De stijgende vraag naar de dalende dollar Automobilisten varen wel bij lagere koers Acht van de tien luisteraars willen betalen voor regio-tv Vliegtuigje voor de filemeldingen Het Gesprek van de Zomerdag Historicus Kossmann op Cleveringa-leerstoel Utrechtsebaan afgesloten Toeristen moeten monumenten redden Luchtbrug nierpatiënten WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 Bij de banken in de Leidse regio stappen opvallend veel mensen binnen die dollars willen kopen. In veel gevallen verlaten ze het gebouw echter weer zonder Amerikaanse munten. Bankper soneel raadt cliënten voorals nog af te investeren in de dollar, ook al is de koers gezakt onder de 1,60 gulden. „Niemand weet wanneer de bodem in zicht is." Bij de Rabobank in Katwijk aan Zee is 'uiteraard veel vraag naar de dollar', meldt medewerker M. van der Plas. Hij schat dat ongeveer twee keer zo veel cliënten bij de bank komen met de bedoeling dollars te kopen. Onder hen zijn veel mensen die hun geld gewoon op een spaar rekening hebben staan en ei genlijk nooit beleggen. Deze mensen 'vallen vanzelf af als ze horen dat de dollar ook nog kan zakken tot 1,50 gulden'. „Want", zegt Van der Plas, „de ze groep wil eigenlijk geen risico lopen." Ook beleggers krijgen het advies voorzichtig te doen. „Het is ver standig om te wachten tot meer zekerheid bestaat over de toe komst van de Amerikaanse eco nomie. Bijvoorbeeld tot na de presidentsverkiezingen." Ook de ABN/Amrobank in Alp- hen aan den Rijn raadt mensen af te investeren in dollars. „Er komen wel veel mensen infor meren naar de koers en de ver wachtingen maar de meesten kopen ze niet", zegt een mede werker. De mensen die met hun spaargeld willen 'gokken' wordt aangeraden voorzichtig te zijn. De dollar kan immers nog ver der zakken. „Niemand weet hoe laag die koers kan worden. Stel je voor dat iemand 6000 dollars koopt en de koers zakt een dub beltje. Dan is die persoon 600 gulden kwijt. En als de koers twee dubbeltjes zakt, is het ver lies 1200 gulden." Klanten kunnen beter een optie kopen, dan weten ze tenminste JjfT koersen 1lj50 pgfw.DwSUrd «ooa* IJ'™*'*1 M* ©cbel UZwMand UlMi jö0ch2 »opotn «osek SS2»»» t. too* aankoop De dollar wordt steeds minder waard. Vakantiegangers en automobilisten ondervinden er het meeste voordeel van. wat hun maximale verlies is, zegt de Alphense bankmede werker. Zelfheeft hij ook nog geen dollars gekocht: „En ik doe het niet ook." Bij de Postbank in Leiden is de vraag naar dollars groter dan anders, meldt een medewerker. „Er zijn altijd mensen die ver wachten dat de koers weer gaat stijgen. Of dat verstandig is? Nou, verstandig, verstandig—ie dereen moet het zelf maar uit maken. Zelf koop ik geen dol lars, mijn persoonlijke interesse ligt op een ander gebied. Als ik op vakantie ga, houd ik wel een aantal maanden de koers in de gaten van de valuta voor het be treffende land." Niet alle banken melden een stormloop op dollars. Bij de NMB-filialen in Lisse en Noord- wijk is nauwelijks sprake van een toename van de vraag naar het Amerikaanse geld. Ook bij de Bondsspaarbank in Noord- wijk is de interesse 'erg lauw'. „Een enkeling belt. Maar de meeste mensen zitten nog in de wachtkamer, denk ik. Wat moet je ook als je elke dag leest dat de koers nog verder is gedaald. Het zal wel drukker worden als de waarde van de dollar stabiliseert of iets gaat stijgen." Ook bij de ABN in Sassenheim valt het 'niet echt op' dat de dollar in trek is, meldt een me- FOTO JAN HOLVAST dewerker van 'de kas'. Zij geeft geen advies aan klanten die wel willen speculeren met de Ame rikaanse munt. „Ik mag dat he lemaal niet. Dat kan ik ook niet. Stel je voor dat ik zou weten hoe het gaat met de dollarkoers. Als dat zo zou zijn, dan zat ik hier niet. Dan was ik hartstikke rijk." janet van ddk De middenstanders in Leiden en omgeving zijn niet bepaald ondersteboven van de dramatische daling van de dollar. Incidenteel hebben ze er wat mee te maken, zp blijkt. Rtv-zaak Overgaauw Leiden: „Wij hebben nogal veel vaste klanten die bij ruimtevaarcentrum Estec in Noordwijk werken. Zij krijgen hun salaris uitbetaald in dollars. Met de aankoop van een televisie, videorecorder of camera wachten zij even tot de koers wat gun stiger is. Een half jaar wachten kan veel geld schelen." Autobedrijf Kamsteeg Leiderdorp: „Met uw vraag moet u bij onze directie zijn. Het enige dat ik u kan vertellen is dat gisteren twee mensen met dollars wilden betalen voor een doorsmeerbeurt van de auto. Hou die maar, heb ik gezegd. Toen hebben ze met marken be- Fred Hazenoot Makelaardij, Noordwijk: „Toevallig had ik afgelopen weekeinde contact met mensen uit Amerika die er al een poos over denken onroerend goed in Nederland te kopen. Appartementen. Ik heb ze gisteren weer op het vliegtuig gezet, zonder zaken te hebben gedaan. Ze zien er voorlopig vanaf. Maar wat in het vat zit verzuurt niet." Broere Reizen, Alphen aan den Rijn: „Er worden meer reizen naar Amerika geboekt, maar reizen naar verre bestemmingen zijn te genwoordig toch populair. Van een echte toena me door de lage dollarkoers merk ik niet zo veel. Maar misschien komt dat nog, je weet niet wan neer zoiets doordringt tot de i Bovendien hebben de meeste mensen hun va kantie al achter de rug. De prijs van de reizen verandert ook niet. Het leven daar is natuurlijk wel goedkoper en binnenlandse vluchten ook." Wie er stiekem van droomt een grote slag te slaan, moet maar snel wakker worden. Erg rijk zullen de meeste Nederlanders namelijk niet worden van de la ge dollarkoers, zegt prof.dr. J.J.M. Theeuwes, hoogleraar al gemene economie aan de Leid se universiteit. „De automobi listen zullen er het meeste van in de portemonnee voelen om dat de benzine goedkoper wordt." Het is wel gunstig om nu naar Amerika op vakantie te gaan, maar meer voordelen kan Thee uwes zo direct niet verzinnen. Het lijkt hem niet erg verstandig om te gaan speculeren met de Amerikaanse munt. „Misschien zakt -ie nog wel verder, dat weet niemand." Bovendien heeft het kopen van dollars pas zin als er echt grote bedragen beschik baar zijn. „Tienduizend gulden stelt in dit geval ook niet zoveel voor." Gevolg van de lage dollarkoers is dat Amerikaanse goederen in Nederland goedkoper worden. Nadeel is echter dat Nederland se produkten in de VS weer duurder worden. Als voorbeeld noemt Theeuwes Heinekenbier. „In Amerika is Heineken al een luxe pilsje en het wordt daar nu alleen nog maar duurder. Dat is voor ons een nadeel." Door de lage dollarkoers daalt ook de olieprijs en dat betekent dat de energie in Nederland goedkoper wordt. Daardoor kunnen mensen meer geld ste ken in andere zaken wat goed is voorde economie. „Netto is een lage dollarkoers wel gunstig voor de Nederlandse econo mie", denkt de Leidse hoogle raar. Erg veel effect heeft het echter niet omdat Amerika niet de belangrijkste handelspartner Overigens verbaast Theeuwes zich er wel over dat de dollar nog steeds zo laag staat. De centrale banken doen er van al les aan om 'het ding' op te krik ken, zegt de hoogleraar, maar veel helpt het tot nog toe niet. „Maar ik heb het gevoel dat de Amerikaanse regering er niet zo erg mee zit. Amerikaanse pro dukten worden goedkoper in het buitenland en dus worden ze beter verkocht." Theeuwes vraagt zich overigens wel af hoe lang de dollar nog de belangrijkste munt blijft op de wereldgeldmarkt. Tot de Twee de Wereldoorlog was het Engel se pond het belangrijkste be taalmiddel, daarna werd de Amerikaanse dollar dat. „In het begin van de jaren zeventig was de dollar drie gulden waard, meen ik. Daarna is de waarde gaan schommelen en steeds verder gezakt. De dollar verliest steeds meer zijn rol als interna tionaal betalingsmiddel. Ik heb het gevoel dat een andere munt die taak over moet gaan nemen, maar het is nog onduidelijk wel ke. Misschien de Duitse mark of de Japanse yen. Of wie weet de ecu, als die er ooit komt. De Eu ropese markt is immers groter dan de Amerikaanse." janet van duk» Tijdens de spits van maandag ochtend en vrijdagmiddag gaat Radio West vanuit een vlieg tuigje de meest actuele weere en verkeersinformatie doorge ven. Waar staan de files en hoe kun je ze het best omzeilen? Over hoeveel minuten gaat het regenen en hoe staat het met de wind? Het antwoord op die vragen komt via een zendertje in het vliegtuig en een antenne bij het uitzendstation zo op de radio. Voor de deskundige onderbou wing tekent de partner, het Rot terdamse bedrijf Geosens At mospheric Research. Volgende week vrijdag gaat Radio West voor het eerst op deze manier de lucht in. De algemene verkeersdienst in Driebergen is niet blij met het initiatief. Volgens woord voerder J. Malenstein is de in formatie pas betrouwbaar als ook de politie meewerkt en lan delijke normen in acht worden genomen. Zo meldt zijn dienst een file pas wanneer die voor een vertraging van meer dan vijftien zorgt: „En dat moet je dus goed kunnen inschatten." Hij vreest vooral dat onnodig veel automobilisten over pro vinciale wegen worden ge stuurd. „Dat geeft veel extra milieu-overlast in dorpskernen, terwijl ook gevaar dreigt voor het vele fietsverkeer tijdens de spits", denkt Malenstein. Hij verbaast zich er vooral over dat Radio West niet even wacht tot het beschikt over ver keersinformatie van het 'fijnma zige informatienet' van politie korpsen, ANWB, Wegenwacht, de algemene verkeersdienst landelijke verkeersdienst en an dere verkeersdeskundigen. „Maar ach", zo besluit de woordvoerder, „je kunt niet ver bieden dat een reporter verslag doet van wat hij ziet." LEIDEN De historicus E.H. Kossmann bezet de Cleveringa-leerstoel aan de Leidse universiteit in het academisch jaar 1992-1993. Hij zal zich bezighouden met 'Romantiek en utilisme in politieke theo rie en praktijk'. Kossmann behandelt in zijn colleges de ontwikkeling van het politieke denken in Duitsland, Frankrijk en Nederland. De Cleveringa-leerstoel is een wisselleerstoel, door de Leidse universiteit ingesteld in 1970 ter gelegenheid van 25 jaar bevrij ding. De Leidse jurist en hoogleraar Cleveringa hield in 1940 een opzienbarende toespraak, waarin hij protesteerde tegen het ont slag van Joodse hoogleraren door de Duitse bezetters. Kossmann studeerde geschiedenis in Leiden. Hij promoveer de in 1954, waarna hij in 1957 hoogleraar Nederlandse geschie denis werd aan het University College London. In 1966 volgde zijn benoeming tot hoogleraar geschiedenis na de middeleeu wen aan de Rijksuniversiteit Groningen. Kossmann is momenteel met emeritaat. Zijn bekendste boek verscheen in 1976: 'De lage landen, anderhalve eeuw Nederland en België, 1780-1940.' REGIO» De Utrechtsebaan in Den Haag is in verband met werkzaamheden van 4 tot 16 september afgesloten voor alle verkeer. De maatregel geldt van 's avonds 20.00 uur tot de volgende morgen 6.00 uur. De toegangswegen tot de Utrechtsebaan (de Boslaan, de luliana van Stolberglaan en het Schenkviaduct) worden afgesloten. Het verkeer uit de richting Amsterdam wordt geadviseerd via de A 44, over gaand in de N44 via Wassenaar te rijden. Eerste Kamerlid pakt noodkreet Goekoop op paul van der koou Goekoop's noodkreet over de 'onzalige' bezuinigingen op monumentenzorg, is opgepikt in de Eerste Kamer. Om te illu streren wat de rijksbezuinigin gen in de praktijk betekenen, haalde Eerste Kamerlid me vrouw M.L. Tiesinga-Autsema (D66) gisteren het Leidse voor beeld aan tijdens een perscon ferentie over de Open Monu mentendag op 12 september. „Er is in de stad een achter stand van 17 miljoen gulden in restauraties. Dat betekent dat eigenaren tot rond het jaar 2007 op hun subsidie moeten wach ten." zei Tiesinga. Evenals Goe koop, burgemeester en voorzit ter van de Raad voor het Cul tuurbeheer, vindt zij dat dit 'verpaupering' in de hand werkt: „Want wie begint na zo veel jaar nog aan een restaura tie? Dan doe je niks of ga je rot- Om het tij te keren moet het rijk niet langer het mes zetten in subsidies voor monumenten zorg. Voor beeldbepalende pan den die niet op de rijksmonu mentenlijst staan moet de stadsvemieuwingspot blijven bestaan, vindt Tiesinga. Een an dere oplossing ligt bij de ge meenten zelf. De senator: „On derzoeken hebben aangetoond dat monumenten toeristen en bedrijven lokken. Die inkom sten kun je als gemeente aan de monumenten ten goede laten komen". Om welke bedragen het voor Leiden gaat, kan ze moeilijk taxeren. Het Nederlands Re search Instituut voor Recreatie en Toerisme becijferde echter al in 1983 dat de Nederlandse mo numenten meer dan 1 miljard aan deviezen opleveren. En dat is enkele malen het bedrag dat het rijk er aan besteedt. Tijdens de Open Monumen tendag zijn ruim 3.000 monu menten in 430 gemeenten open. In Bodegraven is voor het eerst de Wierickerschans ge opend, een fort dat in 1673 is gebouwd als onderdeel van de Hollandsche Waterlinie. In Lei den valt de monumentendag samen met de Uitdag. De jeugd mag met legostenen monu menten bouwen en er rijden historische koetsen tussen het hofje waar pilgrimfather John Robinson heeft gewoond en het gemeente-archief. Daar is een tentoonstelling ingericht over de volgelingen van Robinson die in 1620 naar Amerika ver trokken. utrecht echter nog geen plannen voor een luchtbrug. Wel is bekend dat er een tekort is aan nieren. „Maar van onze eigen zieken huizen en specialisten hebben we nooit signalen gekregen dat het water tot de lippen staat", aldus een woordvoerster. Zorg en zekerheid staat niet afwij zend tegenover het openen van een luchtbrug. „Ik vraag me wèl af of het wetstechnisch mogelijk is operaties overzee te vergoe den. We hebben hier geen te kort aan ziekenhuisbedden of specialisten. Het gaat uitslui tend om de organen." Het Haagse ziekenfonds Azivo heeft het intitiatief genomen tot een luchtbrug voor niertrans plantaties in de VS. Jaarlijks kunnen tien patiënten in het Good Samaritan Hospital in Phoenix (Arizona) aan een nieu we nier worden geholpen. De eerste patiënt, een 41-jarige Haagse, is reeds met succes ge opereerd. Er is een wachttijd van mini maal drie jaar voor niertrans plantaties in Nederland. Zieken fonds Zorg en Zekerheid heeft AGENDA WOENSDAG 26 AUGUSTUS Dia-vertoning over de geschiedenis van het Belgische Spoor, gebouw NZH, Rijnsburgersingel, aanvang 20.00 uur. 1 Informatie-avond van het Gastouder bureau Leiden in het gebouw van de stichting Welzijn, Breestraat 117, vanaf 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Onderzoek van 'rampenzender' Radio West 'Als de sirenes gaan: ramen en deuren dicht, binnen blijven en Radio West aan'. Deze bood schap wordt burgers in het noordelijk deel van de provincie Zuid Holland flink ingepeperd de komende weken. Vanaf dins dag 1 september is de regionale omroep officieel rampenzender en dat melden alle gemeenten via folders aan hun burgers. Ra dio West wil vanaf 1993 ook da gelijkse tv-uitzendingen gaan verzorgen, nu onderzoek heeft uitgewezen dat acht van de tien luisteraars voor regio-tv willen betalen. Rampenzender houdt in dat binnen 20 minuten na de melding van de ramp de eerste uitzending begint via 88,4 FM en de lokale kabelfrequenties van Radio West. Eerst hoort de luisteraar dat hij binnen moet blijven en ramen en deuren dicht moet doen. Vervolgens snelt een mobiele zender van Radio West naar de plaats des onheils om, samen met de au toriteiten, de burgers te infor meren. Om direct in actie te kunnen komen, wordt de Rijs- wijkse studio dag en nacht be mand. Voor ongestoorde uit zendingen zorgen noodstroom- voorzieningen, extra kabel ver bindingen en een systeem dat het mogelijk maakt om overal in de regio uitzendingen te ver zorgen zonder elektriciteit of te lefoon te gebruiken. Ook mensen die niet naar Ra dio West luisteren, kunnen van af volgend jaar direct merken wanneer er een ramp is. Wan neer zij een nieuwe radio heb ben, schakelt hun apparaat di rect over naar de rampenzen der. Ook als er een cassette of cd op staat. Zelfs wekker-signa len zijn mogelijk. Op dit moment heeft nog slechts een enkele luisteraar een dergelijk Radio Data Systeem (RDS), maar fabrikanten verze kerden Radio West dat dit snel verandert. Als het allemaal lukt met RDS, heeft 'West' de pri meur in Nederland. Een steekproef onder de 400.000 luisteraars van de regio nale zender, leerde de NOS dat 91 procent de uitzendingen de moeite waard vindt en 47 pro cent zelfs 'zeer de moeite waard'. De Leidse regio wordt in tevredenheid alleen voorbijge streefd door Den Haag, de thuisbasis van Radio West. Opvallend waren de antwoor den op financiële vragen. Ter wijl meer dan de helft opziet te gen de twee tientjes per jaar voor regionale radio (36 procent vindt een tientje genoeg, 14 procent wil niets betalen), heb ben acht van de tien luisteraars een gulden per maand over voor regionale tv. Radio West wil vanaf 1993 da gelijks vier uur tv uitzenden, sa men met Radio Rijnmond. De twee hebben daarvoor jaarlijks tien miljoen gulden nodig en een positief advies van de pro vincie. Een sleutelrol lijkt daar bij weggelegd voor 'formateur' L Hermans, oud kamerlid voor de WD. Hij voerde gesprekken met geldschieters, kabelmaat schappijen en andere betrokke nen en adviseert dit najaar de provincie. Onderzoeksbureau's hebben inmiddels aangetoond dat regionale tv haalbaar is en dat er behoefte aan bestaat, zegt hoofdredacteur/directeur J. Kroes van Radio West. Overigens gaat Radio West vanaf 31 augustus doordeweeks een uur langer uitzenden: ook van zes tot zeven 's avonds, met een regionaal actualiteitenpro gramma. Het jaarlijkse budget voor de afdeling informatieve programma's stijgt van 1 naar 1,75 miljoen. Voor dat geld wor den meer verslaggevers en cor respondenten voor West- nieuws en de nieuwsbulletins aangetrokken. Volgens Kroes moeten zij de kwaliteit verho gen, niet de kwantiteit. Nogal wat luisteraars zeiden namelijk tegen de NOS dat er te veel wordt gepraat op de zender. Onderzoeken hebben aangetoond dat regionale televisie haalbaar is en dat er behoefte aan bestaat." ARCHIEFFOTO JAN HOLVAST Hoofdredacteur Jack Kroes van Radio West:

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13