Dit keer jonge mosselen met veel vlees Faugères wijnvondst uit zuiden Frankrijk Smaak Vlees smakelijker door juiste hittebehandeling Verfrissende zuiveldranken DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 17 REDACTIE •HENRlETTEV MENU VAN DE DAG GEBRADEN ROSBIEF {zie onderstaand recept) GEKOOKTE KRIELAARDAPPELS BOSPEEN EN PEULTJES Nodig: 600 g rosbief; 100 g boter, zout; pe per; 1 tot 2 dl bouillon; doosje champignons (in vieren gesneden). Maak het vlees droog met keukenpapier. Verhit 60 g boter in de braadpan. Wacht tot het schuim van de boter vrijwel is wegge trokken en schroei het vlees in 5 min. dicht. Temper het vuur. Voeg de rest van de boter toe en laat het vlees nog 16 tot 20 min. zachtjes braden. Keer het regelmatig en be druip het met de boter. Strooi er aan de eind van de braadtijd wat peper en zout over. Neem het vlees uit de pan, verpak het in alu-folie en laat het 15 min. rusten. Maak jus naar eigen smaak. Voeg de champig nons en de bouillon toe. Laat alles goed doorkoken. Doe de jus in een sauskom; snij het vlees in dunne plakken, sla deze dubbel en leg ze dakpansgewijs op een voorver warmde schaal. Per persoon: 1640 kiiojoules, 390 kilocalo rieën, 36 g eiwit, 27 g vet. KALFSFRIKANDEAU (zie onderstaand recept) VENKELSALADE MET APPEL EN SINAASAP PELS PEULTJES EN AARDAPPELEN Nodig: 600 g kalfsfricandeau, zout; peper 100 g boter; 1 wortel; 4 sjalotten; 1 bouquet garni (thijm, laurier, peterselie, dragon en kervel) 1 dl witte wijn; ldl sinaasappelsap. Wrijf het vlees in met zout en peper, laat het grootste deel van de boter goed heet worden en braad daarin het vlees snel bruin. Temper het vuur en voeg de rest van de boter, de gesneden wortel, sjalotten en het bouquet garni toe. Laat alles nog even zachtjes verder braden en giet er de licht verwarmde wijn op, laat die even goed pruttelen. Voeg dan het sinaasappelsap toe en laat het vlees zachtjes gaarsmoren (ong. 1 uur). Neem het daarna uit de pan en laat het 5 min. rusten. Zeef het braadvocht en giet dit over het vlees. Per persoon: 1455 kiiojoules, 350 kiloca lorieën, 32 g eiwit, 24 g vet 2-g koolhydra ten. GEMARINEERDE*LAMSBOUT (zie onderstaand recept) DAUPINÉ AARDAPPELS SALADE VAN GROENE ASPERGES MET PADDSTOELEN EN LAMSHAM Nodig: 1 kg lamsbout; 1 ui; 4 dl yogurt; 2 theel. thijm, 75 g boter; zout; peper. Doe de snipperde ui en de yogurt in een kom. Laat het vlees in deze marinade 4 uur in de ijskast staan. Keer het af en toe. Dep het droog, bestrooi het met zout; peper en thijm. Verhit de boter en bak het vlees in 10 min. aan alle kanten goed bruin. Laat het daarna nog 50 min. gaar braden (af en toe keren en bedruipen). Leg het vlees daarna op een plank en laaf het 5 min., afgedekt met alu-folie, rusten. Snijden met een niet gekarteld mes. Per persoon: 1765 kilojoules, 450 kilocalo rieën, 38 g eiwitten, 30 g vet. Alle recepten zijn bedoeld voor vier perso nen. LIEVELINGSRECEPT CANDIDA ROSA SOSA uit AMSTERDAM bracht uit haar geboorteland de Domini caanse Republiek een interessant vissoep recept mee. Een soep, die niet alleen heel apart smaakt maar die, volgens de overleve ring, ook potentieverhogend zou werken. De ingrediënten zijn te koop op de markt of bij de groenteman die ook Surinaamse groente-soorten verkoopt. Ook stuurde ze ons haar lievelingstoetje: Dulse, met de aantekening dat het wel wat zwaar is fnaar dat kinderen er dol op zijn. SOPA DE PESCADO Nodig: 3 viskoppen (b.v. schelvis of ka beljauw); 3 grote aardappelen ong. 500 g); 500 g pom poen; 500 g kasabra; kommetje witte rijst; 5 teentjes knoflook; 1 groen paprika; een grote ui; 2 struikjes selderij; 1 struikje pe terselie; 2 bouillon blokjes; 500 g taja- wierie; 1 winterwor tel; 100 g vermicelli. Laat in ongeveer 3 liter water de vis koppen, de bouil lonblokjes, de rijst en de vermicelli een half uur koken. Voeg daarna de rest van de ingrediënten toe en laat alles nog eens een half uurtje zachtjes doorkoken. Zout naar smaak toevoegen. DULSE Kook de geschilde zoete aardappelen net als gewone aardap- Nodig: 500 g zoete aardappelen; 1 ko kosnoot; 1 liter melk; 750 g suiker, 2 stok jes kaneel; 6 kruidna gels; 100 g rozijnen; stukje citroenschil; mespuntje zout pelen. Hiervan met melk een puree ma ken. Kokosnoot ras pen en dit samen met de rest van de ingrediënten door de puree roeren. Het geheel nog een uur laten koken. De Dulse koud serveren. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VVV-cadeaubon van f25,- toegezonden. De Nederlandse con sument begint mos selen steeds meer te waarderen maar de grootste vraag komt toch uit België en Frankrijk, foto ar chief Niet alleen met 'r' in de maand Yerseke, het mossel-hart van Nederland, is ruim een maand na het begin van het mos selseizoen nog steeds in een hoera-stemming. Goed, het seizoen 1992-'93 zal wel iets beter zijn dan het vorige, toen er sprake was van een aanvoer die 50 procent lager lag dan normaal, maar veel beter zal het nog niet worden. Dit jaar ver wacht men een aanvoer van 60 procent van het normale niveau. In totaal gaat het dan om 600.000 mosseltonnen. TILLY SINTNICOLAAS Op de verwaterplaatsen in de Oosterschelde liggen zo'n 40.000 ton (een mosselton is 100 kilo, dus 4 miljoen kilo) mosselen klaar voor de verwerking. Dat is één miljoen kilo meer dan vorig jaar om deze tijd. De te verwachten aanvoer is dus niet optimaal, maar daar staat tegenover dat we dit seizoen een mossel hebben van een uitstekende kwaliteit. Het percentage vleesgewicht ligt ruim boven de 30 pro cent. De mosselen zijn verder mooi blank van kleur. Het zijn vooral jonge exemplaren, zo'n twee jaar oud, waardoor ze wel wat klein zijn. Vorig jaar had den we over het algemeen driejarige mosselen, die ook behoorlijk aan de maat waren. Het huidige mosselseizoen met tweejarige mosselen met een vleesgewicht van boven de 30 procent is dus zeker als zeer goed te bestempelen. Meer gegeten De mossel wint nog steeds aan populariteit. De grootste vraag komt nog vooral uit België en Frank rijk, maar in Nederland is duidelijk een stijgende lijn in de consumptie waar te nemen. De Nederlan ders hebben de laatste jaren meer waardering ge kregen voor de Zeeuwse mossel. Het seizoen voor verse mosselen begint in de eer ste helft van juli en loopt door tot de tweede helft van april van het volgende jaar. In de maanden mei en juni is de mossel zich aan het voortplanten. Hij wordt dan mager en is minder geschikt voor con sumptie. Veel mensen houden zich vast aan het ou de gezegde: mosselen eet je als de 'r' in de maand zit. Het gezegde stamt uit de tijd dat de distributie nog moeizaam verliep en er ook geen gekoeld transport mogelijk was. Venters verkochten de mosselen huis aan huis. Bij warm weer in juli en augustus ging dit ten koste van de kwaliteit. Van daar dat men liever tot september wachtte. Sommige mensen zijn overgevoelig voor mosse len. Het eten van mosselen leidt bij hen tot huidirri tatie, misselijkheid e.d. De overgevoeligheid heeft te maken met de mosseleiwitten. Mensen die licht al lergisch zijn voor mosselen, zullen hier alleen last van hebben bij het begin van het seizoen (juli en augustus). In de maanden met de 'r' in de maand loopt het percentage eiwit iets terug. Als deze over gevoeligheid zich openbaart, kan het drinken van een glas melk vaak verlichting brengen. Overigens dient het eten van mosselen verder te worden afge raden. Soorten en maten mosselen zijn in verschillende maten te koop. Tot voor kort was deze aanduiding heel verwarrend. Diverse benamingen werden gehan teerd zoals 'jumbo's', 'hotel-mosselen', 'A-mosse len' e.d. De nieuwe officiële klasse-aanduiding ziet er nu als volgt uit: Grootteklasse 1: maximaal 55 mosselen per kilo, minimaal 220 gram vlees; grootteklasse 2: maximaal 65 mosselen per kilo, mi nimaal 200gram vlees; grootteklasse 3: maximaal 75 mosselen per kilo, mi nimaal 180 gram vlees; grootteklasse 4: meer dan 75 mosselen per kilo, min der dan 180 gram vlees. Biefstuk kun je 'blue', 'saignant', 'a point' of 'biencuit' eten. foto archief Er zijn vier redenen waarom we maar zel den rauw vlees eten: de kans op besmetting is groot, het is slecht te kauwen, minder goed te verteren en niet zo smakelijk. Daar om verhitten (braden, grillen, stoven) we ons vlees. Toch zit hier ook een nadeel aan: het vlees verliest er sap door en dus enkele daarin opgeloste voedingsstoffen. Dat ver lies echter beperkt als we het vlees op de juiste wijze te behandelen. Rood vlees zoals biefstuk, runderhaas of entrecöte heeft een vezelstructuur die we als zeer mals ervaren. Langdurige verhitting maakt die spiervezels taai en droog. Andere delen van het rund bevatten veel meer bindweefsel. Dat moet nu juist zachter wor den gemaakt door verhitting. Vandaar dat stooflapjes wel twee tot drie uur moeten sudderen. De spiervezels van vlees beginnen al bij 38 graden te veranderen. Als ze een tempe ratuur van 54 graden bereikt hebben, trek ken ze zich samen. De cellen waaruit het weefsel bestaat beginnen vocht los te laten. Daarom komt er nauwelijks sap vrij wan neer we koud, rauw vlees doorsnijden, maar wel als we een vers gebakken biefstuk halveren. Draadjesvlees Omstreeks 77 graden kunnen de spiervezels niet meer kleiner worden en barsten de cel- wanden stuk. Bij die temperatuur is dan ook vrijwel alle sap uit het vlees verdwenen. Droog draadjesvlees is het resultaat. Ook de Ideur van het vlees verandert naarmate de temperatuur stijgt. Tot 60 gra den blijft het min of meer rood. Omstreeks 71 graden is de vleeskleur roze geworden. Bij 79 graden begint het door en door bruin te worden. Vandaar het grote verschil in ui terlijk, structuur en smaak tussen een mal se, kort gebakken biefstuk en de droge draadjes van een stooflapje. Als de buitenkant van het vlees snel en intens wordt verhit, vormt dat buitenste laagje een bruin en vrijwel ondoordringbaar pantser. De vleessappen uit het binnenste kunnen er niet meer uit, en dat is precies de bedoeling. Als we de biefstuk eerst met zout inwrij ven, trekt dat het sap naar buiten. Het vlees wordt nauwelijks bruin, maar wel na korte tijd taai en droog. Strooi er daarom pas na het bakken of roosteren zout op. Bij stoof vlees is het de bedoeling dat de sappen naar buiten komen. Daarom wordt dat vóór de bereiding gezouten. 'Aanbakken' Snel bakken of roosteren zijn de beste ma nieren om mals rood vlees toe te bereiden. In de koekepan, onder de grill of boven de barbecue. Voordat het bakken of roosteren begint moet de temperatuur van de pan of de gloed van het houtskoolvuur zo hoog mogelijk zijn. Des te sneller schroeit het buitenste laagje van het vlees dicht. Voor dit 'aanbakken' kan in de pan beter bakvet of olie worden gebruikt dan boter of margari ne. Beide laatste bevatten vrij veel water en kunnen minder grote hitte verdragen. Met de grill of de barbecue kan zelfs helemaal zonder vet worden gewerkt. Maar een klein Baktijden De bak- of roostertijd van mals vlees is een kwestie van persoonlijke smaak. Voor de verschillende stadia bestaan vaktermen die door koks en kelners niet altijd op de juiste wijze worden gebezigd. Hieronder staan de goede termen, eerst in het Nederlands, dan in het Frans en tot slot in het Engels ver meld. Erachter volgt steeds de temperatuur die het binnenste van het vlees in dit stadi um bereikt heeft. De dikte van het stuk vlees speelt ook een rol bij de bereidings tijd. Een goede regel is: uit te gaan van 1 minuut langer bakken per centimeter gro tere dikte. Hier enkele richtlijnen voor biefstukken, entrecötes of T-bone steaks van ong.. 2 cm dikte: DUN BRUIN KORSTJE, nog rauw van bin nen ('rauw', 'bleu', 'very rare'): 54 graden. Bak 1 minuut per kant aan en bak 1 a 2 mi nuten per kant verder. KNAPPERIG BRUIN KORSTJE, daaronder roze en van binnen nog rood ('rood', 'saig nant', 'rare'): 60 graden. Bak 1 minuut per kant aan en bak 3 minuten per kant verder. DONKERBRUIN KORSTJE, van binnen roze ('half doorbakken',a point', 'medium'): 71 graden. Bak 1 minuut per kant aan en bak 4 tot 5 minuten per kant verder. HELEMAAL DOORBAKKEN ('doorbakken', 'biencuit', 'well done'): 80 graden. Bak 1 mi nuut per kant aan en bak 5 tot 6 minuten per kant verder. In de moderne 'melksalon' is gewone melk in verschillende vetgehalten te koop: naast vol, halfvol en mager is er boeren (land- )melk, met natuurlijk vetgehalte. Karnemelk is veelal magere melk die is aangezuurd. Boeren (land)kamemelk is met ander zuursel gemaakt en bevat meer eiwit. Kar nemelk van de boerderij is de magere melk die overblijft na het karnen van de room voorde boterbereiding. De eerste melk met een smaakje was de chocolademelk. Het is nog steeds de meest verkochte melkdrank, te koop in de varian ten: vol, halfvol en mager. Daarnaast zijn er nu andere smaken, aardbei of banaan bij voorbeeld. In de melksalon anno 1992 nemen de yo- ghurtdranken (ook drinkyoghurts ge noemd) een steeds grotere plaats in. Ze zijn bereid op basis van magere yoghurt. Aan de vloeibaar gemaakte yoghurt is vruchtesap of een fruitsmaak toegevoegd. Nog nieuwer zijn de zogenoemde zui veldranken. Ze zijn gemaakt op basis van wei, waaraan vruchtesap en suiker is toege voegd (in één geval ook yoghurt). Wei is de vloeistof die overblijft na het maken van kaas en die nog een hoeveelheid eiwitten en melksuikers bevat. Al deze drankjes zijn koel het lekkerst. Bewaar ze daarom in de koelkast, ook als het gaat om lang houdbare dranken. Wie nog meer variatie wil, kan zelf zuiveldrankjes mixen. Bijvoorbeeld een melkshake met gewone, kame- of chocola demelk lelies Met zijn ruim 1200 hectare wijngaarden is Faugères een der kleinste gebieden van de Languedoc. Maar op vergelijkende proeve- rijen eindigen zijn wijnen vaak in de top. Faugères ontving zijn beschermende her- komstbenaming ook eerder dan de meeste andere gebieden van zijn regio, namelijk tien jaar geleden Je vindt Faugères in het achterland van de Languedoc, het immense gebied tussen de Pyreneeën en het Rhönedal. Het terrein, tientallen kilometers benoorden Béziers, is ruw en heuvelig. Vlakke stukken land zijn er zeldzaam en de ondergrond bevat voorna melijk leisteen. Lang geleden genoten zowel de wijnen als distillaten van Faugères een goede naam, maar 25 tot 30 jaar geleden lag het gebied grotendeels braak, met als enige begroeiing kreupelhout, bremstruiken, kruiden en wil de bloemen. Vandaag de dag is de wijndruif echter volop terug. Centraal in het gebied ligt het dorp Faugè res, waar op een muur de volgende bood schap werd geschilderd: ,Aan de heren an ti-wijn. De ezel drinkt water... Maar de mens, die niet zo dwaas is, drinkt de wijn van onze hellingen". Lage opbrengst Op de arme bodem van leisteen moet de druivestok vechten voor zijn bestaan. Dat is een goede zaak, want daardoor wint de wijn aan aroma en intensiteit. Deze laatste ei genschap wordt eveneens bevorderd door het droge micro-klimaat. Wettelijk mag er in Faugères 50 hectoliter per hectare wor den geoogst, maar in de praktijk komt men meestal niet verder dan 40. Deze relatief la ge opbrengst betekent ook dat Faugères nooit spotgoedkoop kan zijn. Toch is het mogelijk om onder een tientje enkele echt lekkere wijnen te vinden: voor zo'n zeven gulden kun je een voortreffelijke Faugères in huis halen. D rui venmix Het accent ligt op rode wijnen. In het alge meen worden deze van minstens vier ver schillende druivesoorten gemaakt. Als ba sisdruif fungeert de carignan, een variëteit die in de Languedoc al sinds de 4de eeuw wordt gecultiveerd. Op zich geeft de carig nan aardige, maar niet bijster boeiende wij nen. Vandaar dat hij in Faugères voor hoog uit de helft gebruikt mag worden. De drie andere druivesoorten die gewoonlijk staan aangeplant, zijn de cinsault. syrah, mourvè- dre en grenache noir (en de daarmee ver wante lladoner pelut). Per type zijn maxi male en soms ook minimale percentages wettelijk voorgeschreven. Mono-wijnen zijn hier verboden, multi-wijnen verplicht. Binnen de officiële normen kan elke wijn bouwer zijn eigen compositie maken. Bo vendien kan hij verschillende manieren van wijnbereiding toepassen voor verschillende variëteiten. Zo wordt op veel domeinen de carignan tegenwoordig vergist via de zoge heten 'macération carbonique', waarbij de fermentatie plaatsvindt binnenin de schil len van intacte druiven. De wijn daarvan wordt bijzonder aromatisch. Dieprood Een goede Faugères herken je aan een dieprode kleur en een stevige smaak, voor zien van een donker aroma, een lichte krui digheid en een charmante fruittoon. De wijn is zéér op zijn plaats bij alle mogelijke vleesgerechten Enkele goede producenten zijn Gilbert Al- quier, Les Contemporains (voor f.6,95 bij Gall Gall), Chateau de Grézan, Chateau Haut-Fabrèges, Chateau de la Liquicrr, Dt>- maine de Saint-Aimé en Domaine Bernard en Claude Vidal. HUBRECHT DUUKER Kaas-ijs met perzik MonChou-taart en -dadels zijn bekende lekkernijen op verjaardagen. Campina Melkunie introduceert nu perzikijs, waarin voor de verse roomkaas een hoofdrol is weggelegd. De ingrediënten: 200 g room kaas; 2 eieren; 90 g suiker (desgewenst te vervangen door 1 zakje KlopKlop en 50 g suiker) en een 1/2 literblik perziken. Het re cept is op een handig foldertje verkrijgbaar. Het mengsel moet minimaal drie uren in een cakevorm In de diepvries worden gezet en er ongeveer een half uur voor gebruik worden uitgehaald. Thee in trek Thee met een smaakje wint aan populari teit. Volgens theepakker Douwc Egberts is het marktaandeel van dit type thee zo n 15 procent. Weliswaar is die groei gedeeltelijk ten koste gegaan van de bestaande melan ges. maar daar staat tegenover dat er tegen woordig vaker op de dag thee wordt ge dronken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17