Leiden Regio Kunstcentrum naar voormalig museum Kijken, voelen en knijpen op Vebo 'Nog jaren kamernood studenten' Inventaris Kerngroep onder de hamer Lakenhal behoudt glazen overkapping WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 REDACT!fc JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) W1M WEGAAAN 071 -161417 Raadslid Boot na 10 jaar weg leiden» wim koevoet Het PvdA-raadslid Anneke Boot stopt na 10 jaar met haar politieke werkzaamhe den. Boot, die de afgelopen jaren twee maal werd ge noemd als wethouder en tot de politieke top van haar partij werd gerekend, stopt er mee omdat het raadswerk niet is te combineren met haar dagelijkse werk. Officieel is ze nog niet ge vraagd, maar het ligt in de lijn der verwachtingen dat Marjan Walraven (27) per 15 september het PvdA-raadslid Anneke Boot opvolgt. Walra ven wijst er op dat op de kieslijst 15 mensen boven haar staan. ,,in principe gaan die allemaal voor. Maar ze zullen alle 15 weigeren. Of omdat ze al in de raad zitten of omdat ze er juist net uit zijn gegaan. Ik zal niet weige- Walraven wordt niet het jongste raadslid. H. Kruyt (CDA) blijft met zijn 23 jaar de benjamin van het ge meentebestuur. Door een steeds grotere toeloop van buitenlandse studenten (enkele honderden) en een la ger aanbod van kamers zal de woningnood onder Leidse stu denten nog vele jaren blijven bestaan. Dat veronderstelt A. Hübben, directeur van de stich ting Leidse Studentenhuisves ting. Doordat er minder jonge ren zijn, worden er ook minder studenten verwacht. Maar de kamernood zal desondanks nog tot ver in de volgende eeuw voortduren. Bovendien schrijft de stich ting tegenwoordig ook MBO en HBO-leerlingen in. Hübben wijst er op dat het aantal stu denten niet zo sterk is afgeno men als enkele jaren geleden werd verwacht. „Bovendien moet met name bij duurdere kamers er tegenwoordig wor den geconcurreerd met 30- plussers en ouderen. En het aanbod neemt af. De laatste tien jaar is er een tendens zicht baar dat particulieren steeds minder genegen zijn kamers te verhuren. De hospita die in haar woning twee of drie ka mers aan studenten verhuurt, zie je bijna niet meer. Het blijft koffiedik kijken, maar uiteinde lijk zal de wachtlijst wel dalen", aldus Hübben. Geen nieuwbouw bij De Waag Voor het Centrum Beeldende Kunst (CBK) wordt geen nieuwbouw gepleegd tegenover de zijgevel van De Waag aan de Mandenmakerssteeg. B en W geven het CBK bij nader inzien liever een plek in het pand van het Rijksmu seum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht. De nieuwbouw vervalt vanwege de Sleutelhof, het nieuwe over dekte winkelgebied dat is ge pland tussen Aalmarkt, Bree- straat, Vrouwensteeg en Man denmakerssteeg. De plannen makers willen het gedeelte dat voor het CBK leek voorbestemd voor een passage gebruiken. Volgens wethouder H. Koek (PvdA/cultuur) is het geen ramp dat het CBK nu niet met het Waaggebouw kan worden ge combineerd. Aan nieuwbouw zouden volgens Koek ook veel nadelen zitten, zoals de beperk te ruimte en onvoldoende mo gelijkheden om later uit te brei den. Bovendien is Koek bang dat als er vertragingen optreden bij het Sleutelhofproject, 'haar' CBK ook wordt opgehouden. De wethouder benadrukt dat de beeldende kunst-functie van De Waag gewoon in tact blijft. Ruimteproblemen zullen zich in het zeer grote Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, dat sinds kort gemeentelijk ei gendom is, zeker niet voordoen, voorspelt ze. Het museum is al enige tijd voor publiek gesloten en gaat vermoedelijk begin 1996 op in het nieuwe Nationaal Na tuurhistorisch Museum naast het Pesthuis aan de Plesman- laan. Tot die tijd blijven de col lecties in het pand en worden er ook spullen opgeslagen van op geheven faculteiten geologie in Utrecht en Amsterdam. Toch zijn er nu al ruimten beschik baar. Het gaat voorlopig om de filmzaal en het aangrenzende woonhuis, dat nu nog in ge bruik is bij geologen van het museum. Na 1996 is het hele pand beschikbaar voor het CBK. B en W willen na voltooiing van het centrum de Kunstuit leen opheffen. Met Leiderdorp en Warmond wordt dan over legd over opheffing van de ge meenschappelijke regeling kunstuitleen. Oegstgeest stapte al eerder uit dit samenwerkings verband. Dat De Waag en de Kunstuit leen nu niet worden gecombi neerd in een CBK vlakbij een winkelgebied, stelt Frits Bruins allerminst teleur. De coördina tor van De Waag geeft toe dat het CBK nu geïsoleerd komt te liggen, maar ziet de voordelen ervan. Hij noemt behalve de ve le ruimten ook de 'prachtige tuin' waarin tentoonstellingen in de open lucht kunnen wor den gehouden. Bouw Zijloever niet stopgezet De bouw van 51 ouderenwo ningen, onderdeel van het pro ject Zijloever mag doorgaan. De Raad van State besloot deze week niet in te gaan op het ver zoek van Wijkcomité de Kooi om het optrekken van de drie gebouwen stop te zetten. Het wijkcomité voerde bij de Raad van State in Den Haag twee redenen aan waarom het bouwen van het nieuwe com plex voorlopig niet mocht door gaan. Het uitzicht vanuit de huizen van omwonenden zou worden beperkt, waardoor het woongenot wordt aangetast. Bovendien zou de hoeveelheid groen in de buurt verminderen. De Raad van State vindt ook dat het woongenot voor de hui dige bewoners afneemt maar vindt dat niet zo zwaarwegend dat het hele bouwplan op de helling moet. Ook de afname van het aantal vierkante meters groenvoorziening per bewoner, wordt niet als onoverkomelijk gezien. Tweede grote computerveiling dit jaar LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Ruim een half jaar nadat de resten van de failliete Infotheek bij opbod werden verkocht, gaan opnieuw de spullen van een Leids computerbedrijf on der de hamer: op vrijdag 11 september wordt in het Holi day Inn hotel de inventaris ge veild van de failliet verklaarde Kerngroep. De aangeboden ar loopt uiteen van pc's tot brandblussers en van een partij niettangen tot een telefooncen trale. Directeur Dieker van het Amsterdamse veilinghuis Troostwijk besloot gistermid dag dat het dan toch maar alle maal in één dag moet lukken. Meer dan een maand zijn me dewerkers van het veilinghuis beziggeweest de boedel van de Kerngroep te inventariseren. De lijst werd langer en langer. „Uiteindelijk kwamen we op 3188 kavels, de laatste zijn net bijgeschreven. Dat moet net lukken in één dag, mits we 's morgens op tijd Beginnen en tot de avond doorgaan." Koffiezetters De aan de Kanaalweg gevestig de Kerngroep werd vorige maand failliet verklaard. Als zo veel softwarehuizen maakte het bedrijf in de tweede helft i de jaren tachtig een storm achtige groei door. Het aantal personeelsleden steeg in een paar jaar tijd tot ongeveer 150, de omzet ging omhoog naar 70 miljoen gulden. In 1991 werd voor de eerste keer verlies geleden, omdat de markt voor apparatuur instort te. Vervolgens bleken door 'Kern' eerder overgenomen be en gebruikte pc's en de 100 printers, scanners, notebooks en software 'in alle soorten t maten'. Daarnaast wordt aller hande kantoorinventaris ge veild, van meubilair en faxap- r tot wandversiering e Na het pand van de Infotheek aan de Einsteinweg, komt nu ook het mo derne gebouw van de Kern-groep in het Kanaalpark leeg te staan. FOTO HIELCO KUIPER* drijven onverwacht grote ver- het bedrijf in juli de das om. liezen te lijden. Deze 'lijken in Grote belangstelling ver- de kast', zoals de interim- wachten de veilingmeesters manager het uitdrukte, deden voor de ongeveer 500 Toen Troostwijk een halfjaar geleden de boedel van de Info theek veilde, raakte half Leiden verstopt met geparkeerde au to's van belangstellenden. Di recteur Dieker verwacht deze keer niet zo n hoge opkomst: „Bij de Infotheek hadden we 10.000 kijkers. Omdat momen teel flink de klad zit in de com- putermarkt, verwacht ik deze keer maximaal de helft van aantal." Over de te verwachten op brengst wil Dieker geen spraken doen. „Maar hou het maar op enkele miljoenen." Infotheek-veiling bracht eerder dit jaar 5,5 miljoen gulden op, maar toen ging het om bijna 10.000 kavels, waaronder ruim 1000 computers. Het gebouw van de Kern groep aan de Kanaalweg is niet inbegrepen bij de door Dieker verwachte miljoenen. Dit in de jaren 1988-1989 gebouwde pand is eigendom van een be legger. Het veilinghuis houdt er op woensdag 9 en op donder dag 10 september kijkdagen. Dieker: „Voor 1 oktober leveren wij het pand netjes leeg op." De veiling is op vrijdag 11 sep tember, van 8.30 uur 's och tends tot 20.00 uur 's avonds in Holiday Inn. De kijkdagen zijn woensdag 9 september van 9.00 tot 16.00 uur en don derdag 10 september van 9.00 tot 21.00 uur, in het kantoor van Kern aan de Kanaalweg. Meerderheid nodig voor referendum leipen» Voor het houden van een referendum is een raadsmeer- derheid nodig. Voor die bepaling in de verordening stemden gis teravond twintig raadsleden. Zestien raadsleden menen dat een derde deel genoeg is. De fracties waren niet alleen onderling, maar ook intern zeer verdeeld over deze kwestie. Het PvdA- raadslid Ron Hiilebrand stemde uiteindelijk als enige tegen de heie verordening. Niet omdat hij tegen referenda is, maar omdat hij onoverkomelijke bezwaren heeft tegen de regel dat voor een referendum een meerderheid nodig is. „Dit druist regelrecht in tegen de gedachte achter bestuurlijke vernieuwing." Mannen roven in binnenstad leipen» Twee vrouwen zijn gisteravond op de Kaasmarkt beroofd van cheques, een paar tientjes en een bankpas. Ze stonden om streeks elf uur te praten bij de auto van een van hen, toen twee jonge mannen om geld vroegen. Het tweetal was ongeveer 20 jaar oud en hield een op een pistool gelijkend voorwerp in de hand. De gestolen spullen waren van een 35-jarige Voorburgse. De andere vrouw, een 47-jarige Leidse, zei dat ze geen geld bij zich had. Na die mededeling nam het duo de benen richting Koppenhinksteeg en Hooglandse Kerkgracht. Later op de avond, omstreeks één uur, deed zich een soortgelijke beroving voor op bet Rapenburg. Twee Leidenaars van 20 en 21 jaar raakten hun portemonnee kwijt aan twee vermoedelijk gewapende mannen van ongeveer 20 jaar oud. Veel huurders willen uitspraak rechter over 'riooldaalder' Onder de huurders van de Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) is veel animo om de rechter te vragen de heffing van de zogeheten riooldaalder (1,50 gulden per maand) ongeldig te verklaren. Dat bleek gisteravond op een bijeenkomst in het Vijf- hovenhuis. Er worden tien vrij willigers gezocht 'voor een proefproces. Het gaat de huurders niet zo zeer om de daalder, maar meer om het principe dat zonder overleg wordt gemanipuleerd met de servicekosten. Velen hebben al bezwaar aangetekend tegen de maatregel of houden de 1,50 in op de huur die ze maandelijks overmaken. De WBL legt de bezwaren voor aan de huurcommissie die er over enige tijd een uitspraak over doet. De bewonerscommissies hebben echter geen zin daar op te wachten. Ze willen de maat regel bij de rechter aanvechten om ook in de toekomst ver schoond te blijven van dergelij ke acties van de WBL. „Want we denken dat het hier niet bij blijft," aldus enkele aanwezigen gisteravond. De bewoners zetten ook hun vraagtekens bij de hoogte van het bedrag. Een daalder maal 9000 huurders maakt een be drag van 13,5 mille dat maande lijks in de WBL-kas stroomt. „Gebeuren er soms ook andere dingen met dat geld," vroeg een argwanende huurder. F. van Woudenberg, hoofd bewoners zaken van de WBL verzekerde dat dit niet het geval is. „We hebben een contract met een ontstoppingsfirma waar het geld naartoe gaat." Het binnenplein van museum De Lakenhal behoudt zijn gla zen dak. Een meerderheid van de Leidse gemeenteraad lijkt er namelijk van overtuigd dat de overkapping een aanwinst is voor het museum aan de Oude Singel. De kap blijft waarschijn lijk zitten tot een extra vleugel aan De Lakenhal is gebouwd. Wanneer het zo ver is, is niet bekend. Voorlopig heeft de ge meente geen geld voor uitbrei ding van het stedelijk museum. Door de overkapping wordt het museum als het ware een stukje groter. Bovendien wor den wachtende bezoekers niet nat als het regent. De kap kostte een ton en werd vorig najaar aangebracht door een kassen- bouwer. Die zou het dak in ok tober van dit jaar weer wegha- lep. In de gemeenteraad werd na drukkelijk afgesproken dat het binnenplein slechts tijdelijk zou worden voorzien van een dak. Op die voorwaarde stemde de PvdA-ffactie vorig jaar aarze lend in met het project. PvdA- wethouder H. Koek liet gister avond tijdens de gemeente raadsvergadering echter door schemeren dat haar fractiege noten wat enthousiaster zijn ge worden over het glazen gevaar te boven het plein. Groen Links en CDA hadden vorig jaar al geen problemen met de over kapping zodat die waarschijn lijk kan blijven zitten. De tegenstanders die de kap te lelijk en te duur vonden, delf den een jaar geleden het onder spit en de groep voorstanders is sinds die tijd alleen maar ge groeid. De Vereniging van Vrienden van de Lakenhal is er blij mee. Ook de werkgroep die de toegankelijkheid van ge meentelijke gebouwen voor ge handicapten in de gaten houdt, stuurde een enthousiaste brief naar de gemeente. Binnenkort neemt de ge meenteraad een definitief be sluit over het dak. Informatie- en inspraak bijeenkomst korfbalterrein Brahmslaan/Apollolaan Vanavond, woensdag 26 augustus, wordt een informatieavond gehouden over de stedebouwkundige uitgangspunten voor de toekomstige bebouwing van het korfbalterrein aan de Brahmslaan/ Apollolaan. In de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wijken' (waartoe de gemeenteraad zomer 1988 besloot) wordt deze locatie voor woningbouw aangegeven. De omwonenden en andere belanghebben den hebben inmiddels een uitnodigings brief met toelichting ontvangen. Andere belangstellenden zijn eveneens van harte welkom. De bijeenkomst wordt gehouden in de recreatiezaal van het bejaardencentrum 'Van der WilligenhofApollolaan 264 en begint om 20.00 uur. Voor meer informatie kunt u contact zoeken met R. Braamskamp (directie Ruimtelijke Ordening en Stadsbeheer, tel.: 25 44 92) of R.J. Velanuyzen van Zanten (directie Volkshuisvesting, tel.: 25 44 24). De Groenoordhallen zijn zater dag weer een Mekka voor knij pers, kijkers en voelers. Tiental len keurmeesters beoordelen het vee tijdens de 56ste Vebo- tentoonstelling op kwaliteit. Óok leuk voor de stadsmens, want zo ingewikkeld als het lijkt is het niet. „Eigenlijk kijken we op dezelfde manier naar die koeien als naar een mooi meis je. Staat ze mooi op de benen en is alles in balans", aldus voorzitter M. Veldman van de Vebo. De Vebo verandert niet veel, al wil de organisatie elk jaar doen geloven dat er weer meer bijzondere attracties zijn. Maar eigenlijk hoeft er ook niet veel te worden gewijzigd aan de al jaren succesvolle formule. Stadsmensen komen nu een maal graag even naar de bees ten kijken die ze normaal ge sproken alleen maar in verre weilanden langs de snelweg zien. En de boeren komen ook met plezier naar de tentoonstel ling. Voor hen is het belangrijk dat hun dieren in de prijzen val len. Dat brengt weer hogere winsten op bij de fok. En zo zal ook de 56ste editie van de agrarische show wel weer een succes worden. De or ganisatie rekent zaterdag op zo'n 5000 bezoekers. Er zijn presentaties en keuringen van fokvee (waaronder de verkie zing van de koe met de beste ui er), vetvee, geiten en shetland- pony's. Het publiek kan mee doen aan verschillende wed strijden. Zo is er een veerassen- wedstrijd, waarbij het de bedoe ling is om de verschillende ras sen van runderen te raden. Ver der is er een competitie waarin tal van vragen over geiten moe ten worden beantwoord. Ten slotte kunnen de aanwezigen een gooi doen naar het gewicht van een superkoe en een geit. In alle categorieën zijn kleine prij zen te winnen. Naast dieren zijn er oude am bachten te bewonderen. Voor alles wat met kaas te maken heeft, is een speciale zuivelhoek ingericht. Hier wordt Leidse en Goudse kaas gemaakt en ten toongesteld. Voorts is hier het resultaat te zien van de kaas keuring die een dag eerder al is gehouden. Ook de plattelands vrouwen en -jongeren presente ren zich op de Vebo, en buiten de hal is een expositie van oude traktoren. Deze trekkers zullen bij goed weer rondjes rijden rond de hal. De tentoonstelling begint in alle vroegte (ongeveer 5.00 uur) en duurt tot ongeveer twee uur 's middags. Naast gelten, pony's, dikbillen en ander vee worden op de 56ste Vebo 5000 bezoekers verwacht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11