'Warmunda buitenspel' Gulle gevers steunen zintuigentuin Fusie woningbeheerders Voorschoten dichterbij Regio Leiden Leiderdorp wil snel besluit over flitstrein 'Een kind moet vroeg leren omgaan met problemen' Club van Polen mag nog blijven op MOC-terrein DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 J2 Woningstichting wil convenant met gemeentebestuur Warmond De Warmondse woningbouwvereniging Warmunda voelt zich 'willens en wetens buitengesloten' van onderhande lingen tussen het gemeentebestuur en de projectontwik kelaar van Endepoel III. Warmunda-voorzitter J. van Ma meren zegt niet te begrijpen waarom de stichting niet is betrokken bij de besprekingen over de nieuwbouwwijk. Van Mameren wil een convenant sluiten met de gemeen te waarin afspraken worden vastgelegd over de aankoop van grond en de toewijzing van de sociale huurwonin gen. is. niet optimaal. Als wij wat op positie geven, wordt dat niet ge waardeerd." Bij de bebouwing van Ende poel III heeft het college zich volgens de woningstichting 'met huid en haar overgeleverd' aan de projectontwikkelaar Eu rowoningen. Van Mameren: „Het college heeft dat zelf ook erkend en gezegd dat het eens maar nooit weer is geweest. Ze hebben beterschap beloofd. Maar dat verklaart niet i warmond liesbeth buitink „Burgemeester en wethouders laten nooit het achterste van hun tong zien. Ik proef een wantrouwen, een twijfel of ze wel echt zaken met Warmunda willen doen", zegt Van Mame ren. De samenwerking tussen woningstichting en gemeente is vooral verslechterd sinds de laatste gemeenteraadsverkie zingen, vindt hij. „De samen werking met het nieuwe college wij niet alsnog in de onderhan delingen zijn betrokken. Nu heeft de gemeente afspraken gemaakt met Eurowoningen die ons ook aangingen, maar waar in wij niet zijn gekend." War munda had onder meer willen meepraten over het ontwerp en de prijs van de huizen. Zeggenschap Warmunda voelt zich vooral buitenspel gezet omdat Ende poel III het laatste grote bouw project in de gemeente is. Waarschijnlijk wordt pas in de volgende eeuw verder gebouwd. „Dan worden wij wel betrokken bij de plannen", hoopt Van Ma meren. Hij wil een convenant sluiten met de gemeente over de toe wijzing van de sociale huurwo ningen. „De gemeente verdeelt de woningen, terwijl Warmunda de eigenaar is. Het is toch raar dat wij als verhuurder, beheer der en eigenaar geen zeggen schap hebben wie onze wonin gen huurt? Het ministerie van volkshuisvesting wil dat veran deren en Warmond moet daar op inspringen door goede af spraken te maken." Volgens Warmunda kunnen die afspraken wel zo worden ge maakt dat het gemeentebestuur nog enige zeggenschap houdt. „In andere gemeenten is het heel gemakkelijk. Daar hebben inwoners uit de eigen gemeente voorrang, zeker als ze een huur huis achterlaten. Daarna komen de mensen met economische binding en tot slot de anderen. Ik zie dus niet zoveel proble men, maar burgemeester en wethouders zijn bang dat ze hun invloed kwijtraken." Van het Warmondse college was vanmorgen niemand voor commentaar bereikbaar. Gaslek in Rozemarijntuin Leiderdorp leiderdorp In de Leiderdorpse Rozemarijntuin is gisteravond een gaslek ontdekt. Een bewoner rook buiten een scherpe gas- iucht. Na onderzoek bleek de gasconcentratie te hoog. Mede werkers van het energiebedrijf konden het lek niet vinden en vervingen daarom de gehele hoofdleiding. Sigaretten buitgemaakt bij inbraak leiderdorp» Bij een inbraak in een kapperszaak in winkelcen trum Santhorst in Leiderdorp zijn afgelopen nacht vrijwel alle si garetten weggenomen. De buit heeft een waarde van enkele dui zenden guldens. De daders kwamen de zaak binnen na het for ceren van de voordeur. SJZ verspreidt informatieboekje zoETERWQUDE Een antwoord op alle vragen over SJZ is te vinden in een informatieboekje dat de Zoeterwoudse voetbalclub deze week heeft uitgegeven. In alfabetische volgorde komen ongeveer zestig onderwerpen aan de orde. Het boekje telt 16 pagina's en is deze week huis-aan-huis verspreid in Zoeterwoude-Dorp en de Vrouwenweg. Kca-box kost Leiderdorpers niets leiderdorp» De Leiderdorpse huishoudens krijgen waarschijnlijk over twee maanden een kca-box. Klein chemisch afval (kca), zoals resten verf, cosmetica, schoonmaakmiddelen en lijmsoor ten, kan daarin worden bewaard. Iedere drie maanden moeten de boxen worden geleegd. Leiderdorp hoopt met de invoering van de kca-box dat al in 1996 100 procent van het kca apart wordt ingezameld. Nu wordt 65 procent afgegeven bij de chemokar of het kca-depot bij gemeentewerken. De chemokar staat ook na de invoering twee maal per maand bij winkelcentra om het klein chemisch afval in te zamelen. De invoering van de kca-box en de verwerking van het afval kosten jaarlijks 27,50 gul den per huishouden, maar de Leiderdorpers merken dat niet in hun portemonnee. Het gemeentebestuur wil dat bedrag nog niet doorberekenen in de afvalstoffenheffing. 'Onzekerheid is erg groot' leiderdorp» liesbeth buitink Rijkswaterstaat moet de mensè- lijke aspecten zien van de even tuele komst van de flitstrein (TGV) door Leiderdorp. Dat zei wethouder C. Huigen gisteren bij de aanbieding van 'Het spoor bijster', de resultaten van het onderzoek naar de sociaal- psychologische gevolgen van de komst van de TGV en de verbre ding van de rijksweg A4. „In de gemeente is het men selijke aspect heel duidelijk, Bijna 87 procent van de be woners in het oude gedeelte van Leiderdorp kampt met stress door de plannen van rijkswater staat, zo blijkt uit het onderzoek van de Belangenvereniging A4. De Leiderdorpers voelen zich machteloos, onrustig en lijden aan slapeloosheid door de voortdurende onzekerheid over de toekomst van hun wijk. Tunnel Huigen beschouwt het onder- Vertegenwoordigers van verschillende organisaties en bedrijven en bewoners en medewerkers van Nieuw Buitenzorg bijeen. De grote cheques be wijzen dat het bezoek niet met lege handen kwam. foto jan holvast Bouw kinderboerderij Nieuw Buitenzorg in volle gang pelijk onderzoek naar het nut van dergelijke voorzieningen voor gehandicapte kinderen. Een theorie zegt dat meervou dig gehandicapte kinderen een sterkere binding hebben met de natuur dan andere kinderen. leiderdorp »astridv maar bij het Rijk is dat besef zoek ook als ondersteuning van ternauwernood aanwezig. Het ministerie was wel onder de in druk van de grote opkomst op de hoorzittingen. Dit onderzoek is daarvan een onderstreping", aldus Huigen. Zorgen De Leiderdorpse wethouder zegt zich grote zorgen te maken over de vertraging in de besluit vorming over de flitstrein. „De onzekerheid wordt daardoor heel erg groot en Leiderdorp krijgt helaas voorlopig nog geen duidelijkheid. De gevolgen daarvan zijn in dit onderzoek goed zichtbaar." het gemeentelijk beleid. Zo'n 41 procent van de ondervraagden in de Kerkwijk en de Oranjewijk geeft de voorkeur aan een TGV over het bestaande spoorweg tracé en circa 36 procent ziet de A4 het liefst in een tunnel on dergebracht. Huigen: „Dat is ook onze wens. De TGV willen we helemaal niet door Leider dorp en de rijksweg moet on dergronds. Uit milieurapporta ges is gebleken dat de uitstoot van schadelijke stoffen op de A4 boven de wettelijke norm ligt. De aanleg van een tunnel lost dat niet. op, maar verplaatst de uitstoot wel uit de woonwij ken." Het bezoek aan de kinderboer- derij-in-aanbouw van 'Nieuw Buitenzorg' kwam gistermiddag niet met lege handen. Tot de gulle geldgevers behoorden on der meer de Rotaryclub Leider dorp, de Ronde Tafel 13, de Lionsclub uit Rijnsburg en en kele bedrijven. De Stichting Vrienden van de Oude kem van Leiderdorp nam de kosten van de bouw en het onderhoud van Zestig bekeuringen Bij snelheidscontroles op ver schillende plaatsen binnen de bebouwde kom van Lisse heeft de politie gisteren zestig auto mobilisten betrapt op te hard rijden. De overtredingen wer den op de foto vastgelegd. De hoogste snelheid bedroeg 89 ki lometer per uur. één van de dierenhokken op zich. Het tehuis voor 45 meer voudig gehandicapte kinderen in Leiderdorp wil het project mei volgend jaar afgerond heb- ben. De aanleg van de tuin en de bouw van de de dierenverblij ven zijn inmiddels in volle gang. Het complex moet een zoge naamde 'zintuigentuin' worden, waar de planten en dieren niet alleen bekeken, maar ook aan geraakt mogen worden. Er wordt een parcours aangelegd, dat tussen en door perken en plantvakken zal leiden met spe ciaal geselecteerde planten en heesters. Onder pergola's ko men plekjes waar de kinderen kunnen zitten. In de dierenver blijven kunnen ze kippen, ko nijnen, geiten en allerlei soorten vogels ruiken, horen, zien en voelen. De zintuigentuin wordt ook gebruikt voor een wetenschap- Deze theorie wordt in Nieuw Buitenzorg getoetst. Als de uit komsten van het onderzoek po sitief zijn, kunnen elders in Ne derland ook soortgelijke tuinen worden aangelegd. Scheidende GGD-directeur Tichler vindt begeleiding 'jonkies' belangrijk alphen aan den run/leiderdorp letty stam Schilderen vindt ze leuk. Ten nissen en tuinieren doet D. Tichler-Moerman ook graag. Maar het stemt de directeur van de GGD Rijnstreek niet tot vreugde dat ze zich straks met volle overgave op die bezighe den kan storten. „Ik was net lek ker op gang en nu moet ik stop pen", verzucht zij. De in Leider dorp woonachtige directeur van de regionale gezondheidsdienst vierde gisteren haar 65ste ver jaardag. Per 1 september gaat zij met pensioen. „Ik zie er wel goed uit, maar ik heb ook mijn gebreken. Ik ben heel slechthorend. In het begin ging het nog wel. In de loop der jaren is het erger ge worden. Na een dag praten ben ik doodmoe. Als er ergens een vergadering is waar geen ring leiding is, kan ik niet communi ceren. Grote gezelschappen of vragen uit de zaal, ik kan er niet op reageren. Dat is heel jam mer." Dikke buik Na haar studie als arts werkte Tichler op de afdelingen chirur gie en interne geneeskunde in het Goudse St. Jozefziekenhuis. „Totdat ik zwanger werd. Het was niet gebruikelijk dat de dokter met een dikke buik in het ziekenhuis rondliep. Na de bevalling werkte ik op een con sultatiebureau in Leiderdorp als 'mevrouw-arts'. Ja, zo noemden ze je als je getrouwd was. Dat was heel leuk werk. Ik dook on dertussen de politiek in. Dat was rond 1970. Dank zij al die moeders die ik kende, laeeg ik de meeste stemmen." „Ik werd ook nog eens gelijk wethouder voor de WD. Maar op een gegeven moment wilde ik liever werken dan met mooie GGD-directeur Tichler: „Bacteriën zijn veel slimmer dan mensen." foto ben de bruyn argumenten mensen zien te overtuigen. Ik vind het onlo gisch, dat het in de politiek niet om rationele beslissingen gaat. Als iemand heel goede ideeën heeft maar in een oppositiepar tij zit, dan maakt hij geen kans. Dat verschil tussen de partijen wordt vaak maar gemaakt. Dat is het nutteloze in de politiek." In 1980 kwam Tichler als GGD-directeur naar Alphen. „Net als in de politiek rolde ik daar ook in. Als wethouder zat ik in het bestuur van de school- art sendienst. Ik vroeg aan Zwar- holpreventie: ik deed het alle- tendijk, de tijdelijk GGD-direc- maal zelf. Later kwam er vanuit teur en voormalig schoolarts het rijk geld voor. Dat duurde hier in Alphen, of hij geen baan een tijdje. Vandaar dat Alphen wist. Hij kwam met de zijne op een gedwongen huwelijk aan- de proppen en ik werd zo aan- ging met Leiden. Oorspronkelijk genomen." zou daar de Duin- en Bollen streek ook in meedoen. Die lie- ten het op het laatste moment Huwelijk afweten. Jammer. We hadden „In het begin heb ik heel veel met zijn drieën een heel goed gelezen en congressen gevolgd team gevormd." om me te oriënteren. Bedrijfs- „Onze hoofdtaak is nu pre- gezondheidszorg, infectiebe- ventie. Daarmee moet je eigen- strijding, lijkschouwing, alco- lijk al op de kleuterschool be ginnen. Het belangrijkste is hoe een kind omgaat met proble men, frustraties. Het is niet goed om een kind een snoepje in de mond te stoppen en te zeggen: nu is het over. Iemand die geen goed gevoel van eigen waarde ontwikkelt, of geslagen wordt, is gevoeliger voor versla ving en vandalisme. En als je daar eenmaal aan begint, ver ander je dat niet snel. Ik heb zelf ook veel gerookt. Ik ken dat ge voel heel goed. Vandaar dat we ons op de jonkies richten." Bacterie „In de gezondheidszorg zijn vooral infectieziekten en de ef fecten van het milieu belangrijk. In 1980 dachten we nog dat tbc zo goed als uitgeroeid was. Dat is dus niet zo. Bacteriën zijn veel slimmer dan mensen. Als je ze behandelt, geef je ze een klap. Dan trekt die bacterie ge woon een ander jasje aan. En hoe vaker je slaat, hoe venijni ger die bacteriën worden. In ziekenhuizen komen de meest resistente stammen voor. Men sen reizen over de hele wereld en nemen van alles en nog wat mee. Er is bijna niemand die gezond terugkomt. Daarom is voorlichting ook zo belangrijk." „Preventie is een kwestie van lange adem. Het kan jaren du ren voordat je de positieve ef fecten merkt. Neem bij voor beeld dat roken. Dat dat niet overal meer mag, begint nu pas gewoon te raken. Of neem aids. De kennis over de ziekte is groot, maar het gebruik van een condoom is minimaal. Dat be grijp ik wel. Je zult mij niet ho ren zeggen dat het mét plezieri ger vrijt dan zonder. Het op wekkende is dat je er god zijdank over kunt praten op school. Daar zijn we heel blij mee." voorschoten astrid van den berg De fusie tussen de twee Voor- schotense woningcorporaties en het gemeentelijk woningbe drijf komt langzaam maar zeker dichterbij. Een extern adviesbu reau wordt binnenkort aange zocht om zich over het samen gaan van de partners te buigen. Welk bureau dat gaat worden is nog niet bekend. Wel wordt ver wacht dat er in het najaar al concrete adviezen zijn. Aanvankelijk zouden de ge meente en de twee woning bouwverenigingen eerst een fe deratie vormen. Binnen dit in stituut zouden de partners nauw samenwerken, voordat de fusie tot één corporatie een feit werd. Op voorspraak van de Christelijke Woningbouwvere niging is nu besloten het stadi um van de federatie over te slaan en direct te gaan werken aan de vorming van één wo ningbouwvereniging voor Voor schoten. De reden voor de voorgeno men fusie tussen de drie wo ningbeheerders is dat één cor poratie professioneler en doel matiger kan werken. Daarmee kan de huurders een betere ser vice worden geboden. Boven dien biedt de fusie een aantal fi nanciële voordelen. Door sa menvoeging van de verschillen de huuradministraties kunnen kosten worden bespaard. De voorzitter van de Algeme ne Woningbouwvereniging Voorschoten, B. Barten, voegt hier nog aan toe dat de fusie in het verlengde ligt van het toe komstige volkshuisvestingsbe leid. „De woningbouwvereni gingen krijgen steeds meer zelf standigheid. Die zelfstandigheid houdt, behalve grotere beslis singsvrijheid, ook grotere risi co's in. We krijgen steeds min der subsidie van het rijk en moeten dus onze financiële po sitie zien te verbeteren. Naar mate je als vereniging meer wo ningen in je bezit hebt, wordt het draagvlak groter." De eerste stap op weg naar de fusie is het inwinnen van ad vies. Het bureau dat dit gaat verzorgen, zal eerst een inven tarisatie maken van de bezittin gen van de fusiepartners, hun financiële positie en de wensen die de partijen hebben ten aan zien van de nieuwe corporatie. Wethouder J. van de Poel van volkshuisvesting verwacht dat deze fase in het najaar kan wor- voorschoten De Voorschotense Club van Polen mag tot medio oktober hulp goederen voor de Poolse stad Wroclaw opslaan op het zoge naamde MOC-terrein van gemeentewerken. Het gemeentebe stuur onderzoekt intussen of er een qjtematieve ruimte is waar kleding, medicijnen en huishoudelijke artikelen kunnen worden bewaard. Met de tijdelijke maatregel is de ruimtenood van de Club van Polen even opgelost. In mei verbood het gemeentebestuur de club de ruimte op het MOC-terrein nog langer te gebruiken, maar een alternatief was niet voorhanden. Onderhandelingen met het Klooster Bijdorp en een verhuisbedrijf liepen stuk. De huizen van de vrijwilligers vulden zich inmiddels echter tot de nok toe met allerlei hulpgoederen. De groep vrijwilligers mag de goederen nu opslaan in het ge bouw van gemeentewerken tot het volgende konvooi naar Po len. Minimaal twee maal per jaar brengt de club in Wroclaw goederen naar een kindertehuis, een huis voor dakloze mannen en een klooster dat zich ontfermt over demente bejaarden. den afgerond. „Als de eerste be vindingen van het bureau be kend zijn, gaan de partners zo snel mogelijk weer om de tafel zitten voor verder overleg. Nu we besloten hebben dat we gaan fuseren, willen we het pro ces ook snel afronden. Ons stre ven is om vóór januari 1994 de corporatie gevormd te hebben. Dat is een jaar eerder dan ver wacht. Maar kwaliteit gaat wel voor snelheid. Als die datum geen haalbare kaart blijkt, schuiven we hem rustig voor uit." Als de corporatie een feit is, zal de gemeente de huizen die zij nu nog in bezit heeft over dragen aan de nieuwe woning bouwvereniging. Het totale hui- zenbezit van Voorschoten, een .kleine 2000 woningen, komt dan in handen van één particu liere vereniging. De besturen van de woningbouwverenigin gen kijken daarnaar uit. Barten: „De corporaties werken met twee besturen, die vrijwel alles in hun vrije tijd doen. De be stuursleden zijn gemiddeld twee avonden in de week bezig. De last is enorm groot. Als de fusie rond is zal me dat een hoop vrije tijd schelen." AGENDA donderdag 27 augustus Hillegom Najaarsmarkt in het centrum, tot 21.00 uur. Noordwijk René Froger in Club '71. zaal open 20.30 uur. Noordwijkerhout Open Podium Avond, org. The Folk- club, gratis toegang om te spelen of te luisteren, 't Wapen van Noordwij kerhout, toegang vanaf 20.30 uur. vrijdag 28 augustus Leiden Bloemenwandeltocht over 10,15 of 20 km, start vanaf VW, Stations plein. tussen 9.00 en 17.00 uur. Tanuki Matsuri, Japans cultureel eve nement. Arsenaalstraat 1, aanvang 10 00 uur. Vijfjarig bestaan van Annie's Verjaar dag. houd'em vrij: drijvende muziek, van 16.00 tot 23.00 uur. Kaarttoernooi (troefcall), org. Stich ting Surinamers Leiden, clubhuis, Valkenpad 2/a, aanvang 19.30 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Warmond Klaverjassen met 'verplicht gaan' in 't Meerpunt, aanvang 20.00 uur

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12