Chardon, de vergeten kampioen Verenigingen steunen afdelingsbestuur KNVB Sport Topscorer Tammer naar Heerenveen Oekraïner voor Roda JC 'Czernia' is weer terug Wössner wil opheffing straf Krabbe en Breuer Goed debuut van Monkou igP.LElbFw DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (CHEF) TIM BROUWER DE KONING WK vierspan kreeg nauwelijks aandacht UVS organiseert Motorhuis-toernooi leiden De Leidse voetbalvereniging UVS organiseert deze week voor de vierde keer het Motorhuis-toemooi. Net als vorig jaar zijn de deelnemers de stadgenoten Roodenburg, Lugdunum en Docos. Gewijzigd is de puntentelling. Een gewonnen duel levert drie punten op, een gelijkspel twee en een nederlaag toch nog een punt. Het programma: donderdag Roodenburg-Lugdunum (19.00 uur); vrijdag UVS-Docos (19.00 uur); zaterdag Docos- Roodenburg 12.00 uur en zondag UVS-Lugdunum 14.00 uur. Na afloop van dit duel is ook de prijsuitreiking. LOHC speelt tegen Ierland oegstgeest De Leidsche en Oegstgeester Hockey Club speelt donderdagavond ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan een jubileumwedstrijd tegen het nationale team van Ierland. Het du el aan de Hofbrouckerlaan in Oegstgeest begint om 20.00 uur. Cees Koppelaar, komend seizoen hoofdtrainer bij LOHC, zal de Ieren coachen tijdens de ontmoeting. Koppelaar is sinds 1987 part-time in dienst bij de Ierse hockeybond en moet het team een plaats op het WK verschaffen. Van Bekkum terug naar RCH katwijk» Dennis van Bekkum komt dit seizoen niet uit voor Quick Boys. De speler trok zijn overschrijving van RCH naar de Katwijkse club in. Dit gebeurde na overleg met het bestuur. Ruud Boot speelt niet voor Rijnsburg leiden Ruud Boot hangt voorlopig zijn voetbalschoenen aan de wilgen. De Leidse voetballer die vorig jaar voor UVS uitkwam en dit seizoen voor Rijnsburgse Boys zou uitkomen, besloot hiertoe om privéredenen. Hij heeft trainer Arie Kurver hiervan op de hoogtegesteld. Protest van Anderlecht rome De clubleiding van Anderlecht heeft bij de UEFA een ver zoek ingediend om de transfer van Luis Oliveira naar Cagliari te blokkeren. Volgens Anderlecht weigert de Italiaanse club een bankgarantie af te geven voor de voormalige Braziliaan, die is genaturaliseerd tot Belg. Usbrand Chardon rijdt juichend over de finish in Riesenbeck. Wereldkampioen, maar welke Nederlander wist dat behalve de fans? foto epa heerenveen Heerenveen heeft zich versterkt met Erik Tammer, die vorig sei zoen als spits van Excelsior top scorer was van de eerste divisie met 33 doelpunten. Tammer vertrok eerder naar het Portuge se Belenenses, maar is terugge komen van zijn buitenlandse avontuur. Tammer, die eerder speelde voor Ajax 2 en AZ, was bij Belenenses de zevende bui tenlander, waardoor hij niet werd geaccepteerd door de na tionale bond. Dat is de reden dat Heerenveen hem voor twee jaar kon aantrekken. Normaal gesproken mag een speler in één seizoen niet twee keer van club veranderen. Overigens zal de aanvaller nog niet meedoen in het duel van morgen tegen RBC, de koploper van de eerste divisie. De telefoon piept zonder onderbreking in de mane ge. Het zijn fans. Ze willen IJsbrand Chardon felicite ren, twee dagen na zijn we reldtitel vierspan in Riesen beck, nèt over de grens in Duitsland. Aan hèn is het niet voorbij gegaan dat de inwoner van Den Hoorn daar alle Duitsers in eigen land heeft verslagen. den hoorn fred segaar gpd-verslaggever Het moeten échte liefhebbers zijn die 'Ijs' geluk wensen, sup porters die de daden van Char don en zijn paarden op de voet volgen. Anders is het niet te ver klaren dat zij op de hoogte zijn. In Nederland werden geen beel den en slechts een enkele letter aan het WK besteed. Maar de fans wisten vooraf dat de Duitse tv het evenement alle aandacht gaf. Daar zijn ze fan voor. ZDF ruimde er zaterdag acht uur voor in. Vooral vanwege het vorstelijke vooruitzicht op Duits goud. De NOS heeft vandaag wél gebeld. Zal hem waarschijnlijk nog dezelfde avond tijdens de huldiging voor de camera halen, zo is de bedoeling. Maar hele maal zeker is dat nog niet. Hij hoopt het wel. Chardon vindt het jammer dat er nu pas Ne derlandse televisie-aandacht is. Dat ze, net als de meeste kran ten, in Riesenbeck verstek heb ben laten gaan. Hij begrijpt de argumenten wel. Het is een duur jaar geweest. Maar, zeker na de successen van de paarden in Barcelona, hoopte Chardon (31) op toene mende belangstelling voor zijn Apollo (4), Altano (10), Paledo (15), Ulrik (12) en Vareant (12) (één paard is, afhankelijk van de discipline, reserve). Helaas voor Chardon werd het CHIO Rotterdam in hetzelf de weekeinde gehouden waar door de meeste aandacht weer gericht was op Egano en Ratina. Maar hij heeft de beelden van de Duitse televisie. Het is meer dan een troost. De videobanden zullen nooit worden gewist. Ze ker niet die van het moment waarop de winnende Chardon wild-enthousiast, staand op de bok, over de finish gaat. De gouden medaille van Rie senbeck doet hem misschien nog wel méér deugd dan die van vier jaar geleden. Want toen was hij dé favoriet en nu was hij slechts één van hen. En dat in een deelnemersveld dat voor zeventig procent uit profs be staat. Chardon heeft een eigen ma nege annex koetsverhuurbedrijf in Den Hoom. Alleen dank zij een goede sponsor is hij in staat zich vrij te maken voor de trai ning. Op een stuk weiland langs de A12 in de buurt van Delft kun je hem er dagelijks aan het werk zien. Het is de basis van zijn suc cesvolle loopbaan, die al in 1981 begon. Aan het einde wil de koetsier nog niet denken. Het mennen van paarden vindt hij eindeloos. Die passie heeft hij van Chardon senior. Net als de manege. De schoonheid van het samenspel tussen mens en dier wordt volgens hem in geen an der onderdeel van de paar- desport beter getoond. Wedstrijden met vierspannen doen folkloristisch aan. Maar dat is volgens Chardon niet de reden dat er zaterdag tiendui zenden mensen langs het par cours stonden. Zij kwamen voor de sport. Ze genoten van de drie onderdelen: dressuur, de mara thon en de hinderniswedstrijd. Het eerste, waarbij de vier paar den verplichte figuren moeten afwerken, is zijn sterkste. De vier ruinen (gecastreerde hengsten) moeten in harmonie een aantal verplichte figuren af werken. Pasjes vooruit, achter uit, de hoofden omhoog en dat zoveel mogelijk synchroon. Het moet er als één geheel uitzien. Daarom is het ook beter om vier dieren van dezelfde sekse te hebben. Het zou ook beter zijn om paarden in te zetten die op elkaar lijken. De bles (een witte vlek op het voorhoofd) van één van zijn paarden, betekent al snel dat de jury een puntje af trekt. Desondanks kwam hij met zijn grooms (bijrijders/ver zorgers) na de dressuur met een eerste plaats van de bok. Zijn voornamelijk Duitse belagers namen daarna in de marathon alle risico's. Ze stoven door de sloten en raasden door de bos sen. Chardon ging indachtig zijn voorsprong niet tot het ui terste. Op de laatste discipline, de hindemisrace, zag het er naar uit dat hij de overwinning als nog zou verspelen. Op een met nauwe doorgangen (een paar centimeter aan beide zijden van de koets) gemarkeerd veld, ging het al meteen mis. Met één van de wielen raakte hij een pilon. Waarop de Duitsers massaal be gonnen te juichen. Chardon vloekte, dacht: dit zal me toch niet gebeuren. Waarna hij geen enkele fout meer maakte en wéér wereld kampioen werd. Maar déze titel heeft toch iets bijzonders. Is anders dan de vo rige, vindt hij. Dat zal het feest die avond ook zijn, vermoedt hij. Want hij beleeft het toch an ders dan toen. Hij neemt zich voor er intens van te genieten. Televisie of geen televisie. den haag anp Roda JC heeft de middenvelder Sergej Pogodin voor een jaar ge contracteerd, met een optie voor de volgende twee seizoenen. De speler is afkomstig van Shaktar Donetsk uit de Oekraïne. De Lim burgse club moet nog een werkvergunning voor Pogodinz krijgen. Nieuwe model met acht rayons ongunstig voor 'Leiden Grieken ondertekent het sponsorcontract Links naast hem afdelingsvoorzitter Diederik van der Veen Meerstadt Geheel rechts Gerard van Dijk, op foto henk bouwman leiderdorp» Eensgezindheid alom. De koers die de KNVB Leiden vaart inza ke de dreigende inkrimping van het aantal afdelingen wordt vol ledig onderschreven door alle partijen. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens een overleg in Leiderdorp, waaraan bestuur, afgevaardigden, belangenvere nigingen en verenigingsvoorzit ters deelnamen. Afdelingsvoorzitter Diederik van der Veen Meerstadt betoog de nogmaals dat het huidige uitgangspunt van het aanbeve lingsrapport het dichter bij de verenigingen brengen van de KNVB onder het motto 'dichter bij de basis' een loffelijk stre ven is, maar dat de uitwerking daarvan in de praktijk niet deugt. Volgens het rapport zou den de twintig afdelingen moe ten worden samengevoegd tot acht grote rayons. Leiden zou dan in het rayon West-Neder land worden geplaatst. Samen met Gouda, Den Haag, Rotter dam en een deel van Dordrecht. Een gebied met in totaal 140.000 leden. Dat is onaanvaardbaar vol gens Van der Veen Meerstadt. Zeker omdat het kleine Leiden een goede organisatie heeft en kan werken tegen een laag ta rief. De verhoging per lid van zeven tot tien gulden, die zou voortvloeien uit de nieuwe ver deling is voor hem dan ook on acceptabel. Hij kreeg louter bij val van de aanwezigen. Die meenden bovendien dat nader onderzoek wenselijk is op het gebied van arbeidsorganisa tie, de financiën en de organisa tie van de verenigingen in de nieuwe structuur. Een speciale commissie zou dat moeten on derzoeken. De vergadering meende voorts dat de tijd om een stand punt in te nemen veel te kort is. Het onderwerp staat namelijk reeds op de agenda staat van de Directeur Dietvorst van Menken A/an de achtergrond Cor van Steijn. najaarsvergadering, die in no vember in Zeist wordt gehou den. „Een organisatie met een i miljoen leden kun je niet in vijf maanden omturnen", zo luidde de mening. Een aantal voorzit- ters stak Van der Veen Meer stadt bovendien een hart onder de riem door te zeggen dat het rapport vooral een politiek stuk was, geschreven vanuit de visie dat Zeist nog meer macht moest krijgen. Ondermeer viel de term 'marchanderen' te be luisteren. De afdelingsvoorzitter werd aangeraden op zijn hoede te blijven. Na afloop van de vergadering ondertekende directeur Diet vorst van Menken/Van Grieken een sponsorcontract dat het be drijf voor nog eens drie jaar aan de LD Cup verbindt. Het evene ment wordt verder gesponsord door het Leidsch Dagblad, Lub- be, de Nulsspaarbank, Kam steeg en Landwehr Johan. Dank zij die financiële inbreng is het toernooi uitgegroeid tot een van de grootste van Nederland. BRUSSEL AFP Na zes jaar afwezigheid is Alex Czemiatynski terug in de selec tie voor de nationale ploeg van België, die morgen 2 september in Praag tegen Tsjechoslowakije speelt. Het is een kwalificatie wedstrijd in groep 4 voor het WK van 1994 in de Verenigde Staten. De spits van FC Antwerp, die uitkwam in 21 interlands, ont brak sinds de wereldtitelstrijd van 1986 in Mexico in de selec tie. De voetballer, gemakshalve- vaak 'Czernia' genoemd, is in middels 32 jaar. Afgelopen zon dag maakte hij alle drie doel- LONDEN» Kenneth Monkou heeft gister avond verdienstelijk gedebu teerd bij Southampton. Vooral door het goede verdedigen van de oud Feyenoorder bleef de schade tegen Manchester Uni ted beperkt tot één tegentreffer, 0-1Manchester was beduidend sterker maar liep zich vaak vast op de defensie van Southamp- punten voor zijn club in het met 3-2 gewonnen uitduel tegen Cercle Brugge. Bondscoach Paul van Himst selecteerde de volgende spelers: Doel: Preud'homme (KV Mechelen) en Bodart (Standard Luik). Verdediging: Albert (An derlecht), Grün (Parma), Med- ved (AA Gent) en Smidts (Ant- wero). Middenveld: Walem, Boffin en Emmers (Anderlecht), De Nil en Dauwen (AA Gent), Scifo (Torino), Staelens en Van der Eist (Club Brugge). Aanval: Degryse (Anderlecht), Czemia tynski (Antwerp) en Wilmots (Standard Luik). ton. Alleen nieuweling Dublin, overgenomen van Cambridge, scoorde, op aangeven van Mc- Clair. Het was de eerste over winning van de topclub dit sei- Monkou werd uitgeroepen tot de beste man van Southamp ton. De speler was vorige week gekocht van Chelsea, waar hij geen basisplaats meer had. FRANKFURT SID/Reuter Peter Wössner, advocaat van Katrin Krabbe en Grit Breuer, wil voorkomen dat zijn cliënten op 11 september voor vier jaar wor den geschorst door de Duitse Atletiekbond (DLV) vanwege ge bruik van doping. Wössner wil van de doktoren een verklaring waarin staat dat het preparaat met de verboden stof Clenbuterol werd voorgeschreven aan de atletes. Wössner bepleitte bovendien de opheffing van de voorlopige schorsing van tweevoudig wereldkampioene Krabbe en Breuer, die gisteren in Frankfurt werden gehoord door de anti-doping- commissie van de DLV. Volgens commissie-voorzitter Rudiger Nickel bracht de hoorzitting inhoudelijk geen nieuwe feiten naar voren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19