Tv-publiek murw gebeukt door beelden van dood en ellende 'Menig huwelijk zat zo niet in elkaar' Rtv show Oud, maar nog steeds fanatiek WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992m ZOGEZEGDSteeds hardere beelden nodig om mensen nog te schokken - Welke Nederlandse sterren ne men gevluchte Joegoslaven in huis? Het weekblad Privé ging op onderzoek uit. ..Nee, ik zal geen vluchtelingen in mijn huis opnemen. Ik vind het voor een bekende Nederlan der een onmogelijke vraag. Zodra je eerlijk zegt dat je niet wilt, kun je de kritiek bij voorbaat al voor spellen. Wij staan bekend als rijk en groot behuisd, maar ik heb helemaal geen groot huis. Boven dien is mijn leven al zo gejaagd. Als ik thuis kom, wil ik rust. La ten we maar zo zeggen: Mijn hart is er goed voormaar het kan niet." (Lee Towers, appartement aan zee) Concentratiekampen in 1992. Wie had dat kunnen denken? We moeten helpen en snel. Ik zou wel een plaats hebben voor een gezinnetje in ons tuinhuis. In mijn eigen woning zou ik, daar ben ik eerlijk in, geen mensen maandenlang over de vloer willen hebben. De taal is ook wel een probleem, omdat ik geen Engels spreek. Maar misschien is er iets van begeleiding? Dan kunnen ze wat mij betreft in hun eigen huis je hun gang gaan." (Koos Alberts, vrijstaand landhuis) ,,We kunnen niet eens een logé ontvangen, laat staan dat we voor een aantal maanden mensen in huis zouden nemen. We zijn ge woon te klein behuisd. Ik kan toch geen veldbedden in de ka mer zetten? Dat leidt tot stress en irritatie. Daar doe je die men sen geen plezier mee." (Sjoukje Smit, eengezinswoning) ,,Waar geholpen moet worden, moet je helpen. Wat is jouw tijde lijk ongemak vergeleken bij de ellende van die mensen. Ik wil echt ruimte maken vooreen paar kinderen of voor een moeder met een kind en dat is geen loze kreet. Mijn vriendin Carolien Sjoukje Smit wil geen Joegoslavische vluchtelingen in huis opnemen. Daar raakt ze gestressed van. foto cpd ap- komt een dezer dagen terug van vakantie en dan zal ik het er ze ker met haar over hebben. Ik wil het echt, de praktische proble men zijn voor mij best op te los sen." (Mare Klein Essink, partement) „Natuurlijk zou ik heel graag wil len helpen en uiteraard zou er in ons huis plaats zijn voor een Joe- goslavisch gezinnetje. Maar onze logeerkamer wordt sinds enige tijd bezet door de ouders van Lia. Mijn schoonmoedder is ernstig ziek en wordt door Lia verpleegd. Die situatie blijft voorlopig wel zo. Maar anders zou er absoluut plek zijn. Ik weet zeker dat we daartoe zouden besluiten." (Hen- ny Huisman, landhuis) „Mijn huis is er niet geschikt voor. Mijn man en ik wonen be trekkelijk klein. En je moet, denk ik, wel een heel gezin opnemen omdat die mensen, neem ik aan, niet graag verspreid zitten over verschillende plaatsen. Er is ook wat te zeggen voor opvang in een bungalow-park. Hét is nu een maal niet voor een weekje. Ne derland moet niet moeilijk doen. Als we geld hebben om broden in zee te gooien, is er ook geld voor hulp." (Sjoukje Hooymaayer, hal ve villa) NSB'ers treden na 50 jaar voor het voetlicht Licht uit, buis aan. In beeld komt Wim Bosboom, gezeten achter een fors bureau, een erudiete boe kenkast erachter. Een ernstig decor, voor een ern stig onderwerp: de documentaire 'Fout. Getuige nissen van NSB'ers'. Vijf NSB'ers vertellen wat ze bewoog bij de NSB te gaan, erin te blijven en hoe hun leven verder verliep, als paria's in de samenleving. De kijker maakt kennis met Driessen, Kardoes, De Munck, Van de Berg en Van der Veen, het vijf tal dat overbleef uit de achttien aanmeldingen die Bosboom en producente Rose Marijne van de Hulst binnenkregen op hun oproep. Het is voor het eerst dat NSB'ers op de Nederlandse televisie zo uitgebreid aan het woord komen. Na een wat trage start zodat degenen die eerst koffie willen zetten alsnog mee kunnen kij ken laat Bosboom de vijf aan het woord. De fa natieke De Munck, Kardoes (de man uit het bete re milieu die erkent nog steeds geïmponeerd te zijn door leidersfiguren), de simpele boer uit Drente Van der Veen, de warrige Van de Berg en Driessen, de man die een kaderfunctie bij de NSB vervulde en altijd heeft gedacht dat Hitier na de overwinning diegenen zou bestraffen die joden en andere tegenstanders zonder meer doodscho ten. De verklaring die Driessen geeft waarom hij niet meer in NSB-leider Mussert geloofde klinkt anno 1992 potsierlijk. Mussert, die pleitte voor een 'Groot-Nederland', was getrouwd met een achttien jaar oudere tante en legde het vervolgens aan met een twintig jaar jongere achternicht. „Met de secretaris-generaal heb ik een gesprek gehad dat we als Beweging de risee van Neder land zouden worden met deze verhouding, dat het totaal onmogelijk was." Maar Mussert liet we ten dat dat zijn privé-zaken waren. „En toen dacht ik, ja, van dat groot-Nederland komt op de ze manier niets terecht." Potsierlijk dus. Moeilijk is het voor te stellen hoe fanatiek Kar does geweest moet zijn. Al kijkt hij met priemen de ogen, we zien toch een gelijkenis met het door Wim de Bie neergezette typetje van de onder drukte zoon, terwijl de warrige Van de Berg herin neringen oproept aan een creatie van Van Koot- en. Oneerbiedige gedachten bij een zo gruwelijk onderwerp als oorlog en jodenvervolging, maar wellicht een vorm van zelfbescherming van de kijker. In het bijbehorende persbericht stelt de TROS dan ook terecht dat men niet uit het oog moet verliezen dat wat nu mensen op leeftijd zijn, toen jongemannen waren in de kracht van hun leven. Fanatieke jongemannen, zoveel wordt duidelijk. Mannen van wie de meesten nog steeds geen spijt hebben van de ideologie die ze toen aanhin gen. Mannen die zelden aan het woord komen, omdat ze niet behoorden tot de top van de orga nisatie. „We hebben weinig gesproken met de rank and file, de gewone man. Vlak na de oorlog ging het toch vooral om nog eens een interview met bijvoorbeeld Rauter en andere kopstukken", ver telt dr. N.K.C.A. in 't Veld. Hij is één van de twee historici die het stramien voor de documentaire maakten en ook een boek onder de gelijknamige titel het licht deden zien. Boek en documentaire vullen elkaar aan, benadrukt In 't Veld. Dat betekent ook dat de personages uit het boek in de documentaire anders worden belicht, de één maakt meer indruk, de ander wat minder. En het meest indrukwekkend is dan eigenlijk Bos boom zelf. Als Kardoes zegt nog steeds gëimpo- neerd te zijn door leidersfiguren, vraagt Bosbom welke dictators de mensheid dan ooit geluk heb ben gebracht. Kardoes denkt na, een antwoord blijft uit. Bosboom lijkt daarmee het laatste woord te hebben. De kijker is onder de indruk. Maar uit het boek blijkt dat Kardoes, na enig nadenken, wèl met een antwoord komt. Kardoes en de anderen, ze hebben nog steeds geen spijt en hun leven is sinds '40-'45 stil blijven staan hilversum ben maandag In de Afrikaanse staat Rwanda woedt momenteel een hevige burgeroorlog. Twee stammen staan elkaar naar het leven. Er zijn al duizenden doden geval len, er worden op grote schaal slachtingen aangericht, men senrechten worden vertrapt. Een burgeroorlog, net zoals in Joegoslavië of Somalië. Met één verschil: je hoort niets over wat in Rwanda gebeurt. Somalië is iets bekender, maar ach, alweer droogte en honger, dat weten we nu wel. Nee, concentratie kampen in Joegoslavië, daarvan zijn we pas echt onder de in druk. Hoe erg moeten televisiebeel den eigenlijk zijn voordat ze ons nog iets doen? De televisie is een scherp rechter. Aandacht voor het een, maar niet voor het ander. Tege lijk werkt het medium als een versneller van processen. Tele visie zwengelt politieke beslui ten aan. Wat op de tv te zien is, werkt door in de huiskamer, leidt tot algemene woede, ver ontwaardiging en tot politieke actie. Of niet. Dat hangt ervan af hoe 'erg' de beelden zijn. „Het is zeker zo dat mensen inmiddels immuun zijn gewor den voor harde beelden op de televisie", zegt Neil Postman, verbonden aan de universiteit van New York. Hij is auteur van het boek 'Wij amuseren ons ka pot'. „Beelden van hongerende kinderen zijn altijd erg krachtig, omdat ze zo sprekend laten zien wat er aan de hand is. Maar je hebt daarvoor wel steeds méér beelden nodig en steeds harde re beelden om de mensen te la ten beseffen wat er aan de hand is. Ze raken afgestompt." Invloed De geschiedenis van de laatste decennia laat het zien: het moet er steeds harder aan toegaan, voordat er bij het publiek of in de politiek enige betrokkenheid ontstaat. In de jaren zestig zorg den de televisiebeelden uit het toenmalige Biafra voor een storm van verontwaardiging en leiden tot inzamelingsacties. In dezelfde periode drongen cameraploegen steeds verder door op het slagveld in Viet nam. Wat ze registreerden deed de afkeer van de oorlog alleen maar toenemen. Het waren de eerste voorbeelden van de in vloed van televisie. De televisiebeelden van het doodknuppelen van zeehondjes waren de doodsteek voor de bontindustrie. Beelden uit hon gerend Etiopië ontketenden een ongekend saamhorigheidsge voel onder popartiesten en de Kurden werden wereldberoemd toen zij massaal en in barre om standigheden op de vlucht wa ren gejaagd en volop op de tele visie te zien waren. Maar de beelden van dood en verderf moeten wel heel erg aangrijpend zijn om nog door te dringen. Neil Postman: „Het is een verschrikkelijke ontwikke ling. Mensen zien dag in dag uit van alles. Dan doen ze op een gegeven moment hun ogen dicht voor wat ze zien. Want ze weten het: morgen zijn er weer verschrikkelijke beelden, en de dag daarop weer en de volgen de dag wéér." Ritueel Het wordt ons soms allemaal te veel. Neem nu Joegoslavië en Somalië. Concentratiekampen en vermagerde mensen achter prikkeldraad brengen een storm van verontwaardiging teweeg. Politici verklaren daags na de schokkende beelden dat er meer vluchtelingen moeten worden opgenomen. Beelden van verschrikkelijke honger uit Somalië leveren daarentegen Neil Postman: „Mensen raken afgestompt" Een stervend kind in Somalië. Schokkend, ma vië hebben meer effect op de televisiekijker. r beelden van concentratiekampen ii maar een magere opbrengst op voor de organisaties die hulp willen bieden. „Dat betekent niet dat beel den uit Somalië de mensen niets meer doen", veronderstelt dr. Jo Groebel, hoogleraar mas sacommunicatie aan de univer siteit van Utrecht. „Maar beel den van dood en slachtoffers zijn inmiddels normaal gewor den. De mensen voelen zich ook machteloos. Ze zijn er emo tioneel bij betrokken, zonder dat het tot actie leidt. De beel den krijgen een ritueel karak ter." Bij de Joegoslavische beelden ligt dat anders, volgens Groebel. „Hoewel je daar niet zo duide lijk het wij/zij-gevoel hebt dat in de Golfoorlog bestond: wij zijn goed en zij, de Irakezen, zijn slecht. In het Joegoslavische conflict is dat gevoel er niet, maar de beelden van kampen, de associatie met concentratie kampen, dat zoiets in een van onze buurstaten toch weer mo gelijk is, dat alles geeft een extra emotionele lading. Volgens Groebel is er gaande weg vooral bij de televisie een zekere 'beeld-inflatie' aan de gang. „Ik denk dat zo'n inflatie een groot gevaar is. Het lijkt me foto roland de bruin dat er een discussie nodig is of dood en lijden wel zo alledaags moeten worden gezien als nu. Misschien moet er voor het to nen van dat soort beelden wel een l den gevonden." Groebel wil daarmee overi gens geen kritiek uitoefenen op de media. „Maar ze moeten niet zeggen dat ze de neutrale bui tenstaanders zijn. Ze spelen een actieve rol en hebben daarmee een grote verantwoordelijkheid. Dat is niet hun bedoeling, maar ze leveren wèl de beelden en se lecteren die. Het pure feit van een keuze maken betekent al dat de media deelnemers zijn aan de gebeurtenissen. En de politiek reageert doorgaans heel erg sterk op die beelden." Daarom zal je nooit iemand horen over Rwanda, waar in stilte een afgrijselijke burger oorlog wordt uitgevochten. Geen cameraploeg is er te vin den, geen politicus zal er zijn mond over open doen, laat staan voorstellen de VN te laten ingrijpen. Of, zoals Neil Postman het uitdrukt: „De televisie is in staat snel sympathie, woede of ande re emoties op te wekken. Poli tieke leiders kunnen die signa len moeilijk negeren. Daaruit blijkt de kracht van het medi um. Een beeld zegt vaak meer dan duizend woorden." (Fout Bekentenissen Nederland 2,21.56 uur) NSB'ers, vanavond, STRIPS BOLLEBOOM BOES Legendarische The Three Jacksons herleven op verzamelplaat Eigenlijk is het c stelbaar: een cd van The Three Jacksons al elf weken in de top honderd. Twee van de drie zijn inmiddels overleden: Harry van der Velde en Piet Koopman. Hun song is ended, maar hun melody lingers on. En hoe. De enige overgeble ven Jackson Piet van Gorp (de vader van Corry) vindt het hui dige succes natuurlijk fantas tisch, maar: "Wat had ik het te kwaad op de dag van de uitrei king van de plaat. Dat die jon gens dit niet meer mochten be leven. We waren zo'n eenheid. Hij heeft veel beleefd en wil er graag over vertellen samen met Leo van der Velde, de zoon van Harry. Leo heeft het initiatief genomen voor de nu zo succes volle cd. Hoe het begon Piet van Gorp: „Piet en ik wa ren zwagers. Samen speelden we 's avonds in een café in Rot terdam. In de zomer van 1940 stonden we een keer onder de douche in het badhuis. We hoorden iemand zingen. En we zongen mee. Buiten maakten we kennis met elkaar. Bleek dat we hadden meegezongen met Harry van der Velde, een van de Twee Willards, een accordeon duo. Na enig heen en weer pra ten besloten we een accordeon trio te vormen." „De naam heeft Harry ver zonnen. Je had indertijd in Amerika een beroemde boxer: Piet van Gorp: „Ik vind het geweldig dat de cd er is. Maar je moet reëel zijn: het is geweest De twee anderen zijn er niet meer." foto roland de bruin Lou Jackson. Zijn naam leek Harry wel wat: wij boxend om aan de top te komen." Potpourri Het trio ging meteen aan de slag, zo goed en zo kwaad als het ging, want het was immers oorlog. Uitnodigingen om voor de Duitsers te spelen, sloegen The Jacksons af. „Pas na de oor log kwam onze kans. We had den alle vrijheid en er kwam een vloed aan liedjes uit Ameri ka. Dat we die liedjes in een potpourri verpakten, is vanaf het begin ons handelsmerk ge weest. Via overgangen breiden we de liedjes aan elkaar. Muzi kaliteit heeft bij ons altijd voor op gestaan. In later jaren heb ben we veel gehad aan onze bassist Ger Daalhuisen. Hij schreef onze arrangementen Het trio had de rollen keurig verdeeld. Harry van der Velde zorgde voor de harmonieën, Piet Koopman speelde de twee de stem en deed de improvisa ties en Piet van Gorp zorgde voorde melodielijn. „Piet Koop man kon net als ik geen muziek lezen. Hij deed alles op z'n ge voel. En dat deed hij prima." „Zo leefde hij ook. Harry ging over het geld. Ik weet nog wel dat hij op een keer Piet kwam uitbetalen. Piet zat te vissen. 'Hier is je geld, Piet', zei Harry. 'Stil,' zei Piet, 'ik zit nou te vis sen, breng het geld maar thuis." Vooral in de jaren vijftig en zestig traden The Three Jack sons veel op in het buitenland. „Toen emigreerden immers zo veel Nederlanders. En als je dan 'Ik hou van Holland' speelde, dan zag je de tranen." Het trio heeft tientallen elpees, singletjes en banden volge speeld. Leo van der Velde, de zoon van Harry: „Er is zó veel weggegeven. Ik ben vier jaar be zig geweest om alle banden te achterhalen: bij platenmaat schappijen, maar ook bij parti culieren. In eerste instantie deed ik dat voor mezelf. Of ei- genlijk ter nagedachtenis van mijn vader. Maar toen het werk vorderde, dacht ik: waarom zou ik niet proberen een plaat uit te brengen? Ik had een platenzaak in Rotterdam en regelmatig was er vraag naar een cd van The Three Jacksons. En nu blijkt dat je heel veel mensen een plezier doet met het opnieuw uitbren gen van al die nummers." Machtig Piet van Gorp: „Ik vind het ge weldig dat de cd er is en vooral dat hij zo aanslaat. Maar je moet reëel zijn: het is geweest. De twee anderen zijn er niet meer. Na de dood van Piet, be gin jaren zeventig, hebben Har ry en ik nog een tijdje doorge draaid met Jaap Vallchoff, een prachtmusicus. Maar toen al was de glorietijd van The Three Jacksons voorbij. De aard van de muziek veranderde, er kwa men andere instrumenten." „Ik zou echt niet weten op welke liedjes van nu we pot- pourrieën zouden kunnen ma ken. Zo veel vrolijke liedjes - le vensliedjes - worden er niet meer gemaakt. Conny Vanden- bos zingt er af en toe nog een en BonnySt.Claire." „Ik ben blij dat ik door het uitkomen van de plaat weer eens kan praten over die tijd. Soms zit ik thuis op de bartk en dan zie ik alles weer voorbij gaan en dan denk ik: Jongens, wat hebben we toch een mach tig mooie tijd gehad."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8