Uitmarkt 'overzichtelijker' Weer acties op komst bij omroeporkesten Cultuur&Kunst 'Schatten van de Lakenhal' in cursus kunstgeschiedenis Potten en pannen Toon Hermans niet naar Delfzijl Messcherpe humor in Nieuwe de Ia Mar Joods Historisch Museum schaft Alva-bijbel aan Wijnbergen zakelijk leider van Concertgebouworkest IINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 REDACTIE CEES VAN HOORE [lassieke opening op vrijdagavond Ie vijftiende editie van de Amsterdamse uitmarkt heeft amende vrijdagavond een klassieke opening. Onder lei- ing van dirigent Edo de Waart brengt het Radio Filhar- ïonisch Orkest (RFO) een symfonische compilatie van fegners 'Ring des Nibelungen'. Wagners dertien uur du- ;nde heldenepos is door Henk de Vlieger, slagwerker bij et RFO, voor deze gelegenheid teruggebracht tot één ilSTERDAM CPD e organisatie heeft dit jaar ge uzen voor een nieuwe opzet jn de informatiemarkt. Voor et eerst zijn de verschillende iinstdisciplines ondergebracht groepen zoals dans, toneel en msea. „Voorheen was alles ikraak door elkaar gestrooid", dus Pieter Teepe van het Am- erdamse Uitburo. „Een ge achte uit de jaren tachtig, oen hoopten we de bezoeker ok te interesseren voor andere Tröckener Kecks opent seizoen zoETERwouDE De groep Tröckener Kecks opent zondag 30 au gustus het seizoen van het Zoeterwoudse zalencentrum 'Don Bosco'. 'Met hart en ziel' zullen de vier heren het publiek verma ken op de parkeerplaats bij zwembad Haasbroek. Het optreden begint om 21.00 uur. kunstvormen dan waarvoor hij gekomen was. Dat werkte niet. Om irritatie te vermijden, heb ben we voor deze opzet geko zen. Het is nu veel overzichtelij ker". De acteurs, dansers, cabare tiers en zangers zijn drie dagen te zien op 26 binnen- en bui tenpodia. „We hebben dit jaar meer binnenpodia dan voor heen. Een tegemoetkoming aan de spelers en artiesten", aldus Arthur van Schendel, directeur van het Amsterdams Uitburo. Tröckener Kecks. foto hester doove Oranjerock in 't Jok katwijk Voor de zesde achtereenvolgende keer wordt in het jongerencentrum 'Wok het 'Spektakel van Katwijk aan den Rijn' oftewel Oranjerock gehouden. Op zaterdag 29 treden drie bands aan: de Leids/Katwijkse formatie 'The Backdoor Sneakers' met 'Blues 'n Roll', de Haagse 'Midnight Temptation' met nummers The Beatles, Lenny Kravitz, Crowded House en Jimi Hen- drbc, en als uitmijter de Amsterdamse formatie 'Spijker', een Ne derlandstalige rockband. Het festivalterrein aan de Kerkstraat 68 12.00 uur 's middags open. Toto toch op toernee Rotterdam Ondanks het overlijden van drummer Jeff Porcaro gaat Toto door met musiceren. Simon Philipps zal tijdens de toernee, waarop Toto volgende maanden Nederland aandoet, de drums bespelen. Drie concerten (29 september Rijnhal, Arnhem, 4 oktober Ahoy' Rotterdam) zijn al uitverkocht. Voor het ex tra concert op 4 oktober (in Ahoy') en optredens in Heerenveen (1 november, Thialf) en Den Bosch (2 november, Maaspoort) zouden nog kaarten beschikbaar zijn. (Traditiegetrouw zijn het ko mende seizoen in stedelijk mu- De Lakenhal cursussen kunstgeschiedenis georgani seerd door het Kunsthistorisch (Centrum. Eén van de (zes) cur- i is gewijd aan de 'schat- n De Lakenhal' zelf. Daar- i komen het gebouw zelf aan de orde, maar ook de Leidse Schilderkunst met onder meer (het roemruchte drieluik van Lu- Icas van Leyden, werk van Rem- ibrandt van Rijn en de Leidse 'fijnschilders. Ook krijgen de his- krijgt men jtorische afdeling van het muse um en de toegepaste kunst (waaronder de stijlkamers, de «zilvercollectie en glas en tegels «aandacht. Deze cursus bestaat luit vier bijeenkomsten op zater- (dagochtend van 11.00 tot 13.00 ïen op 21 novem- jber. Op kunstenaars met een 'Leidse' achtergrond als Floris jVerster, Kamerlingh Onnes en Theo van Doesburg ligt het ac cent tijdens de cursus 'Van •Haagse school tot heden' waar in de Nederlandse kunst vanaf 1870 onder de loep wordt geno men. Behalve de 'Leidse' expo- De optredens van orkesten, balletgezelschappen en toneel groepen zijn langer dan vorig jaar. „Dan kunnen ze zich beter presenteren. Daarnaast worden optredens herhaald. Bezoekers die wachten op een voorstelling kunnen dan later terugkomen voor een tweede voorstelling", verduidelijkt Van Schendel. Film De Uitmarkt (totale kosten 5,5 ton) is langer en breder opgezet dan voorgaande jaren om de drukte te spreiden. Grofweg vanaf de Dam tot aan het Munt plein kunnen bezoekers drie da gen kunst en cultuur snuiven. Van Schendel benadrukt dat er ook buiten de piekuren (tussen drie en zes uur) genoeg te bele ven valt. „De uitmarkt begint om twaalf uur. Wie dan komt, heeft nergens last van drukte of mensenmassa s Voor het eerst dit jaar is er speciale aandacht voor de film. In samenwerking met filmreus Cannon Cinemas en het Neder lands Filmmuseum worden op het binnenterrein van het Film fragmenten van de films voor het komende seizoen gepresenteerd. De eer ste films zijn te zien op vrijdag avond vanaf acht uur. Traditioneel onderdeel is de Boekenmarkt (de dertiende in middels) die dit jaar de halve Nieuwezijds Voorburgwal be slaat, vanaf het Paleis op de Dam tot aan het Spui. Simon Vinkenoog is als vanouds de li teraire gids tijdens de rond- vaarttochten. De nieuwe titels worden gepresenteerd door ruim negentig uitgevers en boekverkopers. In de interviewsalon zal onder leiding van actrice Adelheid Roosen het Nederlandse cul tuurbeleid onder handen wor den genomen. Minister D'Anco- na van WVC zal haar beleid te vuur en te zwaard verdedigen. Haar opponenten zijn onder anderen Freek Ossel, die on langs de vijftien procents-norm lanceerde voor orkesten en to neelgezelschappen. Het debat wordt rechtstreeks uitgezonden door de NOS. De Nederlandse Omroepstichting is alle dagen aanwezig en verzorgt de recht streekse uitzendingen van de opening en het optreden van Rowwen Heze (Limburg) op za terdagavond. Om de verwachte toestroom van het publiek in goede banen te leiden, zet de NS op zaterdag en zondag extra treinen in. De organisatie verwacht dit jaar rond een half miljoen bezoe kers. amsterdam De musici bij de omroeporkes ten houden de komende weken weer prikacties. Welke uitvoe ringen worden getroffen, wordt om strategische redenen ge heim gehouden. Dat heeft een woordvoerder van de Kunsten bond FNV maandagavond be kendgemaakt na een bijeen komst in Hilversum, die was be legd in samenwerking met de Nederlandse Toonkunstenaars- bond. De acties zijn een protest te gen de dreigende bezuiniging bij de orkesten van 10 miljoen gulden op een totale begroting van 55 miljoen. De musici zijn bang dat die bezuiniging zal lei den tot het verlies van tientallen arbeidsplaatsen. Het Radio Filharmonisch Or kest, het Radio Symphonie Or kest, het Radio Kamer Orkest en het Metropole Orkest tellen sa men 284 musici. Begin juli stemde het NOS-bestuur voor de gewraakte bezuiniging. De opbrengst ervan zou ten goede moeten komen aan een verster king van het televisie-aanbod op het gebied van drama en film. Het NOS-bestuur heeft zich overigens niet uitgelaten over de toekomstige opzet van de omroeporkesten. Het zoge noemde muziekcentrum valt onder de verantwoordelijkheid van het Nederlands omroep- produktiebedrijf NOB, terwijl minister D'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur het defintieve besluit moet nemen. Die beslissing zal nog geruime tijd op zich laten wachten. De minister heeft advies gevraagd aan de Raad voor de Kunst en de Mediaraad. Die adviezen moeten voor 15 november bin nen zijn. De Kunstenbond FNV sluit werkonderbrekingen en langdu rige acties niet uit als de advies organen het voorstel van de NOS overnemen. Tot die tijd zullen de acties het karakter hebben van korte onderbrekin gen van het programma of de uitvoering, bijvoorbeeld om het publiek te informeren over de standpunten van de musici. Rotterdam Een ketel met hangsel uit 1890 is te zien op de expositie 'Quintessens' in museum Boy- mans-Van Beuningen. De tentoonstelling geeft een weerspiegeling van de veranderingen die kookattri- buten door de eeuwen heen ondergingen. Enkele honderden potjes en pannetjes uit verschillende tijdvakken staan in vitrines in het paviljoen Beunin- gen-de Vrlese uitgestald. De verandering van het materiaal waar kookgerei van wordt vervaardigd, loopt als een rode draad door de tentoonstelling. Het oudste potje dateert uit de dertiende eeuw en is van klei gemaakt terwijl het allernieuwste pannetje is vervaardigd van hard samengeperst aluminium. Een bezoek aan het museum laat zien dat de potjes en pannetjes in de middeleeuwen aua vorm niet of nauwelijks verschillen van modem keukengerei. 'Quintessens, wetenswaardigheden over acht eeu wen kookgerei' is nog te zien tot en met 18 okto ber. FOTO GPD Toon wil niet naar Delfzijl.' Dat heeft directeur Knollema van het ontmoetingscentrum De Molenberg in Delfzijl te horen hebben gekregen van het thea terbureau Jacques Senf Theater partners uit Maasland. Knolle ma is zeer ontstemd over de weigering van de bekende caba retier om komend seizoen naar De Molenberg te komen. Over de reden tast Knollema in het duister. De theaterdirecteur in Delfzijl heeft in een uitvoerige brief aan de 550 mensen die al een kaartje hadden gekocht, zijn ergernis over de gang van zaken uitgesproken. Het vorige theaterseizoen kon de voorstelling van Toon Her mans in het ontmoetingscen trum ook al geen doorgang vin den. Als reden werd destijds op gegeven dat Hermans een keelaandoening had. Er werd toen, aldus de directeur, met het theaterbureau de afspraak gemaakt dat Hermans het ko mende seizoen naar Delfzijl zou komen. Knollema vindt dat Toon Her mans zich niet kan veroorloven 'een volle zaal in Delfzijl of waar dan ook teleur te stellen'. Jacques Senf was gisteren niet voor een reactie bereikbaar. nenten van deze periode komen hierin de Haagse school, de Amsterdamse Impressionisten, Mondriaan, het Magisch Realis me, Charly Toorop, Cobra, Ar mando en de Nul-groep aan de orde. Bijzonder in deze opzet zijn de vier bezoeken die de cursisten na acht bijeenkom sten brengen aan de ateliers van evenzoveel Leidse kunstenaars. De lessen en atelierbezoeken zijn op zaterdagochtend van 11.00 tot 13.00 uur, te beginnen op 19 september. Algemene kunstgeschiedenis '12 bijeenkomsten en cïrie excursies. Schilderkunst, beeldhouwkunst en bouwkunst van 3000 voor Christus tot nu toe met stijlkenmerken, maat schappelijke achtergronden en basisbegrippen worden hier uit gelegd. Ook kunst 'in levende lijve' is te zien tijdens bezoeken aan musea. De lessen worden vanaf 21 september op maan dagmiddag van 14.00-16.00 uur gegeven. Informatie over de is te verkrijgen bij het Kunsthis torisch Centrum, Eglantiers- gracht 161-1, 1015 RH Amster dam, telefoon 020-6265490. Amerikaanse 'stand up comediansin Nederland den haag cpd Richard Pryor, Eddie Murphy, Robin Williams, Whoopi Gold berg; allemaal zijn ze hun carri ère ooit begonnen als 'stand up comedians'. In een rokerig café of achteraf-theatertje, slechts bewapend met een microfoon en een dosis messcherpe grap pen moesten ze het luidruchti ge publiek op hun hand zien te krijgen. Inmiddels zijn hun plaatsen ingenomen door ande re - al dan niet talentvolle - ko mieken. Een aantal is binnen kort in Nederland te zien. In het Amsterdamse Nieuwe de la Mar theater treden van 25 tot en met 29 augustus 'de grofste, brutaal ste en swingendste' stand up comedians uit New York, Man hattan op. Rick Aviles, Lewis Black, War ren Hutcherson en Laura Kight- linger zijn in Nederland te zien dank zij de inspanningen van Parool-correspondent in New York, Frans Kotterer. Kotterer woonde 'ergens op een pleintje' in Greenwich Village een optre den bij van Rick Aviles. Do lenthousiast belde hij naar Ne derland om impresario Frans Ruhl op Aviles' talent te atten deren. Ruhl huurde meteen maar het Amsterdamse theater voor een week af en gaf Kotterer de 'opdracht' nog drie geschikte komieken te vinden. Na een in tensieve speurtocht langs de ro kerige en luidruchtige clubs in Manhattan kwamen ook Hut cherson, Kightlinger en Black op Kotterers lijstje terecht. Kightlinger, de enige vrouw in het gezelschap, stapte zeven jaar geleden voor het eerst op het podium en sindsdien wordt ze beschouwd als een van de meest veelbelovende 'comics'. Daarnaast schrijft ze series voor televisie. Ook Warren Hutcher son is nu zeven jaar bezig als comic. Hij schrijft eveneens voor televisie. Hutcherson is een van de belangrijkse tekst schrijvers van Clive James' me- diaprogramma voor de BBC, Saturday Night Clive. Rick Avi les heeft een heel rijtje tv- en filmrollen op zijn naam staan, variërend van Godfather III, Green Card, Ghost tot The Cannonball Run. Lewis Black, de meest politiek georiënteerde comic en in de amsterdam anp Het Joods Historisch Museum in Amsterdam heeft een facsi mile-uitgave van een zoge noemde Alva-bijbel aange schaft. De bijbel uit 1430 is één van de meest interessante mid deleeuwse handschriften uit de joods-christelijke traditie, aldus het museum. Het boek staat vanaf 31 augustus in de Aan winstenvitrine van het museum tentoongesteld. De bijbel werd gemaakt door de joodse rabbijn Mozes Arragel uit Maqueda in Castilië, die in 1422 de opdracht kreeg een ver taling in het Castiliaans te ma ken van de Hebreeuwse bijbel. Belangrijker dan de vertaling was het bijbelcommentaar vanuit de joodse traditie dat Ar- ragal moest leveren. De rabbijn werkte in totaal acht jaar aan de vertaling. De bijbel ontleent zijn naam aan de hertogen van Alva, waar hij in 1622 in de bibliotheek be landde. De facsimile-editie werd in opdracht van het Inter nationaal Comité Sepharad '92 uitgebracht. Dat comité organi seert de herdenking van de uit tocht. 500 jaar geleden, van de Sefardische joden uit het Ibe risch schiereiland. amsterdam anp Het Koninklijk Concertgebouw orkest (KCO) in Amsterdam heeft per 1 september Willem Wijnbergen (33) benoemd tot zakelijk directeur van het or kest. Wijnbergen studeerde aan het Stedelijk Conservatorium Gro ningen. In 1983 behaalde hij het diploma uitvoerend musicus, hoofdvakken piano en orkestdi rectie. Vervolgens was hij gedu rende enkele jaren werkzaam als dirigent en concertpianist bij onder andere het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Vanaf 1988 studeerde hij aan de Southern Methodist University in Dallas. Wijnbergen volgt ir. C.J. Ha genbeek op, die in februari be sloot zijn functie neer te leggen om 'naar een uitdaging elders' uit te zien. Wie de nieuwe artis tiek directeur van het Concert gebouworkest wordt, is nog niet bekend. Die vacature is sinds het overlijden van Hein van Royen in februari 1991 onver vuld gebleven. Pukkelpop: de zevende hemel van alternatieve popmuziek Rick Aviles begint net als Richard Pryor, Eddie Murphy, Robin Williams, Whoopi Goldberg zijn carrière als 'stand up comedians'. In een rokerig café of achteraf-theatertje, slechts gewapend met een microfoon een e dosis messcherpe grappen. foto VS waarschijnlijk de bekendste van de vier. heeft ook al heel wat filmwerk achter de rug, waaronder een rol in Woody Al- lens Hannah and her Sisters. Zijn grootste talent is toch dat van stand up comic, zoals het publiek in Amsterdam van avond zelf kan zien. hasselt gpd In het Belgische Hasselt wordt zaterdag voor de zevende keer het Belgische Pukkel pop-festi val gehouden. Volgens kenners kan het festival worden be schouwd als 'de zevende hemel van de alternatieve popmuziek'. Klinkende namen als Sisters of Mercy (doornige postpunk), Nick Cave The Bad Seeds (nu iets minder rauw), Teenage Fanclub (gitaarrock), Urban Dance Squad (energie als muzi kale uitspatting). Nlagnapop (combinatie van tederheid en pit) en Public Enemy (rap) staan gebroederlijk naast elkaar op het programma. Tijdens eerdere edities mocht Pukkelpop al illustere namen als The Neon Judgement, DAF, Sonic Youth, Wire, The Ramo- nes, The Triffids, Buzzcocks, Faith no More en Nirvana be groeten. Het festivalterrein ligt op 500 meter van station Kiewit en is vanaf 9.00 uur toeganke lijk. Het festival zelf opent om 10.20 uur en duurt tot elf uur 's avonds. Voor alle vragen staat de 'pukkelfoon' open: 09- 32.11.235261.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17