'Dit is oorlog en dat hebben we niet gewild' Feiten &Meningen VN-resolutie misbruikt voor actie in Irak Referendum legt Franse uitgevers geen windeieren DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 Racistische veldslagen gaan bewoners Rostock iets te ver Ze waren er al bang voor, de inwoners van de Rostockse betonwijk Lichtenhagen. Opnieuw marcheerden neo-nazi's en linkse autono men gisteravond door de straten, opnieuw dreigde een nacht vol geweld. „Waarom hebben ze eigenlijk de schilders laten komen om nieuwe ruiten in te zetten? De reinigingsdienst had ook wel weg kunnen blijven", scheldt een jonge vrouw. „Ze konden toch op hun vingers natellen dat het straks weer verder zou gaan." ROSTOCK HANS HOOGCNDUK CORRESPONDENT Zaterdagavond was het in de ogen van menig inwoner van Rostock-Lich- tenhagen allemaal zo mooi begonnen. Ongeveer 150 jongeren trokken op naar het tehuis voor asielzoekers om dat te ontruimen. Daar wilden de be woners wel voor applaudiseren, dat waren hun jonge Duitsers die net als zij zelf de wijk vrij van vreemdelingen wilden hebben. Hadden ze niet keer op keer geklaagd bij de politie, het gemeentebestuur en de regering van hun deelstaat Meck lenburg-Vorpommem? Hadden ze niet met eigen ogen gezien dat die zi geuners de supermarkt leeg plunder den en hun behoefte deden in de schaarse bosjes rond het centrale op- vangbureau voor asielzoekers? De ver halen werden steeds dramatischer. De een meldde dat de zigeuners in de vakken in de supermarkt piesten, de ander sprak van jonge Duitse meisje die werden lastiggevallen. En uiter aard wist ook iemand te melden dat er verkrachtingen hadden plaatsge vonden. „Lichtenhagen, Auslanderf- rei", riepen ze. Zondagavond, in de tweede nacht van Rostock, waren het al ruim 500 neo nazi's en skinheads die met de politie de slag om het tehuis leverden. Nog meer buurtbewoners juichten en ap plaudisseerden, maar maandagmor gen zat menigeen toch met een lichte kater. Toen die avond het tehuis voor asielzoekers in lichterlaaie stond en iedereen de volgende morgen met ei gen ogen kon zien wat er eigenlijk was gebeurd, begon de stemming te ver anderen. Dinsdagavond was het weer raak, hoewel er in heel Lichtenhagen geen asielzoeker meer te vinden is. Op de melodie van de Beatles-hit Yellow Submarine scandeerden de rechts-ex- tremisten 'Sla de binken de hersen pan in, de hersenpan in Om te kotsen Een dag later vragen steeds meer Ros- tockers zich af of de geest die zij heb ben opgeroepen nog wel terug te krij gen is in de fles. „Het is om te kot sen", zegt een wat oudere man, „za terdag en zondag begreep ik het. Dat was een protest, maar dit is puur van dalisme." Een paar straten verderop staat een groepje mensen om een uit gebrande auto. „Die was van mij, ik heb hem niet meer op tijd weg kun nen krijgen. Ze vochten nu ook door de hele wijk heen", zegt een 50-plus- ser. Zijn door wind en zee getekende gezicht drukt vertwijfeling uit: „Wie betaalt de schade?" De man was net als honderden ande re inwoners van Lichtenhagen in dienst van de grote visserijvloot, die Rostock er in Honeckers dagen op na hield. Nu zijn de meeste schepen ver dwenen en is hij zijn baan kwijt. Dat geldt ook voor duizenden die vele ja ren op de werven schepen bouwden voor de socialistische broederlanden. Er is nu geen vraag meer naar hun produkten. Ruim 20.000 mensen wonen in Lich tenhagen, zo'n 10 kilometer van het centrum van Rostock. Het is een wijk, zoals die in de jaren '70 overal in de DDR verrezen. Trieste flats, nauwe lijks infrastructuur. Dat hoefde ook niet, want 's ochtends vroeg liep ie dereen over de smalle bruggen naar het tram- en busstation om in de stad te werken en 's avonds bewoog zich dezelfde stroom weer naar huis. Tele visie aan, een Westduitse zender zoe ken, pilsje erbij en dan slapen. Zon dags naar het voetballen of een wan delingetje langs de haven. Dat was het dan. Contractarbeiders Middenin de wijk staat het Huis met de Zonnebloemen, het tehuis voor asielzoekers. Vroeger zaten daar con tractarbeiders uit andere minder goedbedeelde communistische sta ten. Cubanen en Vietnamezen betaal den met hun werk de produkten die hun regeringen in de DDR kochten. Streng afgescheiden van de Oostduit sers leefden ze op hun kleine eilandje in deze betonnen zee. „Met die men sen hebben we nooit last gehad, dat ging best", zeggen ze nu in Rostock- Lichtenhagen. Een paar bejaarden weten nog te melden dat 'die wel eens boodschappen voor ons deden'. „He le nette mensen." Maar na de val van de Muur annuleerde de nieuwe DDR- regering de contracten met de vroege re broederlanden. De meeste gastar beiders verdwenen. In hun plaats kwamen de asielzoekers. In Rostock trokken december 1990 de eersten in het Huis met de Zonne bloemen. Welkom waren ze niet. Toen al zei de buurt: „Wat moeten die hier, we hebben zelf problemen ge noeg." En: „Dat kan nooit goed gaan midden in deze wijk." Het ging niet goed. Steeds kwam het tot kleine bot singen. De asielzoekers, veelal met vier man ondergebracht op acht vier kante meter, zochten buiten het ge bouw hun vertier. Werk hadden ze niet en dat gold ook voor steeds meer Rostockers. Hun aanvankelijke ergernis sloeg om in agressie. De spanning steeg, maar het gemeentebestuur en de regionale regering wilden of konden niets ho ren. Integendeel, het chronisch over bevolkte flatgebouw kreeg steeds meer asielzoekers te verwerken. Voor al Roemeense en Poolse zigeuners. Een inwoner: „Het lijkt erop dat die in Schwerin (de hoofdstad van Mecklen burg-Vorpommem) de zaak bewust uit de hand hebben laten lopen, zodat Bonn eindelijk ophoudt buitenlanders naar ons te sturen." Uit de hand gelopen is het in Rostock, en nu zit menigeen met een kater. „Die asielzoekers moesten weg. Daar stonden we zaterdag en zondag pal achter. Maar nu? Dit is oorlog. Dat hebben we niet gewild", zo is van veel kanten te horen. En de eigen jeugd die ook stenen gooide? „Die zijn op gehitst, alleen zouden ze zo iets nooit doen." Opgehitst? Net als hun ouders die uit frustratie en onmacht over de eigen ellende meebrulden 'Auslander raus'? Het is hooguit een deel van de waarheid. Het begint te schemeren in Rostock. Geruchten doen de ronde. Linkse au tonomen zouden de strijd zoeken met extreem rechts. Een ander weet te melden dat beide groeperingen ge meenschappelijk tegen de politie wil len optrekken. Het belooft weer een roerige nacht te worden. Irak heeft gisteren laten weten ernstig rekening te houden met een „militaire confrontatie" met de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, indien deze (anden doorgaan met de invoering van een veiligheidszone In het zuiden van Irak. Tegelijkertijd heeft Baghdad voorgesteld een interna tionale commissie te vormen die moet proberen een derge lijke confrontatie te voorkomen. Baghdad zei gisteren dat het zijn luchtverdedigingssysteem zal inzetten wanneer het wordt aangevallen door de gealli eerden. Bovendien zal Irak als tegenmaatregel alle 120 VN- waarnemers het land uitzetten. Van de Britse luchtmachtbasis Marham, ten noordoosten van Londen zijn vanmorgen vroeg zes Tornado-verkennings vliegtuigen naar Saudi-Arabië vertrokken. De Tornado's zui len met Amerikaanse en Franse toestellen worden ingezet om er op toe te zien dat geen enkel Iraaks vliegtuig het luchtruim boven Zuid-Irak doorkruist. DEN HAAG MAURICE WILBRINK Het Westen heeft na afloop van de Golfoorlog één centra le doelstelling gehad: Irak mocht niet uiteenvallen. Dus zouden de geallieerden zich onthouden van militaire in terventie om te voorkomen dat er in het noorden (de Kur- den) of in het zuiden (de shi- 'ieten) afscheidingen konden ontstaan. Het centrale gezag in Baghdad, met of zonder Saddam Hussein, moest over eind blijven. Men 'respecteer de de Iraakse territoriale inte griteit'. Dick Leurdijk, VN-specialist bij het Instituut voor Buiten landse Betrekkingen, Clingen- dael, heeft er de tekst van VN- resoluties uit april 1991 op nageslagen. De resoluties zijn inderdaad zo opgesteld dat die centrale doelstelling werd ondersteund. „Maar nu dreigt er toch een soort driedeling van Irak te ontstaan door de instelling van veiligheidszo nes. En men beroept zich no ta bene op één van die reso luties, 688, om die zones te creëeren." Om te begrijpen hoe de kop peling tussen VN-resolutie en zones toch steeds is gelegd, neemt Leurdijk stap voor stap de ontwikkelingen door sinds het moment dat George Bush een eind maakte aan de grondoorlog. Eind februari 1991. De Ameri kaanse generaal Schwarzkopf dicteert in een tent in de Iraakse woestijn de voorwaar den aan de tegenstander voor een voorlopig staakt-het-vu- ren. De definitieve voorwaar den monden uit in VN-reso lutie 687 en 688. Leurdijk: „In die maand ko men eerst de Iraakse shi'ieten in het zuiden in opstand, en vervolgens de Kunten In het noorden. Saddam onderdrukt de shi'itische opstand, ver plaatst zijn troepen naar het noorden en begint de Kurden aan te vallen. Anderhalf mil joen Kurden vluchten naar Turkije en Iran, en trekken de aandacht van het Westen. De shi'ieten blijven buiten beeld." Rookgordijn Westerse politici hebben toen volgens Leurdijk een juridisch rookgordijn opgetrokken om het zicht te onttrekken aan twee zaken die men wilde re aliseren. „De Westerse troe pen moesten zo snel mogelijk naar huis en men wilde dus de Iraakse territoriale integri teit niet aantasten." Het rookgordijn kwam tot stand in de wijze waarop de VN-resoluties werden aange kleed. Frankrijk stelde als eer ste het Kurden-drama aan de orde in de Veiligheidsraad. De Kurden-kwestie werd toen bewust buiten resolutie 687 gehouden, op aandrang van de VS, die werden gesteund door de Sovjetunie en China. Argument: het centrale prin cipe van non-interventie moet overeind blijven. Reso lutie 687 voorziet alleen in de vernietiging van alle Iraakse massa-vernietigingswapens. Een dag later, 5 april, ligt resolutie 688 op tafel. In de tekst onderschrijven alle VN- lidstaten letterlijk de soeverei niteit. de territoriale integri teit en de politieke onafhan kelijkheid van Irak. Verder wordt de onderdrukking van het Iraakse volk veroordeeld, waarbij de Kurden - niet de shi'ieten - met name worden genoemd. „Interessant is dan het vol gende: men veroordeelt de consequenties van de onder drukking omdat ze de inter- Shi'itlsche kinderen spelen aan de waterkant terwijl hun moeder in de Saddam Hussein-rivier de afwas doet. Als onderdeel van Iraks campagne tegen het geallieerde plan een vliegverbod af te kondigen, mochten journalisten een kijkje nemen in de moerassen in het zuiden van het land. foto reuter nationale vrede en veiligheid in de regio bedreigen. Dat is een impliciete verwijzing naar de Kurdische vluchtelingen. Hoe moet je die resolutie nu beoordelen?" Resolutie 688 wordt aangeno men. Drie dagen later komt de Britse premier John Major met zijn voorstel tot het scheppen van veilige gebie den in Noord-Irak om de Kur dische vluchtelingen uit de bergen te krijgen. Resolutie 688 zegt niets over een mili tair ingrijpen dat daar voor nodig is. Majors plan wordt bediscussieerd, Bush doet niets. Op 11 april komen de VS plotseling met de mededeling dat de Iraakse land- en lucht macht niet meer actief mogen zijn boven de 36ste breedte graad. Daarmee wordt de Kurdische veiligheidszone een feit. Op 17 april is Bush helemaal door de bocht. Hij toont zich bereid zich militair in te spannen om vluchtelin genkampen op te zetten in Noord-Irak. „Het instellen van deze zone door militair in te grijpen, is nauwelijks terug gekoppeld naar de VN." In een rede benadrukt Bush het humanitaire karakter van de operatie. Bovendien wil hij dat het beheer over de vluch telingenkampen zo snel mo gelijk wordt overgedragen aan de VN-organisatie - de VS zeggen immers nog altijd te hechten aan de territoriale in tegriteit van Irak. Leurdijk: „Maar die zone is wel militair afgedwongen." Inderdaad maakten geallieer de troepen tot begin juli 1991 de dienst uit in de veilige ge bieden, geallieerde gevechts vliegtuigen beheersen dit ge bied sindsdien. Nederland maakte met mariniers en landmachteenheden deel uit van die geallieerde grondtroe pen. „Toen Nederlandse mili tairen mee gingen doen aan de operatie in Noord-Irak, is hier nooit gesproken over die merkwaardige verwijzing naar resolutie 688. Op welke basis zaten die jongens daar eigenlijk?" Leurdijk is van mening dat er juridisch gezien een hele schimmige situatie is ont staan. En met de jongste ont wikkelingen neemt die ondui delijkheid alleen maar toe. „Want opnieuw wordt naar Een lid van de oproerpolitie grijpt een extreem-rechtse relschopper bij de keel. Bij de gewelddadigheden van de afgelopen dagen zijn zeker 60 politieagenten gewond geraakt foto epa Boeken over 'Maastricht' vliegen de deur uit 688 verwezen, nu men een zone in Zuid-Irak gaat instel len." Door militair in te grijpen in het noorden en zuiden van Irak lijken de geallieerden nu de opdeling van Irak dichter bij te brengen, ook al zeggen ze steeds dat dat de bedoeling niet is, en ook al onderschrij ven ze het bijeenhouden van Irak in resolutie 688. „Maar in het noorden is zo iets als een Kurdische staat aan het ontstaan. Met een ei gen, via verkiezingen gekozen bestuur. Nu ontstaat een tweede zone waar de Iraakse autoriteit wordt geweerd. Zijn de geallieerden geleidelijk een situatie aan het scheppen, waarin Kurden en shi'ieten een vorm van autonomie hebben kunnen ontwikkelen, die ze behouden onder de opvolger van Saddam? De Kurdische leiders willen on derdeel blijven van een grote re nationale Iraakse staat. En de shi'ieten in het zuiden la ten zich nu in soortgelijke be woordingen uit. Het zou een toekomstig model voor Irak kunnen zijn, zonder dat het land echt uit elkaar valt." PARIJS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Het referendum over het verdrag van Maastricht houdt de gemoederen in Frankrijk met de dag meer bezig. Maar los van de vraag of de Fransen op 20 september 'ja' of 'nee' tegen de Europese Unie zeggen, staan de winnaars nu al vast: de Franse uitgevers. Het veelbesproken en in Frankrijk steeds meer om streden verdrag dat in de Limburgse hoofdstad is opgesteld, heeft de afgelopen maanden in Frankrijk heel wat pennen in beweging gezet. Er is vrijwel geen journalist of politicus van naam meer te vinden die zijn gedachten over 'Maastricht' nog niet aan het papier heeft toevertrouwd. En wat nog opmerkelijker is: de meeste literatuur over 'Maastricht', toch niet bepaald lichte kost, verkoopt uitstekend. De nog steeds groeiende stroom publicaties valt in grofweg drie categorieën onder te verdelen. Ten eerste zijn er diverse boeken op de markt die de geïnteres seerde leek proberen uit te leggen waar het nu eigenlijk om gaat op 20 september. Zoals de ruim 600 pagina's dikke pil "Traité de Maastricht, mode d'emploi' ('Het verdrag van Maastricht, een gebruiksaanwijzing'). Een uitgave die nu al te boek staat als een standaardwerk. Het boek bevat de tekst van de verdragen van Rome en Maastricht plus uitgebreide commentaren. Het is vanaf komend studiejaar verplichte kost voor studenten openbaar recht, maar dat feit alleen kan de verkoop van 35.000 exemplaren in amper zeven weken niet ver klaren. Minder dik, maar nóg beter verkopend, is de gids 'Mieux comprendre le Traité de Maastricht' "Voor een beter begrip van het Verdrag van Maastricht'). Van het slechts 40 pagina's dikke werkje, dat alleen commenta ren bevat, zijn al meer dan 40.000 stuks verkocht. „Ons grootste succes dit jaar en dat zonder al te veel publici teit", aldus de uitgever. Diverse andere gidsen die pas de afgelopen weken op de markt zijn gekomen, schij nen eveneens uitstekend te lopen. Top-tien De tweede categorie werken over Maastricht zijn boe ken van fervente tegenstanders. Zoals het 'De 'l'Europe en général et de la France en particulier' ('Over Europa in het algemeen en over Frankrijk in het bijzonder') van de politici Marie-France Garaud en Philippe Sé- guin. Het in april uitgebrachte pamflet stond weken lang in de top tien van non-fictie en is tot nu toe zeker 30.000 maal over de toonbanken gegaan. Philippe Séguin scoort trouwens dubbel. Zijn 'Discours pour la France' ('Redevoering voor Frankrijk'), een weergave van het bijna twee uur durende pleidooi te gen het verdrag van Maastricht dat hij in mei in het parlement hield, is ook al goed voor ruim 30.000 ver kochte exemplaren. De uitgevers hebben eveneens hoge verwachtingen van de pennevrucht van een andere anti-Maastricht fa naat, de liberale politicus Philippe de Villiers. Zijn vori ge week uitgebrachte 'Notre Europe sans Maastricht' ('Ons Europa zonder Maastricht') gaat eveneens mini maal de 30.000 halen, zo'verwacht men. De derde en laatste categorie bestaat uit boeken waarin het verdrag van Maastricht wordt verdedigd. Tot nu toe de kleinste categorie. De voorstanders van de Europese Unie zijn later in actie gekomen en hebben tot nu toe beduidend minder succes. Het 'Plaidoyer pour l'Euro pe' ('Pleidooi voor Europa') van parlementsvoorzitter Henri Emmanuelli dreigt zelfs als een van de weinige werken over Maastricht een sof te worden. Maar dat heeft wellicht meer te maken met de ongelukkige ti ming dan met de inhoud. Emmanuelli's pleidooi ver scheen op een moment dat de voorzitter van het parle ment in opspraak was gekomen vanwege een oude corruptiezaak. Minister Jean-Louis Bianco van sociale zaken lijkt er echter wel in te slagen een zakcentje bij te verdienen. Hij heeft zijn boek Trans-Europe-Express' een futuris tische invalshoek gegeven. Bianco schetst het Europa van Maastricht in het jaar 2002. Volgens de uitgevers wordt Bianco's geschrift de grote hit in de categorie 'boeken vóór Maastricht'. 43 miljoen Al die verkoopsuccessen te zamen verbleken echter to taal bij het huzarenstukje dat de Franse staatsuitgeverij de komende weken klaar dient te spelen. De staatsuit geverij, die eerder dit jaar al ruim 1,5 miljoen exempla ren van de 64 pagina's tellende tekst van het verdrag van Maastricht drukte, heeft van de regering de op dracht gekregen nog eens 43 miljoen exemplaren van de persen te laten rollen. Iedere stemgerechtigde Fransman krijgt voor het referendum plaatsvindt de complete verdragstekst thuis in de bus, zodat niemand totaal onwetend op 20 september naar het stemlokaal hoeft te gaan. Een voorlichtingscampagne die zijn weerga in Frank rijk niet kent. En die volgens sommige commentatoren wel eens averechts zou kunnen uitpakken. De tekst zou zo ingewikkeld zijn dat veel mensen uit balorigheid wel eens nee' zouden kunnen zeggen tegen het Europa van Maastricht, in de hoop voortaan van dit soort 'voer voor juristen' verschoond te blijven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2