Leidsch Dagblad PARKET VNO: Laat DAF niet vertrekken 'Waarom de Hooglandse kerk niet?' LESTELLA Dag Sevilla voor 495 gulden Jongetje uit Leiden ontvoerd en verkracht Oorlog en winter Bloedbad na aanslag in Algiers Vluchteling eerst even in kazerne bekijken DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39940 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Rellen Rostock 2 Hoewel ze aanvanke lijk de actie tegen de asielzoekers steunden, zijn de bewoners van Rostock het geweld nu zat. Hoge inkomens 3 Mensen met hogere inkomens profiteren mee van het kabinetsplan om de koopkracht van de minima te beschermen Vredesconferentie 5 De VN willen meer troepen sturen om de hulpkonvooien in Bosnië te beschermen tegen Servi sche aanvallen. Financiële duizendpoot 7 Een banklening aan vragen, een verzeke ring afsluiten, belastingfor mulieren ontwarren, H M doet het allemaal. Andrew /iQDe Leidenaar Sacha J Meuldijk zag in Mi ami de orkaan: alsof er een grote bulldozer heeft huis gehouden. Sotheby's in Leiden 1 fZ Het veilinghuis So- I Dtheby's houdt in 12 musea, waaronder het ste delijk museum De Laken hal, taxatiedagen. Feyenoord verliest q Geen revanche van I 27 Feyenoord tegen Barcelona. In de finale van het Juan Camper toernooi werd met 2-0 verloren. Stille Rijn 1 Leiden Tel. 071 -120221 Verkoop Leidse kerken roept emoties op leiden erna De verrassing voor de kosters en ouder lingen van de Marekerk en Oude-Vest- kerk was groot. Het plan om in beide ge bouwen geen kerkdiensten meer te hou den, hoorden ze dinsdagavond voor het eerst. „Het zal voor sommigen best een schok zijn geweest", zegt predikant A. Dronkers, lid van de commissie die het plan bedacht. „Maar de betrokkenen moeten zich wel realiseren dat de men sen van de Marekerk en Oude-Vestkerk niet op straat komen te staan." Volgens ouderling W. Bleijie van de Marekerk had het meer voor de hand ge legen dat de Hooglandse kerk was aan gewezen om te verkopen. „De kosten van de Hooglandse kerk zijn veel hoger dan die van de Marekerk. De kerk is veel groter en dus duurder." Bleijie wijst er op dat de Marekerk een van de oudste protestantse kerken van Nederland is. De kerk dateert uit 1639. „Ik denk dat een sluiting van de Mare kerk hard zal aankomen bij de Leidse protestanten. Ook al bezoeken ze die kerk niet. Het is een belangrijk object met een grote historische waarde." W. Hendriks, evangelist van de Mare kerk, hoopt dat de „soep niet zo heet wordt gegeten als 'ie is opgediend". „Ik ben blij dat het nog maar voorstellen zijn waarover kan worden gepraat. Natuurlijk moet worden bezuinigd, maar ik vind het geen goed idee om de Marekerk te sluiten." De evangelist zegt dat de Mare kerk goed wordt bezocht. „Deze kerk staat in een hele vitale wijkgemeente. Er komen bij ons ook veel jongeren. Het is de enige kerk waar ook 's middags dien sten worden gehouden." Hendriks is ook betrokken bij het rei len en zeilen in de eveneens met sluiting bedreigde Oude-Vestkerk, een kerk die alleeen in de wintermaanden wordt ge bruikt voor diensten. De koster van deze kerk, A. Kok, is uiterst verrast door de mededeling over eventuele sluiting van haar kerk. Ze heeft het bericht „toevallig opgevangen". „Officieel ben ik nog niet ingelicht". PvdA-wethouder T. van Rij (ruimtelij ke ordening) - ook nog niet officieel op de hoogte - ziet wel wat in een gebruik a la de Pieterskerk. „De Marekerk heeft het voordeel niet zo groot te zijn. Het zou wel leuk zijn als we ook zo'n ruimte met een wat meer besloten karakter kregen." Pagina Leiden: Verkoop Marekerk le vert weinig op. Kaartverkoop alleen morgen Het Leidsch/Alphens Dagblad stelt lezers in samenwerking met Martinair Holland in de gelegenheid een bezoek te brengen aan de wereldtentoonstelling in Sevilla. Op zondag 6 september wordt op één dag heen en terug gevlogen. Voor een all-in prijs van 495 gul den per persoon. Behalve de vlucht met een Airbus A310 zijn bij de prijs inbegre pen het ontbijt en diner aan boord van het vliegtuig, de transfers van en naar de luchthaven in Sevilla en de Expo in een airconditio ned bus, luchthavenbelasting, een reisverzekering en een toegangs bewijs voor de tentoonstelling. Om zoveel mogelijk profijt van de dag te hebben vertrekt het vliegtuig om 6.00 uur vanaf Schiphol. De terugreis uit Sevilla is om 20.00 uur. De reistijd van Amsterdam naar Sevilla bedraagt circa twee uur en vijftig minuten. Kaarten voor deze eenmalige trip kunnen alleen morgen worden gekocht aan de balie van het hoofdkantoor van het Leidsch Dag blad, Witte Singel 1 in Leiden (071-161400). Het kantoor is geopend van 9.00 tot 18.00 uur. De verkoop van de tickets geschiedt uitslui tend k contant. Zie ook pagina 13. leiden/breda gpd Een Leids jongetje is vorig jaar ontvoerd, in Oosterhout ver-K, kracht en vervolgens weer te ruggebracht naar Leiden. De daders, twee Bredanaars van 20 en 29 jaar, werden in januari in Utrecht gearresteerd en hebben bekend nog negen jongens uit het hele land te hebben ver kracht. Het duo moet zich op 22 sep tember voor de rechtbank in Utrecht verantwoorden. Inmid dels hebben beiden een psychi atrisch onderzoek ondergaan. Ze zijn nog niet eerder voor der gelijke delicten met de politie in aanraking geweest. De twee lokten de mindeijari- gen steeds met een smoes mee in hun auto. Lukte dat niet, dan werd geweld gebruikt. Vervol gens namen ze de jongens mee naar Oosterhout, waar ze hun slachtoffertjes verkrachtten. Dat ging vrijwel steeds gepaard met veel fysiek en verbaal geweld. Na afloop bracht het tweetal de jongens weer terug naar hun woonplaats. Het uitstekende geheugen van een 10-jarig Utrechts jonge tje is het tweetal noodlottig ge worden. De Bredanaars ont voerden hem op 29 januari en brachten hem naar een fa brieksgebouw in Oosterhout, waar meer jongens zijn ver kracht. Het jongetje huilde echter zo hartverscheurend dat de ver dachten hem met rust lieten en naar huis terugbrachten. Het kind kon de politie een uitste kend signalement van de daders geven en bracht rechercheurs feilloos naar de fabriek. De poli tie heeft er in verband met de privacy van de slachtoffertjes niet te veel ruchtbaarheid aan deze zaak willen geven. Onrust na berichten over Duitse interesse Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) vreest dat DAF uit Nederland vertrekt wanneer het tot een fusie komt met het Duitse Daimler Benz. De grootste werkgeversorganisatie trok vanochtend meteen aan de bel nadat gisteravond bekend werd dat na Fokker ook het Eindhovense vrachtwagenconcern zich mag verheugen in Duitse belangstelling. eindhoven-den haag gpd maakt en hebben geleid tot gro- te verontrusting bij de vakbon- „Het is van het grootste belang dei?' »Mocht het inderdaad dat zogenoemde speerpuntin- Daimler Benz worden, dan dustrieën, zoals DAF, voor het moet DAF 80ed uitkijken wat ze land behouden blijven", aldus doet. Want het zal dan wel niet een woordvoerder. Het VNO "'1 uie 30 procent blijven al- eist dat de overheid haar best duf bestuurder Kooien van de doet belangrijke industrieën in Industriebond FNV. Nederland te houden, onder Y?or 5 PresentsUe van de meer door het nemen van' halfjaarcijfers gaf de^ DAF-top maatregelen (bijvoorbeeld sub sidies) die investeren aantrek kelijker maken. Daimler Benz zou voorlopig een belang van 30 procent na streven. De oriënterende be sprekingen tussen DAF en Daimler Benz (fabrikant van Mercedes Benz en moedercon cern van vliegtuigfabrikant DA- SA) werden gisteren bekendge- advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk. tel. 01719-46566 fax. 01719-48547 Voetbalsupporters Groningen gepakt Groningen Deze week zijn in Groningen veertien voetbalsup porters aangehouden die in januari betrokken waren bij het ver nielen van een trein. De verdachten, allen rond de twintig jaar oud, zijn afkomstig uit Groningen, Ten Boer en Delfzijl. Een aan tal van hen heeft inmiddels bekend. De zaak van het vernielen van een trein baarde indertijd veel opzien, vooral door het feit dat aansluitend niemand werd aangehouden. De supporters zouden op weg naar Enschede, waar FC Groningen een uitwed strijd speelde en in Zwolle ongeregeldheden hebben veroor zaakt. De NS besloot daarop de trein terug te rijden naar Gro ningen. Toen de supporters dat merkten, vernielden ze de trein. Massagraf Mongoolse monniken ulaanbaatar» Historici hebben in Mongolië een tweede massa graf ontdekt van boeddhistische monniken. Zij zijn aan het eind van de jaren dertig op bevel van het stalinistische bewind omge bracht. Het graf werd ontdekt in het bergachtige gebied van Ar Zuraa in het noordwesten van het land, enkele kilometers van de plaats waar vorig jaar al een massagraf werd gevonden. In de graven lagen in totaal ongeveer 1.000 skeletten. Historici schat ten dat tussen 1937 en 1942 17.000 monniken zijn geëxecuteerd. Nederlandse melkpoeder voor Somalia den haag Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking over weegt bij het Nederlandse bedrijf Kings Holland Food zeer voe- dingrijke melkpoeder te bestellen voor Somalia. Minister Pronk ontdekte tijdens zijn tweedaagse bezoek in het door honger en geweld geteisterde land dat hulpverleners melkpoeder beschou wen als de beste voeding voor ondervoede Somaliërs. Het bedrijf in Putten heeft het produkt drie jaar geleden ontwikkeld. Door de vele vitaminen en mineralen is de vloeibare pap die ervan kan worden gemaakt voor ondervoede mensen zeer geschikt. De Amerikaanse dollar heeft zich vanochtend verder hersteld van het na-oorlogse dieptepunt (1,5760 gulden) dat afgelopen dinsdag werd bereikt. In Am sterdam stond de munt om 10.00 uur op 1,5930 na een slot- koers van 1,5845 gisteren. Het koersherstel werd toegeschre ven aan dollar-aankopen in het Verre Oosten. Directeur Zalm van het Centraal Planbureau zei gisteren overigens niet te gelo ven dat de dollarcrisis nog maanden zal duren. Hij voor spelde voor volgend jaar een koers tussen de 1,75 en 1,95 gul den. Het pond sterling bleef vanochtend zwak. Weliswaar was de koers met ongeveer 3,1555 wat hoger dan de slot- koers (3,1510 gulden) van giste ren, maar van een echte stijging kan niet worden gesproken. Pagina 7: Banken spinnen garen bij dollarcrisis. Val dollar maakt tanken nau welijks goedkoper. vanmorgen nadere tekst en uit leg. De vrachtwagenfabrikant gaf toe in bespreking te zijn met „een partner" over „een strate gische alliantie", waarbij DAF uitgaat van behoud van eigen identiteit. De directie wilde niet zeggen of Daimler Benz de be oogde partner is. DAF is interessant voor Daimler-Benz vanwege haar sterke marktpositie in de Bene lux, Spanje en vooral Groot- Brittannië, een belangrijke markt voor vrachtwagens. Dat DAF een partner zoekt, is overi gens niet nieuw. De directie kondigde dat in maart al aan. Het concern leed in de eerste helft van dit jaar een verlies van 97,4 miljoen gulden, 100 mil joen minder dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Daimler-Benz boekte de eerste zes maanden van dit jaar een winst 1,02 mil jard mark (1,14 miljard gulden). Dollar omhoog dankzij steun Verre Oosten amsterdam «anp algiers dpa-ai londen Oorlog is erg, maar oorlog in de winter is verschrikkelijk, vindt dit Bosnische meisje. Want, temperaturen van 25 graden onder nul zijn in Bosnië 's winters heel normaal. Het leed voor daklozen zou dan niet te overzien zijn. Voor het congrescentrum in Londen waar de Joegoslavië Conferentie gisteren is begonnen, pleitte zij voor snelle beëindiging van de oorlog in haar land. Pagina 5: VN-macht uitgebreid. Bij een bomaanslag op het vliegveld van Algiers zijn giste ren negen mensen omgeko men. Verwacht wordt dat het dodental nog zal stijgen omdat een aantal van de ongeveer honderd gewonden in levensge vaar verkeert. Hoewel de aan slag nog door niemand is opge ëist, denkt de regering dat het bloedbad het werk is van radi cale moslims. De bom ontplofte tussen de incheckbalies van de lucht vaartmaatschappijen Air France en Alitalia. De explosie richtte onder de wachtende reizigers een bloedbad aan. Een oogge tuige vertelde bij aankomst in Parijs dat de explosie „ver schrikkelijk was". „Na de enor me knal brak meteen paniek uit. Mensen die foto's van het drame maakten, moesten meteen hun filmrolletjes inleve- Direct na de aanslag heeft Air France twee toestellen die op weg waren naar de Algerijnse hoofdstad via een omweg naar Parijs laten terugkeren. Eén Frans toestel landde evenwel in Algiers, maar heeft gistermid dag de terugtocht aanvaard zonder dat de passagiers het toestel hadden verlaten. Bij twee andere bomaansla gen eerder op de dag in bureaus van de luchtvaartmaatschappij en Air France en Swissair in het centrum van Algiers vielen geen slachtoffers. De materiële scha de was echter groot. Waarnemers achten het niet waarschijnlijk dat leden van het verboden Islamitische Red dingsfront (FIS) de bommen hebben geplaatst. Het FIS werd ruim zeven maanden geleden van een zeker lijkende verkie zingsoverwinning beroofd. Sindsdien zijn de Algerijnse machthebbers verwikkeld in een bloedige strijd met onder gronds opererende fundamen- talistischeguerrillagroepen. breda gpd-anp „Vóór de Tweede Wereldoorlog hebben we hier in Nederland joodse vluchtelingen bij de grens tegengehouden. Zoiets mag nooit meer gebeuren", zegt een 36-jarige man. „Daarom heb ik me aangemeld." Hij kwam gisteravond in Breda naar de eerste voor lichtingsbijeenkomst van Vluchtelingen- Werk Nederland over de particuliere op vang van mensen uit het voormalige Joego slavië. Thuis hebben deze man en zijn vrouw een ruime kamer over. Met een opklapbed is daar voor drie maanden best iets van te maken. Voor een of twee mensen en daar mag best een kind bij zijn. En bij voorkeur mensen die een beetje Engels of Duits spre ken. Maar ook als aan die wensen niet kan worden voldaan, zal hij zijn plicht doen. Een echtpaar, ruim in de veertig met twee kinderen van 10 en 12, formuleert het wat dichter bij huis. „Je denkt toch steeds: als mij zoiets overkomt, hoop ik ook dat er mensen zijn die me willen helpen. Daarom willen we meedoen", zegt de vrouw. Niet alleen gezinnen hebben zich de af gelopen weken gemeld als opvangadres voor vluchtelingen. In Breda is ook een 28- jarige man die in zijn eentje een apparte ment bewoont. „Veel ruimte heb ik niet", geeft hij toe, „maar als je ziet in wat voor el lende die mensen nu verkeren, dan zijn ze bij mij toch al gauw een stuk beter af." Wensen ten aanzien van de vluchteling die straks wellicht bij hem wordt ingekwartierd, heeft hij niet. „Dat kun je toch niet maken! Man of vrouw, oud of jong, ze hebben alle maal steun nodig. Daar gaat het om." Ongeveer de helft van de aanwezige 22 families heeft zich gisteravond definitief op gegeven om vluchtelingen in huis op te ne men. De kandidaat-gezinnen lijken vooral belangstelling te hebben voor opvang van vrouwen met kinderen. „Ik heb in Joegosla vië zelf gezien hoe de mannen met hun vrouw omgaan. De vrouw is daar niets meer dan een werkezel. Dat zou in een Ne derlands gezin moeilijkheden kunnen ge ven", aldus een echtpaar uit Halsteren. Een gezin uit Son en Breugel wil best een man aan onderdak helpen, maar dan wel het liefst met vrouw en kind. Vragen waren er vooral over het taalpro bleem en de omgang met vluchtelingen. Een man vroeg of hij van tevoren in een ka zerne kennis mag maken met de gasten. Niet om zelf een vluchteling uit te kiezen, maar om te zien of het klikt. „Ik moet ze tenslotte wel alleen in huis kunnen laten. Dan moet er enig vertrouwen zijn." R. Kraaijenoord, hoofd van de regio Zuid van Vluchtelingenwerk vindt dat „een redelijk idee." Kraaijenoord benadrukte dat het heel be langrijk is duidelijke afspraken te maken met de vluchtelingen over bijvoorbeeld het gebruik van huisraad, schoonmaakwerk en het ontvangen van bezoek. Tot verrassing van de aanwezigen drong hij er bovendien op aan een geldelijke vergoeding aan de ontheemden te vragen. „We moeten reëel blijven. Als de vluchtelingen bij het gastge zin weggaan en weer op eigen benen moe ten staan, zullen ze ook huur en dergelijke moeten betalen." Pagina 3: Nederland neemt nog 1.500 vluchtelingen op. HET WOORD IS AAN Clem Schouwenaars Een kapitalist is hij die de ring ho ger schat dan de vinger. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Economie Familieberichten Feiten en meningen Film en Boeken Info Programma's VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later regen of onweer Wolkenvelden, ook af en toe zon. Later op de dag kans op een re gen- or onweersbui. Minimum temperatuuromstreeks 15 graden. Middagtemperatuurvan 21 gra den aan zee tot 25 graden in het oosten van het land. Zuidwesten wind, matig kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig 6. Waakkat jaagt inbrekers weg LEIDEN WIM KOEVOET Een waakkat heeft gistermiddag inbrekers verdreven uit een wo ning aan de Leidse Spaame- straat. De ongenode gasten wa ren de woning binnengekomen nadat ze de voordeur hadden opengebroken. In de gang volg de de confrontatie. De inbrekers hebben nog een laars naar het dier gegooid maar kozen toen het hazepad. Tijdens de over haaste aftocht slaagden ze er niet in enige buit te bemachti gen. De eigenaar verwondert zich nauwelijks over het alerte han delen van zijn waakkat. Hij heeft verklaard dat zijn huisge noot iedereen aanvalt die niet in de woning thuishoort. betaal ik daarna: Per maand (f 27,80) via automa tische betaling'. Per kwartaal (f 80,10) via accept-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1