De nauwelijks te ontwarren knoop Joegoslavië Conferentie DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 8 Bosnië Waarom vermoorden zij elkaar, hoe is het conflict begonnen en hoe zal het eindigen? 'Etnische zuivering' in de praktijk. Bosnische moslims worden met geweld gedwongen huis en Elke dag vinden tientallen mensen de dood bij de belegering van de Bosnische hoofdstad Saraje- Tranen van vreugde biggelen over de wangen van deze vrouw uit Gorazde bij het zien van het haard te verlaten. foto reuter zoran sinku vo. Op de begraafplaatsen is nog nauwelijks plaats voor nieuwe graven. foto afp VN-hulpkonvooi, dat de belegerde stad vorige week bereikte. foto arcorinne dufka De Balkan-oorlog trekt dag in dag uit over onze televi sieschermen, de radio braakt het ene na het andere be richt uit en de kranten stoppen ook al maanden heel veel voormalig Joegoslavië in hun kolommen. Bij die overvloed verdwijnen de antwoorden op een aantal kernvragen over het conflict wel eens achter de hori zon. Op deze pagina een deel van die vragen op een rij tje plus de antwoorden die de Britse krant The Inde pendent heeft verzameld. Waarin verschillen de bevolkingsgroepen van elkaar? Het zijn allemaal Slaven, afstammelingen van de mensen van Aziatische afkomst die zich in de zevende eeuw in het gebied heb ben gevestigd. Maar sindsdien hebben de diverse bevolkingsgroepen sterk verschil lende ontwikkelingen doorgemaakt. De Serviërs, meest orthodoxe christenen, zijn een oorlogvoerend volk dat. voor het aan het eind van de Middeleeuwen onder Ottomaans-Turks bestuur kwam, zelf een groot Balkan-rijk bestuurde. Begin 19de eeuw kwamen de Serviërs met succes tegen de Turken in opstand. Het resultaat was het onafhankelijke koninkrijk Servië. Oorlogen bevrijding zijn blijvend verbonden met het beeld dat de Serviërs van zichzelf hebben. De Kroaten, woonachtig in het noorden en het westen, kwamen onder westerse in vloed en werden rooms-katholiek. De meesten van hen kwamen onder bestuur van het Oostenrijks-Hongaarse rijk van de Habsburgers. Eeuwenlang werden Serviërs en Kroaten ge scheiden door een militaire grens die meer was dan een gewone landsgrens het was de linie tussen Oost en West. De twee natio naliteiten hebben dezelfde taal, het Servo- Kroatisch, maar hun dialecten zijn verschil lend. Het belangrijkste verschil tussen Ser visch en Kroatisch zit in het schrift de Serviërs maken, net als de Russen, gebruik van het cyrillische schrift, terwijl de Kroaten het Latijnse alfabet gebruiken. De moslims stammen af van de Slaven die in centraal-Joegoslavië woonden en die in de Middeleeuwen de leer van Bogomiel aanhingen. Bogomiel was een dorpspriester uit Bulgarije. De bogomielen leerden de on- derdanighied van deze wereld aan de dui vel. Zij zetten zich af tegen de pracht en praal van het Byzantijnse rijk, waarom ze werden vervolgd. Ze verwelkomden in de 15de eeuw de Turkse verovering als een be vrijding en bekeerden zich tot de islam. Waarom haten Serviërs en Kroaten elkaar zo? De Tweede Wereldoorlog heeft daar veel mee te maken. Serviërs en Kroaten verden ken elkaar traditioneel van de wens bij de één om de ander te overheersen. Andere, grotere machten die zich met de Balkan be moeiden, hebben dat vuurtje vaak opge pookt. Tussen de twee wereldoorlogen, toen Joegoslavië een verenigd koninkrijk was, kregen de Kroaten een afkeer van wat ze als Servisch bestuur beschouwden de koning was Servisch, de legerleiding ook, en de hoofdstad was het Servische Belgrado. Toen de Duitsers in 1941 het land verover den, namen veel Kroaten wraak. Er werd een fascistische marionettenstaat Kroatië gesticht die ook Bosnië omvatte, en de wre de onderdrukking, zelfs uitroeiing van de Serviërs begon. Een gruwelijke burgeroor log volgde, waarbij de Duitsers soms alleen maar toekeken. Meer dan een miljoen Joe- goslaven kwamen daarbij om. Hoe wist Tito de vrede te bewaren? Tito, zoon van een Kroatische vader en een Sloveense moeder, was een bron van erger nis voor zowel Serviërs als Kroaten. Hij pro beerde de invloed van beide in te tomen door de andere nationaliteiten Macedo- niërs, Slovenen en, in mindere mate, de moslims meer status te geven. Hij brus- keerde de Serviërs door twee provincies in Servië, Vojvodina en Kosovo, autonomie te verlenen. De Kroaten dachten bij Tito voor al aan diens partizanen, die in de oorlog rooms-katholieken vervolgden. Ondanks deze spanningen werd de Balkan- staat bijeen gehouden door het harde com munistische systeem. Alle niet-officiële ui tingen van nationalisme waren verboden. Nadat Tito in 1948 met Stalin had gebro ken, vonden de Joegoslaven het bovendien veiliger om bij elkaar te blijven voor het geval de Sovjetunie zou proberen het land tot de or de te roepen. Waarom is de Bosnische structuur zo ingewikkeld? Servië is voornamelijk Servisch en Kroatië voornamelijk Kroatisch. Bosnië-Hercegovina is echter een etnische puzzel. De aanwezigheid van moslims maakt die nog ingewikkelder. Bosnië is het noordelijke deel, genoemd naar een rivier die ooit Bosanius heette. De naam Hercegovina stamt van het Duitse woord Herzog (hertog). De twee gebieden stonden eeu wenlang onder Ottomaans be stuur, totdat rebellen in de jaren zeventig van de 19de eeuw Oos tenrijk-Hongarije de kans gaven de zaak over te nemen. De geschiedenis van Bosnië en Hercegovina is dus, net als haar bevolkingsopbouw, een grotere warboel dan die van haar bu ren. Daardoor hebben de bewo ners geen sterk ontwikkelde ge meenschappelijke identiteit. De Serviërs bleven zich met Servië identificeren en de Kroaten met Kroatië, terwijl de moslims zo wel de Serviërs als de Kroaten vreesden. Bosnië is dus bepaald geen op zichzelf staande natie. Na de Tweede Wereldoorlog maakte Tito van Bosnië een republiek gelijkwaardig aan Servië en Kroatië. De bevolking probeerde zich te verenigen. Tot de huidige gevechten uitbraken, vormden islamieten 44 procent van de bevolking, Serviërs 32 procent en Kroaten 17 procent. Wat voor soort regering heeft Bosnië? Een democratisch gekozen, niet-commu- nistische regering, die nu nog maar heel weinig grondgebied controleert. Na de ver kiezingen van november 1990 werd een is- lamitisch-Servisch-Kroatische regering ge vormd onder een islamitische president, Alija Izetbegovic. Vorig jaar, toen Slovenië, Kroatië en Macedonië zich onafhankelijk verklaarden en er serieuze gevechten uit braken in Kroatië, probeerde Izetbegovic zijn coalitie bijeen te houden en te voorko men dat Bosnië erbij betrokken raakte. Toen echter de spanningen opliepen, stap ten de Serviërs uit zijn regering. Hoe is de oorlog begonnen? Terwijl vorig jaar Serviërs en Kroaten voch ten in Kroatië en de Joegoslavische federa tie uiteen viel, ontwikkelden de leiders van de drie belangrijkste gemeenschappen in Bosnië uiteenlopende meningen over het soort onafhankelijkheid dat ze wilden. De Serviërs, bang voor een isIamitisch-Kroati- sche overheersing, wilden een band met Servië. De anderen vreesden dat ze dan zouden worden opgeslokt in een 'Groot- Servië'. Elk van de drie groepen bewapende zich tot de tanden. De Serviërs hadden het voordeel hadden dat de garnizoenen van het Joegoslavische leger door Serviërs wer den geleid. Afgelopen maart werd.er een re ferendum gehouden over Bosnische onaf hankelijkheid. De Serviërs boycotten de volksraadpleging, terwijl de islamieten en Kroaten (samen 65 procent) vóór stemden. Onmiddellijk daarna braken de gevechten Pas toen beelden uit de interneringskampen de wereld bereikten werd de roep o de buurt van Prijedor. Hoe liggen de machtsverhoudingen? Wie wint de oorlog in Bosnië-Hercegovina Wat gebeurt er met de vluchtelingen? in moeilijkheden brengt, kun nen Servië, Griekenland en Bul garije in de verleiding komen in te grijpen. Daarmee zouden Servië en Griekenland aan de één kant komen te staan en Bulgarije, Macedonië en Turkije (van oudsher anti-Grieks) aan de andere. Dat mag allemaal wat vergezocht klinken, maar dat gold nog niet zo lang gele den ook voor een totale oorlog in Bosnië. Is internationale interventie afdoende Dat zou een zeer grote strijd macht vergen. Schattingen van het aantal troepen dat nodig zou zijn om de rust te herstellen in heel Bosnië en het reguliere Servische.leger daar weg te hou den, variëren. Een voorzichtige schatting komt uit op 200.000 tot 300.000 troepen, zelfs wan neer rekening wordt gehouden met de grote technologische su perioriteit die een internationa le strijdmacht zou hebben en met de slechte staat waarin de voormalige Joegoslavische luchtmacht verkeert. In een oorlog op grote schaal zou de westerse strijdmacht waar schijnlijk zeer snel de overhand hebben in het luchtruim. Is er iets anders dat gedaan kan worden? Zo'n 60 a 70.000 Bosnische Serviërs zijn on der de wapenen. Ze hebben ongeveer 500 stuks artillerie en zware mortieren en tot 300 tanks in Bosnië. De meesten van hen behoorden tot een plaatselijke strijdmacht, Teritorijalna Odbrana, die in heel commu nistisch Joegoslavië in kleine groepjes was georganiseerd. Ze kregen steun van het fe derale leger, dat genoeg en goed wapentuig heeft. De wapenindustrie van het voormali ge Joegoslavië was altijd gevestigd in Servië of in door Serviërs gedomineerde delen van Bosnië. Wapenproduktie is voor de Serviërs dus geen probleem. De Bosnische moslims en Kroaten hebben samen zo'n 100.000 militairen, meer dus dan de Serviërs. Maar zij zijn minder goed bewapend, en hebben vooral minder zware wapens. Ze zijn voor wapens afhankelijk De Serviërs winnen, vooral ten koste van de moslims. Hoewel het strijdtoneel erg chao tisch is, kan toch wel worden vastgesteld dat de Serviërs meer dan tweederde van Bosnië in handen hebben en de hoofdstad Sarajevo geheel hebben geïsoleerd. Twee andere steden, Gorazde en Bihat, worden ook belegerd. Intussen hebben de Kroaten de kans gegrepen om in het westen van Hercegovina een autonoom Kroatisch ge bied af te bakenen, Herceg-Bosna. Wat betekent nu eigenlijk 'etnische zuivering'? Etnische zuivering werkt als volgt: Serviërs nemen een voornamelijk door moslims be het buitenland en vooral zij hebben dus woond gebied over. Ze gaan de huizen i de Verenig- Heeft de EG-diplomatie de dingen erger gemaakt? De Gemeenschap begreep voor de oorlog niet dat Joegoslavië uiteen zou vallen, en dat het cruciaal was hoe de mensenrechten konden worden gegarandeerd voor de etni sche minderheden in de nieuwe staten. In plaats daarvan waarschuwde de EG Slove nië en Kroatië tegen afscheiding. Daarmee kreeg het door Serviërs geleide federale le ger een excuus om beide aan te vallen. De EG probeerde dat weer goed te maken door een commissie te laten adviseren wel ke Joegoslavische republieken erkenning verdienen als onafhankelijke staten. De deskundigen zeiden dat Kroatië geen deug delijke garanties gaf voor de rechten van de Servische minderheid en dat Kroatië dus niet moest worden erkend. De EG deed dat toch. En toen de deskundigen adviseerden Macedonië wel te erkennen, dwong Grie kenland de andere elf lidstaten ertoe om dit juist niet te doen. Tussen de 1.5 en 2 miljoen mensen zijn in Joegoslavië van huis en haard verdreven. Velen zijn in hun eigen republiek gebleven, zwervend in gebieden die zij als veilig be schouwen. Voor sommigen zijn er kampen, voedsel en andere hulp. Anderen hebben familieleden die hen helpen. Nog meer zijn de grenzen over gevlucht. Kroatië alleen herbergt 600.000 vluchtelingen. Die kunnen niet allemaal worden gevoed en onderdak worden gebracht. De republiek is gewoon weg overweldigd. Het vooruitzicht voor deze mensen is af schuwelijk. Met de winter op komst win ters in de Balkan kunnen uitzonderlijk streng zijn zal de kou een serieus pro bleem zijn. Gekoppeld aan het verwachte voedseltekort zal de winter veel levens ei- Zullen de gevechten zich verspreiden naar andere landen? Dat zou zeker kunnen. Serviës succes op het slagveld maakt het land, ondanks de di plomatieke isolatie en benarde economi sche situatie, tot een overheersende macht in het gebied. Dat verhoogt de spanningen in het zuidelijke gebied Kosovo, waar voor namelijk etnische Albanezen wonen, die onafhankelijkheid willen en in Macedonië, dat zich onafhankelijk heeft verklaard maar internationaal niet is erkend. De positie van Macedonië is met name kwetsbaar omdat Servië een stilzwijgende afspraak heeft met Griekenland om het land zwak te houden. Griekenland heeft een diep wantrouwen tegen Macedonië, dat bo ze plannen zou hebben op haar grondge bied. Andere landen kunnen daarin meege trokken worden als, bij voorbeeld, de Alba- niërs van Kosovo in opstand zouden komen en de Serviërs de opstand zouden neer slaan. Dat zou ertoe kunnen leiden dat Al banië en de Albanese minderheid in Mace- zijn geen aanwijzingen donië de Kosovanen te hulp schieten. Ook als een blijvende westerse weigering om Macedonië te erkennen dat land verder langs en eisen van ieder gezin dat eed van trouw tekenen en wapens inleve ren. Bij een weigering worden de mannen verzameld en in gevangenkampen gezet, waar zij worden gedwongen met een hand tekening hun bezittingen weg te geven en te beloven dat zij nooit meer terug zullen keren. Dan worden zij gedeporteerd naar Kroatië of vluchten zij gewoon naar het bui tenland. Vrouwen en kinderen vertrekken in het al gemeen afzonderlijk, onder pesterijen. Wanneer zij de eed ondertekenen, worden zij toch geterroriseerd hun huizen wor den gebombardeerd en in brand gestoken, zij worden van hun baan beroofd. Vaak la ten de Serviërs de moslims een papier on dertekenen waarin staat dat zij in Duitsland of Oostenrijk of zo willen wonen. Dan ne men de Serviërs contact op met de mensen van de Verenigde Naties en zeggen: wij hebben hier islamieten die naar het buiten land willen, bereid jullie voor op hun komst. Op deze manier zijn hele gebieden gezuiverd. De Serviërs zeggen dat de ICroaten en moslims met hun mensen het zelfde doen, voor een dergelijk systematisch of formeel beleid. Een andere mogelijkheid voor militaire in terventie is te proberen een grens of gren zen binnen Bosnië veilig te stellen, waarbij bepaalde voornamelijk moslim-gebieden worden aangemerkt als 'veilig'. Daarvoor zouden waarschijnlijk minder troepen no dig zijn misschien ongeveer 100.000 maar dat ligt politiek gevoelig. Het bevrie zen van feitelijke grenzen binnen Bosnië is ook een manier om ze te erkennen en dat kan betekenen dat de 'etnische zuivering' door de vingers wordt gezien. Nu worden kleinere stappen overwogen. Dat zijn: het veiligstellen van het vliegveld van Sarajevo, het begeleiden van hulpkon vooien naar belegerde steden zoals Sarajevo en het toezicht houden op de inzameling van zware wapens. Daarvoor zouden waar schijnlijk 20.000 tot 25.000 troepen nodig zijn 12.000 om het vliegveld te beveiligen en nog 12.000 voor de andere taken. Is er nog hoop dat Bosnië gered kan worden? Heel weinig. Bosnië is feitelijk al verdeeld tussen Servië en Kroatië. Of dat zo blijft hangt af van of het Westen besluit dat dat onaanvaardbaar is en actie onderneemt om de situatie terug te draaien. Als Bosnië en Hercegovina als onafhankelijke staat op nieuw opgebouwd moet worden, dan is daarbij essentieel dat de etnische rechten worden gerespecteerd en worden vastge legd in een regeringsvorm waarin alle natio naliteiten op centraal, regionaal en plaatse lijk niveau zijn vertegenwoordigd. Het is zeer onwaarschijnlijk dat dit zal ge beuren zolang de huidige leiders aan de macht zijn, met name Radovan Karadzic, de Serviër, en Mate Boban, de Kroaat. Op een lager niveau is een hele nieuwe genera tie ondergedompeld in gruwelen en ver driet. Het zal een hele tijd duren voordat het vertrouwen tussen de gemeenschappen kan worden hersteld. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8