het ministerie van sociale za ken. Door een herziening van de Stuwadoorswet en de wijziging i twee besluiten wordt dit mogelijk. Slecht resultaat havenconcerns Rotterdam De Rotterdamse haven- en scheepvaartconcems Pakhoed en Van Ommeren hebben in het eerste halfjaar slechte resultaten behaald. Bij Koninklijke Van Ommeren daalde de net towinst van 33 miljoen gulden in de eerste helft van 1991 naar 27,2 miljoen dit jaar. Pakhoed zag de winst van 70,3 miljoen gul den dalen naar 44,8 miljoen. Geen gedwongen ontslag bij Akzo emmen Het gedwongen ontslag van honderd werknemers bij Akzo tapijtgarens in Emmen is voorlopig van de baan. Vakbon den, ondernemingsraad en de leiding van de vezeldivisie van het cern hebben gisteren overeenstemming bereikt over een plan van aanpak, waarbij overtollige medewerkers worden bege leid bij het vinden van andere banen. Akzo maakte voor de zo mervakantie bekend dat bij de afdeling tapijtgarens 240 banen moeten verdwijnen. Goed halfjaar voor Hagemeyer naarden» De nettowinst van het handelsconcem Hagemeyer is i de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1991 toegenomen met 25,3 procent van 33,6 miljoen naar 42,1 miljoen gulden. Dat heeft het concern dinsdag bekendge maakt. Vooral de elektrotechnische groothandel in Europa deed goede zaken. Scherpe winstdaling Bührmann amsterdam Bührmann-Tetterode (grafisch papier, verpakkin gen en kantoorsystemen) heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een winst behaald van 62,6 miljoen gulden. Dat is ruim 31 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Bührmann- Tetterode wijt de problemen vooral aan de sterk gedaalde vraag naar grafische apparatuur. KNP ziet winst kelderen Hilversum Door een scherpe daling van de papierprijs is de net towinst van het papier- en verpakkingsconcern KNP in de eerste zes maanden van dit jaar met 43 procent gedaald tot 91 miljoen gulden. Indezelfde periode vorig jaar bedroeg de winst nog 158 miljoen gulden. Negenhonderd werknemers naar Amerikaanse Fluke Philips wil een groot deel van zijn activiteiten op het ge bied van test- en meetapparatuur overdragen aan het Amerikaanse concern John Fluke. Details over de ver koop wilde Philips gistermiddag nog niet verstrekken. name zal de omzet van Fluke met 125 miljoen dollar (197 mil joen gulden) stijgen. Dit bedrag is overigens niet gelijk aan de totale omzet van de meet- en test-afdelingen van Philips om dat niet alles wordt verkocht. Volgens de voorlopige over eenkomst neemt Fluke de di recte verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling, fabricage, ver koop en service van het grootste deel van de huidige produkten van beide bedrijven op zich. Naar verwachting wordt de transactie binnen enkele maan den afgerond. De Eindhovense elektronica-gigant werkt al vijf jaar samen met Fluke. Door de verkoop gaan in to taal ongeveer 900 werknemers van Philips over naar Fluke. Het gaat om 350 mensen in Almelo, 90 in Eindhoven, 30 in Heerlen, 35 in Hamburg en ongeveer 400 elders in Europa. Door de over- Om concurrentiepositie te verbeteren De haven van Rotterdam maakt haast met de verdere invoering en verbetering van zogenoemde telematica-netwerken. Binnen een jaar moeten er al telemati ca-netwerken bestaan in de buikoverslag, de binnenvaart, de chemie en de containerover slag. Het telematica-actieplan moet uitmonden in een sterke verbetering van de concurren tiepositie. Telematica is de verzamel naam van allerlei vormen van elektronisch berichtenverkeer tussen fabrikanten, klanten, transporteurs, distributeurs en autoriteiten. Het plan voor de Rotterdamse haven werd giste ren gepresenteerd door ir. H. Molenaar van het Gemeentelijk Havenbedrijf. Een commissie onder zijn leiding heeft het plan het afgelopen haJf jaar vorm ge geven. Het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam wordt de spil in het stimuleringspro gramma en zal een interim- manager-telematica aantrekken voor de opzet van een zoge noemde 'taskforce'. Het is de bedoeling dat de Ame rikanen daartoe Philips ver koop- en serviceactiviteiten in Europa overnemen, plus de lei ding over het distributienet in de rest van de wereld. Verder neemt Fluke Philips maat- en testactiviteiten in Almelo en Heerlen over en de markering en ontwikkelingsinspanningen in Eindhoven en Hamburg. Fluke is actief op het gebied van compacte elektronische ap paratuur. Het bedrijf staat als fonds genoteerd aan de Ameri kaanse effectenbeurs en heeft een omzet van 240 miljoen dol lar. Er werken ruim 2.200 men- Japan stimuleert economie met 115 miljard tokyo DPA-Rtr Het pakket maatregelen dat de Japanse regering morgen pre senteert om de kwakkelende economie te stimuleren, omvat meer dan negen biljoen yen (115 miljard gulden). Het wordt daarmee het grootste conjunctuurprogramma dat ooit in Japan is uitgevoerd. Dat hebben Japanse media giste ren gemeld op basis van bron nen binnen de regeringspartij LDP. Het nieuwe programma be helst naar verluidt nieuwe kre dieten voor vastgoedbedrijven en kleine en middelgrote on dernemingen die zwaar door de economische malaise zijn getroffen. 'Wij regelen alles, van lease-contracten tot en met het testament' Belastingadviseur Martens (links) en mede-oprichter Molkenboen „Aan 'mumzels' vangen doen we niet" „Nee, Mumzels vangen doen we niet." J. Th. Mol- kenboer lacht en slaat links en rechts van zijn li chaam de handen op elkaar, alsof hij hele grote vliegen vangt. Hij gebruikt een grap ter illustratie van een serieuze boodschap: zijn financieel ad- vieskantoor Heijloo Molkenboer BV (H M) doet niet aan natte-vingerwerk. Wie tips wil over de lucratieve beleggingen van dit moment, is bij het Amsterdamse bureau aan het ver keerde adres. Voor het overige verkoopt mmmmm H M nooit nee. Een banklening aanvragen, een ver zekering afsluiten, belastingformulieren ontwarren, een portefeuille met aande len aanleggen. Met de eerste drie is ie dereen wel bekend, terwijl een grote groep Nederlanders zich ook met be leggen bezighoudt. Wie raad wil over alle vier, moet bij evenzoveel deskundi gen aankloppen: bankiers, verzeke- raars, fiscalisten en beleggingsdeskun digen. „Mensen worden moe van die gang lang! allerlei banken, advocaten en fiscalisten. Ze heb ben het druk met hun eigen métier en loketten alleen Molkenboer. Samen met H. Heijloo zag hij tussen al die specialisaties een gat in de markt en sprong erin met H M. ringsdeskundige (Heijloo) hun sporen verdiend in de bankwereld. Het all round-karakter van H M wordt verder waargemaakt door drie juristen die zijn gespecialiseerd in verzekeringsvraagstukken en een belastingadviseur. Belastingdeskundige Martens geeft desge vraagd een staaltje van zijn kunnen. „Sinds de be lastingmaatregelen in het kader van de Brede Herwaardering zijn ingegaan, zijn veel mensen terughoudend waar het gaat om verzekeringen met fiscale voordelen. Er is echter nog volop speelruimte. Wij bevelen klanten onder meer de gemengde kapitaalver zekering aan, een com binatie van sparen en een stukje verzekeren, namelijk het verzekeren van het overlijden van de verzekerde. Zo'n ver- zekering kün na mini maal vijftien jaar sparen zo'n 50.000 gulden. In tegenstelling tot traditione le spaarprodukten is de rente onbelast. Spaar je 'Mensen worden moe van die gang langs allerlei banken, advocaten en fiscalisten. twintig jaar, dan krijg je 170.000 gulden, v als extra belasting", zegt de rente weer onbelast is. Man en vrouw samen krijgen 440.000 geilden. „Natuurlijk zijn we niet overal even goed in", erkent Molkenboer. „Waar onze kennis te kort schiet beschikken we over een aantal deelgebied deskundigen naar wie we doorverwijzen. Banken beschikken daar ook over, maar die doen altijd bizznizz met aan hen gelieerde instellingen. Wij niet. We zijn objectief en selecteren deskundigen die onze partners ik spreek liever niet van klant de beste condities kunnen bieden. Dat is meestal niet de goedkoopste oplossing, maar we hoeven ook niet voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten. Dat levert meestal niets op. De Amerikanen hebben daar een mooie gezegde voor: If you pay peanuts, you get monkey's Wie pinda's zaait zal apen oogsten, hahaha." Openlijke Afgunst Hoeveel 'partners' het bureau inmiddels heeft, wil Molkenboer niet zeggen omdat dat 'onverantwoord is met het oog op de concurrentie'. Hij volstaat met de mel ding dat het om een „substantieel" cliëntenbestand gaat „met een toename van een a twee per week". De concurrentie knarsetandt. Molken boer: „Een directeur van een middel grote bank liet mij onlangs openlijk zijn afgunst blijken. Verdikkeme', zei die, 'zo'n all round-werkwijze krijg ik er bij mij niet doorheen. En als het wel zo was, had ik nog de goede mensen niet voeren." Uniek Het bureau aan de Herengracht 386 verstrekt in middels al bijna een jaar financiële adviezen van de meest uiteenlopende aard. Het drie man en drie vrouw sterke kantoor is daarmee tamelijk uniek, want Nederland kent geen enkel andere bank of instelling waar de klant voor ieder finan cieel vraagstuk terecht kan. „Banken focussen het liefst op vermogensbeheer. Wij regelen alles, van lease-contracten tot en met het testament", zegt Molkenboer trots. Bedrijfseigenaren en iedereen met een vermo gen die daarover vermogensbelasting moet beta len, zijn allemaal potentiële klanten voor H M. Hoewel het niet bij alle klanten het geval is, streeft het bureau er naar èlle financiële za- ken van een klant te re gelen. Maar hoe beperkt of uitgebreid de op dracht ook mag wezen, altijd wordt de klant ge heel doorgelicht. „We willen èlles weten: over eventuele inkomsten van de echtgenoot, of er nog studerende kinde- i zijn, hoe het met het 'We hoeven niet voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten. Dat levert niets op. pensioen zit, kortom het hele pakket." Dat biedt alleen maar voordelen, aldus Molkenboer, omdat Banken, vervolgt Molkenboer, zijn te log en te een totaal-overzicht van de financiële positie van bureaucratisch om zoveel verschillende financiële iemand je beter in staat stelt beslissingen te ne- vaardigheden te beheersen. „Onze werkwijze men waar de klant zoveel mogelijk financieel vergt wel van ons dat we 's ochtends vroeg tot 's voordeel van heeft. Vaak blijkt dan ook dat ie- avonds laat werken, ook op zondag als een 'part- mand bepaalde financiële zaken, zoals bijvoor- ner'daarom vraagt. Wel zijn er verschillende, laat beeld een hypotheek, onvoordelig voor zichzelf ik zeggen, bankachtige instelling die zich voor heeft geregeld. zichtig onze werkwijze eigen proberen te ma- De twee naamgevers hebben als vermogens- ken." specialist (Molkenboer) en pensioen- en financie- Naam Philips valt in Italiaanse smeergeld-affaire rome eelco van der unpen correspondent Ook Philips is betrokken bij het enorme steekpenningenschan daal dat de Noorditaliaanse stad Milaan al maanden teistert. Gianstefano Frigerio, regionaal secretaris van de Christende mocratische Partij "en een van de kroongetuigen in het juri disch onderzoek, zegt geld ont vangen te hebben van Giorgio Mammano, directeur van Phi lips Sistemi Medicali, een be drijf dat medische apparatuur produceert. De Philips-directeur is inmid dels gehoord door de rechter, maar heeft alles ontkend. Vol gens zijn verontwaardigde ad vocaat was Mammano gevraagd een simpele getuigenverklaring af te leggen, maar werd hij door de rechter beschuldigd van cor ruptie. Volgens de raadsman heeft de rechter zich gebaseerd op een vage verklaring van de politicus. „Frigerio heeft niet gezegd om hoeveel geld het gaat en in het kader waarvan het is betaald. Dat is ook logisch, omdat Mam mano nooit geld heeft overge maakt aan Fregerio", aldus de advocaat. Amsterdam Maanden is er geboord, gesloopt en weer opnieuw opgebouwd en vandaag is het eindelijk zover: Magna Plaza gooit de deuren open. Dit luxueuze winkelcentrum in hartje Amsterdam, verrezen in net oude PTT-hoofdkantoor aan de Nieuwezijds Voorburgwal, is eigendom van de Zweedse projectontwikkelaar Magnusson. Hij kocht het pand voor 7,5 miljoen gulden en gooide er bijna dertig miljoen gulden verbou- wingskosten tegenaan. Hij verwacht zijn investering echter snel terug te verdienen, onder meer met de hoge huren die voor de winkelruimtes worden gevraagd. den haag wilco dekker Het is een spel van kat en muis met een inzet van zes nullen of meer. Bij een almaar dalende dollar weten commerciële banken als bijvoorbeeld ABN-AMRO dat centrale banken in gaan grijpen en de munt ondersteunen door stapels dollars te kopen. Andersom weten de centrale banken dat de commerciële banken op dit ingrijpen en de daaropvolgende koersstijging zitten te wachten. De bank nu die deze 'haute finance' doorziet en op het juiste moment dollars koopt en verkoopt, kan in luttele uren de jaarcijfers leuk opkrikken. Natuurlijk zeggen de banken dat het zo simpel niet werkt. „Het is een kwestie van winnen en verliezen. De ene keer gaat het goed, de andere keer gaat het mis", aldus een valutahandelaar van een grote bank. Maar de bank die maandagmor gen 500 miljoen dollar verkocht tegen een koers van 1,61 gulden en ze 's middags terugkocht voor 1,58 gulden, kon in een paar uur 15 miljoen gul den in de boeken bijschrijven. Op de vraag of er de laatste dagen een beetje leuk verdiend is, klinkt bij de banken slechts geheimzinnig gelach. Jojo Maar niet alleen de cojnmerciële banken konden de afgelopen dagen profiteren. Ook de centrale banken hebben niet te klagen over de jojo-ende Amerikaanse munt. Sterker nog, een groot deel van de winst van centrale banken is te danken aan interventies in kwakkelende valuta. De cen trale banken in Europa en de Verenigde Staten hebben nu miljarden zeer goedkope dollars in be zit. Als de koers van de dollar straks weer gaat stij gen, na de herverkiezing van Bush bijvoorbeeld, dan worden de dollars met winst weer op de markt gebracht. Die winst kan al gauw flink in de papieren lo pen. Want als de dollar zich herstelt, dan kan de koers heel snel op gaan lopen. Hoe dieper de dol lar zinkt, hoe hoger hij bij een herstel opwaarts zal gaan. Dat komt omdat er beleggers zijn die gokken dat de dollar op termijn nog verder zal dalen. Zij beloven bijvoorbeeld nu over twee maanden tienduizend dollar te leveren tegen de huidige koers van 1,58 gulden. Zij hopen dat de koers over twee maanden 1,45 gulden is, zodat zij de tienduizend dollar met dertien cent winst kun nen afleveren. Als de Amerikaanse munt zich echter gaat her stellen en de koers omhoog gaat, dan breekt bij deze beleggers lichte paniek uit. Zij hebben im mers beloofd de dollars tegen 1,58 gulden te leve ren, terwijl de koers alweer aan het stijgen is. Zij moeten dus heel snel tienduizend dollar kopen, om hun verlies beperkt te houden. Als de dollar zich herstelt, dan zal er op deze manier snel veel vraag naar de Amerikaanse munt komen. Die vraag doet de koers vervolgens weer snel oplopen. Volgens computer-modellen van valutakantoren kan de dollar op zijn huidige niveau van 1,58 gulden zodoende in één keer doorstijgen naar iets boven de twee gulden. Ruwe olie wordt over het alge meen met Amerikaanse dollars betaald. Waarom is benzine dan nog steeds zo duur? Menig pomphouder wordt deze dagen bestookt met vragen van de klanten. Bij een crisis in de Per zische Golf schieten de pomp- prijzen wel omhóóg; waarom zakken ze dan niet in bij zo'n extreem lage dollarkoers? De prijs aan de zelftankpomp wordt bepaald door tal van fac toren. Het begint bij de prijs die wordt betaald voor ruwe olie uit de Noordzee of uit de Arabische woestijn. De ruwe olie die op de vrije markt wordt verhandeld en dus niet door de oliemaat schappijen voor eigen gebruik wordt gewonnen gaat van de hand tegen betaling van dollars. De termijncontracten voor deze ruwe olie zijn al maanden heel stabiel rond de 20 dollar per vat van 159 liter. Toen de prijs in 1990, bij het begin van de Golfcrisis, even naar een hoogtepunt van bijna 40 dollar 'Lekker* als Amerikaanse toerist door Europa trekken en iedere dag ont dekken dat de dollars die je op zak hebt, weer minder waard zijn. FOTO ANP RUUD HOFF steeg, dreef dat de prijzen op in ruwe-olieprijs op het eindpro- de hele oliebusiness. Maanden- dukt benzine namelijk te klein, lang bleven de prijzen boven de Nog kleiner is de invloed van 25 dollar hangen. Toch betekent de dollarkoers op de hele keten een verdubbeling van de prijs van olieproduktie. Zo komen er, van een vat ruwe olie bij lange na het stadium van de ruwe geen verdubbeling van de olie, produktnoteringen i de stand voor de diverse eindprod- ukten van de olie- en petroche mische industrie. Die kunnen nogal uiteenlopen in verschil lende seizoenen of regio's, 's Zomers worden er heel wat toe ristische kilometers afgelegd en dat vraagt om een relatief hoog waardig eindprodukt: benzine, 's Winters is een veel laagwaar diger eindprodukt populair: stookolie. De prijzen van die eindprodukten hangen, behalve van zaken als dollarkoers, prijs van ruwe olie en vraag naar eindprodukten, ook nog af van bijvoorbeeld de verwerkingsca paciteit in raffinaderijen. Al met al bepaalt de dollar koers dus maar voor een klein deel wat een liter benzine aan de pomp kost. Dat betekent dat een grote daling van de dollar koers uitmondt in een veel min der grote daling van de benzi neprijs. En dat is precies wat we de laatste tijd hebben zien ge beuren. In juni werd voor een liter Eu ro loodvrij bij de zelftankpomp nog 1,87 gulden betaald. In stapjes van 1 2 cent ging dat de afgelopen weken omlaag naar 1,80 gulden nu. Daarmee is de prijs in Nederland onge veer terug op het niveau van ja nuari dit jaar. Kwartje van Kok Naast al het bovengenoemde is er nog een laatste maar erg belangrijke factor die uit maakt wat benzine kost: de Ne derlandse regering. Van liter- prijs van 1,80 gulden komt na melijk slechts 51 cent ten goede aan oliesjeik, raffinaderij, trans portonderneming en pomp houder. Verreweg het grootste deel 1,29 gulden of 71 pro cent van het totaalbedrag wordt aan de overheid afgedra gen in de vorm van BTW, ac cijnzen en heffingen. Beslissin gen van de overheid, zoals in mei 1991 met het zogenoemde 'kwartje van Kok', hebben dan ook een veel grotere invloed op de uiteindelijke pompprijs dan de koers van de aollar. De Ame rikaanse munt moet wel krank zinnig gaan zwabberen om meer dan enkele centen verschil te maken aan de pomp.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7