Leiden Regio Regen teistert Summer Jazz Uitzicht' Steun voor terras aan Nieuwe Rijn De status van Minerva kost ruim 1000 gulden Feest in Vlinderbuurt KAMER MET Meer vrijwilligers op zoek naar werk BOERHAAVE COLLEGE MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 5 Geluidsoverlast 8 De gemeente Oegst- geest stelt een onder zoek in naar de klachten over geluidsoverlast door hotel/partycentrum Het Witte Huis Inbraak in Condorhorst leiden ln een flatwoning aan de Condorhorst is bij een inbraak in de nacht van vrijdag op zaterdag 5000 gulden buitgemaakt. De daders verschaften zich toegang tot de woning door een ruit je bij de keuken in te slaan. Behalve het geld werd nog een post zegelverzameling, 28 CD's en enkele sieraden meegenomen. Duo door skinheads aangevallen leidenEen 18-jarige man uit Hazerswoude en zijn vriendin hebben zaterdagmorgen van drie onbekend gebleven jongeren, volgens de politie skinheads, een pak slaag gekregen. Het stel fietste omstreeks twee uur bij de Zijlpoortsbrug en passeerde de drie jongens. Zonder aanleiding kreeg de man vuistslagen en kreeg ook zijn vriendin klappen. De Hazerswoudenaar liep een blauw oog en een dikke lip op. Vechtpartij in studentenhuis leiden Bij een studentenhuis aan het Rapenburg zijn zaterdag morgen bij een vechtpartij tussen bewoners en een groep in dringers twee gewonden gevallen. Rond 3.20 uur drong een groep jongens net pand binnen en ontstond een worsteling. Daarbij zou een van de jongens meteen bijtende vloeistof heb ben gegooid. Een jongen kreeg dat in zijn ogen en moest zich in het AZL laten behandelen, Ook moest een van de studenten een wond aan zijn hoofd laten hechten. Later die nacht zijn enkele ruiten van het studentenhuis ingegooid. De politie gaat er vanuit dat de groep indringers ook studenten waren en dat de vechtpartij ver band houdt met de introductieperiode van nieuwe studenten. Kluis gekraakt leiden ln het gebouw van TNO aan de Zemikedreef is in de nacht van vrijdag op zaterdag een kluis gekraakt. Onbekend ge bleven daders verschaften zich toegang tot het gebouw en sleep ten de kluis van de sokkel om hem vervolgens te kraken. De buit bedroeg 1500 gulden. Het touwtrekken om het terras van café het Hart van Leyden aan de Nieuwe Rijn gaat door. De café-directie heeft een hand tekeningenactie opgezet om ook volgend jaar een terras te mogen inrichten op twee par keerplaatsen langs het water. Winkeliers en omwonenden zien het terras liever verdwij nen. Het café heeft inmiddels ruim duizend handtekeningen verzameld van mensen die graag willen dat het huidige ter ras wordt gehandhaafd. Tegen over de zaak zijn twee parkeer plaatsen opgeofferd om er de rieten stoelen en tafels kwijt te kunnen. De gemeente heeft hiervoor toestemming verleend nadat een terrasboot in de Nieuwe Rijn was verwijderd. Eigenaar V. Harmsen van het Hart van Leyden is zeer te spre ken over de medewerking van de gemeente. „Op zich jammer dat die boot weg moest, maar we hebben een mooi compro mis gesloten." Hij hoopt alleen dat de gemeente de vergunning voor volgend jaar niet intrekt onder druk van enkele buurtge- Sommige omwonenden en winkeliers zijn inderdaad min der blij met het terras, hoewel de directe buren geen klachten hebben geuit. Toch zijn twee bezwaarschriften ingediend bij de gemeente. Slagerij De Vrind voert onder meer aan in haar economische belangen te wor den geschaad. De verdwenen parkeerplaatsen werden volgens de eigenaresse vaak gebruikt door klanten. Die blijven nu mogelijk weg. Verder wijst ze er op dat het terras vaak tot na middernacht open is en overlast veroorzaakt voor omwonenden. Voorts is het in strijd is met de hinderwetvergunning. De brief is mede-ondertekend door circa 20 mensen, voornamelijk win keliers aan de Nieuwe Rijn. Ook een omwonende heeft bezwaar aangetekend tegen het terras. Hij beschuldigt de ge meente van willekeur. „Eerst mocht er geen terras komen, toen weer wel. Dat is onbehoor lijk bestuur." Verder klaagt hij over geluidsoverlast en inkrim ping van het aantal parkeer plaatsen. Hij meent dat als be woners betalen voor een ver gunning er ook plaatsen moe ten zijn. De bezwaren worden binnenkort behandeld in de commissie beroep en bezwaar. Die adviseert het college over het mogelijk opnieuw verstrek ken van een terras-vergunning voor 1993. leiden De Merenwijkse Vlinderbuurt vierde zaterdag feest. Ter afsluiting va de zomervakantie hadden enkele buurtbewoners het pleintje bij de Atlasvlinder omgetoverd in een heus evenementenplein. In de middaguren waren er verschillende activiteiten voor de kinderen. Zo konden ze spons- en blikgooien, en was er een poffertjeskraam, 's Avonds waren de volwassenen aan de beurt Voor hen was een feestje op touw gezet FOTO HIELCO KUIPERS Vroeger was het een 'buurtschap' van Zoe- terwoude, tegenwoordig hoort het bij Lei den. Een landelijk buurtje, midden in de polder. Jacqueline Fles woont sinds drie jaar in een van huisjes aan de Vrouwenweg. Een stadsmens tussen de koeien. „Vanaf de Europaweg zien deze huizen er niet uit. Een armoedig buurtje dacht ik al tijd als ik er voorbij reed. Tot een vriend van ons hier kwam wonen en we de woningen van binnen zagen. We waren enthousiast en vroegen hem ons een seintje te geven als er een huisje vrij kwam. Dat gebeurde niet lang ema en toen zijn we hier terecht geko- ,,In het begin was het wel apart die koeien hier vlak achter onze tuin, nu is het ge woon. Ik was een beetje bang dat je last zou hebben van alle auto's op de Europaweg, maar dat valt erg mee. Je hoort vrij weinig. Aan de voorkant van het huis is het hele- maal rustig. Er rijden weinig auto's langs, wel veel fietsers: voornamelijk scholieren uit Zoeterwoude die in Leiden op school zitten." ,,'s Avonds is het hartstikke druk op de Eu ropaweg. Elke werkdag staat er tijdens de avondspits een file. Om sluipverkeer over de Vrouwenweg te voorkomen geldt er die uren een inrijverbod. 's Ochtends ook. Wat voor de bewoners van de Vrouwenweg zelf wel eens lastig is. Als ik mijn kinderen 's ochtends naar school breng moet ik wach ten tot negen uur voordat ik weer naar huis kan rijden. De politie controleert vaak." „Je zit hier wel tamelijk geïsoleerd. Overal heb je een auto voor nodig. In het begin vond ik dat wel naar. Maar met de auto ben je in vijf minuten op het Vijf Meiplein. Daar doe ik boodschappen. Overigens trekken de meeste buren naar Zoeterwoude toe. Dit was vroeger natuurlijk ook een onderdeel van dat dorp." „De Vrouwenweg is een heel eigen stukje Leiden. Er is een eigen buurtvereniging. Ie dereen kent elkaar. Toen ik net was beval len kreeg ik van de een een biefstukje, van de ander een bloemetje, ook van mensen die ik helemaal niet kende. Dat typeert dit buurtje." Steeds meer mensen wenden zich tot de vrijwilli- gerscentrale op zoek naar onbetaald werk. Vorig jaar klopten er 525 mensen aan, 89 meer dan het jaar daarvoor. De centrale noemt dit opmerkelijk omdat landelijke cijfers uitwijzen dat het aantal vrijwilligers juist daalt. De stijging wordt geweten aan een nieuwe wijze van bemiddelen waardoor de kans op succes groter wordt. Uit een eigen on derzoek van de centrale is gebleken dat 60 pro cent van de mensen die vrijwilligerswerk zoekt, bij de centrale daarin slaagt. Het profiel van de werkzoekenden is in de loop der jaren niet veel veranderd. De meeste klanten van de centrale zijn vrouwen tussen de 26 en 35 jaar met een HBO of universitaire opleiding en met een RWW of WAO-uitkering. Als reden om vrijwilligerswerk te gaan doen wordt veelal opge geven dat men de dag nuttig wil besteden. Lid worden van een gerenom meerde studentenvereniging loopt flink in de papieren. 'Foeten' of 'nullen' betalen zo'n duizend gulden om een plaatsje binnen de sociëteits muren te krijgen bij Minerva of Quintus. Entreegeld dat alleen de deur opent. Kosten voor feesten en andere speciale eve nementen komen daar in de loop van het jaar nog eens bo venop. Minerva, de grootste studen tenvereniging van Nederland, is het duurst. Nieuwe leden zijn aan verplichte zaken het eerste jaar 1045 gulden kwijt. Quintus, de op een na grootste Leidse studentenclub, volgt met een 'toegangskaartje' van 890 gulden. In die lijn gaat het verder: hoe kleiner de vereniging, hoe goedkoper. Augustinus vraagt nieuwe leden 645 gulden, SSR 412,50 gulden. Catena sluit de rij (sport- en andere niet-alge- mene studentenverenigingen niet meegerekend) met een simpel contributiebedrag van 150 gulden. Ondanks de hoge kosten hebben de belangrijkste vere nigingen niet over belangstel ling te klagen. Sterker nog: elk jaar zijn er lotingen en leden stops. Minerva, de club waar prins Willem Alexander lid van is en die ook koningin Beatrix onder haar leden mocht tellen, heeft status. En daar willen de kersverse studenten best voor betalen. Sommigen zien het als een investering in de toe komst. De aanloopkosten bij de gro tere clubs omvatten niet alleen de contributie maar ook die voor de kennismakingstijd (de vroegere 'ontgroening') en een week werken om de vereni gingskas te spekken. Dat laatste kan in sommige geval len (ziekte, studieverplichtin gen) afgekocht worden. De af koopsommen variëren van 250 gulden (SSR) tot 400 gulden (Minerva). Bij Minerva zijn er daarnaast nog een rijtje kleine, verplichte uitgaven. Zo moeten nieuwe lingen voor een tientje een bul (gekalligrafeerd bewijs van lid maatschap) en een almanak aanschaffen, de sociëteitsbi bliotheek met een boek verrij ken en een eigen stoel kopen. Na de kennismakingstijd (265 gulden) is er een inauguratie- diner (30 gulden). Vervolgens moeten leden 75 gulden neer tellen om toe te treden tot een van de 18 subverenigingen. Aan het eind van het eerste jaar volgt een eindafrekening voor kleine schades die hoof delijk worden omgeslagen. El ke student wordt daarvoor zo'n 35 gulden in rekening ge bracht. Daarentegen heeft een lid van Minerva ook financiële voordelen, zegt Barbara de Kan ter, die zich deze week met de inschrijving van nieuwe le den bezighoudt. „Het bier kost hier 1,40 gulden en in de men sa is de goedkoopste hap 4,75 gulden. Wil je biefstuk eten, dan kan dat ook. Dat kost hier niet meer dan 8,50 gulden. Vergeleken met restaurants en cafés natuurlijk veel goedko per." Bij de andere verenigin gen geldt hetzelfde. Zo kost een whiskey bij Quintus bij voorbeeld drie gulden. Geliefd onder Minervanen is ook het drinken 'op rekening'. De Kanter: .Aan het eind van de maand krijg je de rekening thuis gestuurd. Tja, dat kan na tuurlijk waanzinnig hoog oplo pen, maar als je niet betaalt mag je er niet meer in. Dat is vooral bedoeld om eerstejaars die denken dat ze het op die manier lekker makkelijk op een zuipen kunnen zetten te gen zichzelf te beschermen." Is het financiële leed van het eerste jaar geleden dan wordt het goedkoper. De contributie voor ouderejaars is bij de meeste verenigingen lager dan voor eerstejaars. En lukt het als kersvers lid niet het gevraagde entreegeld ineens te betalen dan zijn er altijd betalingsrege lingen mogelijk Rond middernacht lopen veel muziekliefhebbers wat verdwaasd rond. Waar is de jazz waarvoor ze zijn geko men? Glazen worden opgehaald, de podia zijn leeg. Het feest lijkt ten einde. Voor wie het niet weet: ook voor Summer Jazz gelden de regels onverkort: buiten geen muziek meer na twaalven. Wie goed zoekt kan in een en kele café nog wat klanken opvangen. De meesten begrijpen er niets van. Uitgaan in Leiden begint voor menigeen zo rond een uur of elf van huis gaan. Maar dan ben je voor Summer Jazz, het jaarlijkse muziekfestival in de het 'vierkantje' Doezastraat, Ra penburg, Bosiotkade, Kaiser- straat, toch wat te laat. Zeker als het dan ook nog eens gaat rege- Op acht verschillende plaat sen traden gisteren 23 bands op. Een muziekfestival dat ge deeltelijk het programma van Pleinpop (Vrouwenkerkhof) overlapte. Summer Jazz begon om vier uur 's middags. Plein pop begon rond het middaguur en duurde tot een uur of acht. Niet zo verwonderlijk dus dat veel bezoekers Summer Jazz pas wat later op de avond aan deden. Het eerste festival hield het tijdens het programma droog doorkomen, Summer Jazz moest de nodige regenbui en trotseren. Afgezien van de regen en het gebrek aan muziek op de latere avond was het erg druk. Een perfecte gelegenheid om na de vakantie het bruine huidskleur tje te showen en te vertellen over dat nog niet ontdekte stuk je Griekenland waar je geweest bent en waar het eten nog spot goedkoop was. De trotse bezit ters van een koffiebruine huid hadden er overigens spijt van dat ze geen jas hadden aange trokken. De temperatuur was weinig zomers. Dankbaar maakten ze gebruik van de gro te mensenmassa voor l'Espe- rance en Babbels. Daar was het gelukkig niet zo koud. Als je een beetje dicht bij de barbecue ging staan was het best uit te houden. Het parcours kende traditio neel twee soorten publiek. De Kaiserstraat en omgeving wer den bevolkt door 'ballen en bui tenlui'. Veel dixieland en 'hockeyclub'-jazz. Barrera lokte de klanten met een groot span doek: 'Alle nieuwe ballen hier verzamelen'. Waar de nieuwe studenten keurig gehoor aan gaven. Nette jongens met rode vlinderdasjes trakteerden ze op brave jazzklanken. Het drukst was het ook nu weer bij l'Esperance, de naar verluidt, stamkroeg van buur man prins Willem-Alexander. Deze keer vertegenwoordigde Prins Constantijn de Oranjes, ook een buurman, maar dan van de andere kant. Leidenaar Dolf del Prado gaf er acte de présence met zijn kwartet en de zangeres Daisy Bell. l'Esperance was overigens weer van de partij na een jaar afwezigheid. Vorig jaar waren de deuren gesloten. Eigenaresse M. Huynink zei toen dat ze 'ge woon geen zin had in het bui- tengebeuren'. Het verhaal ging echter de ronde dat ze eigenlijk ontevreden was over de pro grammakeuze van andere kroe gen en daarom zelf weigerde om veel geld te stoppen in de huur van een band. Het 'ande re' publiek trof je aan bij de Tregter en Pardoeza. Minder jazz, minder hockeyers. Meer jongeren, meer blues. 'Tough tenors' Hans Dulfer en Boris van der Lek gaven bij eerstge noemde kroeg zo hun eigen jazz-interpretatie. Rauwe, com promisloze muziek. Hun optre den eindigde net op het juiste moment. Een enorme stortbui spoelde omstreeks acht uur bij na al het publiek naar huis. Leidenaar (22) zwaar gewond op Plesmanlaan leiden Een 22-jarige Leidenaar is van nacht omstreeks twee uur zwaar gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Ples manlaan. De man zat in een au to bestuurd door een 25-jarige plaatsgenoot. Deze verloor ter hoogte van de Vondellaan de macht over het stuur. De auto veerde van een stoep op, ramde de berm, vernielde een lantaarnpaal en een 'mupi', en kwam 180 gra den gedraaid op de andere rij baan terecht. Bij dit ongeval werd de Leide naar uit de auto geslingerd. Hij moest met inwendige kneuzin gen en diverse breuken worden opgenomen in het AZL Ook de bestuurder raakte gewond aan zijn schouder. "Boerhaave ook als je niet meer werkt" "Als je op 'n leeftijd komt dat je niet meer hoeft te werken, is het van groot belang je hersens te blijven gebruiken. Doe je dat niet dan ben je oud voor je het weet. Bij Boerhaave train je niet alleen je hersens, het is er nog gezellig ook. Je ontmoet andere mensen, je krijgt plezier in het leren, het wordt een uitdaging. Ik heb inmiddels twee certificaten Nederlands en wiskunde (MAVO). Nu doe ik geschiedenis MAVOI en wiskunde (HAVO). Het gaat mij niet om het diploma. Ik ervaar de studie als een schitterende tijdsbesteding en.... je blijft ermee bij de tijd. Voorlopig zou ik het niet willen missen." De studiemogelijkheden: VWO. HAVO. MEAO, MAVO, (volledig pakket of olie 29 vakken afzonderlijk), Nederlands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen: bel overdag 071 - 14 00 43. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven: elke maandag en donderdag van 12.00 tot 15.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Wacht niet te long. dag- en avondscholengemeenschap. rector D.|. van Konten, postbus 1121)1. 2301 EG Leiden. Noordeinde 1.2311 CA Leiden, lel. 071 - 14 00 43.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5