p»s» 'Geen Bijenkorfje spelen in Leiden' j»- in Eerste commerciële arbeidsbemiddelaar Stand van Zaken hetOmbacht NIJMAN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 14 ZAKELUK Slagerij heropent LEIDEN - Slagerij Overdevest heropent na een ingrijpende verbouwing haar deuren op vrijdag 28 augustus. Sinds 1935 is de winkel gevestigd op de hoek van de Herenstraat en de MagdaJena Moonsstraat. Over devest is een ambachtelijke sla gerij, waarvan de produkteri verschillende malen zijn be kroond bij internationale wed strijden. Op zaterdag 29 augus tus siert een mechanische ro deostier het openingsfeest op. Belangstellenden kunnen daar op hun zitvlees testen. Software LEIDEN - Vlasveld Computers uit Leiden heeft drie nieuwe pakketten software voor de Apple Macintosh ontwikkeld. Van de pakketten Bank/Giro in- kasso, Keukenbegroting en Tandartsadministratie is een gratis demonstratiediskette be schikbaar. De programma's ver schijnen in de zogenaamde Ma- cUniek reeks, die inmiddels uit 19 pakketten bestaat. Jantje van Leyden LEIDEN - De Leidse kinderkle dingwinkel Jantje van Leyden bestaat tien jaar. Om dat te vie ren presenteert de aan de Mors- straat gevestigde winkel een speciale collectie handgemaak te kleding voor kinderen van 0 tot 5 jaar, onder het motto 'leestpotpourri'. Dit thema komt tot uiting in motieven als ballonnen, clowns en muzikan- Audiotheek NIEUW VENNEP - Audiotheek Visio uit Huizen houdt een pos teractie om meer bekendheid te geven aan haar activiteiten. De audiotheek leent opnamen uit van hoorspelen en radiodocu mentaires aan blinden en slechtzienden. In speciale do zen verstuurt de PTT gratis de audio cassettes waarop de op namen worden aangeboden. De actie wordt gehouden in Nieuw Vennep, Hoofddorp en Heem stede. Nieuwe vestigingsleider gelooft in wederopstanding V&D Alleen de achter glas musicerende aapjes zullen nog doen denken aan voorbije tijden. Het vooral bij kinderen populaire orkestje zal echter niet meer op de trap naar de speelgoedafdeling op vier hoog spelen maar op de bega ne grond, bij de koffieshop Le Café, een uiterst succesvol le aanwinst van de Leidse V&D. Er blijft niets meer op zijn plaats in het warenhuis dat zich onder aanvoering van de ook al nieuwe vestigingsleider Jaap van den Berg (33) over zo'n twee-en-een-halve maand in zijn nieuwe gedaante aan het publiek wil presenteren. kan ik lezen en schrijven". Van den Berg is ervan over tuigd dat V&D over zijn diepte punt heen is en dat het ver nieuwde warenhuis overeind zal krabbelen. Zeker voor Lei den geldt echter de voorwaarde dat het warenhuis 'in het mid den' moet blijven. „We moeten geen Bijenkorfje willen spelen. Het gaat om het evenwicht tus sen koop- en kijkpubliek. Het Leidse publiek, een typisch koopjespubliek, moet je niet met pracht en praal lokken. Dat neemt niet eens de moeite om zich daaraan te vergapen. Even zeer geldt dat we geen discount moeten worden." De jonge vestigingsleider neemt met alle genoegen 'heel V&D door, van boven naar be neden'. „Speerpunt", wordt vol gens hem, „het horeca-onder- deel in zijn nieuwste vorm." Le Café is daarvan de eerste repre sentant. Exclusiviteit staat er voorop en dagelijks moet er een driewerf 'vers' klinken. „Dat geldt ook voor de taarten. We doen niet aan halffabrikaten", aldus Van den Berg. „Le Café is in drie weken neergezet. We waren bang voor kinderziektes maar de koffieshop draait fan tastisch. We scoren er 115 bo ven de index mee. Andere cij fers mag ik niet geven." Met La Place, het nieuwe V &D-restaurant, speelt het wa renhuis nog een troefkaart uit, denkt Van den Berg. Aanvanke- Ook het jargon is niet ontsnapt aan de vernieuwingsdrang. Het begrip 'afdelingen' is geschrapt uit het V&D-vocubalaire. Van den Berg heeft het over bele vingswerelden, zoals vrije tijd en wonen, waarvoor veertien produktgroepen in het leven zijn geroepen. Die zijn weer on derverdeeld in clusters. Zo krij gen de clusters elektronica, doe- het-zelf en speelgoed een plaats op de derde verdieping. Op diezelfde etage wil Van den Berg een nieuwe 'padstruc tuur' uitproberen. Daarbij wordt de vorm van een wybertje (het ruitvormige dropje) gehan teerd opdat, aldus Van den Berg, de mensen als het ware naar verschillende velden wor den gestuurd. Aan het eind van elk veld treft hij een display aan die hem verder wegwijs maakt. Hoog opgetaste goederen zijn uit den boze. De klant moet een hele verdieping in een oogop slag kunnen overzien. Het nieuwe jargon is overi gens meer dan een woorden spel. Want nu er geen 'afdelin gen' meer zijn, zijn er ook geen afdelingschefs meer. Die zijn net als de rest van het midden kader weggesaneerd. Van den Berg vormt nu het kader met de verkoopchefs van de produkt groepen. „Dat zijn mijn aan spreekpunten. Met die mensen lijk was het de bedoeling om het 'Le Restaurant' te dopen maar die naam is gesneuveld vanwe ge de oubolligheid ervan. Het moet een zeer exclusief maar betaalbaar restaurant worden, 'met een warme en een koude kant'. De bezoeker kan er zien hoe zijn bestelling wordt bereid maar moet zelf zorgdragen voor het transport naar zijn tafel. Be halve voor maaltijden kan hij er ook terecht voor verse sappen (vijf stuks), gebak en 'perfecte koffie'. Overwogen is om het restaurant op de derde verdié- ping te laten en niet zoals bij andere V&D's op de bovenste verdieping te situeren. De rol trappen in het Leidse warenhuis reiken maar tot de derde bouw laag, vandaar. Toch is gekozen voor vier hoog, waar men wel met lift of gewone trap kan komen. „Het beoogde neveneffect van het restaurant, namelijk de trek naar boven, wordt alleen be reikt op de vierde etage", aldus Van den Berg. Op de derde verdieping ko men behalve speelgoed, elek tronica en doe-net-zelf-spullen ook wisselruimten. Die zijn no dig voor wat meer seizoenge bonden produktgroepen zoals kerstartikelen en schoolspullen tijdens de schoolcampus. Een etage lager staan het huishou den en het wonen centraal. Op de eerste verdieping draait het om confectie, een produktgroep waarvan volgens Van den Berg V&D het nog altijd van moet hebben. De parterre wordt het lastig ste, volgens de vestigingsleider. De eerste hobbel is weliswaar al genomen met Le Café maar het wemelt er van de nisjes en op stapjes. Van den Berg is er nog niet helemaal uit maar op de een of andere manier moeten de horlogerie en de lederwaren er een plaats krijgen. In de kei- Mede onder auspiciën van het organisa tiebureau Mc Kinsey is er bij het Ven- dex-concern een nieuw type leidingge vende klaargestoomd. Jaap van den Berg, die sinds 1 juni de scepter zwaait bij de Leidse V&D is een prototype van die nieuwe lichting. Duidelijkheid, kor tere lijnen, eerlijkheid niet van boven af opgelegde maar daarom niet minder harde afspraken en gewoon met de vuist op tafel slaan als dat nodig is, kenmer ken zijn stijl. Maar ook 'gewoon lullen met een bakkie erbij'. Zijn onderge schikten mogen bij die gelegenheid het tafelblad ook een ram verkopen. Van den Berg (33) studeerde economie in Groningen. Hij kwam in het najaar van 1988 bij V&D en volgde de kaderop leiding. In betrekkelijk korte tijd kreeg hij zeer indringend te maken met alle facetten van het bedrijf. Zo reed hij een tijdje mee met de vrachtwagen die spul len thuis bezorgen, werkte hij op ver schillende verkoopafdelingen, bij de in koop, op het hoofdkantoor, begeleidde hij de invoering van betalingen met cre dit cards, zat hij in de redactie van de folders en was hij nauw betrokken bij de verbouwingen van het filiaal in het Haagse centrum. De verbouwingen in Leiden maken hem niet nerveus. Ongemak voor klan ten meent hij voor een groot deel te kunnen voorkomen door 'keiharde af spraken' met de bouwers. De drilboren mogen dan ook alleen 's avonds brullen, ook al betekent dat dat verschillende V &D-medewerkers, onder wie Van den Berg zelf, 's avonds ook langer door gaan. Het Leidse warenhuis, van bijna 8.000 vierkante meters, is één van de 19 city stores. V&D onderscheidt verder topsto- res (tot 15.000 vierkante meter) en de kleine 'local stores'. De jonge vestigings leider heeft 270 mensen onder zich. Door de reorganisatie is het middenka der tot 14 leden teruggebracht, één per produktgroep. Zij hebben geen assisten ten meer zois vroeger de afdelingchefs maar een vervanger. „Ik heb er ook een. Die kan mij ook echt vervangen. Als ik de volgende dag terug ben, wil ik dan ook geen stapels post op mijn bureau zien." Behalve over de verbouwingen maakt Van den Berg zich ook erg druk om 'een heel nieuw fenomeen': ,,Alle medewer kers is altijd bijgebracht dat ze omzetbe- wust moeten zijn. Ik probeer ze ook kos tenbewust te maken. Dat mag je gerust revolutionair noemen." Van den Berg: „Het gaat om het evenwicht tussen koop- en kijkpubliek." der. waar tot begin september de Dagmarkt zit, zou een fiet senstalling kunnen komen. Van den Berg is er echter nog niet zo zeker van dat dit idee van CDA- wethouder J. Walenkamp het haalt. Het warenhuis zou de kelder wel eens heel hard nodig kunnen hebben als ontvangst ruimte voor goederen. De be staande verdwijnt als het Sleu- telhofproject doorgang vindt. Van den Berg verwacht dat dit luxe winkelcentrum over zo'n vier jaar een feit is. Er is de ves tigingsleider alles aan gelegen om zijn warenhuis ook vanuit de Sleutelhof toegankelijk te FOTO HIELCO KUIPERS maken. „Zo beschouwd is de huidige ingrijpende operatie toch vooral een cosmetische. Als de Sleutelhof er is moeten we de hele tent weer gaan ver bouwen." Voor Leiden en omstreken „IJsmaken is een hygiënisch werk. Ik doe het in deze ruimte, die helemaal betegeld is en waar alle materialen van roestvrij staal zijn. Alles wordt hier voortdurend ontsmet met chloor en daarna zorgvuldig afgespoeld. Ik werk altijd alleen, want als je echte kwaliteit wilt maken, moet er maar één man over het proces gaan. IJsmaken is óók een secuur werkje, want je moet er voor zorgen dat er zo weinig mogelijk bacteriën in het ijs komen. Als er een miljoen bacteriën per kubieke centimeter in zitten, mag het ijs nog verkocht worden, maar ik maak er een sport van een zo laag mogelijk percentage te halen. Regelmatig heb ik bij de controles niet meer dan honderd. Daar ben ik dan best trots op. Ik verkoop in mijn winkel, waar we op hoogtijdagen met z'n tienen staan, zo'n dertig soorten ijs. Tijdens dat soort topdagen gaat er 6 700 liter ijs door. Dat is 28.000 bolletjes, dus zeg maar rustig ruim 10.000 ijsjes. Dan sta ik echt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te draaien. In de winter kunnen we het rustiger aan doen, maar er zijn altijd ijsliefhebbers. Ik gebruik als grondstof voor mijn ijs alleen verse materialen, zoals bramen, noten en aardbeien. Nu ben Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag W. (Wim) Aertse (34), ijsmaker in ijssalon Pistacchio aan de Voorstraat in Katwijk. „Er zijn mensen die denken dat alleen Italianen ijs kunnen maken, maar dat is echt onzin." ik bijvoorbeeld citroenijs aan het maken. Eerst de speciale receptuur van suiker, citroensap en water nauwkeurig afwegen. Deze ingrediënten gaan dan in ijsmachine ofwel de bokvriezer. Daarna doe ik er de basis van de ijssubstantie, melk, boter, eieren en vett< bij. Op 22 graden onder nul draait alles dan tien twaalf minuten. De basis, die in de voorraadtank wordt bewaard, blijft weer het beste goed bij een temperatuur van 2 5 graden boven nul. Als het ijs in de machine dikker wordt en dus klaar is, schep ik het met deze speciale spatel over in de roestvrij stalen bakken die gelijk daarna naar de winkel gaan. Ijs is hier altijd dagvers. Sommige mensen denken dat alleen Italianen ijs kunnen maken, maar dat is echt onzin. Er zijn tegenwoordig veel Nederlanders die het ook kunnen, maar je moet wel bereid zijn het allemaal van het begin tot eind met de hand samen te stellen, le moet er ook plezier aan beleven en inspelen op bepaalde trends. Tegenwoordig zijn de klanten bijvoorbeeld zwaar geïnteresserd in nieuwe smaken. Daarom ben ik steeds verder aan het experimenteren, verleden week nog met verse mint. Of dan weer met kaneelstokjese of tomaten. En tegen de kerst, als het een stuk rustiger is in de zaak. maak ik de mooiste ijstaarten. Dat is prachtig werk. Wat ik echt smerig vind? Softijs, dat is gewoon TEKST: IRENE NIEUWENHUIJSE FOTO: HIELCO KUIPERS LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Leiden heeft zijn eerste com merciële bureau voor arbeids bemiddeling. Het aan het Ra penburg gevestigde uitzendbu reau Switch heeft zijn activitei ten uitgebreid met een apart kantoor voor de werving en se lectie van vast personeel. Het bedrijf werkt in Leiden en om streken. „Daar kennen we de markt," zegt directeur E. van Seggelen. Commerciële arbeidsbemid deling werd vorig jaar januari mogelijk na een wetswijziging. Daarvoor mochten alleen uit zendbureaus dit werk doen en dan alleen bij tijdelijke arbeids overeenkomsten. Bemiddeling bij vaste banen was het exclu sieve terrein van arbeidsbu reaus. Headhunters en outpla cementbureaus waren welis waar ook actief op de arbeids markt, maar naar de letter van de wet vielen hun activiteiten niet onder de term arbeidsbe middeling. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) ver strekt sinds vorig jaar de ver gunningen. Sinds de wetswijzi ging vroegen 869 bureaus een vergunning aan, maar slechts in 84 gevallen werd deze tot nu toe verleend. Dat is te wijten aan de achterstand in behandeling, want tot nu toe werd geen en kele aanvraag geweigerd. Een van de voorwaarden waaraan Switch moet voldoen zijn de werkzaamheden voor tij delijke en vaste bemiddeling strikt te scheiden. Wie bij Switch binnenloopt vindt dan ook dan de linkerzijde van de gang een uitzendbureau en aan de rechterzijde het arbeidsbe middelingsbureau. Directeur Van Seggelen pendelt tussen de twee vertrekken heen en weer. „Het moet duidelijk zijn of ie mand solliciteert naar een vaste of naar een tijdelijke baan," legt hij uit. „Niet alleen de ruimtes zijn gescheiden, ook de admini straties. Er is ook een princi pieel verschil: als uitzendbureau blijf je altijd de werkgever van een arbeidskracht, terwijl ik als bemiddelaar alleen voor mijn diensten ontvang." De nieuwe activiteit van Switch vloeit min of meer lo gisch voort uit de actviteiten van het uitzendbureau. Van Seggelen: „Uiteindelijk willen de meeste mensen toch een vaste baan en in het verleden zijn veel van onze uitzend krachten later in vaste dienst aangenomen. Die dienst kun nen we pu direct aanbieden." Switch richt zich op de locale markt en heeft geen plannen om haar activiteiten tot buiten de Leidse regio uit te breiden. Volgens Van Seggelen kan hij met de vergunning bemiddelen voor alle catagorieën werk, o'p alle niveaus. „Onze kracht is dat wij de markt en de mensen ken nen." Het bureau is vooral ge specialiseerd in administratief en in produktiewerk. Wervings- en selectiebureaus, richten zich in het algemeen vooral op topfuncties, waarvoor gericht mensen worden aange zocht. ,Aan dat soort banen is inderdaad het meest te verdie- Proces-sturing en -regeling zijn van die zaken die om INijman Elektrotechniek vragen ELEKTROTECHNIEK ï)e enthousiaste experts nen," erkent Van Seggelen, „maar wij richten ons toch ook op andere banen. Een heftruc- chauffeur is net zo goed belang rijk voor een bedrijf." Concurrentie Directeur K.M. Van Grunsven van het Leidse arbeidsbureau ziet de nieuwe arbeidsbemidde laar niet als een concurrent. „Laten we het een collega noe men," klinkt het wat zuinig. „Uitzendbureaus mochten niet in vaste banen bemiddelen, maar dat gebeurde toch. Het is een goede zaak dat die bemid deling nu is gelegaliseerd en door middel van een stelsel van vergunningen in kaart wordt ge bracht." Volgens Van Grunsven is er geen gevaar dat commerciële bureaus de markt afromen, waardoor het arbeidsbureau als de bezemwagen van de markt gaat fungeren. „Wij vullen el kaar aan. Mensen komen toch wel naar ons toe en als ze den ken dat Switch meer voor ze kan doen dan vind ik dat pri ma." Ook het Centraal Bureau Arbeidsvoorziening (CBA) ziet commerciële bureaus meer als collega's dan als concurrenten. „Bij de arbeidsbureaus zit veel deskundigheid, daarvoor blijft een markt bestaan." De kosten van bemiddeling in het commerciële circuit lopen sterk uiteen. Tot op heden rich ten headhunters en outplace mentbureaus zich op topfunc ties. waardoor een vergelijking met moeilijk is. Bij Switch ko men de kosten voor een ge slaagde bemiddeling globaal neer op één maal het bruto maandsalaris van de arbeids kracht. Die kosten worden betaald door de werkgever, het is wette lijk verboden een werkzoekende een tegenprestatie te vragen. Na een maand wordt in overleg met werkgever en werknemer bekeken of de arbeidsovereen komst wordt voortgezet. Is dan niet het geval, dan betaalt ook de werkgever niets (no cure, no pay). De wettelijke proeftijd is twee maanden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14