Camel doorbreekt artistieke stilte Cultuur&Kunst VERBIJSTEREND Enge 'Madame Tussaud' in oud ziekenhuis Anna Blamanprijs voor dichter J. Oerlemans WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 Houtpopfestival gaat niet door leiderdorp» Het Houtpopfestival dat zaterdag 29 augustus in de Leiderdorpse Houtkamp zou worden gehouden, gaat niet door. j Te elfder ure heeft één van de belangrijkste sponsors het wegens financiële problemen laten afweten. Daarop moest de organisa tie van het popfestival het totale festijn stopzetten. Laatste toer-in orgeltocht in Leiden leiden De laatste toer-in orgeltocht van dit seizoen is komende zaterdag in Leiden. Om half elf wordt begonnen in de Hoogland se kerk, waar gids-organist Willem Poot werken van Anthonie van Noordt en jan Pieter Sweelinck vertolkt. Vervolgens is de Waalse kerk om half twaalf aan de beurt, waar werken van Georg j Böhm ten gehore worden gebracht. Na de lunch staat de Harte- brugkerk op het programma en de toer-in wordt afgesloten in de Marekerk iedereen kan, zonder zich vooraf op te geven, mee- doen aan deze tocht. Deelname kost een tientje. Hammer komt weer naar Rotterdam Rotterdam Anderhalf jaar nadat hij tot tweemaal toe een stampvol Ahoy op zijn kop wist te zetten, gaat het Amerikaanse fenomeen Hammer (voorheen MC Hammer) weer op toernee. Op dinsdag 13 oktober staat hij met zijn nieuwste en vermoede lijk nog spectaculairdere show weer in het Rotterdamse Ahoy'. De kaartverkoop begint zaterdag 29 augustus. Concert Status Quo uitgesteld middenmeer Het optreden van Status Quo in De Oude Beurs in Middenmeer is gisteravond niet doorgegaan. Bassist Rhino I Edwards van de Engelse rockgroep was wegens ziekte niet in I staat te spelen. Morgen volgt informatie over de datum waarop Status Quo alsnog naar Middenmeer komt. Middenmeer was de eerste Nederlandse plaats die Status Quo zou aandoen. De groep moet morgen in Leeuwarden aantreden en later in Arn- hem. Of die concerten doorgaan is nog niet bekend. „Ik beschouw dit als een erken- ning van mijn gedichten, maar ook van mijn wetenschappelijke werk." De Rotterdamse hoogle raar cultuurgeschiedenis J.W. Oerlemans is zeer in zijn nopjes ,met de Anjerfonds-Anna Bla manprijs, zo meldt hij vanuit zijn vakantieverblijf in Frank rijk. Het Anjerfonds maakte gis- 1 teren bekend dat het hele oeiï- j vre van Oerlemans bekroond is met de jaarlijkse prijs voor schrijvers en dichters in het Rijnmondgebied. Oerlemans publiceerde sinds 11962 met onregelmatige tussen- I pozen vijf bundels „korte, ge concentreerde" gedichten, waaronder „de verte tussen ons in", „de maan passeren in ge wichtloze kano's" en „een zeer lichte regen uit de eeuw van Duparc". In februari van dit jaar verscheen het verzamelde werk „de gedichten van vroeger en Maar minstens even zo trots is Oerlemans zelf met zijn we tenschappelijke studie over Jean Jacques Rousseau, een van de grote filosofen van de Ver lichting. Aan de Erasmus-universiteit doceert Oerlemans over het ontstaan van anti-democrati sche bewegingen in de laatste drie eeuwen. Burgemeester Pe per van Rotterdam reikt de prijs van tienduizend gulden in no vember aan Oerlemans uit. Rockgroep na acht jaar weer op het podium De beroemde Amerikaanse schrijver John Steinbeck vol tooide The Grapes Of Wrath ('De Druiven der Gram schap') in 1939. Het jaar daarop verfilmde regisseur John Ford het verhaal over de ellende van de talloze arme boe rengezinnen die in de jaren dertig huis en haard op het droge platteland van Oklahoma verlieten. Met de hoop op betere tijden aan de zonnige westkust. Het boek was tevens de inspiratiebron voor de cd 'Dust And Dreams' die de Britse rockgroep Camel in februari uitbracht. Camel werd vooral in de jaren zeventig met andere Engelse bands ais Yes en Genesis gere kend tot de top van de sympho- nische rock. De groep treedt na ongeveer acht jaar voor het eerst weer op en geeft onder meer vijf concerten in Neder land. „Ik heb er ontzettend veel zin in", zegt gitarist en compo nist Andrew Latimer (43). Deze maand verscheen van Camel te vens een cd met oude con certopnames ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan. Van de originele bezetting is alleen Latimer nog present. Het boek van Steinbeck is voor hem meer dan 'een prachtig verhaal'. „Want het is nog steeds actueel, denk maar eens aan de beroer de levensomstandigheden van al die Mexicaanse immigranten die in de Verenigde Staten een betere toekomst dachten en denken op te bouwen. Bo vendien vertelt The Grapes Of Wrath ook veel over de aard van de mens, de wil om te overle ven." Zoals hij ook met ge noemde cd aangeeft een lange periode van creatieve stilte te hebben overleefd. Ukelele De vader van de in Guildford geboren Latimer was een fer vent verzamelaar van muziekin strumenten en speelde tijdens 'de oorlog' in een band van de Royal Airforce. Een ukelele was het eerste instrument dat Lati mer spontaan ter hand nam. „Ik weet zelfs nog welk liedje ik speelde: When I Go Cleaning Windows van George Formby. Die was in Engeland in de jaren vijftig een zeer populair artiest." „Op mijn veertiende hoorde ik mijn broer Jinglebells spelen op de akoestische gitaar. 'Dat kan ik ook', dacht ik. Binnen een paar minuten had ik het te pakken." Behalve ongeveer twee jaar klassiek gitaarles, heeft Latimer leren spelen 'zoals de meesten het leren'. „Plaat opzetten, goed luisteren en op je gehoor uitzoeken." Het oorspronkelijke Camel kwartet Latimer, Peter Bardens (toetsen), Doug Ferguson (bas) en Andy Ward (drums) maakte vier studio-elpees. Met de derde elpee The Snow Goose naar het gelijknamige boek van Paul Gallico en het eerste van de drie tot nu toe verschenen concept albums volgde de internatio nale doorbraak. Latimer had daarvoor al het nummer The White Rider (Mirage, 1974) ge componeerd na het lezen van Tolkiens The Lord Of The Rings. „Daardoor ging het balletje rol len, toen zijn we echt gaan na denken over een concept voor de volgende elpee." Onder de naam Camel zijn elf studio-albums verschenen. La- timer, die de rechten op de groepsnaam heeft, beschouwt de drie concept-albums The Snow Goose (1975), Nude (1981) en Dust And Dreams als de beste werken. „Het is mak kelijker om een gewone 'drie minuten-popsong' te schrijven, maar ik vind het lekker om er gens goed de tanden in te zet ten. De beelden van een verhaal in muziek omzetten zonder de essentie te verliezen, dat is een Andrew Latimer staat na acht jaar weer op het podium met zijn groep Camel. Hij was nerveus voor het eerste optreden. „Maar het ging wonderwel, da's toch mooi als je er zo lang uit bent geweest." foto ap enorme uitdaging. Een concept geeft ook meer structuur aan, je legt jezelf een zekere discipline op." Oude stijl De huidige bezetting van Camel bestaat uit behalve Latimer, drummer Paul Burgess (ex- lOcc), bassist Colin Bass en toetsenist Mickey Simmonds (ex-Fish, ex-Mike Oldfield). Bur gess en Bass zijn op diverse Ca mel-elpees te horen. Latimer „Ik vind dat ik op de nieuwe cd het gevoel, de 'oude' stijl van Camel weer te pakken heb en met deze band kan ik het ook op het podium waarmaken. Een paar weken geleden heb ik hier in de buurt (Latimer woont in Mountain View, vlakbij San Francisco - red.) voor het eerst in acht jaar opgetreden. Jonge- jonge, ik was toch nerveus! Maar het ging wonderwel, da's toch mooi als je er zo lang uit bent geweest." Latimer zelf verkocht vier jaar geleden zijn huis en maakte met vriendin èn 'drijfkracht' Susan Hoover tevens tekst schrijfster van Camel de overstap naar de VS. In Moun tain View bouwde hij een analo ge 24-sporen studio en richtte de platenmaatschappij Camel Productions op. „Ik heb nu alles redelijk in ei gen hand. Zoals de brieven van fans, die krijg ik eindelijk eens te lezen. Vroeger bleven die ste ken bij de platenmaatschappij, nu krijg ik ze te lezen en kan ik ook terugschrijven. Veel arties ten vergeten het, maar dat per soonlijk contact is zo belangrijk. Je maakt toch niet alleen mu ziek voor jezelf? Je wilt toch we ten hoe de mensen erop reage ren?" Camel treedt op in Tilburg (Noorderligt, 4 september), Utrecht (Tivoli, 5 september), Amsterdam (Paradiso, 7 sep tember), Enschede (Muziek centrum, 8 september) en Ge leen (Hanenhof, 9 september). Schrijver Jan Gerhard Toonder overleden Griezelige wassen beelden onderdeel grote kunstmanifestatie in hospitaal Gorinchem Een gehalveerd hoofd van was. Onderdeel van een lugubere collectie wassen beelden die te zien is in het ou de Beatrixziekenhuis in Gorinchem. foto beatrixziekenhuis gorinchem gpd Stukken hersenen en schedel. Een ontleed oog. Gehalveerde hoofden. Open ingewanden. Geen prettig gezicht voor men sen met een zwakke maag. Maar wie houdt van een beetje griezelen, kan nu deze gruwelen aanschouwen. Het oude Beatrixziekenhuis in Gorinchem herbergt een verzameling was sen beelden, die in de vorige eeuw werden gebruikt als ana tomisch lesmateriaal. De lugu bere collectie maakt deel uit van 1 de kunstmanifestatie BRAIN/in- ternal affairs. De verzameling, genaamd 'Collection du Docteur Spitz- ner', bevat 26' uit Frankrijk af komstige wassen beelden die bezit waren van Pierre Spitzner. 1 Deze Fransman, zelf geen me dicus maar duidelijk geobse- deerd door geneeskunde, verza melde de wassen beelden en heeft ze in 1856 tentoongesteld in zijn Parijse museum. Dit ge bouw brandde na enkele jaren af, maar de collectie werd nage noeg gered. Voortaan zouden de wassen beelden deel uit ma ken van een kermis. Na Spitz- ners dood nam zijn familie de collectie over en de beelden werden nog jaren op verschil lende plaatsen tentoongesteld. Rond 1950 verdween de collec tie als sneeuw voor de zon. Michelle Copini, lid van het produktieteam van BRAIN/in- ternal affairs, heeft samen met intitiatiefnemer en directeur van het Beatrixziekenhuis Tom Zijlstra de verdwenen collectie teruggevonden en naar Neder - land gebracht. „Zijlstra had ja- ren geleden de cojlectie gezien en wilde de wassen beelden ook in zijn ziekenhuis tentoonstel- len. Na ruim een jaar te hebben gezocht in binnen- en buiten land, bleken de beelden in de kelder van een Franse farma ceutische fabriek te staan. Na veel zwoegen en zweten, kon den we de verzameling lenen", I vertelt Copini. Siamese tweeling De genoemde voorbeelden zijn l geen uitzonderingen. Een vrou welichaam dat door middel van een mechanisme 'ademt' en een Siamese tweeling zijn de absolute hoogtepunten van de verzameling. Copini: „De was sen beelden zijn allen vervaar digd door kunstenaars uit de vorige eeuw. Zij zijn ontzettend zorgvuldig te werk gegaan. De beelden zijn haast angstaanja gend realistisch. De verzame ling is een soort enge Madame Tussaud. Kunstenaars als Chiri- co en Delvaux lieten zich zelfs inspireren door de Spitznercol- lectie". De unieke verzameling is slechts één van de vele hoogte punten die BRAIN/internal af fairs rijk is. Het oude Beatrixzie kenhuis, dat nog dit jaar wordt gesloopt, herbergt de manifes tatie tot 6 oktober. De tentoon stelling is speciaal georgani seerd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Beatrixziekenhuis. BRAIN/internal affairs is een tentoonstelling die geheel ge wijd is, zoals de al naam zegt, •aan het menselijke brein. Zo'n 42 nationale en internationale kunstenaars laten hun visie op hersenen zien. Volgens Copini is het de be doeling om het oude ziekenhuis te vervreemden voor de bezoe kers. „Het ziekenhuis is een hol brein met vakjes geworden. De kunstenaars die allen bepaalde stukken van het ziekenhuis tot hun beschikking kregen, moch ten met de ruimtes doen wat ze wilden. Van het mortuarium tot aan de röntgenafdeling is dan ook alles gevuld met kunstwer ken. Het ziekenhuis wordt opti maal benut en maakt werkelijk deel uit van de manifestatie. Sommigen hebben zelfs het plafond of de vloer eruit ge sloopt, om zodoende het zie kenhuis bij de kunst te betrek ken. Bovendien zijn alle muren in het ziekenhuis vanaf hersen- hoogte blauw geschilderd, wat een apart effect geeft." Muziek De manifestatie bevat niet al leen beeldende kunst. Aan de muziekliefhebbers is ook ge dacht. Composities van Simeon ten Holt en Henk Alkema zullen respectievelijk op 12 en 26 sep tember worden uitgevoerd. Alkema componeerde zijn werk speciaal voor deze manifestatie. Verder worden er iedere don derdagavond lezingen gehou den die de bezoekers wegwijs moeten maken in het brein en de beeldende kunst. De lezing 'Pathologie van de begaafd heidheid' op 24 september wordt muzikaal bijgestaan door de 12-jarige Derek Paravicini. De leringen worden op 30 sep tember afgesloten met een sym posium van gerenomeerde pro fessoren en kunstenaars. Ook het filmfestival 'Deep in the backbrain' van de Ameri kaan Allen Ruppersberg zal ver toond worden. Dit festival is sa mengesteld uit Rupperbergs bij zondere filmverzameling van meer dan tweeduizend titels. Op de tentoonstelling zullen 102 van deze educatieve thema filmpjes te zien rijn. Bij de tentoonstelling is de ca talogus 'BRAIN/internal affairs- Encyclopedie van het AH-HA effekt' verkrijgbaar. Deze uitga ve staat boordevol informatie over de manifestatie. Beatrixziekenhuis in Gorin chem, tot 6 oktober. Dagelijks geopend van 11.00 tot 20.00 uur. De toegang bedraagt vijf gulden. Voor nadere informa tie: Beatrixziekenhuis, Banne- weg 57, Gorinchem. Tel. 01830-44333. amsterdam anp De schrijver Jan Gerhard Toon der is dinsdag na een kortston dige ziekte overleden. Hij werd 78 jaar. Dat heeft rijn uitgeverij De Bezige Bij in Amsterdam meegedeeld. Jan Gerhard Toonder vestigde rijn naam met onder meer Hek- senest (1954), Opstaan op zater dag (1966), De dronken kanarie (1975), De hartjacht (1981) en De waakzaamheid (1988). De novelle Kasteel in Ierland ver scheen in 1970 als Boekenweek geschenk. Jan Gerhard Toonder is zijn loopbaan begonnen in de jaren dertig. Hij maakte zijn debuut met het schrijven van jongens boeken (onder andere De Schimmelhof en Circus Valdi- bomba). Tijdens de Tweede Wereldoorlog werkte hij voor het ondergrondse satirische blad Metro. Het eerste nummer daarvan verscheen in oktober 1944. In de jaren veertig werkte Toonder als assistent van regis seur Rudi Mayer mee aan een film over emigratie, Sterren stralen overal. In de jaren vijftig schreef hij het scenario voor de tekenfilm De gouden vis. Rond 1950 was hij de voorzitter van de Nederlandse Beroepsvereni ging voor Filmers. Als medewer ker van de Toonder Studio's schreef Jan Gerhard de strip Panda, waarvan de tekeningen door zijn broer Marten Toonder werden gemaakt. Aan het eind van de jaren vijf tig schreef hij een trilogie over de zee, waarbij hij zich baseerde op de aantekeningen van rijn vader Marten Toonder sr. (Klei en zout water, De oudste och tend en Eiland in de verte). Het oeuvre van Jan Gerhard Toonder bestaat uit ruim dertig romans en verder autobiogra fisch werk, verhalen en één ge dichtenbundel. Zijn laatste pu blicatie was de gedichtenbundel De krekel in de herfst (1991). kleuren. Keuze uit 2 modellen: met sjaalkraag ot met opgezette zakken. In de maten S t/m XL Normaal 99.90 Tot en met 5 september as. of zoveel eerder als de voorraad Is uitverkocht voor de verbijsterende prijs van 59.- 'Attention' U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15