Oud Leiderdorp wil ondertunneling A4 Kruispunten Voorschoten te gevaarlijk Regio Leiden Hoe lang wordt buurt nog onbewoonbaar gemaakt?' ABP reserveert meer huizen asielzoekers Lift voor bewoners Oosthof Flatbewoners Oegstgeest moeten afval ook scheiden WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 LIESBETH 6UITINK Grote respons op enquête belangenvereniging Het grootste deel van de bewoners van de Leiderdorpse Oranjewijk en Kerkwijk wil dat een verbrede rijksweg A4 wordt ondergebracht in een tunnel. Uit het onderzoek 'Het spoor bijster' van de Belangenvereniging A4 blijkt dat ruim 34 procent van de buurtbewoners de voorkeur geeft aan deze oplossing. De TGV zien de bewoners van het Oude Dorp het liefst over het bestaande tracé rijden, zegt bijna 42 procent. leiderdorp uesbeth BuiTiNK1045 bewoners van de twee vervolg van voorpagina buurten onderzocht de vereni ging de sociaal-psychologische 'Het spoor bijster' moet op we- gevolgen van de plannen voor tenschappelijke wijze de argu- de TGV en de rijksweg A4. De menten van de Belangenvereni- respons op de enquête was bij- ging A4 onderbouwen. Onder zonder hoog. Maar liefst 83 pro cent van de huis-aan-huis ver spreide formulieren werd inge vuld. Bijna 87 procent van de be woners kampt met stress door de plannen van Rijkswaterstaat. Juist de bewoners van de 290 met sloop bedreigde huizen voelt die spanning, concludeert het onderzoek. De buurt is bang voor waardevermindering van de woningen, het uiteenvallen van het Oude Dorp, het verlies van sociale contacten en een toename van de geluidsoverlast. Ook de twee viaducten die de Kerkwijk van de Oranjewijk scheiden, baren de bewoners zorgen. De onderdoorgangen worden nu gemiddeld zes keer per dag gebruikt om winkels, kennissen, instellingen in de ge zondheidszorg, de kerk en de horeca te bezoeken. Nu vinden de meesten het nog geen pro bleem om onder de viaducten door te gaan. Wanneer die bre der worden ervaart ruim 69 pro cent dat echter als 'onveilig'. Daarbij gaat het niet alleen om vrouwen en ouderen, zoals de Belangenvereniging A4 had ver wacht. „Er is geen verband tus sen geslacht of leeftijd en het ondervinden van problemen bij een langer viaduct", aldus het onderzoek. De financiële gevolgen van de mogelijke komst van de TGV en de verbreding van de A4 zijn eveneens een bron van onrust. Slechts 3 procent geeft aan de financiële consequenties te kunnen of te willen dragen. Een meerderheid van 67 procent heeft deze vraag met 'nee' be antwoord. De bewoners van de Kerkwijk en de Oranjewijk zijn nu nog heel tevreden met hun woon omgeving. Gemiddeld wonen zij er al 18 jaar en bijna 14 pro cent van de buurtbewoners is er ook geboren. Maar liefst een kwart van de mensen is er ou der dan 65 jaar. De belangenvereniging ziet in NZH vervoert leerlingen De Regenboog VOORSCHOTEN WILFRED SIMONS De gevaarlijke verkeerssituatie in de omgeving is voor de Voor- schotense basisschool De Re genboog aanleiding de NZH in te schakelen voor het vervoer van leerlingen. Een bus brengt elke morgen 35 kinderen uit de buurten Bijdorp en Vlietwijk naar De Regenboog. In een brief aan de gemeente raad vraagt de Stichting Katho liek Onderwijs Voorschoten (SKOV) zo snel mogelijk ver keerslichten te plaatsen op de twee gevaarlijkste kruispunten. De busdienst kost de stichting het komend jaar ongeveer 20.000 gulden. Enige basisschool De Regenboog is vorig jaar ont staan uit een fusie van de Lau- rentiusschool en de Zuiderhorst en is volgens SKOV-voorzitter M. Holland nu de enige basis school in het zuiden van Voor schoten. De school heeft dit jaar 192 leerlingen die uit de wijken Bijdorp, Vlietwijk en Starren- burg komen. Holland verwacht voor de komende jaren een for se groei, vooral omdat in Star- renburg nog steeds wordt ge bouwd. De nieuwbouwwijk krijgt geen eigen school, zodat de ouders min of meer op De Regenboog zijn aangewezen. Deze vergroting van het zoge heten 'voedingsgebied' heeft echter tot gevolg dat veel leer lingen flinke einden moeten lo pen of fietsen om de school te bereiken. De drukke en gevaar lijke Veurseweg is daarbij een belangrijk obstakel. De SKOV vraagt de gemeente daarom het komend jaar twee kruispunten met verkeerslich ten te beveiligen: het kruispunt Koninklijke Marinelaan/Voor- straat/Schoolstraat/Veurseweg en het kruispunt Veursewe- g/Essenlaan/Woelwijklaan. Daarnaast wil de stichting een fietspad dat vanaf de Cor van Osnabruggelaan aansluit op de Essenlaan. Volgens Holland is het be langrijk dat de verkeerlichten er voor het begin van het volgende schooljaar zijn. „Die busdienst is een rib uit ons lijf. Voor één jaar kunnen we die 20.000 gul den wel ophoesten, maar dat houden we niet tot in lengte van jaren vol." Hij benadrukt dat de SKOV vooral een gebaar naar de gemeente wil maken: „Wij willen onderstrepen dat de situatie niet veilig is en dat de Een groep leerlingen van De Regenboog gaat elke dag met een NZH-bus van en naar school. gemeente tot actie moet over- nodig zijn: „Het was altijd al de gaan", zegt hij. bedoeling om dat kruispunt Een woordvoerder van de ge- met verkeerslichten te beveili- meentelijke Werkgroep Verkeer gen. We hebben ermee gewacht zegt dat de verkeerslichten bij omdat Bijdorp nog niet was vol de kruising Koninklijke Marine- gebouwd, maar nu wordt het laan/Veurseweg inderdaad hard echt tijd. Alleen, zo'n installatie kost zeker 250.000 gulden en de gemeente bezuinigt. De politiek moet er dus een hartig woordje over spreken", aldus de woord voerder. Verkeerlichten op het kruis punt Woelwijklaan/Essenlaan- Omwonenden Rijksstraatweg verwachten weinig van verkeersplannen WASSENAAR PICK VAN DER PLAS Met alleen al in de spits 5100 auto's per uur is de Rijksstraat weg in Wassenaar één van de drukste noord-zuid verbindin gen in de regio. De verkeersader wurmt zich met name op het gedeelte tussen Rozen weg en Den Deijl door een dichtbe bouwd gebied, met aan weers zijden huizen en bedrijven. De bewoners en eigenaren van die panden leven vrijwel perma nent met de enorme overlast die dit met zich meebrengt. Veel opgekropte boosheid en cynisme kenmerkten gister avond dan ook hun reacties op plannen van het gemeentebe stuur om de verkeersveiligheid ter plaatse te vergroten. De grote zaal van het plaatse lijke theater Warenar vormde een passend decor om met hoongelach te reageren op be weringen dat de maatregelen zullen leiden tot een verminde ring van het sluipverkeer direct voor hun deuren met 40 tot 55 procent. Dat zou het gevolg zijn van het doortrekken van de be staande parallelweg van de Ro- zenweg tot aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat en het onmo gelijk maken om vanaf deze route de Rijksstraatweg op te rijden. Doorgaand verkeer wordt daarmee uit het woonge- biedje geweerd. Het wegdek van de Rijksstraatweg zelf wordt verder ook op dit tracé net als vrijwel overal elders al is ge beurd voorzien van een bre de middenberm. Gevaarlijke si tuaties door automobilisten die hier nu keren of de weg overste ken, worden daarmeè uitgeban nen. Paral lel wèg De hooggestemde verwachtin gen die het Wassenaarve ge- „„.awn A w mKÜH Voor het doortrekken van de parallelweg langs de Rijksstraatweg moei een aantal slooppanden verdwijnen. meentebestuur en Rijkswater staat van deze maatregelen hebben, werden door de bewo ners in de zaal niet gedeeld. De aanleg van een parallelweg die in twee richtingen te berijden is en waarop alle soorten wegge bruikers met elkaar worden ge confronteerd, is nu niet veilig te noemen, schamperde een aanwezige. Momenteel kunnen fietsers nog gebruik maken van een vrijliggend pad en zij gaan er dus bepaald niet op vooruit. Bij de geruststellen de mededeling van verkeersdes- kundige G.J. Roosing dat de weg niet meer verkeer krijgt te ver werken dan een straatje in een 30-kilometerzone, werden openlijk kanttekeningen ge plaatst. De bouw van kantoor kolossen, zoals bijvoorbeeld de dependance voor de Neder landse Bank, zullen juist extra verkeer aantrekken, rekende een aanwezige voor. Het weren van sluipverkeer dat nu nog via de Van Zuylen van Nijeveltstraat de Rijks straatweg opschiet, leidt vol gens een bewoner van de Ro- het onderzoek 'een welkome bron van informatie om de ge voelens en de problemen van de bevolking in de bedreigde wijken te peilen'. „De gegevens bieden tevens de mogelijkheid om met wetenschappelijk ge fundeerde argumenten de be stuurlijke beslissers met de ge volgen van de plannen te con fronteren", aldus verenigings voorzitter D. McGillavry. 'Het spoor bijster' is vanmiddag aan geboden aan de Leiderdorpse wethouder C. Huigen. Ook aan Rijkswaterstaat, de Tweede Ka mer en de provincie Zuid-Hol land wil de Belangenvereniging het onderzoek overhandigen. COMMENTAAR Veroordeling Een mogelijke veroordeling door de politierechter zet de politieke loopbaan van de Oegstgeester wethouder T. Kohlbeck op losse schroeven. De PvdA'er zal zich 'diepgaand beraden' op de vraag of hij nog wel kan plaatsnemen achter de collegetafel, als zijn opmerking dat de Leiderdorpse milieu-activiste R. Dekkers zich schuldig maakt aan 'fascistoïde neigingen' leidt tot het opleggen van een straf. Zelf heeftKohlbeck al uitgemaakt dat hij met deze kwalificatie niet over de schreef is gegaan. Er is volgens hem geen sprake van een ondoordachte, losse flodder die in het heetst van een woordenstrijd is afgevuurd. De wethouder was weliswaar uiterst emotioneel, maar zou onder dezelfde omstandigheden weer precies hetzelfde zeggen. Hij beroept zich zelfs op een zorgvuldige woordkeus. Bij de beoordeling van zijn uitspraak maakt hij een onderscheid tussen de term 'fascist' en de aanduiding 'fascistoïde neigingen'. Het verwijt van Dekkers dat Kohlbeck meer inspanningen levert voor asielzoekers dan voor echte Nederlanders, past vanwege het discriminerende karakter naar zijn mening naadloos in deze tweede categorie. De handelwijze van Kohlbeck kan niet los worden gezien van de persoon Dekkers, die de afgelopen jaren een reputatie heeft opgebouwd in het aanpakken van regionale politici. Haar optreden wordt gekenmerkt door een flinke dosis agressie, waarbij ze niet schuwt op de man te spelen. Ook in het conflict dat zij met Kohlbeck uitvocht over de restauratie van het Jagershuisje in Oegstgeest, liet zij die middelen niet onbenut. Dat de Oegstgeester wethouder in een woordenwisseling met de activiste vervolgens emotioneel uit de hoek komt, is weliswaar niet verstandig, maar toont vooral aan dat niets menselijks hem vreemd is. De vraag is dan ook of Kohlbeck een veroordeling voor zijn binnenskamers gedane en later door Dekkers zelf wereldkundig gemaakte uitlating zich zo zwaar moet aantrekken dat hij zijn wethouderspost opgeeft. Binnen de gemeenteraad van Oegstgeest is zijn positie door het conflict met Dekkers op geen enkele manier in het geding gekomen. Het zou dan ook onzinnig zijn als hij zich nu indirect wel door Dekkers naar huis laat sturen. FOTO» JAN HOLVAST /Veurseweg acht de ambtenaar onhaalbaar. Maar op de lange termijn komt er wel een bevei ligde oversteekplaats bij de Ka- rel Doormanlaan/Veurseweg voor de inwoners van Starren- burg. zenweg alleen maar tot een ver plaatsing van het probleem. En wel naar de Rozenweg. „Hoe lang gaat het gemeentebestuur nog door met het onbewoon baar maken van onze straat?", vroeg hij zich af. „Ik pleit juist voor meer openingen richting Rijksstraatweg, om de Rozen- weg te ontlasten." Een omstandige uitleg van wethouder M.L.A. van Rij, waar uit voornamelijk viel op te ma ken dat de hoeveelheid sluip verkeer elders in het dorp wel was afgenomen, was niet be paald bevorderlijk voor de ge moedsrust van de inspreker. Dat gold evenmin voor de heil zame effecten die Van Rij op termijn meende te verwachten van een beter openbaar vervoer en carpool-mogelijkheden. „Hij zit te zwammen", fluisterde ie mand op de achterste rij tegen een buurman. Levensgevaarlijk De eigenaren van bedrijfspan den langs dit deel van de Rijks straatweg vreesden dat hun ei gendommen voor grote vracht wagens volledig onbereikbaar worden. De aanleg van een bre de middenberm maakt het voor de combinaties onmogelijk de inritten goed aan te snijden. Nu is dat nog mogelijk door de bocht al over de doorgetrokken streep dus in feite op de an dere weghelft in te zetten. „Dat is toch levensgevaarlijk", zo toonde verkeersdeskundige Roosing weinig begrip voor de ze handelwijze. De oproep van wethouder Ch. B. Aptroot om de grieven toch maar zoveel mogelijk samen te vatten in bezwaarschriften, viel bij de aanwezigen wel in goede aarde. „Dat moet voor 15 sep tember", hielp de wethouder de ondernemers nog even op weg. OEGSTGEEST/HEERLEN WILFRED SIMONS De goede ervaringen opgedaan in Oegstgeest, zijn voor het Al gemeen Burgerlijk Pensoen- fonds (ABP) aanleiding om meer huizen te verhuren aan asielzoekers. De grootste ver huurder van woningen in Ne derland wil in een aantal ge meenten huizen beschikbaar stellen voor de opvang van met name voormalige Joegoslaven. In 1990 kostte het de gemeen te Oegstgeest grote moeite om het fonds uit Heerlen zo ver te krijgen dat het één woning ter beschikking stelde. Het ge meentebestuur had belangstel ling voor een vrijgekomen huis aan de M.H. Tromplaan, maar stuitte op verzet van het ABP. Het fonds wilde alleen verhuren aan individuele huurders met hogere inkomens. Het conflict mondde uit in een fel en lang durig gevecht. Pas na aanpas sing van de woonruimteveror dening en dreigementen dat de gemeente de woning zou vorde ren, ging de verhuurder over stag. Woordvoerder M. Vleugels van het ABP zegt nu over die af faire: „Het ABP is een belegger en heeft in beginsel geen sociale taak. Wij wilden voorkomen dat de huizen in waarde zouden da len als er asielzoekers in kwa men. Maar inmiddels is er van alles gebeurd in de wereld en wij kunnen daar niet aan voor bijgaan." Naar aanleiding van de ge beurtenissen in Oegstgeest is het ABP in februari 1991 begon nen met een proef in vijftien ge meenten, waaronder Oegst geest. Centraal stond de vraag of de asielzoekers geen klachten veroorzaakten en of de omwo nenden de vluchtelingen zou den accepteren. Na anderhalf jaar onderzoek is gebleken dat dat het geval is; de ervaringen zijn zelfs zeer positief. Aanvankelijk zou het ABP de proef pas in januari 1993 eva lueren, waarna het bestuur zou besluiten of het fonds meer hui zen aan asielzoekers zou verhu ren. Maar nu het conflict in het voormalig Joegoslavië tot zulke enorme vluchtelingenstromen heeft geleid en de proef zo gun stig uitvalt, wil het ABP volgens woordvoerder Vleugels 'de za ken snel bij de kop pakken'. De kwestie is nu hoog op de agen da gezet en Vleugels verwacht over enkele weken een beslis sing van het ABP-bestuur. WASSENAAR Bewoners van de ouderenwo ningen aan de Dr. Weederlaan in Wassenaar, beter bekend als de Oosthof, hoeven bin nenkort geen trappen meer te lopen. Wethouder van volks huisvesting V. Wensveen heeft vanmorgen om half elf de eer ste paal voor een lift geheid. Daarmee wordt voor het eerst in Wassenaar een lift aan een bestaand gebouw toegevoegd. Opdrachtgever en eigenares de Wassenaarsche Bouwver- eeniging hoopt de ouderen hiermee meer comfort te bie den. Alle inwoners van de Oosthof stelden zich solidair op ook zij die op de begane grond wonen en betalen mee aan de kosten. Ook de ouderen op de begane grond gaan 15,90 gulden meer huur betalen per maand. Dit extra geld moet een gedeelte van de 156.000 gulden bouwkosten vergoeden. Het rijk heeft 90.000 gulden bijgedragen. De nieuwe lift komt aan de ach terkant in de tuin. OEGSTGEEST A STRIP V De gescheiden inzameling van afval bij de hoogbouw in Oegst geest wordt mogelijk in het voorjaar van 1993 ingevoerd. De beheerders en eigenaren van de flats hebben tot die tijd de gele genheid de noodzakelijke maat regelen te treffen. De gemeente voert pas ge sprekken met deze groep over de nieuwe manier van inzame len, als de provincie de afval- stoffenverordening heeft goed gekeurd. Als die verordening van kracht is, is de medewer king aan de nieuwe inzamelme- thode niet langer vrijblijvend. Huiseigenaren kunnen vanaf dat moment worden verplicht aan de gescheiden afvalinzame ling mee te werken. Bij de flats worden de contai ner-verzamelplaatsen uitge breid, zodat daar behalve voor de gewone containers ook ruimte is voor één of twee brui ne 240 liter-containers voor het gft-afval. Verder krijgen de flat bewoners een keukenemmer van 10 of 18 liter om het orga nisch afval apart te bewaren. De aanpassing van de verza melplaats en de aanschaf van de containers en emmers gaat 200.000 gulden kosten. Deze kosten worden doorberekend in de reinigingsrechten. Daarmee is nog niet gezegd dat de flatbe woners meer gaan betalen. De afdeling financiën van de ge meente Oegstgeest berekent of het huidige tarief kostendek kend is of dat aanpassing van het tarief noodzakelijk is. De gesprekken met de flatei genaren en -beheerders hebben naar verwachting in september plaats. Hierna worden de gede tailleerde plannen uitgewerkt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12