Hulpverlening Somalia nachtmerrie voor hulporganisaties Joegoslavië-conferentie moet keerpunt worden Feiten &Meningen Milosevic Panic Tudjman Boban Izetbegovic Karadzic Rugova Gligorov Carrington V.d. Broek Cosic Kucan WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 2 De Servische president Slo bodan Milosevic, door zijn te genstanders Baby Face Killer ge noemd, wordt beschouwd als de grote boosdoener. Hij heeft de nationalistische gevoelens van de Serviërs aangewakkerd om zijn eigen machtspositie te verbeteren. Sinds 1987 heeft hij de macht binnen de commu nistische partij stevig in han den. De laatste tijd komen zelfs uit Servië kritische geluiden op Milosevics beleid. Zijn macht is tanende, maar of dit zal leiden tot zijn politieke dood is twijfel achtig. In Londen kan hij het vuile werk overlaten aan stro man Panié. Bij zijn vertrek naar Londen kreeg de premier van rest-Joe- goslavië (Servië en Montenegro) van het parlement in Belgrado te verstaan dat hij in Londen Kroatië en Bosnië niet mag er kennen. Anders zou het wel eens slecht kunnen aflopen met de 62-jarige Amerikaan. Panié heeft sinas zijn aantreden al veel voorstellen voor vrede ge daan, maar iets concreets is er niet uit voortgekomen. Het blijkt dat de Servische president Milosevic ook in 'Joegoslavië' de touwtjes stevig in handen heeft en dat Panié weinig heeft in te brengen. De onlangs voor vijf jaar herko zen Kroatische president Franjo Tudjman is net als Milosevic een rasechte nationalist. Hij speelde een belangrijke rol in de Kroatische Lente van 1971 die uitliep op een ware volksbewe ging voor onafhankelijkheid. De communistische ex-generaal wijst in het Joegoslavië-conflict steeds de beschuldigende vin ger naar de Serviërs, maar stelt zich allerminst verzoenend op tegenover de Servische minder heid in Kroatië. En ondanks hardnekkige ontkenningen heeft Tudjman een flinke vinger in de pap in Bosnië, waarvan hij graag een deel wil inlijven. De Bosnische Kroaten hebben meer dan twintig procent van Bosnië in handen. De zelf be noemde 'president' Mate Boban heeft in dat gebied de republiek Herceg-Bosna uitgeroepen. Hoofdstad is Mostar, de hoofd stad van Hercegovina. Boban kan goed overweg met Karad zic, met wie hij het eens is over de opdeling van Bosnië. Aan sluiting van de 'republiek' bij Kroatië behoort tot de mogelijk heden. De 66-jarige Alija Izetbegovic is president van Bosnië-Hercego- vina. Hij heeft het altijd aan de stok gehad met de Joegoslavi sche autoriteiten omdat hij er op uit zou zijn van Bosnië een islamitische staat te maken. In 1983 werd hij veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf. In 1988 kwam hij vrij. Hij heeft lang ge probeerd escalatie van geweld in Bosnië te voorkomen, maar is daar niet in geslaagd. Hij wil Bosnië en Hercegovina als uni taire staat behouden. In Londen zal hij veel morele ondersteu ning krijgen, maar daadwerke lijke steun valt niet te verwach ten. De psychiater en sprookjes schrijver Radovan Karadzic is 'president' van de Servische re publiek Bosnië en Hercegovina. Zijn nationalistische ideeën en populistische manier van optre den hebben hem onder de Ser vische strijdgroepen veel aan hang bezorgd. Verantwoorde lijkheid voor de internerings kampen en andere wreedheden ontkent hij. In een interview met het Duitse weekblad Quick waarschuwt hij voor terreurac ties als het Westen interveni eert. De door de Joegoslavische Alba nezen illegaal gekozen presi dent Ibrahim Rugova mag in Londen niet het woord voeren. De Servische provincie Kosovo zou wel eens de nieuwe brand haard op de Balkan kunnen worden, waardoor alle buurlan den in het conflict worden mee gesleept. Negentig procent van de bevolking van Kosovo is van Albanese afklomst. De schrijver Rugova heeft steeds gepleit voor geweldloos verzet tegen de Ser vische onderdrukking van de Albanezen, maar de onvrede en frustratie groeit. Een nieuwe conflicthaard in het voormaligte Joegoslavië kan de zuidelijke republiek Macedonië opleveren. Onder druk van de EG riep het land de onafhanke lijkheid uit, maar omdat Athene het alleenrecht claimt op het gebruik van de naam Macedo nië blijft erkenning van de 're- publiek van Skopje' uit. Dat brengt de gematigde president Kiro Gligorov in een steeds moeilijker parket. Veel belang stelling voor de problemen van Macedonië zal er in Londen echter niet zijn. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) stelt 15 miljoen gulden beschikbaar voor extra hulp aan het door geweld en honger geteisterde Somalia. Ook wil de minis ter overleg met Nederlandse hulporganisaties over uitbreiding van de noodhulp aan het Afrikaanse land. De 15 miljoen gulden zal ten goede komen aan Artsen zonder Grenzen, het Rode Kruis, de Verenigde Naties en aan bijvoeding voor kinderen. Boven dien wil de minister zaaigoed ter beschikking stellen voor de oogst van komend jaar. VN-secretaris-generaal Boutros Ghali heeft de Veiligheidsraad aanbevolen om in totaal 3.500 VN-militairen naar Somalia te sturen om de voedselkonvooien te begeleiden. In het aantal zijn de 500 Pakistani begrepen die al naar Somalia zijn gezonden en die zul len worden ingezet in de hoofdstad Muqdisho. MUGDISHO FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT We zijn de auto nog niet uit of er wordt al geschoten. We staan op de kade van de ha ven van de Somalische hoofdstad Muqdis ho, een van de gevaarlijkste plekken in de stad, naast een schip met tienduizend ton Amerikaans graan aan boord. Zo'n 150 ton is net uitgeladen, maar het werk is vroegtij dig gestaakt. De tekst Welcome to Muqdisho Port'bij de ingang heeft plotseling niets uitnodigends meer. Maar we hebben geluk. De schoten waren ditmaal slechts bedoeld om een groep hongerige duiven weg te jagen en de met blauwe baretten getooide 'politieagen ten' lachen als ze ons verschrikt zien weg springen. Een paar uur eerder ging het ech ter om bandieten en vielen er doden en ge wonden. „Zodra er voedsel wordt uitgeladen en een konvooi vrachtwagens'de haven verlaat, zien we het aantal patiënten met schot wonden van rond de vijftien per dag om- hoogschieten naar vijftig", verzucht Step hen Thomlin van het Internationaal Me disch Korps C1MC), dat onder andere in het grote Digfer-ziekenhuis in Muqdisho werk zaam is. De haven van Muqdisho is van cruciaal be lang voor de humanitaire hulpverlening in Somalia, maar nog steeds een nachtmerrie voor hulporganisaties. Het havengebied wordt door drie verschillende groepen be waakt (het Verenigd Somalisch Congres, de politie en lokale clam-militia). Die raken steeds slaags met elkaar. Vooral de clan en hun gehandicapte strijders die hier ook met wapens rondlopen, zijn zeer gevaarlijk. Te lang Gevolg van deze problemen en dagelijks optredende vertragingen is dat het voedsel veel te lang op de schepen blijft liggen en niet op tijd in de monden van de miljoenen creperende Somaliërs terechtkomt. Iedere dag gaan nog steeds zeker 1.500 honderd mensen, vooral kinderen, dood van de honger. Als die haven optimaal kan functioneren, kunnen wij een dubbele hoeveelheid voed sel aan land brengen", zegt Dominik Still- hart, hoofd van het Internationale Rode Kruis (ICRC). „Het ICRC brengt nu maan delijks 20.000 ton voedsel het land binnen. Als we die hoeveelheid kunnen verdubbe len, zal dat niet alleen de hongersnood ver kleinen, maar ongetwijfeld ook een groot deel van de spanning in de stad wegne men." Muqdisho is vooralsnog een gekkenhuis. Een stad'waar de meest extreme vorm van anarchie hoogtij viert. Gezag wordt be paald door wapens en dollars. Wie geen van beide heeft verhongert, komt met schotwonden in het ziekenhuis terecht of wordt simpelweg doodgeschoten. Jongetjes van tussen de 10 en 20 jaar bemannen op open wagens geïnstalleerde mitrailleurs en lopen door de straten met machinegewe ren en pistolen. Iedere paar minuten wordt er wel ergens geschoten. 'Musica Somalia' heet het reeds in de volksmond. De goedbewapende inwoners spelen in op de door hen zelf gecreëerde onveiligheid door zich voor tussen de 50 en 150 dollar per dag als bodyguard te verhuren aan de tientallen westerse hulpverleners en jour nalisten. Vooral in de middag, als de span ning zienderogen stijgt. „Na de middag wordt het steeds gevaarlijker in de stad", zegt de Franse hulpverlener Greg Goodstein. „De mannen hebben dan reeds uren op de stimulerende plant Qat ge kauwd en raken volledig de controle over hun handelingen kwijt." VN-troepen Veler hoop is nu gevestigd op de 500 man VN-troepen die de komende weken in Mu qdisho worden verwacht om de haven, het vliegveld en de voedselkonvooien te gaan bewaken en ervoor te zorgen dat alle voed selhulp mensenlevens redt en niet, zoals nu vaak gebeurt, onder de bandieten wordt verdeeld of voor een hoge prijs op de markt verkocht. Onder de niet-gouvemementele organisa ties (NGO's) in Muqdisho is de scepsis groot over de doelmatigheid van de VN- macht. Zij verwachten dat met de komst van de blauwe baretten de spanning in de stad alleen maar zal toenemen. „De gewa pende mannen zullen hen in eerste instan tie uitdagen en schieten", meent Stillhart. Hij is uiterst cynisch over de VN-plannen voor Somalia. Ook in het hoofdkwartier van de door ge neraal Mohamed Ali Aideed geleide factie van het Verenigd Somalisch Congres (USC), dat sinds de val van dictator Siad Barre in januari '91 als de regeringspartij wordt beschouwd, heerst nog steeds de no dige terughoudendheid over de komst van deVN-soldaten. „Wij zagen de VN-interventie in eerste in stantie helemaal niet zitten", verklaart een functionaris nog eens ten overvloede. „Pas na harde onderhandelingen zijn we ermee akkoord gegaan. We willen de internatio nale gemeenschap een kans geven. Maar het zenden van nog eens tweeduizend VN- militairen is uitgesloten. Generaal Aideed is nu in Kismayo om een eigen politiemacht op te bouwen en te trainen. Als die over twee maanden gereed is, zullen we zelf voor de veiligheid van dit land zorgdra gen." In plaats van al hun aandacht op de vre desmacht en een eventuele uitbreiding daarvan te richten, doen de VN er volgens Stillhart beter aan veel meer voedsel naar Somalia te brengen. „Niemand begrijpt waarom de VN zo traag rageren op de steeds maar weer terugkerende roep om veel meer voedselhulp. Het ICRC staat nog heel erg alleen als het om de aanvoer van hulpgoederen gaat. Als de VN hun verant woordelijkheid op dit gebied niet snel seri eus nemen, zal de Somalische ramp voort duren en verergeren." De Joegoslavië-conferentie in het Koningin Elisabeth ii conferentiecentrum in Londen staat onder voorzitterschap van de EG en de VN. De Britse premier Major (midden) en zijn minister van buitenlandse zaken Hurd (rechts) ontvingen gisteren VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali en VN-gezant Cyrus Vance. fotoafp LONDEN-DEN HAAG GPD-ANP-Rtr De EG-conferentie over Joego slavië, die een jaar geleden be gon onder voorzitterschap van de Brit Lord Carrington, zal na de bijeenkomst in Londen van opzet veranderen en zich gro tendeels verplaatsen naar Genè- ve. „Dit moet het keerpunt wor den", aldus de Britse minister Hurd (buitenlandse zaken) gis teren. In Londen beginnen vandaag vertegenwoordigers van 35 lan den en internationale organisa ties onder gedeeld voorzitter schap van de EG en de VN aan de conferentie die een politieke oplossing voor het conflict in het voormalige Joegoslavië moet opleveren. Na Londen zal de Joegoslavië- conferentie doorgaan op basis van de „Carrington-formule maar zonder Carrington zelf. Carrington maakte gisteren be kend dat hij zich niet langer ac tief zal bezighouden met de on derhandelingen over Joegosla vië. Als officiële reden gaf de oud-minister van buitenlandse zaken dat hij niet meer in staat is de grote inspanning te leve- Carrington kan zich, aldus een Nederlandse diplomaat, echter ook niet vinden in de gang van zaken op de Joegosla vië-conferentie in Londen. De tekst van een aantal verklarin gen over onder meer de positie van de minderheden is een af zwakking van wat totnutoe on der leiding van Carrington in de Joegoslavië-conferentie tot stand is gebracht. Carrington is bovendien ge desillusioneerd over de geringe vooruitgang die tot nu toe bij de onderhandelingen is geboekt, en over de voortdurende schen dingen van de bestanden die de strijdende partijen in Bosnië- Hercegovina dankzij zijn be middeling hadden gesloten. De Britse regering zou David Owen, oud-minister van bui tenlandse zaken, willen benoe men tot opvolger van Carring ton. Owen zou samen met Cy rus Vance, speciaal afgezant van de VN voor 'Joegoslavië', het voorzitterschap op zich moeten nemen van de Joegoslavië-con- ferentie-nieuwe-stijl. Naast de Joegoslavische deelnemers zijn in Londen aanwezig: De vijf permanente leden van de VN-veiligheids raad Verenigde Staten (Eagleburger), Rusland (Kozyrev), Groot-Brit- tannië (Major, Hurd), China (Yuzhen) en Frankrijk (Dumas) De overige EG-landen: Duitsland (Kinkel), België, Denemarken, Griekenland, Ierland, Italië, Luxemburg, Portugal en Spanje De buurlanden van 'Joegoslavië': Albanië, Bulgarije, Hongarije, Oostenrijk en Roemenië Canada, Japan en Turkije De Europese Commissie (Delors) De Organisatie van Islamitische samenwerking De Verenigde Naties (Boutros Ghali, Vance) De Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) In de marge van de conferentie is ook Goran Hadzic, vertegen woordiger van de Kroatische Serviërs uitgenodigd. Dobrica Cosié werd in juni dit jaar door de inwoners van Ser vië en Montenegro gekozen tot president van het 'nieuwe Joe goslavië.' Omdat die staat niet automatisch wordt erkend als opvolger van het 'oude' Joego slavië is hij evenals premier Pa nié slechts op persoonlijke titel aanwezig in Londen. AJs speciale EG-bemiddelaar is Lord Carrington vanaf het begin betrokken bij de crisis in het voormalige Joegoslavië. De Brit se oud-minister van buiten landse zaken en voormalige se cretaris-generaal van de NAVO heeft een geweldige reputatie, maar is er niet in geslaagd een oplossing voor Joegoslavië te vinden. Gisteren maakte hij zijn terugtreden bekend. De Nederlandse minister Hans van den Broek kreeg vorig jaar als eerste het Joegoslavië-con flict in de maag gesplitst omdat de oorlog uitbrak op het mo ment dat Nederland EG-voor- zitter was. Van den Broek is nu samen met de overige EG-sta- ten in Londen aanwezig. Slovenië is als enige van de zes Joegoslavische deelrepublieken vrijwel ongeschonden als onaf hankelijke natie uit het conflict tevoorschijn gekomen. In de latief welvarende noordelijke publiek is geen Servische min derheid. De regering in Ljublja na is vorige week formeel er kend door Belgrado. President Milan Kucan wil in Londen vooral praten over het vluchte lingenprobleem.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2