Fransen geven dollar en pond nieuwe klap Fransen ge en pond ni< Konrad Raiser: Wereldraad moet kerken weer inspireren Buitenland Palestijnen blij met autonomie-plan Israël Georgië: Ultimatum voor separatisten Abchazië Orkaan Andrew raast over Louisiana Hekken en honden op Oostduitse stranden Britten blijven 'genieten' van Fergie en Di Stukje Berlijnse Muur Vliegverbod Irak vandaag van kracht' WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 Jgemeen Nederlands Persbureau AP Assoc, Presse Agentur CPD Cemeenschappeli|ke f e Independent IPS Inter Press Service RTR Demonstraties tegen Collor de Mello sao paulo In veertien Braziliaanse steden zijn gisteren massa demonstraties gehouden tegen president Fernando Collor de Mello. De demonstranten drongen aan op het aftreden van de president, die in een parlementair onderzoeksrapport van cor ruptie is beschuldigd. In de industriestad Sao Paulo gingen naar schatting 250.000 mensen de straat op, in Recife 100.000. Toch overleg Slowaken en Tsjechen praac» De Slowaken zullen toch overleg voeren met de Tsjechen over de toekomst van Tsjecho-Slowakije. De Tsjechi sche premier Klaus ontmoet vandaag in Bmo zijn Slowaakse ambtgenoot Meciar. Maandag had Meciar een ontmoeting afge zegd omdat volgens hem de Tsjechen zich niet aan eerder ge maakte afspraken hadden gehouden. Libanese minister dreigt met aftreden bayrut De Libanese christelijke minister Bouez (buitenlandse zaken) heeft gedreigd te zullen aftreden. Hij wil dat de regering besluit de tweede en derde ronde van de parlementsverkiezin gen uit te stellen. De christelijke partijen werden in de eerste ronde, afgelopen zondag, verslagen door de Hezbollah, de isla mitische partij van God. Volgens de christenen was er sprake van verkiezingsfraude. Parlement eigent zich Izvestija toe moskou Het Russische parlement heeft het beheer overgeno men van de krant Izvestija. Het parlement gaat daarmee in te gen de wil van president Jeltsin. De grote avondkrant was vroe ger het orgaan van het Sovjet-parlement. De leiding van Izves tija, die de krant na de staatsgreep van augustus 1991 liet regi streren als onafhankelijke krant, heeft het besluit van het parle ment illegaal verklaard. Manila laat opstandelingen vrij MANILA» De Filipijnse president Ramos heeft de vrijlating gelast van linkse en rechtse opstandelingen. Het gaat om een aantal militairen die bij mislukte staatsgreeppogingen betrokken waren en communistische rebellen die tegen de regering vechten. On der hen bevinden zich luchtmachtkolonel Oscar Canlas, die in 1987 een poging tot staatsgreep deed, en de twee belangrijkste leiders van de verboden communistische partij, Satumino Ocampo en Romulo Kintanar. De twee rebellen komen op borg tocht vrij in afwachting van hun berechting. Akkoord over sanering TWA new york De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans Worlcl Airlines (TWA) gaat saneren. De vakbonden hebben inge stemd met een loonkorting van vijftien procent over driejaar, in ruil waarvoor het personeel 45 procent van de aandelen in de gereorganiseerde luchtvaartonderneming krijgt. De schuldeisers van TWA zien af van hun vorderingen op het bedrijf en nemen voor 1,5 miljard dollar de overige 55 procent van de aandelen over. TwA heeft sinds januari uitstel van betaling. Effectenbeurs van New York in rustiger vaarwater Voor het eerst wijst een opiniepeiling erop dat een meer derheid van de Fransen op 20 september 'nee' zal zeggen tegen het verdrag van Maastricht. Dat leidde gisteren tot onzekerheid over Europa's monetaire toekomst, waarna de financiële wereld nog sterker zijn toevlucht nam tot de Duitse mark. Opnieuw drukte dat de koers van de Ameri kaanse dollar naar beneden. Ook het Britse pond liep weer klappen op. parus-new york gpd-anp-Rtr de ondervraagden 'ja' te zullen Volgens een gisteren gepubli ceerde opiniepeiling van het bureau BVA is 51 procent van de Fransen van plan om tijdens het referendum nee te zeggen tegen 'Maastricht', terwijl 49 procent zegt voor de Europese verdragen te zullen stemmen. Amper twee maanden geleden verklaarde nog 60 procent van De crisis op de internationale financiële markten werd er nog door versterkt. De dollarkoers sloot gisteren op de Amster damse wisselmarkt op een nieuw naoorlogs dieptepunt van ƒ1,5760, ruim een halve cent lager dan de slotkoers van ƒ1,5820 op maandag. De 'fixing' op de wisselmarkt in Westduitsers behoeden voor Oostduits bloot washington gpd-ips-afp De orkaan Andrew heeft de Amerikaanse staat Louisiana bereikt. Zeker 55 mensen hebben verwondingen opgelopen en veel huizen zijn vernield. Het ziet er echter naar uit dat Andrew voorbijgaat aan het dichtbe volkte New Orleans. In plaats daarvan trekt de orkaan op in westelijke richting, naar het laag gelegen Cajun-kustland. Ongeveer twee miljoen inwoners vian de kuststreek van de Amerikaanse staten Loui siana, Missisippi en Texas zijn gevlucht voor de alles vernietigende kracht van een van de zwaarste orkanen uit de geschiede nis van Amerika. Volgens de laatste aanwij zingen raast de orkaan met windstoten van ruim 200 kilometer per uur over Louisiana. De schade die de orkaan maandag in het zuiden van Florida aanrichtte is inmiddels opgelopen tot 32 miljard gulden. Zeker twaalf mensen kwamen om het leven. Op de Bahamas, waar Andrew een dag eerder overheen raasde, kwamen acht In het zuiden van Florida is de ravage enorm. Sommige plaatsen, zoals Homes tead, lijken als door een atoombom getrof fen. Zeker 50.000 mensen hebben hun huis verloren. Van de militaire basis in Homes tead is vrijwel niets over. Vliegtuigen, au to's, gebouwen zijn als speelgoed weggebla zen. Eén miljoen mensen zit zonder stroom. tbilisi» ap De Georgische Nationale Garde heeft de separatisten in de auto nome republiek Abchazië giste ren een ultimatum gesteld. Als hun leider, Vladislav Ardzinba, niet binnen 24 uur aftreedt, zul len Georgische troepen het hoofdkwartier van de separatis ten bestormen. Gisteren laaiden de gevechten tussea de Georgiërs en Abcha- ziërs weer op, na enkele rustige dagen. Volgens onbevestigde berichten zouden daarbij 45 do den zijn gevallen. De Georgische leider Eduard Sjevardnadze heeft gisteren naar aanleiding van de situatie telefonisch overleg gevoerd met de Russische president Boris Jeltsin. Hij zei dat Jeltsin had beloofd de Russische grens met Georgië af te sluiten om te voor komen dat gewapende vrijwilli gers zich bij het verzet voegen. De Abchaziërs verklaarden hun autonome republiek in Georgië in juli onafhankelijk. londen ap-afp Sarah Ferguson, die de laatste tijd nogal wat te stellen heeft gehad met nieuwsgierige foto grafen, heeft gisteren een drie meter hoge afrastering om haar huis laten plaatsen. Op het ge meentehuis van haar woon plaats Runnymede, ten zuid westen van Londen, zei een ambtenaar dat de hertogin van York hier last mee kan krijgen omdat ze tevoren toestemming had moeten vragen. 'Fergie' stond vorige week in weinig verhullende poses op de voorpagina's van de Britse kran ten, samen met een Texaanse miljonair die tot dan toe door ging voor haar zakelijk adviseur. Ook prinses Diana, die ande re belaagde koninklijke telg, is weer in opspraak gekomen. Frankfurt kwam uit op 1,4038 mark voor een dollar, tegen 1,4217 mark op maandag. De slotkoers bedroeg gisteren 1,3990 mark. De dollar wist zich aanvanke lijk goed te handhaven zonder steunaankopen van de centrale banken, maar het nieuws uit Frankrijk deed de Amerikaanse munt opnieuw de das om. Ook het pond sterling kreeg een flin ke tik. In Amsterdam werd gis teren bij het slot van de handel ƒ3,1465 genoteerd, ruim een cent minder dan de slotkoers van ƒ3,1580 op maandag. De koers ligt nog maar anderhalve cent boven het onderste inter- ventiepunt binnen het Europe se Monetaire Stelsel (EMS). Wordt dat punt (ƒ3,1305) be- Duizenden op schandaal belus te Britten hebben de afgelopen dagen een nummer gedraaid, waardoor zij een 23 minuten durende opname konden horen van een op band vastgelegd te lefoongesprek tussen een man en een vrouw. Het sensationele aan het gesprek is dat de vrouw wel eens prinses Diana zou kunnen zijn. Verscheidene passages uit het reikt, dan moet de Bank of Eng land ingr\]pen. Vanochtend leken dollar en pond zich licht te herstellen, maar rond elf uur was nog on duidelijk of dat een blijvende ontwikkeling is. Zagen de Europese effecten beurzen de aandelenkoersen gisteren nog dalen, de beurs van New York kwam gisteren in wat rustiger vaarwater. De Dow Jones-index van de dertig be langrijkste aandelen, die de voorgaande twee beursdagen in totaal 77 punten verloor, wist een bescheiden stijging te boe ken van 4,05 punten tot 3.232,22. amoreuze gesprek verwijzen naar Diana: De vrouw heeft het over een kind genaamd Harry, spreekt over Fergie en noemt de koninklijke residentie in San- dringham. Ook heeft zij het over haar ongelukkige huwelijk. Tot gistermiddag hadden al meer dan 20.000 mensen het num mer gebeld a een gulden vijf tig per minuut. WASHINGTON Rtr-AFP De Palestijnse delegatie is inge nomen met de Israëlische voor stellen voor autonomie voor de 1,7 miljoen inwoners van de be zette gebieden. De plannen werden gisteren, tijdens de tweede dag van het Israëlisch- Arabische vredesoverleg in Washington, aan de Palestijnen voorgelegd. Het was gisteren voor het eerst dat beide delegaties tegen over elkaar zaten sinds de linkse regering van Rabin enkele maanden geleden aan de macht kwam. De voorstellen van de rege ring-Rabin gaan, zoals ook was aangekondigd, aanzienlijk ver der dan de voorstellen voor het houden van gemeenteraadsver kiezingen van de vorige Israëli sche regering-Shamir. Niettemin gaapt er nog steeds SELUN Rtr Waarschuwingsborden, hekken en waakhonden zijn weer terug in de voormalige DDR. Ze moe ten preutse Westduitse toeris ten beschermen tegen Oost duitse billen. Het verenigde Duitsland wordt gespleten door een 'ondergoed-oorlog'. „Ze be dolven ons onder tonnen por nografie na de val van de Muur", zegt Gerd-Jürgen von Bulow van het Oostduitse nu- distenkamp Sellin. „Nu dwin gen ze ons hun preutsheid op." Aan de Oostduitsers, opgesloten onder de communistische ba nier, ging de sexuele revolutie van de jaren zestig voorbij. Maar ja, zij hadden die ene en waarschijnlijk enigever worvenheid: ze mochten op elk strand vrij naakt rondlopen. In de badplaatsen aan de Oost duitse Oostzeekust verschijnen echter steeds meer borden en hekken die de niet-gekleden van de scha ars-ge kleden moe ten scheiden. Sommige vakan tieoorden gaan zelfs zover dat ze hondenpatrouilles inzetten om de naleving van deze Duitse 'apartheid' af te dwingen. De instelling van nudisten-vrije stranden zogenaamde 'tex- tiel-stranden' volgt op klach ten van Westduitse toeristen, die de aanblik van zoveel wit vlees niet konden verdragen. De plaatselijke bevolking noemt het nypocrisie. „Ze komen naar een diepe kloof tussen de Israë liërs en de Palestijnen. Israël be houdt zich het recht voor de in stantie te blijven waaraan het zelfbestuurslichaam zijn autori teit ontleent. De Palestijnen wil len een wetgevende vergadering die zelf wetten en verordenin gen uitvaardigt. Israël verwerpt dit laatste idee, omdat het een opstapje zou zijn voor de stich ting van een onafhankelijke Pa lestijnse staat. Toch was de Palestijnse woordvoerster Hanan Ashrawi blij met de voorstellen. „De Is raëliërs hebben eindelijk het principe van algemene verkie zingen aanvaard en zijn bereid om over wezenlijke dingen te praten. Ze hebben zich boven dien ontvankelijk getoond voor Palestijnse ideeën en „provoce rende" opmerkingen achterwe ge gelaten", aldus Ashrawi. onze stranden en zeggen dat ze zich 'gemolesteerd' voelen als er iemand in zijn blootje naast hen zit", zegt Jürgen Grote, voorzit ter van de Saksische Naturisten club. Maar zijn het niet de Westduitsers die sinds het begin van de jaren zeventig tolerante pornografiewetgeving in het le ven hebben geroepen? En zijn niet Duitse toeristen wereldwijd berucht om de gewoonte zich op de eerste de beste warme dag van hun kleding te ontdoen en ieder plekje van hun lichaam onder de zon wentelen? Het zijn echter vooral de gepen sioneerden uit het Rheinland en het katholieke zuiden van west- Duitsland die massaal de Oost duitse badplaatsen aandoen en die geschokt zijn door al dat on gepaste bloot. Na meer dan 200 klachten te hebben ontvangen, besloot het plaatsje Göhren als eerste een lijn in het zand te trekken en het strand op te de len in een textiel-afdeling en een bloot-sectie. Hondenbezit ters uit beide kampen kunnen naar belief gebruik maken van een gemengd gedeelte. De zaak is inmiddels bijgezet in de groeiende collectie frustaties tussen Ossies en Wessies. De krant Tagesspiegelschreef dat „het recht om naakt te lopen op veel plaatsen een symbool is ge worden van de post-communis- tische identiteit die zich verde digt tegen de westerse christelij ke hypocrisie." sevilla Ex-Sovjet-president Michail Gorbatsjov bekijkt een stuk Berlijnse Muur dat is opgesteld in het Duitse paviljoen van de We- reldexpo in het Spaanse Sevilla. De Gorbatsjovs brengen twee we ken in Spanje door. foto reuter washington-new YORK AP-Rtr Iraakse vliegtuigen die het luchtruim boven Zuid-Irak (beneden de 32ste breedtegraad) binnenvliegen, worden zonder waar schuwing neergeschoten. Dat heeft de Amerikaanse admiraal Bennett gisteren gezegd. Bennett, die het bevel voert op het vliegdekschip USS Independence in de Perzische Golf, zei dat Irak voldoende had aan de diplomatieke waarschuwingen. „Ik voorzie geen waarschuwingsschoten." Volgens Amerikaanse functionarissen zal president Bush nog vandaag de instelling van een vliegverbod afltondigen. Het ver bod moet de in het zuiden van Irak wonende shi'ieten bescher men tegen Iraakse luchtaanvallen. De Iraakse luchtmacht heeft inmiddels al zijn vliegtuigen en een deel van zijn helikopters uit het gebied teruggetrokken. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van defensie (Pentagon) mee gedeeld. Volgens Pentagon-schattingen had Irak 30 vliegtuigen en 40 helikopters in het gebied. Met Raiser, die gisteren werd gekozen tot secretaris-generaal van de wereldraad van ker ken, heeft de wereldraad een man van formaat binnengehaald. Dat zei de hervormde dr. K. Blei gisteren. „Hij heeft visie, kent de Wereldraad van binnenuit en heeft het ver trouwen van de staf. Hij zal er zeker toe bijdragen dat de Wereldraad ook de maatschap pelijke vraagstukken zal aanpakken." De gereformeerde theologe Aukje Westra (de andere Nederlandse afgevaardigde) noem de de nieuwe secretaris een open man die het beste uit de mensen weet te halen. Even min als Blei wilde ze zeggen hoe ze had gestemd. De russisch-orthodoxe metropoliet Kyrill van Smolensk noemde het een historische dag voor de Wereldraad. „Raiser heeft genoeg capaciteiten om de Wereldraad in deze functie te dienen." geneve »wim schrijver De Wereldraad van Kerken moet de ker ken weer inspireren voor hun taken in de samenleving; vindt de Duitser dr. Konrad Raiser, die gisteravond werd gekozen tot secretaris-generaal van de wereldraad van kerken. Raiser is niet somber over het in grijpende proces van bezuiniging en her structurering, dat de raad nu doormaakt. „Het is niet de eerste overgangsfase van de raad. En de oecumenische beweging heeft genoeg vitaliteit." De man die met ingang van volgend jaar de rol van eerste man van de wereldraad over neemt van dr. Emilio Castro, heeft reeds een groot deel van zijn leven aan de oecu mene gewijd. De 54-jarige Raiser is sinds 1983 hoogleraar oecumene. Daarvoor dien de hij 14 jaar bij de wereldraad. In die pe riode trad hij onder meer enige tijd op als plaatsvervangendsecretaris-generaal. Raiser zegt zonder enige aarzeling zijn hoogleraarstoel vaarwel, hoewel hij genoten heeft van de „enorme vrijheid" die die functie met zich meebracht. De lutheraan is min of meer verslaafd aan de oecumeni sche beweging. Hij weet van zichzelf dat hij dat werk en zijn persoonlijk leven ternau wernood kan scheiden. Maar „je kunt er niet aan deelnemen, zonder dat je er diep door wordt beroerd. Ik zal niet aarzelen om het een soort bekering te noemen," Van Raiser wordt verwacht dat hij de we reldraad uit het financiële dal kan trekken. De meeste stafleden in Genève zien hem als een verademing na Castro, die volgens hen in de verste verte niet tot die taak was opge wassen. Wijselijk laat Raiser zich daarover niet uit. In zijn toespraak direct na zijn ver kiezing prees hij Castro zelfs om zijn inzet de band fussen de wereldraad en de lidker ken te verstevigen. Maar tegelijkertijd is Raiser duidelijk over het feit dat de relatie tussen de „alledaagse oecumene" op het grondvlak en de wereld wijde oecumene nog lang niet sterk genoeg is. Raiser, zelf begonnen als industriepastor in Berlijn, ziet wel waar de schoen wringt: de grote oecumenische organisaties worden zelden bevolkt door kerkmensen die het vooral van hun achtergrond en plaatselijke ervaring moeten hebben. De uitdaging waarvoor de wereldraad zich steeds weer gesteld ziet is, om zowel met christenen op lokaal niveau een relatie te onderhouden, als met de kerk als instituut. Dat eerste is bepaald niet makkelijk, weet hij. „Voor 'gewone' mensen is het erg moei lijk zich een helder beeld van de raad te vormen." In het beste geval zien ze de we reldraad als een soort servicebureau van de kerken, maar we zijn toch hopelijk iets meer, aldus Raiser. De wereldraad mag volgens Raiser zijn taak in de wereld (de feitelijke betekenis van oe cumene) niet vergeten. Met het oog hierop zei Raiser gisteravond direct al dat de we reldraad „moet worden bevrijd van al te veel institutionele en structurele ballast". Raiser is een warm pleitbezorger van het conciliair proces, het wereldraadprogram ma waarin de thema's gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping met elkaar worden verbonden. „OngelukJdg" noemt Raiser het dat al in een heel vroeg stadium van dit conciliair proces allerlei documenten werden gepro duceerd en aangenomen. „We hadden ons zelf meer tijd moeten geven om de initiatie ven die op het grondvlak zijn genomen, te inventariseren, zodat we een beter en meer tot de verbeelding sprekend geheel hadden gehad." Raiser gelooft „ten diepste" in een katholie ke (algemene) kerk. Ondanks alle teleurstel lende ervaringen en ondanks alle schijnbare onmogelijkheden, moeten de kerken seri eus blijven werken aan eenheid. „Ik denk dat we meer moed en creativiteit moeten opbrengen om deze eenheid ook realiteit te laten worden." Hij ziet een groot gevaar: de lidkerken van de wereldraad bekennen de zonde van de gescheidenheid al zo lang, dat het effect van dit besef dreigt te verdwijnen. De oosters-orthodoxe kerken, die de laatste paar jaar met de regelmaat van de klok heb ben dwarsgelegen binnen de wereldraad, nemen een aparte positie in binnen de oe- cume, beaamt Raiser. Immers, zij beschou wen zichzelf als de voortzetting van de on gedeelde kerk uit de eerste eeuw. Raiser, die waarschijnlijk niet door de orthodoxe afge vaardigden is verkozen, riep op de dialoog tussen het orthodoxe en protestantse blok binnen de wereldraad nieuw leven in te bla zen. Soms komt er weieens een punt van verschil aan de oppervlakte, zoals tijdens de spanningen op de assemblee in de Australi sche hoofdstad Canberra (begin vorig jaar), maar ze worden zelden echt aangesneden. „Ik hoop dat er een nieuwe, echte dialoog en relatie kan worden opgebouwd." De Rooms-Katholieke Kerk, die geen lid van de wereldraad is, heeft een kerkopvatting die de afstandelijke houding van Rome ten opzichte van de oecumene heel duidelijk verklaart, aldus een begrijpende Raiser. Hij laat daarop echter direct volgen dat in deze tijd geen kerk het zich meer kan veroorlo ven om geheel solitair door de wereld te gaan. „Zeker zo n wereldwijde kerk als die van Rome niet", aldus Raiser. Raymond Steel zit verslagen op de resten van zijn woning. De orkaan Andrew maakte zijn mobiele huis in Homestead in een klap met de grond ge lijk. foto ap

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5