VN-macht uitgebreid V i Buitenland 'Rellen Rostock boosaardig teken aan de wand' Historische schatten Sarajevo vernield Andrew stimuleert mogelijk economie VS Tsjechen en Slowaken nog 125 dagen samen Abchazië op rand van totale oorlog Bettino Craxi probeert rechter zwart te maken 11 Japanse partijleider treedt af wegens financieel schandaal DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 5 Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Assoc DPA Deutsche Presse Agentur GPD Cemeenschappeliikel Ind The Independent IPS Inter Press Service RTF Ziekenhuispatiënt belt politie om hulp verceluDe kamergenoot van een nierpatiënt in het ziekenhuis van de Noorditaliaanse plaats Sant'Andrea heeft zaterdag de po litie gebeld omdat er geen verplegers te bekennen waren. De 66- jarige patiënt barstte van de pijn en op de alarmbel werd niet gereageerd. De ziekenhuisgangen waren leeg en de deuren van de personeelsafdeling gesloten. Ten einde raad belde de kamer genoot maar het alarmnummer van de politie. De gearriveerde agenten spoorden een arts op. De dienstdoende verpleegkundi gen verklaarden na afloop dat ze in slaap waren gevallen. Kabul breekt met Hekmatyar kabul» De Afghaanse regering heeft gisteren formeel alle con tacten met rebellenleider Gulbuddin Hekmatyar verbroken. Hekmatyar bestookt sinds twee weken de hoofdstad Kabul met raketten. Hekmatyar eist het vertrek van alle Oezbeekse milities uit Kabul. Volgens de regering zijn die echter al vertrokken en is de rebellenleider slechts uit op een machtsovername. 'Servisch-orthodoxen uit Wereldraad' geneve De Servisch-orthodoxe Kerk moet tijdelijk uit de We reldraad van Kerken worden gezet als zij weigert het Servisch nationalisme te veroordelen. Dat heeft dr. Klaus Wilckens, oecu- mene-expert van de Evangelisch Kerk in Duitsland, gisteren in Genève gezegd. Daar vindt de jaarlijkse bijeenkomst van de We reldraad plaats. Volgens Wilckens wordt de droom van een Groot-Servisch Rijk in Servië nog steeds van religieuze zijde ge rechtvaardigd. Rusland en Zuid-Afrika samen in goud moskou Rusland en Zuid-Afrika willen een joint-venture op richten om goud te zuiveren. Het samenwerlongsverband zal ge bruik maken van Zuidafrikaans goud en geavanceerde Russische ingstechnologie. Met de technologie kan ruw goud tot een 99,99 procent worden gezuiverd. Rabat wil verkiezingen West-Sahara rabat» Marokko heeft de Verenigde Naties gezegd dit jaar in West-Sahara algemene verkiezingen te zullen houden, ongeacht of er wel of geen VN-referendum over zelfbeschikking van de vroegere Spaanse kolonie komt. Het Westsaharaanse bevrij dingsfront Polisario, dat strijdt voor de onafhankelijkheid van het door Marokko bezette gebied, maakt bezwaar tegen de ver kiezingen omdat ook in Marokko wonende Saharanen mogen meedoen. Oekraïne wil critici uitwijzen moskou Oekraïne wil buitenlanders „die het idee van de ople ving van de Oekraïnse staat ondermijnen" het land uitzetten. Dat heeft president Kravtsjoek gisteren gezegd. Kravtsjoek deed zijn uitspraken nadat enkele buitenlanders op een bijeenkomst van het Wereldforum van Oekraïners in Kiev hadden opgeroe pen zich te keren tegen de activiteiten van de regering. Kravtsjoek wordt door zijn politieke tegenstanders beschuldigd van het gebruik van harde Sovjet-methoden. Commissie: Collor moet aftreden Brasilia» President Collor de Mello van Brazilië moet aftreden omdat hij zich heeft schuldig gemaakt aan corruptie. Dit heeft een parlementaire onderzoekscommissie gisteren beslist. Uit de stemverhouding (16 tegen 5) blijkt dat verscheidene politici van de regeringspartij met de oppositie hebben meegestemd. Albanië krijgt eerste IMF-lening Albanië krijgt voor het eerst in haar bestaan een lening. Het In ternationaal Monetaire Fonds (IMF) verstrekt het land 45 mil joen gulden. Albanië werd vorig jaar oktober toegelaten als lid van het IMF. Het geld moet de Albanese regering steunen in haar economische en financiële hervormingsprogramma. Alba nië is volgens het IMF nu „te vergelijken met de armste gebie den in de wereld". THIA iS NO VAT F/ro <5Ff B-'-CK AT Servië scherp veroordeeld op vredesconferentie GPD-ANP-Rtr-AP-AFP Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Na ties wil de VN-macht in het voormalige Joegoslavië fors uitbreiden. De militairen worden belast met de bescher ming van de hulpkonvooien in Bosnië. Tot deze VN- macht zullen ook de 6.000 militairen behoren die de NAVO-lidstaten eerder deze week hebben aangeboden. tweederde van Bosnië-Hercego- vina en gaan door met gebieds uitbreiding door middel van et nisch terrorisme", aldus Van den Broek. Van den Broek zei dat Neder land bereid is „een nieuwe, sub stantiële militaire bijdrage te le veren" ter uitvoering van VN- resolutie 770 over de bescher ming van de humanitaire hulp. De minister pleitte evenals Frankrijk en Duitsland voor be rechting van oorlogsmisdadi gers en voor aanscherping van de sancties. De Duitse minister van buitenlandse zaken, Klaus Kinkel, beschuldigde de Serviërs van.volkerenmoord De Britse premier Major, sa men met Boutros Ghali voorzit Over de aankondiging van Boutros Ghali werd gisteravond in Londen druk gespeculeerd, na afloop van de eerste dag van de vredesconferentie voor Joe goslavië. Het zou gaan om een bescheiden operatie, waarmee een krachtdadiger militaire aan pak om vrede af te dwingen voorlopig in de ijskast is gezet. In Londen werd Servië giste ren scherp veroordeeld door de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten. De Neder landse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) uitte zich in scherpe bewoordingen over de Servische agressie. „De Ser- controleren meer dan ter van de conferentie, stelde Servië en Montenegro voor de keus: Of er wordt de komende dagen onderhandeld en er wor den consessies gedaan, of beide republieken worden volledig ge- isoleerd van de internationale gemeenschap. Dat betekent veroordeling, isolatie, zwaarde re sancties verwachten. „Geen handel, geen hulp. Geen inter nationale erkenning of rol. Eco nomische, culturele, politieke en diplomatieke isolatie," aldus Major. Radovan Karadzic, de leider van de Serviërs in Bosnië liep na een korte openingsrede kwaad weg. Volgens Karadzic is een re publiek Bosnië-Herzegovina met haar oude grenzen een illu sie. Hij toonde zich wel bereid 15 procent van het door zijn troepen veroverde gebied af te staan. Hij ziet echter niets in het herstel van de territoriale een heid van Bosnië-Herzegovina. De premier van de 'Joegosla vische Federale Republiek', Milan Panic, liet gisteren een tekst uitdelen waarin hij vijf praktische maatregelen voor stelde om vrede te bereiken: 1) Gegarandeerde veilige door tocht van VN-hulpgoederen van Belgrado naar Sarajevo, 2) VN- controle op het wapentransport van rest-Joegoslavië naar Bos nië, 3) Supervisie over de ge vangenkampen door het Rode Kruis, 4) Arrestatie en berech ting van degenen die zich schuldig maken aan 'etnische zuiveringen', 5) Herstel van de rechten van de Albanese min derheid. De goede wil van premier Pa nic kwam in diplomatieke kring niet als een verrassing. De grote vraag blijft of Panic in staat is zijn vredesplannen ook daad werkelijk ten uitvoer te leggen. Zoals de Britse minister Hurd (buitenlandse zaken) zei: „Poli tieke leiders hebben niet nood zakelijkerwijze het volledig commando over plaatselijke militaire commandanten." De Bosnische minister Hans Salajdzic (buitenlandse zaken) verwacht weinig goeds van de vredesconferentie. FOTO REUTER KEVIN LAMARQUE HAMBURG/ROSTOCK DPA-Rtr De Duitse president Von Weiszacker heeft zich in de discussie gemengd over de rellen in Rostock. In een vraaggesprek met het blad Bild-Zeitung noemde hij de onlusten „een ernstig en boosaardig teken aan de wand", dat makkelijk boven de asielproble matiek kan uitgroeien. „Het is vooral gevaarlijk wanneer bendes extreem-rechtse rel-toeristen zich opwer pen als voorvechters tegen de ernstige on genoegens onder de bevolking", waar schuwde Von Weiszacker. „Niemand ont kent dat er nog veel moeilijke onopgeloste problemen zijn, maar dat rechtvaardigt de heftige ongeregeldheden op geen enkele Gisteren kwam het in Rostock voor de vijfde achtereenvolgende nacht tot gevech ten met rechtse radicalen. Zo'n 500 jonge ren begonnen gisteravond rond half elf met stenen en brandbommen te gooien, maar zij vonden 1.500 man politie tegenover zich met schilden en wapenstokken. Zonder een waarschuwing vooraf via de megafoon, zet ten de agenten direct traangas en waterka nonnen tegen hen in. Er zijn 146 relschop pers opgepakt. Volgens een politiewoordvoerder heeft de tactiek, om samenscholingen van oproer kraaiers snel uiteen te slaan en hen meteen aan te houden, vruchten afgeworpen. Bo vendien keerden de buurtbewoners, die aanvankelijk achter de acties tegen het te huis voor asielzoekers stonden, zich van de rechtse extremisten af toen ze doorkregen dat het hen alleen ging om een confrontatie met de politie. De politie verwacht nog meer onlusten, „als het niet vandaag is, dan wel in het weekeinde". Rechtse jongeren in Berlijn hebben opgeroepen tot betogingen zater dag in Rostock, hetgeen doet een nieuwe met de politie. „Andrew, dit is een stijlloze manier om wraak te nemen op Fergie". De- sarajevo-lonpen ze woordspeling op de huwelijksproblemen van de Britse prins Andrew en zijn vrouw Sarah Ferguson heeft een Amerikaanse winkelier op zijn winkel geschreven. De etalage is gebarricadeerd voor de orkaan An drew. FOTO AP new orleans GPD-£ De orkaan Andrew kan volgens economische deskundigen een lichte impuls geven aan de suk kelende Amerikaanse econo mie. Het herstel van de schade, voorlopig geschat op meer dan dertig miljard gulden, levert massale contracten op voor bouwondernemingen. Die extra bedrijvigheid zou een deel van de economie op sleeptouw kun nen nemen. Tegelijkertijd waarschuwden de economen dat de impuls mogelijk niet meer is dan een druppel op een gloeiende plaat. „Dit is een groot land en zelfs een krachtige orkaan is een re latief gering voorval", zei een ef fectenmakelaar. Er zijn boven dien ook negatieve economi sche effecten te verwachten. Mensen verliezen tijdelijk hun baan en huuropbrengsten ne men door de verwoesting van huizen drastisch af. Verzeke ringsmaatschappijen moeten diep in de buidel tasten, zodat hun winsten afnemen en zij minder kunnen investeren. Andrew is inmiddels in kracht afgenomen tot een tropische depressie. Na grote schade te hebben aangericht op de Baha mas en in Florida trok de or kaan gisteren over de staat Louisiana. Daar werden wind snelheden van 250 kilometer per uur gemeten. De materiële schade was opnieuw groot. An drew heeft inmiddels twintig le vens geëist. President Bush bezocht met het oog op de verkiezingen van november het getroffen Louisia na en stelde een bedrag van 10 miljoen dollar ter beschikking. Het geld moet een aantal men sen tijdelijk aan een baan hel pen bij de opruimwerkzaamhe- den. Een dag eerder had de pre sident in Florida hetzelfde ge baar gemaakt. In Miami zijn op de dag dat An drew voorbij raasde enkele tien tallen apen ontsnapt. De orkaan had hun kooien vernield. Om dat een aantal van de dieren af komstig was uit een universi teitslaboratorium waar AIDS- onderzoek wordt verricht, wa ren veel mensen bang voor be smettingsgevaar. Een universi teitsmedewerker heeft inmidels laten weten dat de dieren niet met het dodelijke virus waren ingeënt. Voor de omsingelde bevolking van Sarajevo was het het hart van hun eeuwenoude stad een symbool van beschaafdere tij den. Gisteren is het oude stad huis, een toeristische attractie die de nationale bibliotheek huisvestte, veranderd in een uitgebrand geraamte. Het was het nieuwste doelwit van de Servische schutters in de heuvels rond de Bosnische hoofdstad, die nooit veel ge voel hebben getoond voor ar chitectonische schoonheid en die het gebouw met geweer vuur bestookten totdat het in vlammen opging. Gisteren ble ven zij met mortieren en ma chinegeweren schieten op de plaatselijke brandweerlieden die vergeefs probeerden de his torische Bosnische archieven te redden. Brandweercommandant Kenan Slinic verklaarde bij het blussen zijn leven te riskeren „omdat ik hier ben geboren en omdat zij een deel van mij aan het verbranden zijn". De 155.000 bijzondere en oude boeken uit de bibliotheek lig gen in de kelder ondergebracht en men neemt aan dat ze nog in goede staat zijn. Het tijdstip voor de beschie ting van het historische stads centrum leek zo te zijn geko zen dat die samenviel met het begin van de vredesconferentie in Londen. Onder de geraakte doelwitten bevonden zich het presidentieel paleis, het Bosni sche militaire hoofdkwartier, rijen huizen uit de Ottomaanse V-raad roept op tot bestand in enclave De Veiligheidsraad van de VN heeft zich gisteren „ernstig be zorgd" getoond over de situatie in de Azerbajdzjaanse enclave Nagomo Karabach en opgeroe pen tot een „onmiddellijk staakt-het-vuren". De verkla ring kwam, nadat Armenië be gin deze week om een zitting had gevraagd om te praten over de eventuele stationering van een VN-vredesmacht. De federatie van Tsjechen en Slowaken houdt op 1 januari 1993 op te bestaan. Dit heeft premier Vladimir Meciar van Slowakije gisteren gezegd. „Op 1 januari zullen er twee repu blieken, twee staten zijn" a,ldus Meciar. Zijn Tsjechische ambt genoot Vaclav Klaus verklaarde: „Ik ben zeker dat wij in de toe komst betere relaties met Slo wakije zullen vormen dan we nu hebben". De aankondiging werd ge daan na acht uur van onder handelen tussen Klaus en Meci ar in de Moravische plaats Bmo. De twee leiders hebben een in principe overeenstemming be reikt over de opdeling van de 74-jaar oude federatie, maar zij verklaarden dat nog een aantal verdragen nodig zijn om tot een vreedzame splitsing van het land te komen. Klaus zei dat de twee leiders het eens waren geworden over een tijdschema dat er toe moet leiden dat de overgang naar een splitsing in twee staten volgen plan verloopt. Volgens dit sche ma moet eerst het parlement eind volgende maand zijn fiat geven aan de wet waarbij de fe deratie wordt ontbonden. Ook moet dan een wet worden aan genomen waarbij de boedel scheiding en de successierech ten van de twee republieken worden geregeld. De deadline voor het aanne men van deze twee wetten zou tot oktober kunnen worden ver lengd, aldus Meciar. Eind no vember zouden de beide regio nale parlementen moeten on derhandelen over wetten over de toekomstige coëxistentie van de Tsjechische en Slowaakse re publieken op het gebied van burgerrechten, bezittingen en financiële relaties. December was ervoor gereserveerd om alle dan nog bestaande problemen uit de weg te ruimen, zodat be gin volgend jaar twee onafhan kelijke staten kunnen ontstaan. Klaus zei dat de twee zijden er ook in hebben toegestemd van af volgend jaar een tolunie te gaan vormen en dat zij het er over eens waren dat iedere staat zijn eigen munteenheid krijgt. TBILISI AP-IPS Bij aanhoudende gevechten tussen troepen van de Georgi sche Nationale Garde en Ab- chazische verzetsstrijders zijn gisternacht tientallen doden ge vallen, voornamelijk aan Abcha- zische zijde. De gevechten con centreerden zien rond Gagra aan de Zwarte Zee en de Abcha- zische hoofdstad Soechoemi. Vijftig Abchaziërs voerden in de stad een aanval uit op een spoorwegstation. Centraal in de gevechten staat de beheersing van de voor Georgië zo cruciale spoorlijn door Abchazië. De islamitische Abchaziërs vechten voor de onafhankelijk heid van hun autonome repu bliek in het christelijke Georgië. Ze vormen veertig procent van de bevolking in Abchazië, tegen 45 procent Georgiërs. Het conflict dreigt uit te lopen op een totale oorlog. In een terview verklaarde de Geor hij nog steeds hoopt op een vreedzame oplossing van het conflict. „Maar de recente ont wikkelingen laten mij weinig keuze", aldus de voormalige Sovjet-minister. Sjevardnadze belt elke dag met de gevluchte rebellenleider Ardzinba en pleit voor een staakt-het-vuren. Sjevardnadze heeft een gezamelijk beheer van de spoorlijn en direkte vredes onderhandelingen voorgesteld. Hij heeft de rebellenleider ver der opgeroepen het Abchazisch parlement te ontbinden en te rug te keren naar de Georgische hoofdstad Tbilisi. De rebellen hebben inmid dels hulp gekregen uit naburige islamitische gebieden. Naar schatting 1.200 vrijwilligers uit in Rusland gelegen autonome gebieden zijn de grens overge stoken om nun geloofsgenoten te helpen. Ze maken samen met de Abchaziërs deel uit van de Confederatie van Noordkau- sche president Sjevardnadze dat kasische Bergvolkeren. ROME EELCO VAN DER UNDEN De Italiaanse socialistische leider Bettino Craxi heeft felle kritiek uitgeoefend op rechter Di Pietro. Di Pietro leidt het onderzoek naar het steekpenningenschandaal in Milaan, waar bijna alle belangrijke politieke partijen zijn betrokken. Omdat ook zijn socialistische par tij (PSI) bij het schadaal is betrokken, heeft Craxi op zijn beurt een storm van kritiek over zich heen gekregen. In verschillende artikelen in de socialistische partijkrant Avanti! beschuldigt een anonieme schrijver, waarin iedereen de hand van Craxi herkent, rechter Di Pietro ervan een hele politieke klasse zwart te maken en te makkelijk tot arrestaties over te gaan. In het laatste artikel schermt de schrijver bovendien met niet nader ge noemde feiten, die zeer belastend zouden zijn voor de rechter. Op dreigende toon wordt geschreven dat Di Pietro wel eens niet de held zou kunnen zijn waarvoor iedereen hem nu houdt. Het is duidelijk dat Craxi het niet kan verkroppen dat tal van zijn partijgenoten achter de tralies zijn verdwenen en dat de PSI bijna synoniem is geworden voor corruptie en wanbestuur. De campag ne van Craxi heeft echter een averechts effect. Uit het hele land zijn steunbetuigingen gezonden aan Di Pietro. Zelfs binnen de PSI, die altijd door Craxi met ijzeren hand is geleid, valt kritiek te horen. Minister Ripa di Meana (milieu) schreef een brief in Avanti!, waarin hij zich distantieert van de briefschrijver en zijn volledige steun aan Di Pietro toezegt. Craxi stuurt er waarschijlijk op aan dat een onderzoek wordt ge last naar de vermeende belastende feiten waarover hij schrijft Vooralsnog illustreert zijn campagne echter vooral zijn eigen poli tieke aftakeling. Rechter Di Pietro lijkt zich weinig zorgen te maken In de komende dagen worden opnieuw spectaculaire arrestaties verwacht. 'm jij ■-ife '■dï&i?» Premier Miyazawa wil ontslagaanvraag verwerpen TOKYO Rtr-AFP Het oude stadhuis van Sarajevo in gebruik als nationale bibliotheek staat in lichterlaaie na nieuwe beschietingen op de Bosnische hoofd stad. FOTO AP RIKARD DARMA gers van de stad om de belege ring te breken. Volgens het Bosnische mi nisterie van gezondheid wer den in Sarajevo de afgelopen 24 uur 14 mensen gedood en raakten 126 anderen gewond. Tijdens gevechten in de rest van Bosnië werden nog eens 16 i gedood. periode (17e eeuw) en een middeleeuwse Turkse hamam openbaar badhuis in de oude islamitische wijk Bas- carsija. In een poging het ergste bombardement in weken te verklaren, zeiden de Serviërs dat zij reageerden op de mis lukte pogingen van de verdedi- Vice-voorzitter Shin Kanemaru van de regerende lapanse Libe raal-Democratische Partij (LDP) heeft vanmorgen zijn aftreden aangekondigd wegens zijn be trokkenheid bij het Sagawa- schandaal. Kanemaru vertrekt ook als leider van de Takeshita- factie, de belangrijkste binnen de partij. Volgens een nog on bevestigd bericht heeft premier en partijvoorzitter Miyazawa, zijn ontslagaanvraag verwor pen. In een verklaring gaf Kane maru toe dat zijn politieke se cretaris kort voor de verkiezin gen van februari 1990 6,4 mil joen gulden had aangenomen van de groep Sagawa Kyubin, een transportbedrijf dat sinds het begin van het jaar het mid delpunt is van een omvangrijk schandaal. Kanemaru zei alle verantwoordelijkheid voor zijn betrokkenheid in de affaire op zich te nemen. De Sagawa-groep wordt ervan beschuldigd voor tientallen mil joenen guldens aan schimmige leningen en garanties voor le ningen te hebben gegeven, on der meer aan groepen die ban den hebben met de onderwe reld. Ook verrichtte het illegale betalingen aan politici. Vorige week onthulde het dagblad Asahi dat de groep in totaal meer dan 27 miljoen gul den had overgemaakt aan een tiental afgevaardigden van de LDP, onder wie een niet nader genoemde factieleider. De afgelopen tien jaar gold Kanemaru, die zelf ooit vice- premier was, als een „grijze eminentie" van de LDP die bin nen de partij enorme invloed had. Hij speelde een belangrijke rol In het aanwijzen van de arie laatste premiers.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5