'In Leiden was dit de stilste zaak in de stad' Niet afvallen maar gewicht beheersen Regio Leiden 'Utopia' organiseert wielerkampioenschap Minder druk op braderie Fairplay viert tienjarig jubileum Automobilisten snel gewend aan elektronisch waarschuwingsbord MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 7 redactie dick v n den berg wilfred simons caroline v s (CHEF) miep de graaff liesbeth buitink Eigenaar Het Witte Huis verontwaardigd over klachten geluidsoverlast De gemeente Oegstgeest stelt een onderzoek in naar de geluidsoverlast die hotel en partycentrum Het Witte Huis in de omgeving van het Wilhelminapark zou veroorza ken. De directe aanleiding is een reeks van klachten die een 'overbuurman' van het bedrijf bij het gemeentebe stuur heeft gedeponeerd. Specialisten van de afdeling milieu meten in september de geluiden die uit het bedrijf komen, waarna in oktober een definitief rapport wordt samengesteld. oegstgeest wilfred simons Eigenaar A. van Ingen Schenau van Het Witte Huis in Oegst geest reageert verontwaardigd. Sinds twee jaar heeft hij 'wat conflicten', zoals hij het zelf noemt, met architect B.C. van Beek die een huis tegenover het hotel en partycentrum aan het Wilhelminapark bewoont. Van Ingen Schenau: „Kijk, de buurt waar Het Witte Huis ligt, is heel stil. Alleen wij maken er een beetje herrie. Als het partycen trum in Leiden lag, was dit de Motorrijders botsen tegen auto wassenaar Bij een botsing op de Wassenaarse Landscheidings- weg zijn twee Noordwijkse motorrijders gistermiddag gewond geraakt. Een 28-jarige automobilist uit Breda sloeg op de Land- scheidingsweg onverwacht linksaf om de Buurtweg in te slaan. Hij lette daarbij niet op de motorrijders die hem links inhaalden. De Noordwijkers, een man en een vrouw (beiden 31 jaar), raak ten gewond aan schouders en benen. Zij zijn naar het Haagse Bronovo-ziekenhuis gebracht. Forse buit bij inbraak in villa warmond Bij een inbraak in een Warmondse villa is in de nacht van donderdag op vrijdag voor meer dan 100.000 gulden buitge maakt. De daders doorzochten de hele villa aan de Dorpsstraat en namen onder meer glaswerk, antiek, sieraden en een viool Burgemeester Houdijk herbenoemd zoeterwoude» Burgemeester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude is opnieuw voor zes jaar als burgemeester benoemd. Het konink lijk besluit waarin dit wordt bekrachtigd, gaat in op 16 septem ber. Houdijk begon in 1980 zijn ambtstermijn in Zoeterwoude. Rode Kruis huldigt Voorschotense voorschoten De Voorschotense J. van der Touw is zaterdag ge huldigd door de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Van der Touw kreeg een onderscheiding omdat zij 'al vele jaren de drij vende kracht athter alle welfare-activiteiten in Voorschoten' is. De huldiging had plaats tijdens de jubileumbijeenkomst van het Rode Kruis. De Voorschotense afdeling viert dit jaar het 40-jarig jubileum, het Nederlandse Rode Kruis is al 125 jaar oud. Zoeterwoudenaren bezoeken Hoorn zoeterwoude Een excursie naar de Rijp, Graft en Hoorn staat op 5 september op het programma van de Stichting Oud Zoeter woude. In Rijp en Graft worden de raadhuizen bezocht die zijn gebouwd door Leeghwater. In Hoorn wordt een stadswandeling gemaakt. Daarna volgt een bezoek aan het Westfries Museum. Informatie: 071-894080. stilste horecagelegenheid van de hele stad! Er klaagt ook ver der helemaal niemand over ge luidsoverlast; alleen de over buurman vindt dat het bedrijf te veel lawaai maakt." Van Beek wil zelf absoluut niet met de pers praten. Het officiële onderzoek dat de gemeente nu instelt, gebeurt aan de hand van de meest re cente normen. „Eind dit jaar wordt een nieuwe wet van kracht die is toegespitst op de geluidhinder van horecagele genheden. Die wet is op veel punten strenger dan de be staande", aldus gemeente woordvoerster A. Gotzsch. Van Ingen Schenau ontkent niet dat er wel eens een geluidje aan het bedrijf ontsnapt. „Wij verhuren onze partyruimten met terras. Op warme avonden kun je moeilijk om 20.00 uur te gen het bruidspaar zeggen: sor ry, u moet naar binnen want u veroorzaakt overlast. Dat begrij pen die mensen niet. Met warm weer staat er af en toe eens een deur open. En als de gasten om 01.00 uur 's nachts vertrekken, dan hoor je wel portieren slaan en optrekkende automotoren. Daar is niets tegen te doen, dat is nu eenmaal horeca!" Toch vindt Van Ingen Schen au dat hij weinig overlast ver oorzaakt en dat dat ook blijkt: behalve van Van Beek krijgt de politie volgens hem zelden klachten. Een woordvoerder van de Oegstgeester politie be vestigt dit. „Een enkele keer komt er wel eens een melding binnen, maar zeker niet met de regelmaat van de klok. In ieder geval hebben we tot nu toe geen aanleiding om de vergun ningen in te trekken." Over de klachten van Van Beek wil de politiewoordvoerder niets zeg gen. Tijdens een grote verbouwing twee jaar geleden heeft Van In gen Schenau ruim een miljoen gulden uitgegeven om het Witte Huis te isoleren. Wel is hij be reid om aanvullende maatrege len te treffen als blijkt dat zijn bedrijf nog steeds te veel lawaai produceert. „Het is een uiterst vervelende zaak dat je twee jaar na zo'n ingrijpende verbouwing alweer nieuwe maatregelen moet nemen, maar je ontkomt er gewoon niet aan. Maar ik vind dat er één lijn getrokken moet worden: als je ziet wat er in Leiden allemaal mag! Hier mag niks." zoeterwoude» Jongerenvereniging Utopia gaat op de sportieve toer. De vereni ging organiseert komend week einde de Zoeterwoudse Wieler kampioenschappen. Het com petitiegedeelte bestaat uit drie delen: een tijdrit over 11,4 kilo meter, een sprint over 300 me ter en een criterium. De wed strijden beginnen op vrijdag om 19.00 uur, op zaterdag om 9.30 uur en op zondag vanaf 13.00 uur. De wielrenner die het hoogste puntentotaal op de drie onderdelen haalt wint het kam pioenschap. Start en finish van de tijdrit zijn op de Zuidbuurtseweg. Het criterium begint en eindigt op de Van Swietenstraat, ter hoog te van de Christinakerk. Drie verschillende categorieën deel nemers starten bij het criteri um: de junioren (20 ronden), veteranen (35 ronden) en de da mes (15 ronden). Jeugdige fiet- sertjes tot 12 jaar kunnen met elkaar in de slag tijdens een Dikke banden-race. In plaats van ranke fietsjes met tubes rij den de scholieren hun rondjes op gewone fietsen. leiderdorp De jaarlijkse braderie in de Leiderdorp- se Hoofdstraat, de 13e editie om precies te zijn, heeft zich afgelopen zaterdag onder redelijke weersomstandigheden afgespeeld. Toch leek het minder druk dan andere jaren. Rond het middaguu de braderie was toen al een paar uurtjes aan de gang, hoefden de bezoekers bepaald nog niet met hun ellebogen te werken om bij de ruim honderd kramen te kunnen komen. Ivë de gebruikelijke artikeli raden en kunstnijverheid, was er een vertegen woordiging van het Leiderdorpse verenigingsleven. Zo gaven leden van dansgroep de Sjelter Squeezers demonstraties en was RCL present met informatie over de voetbalvereniging. Opmerkelijk detail: de bakker van het oerhollandse produkt poffertjes bleek een Engelsman. FOTO HENK BOUWMAN Kruiswerk Wassenaar helpt bij kwijtraken overtollige kilogrammen wassenaar dirk koppes Geen fruitdieet, broodrantsoen of sherrykuur. „Wij lijnen niet, we proberen zo gezond moge lijk te eten." Diëtiste Bonnie Sirk geeft vanaf oktober een cursus gewichtsbeheersing bij het Kruiswerk Wassenaar. Het gaat om het onder controle krij gen en houden van het eigen li chaamsgewicht, niet om het eenmalig kwijtraken van zoveel mogelijk kilogrammen. Sirk probeert in acht sessies de eet gewoonten van de cursisten te veranderen. „Weight Watchers heeft een heel andere aanpak. Daar gaat het alleen om het lijnen. Wij willen vooral de voedingsge woonten van de mensen aan passen", legt diëtiste Sirk uit. „Afvallen staat niet centraal. Ik leg de nadruk op het gewicht beheersen. Mensen moeten zich bewust worden van wat ze ei genlijketen." De cursus 'Uw gewicht de baas' beslaat acht donderdag avonden (van acht tot tien uur) in het Gezondheidscentrum in Wassenaar. De cursisten zijn van alle leeftijden. Mannen en vrouwen van 18 tot 70 jaar doen mee. „Iedereen heeft verschil lende problemen. De één kookt te vet bij de avondmaaltijd, de ander gaat in de fout bij feest jes. Sommigen kunnen niet van lekkere dingen afblijven als ze alleen thuis zijn. Iedereen leert van elkaar tijdens zo'n bijeen komst." De cursisten krijgen huiswerk mee. Gedurende een week ma ken ze een eetverslag, waarin el ke hap vermeld moet worden. Een andere opdracht bestaat uit het verzamelen van verpakkin gen van genoten versnaperin gen. Tijdens de les bekijken de 'leerlinglijners' samen met Sirk wat er precies in de lekkernijen zit en waar je op moet Ietten als je iets koopt. „Als ze naar een supermarkt gaan, denken sommmigen alleen maar: Ha, lekker!" Op de avonden zelf wordt ge werkt met menu's uit tijdschrif ten. Daarbij komt aan de orde hoe je die kunt aanpassen zodat ze minder vet zijn. Door middel van rollenspellen oefenen de cursisten in het afslaan van lek kernijen („Doe niet zo ongezel lig, neem nog wat"). De weeg schaal komt alleen in actie als de mensen dat zelf willen. „Ik hanteer geen absolute maat voor het ideale gewicht. Er is geen automatische verhouding tussen gewicht en lengte. Je moet kijken wat haalbaar is. Het heeft weinig zin iemand die 100 kg weegt naar 60 kg te laten streven. Zo'n berg, dat lukt nooit" Het einddoel van 'Uw gewicht de baas' is het op een andere manier met voedsel omgaan. „De veranderingen beginnen al tijdens de cursus. Acht bijeen komsten zijn meer dan vol doende. Het is geen lijnclub, het gaat om de informatie. Daarom doet niemand twee keer mee." Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het Kruiswerk Rijn Duin, tel. 01718 - 54500. zoeterwoude dirk koppes Driekwart van de 120 Fairplay - leden heeft de oprichting op 1 september 1982 niet meege maakt. De Zoeterwoudse hand balvereniging staat dan ook be kend om haar grote aantal jeugdleden. Toen oprichter E. Hilhorst, onderwijzer van de plaatselijke Westwoudschool, in 1982 naar het dorp kwam, droeg hij een handbalverleden met zich mee. In zijn vorige woonplaats Soest was hij tien jaar voorzitter van een handbal club geweest. „Ik dacht: nu even geen bestuursactiviteiten meer. Maar een paar meisjes vroegen me een vereniging op te zetten. En daar kon ik geen nee op zeggen." Tien jaar bestaat de Zoeter woudse handbalvereniging Fairplay volgend weekeinde. De club zet zichzelf van vrijdag 28 tot en met zondag 30 augustus in de bloemetjes. Speciale aan dacht is er voor Swetterhage. De woongemeenschap voor ver standelijk gehandicapten stelde in het prille begin een veld be schikbaar voor de nieuwe hand balclub. Naast de besloten acti viteiten is er zaterdagmiddag een sportmeerkamp voor alle Zoeterwoudse kinderen. Alle ac tiviteiten hebben plaats op sportpark Haasbroek aan de Nieuwe Weg. Elk jaar organiseert Fairplay in de eerste week van mei een handbaltoernooi voor scholie ren. Alle Zoeterwoudse basis scholen, ook die van de Rijndijk, doen mee. De 120 wedstrijdjes leveren elk jaar weer een nieu we oogst leden op. Hilhorst, die zelf opmerkelijk genoeg geen handbal speelt, legt de nadruk op de jeugd. „Wij blijven een jeugdinsteiling. Via mond-tot- mond-reclame krijgen we er steeds weer nieuwe kinderen erbij. Het aantal leden blijft daardoor stabiel." Hij verwerpt de suggestie op zijn eigen school actief voor de club te werven. „Mijn werk is mijn werk. Je moet school niet met vrije tijd mengen." Inmiddels speelt de club met tien teams mee in de handbal competitie. Het hoogst geklas seerd zijn de dames 1, die in klasse 2B spelen. Sinds kort zijn er ook mini's bijgekomen, handballertjes onder de acht jaar. Jong en oud traint één keer per week: van september tot november en van april tot juni op een veld aan de Nieuwe Weg, van november tot april in de zaal van de Klaverhal. De competitie wordt op zondag ge speeld. Volgens secretaris Wil Schuur is het ledenaantal stabiel. „Ik vind dat positief, wij hebben geen last van vergrijzing. Van je jeugdleden moet je het toch hebben." Regio geeft gul voor kinderen van vluchtelingen oegstgeest/voorhout Grandioos noemt Rode Kruis medewerker W. Hamel de inzet van het publiek in de Leidse re gio en in de Duin- en Bollen streek. Het Rode Kruis afdeling Rijnland hield het afgelopen weekeinde een speelgoed actie voor de kinderen van vluchte lingen uit het voormalige Joego slavië. „We kregen van alles: fietsen, steppen, blokkendozen, héél veel knuffeldieren, strand ballen, allemaal prachtig mate riaal", zegt Hamel. Bij het clubgebouw van het Rode Kruis aan de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest kwa men zoveel speeltjes en kinder- kleertjes binnen, dat de mede werkers twee vrachtwagens van zeven ton helemaal konden vul len. Van Oegstgeest ging het materiaal direct naar een kazer ne in Roermond, die door de medewerkers van het Rode Kruis in Roermond dezer dagen voor 600 tot 700 Bosnische vluchtelingen wordt ingericht. Met het speelgoed vult het Rode Kruis een kindercrèche. Hamel zegt onder de indruk te zijn van de werkkracht van de Rode-Kruisvrijwilligere in Roer- warmond dirk koppes De meeste automobilisten die Warmond binnenrijden zijn in middels wel gewend aan het elektronische waarschuwings bord langs de Herenweg. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Warmondse politie. Na een sterke terugval in het aantal snelheidsovertredingen in het eerste halfjaar van 1991 (slechts één procent van de bestuurders reed te hard), nam het aantal in de tweede helft van dat, jaar weer sterk toe tot 14 procent. Volgens woordvoerder H. Boel- mans van de gemeente War mond werkt het bord echter nog steeds. „Ik voel me elke keer betrapt als ik er langs rijd." Ook de plaatselijke politie heeft nog vertrouwen in het ef fect van het signaleringsbord, dat autobestuurders er met de tekst 'U rijdt te hard' op wijst dat ze zich niet houden aan de maximum-snelheid. Sinds be gin dit jaar staat er ook een bord langs de Oranje Nassaulaan. Volgens politievoorlichter P. Nieters stabiliseert het aantal snelheidsovertredingen. „In het begin schrokken de automobi listen en daarom hoefden we bijna geen bekeuringen uit te delen, ledereen weet nu waar de streep ligt. Een groot gedeel te van ae bestuurders remt af, en rijdt dan vol goede moed weer verder." Toch hebben de borden volgens Nieters wel de gelijk nut. „Het aantal snel heidsovertredingen blijft be trekkelijk laag." Voor het plaatsen van de elektronische waarschuwings borden krijgt Warmond finan ciële steun van het ministerie van verkeer en waterstaat. Ge meentewoordvoerder Boel- mans: „Het ministerie betaalt de helft van de kosten. We moe ten zelf natuurlijk ook het nodi ge aan het onderhoud doen." Het lijkt Boelmans niet nodig nog meer borden te plaatsen „De twee invalswegen naar Warmond hebben nu een sig naleringsbord. Op andere plek ken is de noodzaak niet echt aangetoond." Diverse andere gemeenten hebben inmiddels ook belang stelling voor de borden aan ae dag gelegd. „We worden vaak gebeld voor informatie", vertelt Boelmans. „Ik geloof niet dat de borden in een andere gemeen ten al worden gebruikt. Meestal zie je ze alleen langs de snel weg." Twee vrachtwagens van zeven ton konden met het ingezamelde speelgoed worden gevuld. FOTO HENK BOUWMAN mond: „Niets is ze te veel. Ze werken dag en nacht door om de kazerne op orde te krijgen." Afgelopen weekeinde waren nog maar 65 vluchtelingen in kazerne, maar woensdag donderdag komen er tweehon- meteen g derd vrouwen en kinderen bij. mei. „Het materiaal wordt dus Tweede lustrum Zoeterwouds dorpsplein zoeterwoude hulpmiddelen. Het poppentheater van P. Onder water geeft gedurende een groot gedeelte van de dag voorstellingen. Een discotheek zorgt voor muziek. In de weken voor het lustrum geven win keiiers bij aanbesteding van een bepaald bedrag aan de consument een stempel. Met de volle stempelkaarten kan worden meegedaan aan een loterij. Het feest wordt afgesloten met een optre den van de big band van Hans Dubbelaar uit Lei den. Het Zoeterwoudse dorpsplein viert op zaterdag 5 september zijn tweede lustrum. 'Groots en gezel lig' moet het feest worden, dat op vrijdagavond al begint met een concert van drumband VIOS in een muziektent op het dorpsplein. De bezoekers van dit concert krijgen gratis koffie en thee. Op benut", aldus Ha- zaterdagmorgen staat op de Dorpsstraat een stei le klimwand, die beginnende klimmers kunnen bestijgen onder begeleiding en met de nodige

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7