Pleinpop '92 voor de bui binnen Herinneringen aan de diplomatie Hartverwarmend 'circus' Leidse Hout 79 169 |89 898 Cultuur&Kunst Gniffelen om Aliens nieuwe film MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 RUYGROK (CHEF) SASKIA STOELINGA Twee concerten Al Jarreau Rotterdam De Amerikaanse zanger Al Jarreau komt naar Ne derland. Hij geeft in oktober samen met zijn band twee concer ten: op maandag 19 oktober in het RAI Congrescentrum in Am sterdam, op zaterdag 24 oktober in de Rotterdamse Doelen. 'Special guest' bij de concerten is Joe Sample (ex-Crusaders). De kaartverkoop begint op zaterdag 5 september. Concerten Prometheus uitgesteld Amsterdam De concerten die het Nationaal Kamerorkest Pro- metheus in oktober zou geven, zijn uitgesteld. Reden daarvan is dat de oprichter en dirigent van het orkest, Viktor Uberman (61), een operatie heeft ondergaan en enkele maanden is uitgescha keld. Violist Liberman richtte het Nationaal Kamerorkest een aantal maanden geleden op, samen met Jaap van Zweden. Veel bezoek expositie Tropenmuseum Amsterdam De tentoonstelling over Mexico-Stad in het Tropen museum te Amsterdam heeft veel belangstelling getrokken. Het museum verwacht dat de expositie bij de sluiting vandaag ruim 170.000 bezoekers zal hebben getrokken. Vrijdag stond de teller op ruim 167.000 bezoekers. De tentoonstelling is levensecht op gebouwd rond drie thema's die inzicht geven in Mexico-Stad. Michael Jackson naar Roemenië bukarest» Michael Jackson zal volgende maand een concert ge ven in Roemenië. Hij sleept dan de complete entourage van zijn Dangerous-tour op 30 september naar het Nationale Stadion in Boekarest, waar plaats is voor zo'n kleine 60.000 fans. Het wordt het grootste optreden van een westerse popster in Roemenië tot nu toe. De prijs van de toegangskaartjes zal 10.000 lei (ongeveer 40 gulden) bedragen. Hoewel dit minder is dan de normale Eu ropese prijzen is het nog altijd de helft van een gemiddeld Roe meens maandloon. Regisseur John Sturges dood san luis Obispo John Sturges, regisseur van actiefilms als 'The Magnificent Seven' en 'A Bad Day at Black Rock' is vorige week op 82-jarige leeftijd overleden in zijn woning in San Luis Obispo, 320 kilometer ten noorden van Los Angeles aan de kust. Sturges stond bekend als de laatste van de ouderwetse grote actiefilm makers van Hollywood. Na enkele tientallen documentaires, die hij tijdens de Tweede Wereldoorlog maakte voor de Amerikaan se luchtmacht, besloot Sturges de overstap te wagen naar de bioscoopfilm. Sturges was ook succesvol met 'The Great Escape' (1967) met Charles Bronson en zijn laatste film 'The Eagle has Landed' (1977) met Donald Sutherland en Michael Caine. As the Eye en the Vibe geven kleur aan tweede festival De verwachtingen voor de groep Panic in Detroit tijdens Pleinpop wa ren hoog gespannen. foto hielco kuipers Tentoonstelling over een gereserveerde wereld den haag sander van veen Ze kwam, zag en schilderde. De 47-jarige Yvonne Jongert dook anderhalf jaar onder in de di- Elomatieke wereld en zette die erinneringen om in een kleine vijftig schilderijen. 'De diploma ten' heet de expositie die te zien is van 26 augustus tot en met 30 september in galerie Jan van Munster in Den Haag. Minister Van den Broek van buitenland se zaken opende gisteen de ten toonstelling in aanwezigheid van een select gezelschap van ambassadeurs en politici. Wie op zoek is naar bekehde persoonlijkheden, hoeft niet te komen. De schilderijen van Jon gert zijn snelle streken met een dik penseel. Een samensmelting van tv-beelden, herinneringen en eigen ervaringen. Geen de tails, maar een impressie. „Ik heb anderhalf jaar lang fotoboe ken doorgewerkt, gepraat met diplomaten en kranteknipsels bekeken", vertelt Jongert in de Haagse galerie. „Ik ben geen fijntekenaar. Mijn schilderijen zijn herinneringen van dingen die ik heb gezien. Wat je ziet is mijn impressie van diplomaten. Als Jiet goed is zijn bepaalde ty pen mensen te herkennen. Een bepaalde sfeer. Dat is voor mij voldoende." „Ik zie de expositie zelf ook voor het eerst Thuis zie je de schilderijen slordig naast elkaar. Het lijkt nu alsof je naar het werk van een ander kijkt. Een heel andere omgeving. Vreemd, maar wel spannend." Jongert knikt tevreden. „Het ziet er goed uit." Anderhalf jaar gelden kreeg de schilderes van diplomaat Pim Waldek de opdracht om een schilderij te maken. „Hij vond mijn werk blijkbaar rijp genoeg om mij een opdracht te geven." Ze dompelde zichzelf onder in de wereld van de wan delgangen, de recepties en de stille afspraken. „Ik ben mis schien een beetje op hol gesla gen. Het is niet bij één schilderij gebleven. Tijdens h^t schilderen kwa men steeds meer nieuwe idee- en, flarden van herinneringen boven. Het was een heel stimu lerende opdracht." Vrouwekerkplein, Leiden De hele week slecht weer, op zaterdagochtend nog een verve lende dichte mist en direct na het optreden van de laatste groep the Vibe een slagregen van meer dan een half uur. Pleinpop, met zeven bands een stuk groter dan vorig jaar bij de eerste editie, mocht met het lekkere zonnetje van zatermid- dag zijn handen dichtknijpen. De organisatoren hadden wet houder van cultuur Hennie Koek gestrikt voor de opening van het festival. Ze wilde niet blokfluiten of zingen, maar met het aanslaan van een akkoordje op de gitaar van de Crew werd Pleinpop '92 toch redelijk ludiek De stevige rock van the Crew en het blues half-uurtje van Les Amis de Blues waren met hun voorspelbare sound lekkere op warmertjes voor de vroege pop liefhebbers en het winkelpu bliek uit de Haarlemmerstraat. De verwachtingen voor de groep Panic in Detroit waren hoog gespannen. De band, eer der onder de naam Four Gozers sterk aanwezig op de Leidse Poptop, klonk met twee nieuwe bandleden nog te onsamenhan gend en speelde te weinig strak. De eerste band die de handen echt goed op elkaar kreeg was As the Eye. De zangeres van de band heeft een Cher-achtige uitstraling en gaat met haar stem richting die van Ann Wilson van de Amerikaanse groep Heart. '3000 years' en 'Certain' waren bepaald lekker in het gehoor liggende en best gelikte popsongs. Relletje De groep Isis, als voorprogram ma van de afscheidstournee van Spasmodique toch bekend met de wat grotere zalen, kleunde zaterdag goed mis. De beat was dik in orde maar werd nogal eens overstuurd. Zanger Hans Brussee, toch iemand met een niet onaardige stem, over schreeuwde zich bij het meren deel van de nummers. Het ein de van de set leverde nog een klein relletje op. Nadat de floor manager het seintje had gege ven dat de tijd op was speelde Isis - Brussee: „We staan hier toch voor niks, dus wat kan ons gebeuren!'' - nog snel het zeer heldere New Model Army-ach- tige 'On the Streets of Madness'. Brussee wilde nog meer en kreeg de pauze-muziek door zijn sound. Na al de Leidse bands was het tegen het eind van de middag tijd voor het Schotse Honk. De ze groep net uitgekomen met hun CD single 'Love you More' debuteerde in Nederland op het Leidse Pleinpopfestival. Een prettig licht verteerbaar gitaar groepje met lekkere koortjes en nogal zwakke en vooral onsa menhangende soli. De inne mende zanger wat leken die vocalen op Peter Hooton van the Farm! probeerde het pu bliek tot enige dansactiviteit te bewegen. Met beperkt succes overigens. Van Honk lopen er. denk ik, zo'n 60 bandjes in En geland en de grote doorbraak op het vaste land valt ook niet binnenkort te verwachten. The Vibe, een band die toch redelijk aan de weg timmert, was het recht voorbehouden om Plein - pop '92 te besluiten. De band schrijft lekker in het gehoor lig gende reggae en raakt steeds beter op elkaar ingespeeld. Vooral zanger Eric de Best over tuigt steeds meer met zijn stem. Een klein uitstapje naar de ska met 'Ska-foobie' was genoeg om het vol staande Vrouwe kerkplein behoorlijk te laten be wegen. Als groep speelde de blazerssectie heerlijk spette rend, maar bij de weinige indi viduele soli viel het beperkte technisch vermogen dubbel op. The Vibe plande zijn optreden fantastisch, tegen het einde van de set kwamen de eerste para plu's naar boven en net na het laatste nummer waaide met een fantastische windvlaag het plas tic dak van het podium. De plensbui die volgde veegde bin nen vijftien seconden het Vrou wekerkplein leeg en maakte wel een zeer abrupt einde aan de geslaagde, en zeer druk bevolk te tweede editie van Pleinpop. ioscfri los angeles ap De voorvertoning van Woody Aliens nieuwe film 'Husbands and Wives', wa speelster van de ver, regisseur en acteur diens ex-geliefde Mia Farrow is, deed de verzamelde journalisten donderdagavond gniffelen tel kens wanneer de grappen op beider verbroken relatie betrek king leken te hebben. De film werd tussen oktober en januari opgenomen, toen Al len intiem werd met Soon-Yi Previn, de geadopteerde 21-ja rige dochter van Farrow. De ac trice beschuldigt Allen momen teel van seksueel misbruik van hun geadopteerde zevenjarige dochter. In 'Husbands and Wives' speelt Allen de rol van schrijver en hoogleraar letterkunde wiens huwelijk met Farrow voor beiden onbevredigend is. Hij raakt totaal van de kaart van een getalenteerde studente, die door Juliette Lewis wordt ge speeld, maar de twee komen in de film niet verder dan een langdurige kus. De film borduurt voort op Al- lens geliefde thema's: proble matische relaties, seks en psy chiatrie tegen de skyline van New York. De producent, TriStar Pro ductions, denkt er sterk over om een voor 3 tot 5 september geplande grote mediabijeen- komst, waarop de acteurs zou den kunnen worden geïnter viewd, af te gelasten. De serie schilderijen, uitge voerd in olieverf op linnen en Japans papier, toont de diplo matie door de ogen van Jongert: gereserveerde, rustige mensen die een hapje eten, een drankje drinken of in de wandelgangen op gedempte toon met elkaar praten. Veel eettaferelen en re cepties. Een enkele keer een portret. Mannen in stemmige pakken, de vrouwen in bijpas send avondtoilet. „Het zijn in mijn ogen ook heel rustige mensen, een beetje terughou dend. Heel anders dan de za kenman. Bij hen moet altijd al les snel, snel." Ze loopt door de zaal. Wijst plotseling. „Die hoort niet in de serie, maar is wel in dezelfde periode gemaakt. Mensen die mosselen eten." Bijna veront schuldigend: „Ik was zo bezig met diners, toen kwam dit naar boven. Dat moest ik ook schil deren. Daar denk je niet over na, dat overkomt je." In haar schilderijen veel don kere kleuren die, zo lijkt het, haastig op het doek zijn gezet Bang om het beeld te vergeten dat ze heeft gezien. „Het is mijn stijl. De eerste opzet gaat ook heel snel op het doek. Dan laat ik het bezinken, combineer er varing met werkelijkheid en pas dan maak ik het schilderij af. Vaak heb je meerdere verf lagen nodig om het beeld goed op het linnen te krijgen. Dan ben je aan het zoeken naar de juiste vorm. Maar al die lagen heb je wel nodig om naar het juiste beeld toe te groeien. Ze zijn voor mij noodzakelijk." 'De diplomaten' bij galerie Jan van Munster, Koningin Emma- kade 55, Den Haag tot en met 30 september; openingstijden: woensdag t/m zaterdag 12.00- 17.00 uur, zondag 13.00-17.00 Theatergroep Gebakken Eieren had de kwaliteiten in huis om de aandacht den zij het fictieve verhaal van de onstaansgeschiedenis van het circus van Oost-Hilarië dat jaarlijks werd opgevoerd voor de keizer van dit land. Het verhaaltje was totaal niet besteed aan het jeugdige pu bliek dat tijdens de verhalende gedeelten druk ging praten en lopen op zoek naar vriendjes en vriendinnetjes. Kinderen vor men een eerlijk, maar moeilijk publiek omdat zij niet de be leefdheid op kunnen brengen naar de minder boeiende ge deelten te luisteren. Maar op momenten dat het echt span nend is, kunnen ze ademloos toekijken of meegillen. Dat bleek gistermiddag ook, de the- recensie conny van der zande Het Oost-Hilariaans Staatscircus door the atergroep Gebakken Eieren. Gezien 23-8 in de Leidse Hout, Leiden Het spannende en hartverwar mende circus van theatergroep Gebakken Eieren bracht gister middag in de Leidse Hout een programma dat het midden hield tussen poppentheater en variété: het 'Oost-Hilariaanse circus'. Met grote schuimrubber poppen in de vorm van levens echte dieren en mensen voerde het duo acts op als tijgerdres- suur, stokvechten en acroba tiek. Tussen de acts door vertel- van een groot aantal jeugdige kijkers atergroep had de kwaliteiten in huis om de aandacht van de kij kers gedurende het grootste deel van de voorstelling vast te houden. Het leek om leven of dood te gaan toen een grote (poppen- Jtijger bijna het publiek inrende en de afloop van een vechtpartij van een levensgrote pop met de domme meneer van het circus bleef lange tijd onzeker. Zelfs de liefdesdans van een mooie vrouwenpop met een Japans ogende acrobaat was spannend voor de kinderen, niet in de laatste plaats omdat er een brandende fakkel tussen de spe ler en de pop gehouden werd. Trouwens er viel ook een hoop SESAM- BLANKE BOLLEN W| A 4 stuks voor literpak V'™,. SCHOUDER krieltjes KARBONADE schijfTes heel kilo pak 750 gr. ftestptys elders 2.29 bij ons nu voor slechts in de Leidse Hout vast te houden. te lachen orrfcfJP Se'^fer^'C^ het circus wel erg dom en on handig waren. Het slot van de voorstelling werd gevormd door de act van de vliegende pop die, gezeten op een wip, onaer begeleiding van spannende muziek een aantal luchtsprongen maakte. Drie kinderen uit het publiek mochten haar opvangen. Zij kregen als bescherming veel te grote sombrero's op hun hoof den en dat leverde een vertede rend plaatje op. Gezien de enorme belangstel ling en het enthousiasme zou den er vaker dergelijke open luchtvoorstellingen in de Leidse Hout moeten plaatsvinden. V redesmonument van Jan Wolkers Yvonne Jongert schilderde flarden van een gereserveerde wereld: de diplomatie, foto opd roland de bruin Jan Wolkers ontwerpt voor de gemeente Doesburg een vredes- monument. In het werk, dat de herinnering aan de verschrik kingen van de Tweede Wereld oorlog levend moet houden, moet de kunstenaar plaats in ruimen voor een gebarsten klok uit de Martinikerk in IJsselstad. De uit de zestiende eeuw da terende Angelusklok werd tij dens de laatste oorlogsdag zwaar beschadigd toen de Duit sers de toren opbliezen. Het thema van Wolkers ontwerp is Toen de klok zweeg, kwamen de vogels van de vrede.'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9