'Zege zou hele jaar goed maken' Sport Plomp: 'Dit kan het einde toch niet zijn?' 'Onbekende' Vermeeren knikkert Onno Wempe uit het toernooi Havelange en Samaranch ruziën door WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 B ONDERWATER* Fraser maand uitgeschakeld rotterdam Feyenoord moet het de komende weken zonder middenvelder Henk Fraser stellen. De 26-jarige Rotterdammer, die een belangrijke rol vervult in de nieuwe, offensieve speelwij ze van de bekerwinnaar, heeft een beschadigde meniscus in zijn rechterknie. Het herstel vergt volgens clubarts Van den Bosch ongeveer een maand. Fraser onderging gistermiddag in het Rot terdamse Sint Franciscus-ziekenhuis een kijk operatie. Daarbij werd een stukje kraakbeen verwijderd. De kleine ingreep werd uitgevoerd door Van den Bosch. Speld en geld voor Van Langen nieuwegein» Ellen van Langen is gisteren benoemd tot lid van verdienste van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Ze kreeg de bijbehorende speld, samen met een cheque van 5000 gulden, tijdens een druk bezochte bijeenkomst van bestuur en unieraad van de KNAU in Nieuwegein. Tienkamper Robert de Wit, die onlangs zijn afscheid aankondigde, kreeg het gouden erekruis van de unie opgespeld. Tijdens de bijeenkomst maakte voorzitter W. van Breukelen van de KNAU bekend dat zijn orga nisatie en het Nederlands Olympisch Comité de winnares van de 800 meter op de Olympische Spelen van Barcelona willen in zetten als ambassadrice van de atletiek en van de sport in het al gemeen. Binnen de atletiek zou Van Langen via het geven van trainingen en andere activiteiten de belangstelling voor de sport ten verhogen. KNAU en NOC willen als tegenprestatie de Amsterdamse financieel meer gaan ondersteunen. Ook Manuela Derr geschorst Na Katrin Krabbe en Grit Breuer heeft de Duitse at- letiekbond gisteren hun clubgenote Manuela Derr geschorst we gens doping. Bij een onverwachte controle werd ook bij haar het gebruik van clenbuterol vastgesteld. De schorsing is onmiddel lijk ingegaan. Op 11 september wordt beslist over een definitieve schorsing voor Krabbe, Breuer en Derr. De atletes hangt vier jaar uitsluiting boven het hoofd. Mitchell snel weg in Kopenhagen kopenhagen Dennis Mitchell was gisteravond bij internationale atletiekwedstrijden in Kopenhagen de blikvanger. De Amerikaan kwam op de 100 meter uit op 9,92, de één na snelste tijd van dit seizoen. De rugwind (4,40 m/s) was bij zijn succesvolle sprint hoger dan reglementair toegestaan (2,0). De beste jaarprestatie staat voorlopig op naam van de Nigeriaan David Ezinwa met 9,91. Mitchell, bij de Olympische Spelen in Barcelona winnaar van de bronzen medaille, verwees wereldrecordhouder Carl Le wis (9,95) naar de tweede plaats. De Nigeriaan Adeniken eindig de als derde in tien seconden rond. Mitchell 'viel' in het start schot en liet vervolgens het hele veld achter zich. Bridgers spelen wisselvallig salsomaggiore De Nederlandse bridgeteams hebben gisteren bij de Olympiade in het Italiaanse Salsomaggiore wisselvallig ge presteerd. De mannenploeg verspeelde door een onnodige ne derlaag tegen Turkije (10-20) de koppositie. Het vrouwenteam ging tegen Nieuw-Zeeland in de fout (10-20) en speelde gelijk (15-15) tegen Brazilië. Beide formaties houden wel kans op de kruisfinales, waarvoor de beste vier zich van elke groep plaatsen. De mannenploeg begon overigens met een overwinning 16-14) op Venezuela. Tegen Turkije was Oranje kansloos. In het duel met Liechtenstein herstelde het Nederlandse viertal zich knap: 25-5. Stefan Edberg is in vorm voor US Open Stefan Edberg begint de komende week aan de verdedi ging van zijn Open Amerikaanse titel met de zichzelf op gelegde druk, dat slechts één resultaat het tegenvallend seizoen nog kan redden: winnen. ,,Als de US Open een succes wordt, maakt dat het hele jaar goed", aldus de Zweedse nummer twee van de wereld over het laatste Grand Slam-evenement van het jaar. „Ik heb altijd ge zegd: als je een Grand Slam wint, heb je een goed jaar ge had." new HAVEN Rtr Edbergs hoop op behoud van de Arnerikaanse titel kreeg maandag een flinke stimulans door de overwinning van 7-6 6- 1 op de Amerikaan MaliVai Washington, waarmee hij het door regen geteisterde toernooi van New Haven winnend af sloot. ,,Ik ben weer in vorm en weet precies wat ik de komende drie weken moet doen om dat zo te houdenvond de Zweed van zichzelf. New Haven bete kende voor Edberg pas de twee de toernooizege van het jaar. „Het ging de laatste tijd wat minder goed", gaf de 26-jarige tweevoudige winnaar van Wim bledon en de Australian Open toe. „Niet dat ik echt uit vorm was, maar over het geheel geno men liep het wat minder. Soms ging het echt goed, soms wat minder en soms slecht." Edberg begon het jaar als nummer één van de wereld en stootte onmiddellijk door naar de finale van de open Australi sche kampioenschappen. De overwinning van Jim Courier was net datgene dat de Ameri kaan nodig had om de Zweed van de eerste plaats op de we reldranglijst te verdringen. Edberg heroverde die eerste positie wel. Maar hij was nau welijks zover, of hij moest het aanvoerderschap weer aan Courier afstaan. Slechts twee maal drong hij door tot een fi nale. En vóór New Haven pakte hij alleen de Open Duitse titel in mei op gravel. „Na Australië dacht ik weer terug te zijn. Maar misschien was dat wel een laatste opleving voordat het bergafwaarts ging", aldus Ed- berg. De Zweed liet zich in elk geval niet zien bij de grote kampioen schappen. Bij de Open Franse ging hij er in de derde ronde uit en op Wimbledon kwam hij niet verder dan de kwartfinales. John McEnroe, namens de Amerikaanse tv een aandachtig toeschouwer bij de eindstrijd Edberg-Washington, kreeg niet de indruk dat hier sprake was van de definitieve wederopstan ding van de Zweed. Hij zag wei nig terug van de briljante vorm, die Edberg bij de US Open van vorig jaar tentoonspreidde in de halve eindstrijd en de finale te gen respectievelijk Lendl en Courier. „Dat waren de beste partijen, die ik ooit heb gezien," aldus de Amerikaan. „Dat kan ik nu niet zeggen. Het lijkt wel of Edberg de zaken niet helemaal onder controle heeft." De Zweed zelf maakte zich daar niet druk over. „Ik denk nog steeds dat het mogelijk is om weer nummer één te wor den," zei hij. „Maar je behoeft niet met je tanden te knarsen, omdat je één plaatsje lager staat. Het is niet nodig nu al op de paniekknop te drukken." De remedie voor al zijn kwalen kan pal om de hoek liggen. ,,Als je een Grand Slam wint, lijkt het altijd alsof je de hele wereld aankunt." Olympisch kampioen Mare Rosset heeft in het Newyorkse Commack ondervonden, dat hij vanwege zijn nieuw verworven status niet uitsluitend met res pect wordt bejegend. Het om gekeerde was het geval. Alexan der Volkov had in de openings- Stefan Edberg: „Ik ben v n en ik weet precies wat ik moet doen te houden." foto archief ronde van het voorbereidings- toemooi op de Open Ameri kaanse kampioenschappen geen consideratie met de lange Zwitser. Hij versloeg hem met 6-3 6-4. De beslissende demar rage van de linkshandige Rus kwam aan het einde van de eer ste set en het begin van de tweede, toen hij vijf games ach tereen maakte. Ook Jimmy Connors ging door naar de tweede ronde. De Amerikaanse veteraan, die tij dens zijn 22ste en naar het zich Iaat aanzien laatste US- Open campagne veertig jaar wordt, versloeg Nicklas Kulti eveneens met 6-3 6-4. De Zweed was nog niet geboren, toen Jimmy in 1970 voor het eerst aantrad bij de US Open. Net zoals Paul Haarhuis vorig jaar in de kwartfinales van Flus hing Meadows had Kulti grote moeite met Connors unieke sla genrepertoire. „De bal komt bij na niet op. Het is moeilijk er iets mee te doen." Vorig jaar klom Connors dankzij die halve finale van de 195ste naar de 66ste plaats. Momenteel staat hij 33ste. In Schenectady, het andere voorbereidingstoernooi op Flushing Meadow stond Paul Haarhuis slechts kort op de baan. Bij 3-3 in de eerste set ging zijn Spaanse tegenstander German Lopez door zijn enkel. Een andere Spanjaard; Carlos Costa, gravelbijter bij uitstek, had weinig in te brengen tegen Mark Woodforde: 2-6 3-6. Schenectady verloor daarmee r twee van het sche- Voetballer komt niet aan de bak montfoort gpd Hij was een topper, een echte. Jong Oranje, het olympisch elf tal, op de rand van net grote Oranje. Gerrit Plomp. Hij ging Utrecht naar Bochum. Van Duitsland naar Feyenoord. En van Rotterdam-Zuid naar.... huis. Uitgerangeerd, op z'n 29-ste. Geen club die de voetballer nog wil hebben. Zelfs voor het lut tele bedrag van 25.000 gul dentjes nog niet. Geen telefoon tje, geen club, niks. Hij snapt er niets van. „Dit kan het einde toch niet zijn? Dat kan niet en dat mèg gewoon niet." De woorden komen er vastberaden uit. Maar in zijn ogen staan de twijfel en de wanhoop te lezen. Waar ligt de grens tussen hoop en moedeloosheid? Gerrit Plomp balanceert op het randje. De voetballer is een vat vol frus traties. Hij weet het grote onge noegen en onbegrip nog net binnen te houden. Af en toe borrelt de agressie in hem op. Dan is er de behoef te om 'iets' stuk te maken. Het volgende moment is hij moede loos, teneergeslagen. Maar tus sen die uitersten leeft nog steeds de hoop. Dat alles toch nog goed komt. De agressie. „Ik moest het tóch kwijt", zegt de voetballer. „Ik wilde tegen alles aanschop pen wat maar voor m'n voeten kwam. Ik kon het niet meer aan. Maar op een gegeven moment werd mijn gezin er de dupe van. Ik snauwde iedereen af, had zelfs een grote bek tegen m'n kinderen. Op dat moment dacht ik, ho, dit gaat verkeerd. Dat is het me niet waard. Voetbal is al les voor me, zei ik altijd. Maar m'n gezin is m'n leven." Dat leven was aanvankelijk lief voor de libero. Utrecht was de springplank naar de status van topvoetballen Bij VfL Bochum, in de Duitse Bundesli- ga. Bij Jong Oranje, het olym pisch elftal. Leo Beenhakker be loofde Plomp een plaatsje in de basis van het 'echte' Oranje. Hij had het shirtje al aan, de tegen stander al in de ogen gekeken. En toen begon het vier jaar ge leden in Genua, vlak voor de vriendschappelijke interland te gen Italië, te regenen. Wedstrijd afgelast, kans verkeken. „Misschien", overpeinst hij, „misschien was dat wel het keerpunt in mijn carrière." Alsof het betaalde voetbal te gen hem samenspande in één sinister complot. Bochum was na een half jaar al voorbij, Feye noord beloofde de hemel maar bracht de hel, aan Fortuna kleefde een vies smaakje. En zo gleed één van Neerlands groot ste talenten verder af. Feye noord vroeg een half miljoen. Niemand meldde zich. Ander halve ton: Den Haag trok liever Dick Heesen, transfervrij en dus gratis, aan. Vijftigduizend gul den: Twente, AZ, zelfs Heracles staken hun vinger op. Of hij, met zijn staat van dienst, even een proefwedstrijdje wilde spe len. Hij miste wedstrijdritme, was toch nog te duur of de clubs zochten toch een iets an der type verdediger. „Lulkoek", kijkt hij terug. „Ze kennen me toch? Iedereen weet toch hoe ik speel en wat ik kan? Het werd nog erger. De naald van de 'veilingklok' staat al ge ruime tijd op 25.000 gulden. Een fooitje. De hoop. Gerrit Plomp staart naar de telefoon. „Misschien", verzucht hij. „Je weet maar nooit." Maar hij weet het wèl, onbe- wust. Zondagavond schuift hij onrustig op de bank bij de beel den van Studio Sport. Mis schien breekt er iemand ergens een poot, of breekt er in een of andere kleedkamer de 'pleuris' uit. „Je blijft toch hopen, op een gegeven moment zelfs op lan- durige blessures of schorsingen. Ja, zo ver ben je al heen." De werkelijkheid is anders, harder. Hij heeft zichzelf nog een half jaar gegeven. „Als er dan nog geen club komt, zet ik er echt een streep onder." Zo ver is Gerrit Plomp nog lang niet. „Nee, ik kan het niet accepteren. Ik kan het niet be grijpen. Het ligt echt niet aan mij. Als ik die beelden van Feye noord zie, dan wéét ik dat ik dat niveau aankan. Maar hoe kan ik sassenheim gerrit-jan v tennismedewerker In het open toernooi van de Sassenheimse tennisvereniging heeft zich gisteren meteen al een flinke verrassing voorge daan. Onno Wempe, tweede ge plaatst in het mannenenkel B, liet zich vroegtijdig het toernooi uitknikkeren. Verantwoordelijk daarvoor was de onbekende Mi chel Vermeeren. Die Hagenaar trok zich niets aan van de repu tatie van de Lissese tennisser en bleef hem in twee sets de baas: 6-3 7-5. Marloesch ten Berge had het bij de vrouwen in C an derhalve set moeilijk tegen Ni- colien Derks, maar kon na winst in de tweede reeks gemakkelijk doorstomen naar een zege. Na 2-6 6-4 6-0 mocht de Leidse Houtspeelster de felicitaties in ontvangst nemen van Derks. Al- bert Robben, een van de betere C-spelers van dit jaar, kende zoals altijd een matige start. De eerste set moest hij na een tie break aan tegenstander Eurlings laten. Eenmaal warmgedraaid had hij niet veel meer te vrezen van zijn opponent. Met 6-1 6-1 toonde hij aan de sterkste te zijn. In Zoeterwoude-Dorp be leefde Gert-Jan Anker een slech te dag. De thuisspeler buitte op de hard-courtbanen van ZTC het thuisvoordeel niet uit tegen Timo van der Voort. Anker was zelfs kansloos tegen de C-speler. Van der Voort liet er geen twijfel over bestaan dat hij gisteren be ter was dan Anker. De Hazers- woudenaar hield met 6-2 6-1 het beste gevoel aan de partij over. In C overigens verloor Van der Voort. Tegen Tim Bavelaar was alleen de tweede set voor hem: 6-0. De overige twee reek sen waren voor Bavelaar: 6-4 en 6-2. Oscar Schoordijk maakte geen misstap tegen C-speler Marco Cats. Pas in de tweede set duldde hij wat tegenstand van de Roomburgen Tot die tijd heerste de Dekker-speler op alle fronten. Met 6-0 6-4 trok Schoordijk de wedstrijd naar zich toe. Cats op zijn beurt be ging wel een fout. In zijn eigen categorie, waarin hij afgelopen week op Leidse Hout tot de fi nale geraakte, werd hij het slachtoffer van Harold van Offe ren. De ex-tafeltennisser kan wel eens vaker sterk uit de hoek komen en deed dat nu dus weer. Cats probeerde veel, maar was niet in staat om alles uit de kast te halen om Van Offeren van de zege af te houden: 4-6 1- 6. Taco Stoppels heeft zijn zin nen gezet op het behalen van de Masters en is bezig met een indrukwekkende eindsprint. De Unicummer speelde nog niet veel wedstrijden, maar zo tegen het einde van het seizoen is hij steeds aan de winnende hand. Tegenstander Pastoors merkte dat ook en stond vrij rap weer aan de kant: 6-0 6-1. dat bewijzen. Niet hier op de bank, nee." De moedeloosheid. Vier clubs in tien jaar. Vier keer voelde hij zich bedrogen. Was hij een speelbal van het betaalde voet bal. „Af en toe denk ik wel eens, het profwereldje is mijn wereld niet. Ik ben zó vaak misbruikt, bedrogen. Er zijn toch zo veel spelletjes met me gespeeld. En waarom? Ik heb altijd m'n stin kende best gedaan. Precies ge daan wat er van me werd ver wacht. Maar achter mijn rug om werden er geruchten verspreid. Ik zou te dik zijn, ik zou liever op de tribune zitten en zo mijn centjes opstrijken. Dat zit me dwars." „Feyenoord zou me laten spelen zoals ik dat het liefste doe. Dat beloofde Ger Lagen dijk, toen manager. Maar de trainers wisten daar blijkbaar niets van af. Of wilden er niet aan. Fortuna bedong een optie tot koop. Maar het werd me al heel snel duidelijk dat ze me na een half jaartje huren snel weer wilden lozen. Ach, zo was er nog veel meer. Dan denk je, be kijk het allemaal maar." En toch, als die telefoon gaat en als die ene club zich meldt, dan géót-'ie. Zelfs al zou hii zich een week lang moeten verlagen tot proeftrainingen bij Veendam of Telstar. Plomp: „Ja, absoluut. Ik ben nog steeds gek van dat spelletje. Maar boven alles wil ik bewijzen dat Gerrit Plomp nog wel degelijk kan voetballen. Op ieder niveau. om binnen de FIFA de gedachte hebben geopperd om het voet bal in zijn huidige vorm uit de Spelen te halen en tegelijkertijd maar niet in het land dat de Spelen organiseert een soort gelijk toernooi voor spelers on der de 23 jaar willen organise ren. Aldus zou overduidelijk moeten blijken, dat een toer nooi voor spelers tot 23 jaar wel degelijk populair is en op volle stadions kan rekenen. De tegenstellngen tussen Ha velange en Samaranch zouden inmiddels zo hoog zijn opgelo pen, dat de eerste overweegt zijn steun aan Samaranch voor diens herverkiezing als IOC- voorzitter in te trekken. Dat is opmerkelijk, omdat de IOC-pre sident in het verleden een be langrijk deel van zijn populari teit in het IOC aan Havelange te danken heeft. barcelona gpd De president van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC), Juan Antonio Samaranch, heeft om een dringende ontmoeting verzocht met de voorzitter van de FIFA, de Braziliaan Joao Ha velange. De inzet van deze ont moeting is de toekomst van het olympisch voetbaltoernooi. Havelange heeft in de Brazi liaanse media laten doorsche meren, dat hij bij de Spelen van 1986 in Atlanta de huidige opzet van het olympisch voetbaltoer nooi wil wijzigen. In plaats van een competitie tussen acht lan denteams met spelers onder de 23 jaar wil Havelange het vrou wenvoetbal tot de Spelen toela ten, en daarnaast een olym pisch indoor- voetbaltoernooi organiseren met landenteams van vijf of zeven spelers. Juan Antonio Samranch voelt daar echter niets voor. De IOC- president wil in Atlanta de op zet van het olympisch voetbal toernooi onveranderd laten, maar is er wel voor de leeftijds grens van 23 jaar op te heffen. Havelange kan zich daar niet in vinden, omdat hij vreest dat het olympisch voetbaltoernooi al dus een bedreiging wordt voor het WK-voetbal. Volgens insiders in Spanje en Brazilië is van de voorheen uit stekende relatie tussen Have lange en Samaranch door het conflict over de toekomst van het olympische voetbal weinig meer over. Samaranch wil ei genlijk af van het voetbal, om dat bij de Spelen van Barcelona is gebleken, dat de belangstel ling van het publiek minimaal Alleen de finale tussen Spanje en Polen was een succes met 95.000 toeschouwers die naar het Camp Nou-stadion van Bar celona waren gekomen om daar de thuisploeg in een zinderende wedstrijd met 3-2 het goud te zien winnen. Maar bijna alle andere duels liepen uit op een teleurstelling, omdat de toe schouwers het lieten afweten. Tijdens de Spelen beschuldigde Havelange het IOC en het Bar- celonese organisatiecomité CO- OB'92 ervan het voetbal bewust in de marge te hebben ge plaatst. Dat zou zijn gebeurd door het voetbal in de voorrondes naar Valencia en Zaragoza te 'ver bannen'. Havelange zou daar in sommige, anti- Sama- ranch-kringen binnen het IOC werd om die reden dan ook over de 'l.atijnsamerikaanse' lobby gesproken, die het onmo gelijk maakt dat Noord-Europe anen of Noord-Amerikanen een greep naar het voorzitterschap van net IOC kunnen doen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17