Leidsch Dagblad Flats asielzoekers in brand gestoken Pronk: Begroting defensie ontzien Katwijker rijdt Leidse politiewagen total-loss Uit de vaart V" Europa's laatste kans wat goeds te doen -Ü DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 /WAART 1860 NR. 39938 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Ergernis j Evacuatie 3 De PvdA is boos op het [- De evacuatie van CDA. Dat zou zich niet i I J een miljoen mensen al te zeer inspannen om de in 20 uur tijd is in Zuid koopkracht van de minima Holland een onmogelijke te beschermen. zaak, zo zegt de provincie. Uitmarkt Si De 15de editie van I de Amsterdamse uitmarkt, die vrijdagavond begint, wordt overzichtelij ker dan andere jaren. Forse kritiek op politie Rostock Niet gehinderd door de politie hebben naar schatting 1.000 neo-nazi's en skinheads vannacht enkele flats in het tehuis voor asielzoekers in de stad Rostock in brand gestoken. De politie van de stad heeft forse kritiek gekre gen op het feit dat zij de escalatie van het racistische ge weld niet heeft kunnen voorkomen. Vanochtend leek de rust weer wat weergekeerd. BERLUN HANS HOOGENPUK CORRESPONDENT In het flatgebouw zaten op het moment van de brand nog on geveer 100 Vietnamese asielzoe kers, die in doodsangst naar het dak waren gevlucht Zij werden pas enkele uren na het uitbre ken van de brand ontzet toen honderden politiemannen na harde gevechten het terrein hadden heroverd. Het waren de zwaarste gevechten tot nu toe in de al drie dagen durende slag tussen politie en rechtse extre misten, die nadrukkelijk steun kregen van buurtbewoners. Minister Kupfer van binnen landse zaken van Mecklenburg- Vorpommern, de deelstaat waar Rostock toe behoort, verdedig de het optreden van de politie. Hij zei dat de aanval van de neo-nazi's plaats vond op het moment dat een politie-een- heid van 100 man na 18 uur in zet moest worden afgelost. „De communicatie tussen de poli- tie-eenheden werd afgeluisterd en gestoord. Juist op het mo ment van de aflossing, storm den ze op het gebouw af." Met molotovcocktails staken de relschoppers de woningen aan. De brandweer verscheen pas na anderhalf uur, omdat er geen politiedekking was, zo be vestigde wethouder Magdanz van Rostock vanmorgen. Hij voegde daaraan toe dat de brandweermannen, die met schuimblussers kleinere brand jes te lijf gingen, door jongeren werden bedreigd. „Ze kwamen met honkbalknuppels op hen af Afdeling Lelden 'tegen' Si q De Afdeling Leiden I is fel tegen het plan van de KNVB om het aan tal afdelingen terug te brengen van 20 naar 8. Geen krant ontvangen? DCI 071 ,6I40° DCL. 071 - 161499 Leden van de oproerpolitie in discussie met rechts-extremistische jongeren bij het asielzoekerscentrum in Rostock. Bij de veldslag raakten tien politie-agenten gewond. foto en zeiden: 'Jullie kunnen gaan, deren, ware maar er wordt niet meer ge- begeleiding blust'." Ooggetuigen verklaar- de politie-eenheden naar ande den dat op dat moment geen re plaatsen in de deelstaat ge politieman was te zien. bracht. Vóór de aanvallen van gister- De golf van vreemdelingen avond was het tehuis groten- haat die het voormalige Oost deels ontruimd. Ongeveer 150 duitse Rostock overspoelt, heeft betuigingen van de buurtbewo- asielzoekers, onder wie veel kin- vooral in het westen van Duits middags onder land veel verontwaardiging ge- zwaargewapen- wekt. Politici van alle partijen spraken niet alleen hun af schuw uit over het geweld dat enkele honderden rechts-extre- misten gebruikten, maar ver oordeelden ook de sympathie- Greenpeace: CFK-vervanger net zo slecht DEN HAAG ANP De milieuorganisatie Greenpea ce vindt dat er onmiddellijk een verbod moet komen op de pro- duktie van chemicaliën die de ozonlaag aantasten. Dat verbod moet ook gelden voor fluorkool- waterstoffen (HFK), die door de industrie worden gepromoot als vervanger van de beruchte chloor-fluorkoolwaterstoffen (CFK). HFK's zijn volgens Greenpeace net zo schadelijk. Volgens Greenpeace zijn er voldoende onschadelijke alter natieven voor deze drijfgassen op de markt. Deze drijfgassen tasten niet alleen de ozonlaag aan, maar versterken ook het broeikaseffect. Gealarmeerd door wetenschappelijk onder zoek naar de ozonlaag heeft de Europese Gemeenschap beslo ten het verbod op de produktie van CFK's te vervroegen van 1997 naar 1995. Greenpeace vindt dat onvoldoende, maar minister Alders van milieu zei gisteren dat een nog vroegere datum er niet in zit. WIM WEGMAN Een 43-jarige Katwijker heeft gisteravond in Leiden na een achtervolging een politiewagen vrijwel volledig in puin gereden. De Katwijker kreeg de politie achter zich aan nadat hij in Kat wijk iemand op een kruising had bedreigd en vervolgens een groot aantal stoplichten had ge negeerd. Leidse agenten haalden de man rond kwart over negen op de Doctor Lelylaan in en pro beerden hem duidelijk te ma ken dat hij moest stoppen. De Katwijker gaf echter een ruk aan zijn stuur en duwde de agenten de berm in. De man vervolgde zijn weg, hevig slingerend over beide rijbanen om de agenten het inhalen onmogelijk te ma ken. Op het kruispunt Churchil- llaan/Cornelis Schuytlaan slaagden de politiemannen er toch in om hem voorbij te gaan en tot stoppen te dwingen. Hij stopte inderdaad, bovenop de bumper van de politiewagen. De Katwijker reed terug, ramde de politiewagen nog een keer en hield toen eindelijk stil. Maar daarmee gaf de man zich nog niet gewonnen. Hij sloot zich bliksemsnel op in zijn wagen. De politiemannen sloe gen een van de zijraampjes van zijn auto in in een poging hem alsnog te grijpen, waarop de man plotseling weer gas gaf en er vandoor ging. Daarbij reed hij het openstaande portier van de politiewagen er volledig uit. De agenten zetten opnieuw de achtervolging in, reden de Katwijker op de Haagweg voor de tweede keer klem en pro beerden hem nogmaals te dwingen uit te stappen. De man vond kennelijk dat hij de Leidse politie nog niet voldoende scha de had toegebracht, want hij ramde de politiewagen nog drie keer. Daarna gaf hij zijn verzet op. Wat de man precies heeft be zield, is nog onduidelijk. Vol gens woordvoerder D. Grave- land van de Leidse politie was hij niet onder invloed van alco hol. Overigens was er, ondanks alle schade, geen sprake van een wilde rit. De Katwijker hield zich keurig aan de maximum snelheid van 50 kilometer per uur. De politiewagen is waar schijnlijk total-loss. Vier kazernes direct geschikt voor ontheemden DEN HAAG GPD Van de vijftien kazernes die het ministerie van defensie be schikbaar heeft gesteld voor de opvang van ontheemde Joego- slaven, kunnen er vier direct in gebruik worden genomen. Dat betekent ruim 2.000 extra op- Minister terug van bezoek aan Somalia Het gaat om de kazerne Wes tenberg in Diepenveen, Crailo in Hilversum, de Ripperdaka- zeme in Haarlem en Burmania- kamp in Leeuwarden. De ge schatte capaciteit bedraagt res pectievelijk 500, 800, 700 en 125 bedden. Met de gemeenten heeft het ministerie van WVC afspraken gemaakt voor nader overleg over de opvang. Vorige week meldde staatsse cretaris van defensie Van Voorst tot Voorst tijdens een werkbe zoek aan de kazerne in Laren dat vijftien kazernes werden on derzocht en dat er binnen twee weken duidelijkheid zou zijn over de opvangmogelijkheden daar. Medewerkers van WVC zullen deze week nog bezoeken brengen aan de Koningin Wil- helminakazerne in Ossendrecht en aan het voormalig militair hospitaal in Utrecht met een geschatte capaciteit van 250 bedden elk. Pagina 3: Nederland stelt adoptie vluchtelingenkampen in regio uit. z lifl Miami Plezierboten in de jachthaven van Key Biscayne 'verzamelden' zich op de vaste wal toen de orkaan Andrew over het zuiden van Florida raasde. De orkaan bereikte windstoten van 250 kilometer per uur en trok via de zuidelijke staten naar Mexico. Pagina 5: Andrew trekt spoor van vernieling door Florida. foto rtr Er moet niet verder worden ge sneden in de defensie-uitgaven. Het geld is hard nodig nu op steeds meer plekken in de we reld steeds meer vredestroepen van de Verenigde Naties nodig zijn. Minister Pronk (PvdA, ont wikkelingssamenwerking) zei dat gistermiddag aan het einde van zijn bezoek aan het Oostafrikaanse land Somalia. Honger bedreigt daar honderd duizenden mensenlevens. Pronk verklaarde verder dat de 500 man troepen die de VN hebben toegezegd nu snel naar Somalia moeten vertrekken om te helpen. Alleen dan kan wor den gezorgd dat rivaliserende strijdgroepen ophouden zich meester te maken van aanzien lijke hoeveelheden voedsel die voor de hongerenden worden aangevoerd. Pronk is van me ning dat in totaal enige duizen den VN-manschappen naar So malia moeten. Vandaag brengt de minister over zijn Afrika-reis verslag uit aan de Tweede Ka mer. De bewindsman verklaarde gisteren in Muadisho dat hij be reid is extra geld op zijn begro ting vrij te maken voor hulp aan Somalia. „In een ontwikkelings land als Somalia moet je eerst voor stabiliteit en vrede zorgen, dan noodhulp bieden en vervol gens aan ontwikkeling gaan werken. Zonder het eerste kom je nooit aan het laatste toe", zo zei hij desgevraagd. Pronk beëindigde gisteren een tweedaags bezoek aan So malia. „Het was erg kort, maar als je niet gaat, hoor je alles uit de tweede hand. Ik kan nu iets beter beslissen over de extra hulp voor Somalia en ik wil bin nen de Europese Gemeenschap het bewustzijn vergroten hoe ernstig de zaak in dit land is. Het is een gigantische tragedie. Je ziet overal mensen die nog maar een paar dagen te leven hebben. Ik vergelijk het met de situatie in Bangladesh in de ja ren zeventig, maar Somalia is er erger aan toe." Nederland zal volgens de mi nister in eerste instantie meer geld geven aan de niet-gouver- nementele organisaties (NGO's) als Artsen zonder Grenzen en het Rode Kruis. Bovendien wil hij extra steun voor speciale aanvullende voedingsprogram ma's voor sterk ondervoede kin deren. Vandaag extra bijlage over Joegoslavië-conferende haarlem hans jacobs Het heet de laatste kans te zijn. Aan het geweld in het voormalige Joegoslavië moet een einde komen. De 'etni sche zuiveringen' moeten stoppen, de interneringskam pen sluiten, de integriteit van Bosnië worden bewaard, rechten van minderheden ge respecteerd. De Bosnische en andere vluchtelingen moeten weer naar huis en ook aan de onderdrukking van de Alba nezen in Kosovo moet een halt worden toegeroepen. Nobele uitgangspunten die ten grondslag liggen aan de morgen in Londen beginnen de vredesconferentie voor 'Joegoslavië'. De Britse pre mier Major, als tijdelijk voor zitter van de Europese Ge meenschap, en secretaris-ge neraal Boutros Ghali van de Verenigde Naties krijgen alle strijdende partijen rond de overbevolkte tafel. Niet alleen de zes presiden ten van de voormalige Joego slavische deelrepublieken inclusief Slobodan Milosevic van Servië komen naar de Britse hoofdstad. Ook de ver tegenwoordigers van de Ser viërs in Kroatië (Hadzic), Kroaten in Bosnië (Boban) en Serviërs in Bosnië (Karadzic), alsmede de 'president' van Kosovo (Rugova) zijn uitgeno digd. De federale president en premier van het slechts uit Servië en Montenegro be staande 'Joegoslavië' zijn er ook, maar op 'persoonlijke ti tel'. Alsof dat nog niet genoeg is, zijn ook de twaalf EG-landen vertegenwoordigd, de vijf per manente leden van de Veilig heidsraad, de buurlanden van het voormalige Joegoslavië, plus Turkije, de CVSE, de niet-gebonden landen en de islamitische landen. Het valt dan ook moeilijk te zien hoe met zoveel deelnemers enig resultaat kan worden ge boekt. Buiten Servië en Kroatië gaat niemand akkoord met de opdeling van Bosnië. Maar niemand is bereid met geweld de klok terug te draaien en Servië in het gareel te bren gen. De NAVO praat over 6.000 man troepen die naar Bosnië kunnen ter bescher ming van de VN-hulpkon- vooien. Geluiden over een enorme interventiemacht (100.000 man) worden vanuit Brussel niet meer gehoord. De Bosnische president Izetbegovic eist dat het cen trale gezag, dat nu niet verder reikt dan de regeringsbunker in Sarajevo, wordt hersteld en dat alle vluchtelingen kunnen terugkeren. Een bevriezing van de huidige situatie is voor hem niet aanvaardbaar. Dat zelfde geldt overigens voor zijn Kroatische collega, die ook wil dat de Serviërs in zijn land inbinden. De eisen van Izetbegovic zullen geen gehoor vinden. De moslims mogen blij zijn als de Bosnische grenzen in tact blijven en wordt gespro ken over een verdeling van de macht. Een opdeling in kan tons bijvoorbeeld. Het is echter ook noodzake lijk dat in Londen vooruit wordt gekeken, zodat ver spreiding van het geweld naar Kosovo en Madeconië wordt voorkomen. Het is echter de vraag of vooral de EG zo ver standig zal zijn. Tot nu toe is slechts met onbegrip gerea geerd op de crisis. Het is de laatste kans om wat goeds te doen. Over de Joegoslavië-conferen- tie vandaag een extra katern van vier pagina's. Daarin: Pagina 6: Concentratiekamp Jasenovac, de hei van Dante. Pagina 7: Nederlandse mili tairen over interventie: 'Als er doden vallen gaan we naar huis'. Pagina 8: De nauwelijks te ontwarren knoop. Pagina 9: Interventie hele maal niet meer nodig. HET WOORD IS AAN Hylda Baker Wanneer je stipt bent is er nooit iemand in de buurt om dat te waarderen. VANDAAG Binnenland3 Buitenland5 t/m 9 Cultuur17 Familieberichten4 Programma's11 Regio13,14,15 Sport18,19 VANDAAG OOK DAMESMODE PAGINA 10 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking In het algemeen veel bewolking en af en toe regen. Minimumtempe ratuuromstreeks 15 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 20 gra den Zuidwestenwind, matig kracht 3 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig 6. VROM doet wegwerpbeker in de ban Het is afgelopen met de weg werpbeker bij het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer (VROM). In de nieuwbouw bij het Centraal Station in Den Haag worden de wegwerpbe- kers bij de koffieautomaten ver vangen door porseleinen be kers. Minister Alders van milieu vindt dat servies uit milieu-oog- punt de voorkeur verdient. Vo rige week schreef de bewinds man al aan de Kamer dat het gebruik van wegwerpprodukten niet in overeenstemming is met het streven naar duurzame ont wikkeling, zoals dat in juni is vastgelegd op de wereldmilieu conferentie in Rio de Janeiro. Dollar herstelt licht van val DEN HAAG GPD-ANP De dollar is vanochtend in rusti ger vaarwater terechtgekomen. Bij de opening van de valu- tahandel vandaag stond de 'greenback' op 1,5830 gulden. Gisteren tuimelde de Ameri kaanse munt 6 cent tot rond de 1,5820 gulden. Ook de Amsterdamse effec tenbeurs deed het rustig aan, nadat gisteren het laagste ni veau van dit jaar was bereikt en de internationaal genoteerde fondsen fikse klappen opliepen. Dollargevoelige aandelen (Ahold, Akzo, Fokker, KLM, Kon. Olie) boekten bij de ope ning zelfs een winstje van enke le dubbeltjes. Of de geringe stijging ook werkelijk een koersherstel in luidt, is niet duidelijk. Op de wisselmarkten in Azië werden vanochtend weliswaar weer dollars gekocht, maar op veel markten in Europa werd de Amerikaanse munteenheid weer aangeboden. Het pond sterling zakte van ochtend weer iets onder de slot- koers van gisteren (3,1580 gul den). Het pond staat onder druk vanwege de slechte Britse eco nomie en de lage rente. Pagina 3: Kwekers lijden onder dollarcrlala. KUNTU .ZONDER? 1 H I J«. Ik n.na m introludi»- lk.niw.«nt u ontving d< ktint tw.1 wokin gritit betaal 0 Per maand (f 27,80) via automa- I tische betaling* p Per kwartaal (f 80,10) via accept- 1 giro D Per kwartaal (f 80,10) via auto- Postcode L (Woonplaats I f Num Leidsch Dagblad t woordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1